ALGEMEEN HANDELSBLAD Gvd0"*1 EEN MATROOS WAS ZES UUR DUIKBOOTKAPITEIN gftieuwe Jltn5ter6ant£cJF>e goitrant Wapengeweld kan vraagstuk van Atjeh alleen niet oplossen 3e Jubileum prijsvraag Franco licht het accoord met Amerika toe Haven-bedrijvigheid verlamd aan Ooskust der Y.S. DE 126e JAARGANG No. 41217 Directeur: mr C. A. STEKETEE DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN/ DILEMMA VOOR INDONESISCHE REGERING Onderhandelingen souden thans weinig sin hebben en slechts aanmoedigen tol nieuwe gewelddaden CHURCHILL EN EDEN WEER THUIS Gisteren is zowel de Britse, premier Sir Winston Church ill ails de minis ter van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, na een langdurige afwezigheid in Londen teruggekeerd. Churchill heeft drie maanden rust genoten,/ten dele in Engeland, ten dele aan de Riviera. Eden is een half jaar weg geweest; hij onder ging achtereenvolgens drie operaties aan de galblaas (de laatste in de Ver. Sta ten) en maakte tot herstel van gezond heid een reis naar Griekenland. Morgen zal er onder voorzitterschap van Churchill een kabinetszitting worden gehouden, waarin o.a. de mogelijkheid tot het houden va.n een conferentie der Grote Vier zal worden besproken. ZATERDAG A.S. publiceren wy het derde gedeelte van onze Doe. mee en win een prijs! (Van onze correspondent) Djakarta, 1 October TN de in de Engelse taal verschijnende Times of Indonesia, die geleid wordt door Mochtar Lubis van Indonesia Raya, wordt de vrees uitgesproken, dat de situatie in Atjeh veel ernstiger is dan de berichtgeving doet ver moeden. Het blad laakt de berichtgeving, welke zich inderdaad beperkt tot een opsomming van de ontmoetingen tussen het leger en de benden, doch geen overzicht geeft van de ontwikkelingen in groter verband, zodat te Djakarta nog altijd de wildste geruchten dë ronde doen. De Times zegt, dat de verklaring dat de regering de situatie in de hand heeft misschien slechts betekent, dat het bestuur in de steden weer normaal functionneert, terwijl in het binnenland de opstandelingen vrijheid van beweging hebben. Het blad zegt begrip te hebben voor het dilemma waarin de regering ver keert. Zij wenst bloedvergieten zoveel mogelijk te voorkomen en wenst een oplossing door onderhandelingen. Het blad vreest echter dat onderhande lingen thans weinig zin hebben en slechts een aanmoediging tot nieuwe gewelddaden zullen zijn, omdat dan zal worden aangenomen dat de regering niet wil of niet kan optreden. Aldus de Times of Indonesia. IINDERDAAD vormt- de vraag hoe de moeilijkheden in Atjeh aangepakt moeten worden een groot probleem, evenals trouwens reeds sedert jaren de kwestie van de Daroel Maan. De Islamietisohe partijen staan alge meen op het standpunt, dat het vraag stuk in de eerste plaats politiek en niet militair opgelost moet worden, ofschoon zij zich niet verzetten tegen het optre den van het leger in Atjeh tot herstel van de orde. In 'dit verband is de verkla ring van de P.'S.I.Ï. 'belangrijk, waarin nogmaals geconstateerd wordt, dat wa pengeweld alleen de kwestie niet kan oplossen. Ook de leiders der Masjoemi (Natsir en Wibisono) hebben zich reeds in gelijke zin uitgelaten, waarbij spe ciaal Wibisono erotisch tegenover het kabinet stond in een interview van Keng Po. NA de verkiezingsoverwinning Adenauer (grotendeels een persoon lijk succes) is zijn partij, de C.D.U., overmoedig geworden en heeft zij enige acties ontketend, welke niet het ge wenste resultaat schijnen te hebben. De eerste betreft de poging, een ministerie in te stellen van voorlichting. Daartegen zijn zovele bezwaren gerezen, dat gis