ERRES RADIO ruimtelijke weergave Op weg naar gisteren in ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 SPORTCLUB ZAC 60 JAAR Eerst gymnastiek en wielerpolo later voetbal (Van een onzer correspondenten) Vandaag, 1 October, bestaat ZAC te Zwolle zestig jaar. „De Oude Zwolsche", zoals de insiders deze sportvereniging nog wel noemen, legde zich. in de eerste jaren van haar oprichting niet voor namelijk toe op voetbal. Dat kwam pas later. Gymnastiek en wielerpolo waren aanvankelijk hoofdzaak en heel lang- nog hebben de ZAC-ers het volgehouden 's Zondags een fiks pai-tijtje wielerpolo te spelen in de grote zaal van de Buiten sociëteit. Tot de dag waarop er vaste stoelen in de zaal kwamen en daarmee- kwam ook het einde aan deze merk waardige sport, die toen echter toch al wel taande aangezien men geen tegen standers uit andere plaatsen Icon vinden. Maar nóg is men trots op dat landelijk kampioenschap in 1895 behaald! Figuiir- rijden en sehoonrijden op de fiets waren ook geliefkoosde onderdelen van het programma in die jaren. De voetbal verdrong het rijwiel en ook op dat sportonderdeel kan ZAG tevreden zijn, al is dé club thans in de tweede klasse. Driemaal was ze eerste klasser o.a. in de roemrijke jaren van Bep Bakhuys, die ter gelegenheid van het zestig jarig jubileum van „zijn" club vandaag een deputatie heeft ontvangen van het bestuur van ZAC in het sana torium te Renkum, waar hij reeds lange tijd wordt-verpleegd. ZAC begon in de vorige eeuw te trainen op de Turfmarkt (nog steeds een uitverkoren plek voor aankomende voet ballertjes), werkte vervolgens nog een stuk of vier grasvelden af of wat daarvoor moest doorgaan en kreeg ten slotte het eigen, tegenwoordige veld aan de oude Veerallee. Toen de tweede wereldoorlog voorbij was bleek dat alleen de doelpalen, waren gered. En hoewel men na enige tijd weer een noodtribune kreeg, bleven' tegenslagen volgen. Tijdens de hevige stormen van vorige week zakte ook deze tribune iit elkaar. Maar dat alles verhindert geenszins dat de vijfhonderd leden straks een groots feest zullen vieren. Uit alle delen van het land zullen op 6 November reünisten naar de Overijsselse hoofdstad stromen, onder wie de oprichter der vereniging, de 78-jarige Pim Adrian uit Overveen en ere-voorzitter U. J. Rein- ders uit Ierland. Een dag later: ont vangst door B. en W. in het stadhuis, jubileumreeeptie en 's avonds een revue. Nijmegen koopt gronden voor uitbreiding (Van onze correspondent) De -gemeenteraad van Nijmegen ver strekte gisteravond een aantal credie- ten voor de aankoop van gronden en terreinen in alle mogelijke delen van de stad. Gedeeltelijk zijn deze gronden be stemd voor uitbreidingen. De raad verleende voorts een crediet van 17,000 voor de uitbreiding van de spoorwegverbinding op het haven- en in dustrieterrein langs het Maas-VCaal-ka naal. 23.400 weixl verstrekt voor de aanschaf van een nieuwe ladderwagen ten behoeve van het Eleotxiciteitsbedrijf. De oude Kleefsebaan (thans Berg enDal- seweg) die voor het grootste deel nog altijd Rijksweg was. is door het Rijk om niet aan de gemeente overgedragen. KASSIER VEROORDEELD WEGENS VERDUISTERING De rechtbank te 's-Gravenhage heeft da-30-jarige kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank .uit Voorschoten con form de eis veroordeeld tot een jaar en- acht maanden met aftrek. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij g-edurende een aantal jaren de ge noemde leenbank had benadeeld voor ongeveer 46.100 en dat hij als-penning meester van de Zuidwijk.se polder 3326 van deze polder had verduisterd. Voorts zou verdachte valse cheques hebben uit geschreven op naam van inleggers van de bank en deze gelden in zijn eigen zak gestopt. Bovendien was hjj er van be schuldigd 3000, die hem door een in woner van Voorschoten waren gegeven om op diens rekening te storten te eigen bate aangewend. Het verduisterde be droeg in totaal een ton. Mevr. DettmeijerWessel overleden Gisteren is te 's-Gravenhage plotse ling overleden mevrouw B. Dettmeijer—- Wessel, die vóór de oorlog geruime tijd voorzitster is geweest van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Mevrouw Dettmeijer, die zich tussen de eerste en tweede wereldoorlog ook op ander sociaal en maatschappelijk terrein bewoog, be reikte de leeftijd van 71 jaar. De cre matie zal geschieden Zaterdag a.s. op Westerveld. Straatprijzen in Noord-Brabant verhoogd .De Brabantse consumptiiemelkconimis- gie, vertegenwoordigende de verschillen de" organisaties van standaarrMsatiebe- drijven en de centrale van Brabantse .mel'kha/ndelaren, heeft op grond van ver hoogde kostprijzen besloten in Noord- Brabant de atraa/tprjjzen. van consump- tiemelk en consumptiemelkproducten met ingang van 4 October met 1 cent per liter te