Teuk Op weg naar gisteren Het Friese voorbeelddorp\ DEBRALINE FRIESE noviteiten c En ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 (Van onze redacteur in de noordelijke provinciën) TIET Friese voorbeeldcentrum Rottevalle is in wording. Dat wil zeggendat met de grootste spoed de verbouwingsplannen worden gerealiseerd, volgens wélke dertig boerenbedrijven een partiële en in enige gevallen een algehele moderni sering sullen ondergaan. Men weet, dat de lmlp, voortvloeiend uit het plan- Marshall, of liever de M. S. A. (Mutual Security Agence) bereid is gevondenecu bedrag van f 800.000 te steken in hel f inancieringsplan, dat, beoogt het inrichten van twee voorbeeld,buurtschappen hier te lande, en wel te Rottevalle bij Drachten èn te Kérkhoven bij Oisterwijk (N.-BJ. Aan het plan werd 'de voorwaarde ver bonden, dat de deelnemende boeren een seljde bedrag ter investering besehikbaar stellen. Een tweede voorwaarde was, dat het dorp, waar dit experiment sou worden uitgevoerdeen behoorlijk ontwikkelde boerenstand moest bezitten en dat de streek dichtbij een centrumplaats diende te liggen. Welnu, de rijksbouwconsu- le-nt ïr De Geus heeft met Rottevalle een goede keus gedaan. Rottevalle is een vooruitstrevend dorp in de Friese woudstreek en gelegen inde onmiddellijke nabij heid van Drachten, dat als industrieplaats in opkomst is, maar ook wat culturele instellingen en inrichtingen van onderwijs betreft uitstekend is geoutilleerd. Belangrijke gebeurtenissen werpen baar schaduw vooruit. Zodanig is het ook gesteld met het inrichten van voor beelddorpen, want van heinde en ver komt men naar Rottevalle om daar de dingen, dié in wording zijn, in ogen schouw te nemen. Ofschoon wij er (ambtshalve) als de kippen bij waren, waren al velen vóór ons de weg naar het Friese voorbeelddorp gegaan zelfs buitenlanders, Noren, Duitsers en Belgen zijn te Rottevalle geweest. Deze voortrekkers zullen ongetwijfeld door duizenden worden gevolgd. Men is bij de keuze van het dorp er trouwens van uit gegaan, dat zijn ligging zo gunstig is, dat het grote aantallen bezoekers kan yerwerken. De animo van de boeren van Rotte valle om aan het verbeteringsplan van de M. S. A. mee te doen, was aanstonds groot, zó groot zelfs, dat een behoorlijk aantal gegadigden moest worden afge wezen. Men heeft ten slotte die bedrij- Ven genomen, die aan een verharde weg in dezelfde buurtschap zijn gelegen. Dit agrarische voorbeelddorp ligt in een ge bied, waar de grenzen van de gemeenten Smallingerland, Tietjerksteradeel en Achtkarspelen elkaar raken. De bij het plan betrokken boeren zijn voor het merendeel coöperatief gezind en aange sloten bg beide standsorganisatïes, de C. B. T. B. en de Friese Maatschappij van Landbouw. Het is een uitsluitend protestantse bevolking. De deelnemers zijn georganiseerd in de Stichting Voor beeldcentrum Z. O.-Friesland, met aan de top een raad van bijstand De modernisering der bedrijven be treft acht onderdelen, namelijk grond verbetering, verhoging van de opbrengst, stalverbetering, melkhygiëne, kippen- houderij, varkensmesterij, varkensfok kerij en keukeninrichting. Op elke boer derij wordt één dezer onderdelen ver beterd. Bovendien zijn drie van de dertig 'bedrijven als „totaalbedrijf" aangewezen: daar worden namelijk alle acht onder delen gemoderniseerd. Het zijn vooral ATJEH Alle Europese planters worden naar S.O.K. geëvacueerd (Van onze correspondent) Medan, 24 September Alle Europese planters zijn of worden Uit Atjeh naar Sumatra's Oostkust ge bracht voor zover de verbindingen dit toelaten. Het besluit tot evacuatie van het stafpersoneel der ondernemingen in Atjeh is door de ondernemers genomen in overleg met de provinciale autoritei ten. De planters met hun gezinnen uit de dichtst bjjzijnde ondernemingen (om geving van Langsa) zijn reeds aangeko men. Alle verbindingen met