teren officieel is verklaard, dat de kan selier zulk een plan niet zal steunen. Otto Lenz, de staatssecretaris van de Dagelijks commentaar kanselarij, op Adenauers aandringen candidaat gesteld en gekozen als lid van de Bondsdag, werd gedoodverfd als toe komstig minister van Propaganda. Bla den als Der Spiegel en Die Zeit gaven ruchtbaarheid aan dit plan, waartegen de Duitse journalisten in het geweer kwamen. De Manchester Guardian wydde Vrijdag een groot artikel aan dit onderwerp en achtte de bedoelingen alarmerend. Het plan zou zijn, een pers wet in te voeren, welke enigszins her innerde aan die van Goebbels, al heeft de C.D.U. zulks nu ontkend. De controle op de pers moest zodanig worden, dat bepaalde regeringsmededelingen ver plicht en zonder commentaar gepubli ceerd zouden moeten worden en dat journalisten wegens benadeling van de staat gestraft of tijdelijk uit hun functie ontzet zouden kunnen worden. De be zettende mogendheden schijnen zich niet onbetuigd te hebben gelaten om zulk een bedenkelijke ontwikkeling te voorkomen. EEN andere poging, om de invloed van de CDU uit te breiden, betrof de vakbond. De sociale commissie van de partij, waarif» katholieke arbeiders leiders zjjn vertegenwoordigd, heeft een aantal eisen gesteld aan het een- heidsvakverbond, de DGB. In het hoofd bestuur daarvan moest het aantal voor standers ener Christelijke politiek wor den vergroot. In de redacties en de wetenschappelijke instituten zou deze groep sterker moeten worden, en zij zou gelegenheid moeten hebben tot -fractie vorming. Het overgrote deel va.n de leden is aangesloten bij een kerkgenootschap, maar aanvaardt een „leken-politiek" en „leken-ideologie" als basis voor het vak verbond. De CDU, die een confessionele politiek bepleit, kan slechts rekenen op ongeveer 400.000 van de zes millioen leden van het verbond. Het is voorlopig' nog niet waarschijnlijk, dat deze minder- PROF. PICCARD OP 3150 METER DIEPTE beid zich afscheidt. Het orgaan van de katholieke leden waarschuwde er ten minste zelf tegen, de DGB tot een kamp plaats te maken van politieke partijen, de CDU en de socialistische SPD. Op een internationale conferentie van post- personeel te Frankfort sprak de voor zitter van de Amerikaanse AFL, Meany, van een „straf-expeditie" der CDU tegen de DGB, omdat deze haar niet bij de verkiezingen had gesteund. Hij zei: „Deze drulc komt van dezelfde indus triëlen, die aan het hoofd van de grote Duitse trusts stonden, die met Hitier gemene zaak maakten". Deze uitlating is meer symptomatisch dan juist. Ten slotte hebben de katholieke leden als zodanig volkomen het recht, eisen te stellen of uit te treden en een eigen verbond te stichten. Maar het gewekte wantrouwen in de verdergaande auto ritaire oogmerken van de CDU moet zo spoedig mogelijk door "Bonn worden op-' geheven. In het kabinet schijnt Wongsonegoro naast Nahda TuMaana de stroming te vertegenwoordigen, die het vraagstuk van Atjeh voornamelijk langs politieke weg wil oplossen. Een complicatie in dit geval iis, dat de P.S.I.I. regeringspartij is, doch dat de P.S.I.I.