ERRES RADIO ruimtelijke weergave Fokveedag op Marktplein Loenen krijgt twee en twintig woningwetwoningen Vertolking Vierde Symphonie tragischevan Franz Schubert r r? Donderdag 1 October 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT KersJe r>l>a Merkbare verbetering van het veeslag De jaarlijkse schouw van het vee wordt vandaag op de Markt gehouden. Zowel het aantal inzendingen als het aantal bezoekers was weer groter dan vorig jaar. Verheugend was het bovendien dat ook het peil van. het ingezonden vee een merkbare vooruitgang toonde, waarmede wordt bewezen dat het streven tot een beter veeslag te komen, resultaat heeft. Na een inleidend woord van de heer G. J. Wensink, voorzitter van het organiserend comité, heeft burge meester A. L_ des Tombe de fokvee dag officieel geopend. De burgervader bracht de boerenstand hulde voor het resultaat, dat hij ten aanzien van de veeverbetering in de laatste jaren heeft bereikt. Momenteel, aldus spr., kunnen we, wat de kwaliteit van het vee betreft, in Apeldoorn en op de Veluwe de ver gelijking met andere delen van het land glansrijk doorstaan. Van een enigszins achterlijk gebied zijn we ge groeid naar de gelijkstelling met ge bieden, waar het veeslag vroeger aanmerkelijk beter was. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan de hechte samenwerking van de boeren in hun verschillende organisaties. Veel belangstelling. Na de officiële opening-bezichtigde de burgemeester het vele vee, dat voor het merendeel" reeds vroeg was aangevoeld en de jury voor een zware taak stélde. Onder leiding van markt meester Berkhof was de markt echter niet alleen keurig verzorgd, doch ook praclisch ingedeeld met vijf ringen, waarin het vee kon worden gekeurd en waardoor de taak der jury aan merkelijk werd vergemakkelijkt. De publieke belangstelling was groot. Van heinde en verre waren de boeren (en ook vele boerinnen) naar Apel doorn gekomen, zodat het marktplein op deze dag, welke begunstigd werd door uitstekend weer, een levendige aanblik bood. Hoewel de belangstel ling voor hei melkvee uiteraard het Nationale Reclasseringsdag. A.s. Zaterdag, 3 October timrpert' de Reclassering aan de weg en het is de enige dag in het jaar, dat. zij dat do sc. Op 3 October a.s.' wordt ten. bate' van de Vereniging van Reclasserings- instellingeh, waarin verenigd 27 re- classeringsinstellingen, een geldinza meling gehouden. Dat het geld niet tevergeefs wordt gegeven blijkt wel uit het volgende: van de voorwaardelijk veroordeelden, die met de reclassering in contact ko men, recidiveert 2*/o. Dit zegt heel veel. Voor dit werk zijn zeer veel men sen nodig. Wie meent zich persoon lijk voor het werk der reclassering te kunnen geven, melde zich bij het Na tionaal Bureau voor Reclassering, Nassauplein 28 te 's-Gravenhage. Wie zich niet in staat acht zuiver reclasseringswerk te verrichten, maar toch voor dit goede doel zijn krachten wil geven, hij of zij melde zich op 3 October als collectant aan 't C.J.M.V.- gebouw van Kinsbergenstraat. Het comité heeft nog een groot aan tal collectanten nodig! It o' in er te-doen. Centraal-Theater, van 25—30 Sept. hoofdnummer: „Klaar voor actie", 14 j., 7 en 9 uur n.m., Woensdag - 2.30 nm. Donderdag 1 Oct., 6.45 en 9 uur n.m. hoofdnummer: „Marie Antoinette", 18 j. Jlinerva-Theater, van 25 Sept.—1 Oct. hoofdnummer: „De terugkeer van Don Camïllo", geprol.. alle leeft., 6.45 en 9 uur nm., Woensdag 2.30 u. Veluwe-Theater, van 22 Sept.