de noordelijker gelegen ondernemingen zijn verbroken. Dit laatste geldt o.m. voor Centraal Atjeh (Takengon), waar hars- en terpe- tijnbedrijven van de gouvemementsland- bouw in opbouw zijn. Een. schip van de K.P.M. is thans be zig" planters van de ondernemingen aan Atjehs Westkust (Meulaboh en omge ving) aan boord te nemen. Het totale aantal Europese planters in geheel Atjeh bedraagt enige tientallen. Aangenomen wordt dat de in Atjeh Vertoevende Europeanen tot dusver vei lig zijn, daar het conflict geheel buiten (hen omgaat. De evacuatie is dan ook louter een voorzorgsmaatregel. Inmiddels is het nog steeds onmogelijk elch een duidelijk beeld te vormen van de gebeurtenissen op Atjeh_ Te Medan aangekomen eva'cuées meld den, dat tot dusver niets is gebeurd in de gebieden, waar zij vandaan kwamen, alhoewel de toestand duidelijk gesoannen is. Twee coasters arriveerden Dinsdag te Bela-wan met vrouwen en kinderen van Indonesische civiele militaire amb tenaren uit Lhoseumawe. Dinsdag staakte de Sarbupri weer op üe ondernemingen van Sumatra's Oost kust, terwijl heden partiële stakingen voorkomen ondanks de overeenkomst tussen de Sarbupri en de regering. Fijnaart heeft weer een vlasturbine (Van onze correspondent) F ij n a a r t, 24 September Fijnaart heeft weer een vlasturbine na een vol jaar van deze nuttige instelling verstoken te zijn geweest. Vorig jaar November brandde de oude installatie namelijk af tot groot ongerief van de zich in Fijnaart sterk uitbreiden de groep vlassers. Gisteren is de nieuwe turbine in werking gesteld, juist voor de verwer king van de nieuwe oogst gaat begin nen. De installatie is van Belgische makelij en heeft een capaciteit van 130140 kg lint per uur. Dat is aan zienlijk meer dan de machines welke over het algemeen in Nederland ge bruikt worden en die maar 100 kg lint per uur afleveren. AUTOBUSDIENST VOOR DE LIJMERS (Van onze correspondent) N ij m e g e n, 24 September De dageraad van de autobusontslui ting gloort ook voor de Lijmers de tussen Rijn en de Graafschap ingeknelde streek van de Gelderse Achterhoek. De Lobithse Autobusdienst, Luc. Hendriks te Zevenaar en de Gelderse Tram Wegen te Doetinchem hebben n.l. gezamenlijk een „Coöperatieve Vereniging Autobus diensten de Liemers" opgericht aan welke nieuwe vereniging alle concessies voor autobusdiensten in de Lijmers over gedragen zijn. Het ligt in dc bedoeling op korte termijn de frequentie van de bestaande autobuslijnen te verhogen en enkele nieuwe lijnen te openen. Het autobusvervoer in de Lijmers zal hier door beter aansluiten op dat in de rest van Oost-Gelderland. deze drie totaalbedrrjven, die straks, als geheel gemoderniseerde boerderijen het top-voorbeeld zullen representerèn. Voor de gehele inrichting van het voorbeeld centrum stelt de M. S. A. een ton gelds en' bovendien vijftig mille voor be komende kosten beschikbaar. Het four- nissement van de dertig deelnemende boeren zal eveneens 150.0.00 bedragen. Voor elk onderdeel is ƒ5000 uitgetrok ken; voor een totaalbedrijf (acht onder delen) derhalve 40.000 of daarom trent. Hoezeer deze opzet de boeren acti veert, moge blijken uit het geval van een der deelnemers, wiens bedrijf tot totaal bedrijf is verklaard, zodat'hij alle acht onderdelen krijgt verbeterd en die nog voor éigen rekening" in zijn schuur een dubbele Hollandse stal laat aanbrengen. Onder auspiciën van het zuivelconsu- lentschap zal op dit bedrijf een ver plaatsbaar electrisch koelapparaat (een nieuwe vinding, hier te lande vervaar digd) in werking worden gestéld. Op verscheidene 'bedrijven zagen wij het verbeteringswerk in volle gang. Hier werd de stal gemoderniseerd, met verbeterde ventilatie, .goede lichtschep ping en nieuw dak; daar werd grond verbetering voorbereid, met verbreding van het slootp'rofiel ten gunste van op- malïiig en infiltratie. Op een ander be