-■zetels in het ka binet nog niet vervuld zijn na het aftre den van Abikusnoes. Het is niet geheel onmogelijk, dat de controverse, die zich thans ontwikkelt, ertoe zou leiden dat de P.S.I.I. zicih geheel terugtrekt en Nahda Tu'Maima meesleept. De communisten spelen steeds duide lijker op een verwijding van de kloof tussen Masjoemi en P.N.I. waarbij 'blijkbaar op de achtergrond het ver langen staat de rechtse elementen uit het kabinet te verdrijven, zodat dit in nog belangrijker mate afhankelijk zal zijn van de steun van de P.K.I. Het verstoren van een vergadering van de Masjoemi te Semarang, waar Rum en Natsir spraken, door een groep communisten is een nieuw karakteris tiek verschijnsel in de communistische taktiek, evenals het gezamenlijk optre den van P.N.I. en P.K.I. in een verga dering te Bandoeng. Op het arbeids front tracht men het kabinet naar links te drijven. Het Indonesische kabinet, zo wordt van andere zijde uit Djakarta gemeld, vergaderde vijf uur lang en heeft we derom de toestand in Atjeh 'besproken. Dit geschiedde deze keer mede aan de hand van de rapporten van de tweede vice-premier Wongsonegoro en de mi nister van Godsdienst, die Woensdag middag van hun bezoek aan Noord- •Sumartra te Djakarta terugkeerden, Wongsonegoro deelde na afloop van de vergadering aan de pers mede,., dat de benden in Atjeh blijkens gevonden pamfletten verklaren niet te strijden tegen het roodwit van de Republiek In donesië, maar -tegen het communisme. Een woordvoerder van de regering deel de nog" mede, dat de regering na het reces .van het parlement een verklaring over Atjeh in de volksvertegenwoordi ging wil afleggen. Nieuw kabinet in Stuttgart Tot nieuwe minister-president van de Wuerttemberg-Baden is door de grond- Westduitse 'staat Wuerttemberg-Baden is door de grondwetgevende vergadering- benoemd dr Gebhard Mueller, voorzitter van de christelijk-democratische fractie in de Landdag. De oude regering van dr Reinhold Maier (van de vrije democra tische partij), die uit sociaal-democraten, vrije democraten en vertegenwoordigers van de vluchtelingenpartij bestond, was Woensdagmorgen afgetreden. In de nieu we regering krijgen behalve de genoem de partijen ook de christen-democraten zitting. Het feit, dat dezen bij de Bonds dagverkiezingen als de steikste partij uit de bus kwamen, heeft tot de rege ringswijziging aanleiding gegeven. Ten gevolge van deze reorganisatie heeft kanselier Adenauer nu de steun der meerderheid in beide huizen van het parlement van Bonn, dus ook van de Bondsraad, die de „Lander" ver tegenwoordigt. Sjafruddin tegen Aziatische Betalings Unie (Van onze correspondent) D j ak arta, 1 Oct. Tegen Japanse suggesties inzake dc vorming van een Aziatische Betalings- Unie neemt Sjafruddin in een interview met Pedoman duidelijk stelling', De Ja panners zouden een bespreking over de Unie willen laten voorafgaan aan een discussie over de herstelbetalingen, waartegen Sjafruddin overwegend be zwaar heeft. De Aziatische Betalings Unie zou voor Indonesië als grondstoffenland met een labiele positie alleen maar nadelig zijn, betoogt de gouverneur van de Bank. II.M. DE KONINGIN te Nieuw er kerk op Duivelamd, in gezelschap van de commissaris van de Koningin in Zee landjhr mr A. F.' C. de Casembroot. Hoge rubberlaarzen vormden een onont beerlijk schoeisel voor een 'bezoek aan deze contreien. OPNIEUW INCIDENT IN KOREA Eén gevangene gedood Het geallieerde hoofdkwartier heefC bekend gemaakt, dat Indische bewa kers, tijdens een demonstratie van anti communistische krijgsgevangenen, ge richt tegen de Poolse en Tsjechischs leden van de Koreaanse repatriëring®* commissie, één krijgsgevangene heb ben gedood en zes hebben gewond. De genoemde commissieleden inspec teerden een ziekenhuis in het krijgsge vangenenkamp. Toen enkelen van de Chinese en Noordkoreaanse patiënten de Polen en Tsjechen zagen binnenkomen, begonnen zij een demonstratie. Gevan genen in het blok naast het ziekenhuis begonnen met stenen te gooien. De In dische bewakers grepen in en joegen de demonstranten uiteen. Chinese Volksrepubliek bestaat vier jaar In communistische China