NIEUWE APELDOORNSE COURANT Staking afgekondigd in havens aan Amerikaanse Oostkust Dijkherstel bij Nog felle strijd in Atjeh Kruin ingen V.N. wijzen heropening van Korea-debat af Oorlog slechtst mogelijke oplossing van geschillen Gelders Dagblad Donderdag 1 October 1953 50e Jaargang No. 16487 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert: p. regel 18 et. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegenei Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur Kanaalstr, 8. Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen) Giro 1418 De staking begon te middernacht in de grote Amerikaanse havens aan de Atlantische Oceaan. De werkgevers van de New Yorkse haven hebben een ultimatum van de vakvereniging van havenarbeiders, die kortelings uit de vakbond A.F.L. is gestoten, van de hand gewezen. De werkgevers deelden tegelijkertijd mede, dat zij president Eisenhower om toepassing van de be palingen van de wet-Taft-Hartley zouden verzoeken om de staking tach tig dagen te doen opschorten. Deze tijdsperiode zou dan gebruikt moeten worden om te trachten alsnog tot een oplossing te komen. Onderwijl duurt de strijd voort tus sen de uit de A.F.L. gestoten vak vereniging, die weigerde zekere als misdadig bestempelde elementen uit haar glederen te verwijderen, en de door de A.F.L. nieuw opgerichte vak vereniging. Deze laatste heeft thans aangekondigd, dat zij van plan is bij referendum onder de havenarbeiders te doen uitmaken, welke van de twee vakverenigingen hen werkelijk verte genwoordigt. „On derkruipers" Vooral in de New Yorkse havens is de rivaliteit tussen beide vakbonden zeer groot. Op iedere pier gaan de leden van de afgescheiden vakbond posten tegen de „onderkruipers". De A.F.L. (The American Federa tion of Labour) heeft verklaard zich tegen deze geste te verzetten, des noods met geweld. Het verbond meent dat de eisen van de stakers voor 13 dollarcent loonsverhoging overdreven zijn. Het meent dat de huidige lonen meer dan voldoende zijn. Wapens uit Malakka gesmokkeld Twee autoriteiten opgehangen MEDAN. Ondanks dc optimistische berichten van de Indonesische regering, blükt uit dc legerberichten, dat er op sommige plaatsen een felle strijd ge voerd wordt tegen dc opstandelingen In Atjeh. Er wordt o.a. melding ge maakt van ccn aanval van regerings troepen op een versterking naby Sigli, dat door ruim zeshonderd, met Japan se wapenen uitgeruste, opstandelingen wordt verdedigd. By andere aanvallen CHRISSE MEUJE uit Holterbcek, voor zover we kunnen nagaan de oudste inwoonster van Nederland, viert morgen haar 104de verjaardag. Haar werkelijke naam luidt wedu we Cli. Bakes maar in de Achter hoek spreekt men uitsluitend over Chrisse Meuje. Een gedeelte van het huishouden is nog steeds voor rekening van de krasse 104-jarige. Zij leest haar krantje en maakt af en toe een wandelingetje, zij het dicht bü huis. in dit gebied zouden de Atjeh-ers zeer ernstige verliezen hebben geleden. De Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken heeft een inspectie tocht door Atjeh gemaakt. Hü verklaar de bij zijn terugkomst, dat de rege ringstroepen zeer goede vorderingen maken bij het herstel van de orde. In Djakarta zijn echter doorgaans gocd- ingelichte kringen, die beweren, dat de minister de toestand wel wat al te rooskleurig heeft voorgesteld. In Kotaradja is het hoofd van de po litie van Seoelimeoen door een bende gevangen en opgehangen. Zijn vrouw en kinderen werden vermoord. Ook het hoofd van het telefoonkan toor van Kotaradja werd gevangen ge nomen on opgehangen. De regeringstroepen maken thans ge bruik van een luchtbrug, die door vliegtuigen van de luchtmacht wordt onderhouden, daar alle verbindingen