drijf werd de loopstal vernieuwd en ver rees een up to date kippenhok. De meest verlangde en noodzakelijke ver beteringen betreffen de kippenhouderij, de varkensmesterij en -fokkerij en de stalverbetering. Op vijf bedrijven wordt de keukeninrichting verbéterd. Mevrouw prof. Willinge Prins heeft voor dat doel zeven bedrijven bezocht en geënquê teerd, Hoewel het- hier de huishoudingen betreft van vooruitstrevende boeren, bleek dat er aan woning en huishoude lijke werkgelegenheid zeer lage eisen werden gesteld. Zij betoogt in haar rap port dat, wat dezé bedrijven betreft, het grootste beletsel voor efficiënt werken in de huishouding is gelegen in de on doelmatige situering" van de voorzie ningen als watertoevoer, kook-; en stook- gelegenheid en toevoer vanëlectrische stroom. Met als gevolg: een grote ver spilling van tijd en.energie. In alle wo ningen op één na ontbreekt badgelegen heid. Overal ontbreekt closet met water spoeling. De ventilatie der slaapruim- ten is onvoldoende. In vele gevallen lig gen wasplaats, bussenreinigingsplaats, kookgelegenheid.warniwatervoorziening, kelder, W. C. en badgelegenheid zeer on doelmatig ten opzichte van elkaar. Met de aanleg van de waterleiding wordt een begin gemaakt. Helaas zal de streek voorlopig nog van electrisch licht verstoken blijven. Deze aanleg kost ongeveer 1100 per bedrijf; hoewel de dertig bedrijven een grootte van gemid deld veertien bunder hebben, zouden deze lasten op de kleine boerderijen van zes bunder of' daaromtrent te zwaar drukken. Het doel van deze verbeteringswer- ken is de verhoging van. de bedrijfs- uitkomsten. Men -hoopt door de in richting van ditvoörbèeld-eehtriim mettertijd te kunnen aantonen, dat men door, een zo rationeel mogelijke intensivering van de landbouw Nederland tot productieverhoging kan geraken. Wanneer die toestand eens zal zijn gekomen, dan zal eeri gerin gere import nodig 2(jn en zullen onze exportmogelijkheden groter zijn ge worden. Men moet dan ook wensen, dat het experiment, dat -te Rottevalle en te Kerkhoven wordt beproefd, met welslagen zal 'worden bekroond. (h\gez. med.-advertentie) j Onmiddellij is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichfing en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddèl (Van onze redacteur in de Noordelijke provinciën) Teruggang van de bijenhouderij HET gaat met de bijenhouderij gelei delijk achteruit. De Friese ijmkers, die direct na de bevrijding" het ini tiatief namen om hun collega-ijmkers in het Zuiden van het land bij te staan en hen aan bijenvolken hielpen, kost het moeite zich te handhaven, nu de ongunst der tijden hun parten speelt. De laatste natte zomer, met als gevolg" slechte op brengsten aan honing en sterk verlaagde inkomstefi. heeft verscheidene ijmkers er toe gebracht, hun bijenvolken te ver kopen, mede met het oog op de kosten van de winter in welke periode de voe dering der bijen per volk tien kilo suiker vraagt. Bovendien wordt het steeds moeilijker goede, bloemrijke velden en hoveniersbedrijven té vinden, waar men zijn korven kan plaatsen. Bijna overal is de heide verdwenen; waar zich vroe ger uitgestrekte hoogveenlanden met heide en boekweit bevonden, daar wor den tegenwoordig rogge en aardappelen verbouwd, planten welke geen nectar produceren en om die reden voor bevlie ging door bijen niet in aanmerking ko men. In de hoveniersbedrijven zijn het vooral de druk gebruikte moderne ziek- tebe'strijdingsmiddelen als kwikzilver, arsenicumverbindingen en D.D.T., welke de bijen verre houden. Het schijnt wel, dat boeren en tuin ders aan de bij de oorlog hebben ver klaard, niettegenstaande het feit, dat zij voor het gedijen van hun planten en vruchtbomen de bestuiving der bijen zo heel erg nodig hebben. Is er niet be rekend, dat 75% van de bestuiving door de bijen wordt verzorgd? Zelfs de paardenbloemen, die 's