verhogen. De „straatprijs" van losse melk wordt hiermede gebracht op 23 cent per liter. Dr P. van Bork, geneesheer-direc teur van de Psychiatrische Inrichting Het Groot-Graffeit te Wamsveld heeft gisteren in tegenwoordigheid van auto ritei-ten, verplegenden en verpleegden afscheid genomen wegen-s het. be reiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd. Burgemeester De Jong bood hem uit waardering voor het geen h(j in z(jn functie voor Zutphen heeft gedaan, de zilveren legpenning van de~stad aan. Het wa.s niet het enige stoffelijke bewijs, dat de afscheid nemende geneesheer-directeur in ont vangst nam. Vele woordvoerders tijdens de afscheidsreceptie boden geschenken aan. Dr Van Bork is van 1919 tot 1936 ge neesheer van het Binnengesticht en van 1936' tot 1953 geneesheer-directeur van Binnen- en Buitengesticht van de Stich ting Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen geweest. Forensenbond ondervindt medewerking van Spoorwegen Verscheidene wensen ingewilligd Het bestuur van. de Algemene Bond van Forensen heeft bij de directie van de Spoonvegen enkele aardige successen bereikt. Belangrijk is, da.t de aanslui tingen te Amsterdam C.S. in de ver binding Het Gooi met Den Haag be duidend zullen worden verbeterd. Helaas nog niet in de komende wihterdienst. doch met ingang van 23 Mei 1954. Dan zal het verschil tussen aankomst en ver trek der treinen vijf minuten bedragen en er zal bovendien naar worden ge streefd dat de betreffende treinen aan komen en vertrekken aan hetzelfde of nevenliggende perrons. Voor de zeef vele forensen en reizi- ;ers uit Hilversum beoosten de spoor- ijn, is het een. groot incoveniënt aan de Oostzijde geen plaatsbewijzen te kunnen krjjgen. Hierop heeft de Bond herhaal delijk gewezen en thans zal met ingang van 4 October aan de Oostzijde een ge schikte verkoopplaats worden gesticht voor de periode, gedurende welke de tunnel nog niet gereed is. (Laarderweg 1, gehouw N.B.M.j De N.S. koestert de hoop, dat deze tunnel tegen het voor jaar gereed zal zijn. Op het uitdrukkelijk verzoek om een! wachtlokaal te bouwen op het tweede perron te Hilversum iets, waaraan grote behoefte bestaat heeft de di rectie nl. in principe besloten een een voudige wachtruimte op het tweede perron te bouwen. Het gaa.t er nu alleen nog maar om op welke plaats. Het ligt in de bedoeling van de N.S., dat met de bouw van dit wachtlokaal voor a.s. winter een begin zal worden gemaakt. De mogelijkheid van het uitgeven van 5- en 10-rittenboekjes buiten het station te Hilversum (bijv. in reisbureau*, agenturen etc) wordt wederom over wogen. In Baarn is desgevraagd op het eer ste perron een klok aangebracht. In Naarden-Bussum is reeds een be gin gemaakt met de uitbreiding van de outillage en accommodatie op het eerste perron. Voorts zal ernstig worden overwogen of het niet mogelijk is op het eerste perron op een bepaalde plaats toch een eenvoudig en verwarmd wachtlokaal te bouwen, hetgeen immers van node is, temeer, daar er tegenwoordig vrij veel treinen naar Amsterdam van het eerste perron vertrekken. De omroepinstallatie voor het station Naarden-Bussum, waarop dezerzijds steeds zo is aangedrongen, zal zeer binnenkort gereed zijn. Eveneens is op uitdrukkelijk verzoek van de Bond bij het N.S.-agentuur in het Spiegel te Bussum het aantal rela ties van de aldaar verkrijgbaar gestelde plaatsbewijzen belangrijk uitgebreid, zodat reizigers uit het Spiegel voor een aantal belangrijke gemeenten in den lande niet meer speciaal naar het sta tion behoeven te lopen teneinde aldaar hun plaatsbewijs te kopen. (De desbe treffende nieuwe relaties zijn: Den 1-Iaa.g, Haarlem, Leiden en Rotterdam.) Voorts zal worden onderzocht of het te Naarden-Bussum mogelijk is de tra- jeetkaart-houders sneller te helpen hij het verlengen en verstrekken der trajectkaarten. De N.S. streven er met ernst naar aan bepaalde overbezette forensentrer nen enige wagens toe te voegen. De Forensenbond heeft ten slotte bij de N.S. geklaagd, dat er bij het Centraal Station te Amsterdam gèen behoorlijke en beveiligde oversteekplaats bestaat aan de Oostzijde, gelijk aan de West zijde. Hierover wordt 'overleg gepleegd tussen de N,S. en de gemeente Am sterdam, G. v. Amstelstraat te Hilversum voorrangsweg Bij besluit van B, en W. is de Gijs- brecht van Amstelstraat te Hilversum thans officieel als voorrangsweg aan gewezen. Reeds geruime tijd werd het verkeer uit de vele zij wegén door bor den opmerkzaam gemaakt op het voor- rangs-karakter van de G, v. Amstel straat, die echter zelf elke aanduiding als zodanig miste. Afscheid W. F. Jansen te Haarlem Als ambtenaar van Bureau voor Beroepskeuze De heer W. F. Jansen, de ambtenaar van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze te Haarlem, heeft gisteren na een 26-jarige ambtsvervulling, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zijn taak neer- felegd. Namens het gemeentebestuur eeft in de morgenuren wethouder W. C. Bakker de heer Jansen toegesproken In de kring van diens naaste medewer kers, waarbij hij de waardering van het gemeentebestuur voor de scheldende functionaris vertolkte. Er waren vele bloemstukken gekomen onder andere van ouders uit dankbaarheid voor de adviezen, die de lieer Jansen hun heeft gegeven. 