tussen de regentschappen van Atjeh verbroken zijn. In tegenstelling tot de eerste berich ten blijken de rebellen uitstekend be wapend te zijn. Ongeveer 10.000 inwo ners van het onrustige gebied zijn bij de opstand betrokken, aldus de minis ter van Binnenlandse Zaken. De Ulamah van Atjeh heeft een op roep tot de bevolking gericht om het wettige staatsgezag te ondersteunen. Volgens de douane-autoriteiten in Djakarta is het niet onmogelijk, dat de laatste tijd grote hoeveelheden wapens uit Malakka naar Sumatra zijn gesmok keld. Men gewaagd voorts ook over een geheime Japanse wapenvoorraad, die de opsandelingen in handen was gevallen. De vermoedelijke leider van de opstandelingen is Tengkoe Daoed Beuroeh. Sinds de opstand uitgebroken is, is deze man spoorloos verdwenen. Volgens de minister van Buitenland se Zaken, mr Soenarjo, zal het verle nen van zelfbestuur aan Atjeh de op lossing van de moeilijkheden bete kenen. Meer Amerikaanse straalbommenwerpers WASHINGTON. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Talbott, heeft Maandag te Washington bekend gemaakt, dat de luchtmacht van plan is de productie van de Boeing B-52 straalbommenwerpers en de North- American F-100 supersonische straal jager te vergroten. Hij deelde niet mede, hoeveel vlieg tuigen van deze types waren besteld, doch zei, dat de fabriek van de Boeing te Wichita in Kansas zou worden ge bruikt als tweede plaats voor de bouw van de B 52. Regering overweegt toepassing van Taft- Hartley-wet tegen stakers NEW YORK. Vannacht zijn de havenarbeiders van twaalf havens aan de Oostkust van de Verenigde Staten in staking gegaan. Dc havens van New York, Portland, Boston, Providence, New London, New Haven, Bridgeport, Wilmington, Philadelphia, Chester, Balti more en Hampton Roads zijn gesloten. Dc stakers eisen loonsver hoging en andere verbeteringen. Dc regering overweegt toepassing van de Taft-Hartley wet, waar door dc staking 80 dagen kan worden uitgesteld. Behalve de wal-arbeiders zijn ook de sleepbootkapiteins en hun bemanningen, die in de bond van havenarbeiders zijn georganiseerd, in staking gegaan. Het havcnverkecr ligt volkomen stil. Het eerste schip dat met deze toestand te maken krijgt, is het Franse mailschip Liberie, de vroegere Duitse Europa. Rivaliteit tussen vakbonden HERKINGEN. De werkzaamheden aan de dijken nabij en in de gemeente Herkingen naderen hun voltooiing. De Wellestrypse of Klinkerlandse dijk, behorende tot de Tweede Waterkering, is bijna op hoogte, zodat men binnen kort met de afwerking kan beginnen. De Zeedijk vanaf Battenoort naar Herkingen is thans zover, dat men binnen twee weken met het zandspui- ten klaar is. De bitumlaag beneden aan de dijk is bijna voltooid. Ook de Zeedijk ter bescherming van de pol der Oud-Herkingen is bijna gereed, doch deze#is nog niet verbonden met de Zeedijk naar Battenoort. Protestactie tegen bussen van de N.S. DEN HAAG. De Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Per sonenvervoer (F.N.O.P.), belegt op Vrijdag 2 October in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht des middags een openbare vergadering. In deze vergadering zal de federatie stelling nemen tegen de aan de Neder landse Spoorwegen verleend vergun ning voor het uitoefenen van bus diensten. KONINGIN OP SCHOUWEN EN DUIVELAND. Bij haar bezoek aan Ouderkerk en Nieuwerkerk, was het gezelschap genoodzaakt over te stappen in een lage vlet, aangezien dit het enige vervoermiddel was, dat de bezoekers door de over stroomde polders naar hun plaats van bestemming kon brengen. Dreigende taal van Vysjinski NEW YORK. De Russische afgevaar digde Wysjinsky heeft heropening ge- eist van het debat door de politieke commissie van