zomers een geel tapijt over de weiden leggen, trekken de bijen niet meer aan. sinds de boeren hun onkruidbestrijding met groeistoffen toe passen. Een andere factor, die de ijm kers in hun bestaan bedreigt, is de kunsthoning, die in ons land wordt in gevoerd. Friesland en het. Bronnenboek De aan Friesland gewijde hoofdstuk ken in het door de regering gepubliceer de „Bronnenboek"een verzameling van rapporten,, heeft in de provincie deining verwekt. Met. name wordt het regerings. rapport over Ureterp in Opsterland en het probleemdorp Harkema-Opeinde in Achtkarspelen aangevochten. Tal tian stemmen, ook uit de dorpsbevolking zélve, zijn opgegaan, die protesteren tegen de geldigheid van verscheidene uitspraken in het Bronnenboek. Hoewel in dit documentaire stuk ongetwijfeld vele juiste opmerkingen voorkomen over de tekorten van de dorpssamen leving op maatschappelijk, hygiënisch en geestelijk terrein, alsmede over jeugd, peil en vrije-tijdsbesteding, wordt het in de rapporten gewraakt, dat daarin de toestanden ten platteland.e te ongunstig en te eenzijdig zijn beoordeelden ta.l van daar geschetste situaties reeds niet. meer bestaan. Van deskundige sociologischezijde is opgemerkt, dat de rapporten van het Bronnenboek over beide dorpen „een dilettantische indruk wekken". Een der Friese bladen pleit voor de oprichting van een Fries docu- mentatieburea.u. Geen Haagse ambtena ren moeten een dergelijk onderzoek ver. richten, maar de Friezen zelf. Het di recte, levende en duurzame contact met het object van onderzoek gaat vér boven ambtelijke sightseeing", aldus het blad Het Frysk Orkest heeft de wind mee Met het in 1946, op initiatief v.an de Fryske Akadcmy to Ljouwert, opgerich te Frysk Orkest (L.O.F.) gaat het thans excelsior. Na een langdurige en krach tig gevoerde propaganda is de stichting' er eindelijk in geslaagd, van alle Friese gemeenten subsidie te verwerven. Deze nieuwe figuur legt het orkest de ver plichting op, zijn provinciale status ir volle omvang te demonstreren, hetgeen wil zeggen, dat het in alle 44 gemeenten de vier eilanden inbegrepen ten minste eenmaal per jaar moet concer teren. Voor het nieuwe orkestjaar staan er negentig uitvoeringen (concerten en begeleidingen) op het programma, wat van de orkestleden en hun dirigent een maximale inspanning zal vragen. Het is onze indruk, dat zij zich die inspanning gaarne zullen getroosten, in de hoop, dat, naast de prachtige medewerking' van de provincie én de gemeenten, het Rijk straks bereid zal worden, gevonden de Friese Orkeststichting te subsidiëren. Dagelijks feuilleton door MARJORIE ELLISON Motorrijder verongelukt (Van onze correspondent) Dinsdagavond omstreeks tien uur werd op een in bewerking zijnde weg in het Ommerbos een zwaar gewonde motorrijder aangetroffen. Het bleek de 44-jarige heer J. Drag-t uit Dedemsvaart te zijn, die met zijn motor op een daar aanwezige hoop basalt is gereden en vermoedelijk over de kop is geslagen. Men neemt aan. dat het ongeval enige uren eerder is gebeurd. H'et slachtoffer werd naar e*an ziekenhuis te Zwolle ver voerd, waar hij een half uur na aan komst is overleden, Eerst dén zullen de noodzakelijke reor- ;anisatie en consolidatie van het orkest ot een goed einde kunnen worden ge bracht en komt het orkestwezen in Friesland op een solide basis te rusten. Intussen hebben de Friezen met-de-daad bewezen, dat zij een eigen provinciaal orkest geen overdadige weelde, maar een culturele noodzakelijkheid achten. Het verblijdende bovendien is, dat ook de inwoners van de meest periphere ge meenten voortaan van dc. onverganke lijke schatten van de orkestliteratuur zullen kunnen genieten. ,,De Vrije Fries Sinds 1830 hebben de elkander opvol gende redacties van het tijdschrift De Vrije Fries, een uitgave van het Friese Genootscha,p van geschied-, oudheid- en taalkunde, veertig boekdelen