's Middags bestond er gelegenheid voor belangstellenden om afscheid van de heer Jansen te nemen, Velen, onder wie hoofden van diensten, maakten hier van gebruik. De heer Jansen, die sinds de oprich ting van het gemeentelijke bureau voor beroepskeuze te Haarlem op 1 October 1927 daarvan de leiding heeft gehad, heeft zich steeds met volledige inzet van zijn krachten aan de hem toever trouwde taak gegeven. Hij wist belang stelling te wekken bij dè bij beroeps keuzevoorlichting zo nauw betrokken instellingen van onderwijs en bij het Haarlemse bedrijfsleven: van die zijde ontving hij veel medewerking, als het cr om ging jongelieden, die in de prae- tyic een opleiding moesten ontvangen, na. een uitgebracht advies in een daar mee overeenstemmend beroep te plaat- sn. De heer Jansen heeft ook de stoot ^.egeven tot het stichten van de ge meentelijke werkplaats voor jeugdige werklozen, eerst aan de gedempte Oude Gracht, later ln de Spaarnwouderstraat. Later is deze werkinrichting overge nomen door het Rijk. Prof. Hulst nam afscheid Als directeur van Stads- en Academisch Ziekenhuis In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten, hoogleraren, hoofd assistenten en verder medisch personeel en bestuursleden van een aantal Utrecht se ziekeninriehtingen, heeft de tot hoog leraar benoemde dr L. A. Hulst afscheid genomen als directeur van het Stads en Academisch ziekenhuis. De president curator mr dr G. a. W. ter Pelkwljk releveerde de moeilijke tijd gedurende de oorlog, toen dr I-Iulst werd aangezocht de leiding van het ziekenhuis op zich te nemen en de activiteit, die hij na de bevrijding'heeft onLplooid om de inrich ting te reorganiseren. Hij bleek als medisch wetenschappelijk werker even goed op de hoogte, als op sociaal geneeskundig gebied en de. plannen, die thans nog moeten worden uitgewerkt tot vergroting van het complex zijn alle van dr Hulst afkomstig. Humor en ge duld waren kenmerkende eigenschappen waarmee de directeur de stemming steeds op voortreffelijk peil heeft weten te houden. Namens het "stichtings bestuur overhandigde de heer Ter Pelkwijk ten slotte een gouden leg penning. Ten slotte deelde spr. mede dat de heer C. J. Nijlund administrateur zal worden en hij' eindigde met enkele .vriendelijke woorden te richten tot de nieuwbenoemde directeur, do arts De Waal Malefijt, Prof. dr Slllevis Smit sprak als voor zitter van de medische faculteit. Namens de klinische hoogleraren verklaarde hij verheugd te zijn, dat dit afscheid eigen lijk geen afscheid betekent, omdat prof. Hulst ln een andere functie ln de Utrechtse samenleving blijft. Prof. Hulst heeft daarop de sprekers dank gebracht en in 't bijzonder de samenwerking ge roemd, die hij steeds met de directrice zuster De Waal heeft gehad, zomede met de heer H, W. de Graaf, de administrateur. Gisteravond is de schuur bij de boer derij van de heer J. Hoekstra'te Witten (gem. Assen), waarin hooi- en stro pakken waren opgeslagen, een prooi der. vlammen geworden. Leidse zwerver bezat duizenden guldens Maar meubilair ontbrak (Van onze correspondent) Leiden, 1 October. Enige da,gen geleden werd te Lelden een zwerver in een inrichting opge nomen, een man van wie men vermoed de dat hij geheel onbemiddeld was. maar waarvan men tevens wist, dat hij in een krotwoning op lompen sliep. Toen gis teren het personeel van de Gemeente lijke Rcinigings- en Ontsmcttingsdienst begon met het ontruimen en schoon maken van zijn huisje in de Sliksteeg, gelegen In het Noordeinde, kwam men lot de verbazingwekkende ontdekking, dat zich een grote hoeveelheid geld tus sen de vodden ,die de grijsaard tot bed hadden gediend, bevond. Emmers vol muntgeld en pakken bankbiljetten, die gedeeltelijk reeds verteerd en verlopen waren, werden uit het krot gehaald. Hedenmorgen kon men zelfs bij benade ring nog niet zeggen hoe groot het totale bedrag was. Het moeten echter duizenden guldens geweest zijn. Veel Leidenaars herinneren zich de ietwat zonderlinge zwerver, die vele ja ren door Leidens straten zwierf. Reeds jarenlang' vermoedde men dat hij niet 'onbemiddeld was, hoewel hij een zeer armoedig leven leidde. In het huisje werd niets van meubilair gevonden, geen tafel of stoel, geen kast en zelfs geen bed. Verlichting en verwarming ontbraken. Overal lagen