—1 Oct. hoofdnummer: „Het legioen der ver raders", 14 j., 6;30 en 8.45 nm. jTivoli-lheater, van 25—30 Sept. hoofd nummer: „De drie piraten", 14 j., 2.30, 6.45 en 9 uur nm. „De Zilveren Walvis", Kanaal, bij Molenstraat. Porcelein Han Knaap. Raadhuisplein, elke Woensdag 7.45 uur Straatp-cediking fnterkerkel. Evan- gelisatle-commissi e. Donderdag 1 Oct. Tivoli-Theater, 8 uur n.m. opv. van „U spreekt met Uw moordenaar", voor de Kunstkring. Niet in serieverband. Zaterdagmiddag 3 Oct. Sportterrein Badhuisweg, 3 uur nm., ballonnen wedstrijd Dierenbescherming, Zaterdag 31 Oct. Hof van Gelre, 8 uur, opvoering van „Geef mij uw hand", door „Door Vrijheid Verenigd". ARNHEM. Gemeente-museum, 5 Sept.15 Oct. Tent. werk Dick Ket, Gijs Jacobs en anderen. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling diene, dat in de agenda 6lechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen, welke per advertentie in de N.A.Crt zijn aangekondigd. grootst was, trokken dé stieren waar onder 4 stuks van de K.I. te Apel doorn, ook de aandacht van velen. Morgen hopen we de resultaten van de keuring te publiceren. Ballonnenwedstrijd voor de jeugd Ter gelegenheid van de Werelddie rendag organiseert de afdeling Apel doorn van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren Zaterdagmiddag op het sportterrein aan de Badhuis weg een ballonnenwedstrijd. Om drie uur zullen de ballonnen, waaraan de kaartjes met de namen en adressen der deelnemers bevestigd zijn, de lucht ingaan. Van 2 tot 3 uur is er gelegenheid voor de jeugd de be treffende labels, welke aan de ballon nen worden bevestigd, te kopen. Ook bij de bestuursleden zijn labels in voorverkoop verkrijgbaar. Bazar kleuterschool Onder het motto „met elkaar, voor elkaarwordt ten bate van een Chr. Kleuterschool onder auspiciën van de Oranje-Nassauschool een grote bazar georganiseerd, te houden in Ordens Belang, Waterioseweg 126 hoek Zan- derijweg. Deze bazar, welke op 8, 9 en 10 dezer wordt gehouden geeft een keur van stands en attracties. Een ieder, die enigszins de omgeving van Brink en Orden kent, weet hoe groot hier de behoefte aan een Chr. Kleu terschool is, hetgeen vooral de laatste jaren duidelijk werd door de aan bouw van vele nieuwe woningen. Het bëstuür constateert .dan ook met gróte dank de medewerking van be- drijven, en particulièrep zowel" binnen 'als'.bulten'onze gemeente. Dé opening vindt plaats Donderdag avond 8 October door ds J. de Groot. Benoemd. Met ingang van 1 Januari 1954 is be noemd als onderwijzer aan de Ko- ningin-Wilhelminaschool voor Chr. ULO, Kerklaan, de heer H. Slump te Sneek. Kinderpostzegelactie. Het Nederlands Comité van de Stichting „Voor het Kind" heeft voor de scholen een nieuwe geluidsfilm la ten vervaardigen genaamd „Aan iedere deur". Ter voorbereiding van de komende Kinderpostzegelactie, worden voor de Apeidoornse scholen op Vrijdagmorgen en Zaterdagmorgen 2 en 3 October vier voorstellingen gegeven in het Tivoli- Theater. Politiek jongeren contact (Van een eigen correspondent). Nu het federalisatieproces in ons werelddeel voortschrijdt en het ont werp voor een Europese Politieke Gemeenschap gereed ligt, kan dit mo gelijk consequenties inhouden voor een partijvorming op Europese schaal. Dit vraagstuk vertoont vele en belangrijke aspecten. Het kan duidelijk zijn, dat een dergelijke partijvorming niet in eens door een aantal maatregelen tot .stand kan worden gebracht, maar langzamerhand moet groeien door middel van persoonlijke contacten en uitwisseling van denkbeelden. In het bijzonder voor de jeugd ligt hier een taak en het is verheugend, dat zij in dit opzicht haar verant woordelijkheid verstaat. Hiervan ge tuigt de tweedaagse tocht naar Am sterdam en Den Haag van christen jongeren uit