van dit periodiek het licht doen zien. Van meet af aan hebben schrijvers van Friese en niet-Friezen, huize eendrachtiglijk sa- i.gewerkt aan dit tijdschrift, dat door de jaren heen een behoorlijk niveau heeft weten te handhaven en zijn lezers dikwijls met bijdragen van wetenschap pelijke standing heeft verrast. Dezer dagen is het jlste deel verschenen, waaraan verscheidene geleerden hebben meegewerkt. Dr A, C. Jongkees draagt een doorwrocht artikel „Bourgondië en de Friese Vrijheid" bijj dr H. Enno van Gelder schrijft over Fries en Neder lands geld: muntslag en geldomloop in vroegere eeuwen. De kenner van agra rische toestanden en bedrijfsvormen in het middeleeuwse Friesland, dr O. Post- ma, stond een bijdrage af over de door gaande plaatsen en de daarbij behoren, de meente. Prof. dr H. Jankuhn publi ceert twee studies over terpvondsten. De aflevering brengt daarenboven nog enige belangrijke bijdragen en boekbe sprekingenHoezeer. De Vrije Fries al die tijd zichzelf gelijk is gebleven, moge hieruit blijken, dat in het eerste deel van 1889 jhr mr M. Hettema senreef over het onderwerp „Hoe dae Frezen thoe fridom koenen" en dat in het Ijlste deel dit thema de geesten nog boeit als een steedsgelijk in een fuga, terugkerend themant. in de bespreking van een recente dissertatie, getiteld „De grond slag van de Friese vrijheid". De middeleeuwse Schierstins Van de talrijke stinsen en ridderlijke staten, die het Friese land oudtijds heb ben gesierd, is slechts een schamele rest over. Wie nog een indruk wil hebben van wat zo'n middeleeuwse stins of stenen huis is geweest, moet naar Veenwouden gaan en het overblijfsel van de Schier stins bekijken, of de kelders van het Martena-huis te Franelcer bezichtigen. De eerste bezitter van de Schierstins is waarschijnlijk het geslacht Idzenglia ge weest, naar welke familie de uit de veer tiende eeuw stammende stins „Idzengha- gude" werd genoemd. In 1439 heette de bezittting „Schira monnika huse in Sunt Johannis Wajd"; zij was toenmaals het eigendom van de abdij Klaarkamp in het naburige Rinsumageest. Nog in 1724 was de Schierstins compleet, met toren en hoofdgebouwen, hetgeen blijkt uit een tekening" van Jac. Stellingwerf. In 1906 werd de Schierstins gerestaureerd, 'in 1916 te koop aangeboden en, ten einde het merkwaardige-historische bouwwerk' voor sloping" te vrijwaren, gekocht door het Popta-gasthuis te Marssum. Dezer dagen is de stins nog eens van eigenaar veranderd: de gemeente Dantumadeel, waarin Veenwouden is gelegen, heeft het eigendomsrecht verworven. Daarbij heeft de gedachte voorgezeten het voortbestaan van de Schierstins té ver zekeren en deze op waardige wijze te herstellen en te beheren. - Jongetje te Rotterdam verongelukt In de Adrianalaan werd gisterenmid dag' de tweejarige Rudolf Jansen bij het oversteken overreden door een juist.weg rijdende autobus. Het ventje kreeg het voorwiel over zijn hoofd en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Bergwegziekenhuis gebracht. OLLE KAPOEN EN DE BEPLU1MDE STEEK 35 /~\LLE had intussen kans gezien de lap, die de piraat om zijn gezicht had gebonden, los te maken. Nu kon hij weer goed zien, horen en praten. Het eerste, dat hij zag", was de bepluimde steek, die op het water dobberde, alsof het een bootje va.n papier was. ,,Hoe kan dat?" vroeg Olie zich verbaasd af. ,,Ik weet toch zeker, dat Verk hem op zijn hoofd had! Waar is trou wens de boot? En wat staat Uil daar te roepen?" Verk maakte onder water vele benauwde ogenblikken door. Eerst had hij een hele tijd nodig om onder een houten balk van zijn schip uit te kruipen en toen pas drong het goed tot hem door wat er gebeurd was. „Mijn arme schip!" dacht hij. ..Hoe kan dit nu gebeurd zpn Die ellendige piraat moet ergens een gat in gezaagd hebbenwie anders?" Hij slikte steeds monden vol water naar binnen en de natte, zwarte