is Donder dag de vierde verjaardag gevierd van de Chinese Volksrepubliek. De president van de republiek, Mao Tse-toeng, nam in Peking een grote militaire parade af, die werd bijgewoond door delegaties uit vrijwel alle communistische landen en uit Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland ein Zuid-Afrika- De premier van de Sowjet-Unie, Maienkow, heeft Mao Tse- toeng gelukgewenst met deze dag. De Sowjet-Russische minister van buiten landse zaken. Molotow, zond een bood schap aan zrjn Chinese collega, Tsjoe En-lai. Geen tijd meer voor isolationismeSpanje niet onverschillig tegenover westelijke verdediging QPANJE wil niet door de Ver. Sta ten worden verdedigd, het wil slechts de middelen bezitten om zich zelf te kunnen verdedAgen. Dit deelde Franco in een Boodschap aan het parlement mede. Hij verzocht de Cortes om bekrachtiging van de Spaans-Amerikaanse overeenkomst, welke zo juist 'is ondertekend. .,Het is niet onze bedoeling, door an deren te worden Verdedigd, tmaar wel onszelf te verdedigen", aldus de bood schap. „Samenwerking met de Ver. Sta ten in het licht ener mogelijke agressie zal het in gereedheid 'brengen vaai onze bases en de opvoering van onze bewa pening vergemakkelijken". De boodschap van Franco werd gepu bliceerd, nadat de generalissimo in het Pardo Paleis een onderhoud over het (Van onze correspondent) Rotterdam, 1 October TpEN merkwaardige sleep voer gisteravond de binnenhaven te Rotterdam binnen. De .17(7 bit. m,eten de coaster Fiat van de re derij Hekman Van Baars te Dordrecht, die in time charter vaart in de Lon- dendienst van de Rotter damse rederij Iwvotra, met op sleeptouw een 32 me ter lange onderzeeboot, 25 jaar geleden gebouwd in opdracht van de Finse re gering en kort geleden dooi de Finse marine voor sloop verkocht aan een sloperij te Boom in België. Deze onderzeeboot, Sauk- ko genaamd en eens de trots van de Finse marine, dreef gistermorgen onbe mand en hulpeloos op de Noordzee rond-, toen de kleine kustvaarder het vaar tuig enterde. Onmiddellijk probeerden de opvarenden van de Fiat de Saukko maakte zonder zelfs een nat pok op te lo pen. Hij slaagde er na veel moeite in de werplijn te grijpen en de tros op een Coaster Fiat sleepte op drift geslagen onderzeeër veilig de Rotterdamse haven binnen een verbinding tot stand te brengen. Na twee mislukte pogingen gelukte dat en de gerezen Finse onderzeeër was een, grijsschip gewor den,. Het was de matroos Egen Paerels van de Fiat, woonachtig te Dordrecht, oud 23 jaar, die als eerste op de tamelijk woelige zee de sprong van de Fiat op der bolders vast te zetten. Tweemaal brak de sleep- draad, maar de derde keer hield de draad het tot gro te vreugde van de jonge gezagvoerder Ridderhof uit Schiedam, en de overige op varenden van de coaster. Nu. was het zaa,k de on derzeeër veilig na,ar de thuishaven Rotterdam te slepen zonder dat grote sleepboten van L. Smit Co's Internationale Sleep dienst, die reeds de gehele ■nacht en de dag op de loer lagen, hulp behoefden te verlenen. Voorzichtig werd er koers gezet in de richting van de Nieuwe Waterweg, welke in de middag werd bereikt. De sleepreis langs het vaar water naar Rotterdam duur de enige uren, doch ver liep zonder ongelukken. En toen men de onderzeeboot des avonds veilig voor de wal van de Binnenhaven had gemeerd,, besefte de bemanning eigenlijk pas goed, dat m,en een behoor lijk bedrag, misschien wel 10.000, had verdiend, ■want deskundigen, schatten de sloopwaarde van de Fin se onderzeeër op ruim 70.000. AA1N boord van de Flat vernamen wij gisteravond laat. hoe alles precies in zijn werk