hopen vodden en andere rommel, die gedeeltelijk ver teerd waren en een zeer onaangename reuk verspreidden. Deo Gratias bij Holland Nautic van stapel Gistermiddag is op de werf van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de scheepswerf en machinefabriek Hoiland-Nautic aan de Spaarndamse- weg te Haarlem de kustvaarder Deo Gratias die voor rekening van de rederij Gebr. Boll te Heiloo wordt ge bouwd, met goed gevolg te water ge laten. De Deo Gratias is een shelter- dekschip van 610 ton, bestemd voor de wilde vaart of als charterschip. Het schip wordt voortgestuwd door motoren die 500 p.k. kunnen ontwikke len. Het is 53 meter lang, 9 met.er breed, en hoog 5,05 meter gemeten tot het shelterdek. Pluimvee en pelsdieren in de Jaarbeurs De Kon. Ned. Ver. Ornithophilïa organiseert een grote internationale ten toonstelling in de gebouwen van de Jaarbeurs te Utrecht,- op 6, 7 en 8 November. De afdeling sportpluimvee en pelsdieren zal groter zijn dan vorig jaar. De bedrijfspluimyeehouders zullen be langrijke inzendingen doen van fokto- men, ééndagskuikens, mestkuikens enz. Bonden, verenigingen en clubs heb ben hun medewerking toegezegd. Ook de bcdrijfspluimvee-organisaties, de ge zondheidsdienst voor pluimvee/poeliers en exporteurs geven acte de présence. Bouw ambachtsschool te Bussum aanbesteed Reeds eerder meldden wij dat de ac tieve Vereniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs voor Bussum en omstreken een ambachtsschool aati de Land straat heeft gesticht, een plan had ontworpen voor de bouw van een nieuwe ambachtsschool aan de Jan Botcema- straat ln Bussum-Zuid. De architecten Wessels en Voorst hadden daarvoor het ontwerp gemaakt voor een school met negen, praktijklokalen op de begane grond, zes theorielokalen op de eerste verdieping en twee tekenloka.len en een cantine op de tweede verdieping. Gistermiddag is de bouw van deze school aanbesteed. Hoogste inschrijver was H. C. Altoers te Amsterdam voor 688.000 en laagste de Gebr. Struyoken te Utrecht en Tilburg voor een bedrag van 559.200. De gunning zal nader geschieden. ZO liepen ze met z'n drieën naar Olle's huis. I-Iet-was er kil en vochtig, daarom besloot Olie maar meteen een houtvuurtje aan te leggen om alles weer gezellig te maken, Toen het vuurtje knetterde besloot Verk van de gelegen heid gebruik te maken. Hij spreidde zijn geklede jas en de pluimsteek op een stoel uit, zodat die weer konden opdrogen, Gelukkig had hij het zo druk met het schikken van zijn pas, dat Uil rustig de tijd had om ongestoord het koffertje ln een van Olle's kasten achter wat andere dingen te verstoppen. Olie maakte intussen wat eten klaar en dekte de tafel. Even later zaten ze te smullen, want ze hadden alle drie een vreselijke honger. OLLE KAPOEN EN DE BEPLU1MDE STEEK „Je mag wel een poosje bij me logeren, Uil!" zei Olie. „Ik dank je zeer voor je gastvrijheid, Olie Kapoen!" zei Uil plechtig. „Vannacht zal Ik daar gaarne gebruik van maken, doch morgen hoop ik een nieuwe boom te vinden met voldoende kamerruimte, opdat ik zo spoedig mogelijk kan verhuizen. Ik hoop, dat dan iedereen mij een poosje met rust zal laten, opdat ik met alle aandacht mijn koekoeks- - klokken kan herstellen. Dat is dat. Da.n is hier nog de sleutel van de kast, waarin ik de schat verstopt heb. Draag die altijd bij je en zorg er voor, dat je hem niet verliest. Ik heb gezegd." Einde van dit verhaal Reünie van oud-kadetten te Alkmaar Ter gelegenheid van 60-jarig bestaan van de school (Van onze correspondent) Het was een enthousiast gezelschap dat Woensdag zijn intocht hield in Alk maar. De oudleerlingen van de al sedert jaar niet meer bestaande kadetten school kwamen bijeen in het stadje, waarin ze lang geleden hun eerste mili taire opleiding ontvingen. Het weerzien was allerhartelijkst, niet alleen onder elkaar, maar ook met d'e Alkmaarders, met wie in de kadettentijd vriendschap pelijke betrekkingen werden onderhou den. Op het Stationsplein was het om streeks half elf een hele drukte en die werd nog groter toen de Kon. Militaire Kapel verscheen in ceremonieel t'enue teneinde zich bij de tocht, naar het stad huis aan het hoofd van de stoet te plaatsen. Er waren meer dan 200 reünisten en dit,, gezien de omstandig heid dat door de kadettenschool in de dertig jaar van zijn bestaan 1259 leer lingen werden afgeleverd aan de Kon. Militaire Academie, tekent de grote be langstelling, die bestond voor deze reü nie, die werd gehouden naar aanleiding van het feit, dat de kadettenschool 60 jaar geleden op 30 September 1893 offi cieel in gebruik werd genomen. De bur gemeester van Alkmaar, mr H. J. Wij te- ma sprak een welkomswoord, waarna de oudst aanwezige, jhr H. J. Repelaer van Driel uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor het feit, dat de oud-kadetten elkaar op deze wijze in het oude Alkmaar nog eens konden ontmoeten. Na de reünie had een kranslegg'ing plaats bij het Victo riebeeld. Daarop volgde een limch waar na om drie uur 's middags gelegenheid bestond om de gebouwen, waarin op het ogenblik het Centraal Ziekenhuis is ge vestigd, te bezichtigen. Het programma werd besloten met een concert in de muziektuin, dat werd verzorgd door de Kon. Mil, Kapel. Vrachtvaarders „varen" weer (Van een onzer verslaggevers) De staking van de „vrachtvaarders", gemeentearbeiders die bij de bestratings- werf werkzaam zijn bij het laden en los sen va,n autols.met bestratingsmateriaal, ■i-s gisiteriporgen opgeheven. De 80 sta kende arbeiders (alle vrachtvaarders) hebben 'gisteren zonder dat de loon eisen zijn ingewilligd, het werk hei-vat. Zij willen zich Ingedeeld zien in loon- klasse 4 voor gemeente-arbeiders; thans worden zij betaald volgens klasse 3. Deze laatste kwestie zal in georgani seerd overleg worden behandeld. ONDER DE KEIZERSKROON (Ingez. med.-advertentie) Dagelijks fe.uületon door MARJORIE ELLISON 17 FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Bevallen: Van HattemPolak, d,, Rotterdam; Hark em aStorm, d., Haren; KlepkeBeekman, z., Uppsala (Zw.); Van LeeuwenPilon, z., Veenendaal. Overleden: G. A. A. Snel Vreeze., 48 j,, Rotterdam; D. S. Jong stra—Puinbr'oek. 65 i.Soest; J. M. Hooykaas, v.. 81 i.. Den Dolder; P, de Kievit, m., 45 j., Maasdam; J. K. Stu ring. v., 60 j.;' Leiden; C. de Groot— Hoogenboezem, SO j., Amersfoort; P. Kloot, m„ 24 j., Veenendaal; Y. B. Jan sen, nu* 72 j., Apeldoorn. ER vonkten ondeugende lichtjes ln Freya's ogen. „Mijn broertje ls verliefd op u, zuster!" begon ze op irriterend hoge toon. Hij beweert zo'n verrukkelijk tochtje met u te heb ben gemaakt! Wanneer gaan jullie weer? Mark wil u liefst de allermooiste plekjes laten zien, die hij kent." Het enige dat Candy zag, waren de ogen waarmee Jnn haar aankeek. Zij stonden verbaasd en ook gekwetst. Al wat vrouw was in Candy verlangde naar hem toe te komen en hem gerust te stellen. Het enige dat ze doen kon was met een lachje dichterbij te komen en haar ogen te laten zeggen, wat haar lip pen niet vermochten, „De oude heer Hardy vond, dat ik er wat moe uitzag", zei ze losjes weg tegen Jim „en toen stuurde hij zijn zoon om de therapie toe te passen: een heerlijk ritje in zijn race-auto, Maar ik denk niet, dat dit een geregelde kuur zal worden." „Wat Mark betreft wèl!" lachte Freya. „Beter u maar te waarschuwen, zuster! Net als alle Hardy's krijgt hij ook altijd zijn zin op 't eind!" Candy lag die avond nog lang over deze woorden na te denken. Bedoelde Freya daarmee, dat Mark z'n zuster helpen wilde Jim te behouden? Wist het meisje, dat Jim en Candy van elkaar hielden? Mocht dat zo zijn, troostte Candy zich, dan had geen ge baar of daad hen ook maar enigszins verraden. I-Iun ogen slechts hadden eikaar toegesproken en. Canidy was et- van overtuigd, dat Freya daarvan niets had kunnen bemerken. Tegen de ochtend voelde Candy zich volkomen afgemat. Zij ging met hoofd pijn naar haar werk en kon slechts flauwtjes glimlachen op Sally's vragen naar de vorige dag en haar autorit met de hartenveroverende meneer Mark. Aan het einde van de moeilijke da1, stond Candy stom verbaasd, toen Mai-k zowaar aan de fabrieksuitgang op haar stond te wachten. Ondanks haar protest, dat plotseling belachelijk ischeen en volkomen misplaatst ten over staan van de stroom, meesmuilende fabrieksarbeiders, zat ze voor ze het wist weer naast hem. in de sportwagen, die onder daverend geknetter wegstoof. Daarna werd het bijna een vaste ge woonte, dat Mark haar voor een ritje medenam. Candy zag geen redelijke kans dit te weigeren. Ze las de blik in Jims ogen, maar kon er niets aan doen. Freya was haast altijd in de zieken afdeling wanneer Jim een bezoekje bracht en Candy's beleefde opmerkingen pareerden slechts gedeeltelijk de steke lige woorden van het meisje, dat vol hield, dat haar broer dolverliefd was op Candy. Op een avond, dat mevrouw Bracewell ha.ar had laten halen, trof Candy het, dat zij een ogenblik met Jim alleen bleef. Eerst wisten zij geen van beiden hoe zij van de gelegenheid gebruik ten maken. Toon wierp Jim zijn pijp op tafel, die hij in de hand had gehouden, en. sloeg zijn armen om haar heen. „Oandy!", fluisterde hij, terwijl zijn Stem smoorde 1n hem* haar. „Wat moe ten we doen, liefste? Ik heb geprobeerd met Freya te praten, maar dat hielp niet. Zij wil eenvoudig niets persoonlijks aanhoren. Ze heeft niets van 'n vrouw, ze is..." „Ja, ik wéét 't." Candy wist. waar om Freya niet over trouwen wilde pra ten. Ze hoopte ondanks alles, dat Sieve Anderson vóórdien directeur van de nieuwe fabriek zou zijn. „We kunnen niets