ias kleefde zwaar om hem heen. „Ik verdrink!" dacht hij wanhopig. Hij klemde zich aan een uitstekend voorwerp op de bodem vast om zichzelf een duw naar boven te kunnen geven. Volgend jaar: H.B.S. voor Steenbergen (Van onze correspondent) Steenbergen, 24 September De Stichting Ons Middelbaar Onder wijs bereidt de oprichting voor van een R.K. H.B.S. voor" jongens en meisjes in Steenbergen. Men hoopt de school op 1 September 1954 te kunnen openen, zij het voorlopig in provisorische lokalen. Deze H.B.S. wordt uiteraard een streekschool, want Steenbergen met zijn 11.000 inwoners rechtvaardigt de oprich ting van een middelbare school niet. Het is trouwens ongebruikelijk dat deze scholen in gemeenten met minder dan "9.000 inwoners verrijzen. Steenbergen is evenwel een centrum in West-Brabant en tot nu toe moeten de leerlingen van St. Philipsland, Nieuw Vossemeer, Dinteloord en wijdere om- eving elke dag de reis naar Bergen op loom of Roosendaal maken om HBS of Gymnasium te kunnen volgen. Er bestaat voor het nieuwe initiatief dan ook volop belangstelling in de streek. Landbouwdag te Alkmaar Alkmaar hield Woensdag zijn gebruike lijke landbouwdag, en het was druk in de stad als op een Vrijdag in het zo merseizoen. De kazen ontbraken echter. Daarvoor in de plaats werden tentoon stellingen gehouden van koeien, schapen en varkens, van landbouwwerktuigen en van producten uit de land. en tuinbouw. Er was een paardenkeuring. een ring- stekerij en een grote zeer druk bezochte lappenmark-t. De Gedempte Nieuwesloot, het Hofplein, het Doelenterrein, het Waagpleïn, de Laat, overal stonden die ren of kramen en de overige hoofdstra ten en pleinen dienden als parkeerter rein. De belangrijkste van al deze gebeur tenissen is altijd de schapenkeuring. De dieren, die verschijnen, zijn vooraf uit gezocht, wat niet wegneemt, dat er loch nog ongeveer 850 stuks waren. Met elkaar vormen deze schapen de keur van het Noordhollandse wolvee Na afloop van de keuring ontwikkelt zich steeds een drukke handel, vooral in ramlammeren, Voor deze dieren werden prijzen betaald van 120 tot 250. Bij de varkens waren zeer goede ru brieken en de paardenkeuring krijgt steeds meer betekenis. (Ingez. med.-advertentie FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: B. Lagendijk en C JT. M. Baan, Delft. Overleden: J. H. Sprenkellnk, m. 45 j., Haarlem; J. P. Janszen, m„ ^'s-Gravenhage; G. W. P. Alof.' ellen, 58 j.. Heemstede; A. D. Vis serKooijman. 82 j., Krimpen a/d Lek; A. C. van der Giessen, m., 75 j., H. I. Ambacht; B. W. F. Dagevos, m. 82 j., ValkenswaardL. da SilvaKo- rijn, 75 j., Amsterdam. IK kwam nog even", Freya's ogen waren strak op Candy gericht, „om te horen wat u van Stevevan meneer Anderson dacht. Zo'n splinter- wond geneest betrekkelijk gauw, zeker? Maar wat waren ze diep en pijnlijk!" „O, morgen is hij alles vergeten", ant woordde Candy met een geruststellend lachje. „U behoeft zich werkelijk niet ongerust te maken." „Dat doe ik ook niet", antwoordde Freya geprikkeld. „Maar het is toch niet meer dan natuurlijk, dat ik me interes seer voor iedereen, die in vaders bedrijf werkt." „Dat spreekt vanzelf," antwoordde Candy zacht, zonder ei» aan te willen herinneren, dat. Freya zich tot nu toe voor geen enkel geval had geïnteresseerd. „Nu moet ik sluiten," vervolgde zy vrien delijk, want zij. had-echt te doen met dit meisje, dat zo duidelijk in tweestrijd stond tussen haar liefde voor de bedrijfs leider en haar verloving met de dokter. „Is u zover, juffrouw Hardy?" „Ja," klonk het mat. „Helemaal. Ik rijd u wel even naar huis." Zij wisselden verder geen woord tot ze bijna thuis waren; Candy pakte haar tas en handschoenen reeds toen Freya vaart minderde en vlug vroeg, „U zegt er toch niemand wat van.dat lk vandaag ben flauwgevallen, hè zuster? Het was zó gek... ik kreeg' het opeens vreselijk