Duitsland en Nederland die in het begin van deze week heeft plaatsgevonden. Deze reis werd geor ganiseerd door de contact-commissie van de Junge Union Münsterland van de Christen Democratische Unie ende jongeren-organisaties van de C.H.U., K.V.P. en A.R. in de provincies Gel derland en Overijssel. Dit contact is uitstekend geslaagd. Behalve het aanhoren van referaten, waarin zowel de principiële als de meer organisatorische zijden *van het federalisme naar voren werden ge bracht, was er ruimschoots gelegen heid voor het bezichtigen van aller lei historische en culturele beziens waardigheden. alsmede voor persoon lijke gesprekken, die zeer verhelde rend hebben gewerkt. Ernstig was de vraag van de Duitse deelnemers naai de betekenis van het Christendom voor de Europese integratie. Dit duidt op een kentering. Steeds meer breekt het besef door. dat de godsdienst niet alleen betrekking heeft op de men selijke ziel, maar ook van betekenis is voor het openbare leven, voor de ver banden en verhoudingen, waarin de mens leeft en werkt. Op het terrein van de voorlichting heeft het kleine Nederland hier zeker nog een belang rijke taak te vervullen. In de toekomst zal het contact wor den voortgezet. Op 14 November a.s. zal een ontmoeting in Duitsland plaats vinden. Dierendag op de markt Zaterdag a.s. is op het Achtermarkt- plein wederom een tent van de afde ling Apeldoorn vari de Vereniging tót Bescherming van Dieren aanwezig. Het nieuwste propagandamateriaal zal aldaar ter inzage en verkrijgbaar zijn, het is te verwachten dat vele dieren vrienden een bezoek aan de kraam zullen brengen. Voor het stadhuis, aan de Hoofd straat, plaatst de afdeling Apeldoorn van de Anti-Vivisectiebond een pro- pagar.da-kraam, waar speciaal de aan dacht wordt gevestigd op de mis handelingen, welke voortvloeien uit de vivisectie. Correspondentie Abonne. 't Lijkt ons beter, dat wordt afgewacht, hetgeen ter zake in de Gemeenteraad zal worden gezegd. Dc heer II. W. E. U opent geen nieuwe perspectieven, waarom uw schrijven niet voor plaatsing in aan merking kan komen. BURGERLIJKE STAND (Opgave van 30 September 1953). Geboren: Ludovicus Hendrik Maria, 7.. van H. J. Berghuis en M. C. W. Heeren; Hendrikus, z. van J. Blanken en N. van Tol; Hendrik, z. van G. Bronkhorst en H. v. Milligen; Marga- retha Johanna, d. van J. F. M. Hol- lak en W. G. Huisman; Franciscus Stijn, z. van H. Hulshof en T. G. v. d. Hel; Dirk Martinus, z. van A. M. Schiphorst en G. Holdijk; Johan, z. van L. Rouwenhorst en A. Willemsen; Ruthgerus Antonius, z. van R. T. Hakvoort en B. G. v. d. Wetering; Cornelia Petronella, d. van H. v. d. Ruitenbeek en M. v. d. Kamp; Aeilke Albert, z. van A. Ham en A, Wills; Albertus Martinus, z. van M. L. Hak- sleen en E. Kluitenbelg. Gehuwd: P. v. d. Berg cn J. Huis jes; M. v. d. Kraals en J. G. A. Steen bergen; W. Wassink en T. v. d. Horst; T. Jongkoen en H. A. van Baak; H. v. d. Kamp en H. Teunissen; J. v. Essen en C. M. H. Zinnemers. Overleden: W. H. Schuurman, we duwe van J, C. Raab, 76 j.; Y. B. Jansen geh. met L. Weerstra, 72 j. m. R.K. Boerinnenbonden in Arnhem bijeen In Arnhem is Woensdag de centrale besturendag van de boerinnenbonden van de A.B.T.B. gehouden, in de con certzaal van Musis Sacrum^Er waren 126 afdelingen vertegenwoordigt. In totaal telïen de bonden 129 afdelingen, met 8796 leden. Men hoopt in 1954, het zilveren jubileumjaar, 't 10.000ste lid te kunnen boeken. Mej. G. Kuks uit Haalten, voorzitster deelde mede dat dit jaar begonnen zal worden met gezinsc-ursussen. Dr A. W. Hoegen uit Amersfoort, bondsadviseur, hield een korte toe spraak