was gegaan en hoe men uiteindelijk dit buitenkansje had gekre gen. Een Duitse sleepdienst had van de Finse regering opdracht gekregen twee voor de sloop verkochte Finse onder zeeërs naar Antwerpen te slepen. Begin deze week was de sleepboot' Stein met. de twee marinevaartuigen uit Helsinki vertrokken naar Antwerpen. Dinsdag avond 'brak de verbinding' met de Saukko en het gelukte de Duitse sleepbootbe- manning niet meer de laag op het water liggende onderzeeër in het donker te vinden. Er bevonden zich gelukkig geen opvarenden op het vaartuig'. Radiografisch werd verzocht naar de verloren onderzeeboot uit te zien. Ook is er zelfs een vliegtuig opgestegen om het vaartuig te zoeken. Ook aan boord van de Fiat had men het telegram, waarin het verlies werd gemeld, ontvangen. Het toeval wilde echter, dat,men Woensdag morgen de Stein met de andere onder zeeboot tegen kwam. ..Zo" had kapitein Ridderhof gedacht, „dat is ook al gauw. Ze hebben hem al weer", niet wetende dat de sleep oor spronkelijk uit twee onderzeeërs 'had be staan. Groot was zijn verbazing toen hij een half uur later een tweede onderzeeër stuurloos op de baren zag dobberen. „Ik dacht" zo vertelde de kapitein, ,dat er volk aan boord was. Ik gaf daar- im een stoot op de fluit, maar er kwam niemand opdagen. Men stond toen voor het moeilijke probleem de onderzeeër vast te krijgen zonder aan weerszijden averij op te lopen, want repareren kost tegenwoordig veel geld, zei men ons. De derde keer was scheepsrecht, Twee bol ders van de Fin bezweken onder de zware last. Er bengelde nog een stuk maniilatros aan de Finse onderzeeër en daaraan heeft men ten slotte de sleep- draad van de Fiat geknoopt. Onderweg' heeft ons hart toch wel even sneller geklopt dan gewoonlijk, ver telde een der opvarenden ons. We waren bang dat ons prijssehip ons tpch nog door de neus zou worden geboord. Maar neen hoor, alles liep op rolletjes. Paerels heeft urenlang duikbootkapitein ge speeld zonder koffie, zonder eten "en slechts gekleed in een dun frokkie. By da pieren hebben wij ons hart toch nog DE COASTER FIAT vaart met de op gepikte Finse duikboot de Nieuwe Waterweg op. wel even vastgehouden. Er stond name lijk een holle zee en veel deining, maar de draad hield het gelukkig. Het is werkelijk een prijs uit de loterij dat we dit prijssehip veilig raar Rotter dam hebben kunnen slepen. Om ongeluk ken te voorkomen had de sleepboot Vol harding III de onderzeeër voor de Park kade overgenomen en naar de Binnen haven gesleept, maar dat kon de kop niet kosten. nieuwe verdrag had gehad met de Ame rikaanse ambassadeur James Dunn. Inmiddels zijn vooraanstaande Ame rikaanse defensieautoriteiten in Spanje aangekomen om de middelen te bestu deren voor het snel aanvoeren van oor logsmateriaal naar Spanje krachtens de overeenkomst. Uit de boodschap van Franco aan de Cortes blijkt, dat de Spaanse leider nieuwe inzichten heeft verworven. Tot dusver heeft hij zich afkerig getoond van supranationale instellingen. Thans ech ter betoogt hij: „Op dit ogenblik ziet men hoe zich aan de internationale hori zon nieuwe vormen van supranationaal leven aftekenen: in ons tijdperk is men gedwongen rekening te houden met al lerlei betrekkingen en de noodzaak der gemeenschappelijke verdediging. De bui tenlandse politiek van de volken moet zich aan deze tekenen van een nieuwe tijd aanpassen; verouderde denkbeelden en een kleinsteeds nationalisme, die on verenigbaar zijn met het uur, waarin wij leven, moeten worden begraven. Nu het gebied, dat bij een oorlog wordt betrok ken. zich steeds uitbreidt, is er in de politiek van de