warm..." „Natuurlijk praat ik daar niet over", stelde Candy haar gerust. „Het had trouwens niets te betekenen. Ik denk, dat het kwam -omdat u er niet mee ver trouwd was splinters uit iemands vlees te zien trekken. Dat geeft altijd een wee gevoel, wanneer je dat voor de eer ste keer- ziet gebeuren." Zij knikte het meisje glimlachend toe, toen de auto voor de winkel van Moffit stil hield. „Verpleegsters-werk is heus wel wat anders dan in uniform rond wandelen en praatjes met de dokter maken. Als je de roeping voelt het lijden van je medemensen te verzachten, dan kun ie ook die harde kant van het werk aan. Niet dat je daarvoor ongevoelig wordt. Maar je wordt er over heen ge holpen." ,Dat begrijp ik", antwoordde Freya enigszins hulpeloos. „Maar als ik van iemand hield zou ik hem onmogelijk Pijn kunnen doen. Ik ken Steve al zo lang het mij heugt, ziet u." „Juist", gaf Candy ten antwoord. ,Dan moet je ook oppassen en zo iemand alle pijn besparen." Candy was benieuwd of het meisje er nog te jong voor zou zijn om te begrijpen wat zy met deze woorden eigenlijk wilde zeggen. Ze kreeg daarop geen seconde latei- het antwoord. Een diepe blos kleurde Freya's wangen. Haar ogen schoten vuur. „Dus u heeft ons samen horen praten?", vroeg zy hees. „Och, het doet er ook weinig toe. Ik wilde weten of u ons gesprek had afgeluisterd, maar ik zou precies hetzelfde tegen u hebben gezegd, wat ik tegen Steve zeide. trouw met Jini Bracewell en niets niemand kan mij tot andere gedachten brengen. Ik doe toch altijd mijn eigen zin!", besloot zy heftig. Candy, die best merkte, dat moeder Moffit belangstellend achter de gordijn tjes stond te gluren, legde haar hand kalmerend op de arm van het meisje, maar haar trekken stonden zorgelijk. „U vergist zich", stelde zij haar ge rust. „Ik heb volstrekt niet afgeluisterd wat u en meneer Anderson hebben be sproken. Ik ben uit de behandelkamer weggegaan, om u niet te storen. U had my dit dus niet behoeven mede te delen. Ik wist, dat u met dokter Bracewell verloofd was en ik hoop erg, dat, wan neer u met hem trouwt, u beiden ge lukkig zult zijn. Maar vergeet niet, juf frouw Hardy, het leven schenkt ons niets voor niets!" De moraal interesseerde Freya niet in het minst. Opgelucht keek ze Candy aan. „Dus u houdt uw mondje dicht over mijn flauw-vallery en dat ik met Steve heb zitten praten?" „Op m'n erewoord", beloofde Candy. „Maar ik mag nu wel voortmaken. Ik |vond het een hele eer, dat de dokter my voor vanavond heeft gevraagd.' dichter. Zy leek in haar snelle wisseling van stemmingen op een April-dag, je wist nooit- of het 't volgende ogenblik zou stormen of dat de zon zou door breken. „Weet u waarom hij dat etentje houdt?", klonk Freya's vraag. „Neen. Wat is er, dan?" „Vader heeft hem het geld gegeven om een nieuwe kinderkliniek aan het ziekenhuis toe te voegen", vertelde Freya onverschillig. „Jim is er verrukt van. Ik begrijp het niet, maar het zal wel van belang zijn. Maar," en hier sprong zü weer met haar gedachten over op datgene wat haar blijkbaar niet losliet, „vader en hy zouden zich dodelijk onge rust maken als ze hoorden, dat ik van daag niet goed ben geweest. Flauwval len is een bewijs, dat je ziek bent, zegt 'ader. Maar ik ben helemaal niet ziek!" „Daarvan is ook geen sprake", ver zekerde Candy, nu ernstig aanstalten makende naar huis te gaan. „Maak niet ongerust. U heeft m'n erewoord. Doch toen volgde nog een laatste repliek van Freya, die Candy deed be seffen, dat een bedorven kind toeslaat zodra zij bang is haar zin niet te krijgen. „Er moet toch een verklaring voor zijn, zuster Wilson, dat u zo grif bereid is Jim iets onaangenaams te besparen. De meeste vrouwen zouden zich het buitenkansje niet laten ontgaan vertellen, dat het meisje waarmee- hij verloofd is, niet ongevoelig is voor toe nadering van de bedrijfsleider uit haar vaders fabriek! Ik