over de zelfwerkzaamheid in de afdelingen, mej. J. Merx uit Arn hem vertelde over voorlichting in Amerika en mevr. Witieveen uit Fra- neker sprak over ervaringen in Lour- dcs. Voorts weiden inleidingen gehouden over beroepskeuzevoorlichting en over de maatschappelijke laak van de boerin in deze tijd. Generaal Baretta luchtmachtchet DEN HAAG. Met ingang van 1 October is benoemd tot luitenanl- genej-aal waarnemer, chef van de luchtmachtstaf, de 'generaal-majoór wn. A. Baretta, thans plaatsvervangend chef luchtmachtstaf. Tot generaal-majoor, plaatsvervan gend chef luchtmachtstaf, is benoemd de commodore vl. J. H. van Giessen, thans sous-chef luchtmachtstaf. Voorts is de commandant van de tac tische luchtstrijdkrachten, de commo dore vl. wn. J. L. Zeeegers, benoemd tot generaal vl. wn. Wilhelmshaven basis voor E.D.G.-vloot? WILHELMSHAVEN. De autoritei ten van de Duitse staat Neder-Saksen hebben vanwege het bureau van de Westduitse vérdedigUigscommissaris Theodor Blank de mededeling gekre gen, dat Wilhclmshaven waarschijnlijk in gebruik zal worden genomen door de vlooteenheden, welke de eventuele Westduitse bijdrage aan de Europese verdedigingsgemeenschap zullen vor- Aanbesteding voor complex aan de Hacklortweg Architect H. J. van Breda te Rheden heeft Woensdag namens de woning bouwvereniging „Beter Wonen" tc Locncn aanbesteed het bouwen van twee en twintig woningen met schuurtjes aan de Hackfortweg. Van dc 22 inschrij vers was de fa Hendriks tc Amsterdam hoogste met een bedrag van f 286.159.—. Laagste inschrijfstcr was de fa Hartogs uit Velp (Gld.) met een bedrag van f 224.500,De gunning is aangelnuden. Voor „Beter Wonen" werden in Loenen reeds eerder 46 woningen gebouwd. De uitslag van de aanbesteding was voorts als volgt: Hendriks te Amsterdam f 286.150; Van de Maten te Klarenbeek f 267.300; Gebr. Bessels te Wilp f 266.000; Haank te Eerbeek f 266.000; Kompink te Wilp i 263.500; Romp te Enschede f 242.800; H. Rood te Deventer f 242.500; Jansen van Galen te Velp f 242.442; Van Doorn en Van Boven te Arnhem Moord in Den Haag Dader zou in drift geslagen hebben DEN IIAAG. Dc 4G-jarigc timmer man J. II. K., die zijn vrouw met bijl slagen heeft gedood, heeft zich, zoals men weet, ann het bureau der centrale recherche gemeld. Dc man zegt gepoogd tc hebben zich met zyn vrouw tc verzoenen, doch zü zou hem hebben gehoond cn een klap gegeven. K. verklaarde verder, dat hij daardoor door het dolle heen was ge raakt en de bijl te hebben gepakt. Deze bijl, alsmede een koevoet had hij bjj zich om een werkbank in het huis van zijn vrouw te slopen. Getuigen van het drama geven vol gens de politie een ander beeld van het gebeurde. Een vrouw heeft o.a. ver klaard, dat zij uit het raam van haar woning heeft waargenomen, dat K. de bijl uit zijn fietstas haalde en in zijn zak stak, terwijl zijn vrouw een papier las. Hij had zijn bromfiets aan de kant gezet cn stond op dat ogenblik schuin achter de vrouw. Met de bijl heeft K. zijn vrouw drie slagen in de hals en-op. het hoofd toegebracht, tengevolge waarvan zij onmiddellijk overleed. Eie getuigenverklaringen over de de man lopen uiteen. De een noemt hem een bruut, anderen schetsen hem als een man met een hart van goud, die niemand kwaad deed. men. Dit brengt met zich mee, dat het plan tot het aanwinnen van dertien duizend hectare bouwland voor vluch telingen uit het Oosten door inpol dering van de Jade-baai bij Wilhelms haven zal moeten worden opge geven. Genoemde baai is vijftien km breed en achttien km lang en vormt een der beste natuurlijke havens aan de Noordzee. Zonder deze baai zou