volken niet lang'er plaats voor het isolationisme, dat vroeger in vele staten opgeld deed. Spanje kan niet onverschillig staan ten aanzien van het welslagen of falen van de westelijke ver dediging. Door middel van de Spaanse samenwerking met de V.S. is een uiterst gevaarlijke bres in de verdediging ge dicht. Alleen de afkondiging a.1 van de Spaans-Amerikaanse overeenkomst is een belangrijke overwinning, die een ver sterking van de vrede betekent, gezien in verband met de communistische drei ging". De militaire overeenkomst, welke Franco, tezamen met het onlangs ge sloten Concordaat met het Vaticaan. „de belangrijkste hoeksteen van onze heden daagse buitenlandse politiek" noemde, za.1 in de zitting va.n October aan de Cor tes ter bekrachtiging worden voorgelegd. Beide verdragen vormen met het Iberi sche Pact tussen Spanje en Portugal de drie steunpilaren van de Spaanse buiten landse politiek. Inmiddels wordt uit betrouwbare bron dat Spanje, behalve de 226 millioen dollar, die hst kra,cMens de S p a artsAm eri kannse o ver eenko rast krijgt tijdens het lopende belastingjaar, tevens nog ongeveer 100 millioen. dollar tegemoet kan zien uit de fondsen van het Pentagon. Deze -Haatsite som moeti dienen voor die aanleg; en verbetering van de bases, die Amerika in' Spanje zal kunnen gebruiken. De woordvoerder zei, dat de Amerikaanse hulp aan Spanje ge durende de eerstkomende vier jaar een bedrag van bijna 1000 millioen dollar' zal bereiken. Vandaag zou te Madrid een massa demonstratie worden gehouden ter ge legenheid van het feit, dat Franco 17 jaar geleden aan de macht kwant. Tij dens deze demonstratie zullen de Ma- drilen officieel uiting geven aan hun tevredenheid over het SpaansAmeri kaanse verdrag. De regering heeft dui zenden kleine Amerikaanse en Spaanse vlaggetjes gekocht, waarmee het. volk moet wuiven. Er wordt een halve dag vrij gegeven en de burgemeester van Madrid en het hoofd van het Verbond va.n Vakverenigingen hebben een beroep gedaan op het volk om zijn dankbaar heid aan de Ca.udillo te betuigen voor het jongste succes, dat deze op het ge bied van de buitenlandse politiek heeft behaald; De Portugese regering heeft bekend gemaakt, dat op 8 November algemene verkiezingen zullen worden gehouden om dé 120 zetels van de Portugese algeinene vergadering te vullen. De ver kiezingen worden gehouden in verband met het verstrijken van de ambtsperiode van vier jaar der regering. Loon- en arbeidsgeschillen brengen 800.000 arbeiders tot staking E havenarbeiders in New York en elf andere havens aan de oostkust hebben met ingang van mid dernacht hel. werk neergelegd. Presi dent Eisenhower heeft tijdens een persconferentie te Washington er op gezinspeeld, dat de regering over weegt gebruik te maken van de Taft- Hartley-wet om de staking onmoge lijk te maken. De werkgevers van de New Yorkse haven hebben een ultimatum van de vak vereniging van havenarbeiders, die kor telings uit de vakbond A.F.L. is gestoten, van de hand gewezen. Het conflict is ontstaan tussen de uit de A.F.L. gesto- Hadi ter dood veroordeeld De vroegere premier van Egypte, Ibrahim Abdel Hadi, is Donderdag door het Revolutionnaire Hof te Kairo ter •dood veroordeeld. Het vonnis zal door middel van ophanging- worden voltrok ken. Alle goederen, die Hadi op onrecht matige wijze heeft verkregen, werden door het Hof verbeurd verklaard. De oud-premier werd beschuldigd van cor ruptie en verraad. Hij werd ongeveer twee welten geleden gearresteerd. Hadi verklaarde voor het Hof niet schuldig te zijn aan de ten laste gelegde feiten. Het vonnis moet nog door de Revolu- tionnaire