de Verenigde Naties over de voorgestelde politieke confe rentie over Korea. Hy dreigde dat als deze kwestie niet werd geregeld, er geen hoop bestaat op succes voor deze conferentie, of zelfs, dat zg bijeen zal komen. De po litieke commissie besloot dc kwestie van Noord-Afrika als eerste punt op de agenda te plaatsen. Eerder heeft de Algemene Vergade ring reeds besloten, dat do V.N. op deze conferentie zal worden vertegen woordigd door Zuid-Korea en de lan den, die werkelijk aan de strijd op Korea hebben deelgenomen. Ook de Sovjet-Unie zou aan deze conferentie kunnen deelnemen, mits communistisch-China en Noord-Korea dit wensen. De communisten kwamen daarna met tegenvoorstellen, waarin de toe lating van enkele neutrale Aziatische landen India, Pakistan, Indonesië en Birma werd bepleit. De Amerikaanse afgevaardigde Hen- Minderheidsregering in Denemarken KOPENHAGEN De Deense kabi netsformateur, de sociaal-democraat Hedtoft, zal een minderheidskabinet van l&uter sociaal-democraten vor men, nu de radicale partij Woensdag geweigerd heeft met de sociaal-demo cratische partij een coalitieregering samen te stellen. Dit houdt in, dat de sociaal-demo cratische regering geen verreikende maatregelen kan nemen, omdat zij geheel afhankelijk is van de steun van niet-socialistische partijen. Het is dus niet waarschijnlijk dat de kwestie van de N.A.V.O-vliegvelden op de spits zal worden gedreven. Poging om Soekarno te ontvoeren DJAKARTA. Het te Djakarta ver schijnende communistische blad „Ha- rian Rakjat" maakt in grote opmaak melding van een mislukte poging om president Soekarno te ontvoeren, toen hij ter gelegenheid van de opening van de Indonesische sportweek 10 da gen geleden Medan bezocht. Dit kon worden voorkomen door leger en poli tie. Van officiële zijde kon op dit be richt Donderdag geen enkel commen taar worden verkregen. Naar verluidt, aldus de Harian Rak jat, was door de politiebewaking bij het stadion voor de aankomst van de president daar in de morgen van 20 September een melkkan met een hand granaat aangetroffen, op de weg naar het sportveld, waarlangs de president zou komen. Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld, aldus het blad. ry Cabot Lodge noemde de verklaring van Wysjinsky (die al twee keer ver geefs heeft geprobeerd het debat over Korea te heropenen) „alleen maar een dreigement", bedoeld om de leden van de V.N. van gedachten te doen ver anderen. LOCKHEED BOUWT ATOOMVLIEGTUIG ZüRICH. De Lockheed Aircraft Corporation te Burbank in California is bezig met het ontwerpen van een vliegtuig, dat door atoomenergie wordt aangedreven. Dit is door 'n woordvoer- derd van Lockheed meegedeeld. De fabriek heeft een contract met de Ame rikaanse luchtmacht. Met 450 gram ura nium235 als brandstof zou een vlieg tuig tachtig maal rondom de aarde kunnen vliegen. Een der grootste moei_ lijkheden is, naar men gelooft, de bescherming van de bemanning tegen straling. Gemeld is overigens, dat bij het Britse centrum voor atoomonder zoek te Harwell te metaallegering van weinig gewicht is uitgevonden, die te gen de uitstraling bestand is. Bevanisten handhaven zich in Labour-partij MARGATE. Bij de verkiezingen voor de nationale uitvoerende raad van de Labourpartij, op 't congres van die partij te Margate, hebben Bevan en zijn aanhangers hun zetels in deze raad weten te behouden. Het aantal op de Bevanisten uitge brachte stemmen was belangrijk hoger dan het vorige jaar. Greenwood werd als penningmeester herkozen. Herbert Morrison, plaatsver vangend fractieleider in het Lagerhuis, is een zetel in het bestuur van de partij toegekend. Vorig jaar verloor hij zijn zetel aan een aanhanger van Bevan. Eisenhower op persconferentie: V.S. benutten iedere kans tot vrede WASHINGTON. President Eisen hower heeft op een persconferentie ontkend, dat de Amerikaanse buiten landse politiek vechtlustig of impul sief zou zyn en dat zü zou getuigen Van een verloren vertrouwen in de mogciykheid van een vreedzame op lossing van de geschillen tussen Oost en West. Het departement van Bui tenlandse Zaken zou elke gelegenheid waarnemen om de spanning In de we reld te verminderen. Het hoe en wanneer van een conferentie der grote mogendheden was een lastige zaak. Hierover was nog geen vast be sluit genomen, aldus dë president. Het tot ontploffing brengen van een waterstofbom in de'Sovjet-Unie noem- Geen infiltraties op Halmaheira DJAKARTA. Het Indonesische leger heeft thans de berichten over infiltra ties op Halmaheira door groepen, die uit Westelijk Nieuw-Guinea gekomen zouden zijn, tegengesproken. Een zegsman van het militaire com mando voor Oost-Indonesië heeft me degedeeld, dat een onderzoek door enige officieren aan het licht heeft gebracht, dat er 1) geen infiltraties hebben .plaats gehad en 2) geen uni formen of een Nederlandse vlag in beslag zijn genomen. De geruchten zouden vermoedelijk zijn ontstaan bij een huiszoeking bij twee verdachte ingezetenen van Hal maheira. Oude Japanse uniformen en een Japanse vlag zijn hier gevonden. Voor het transport van de Indiase troepen, die in Korea de bewaking op zich hebben genomen van krijgsgevan gen, die niet naar hun eigen land willen terugkeren, wordt gebruik ge maakt van de grote Globemasters van de Verenigde Naties. Een contingent Indiase troepen begeeft zich in een Globemaster die koers zal zeiten near Korea. de de president van grote betekenis voor de wereld. Amerika wil daar door liever dan ooit de bedoelingen ^■an de Sovjet-Unie en de met haar verbonden landen leren kennen, ten einde door onderhandelen een toe stand te kunnen bereiken, waarin ïedeieen vertrouwen zou kunnen heb ben Te president zal zijn gedachten laten gaan over de internationale toe stand en de middelen om daar ver betering in te brengen. Daarna stelt hij zich voor het Amerikaanse volk openhartig de feiten en zijn conclusies mede te delen. Amerika wil geen oor log, die de slechtst mogelijke oplos sing .van'.moeilijkheden is; Oplichting in Deventer De recherche te Deventer zoekt naar een oplichter die bij winkels en andere zaken te Deventer enige be stellingen heeft gedaan (ter waarde van omstreeks f 1000.met het ver zoek, de goederen de volgende dag te doen bezorgen aan een adres te Twello. Even na zijn bezoek vroeg de besteller der goederen aan de desbe treffende winkeliers geld te leen om «kleine inkopen, door hem gedaan, te kunnen betalen. Dit geld is hem in verscheidene gevallen gegeven. Later bleek dat het opgegeven adres te Twello niet bestaat en dat de bestelde goederen dus niet kunnen worden ge leverd. De betrokkene maakte bij zijn bezoeken een gunstige indruk en: is vermoedelijk ongeveer 45 jaar oud. Het is mogelijk, dat de man thans ook elders opereert. Het weer in Europa Weerrapporten vaa hedenmorgen 7 a. Weer Wind Helsinki geh. bew. Oslo mist Stockholm regen Kopenh. motregen Londen geh. bew. zw. bew. geh. bew. mist mist zw. bew. Warschau nevel Berlijn zw. bew. Frankfort nevel München nevel Zürich nevel Wenen zw. bew. Rome onbew. Temp. oeersL (mm) A'dam Brussel Parijs Bordeai Nice wzw 10 wzw 4 windstil windstil nnw 4 zw 4 wzw 2 zw 2 windstil windstil 15 0,1 16 0.3 Verwachting Tot Vrgdag- avond: DROOG WEER Droog weer met verspreide opkla ringen. Vrij krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 2 OCTOBER. Zon op 6.42, onder 18.16. Maan op 0.31, onder 16.17.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1