Wilhelmshaven als vlootbasis onbruik baar zijn. gezien de ondiepte van de haveningangen. (Advertentie) Pacdagogisch concert H.G.O. o.l.v. Jan Out Het een duizelingwekkende vaart zijn we mee genomen door de belangrijkste perioden dei- muziekgeschiedenis van alle tijden. In het tijdsbestek van nog geen uur werden we van de oud-testamen- tische volken geleid naar de romantiek van het Westen van het begin der negentiende eeuw. We vernamen iets over de instrumenten die het oude Israël reeds bezat. Van harpen, lieren en luiten, van slaginstrumenten als cymbalen, de voorlopers van onze bekkens en van fluiten en schalmeien (de latere hobo's). En hoe enerzijds muziek en religie verbonden waren, anderzijds muziek en dans. Eenstemmig was die oude muziek. Ook nog die der vroege middeleeuwen, de bloeitijd van het Gregoriaans. Toen begon men, tegen hel jaar 1000, aanvankelijk heel simpele tegenstemmen te schrijven, en in de daarop volgende eeuwen werd deze meerstemmige kunst tot grote ontwikkeling gebracht, vooral door de beide geniale meesters van de Notre Dame, Perotinus en Leoninus. Het was ook de tijd van de gotiek in de muziek. Zoals in de bouwkunst, werd ook in de muziek het verhevene gezocht in de grote melodische bogen. Een generatie beroemde Nederlandse componisten horen we noemen. Namen als. Dufay en Ockegem vermeldden de roem der Nederlandse muziek reeds een anderhalve eeuw vóór Bach en HSndel het levenslicht aanschouwden. De Nederlanders brachten hun kunst over naar Italië, waar ze haar bekroning vond in de grote figuur van Palestrina (tegen 1600). Dit was in de eerste plaats gemeenschapskunst. Vele stemmen vormden gezamenlijk één schoon ge heel. De reactie op dit collectivisme kwam door de Renaissance. Het persoonlijk beleven, de gevoelens van de enkeling traden op de voorgrond. Solozang en solospel met eenvoudige begeleiding gaven beter, gelegenheid aan deze gevoelens uiting te geven. Ook dc opera kon zich in «leze sfeer ontwikkelen. En daarbij is een crl^est nodig, dat grote ver scheidenheid biedt, voor het schilderen van stem mingen en om dramati'qhe spanningen weer te geven. Monteverdi vormt dit orkest. En uit de voor- en tussenspelen ontwikkelt zich eon zelfstandig -orkeststuk, de' sinfonia: waaruit Ver rassend snel de symphonie voortkomt, aanvankelijk met drie, spoedig door'- ii-ling van 'de menuet (door Beethoven vervangendoor het: scherzo)met vier delen. Tn een boeiend betoog heeft Jan Out ons dit -'-panorama der tijden ontvouwd. Het klassicisme wordt nog even door hem belicht. M-aigeen noemt ook Tschaikowsky en zelfs Debussy, klassiek, hoewel eigenlijk alleen Haydn, Mozart en Beethoven (en deze alleen nog maar wat de eerste helft van zijn leven betreft) deze benaming verdienen. Het klassi cisme in de litteratuur wil teruggrijpen op de klas sieke kunst der Grieken. In de muziek de Griekse muziek was eenstemmig, dus* niet voor overneming geschikt tracht men de geest der klassieken te benaderen, die gevonden wordt i.» het gevoel voor waarlijke schoonheid en volmaaktheid van vorm en uitdrukking. Schubert sluit aan bij de klassieke componisten, doch ontpopt zich spoedig als romanticus. Het grote verschil ligt, aldus Jan Out, in het feit dat bij di klassieke componisten het versland, bij de romantici het gevoel de boventoon voert. Het zich inspinnen in droevige gevoelens, cn hel verlangen naar hel onbereikbare, de romanticus zo eigen, drukt .ook zijn stempel op deze 4e Sym phonic. Vooral in het tweede deel valt'dit op, met z'n vele melodieherhalingen, met steeds andere klankkleur. Ook enkele vormen werden door de