Raad worden goedgekeurd. ten vakvereniging, die weigerde zekere als misdadig bestempelde elementen uit haar gelederen te verwijderen, en de dooi de A.F.L. nieuwopg-eriéhte varkvereni- girig. Deze laatste heeft thans aange kondigd, dat zij va.n plan is bij referen dum onder de havenarbeiders te doen uitmaken, welke van de twee vakvereni gingen hen werkelijk vertegenwoordigd^ De volledige consequentie van de sta king, waarbij alleen in New York al 800.000 mensen betrokken kunnen raken, zal waarschijnlijk pas over enkele dagen kunnen worden geconstateerd. In de haven van Halifax, op Nova Scotia, dat buiten het stakingsgebied ligt, treft men maatregelen om de te verwachten enorme drukte op te vangen. De bemanningen van de sleepboten, die de grote oceaan-stomers de haven van New York binnen loodsen, hebben ver klaard zich bij de staking te zullen aan sluiten. Dit betekent, dat de Oceaan schepen „Constitution" en „Liberté" bij hun aankomst zonder enige hulp zullen moeten proberen bij hun aanlegplaatsen te komen. Koning Boudewïjn van België is voor een verblijf van een week naar Zwitser land vertrokken. Het is niet bekend naar welke plaats de koning zich zal begeven. West-Duitsland en Turkije hebben een overeenkomst ondertekend, waarbij met ingang' van 1 November de visa voor toeristen uit beide landen worden afgeschaft. MET EEN MOTORBOOTJE voer HM, de Koningin over het overstroomde land, ■van de Vierbannenpolder in Dmveland naar de dorpen. Hier zien wij de Koningin bij Niemoerkerk „aan wal* stappen. W eersverwachting DROOG WEER De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Droog weer met verspreide opklarin gen. Vrij krachtige tot matige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) SAO v.. 16.5°' C., luchtdruk 1026.3 millibaren of 769.8 mm, windrichting en -kracht W.Z.W. 4, max. temp. gisteren 18.0, min. ternp. 13.7, neer slag 0.1 mm. Zon heden onder 18.18, morgen op fC-r. 6.42. Maan morgen op 0.31. onder (jf 16.17. Laatste kwartier 8 October. HET WEER IN EUROPA Station Wow A B C D Helsinki geh. bew. Z 8 2 Oslo mist windstil 8 6 Stockholm regen ZW 4 14 Kopenh. motregen ZW 10 15 2 Londen geh. bew. WZW 6 15 0,1 Amsterdam zw. bew. W ZW 10 16 0,3 Brussel geh.. bew. WZW 4 13 Parus mist windstil 7 0 Bordeaux mist windstil 4 0 zw. bew. NNW 4 17 0 Warscha.u nevel ZW 4 10 0 Berlijn zw. bew. WZW 2 11 0 Frankfort nevel ZW 2 6 0 Miinchen nevel windstil 11 0 nevel windstil 11 0 Wenen zw. bew. Z 1 12 0 Rome onbew. NO 2 14 0 A. windrichting; B. v, indsnelheid meter p. sec.; C. m< ix. temp. gisteren; D. nee rslag afgel. 24 ui r in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren van van ochtend luidden: Mannheim 2,10 (+10), Kaub 1.25 1), Trier 1.00 (—4). Koblenz 1.29 (—1), Keulen 7S (—2), Rukrort 2.6S (—5), Lobith S.ÖO 2), Nijmegen (onv.), Arnhem 6.78 1), Eefde 1,90 (+2), Deventer 1.09 (+4), Namen la Plante 1.50 (+19), Borgharen 39.15 (—9), Belfeld 10.78 (+3), Grave 4.55 10). TOESTAND IN NAIROBI VERSCHERPT Volgens een woordvoerder van. het Britse leger is de toestand te Nairobi de afgelopen week „sterk verslechterd". Met het oog hierop is een bataljon Britse troepen uit de Rift-vallei naar de hoofdstad overgebracht. Kleine groe pen leden van de Mau Mau maken strooptochten door de stad en Dinsdag nog werden bij daglicht in drukke straten drie overvallen gepleegd. In de omgeving van Nyeri werden Dinsdag vijf personen door de Mau Mau in een hinderlaag gelokt en gedood. (Ingez. med.-advertentie) Mmnmmmm De vermaarde sigaren nu op volle tóp-kwaliteit ae pag n

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1