doen, alleen maar blij 'zijn, dat zij niet over spoedig trouwen denkt!" Het klonk afschuwelijk, maar, bezon zij zich, tóch was het zo. Zolang Jim en Freya niet getrouwd warenbehield zij hoop. Maar was een man ook zo geduldig „Die ellendige Mark!", fluisterde «Tim.' „Voortdurend is hij in je gezelschap, Wat betekent dat? Je was toch serieus die avond op de Nieuwe Weg? «Te meende toch wat je zei?" „Natuurlek meende ik dat. liefste!" hoe heerlijk was het hem hardop zo te mogen noemen „maar ik ben vaak alleen en Mark kan ik zo moeilijk af schuiven. Het is heus niets meer dan vriendschap, geloof me." „Goede vriendschap heeft wel vaker de grondslag gelegd voor iets diepers", hield Jim vol. „O, Candy, konden wij er maar wat aan doen, en toch het gevoel ■Le hebben..." „Ons fatsoen te bewaren.!", vulde ze .n, zich uit zijn armen losmakende. „Ilc begrijp je wel, lieveling, heit spijt me, maar wat we daarnet deden was niet fair, Toe, speel me iets voor, op de vleugel!" Eerst dacht ze, dat hjj zou weigeren, maar toen liep hij zander 'n woord te spreken naar de vleugel. Spoedig daar op klonken dezelfde mooie, maar melan cholieke accoorden door het veptrelc, die ze al eenmaal eerder gehoord had. In haai* ogen blonken tranen, toen hij- zich ten' slotte naar haar- toekeerde. „Heb je de boodschap nu verstaan, Candy?", vroeg Jlm zacht. Ze begreep nu, dat hij haar die eerste avond reeds op deze wijze zijn liefde had willen verklaren. Dat hij haar liefhad, maar door zijn belofte aan Freya ge bonden was én ei- alleen maar verdriet uit zou voortvloeien, teinzij Freya hem edelmoedig liet gaan. Candy, die via Sally en Moeder Mof fit van. alle kletspraatjes uit het dorp precies op de hoogte was, wist, dat het', meisje vaak had beweerd, dat zij een actie wegens trouwbreuk zou Instellen tegen iedere man, die zou trachten haar in de stock te laten, na haar eerst hot; hoofd op hol te hebben gebracht. Candy zag maar één oplossing: dat Steve Andersom gauw een positie met direc- teurssalaris kreeg De sfeer werd verbroken, toen het dienstmeisje binnenkwam om te zeggen, dal; de auto voorstond en het th'd was, da/t de dolder naar juffrouw Hnrcly ging, „Laat ik je eerst even brengen, Can dy" Hij bleef op haar wachten, terwill zij even wegglipte om zijn moeder goeden dag te zeggen. Zij spraken geen woord, toen ze terug reden. Maar toen Candy wilde uitstap pen, legde hij zijn ha,nd 'op haar arm om haar tegen te houden. „Vergeet raaar wat ik over Mark Hardy gezegd heb", smeekte, hij. „Het was dom van me. Je moet er zo vaak je kunt tussenuit gaan. Nu ik je niet mee kan nemen is Mark de enige moge lijkheid. Maar als. hij je met die lelijke knetterpot een haar krenktdan krijgt hij met mij te doen!" Cahdy volgde zijn raad op. Zij zag ook geen enkele reden waarom ze het niet zou doen. Met Mark bekeek ze alle oude abdijen in het land van Brontë, alle wereldberoemde plekjes van het mooie Yorkshire. Ook nam hij haar op langere tochten wel mede naar schilderachtige vissersdorpjes, zoals ze dacht dat ze al leen in Cornwall te vinden waren, Maar toen zij aan het einde van een mooie Juli-dag in liet rossige avondlicht huiswaarts reden, stopte Mark onder de beschutting van een lommerrijk laantje en stelde hij de vraag, die Candy allung' had verwacht, maar met angst én beven tegemoet had gezien. „Waarom wil je me niet als man, Candy?" vroeg hjj, toen zjj beslist haar hoofdje schudde. „Ik weet wel, dat ik heet gebakerd ben. De mensen vinden me net zo'n lastige kerel als rn'n vader. Hardy heet ik en. hard ben ik, Maar die kant van m'n wezen zul jij nooit te zien krijgen, dat verzeker ik je!" „Het is niet mogelijk, Mark", gaf ze zo zachtjes ten antwoord, dat hij zich naar haar toe moest buigen om het te verstaan. „Ik kèn niet. Daar is 't mee uit." „Dat komt alleen door Jim Bracewell, hè?" wilde hij weten, zijn stem verhef fend in drift. „O, kijk me maar niet zo aan, liefje. Ik verbeeld me, dat ik je zo goed ken, da.t ik zelfs je gedachten kan raden. Ik geloof niet, dat nog iemand anders ze geraden heeft, als dat 't soms is waar je bang voor bent. Ma,ar vind je het eigenlijk niet wat dom van je?" „Neen!" antwoordde - Candy krachtig in een onverwachte opwelling. „Het is helemóAl niet dom van me. Luister, als je wilt. Jim houdt óók van mij, Maar Freya zal hem nooit zijn woord terug geven, Begrijp je nu, dat. ik rustig wachtMet een wanhopig gebaar besloot ze zachtjes„Alleen maar wacht...... wacht" HOOFDSTUK VI Beiden zwegen geruime tf|d. Candy, die verpleegster was geworden omdat zij met hart en ziel zoent te helpen en te troosten, voelde zich diep rampzalig in het besef, dat. zij de man naast haar pijn had gedaan. Ze wist, hoe vaak ze reeds over haar impulsiviteit spijt had gehad. Het kostte haar a,l haar