dirigent- inleider geëxpliceerd, aan de hand van demonstra ties van thema's. Zo bijv. de twee-thematische (hoofd) vorm van het eerste deel, en de menuet- vorm van het derde deel. De grote dpzet van deze toelichting had het gevaar, niet voor ieder geheel begrijpelijk te zijn. Doch de heldere betoogtrant van de heer Out, en vooral ook de demonstraties der thema's hebben het geheel voor ieder bevredigend gemaakt. Na de behandeling werd het gehele werk met veel gloed tot uitvoering gebracht, waarvan m.i. de eerste twee' delen het meest spontaan klonken. Wat zingt deze muziek! Het einde komt altijd te vroeg. C.- P. DE BRUIN. f 2-11.500; Draaijer te Klarenbeek f 238.400, Van Drent te Dieren f 237.500; Reinders ie Dieren C 236.500; I-Iafkamp te Loenen Veluwe 233.450; Jeths te Apeldoorn f 220.989; H. J. Reusken te Loenen Veluwe f 229.700; De Graaf en Zn. te Apeldoorn f 228.115; Verwolt te Hengelo. Ov. f 228 000; Van Essen te Apeldoorn f 227.600; Buitenhuis en Schotpoort te Beekbergen f 227.400: Huiskes te Hen gelo, Ov. f 226.900: Sictsema cn Zn. te Enschede f 226.500; Van Gerrevink :e Beekbergen f 226.400; Hartogs te Velp f 224.500. KOOTWIJK Aansluiting op PGEM-net. In Kootwijk zijn nog altijd veertig wonin gen niet aangesloten op het cleetrische net, waaronder drie hotels. Er is nu echter een mogelijkheid om de zaak met weinig kosten in orde te maken. Volgens een nieuwe regeling behoeft men slechts 10 procent van de aanslui- tingskosten te betalen en die 10 procent wil de gemeente ook nog voorschieten. Het geld kan dan in kleine bedragen weer worden afgelost. KLARENBEEK. Vijf cn veertig jaar muziek. De muziekvereniging „Amicitia" bestaat deze week vijf en veertig jaar. Zij heeft in die tijd goede muzikale presta ties geleverd, getuige het feil dat de vereniging van de vierde afdeling op klom naar de afdeling Uitmuntendheid. Overigens bestaat er een bijzonder hartelijke verstandhouding tussen Amicitia en dc bevolking' van Klaren beek. Het jubileum zai niet openbaar gevierd worden. Dc sport in Zeeland. Dc Klaren- beekse culturele en sportverenigingen zullen op Zondag 4 October een caba retvoorstelling geven in het R.K. ver enigingsgebouw, ten bate van sportver enigingen in Willemstad, Fijnaart en Dintelocrd. die hun inventaris ais ge volg van de watersnood verloren. De regering heeft deze verenigingen geen schadevergoeding gegeven. EPE Inzet openbare verkoping. Ten overstaan van notaris J. H. Verheus te Epe, is Woensdag in hotel „De Post hoorn" te Epe, bij opbod ingezet: het huis met erf cn tuin, genaamd ..Brouwershof" aan de Zuukerweg 14 te Epe, groot 20-70 are voor f 7600 en ten overstaan van de notarissen B. van Drimmelen te Apeldoorn en J. H. Verheus te Epe: het perceel eikenhak hout aan de Koekenbergweg, nabij Os senstal, te Epe, groot 1 ha voor f 800,^- (maximumprijs). EERBEEK Toneelvereniging K.D.O jubileert. De toneelverenigin{ K.D.O. zal op 10 October haar vijftienjarig bestaan vie ren met een receptie in hotel Nijk.en de opvoering van „Pinki, het blanke negermeisje", een spel van Cid Rickett. De opvoering zal op 11 October worden herhaald. Wij zouden voor dit vijftien jarig bestaan geen aandacht gevraagd hebben ware het niet dat K.D.O zien steeds zo spontaan voor het Rode Kruis, voor de E.H.B.O. en andere in stellingen van weldadigheid beschik, baar had gesteld. De toneelclub 'heeft zich, vooral gedurende de laatste jaren onder regie van de heer H. de Vos uit Brummen, een belangrijke plaats in Eerbeek veroverd. WAT ZEGT Roelf uutd 'n Enk? N.og E.vcn S.lochts B.rommen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2