zelfbeheersing niets verder te zeggen, waardoor Mark ten onrechte hoop zou gaan koesteren. Ten leste begon hij te spreken. Tot haar grote opluchting bemerkte zij, dat zijn gepassionneerdheid had plaats ge maakt voor een kalmte, die hem in staat stelde rustig te praten over ,al datgene, waarbij zij beiden zou nauw betrokken waren. „Kende je Jim al voor je hier kwam? luidde zijn allereerste vraag. ,.Ja en nee." Toen ze znn vei'baasde ogen zag. begreep zij volkomen onen kaa,rt te moeten spelen, omdat Mark van haar hield. (Wordt vervólgd) r.... HANDELSINLICHTINGEN i W'll Het is vandaag een halve eeuw geleden, dat in het oude politie- bureau aan de Oudebrugsteeg, vlak bij het Damrak en met de Koopmansbeurs als buurman, het bureau Handelsinlichtingen, waar met grote letters op de gevel staat: „De Cost gaet voor de Baet; Uyt", werd gevestigd. Als symbool van het grote werkterrein van' deze ln het begin onzer eeuw reed» zo noodzakelijke stichting, waartoe de Nedei-land.se Maatschappij voor Nijverheid en Han del het Initiatief nam, werden in de vensters van het gerestaureerde en. vergrote gehouw de wapens dor elf provinciën aangebracht, henevens die van heL Rijk en van Oost- en West- Indlë. Een borstbeeld van de grote burgemeester Nlcolaas WiLsen van N. Zijl siert de gevel aan de T.lzijde. De heer O. Kamerllngh Onnes, de toenmalige redacteur van het Alge meen Export,blad, werd de eerste directeur, In de raad van bijstand, be staande uit personen, die niet bij de handel waren betrokken, heeft 49 jaar lang zitting gehad jhr G. C. Quarles van Ufford. In 1921 trad de' heer Kamerlingh Onnes af als directeur en de heer B. R. Chambers volgde hem op. Het bureau heeft moeilijke tijden gekend, doch na de oorlog herstelde de activiteit van het bureau zich snel. Tot directeur werd benoemd de heer L. Doortmont. Het bureau nam het initiatief tot het publiceren van vele uitgaven in het be lang van de handel. Vandaag is het 50-jarig bestaan door de heer L. Doortmont herdacht, die in de intieme kring van zijn mede werkers een rede uitsprak. PALLADIUM «fm Ongeveer twee jaar geleden ver- 1191 meldden wij een en ander over MlQir „entree" van palladium, als nieuw edelmetaal ln de rij van het materiaal voor mooie sieraden. In middels is de belangstelling voor pal ladium, vooral bij de edelsmeden in het buitenland, zo toegenomen, dat een tentoonstelling van werkstukken mo gelijk is geworden. De Federatie Goud en Zilver, die er actief naar streeft', de belangstelling voor hel mooie sieraad te bevorderen, verschaft van 811 October gelegenheid om zeer fraaie bijoux in pulludlum, uit Frankrijk, Engeland, België, Scandinavië en ook uit ons land, te zien op een tentoon stelling in het Carlton Hotel in de hoofdstad. In 1803 werd reeds ontdekt dat palladium tot de metalen van de pla- tinagroep behoorde, doch de winning ervan uit ertsen was aanvankelijk zo moeilijk, dat er weinig werk van ge maakt werd. Pas sedert enkele jaren is. hier verandering in gekomen. Met succes, want palladium heeft de karak teristieke eigenschappen van platina: een witte glans van eigen aard, be stand tegen alle invloeden, het ver hoogt het effect van edelstenen enz. Het is iets hoger in prys da.n goud, A UTO-POSTKANTOOR Onder grote belangstelling van Hl de voorbijgangers is vanochtend "üSlir het autopostkantoor op de Dam verschenen. Om negen uur pre cies ging het verkooploket open en niet lang daarna kocht, als eerste, de wouw die dagelijks op de Dam staat en een grote aantrekkingskracht op de kleuters uitoefent, do vrouw met da molentjes, een serie Rode-Krulspost- zegels. De voorbijgangers bleven aarzelend staan en namen een. af wachtende houding aan, maar des ondanks was er vanochtend tegen twaalven toch al aardig wat verkocht-. Het autopostkantoor begon zijn rondrit door het land ter bevordering van de verkoop van Roode-KruisZegels op 24 Augustus en heeft al bezoeken gebracht aan Haarlem, Utrecht, Soestdijk en Den Haag. Tot 13 October blijft het op de Dam staan en zal het dagelijks zijn geopend van 9r—17 uur, des Zaterdags van 913 uur. Maar wie te laat is kan ook van de zegel- automaten aan de achterkant van da auto gebruik maken. Poststukken die in de brievenbus van het kantooi; worden geworpen krijgen bovendien het speciale Stempel van dit rijdend postkantoor. FRANSE JEUGDDIENSTEN WMijJ Tn de Waalse Kerk zal ook. dit de leerlingen van Middelbare-, Kweek- en Mulo-scholen specials korte Franse jeugddiensten leiden. Voorlopig is het' aantal diensten op twee, voor de periode van nu tot Kerst mis, bepaald ert eveneens twee voor da periode van Kerstmis tot eind Maart. Gezien de grote belangstelling die yer- leden jaar voor deze dlelistcn bestond zal echter elke dienst ten minste een maal worden herhaald. De eerste dienst wordt op 11 en op 18 October des avonds om zeven uur gehouden in do Waalse Kerk. De liturgieën bevatten behalve de orde van de dienst oölc een uittreksel van de te houden toespraak, zodat ,het volgen daarvan geon moeilijkheden zal op-, leveren. Bovendien neemt pasteur Jospin van tevoren zijn toespraak nog met enkele docenten in de Franse taal door, om te moeilijke woorden en uit drukkingen te vermijden. KALENDER De wereld Federalisten Beweging Ne derland, afdeling Amsterdam, 'houdt aan staande Zaterdagavond om acht uur oen grote propaganda-avond onder leiding, van dr G, P. Gunning', oud rector va,n bet Amsterdams lyceum, in de grote aula, van het Koninklijk Instituut voor de- Tropen. Sprekers de hoer A. Vlruly on de heer D. van der Moulen. UITGAAN Carré: Dagelyks om 8 uur de Snip en Snap revue Op en Top; Centraal Theater: Vanavond S uur geeft Het Vrije Toneel de première van Graag of Ndet; Concert gebouw: Heden om 8,15 uur Na.p d6 Klijn (viool) on Allee Heksch i piano), in de kleine zaal; Morgen om S.15 uur spelen in do kleine zaal Leo Chemiavsky (vilööl) en Leslie Riskowltz (piano);, Kleine Komedie: 'Elke dag om 8 uur Toon Hermans' cabaret Ballot; Leldsepleln Theater: Morgen om 8 uur première van een cabaret van Martle Verdeniuo; Nieuwe de la Mar: Vanavond om S uur première van ln de Winckcl van Sinokel door Wim Sonmyvelds onserohle: Stads schouwburg: Morgen om 8 uur geeft de Ned. Opera Lohongrjn. £vcaSS maar belangrijk lager dan platina. En het heeft een bijzonder voordeel: het is veel lichter dan goud of platina, zonder aluminlunvachtig te zijn Voor een zelfde sieraad is daarom ongeveer de helft minder palladium nodig dan goud of platina. Bovendien veroorzaakt zelfs een vrij groot sieraad van palladium geen plooien of scheuren In een dun fijn avondtoilet door zijn zwaarte. Op de tentoonstelling komen ruim honderd meesterwerkjes van bekende goudsmeden uit de bovengenoemde landen: colliers, armbanden, clips, broches, manchetknopen enz. Maar qua. kostbaar sieraad spant de Coronatlon- set die een van de hooggeplaatste gas ten bij de kroning van Koningin Eliza beth droeg de kroon. De set is zo ge maakt, dat uit de collier door demon tage verschillende andere sieraden kunnen voortkomen: een broche, een clips en een armband. En deze kunnen weer worden gecombineerd. Bij de officiële opening van rle ten toonstelling, Donderdagochtend 8 Oc tober, zal een kleurenfilm over het winnen e« de toepassing van palladium worden vertoond, WANNEER begint de „eerbiedwaar dige leeftijd" Bij wijze van een opinie-onderzoekje hebben wij deze vraag' aan enigen van onze ken nissen voorgelegd van alle leeftijden uiteraard. Wij stelden bovenstaande vraag en informeerden daarbij of be halve de ouderdom, ooit uiterlijke ken- tekenen een rol spoelden, zoals een sikje, een wandelstok of paraplu, een vadermoorder, een streepjespak, en dergelijke attributen. Uit dc antwoor- den op de vragen bleek, dat inderdaad nog wel uiterlijke kentekenen, voor komen, maar dat ze toch meer en meer - uit de tijd raken. Zoals men zou ver- wachten, stelden jonge mensen de eerbiedwaardige leeftijd lager dan ouderen. Sommigen wensten zich in het geheel niet. uit. te laten: dat waren zü, die de eerbiedwaardige leeftijd juist gekomen achtten. Anderen zeiden: als je 55 bent, heb je de eerbiedwaardige leeftijd. Hiertegen ontstond oppositie van de. zijde van een paar vitale man nen van boven de zestig. Rust en be zonkenheid zijn teltenen van eerbied waardigheid, zeiden zij, maar wij zijn nog rcvolutlonnalr genoeg om zo nu en dan tot daden over te gaan, en zij keken dreigend in onze richting. Voor ons het bewijs, dat wij met onze vraag toch wel een gevoelige snaar hadden geraakt. Ook een jongetje van veertien werd bij het onderzoek betrokken. „Eerbied waardig ben je, als ik voor je opsta in de tram." Een bewijs, dat de zeden aan het veranderen zijn. Iemand van een jaar of 26 verklaarde, dat het zeer wel mogelijk was, dat hij naar eerbied waardigheid streefde, en dat velen van zijn leeftijdgenoten hetzelfde- deden." Jé-' moet eens opletten zei hij, hoeveel jonge mannen, zoals ik, een beetje voorover lopen en bezorgd naar be tegels van het trottoir kijken. Ten slotte ontstaat' bij hen een zodanig gevoel van eerbiedwaardigheid, da.t zij weer rechtop zouden gaan lopen, als zij niet beseften, dat gevoel daarmee onmiddellijk weer kwijt te raken. Tenslotte is onze eindindruk, dat men de eerbiedwaardigheid nastreeft, zolang men de daartoe vereiste leeftijd nog niet heeft bereikt. Maar niet zodra ls men werkelijk eerbiedwaardig, of men doet alle moeite, eerbiedige beje geningen te vermijden. Naar dit stre ven nu wordt de eerbiedwaardige leef-- tijd bepaald.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2