kan maar één reden bedenken waarom u dit wilt verzwijgen. Dat is, dat u zelf op Jim verliefd bent, zuster. Tot kijk!" HOOFDSTUK IV Langzaam liep Candy naar binnen. Freya was weggereden zonder haar de kans te laten voor een antwoord. In zekere zin was zij er dankbaar voor Op dat moment zou ze haar mond vast voorbij hebben gepraat. Doodop ging ze zitten. Al de vreugde in haar werk was weg, alle blijdschap ook, die ze in het vooruitzicht van deze avond had gevoeld. Toen moeder Moffit bedrijvig de thee binnenbracht, kon Candy zich niet verder opwerken dan tot een bedaard „Goeden avond". „Ik zag u met juffrouw Freya sta; praten", begon moeder Moffit, die zich allerminst door de geslotenheid en het bleke gezichtje van het meisje liet af schrikken. „Ik weet niet waarover u het samen heeft gehad, trouwens dat In teresseert mij niet", liet zij er deugd- Plotseling kneep Freya haar ogen iets I zaam op volgen, „maar denk er aan, 1 zuster, dat kind heeft meer onheilen op haar geweten, dan menige volwassen vrouw. Ik wil wedden dat ze dol jaloers is op u met de dokter, al weet de hemel, dat de enige waarvan ze echt houdt, Steve Anderson is. Zo is ze nu eenmaal, zuster. Dat heb ik u trouwens de eerste dag al verteld. Trek u er dus" niks van- aan, Ze is de volgende keer weer poes lief, Het is net 'n klein kind. Die weten ook niet wat ze doen."' „Zo is 't, moeder Moffit. Maar die kunnen je toch ook wel eens pijn doen," liet Candy er in een vlaag van open hartigheid op volgen. Ze voelde, dat de oudere vrouw had begrepen, wat er tussen hen beiden moest zijn voorgevallen. Daar liet ze het bij. Toen ze alleen zat met haar thee, liet Candy haar gedachten de vrije loop, Hoe meer ze erover dacht, des te dui delijker zag ze haar plicht in deze. Vast beraden stond zij op en liep naar de telefoon, die sedert haar komst was aan gelegd, daar zij in spoedgevallen natuur lijk thuis bereikbaar moest zyn. Haar vingers trilden niet toen zy Jims num mer draaide, maar ze hoopte vurig, dat ze haar stem volledig onder bedwang zou hebben. Het was een opluchting voor haar, dat hij zelf aan het toestel kwam en niet een of andere dienstbode. Zü voelde haar hart sneller kloppen, toen ze hoor de hoe blij zyn stem klonk, toen hij hoorde wie er belde. „Ik vind het verschrikkelijk", begon ze, „maar ik voel me niet in staat van avond by uw dinertje aanwezig te zijn. Ik heb vandaag een erg vermoeiende dag achter de rug en nu een lelijke migraine. Ik vind het wel erg onhebbe lijk, maar..." „Absoluut geen maren", lachte dokter Bracewell gulweg. „Ik stuur je wel iemand met een middeltje, dat je mi graine in een wip wegtovert. Hij wacht zolang in de wagen en rijdt je dan meteen naar hier. U mag mijn moeder niet zo op 't allerlaatste moment te leurstellen, zuster!" Neen, dat was waar, zy mocht zijn moeder niet teleurstellen. Zij mocht het hèm niet doen,,. dat bedoelde hij toch eigenlijk. Zij moest haar rol tot het einde toe uitspelen. Zij grabbelde al haar moed bijeen en wist een of ander luchtig antwoord te bedenken. Maar ze dacht tegelijk aan het verdriet, dat deze stap zonder pardon voor haar zou medebrengen. (Wordt vervolgd ONDER DE KEIZERSKROON VOLKEREN CONCERTEN gij Op uitnodiging van het Amster- IIJ dams gemengd koor Zang na V Studie zal de volgende week een groot Zwitsers koor, de Ceacilienverein der Stadt Solothurn, onder leiding van dé dirigent dr Albert Jenny een bezoek aan Amsterdam brengen. Maandagochtend wil de Zwit serse vereniging eerst een krans leg gen bij het Oorlogsmonument op de Dam; daarna volgt een officiële ont vangst bij het gemeentebestuur op het raadhuis. Maandagavond geeft de Caecilienverein in samenwerking met Zang na Studie een uitvoering in het Concertgebouw, waarbij behalve het Te Deum van dr Albert Jenny, dat nog nooit in het buitenland is iiitgevoerd, de Missa pro Pace van dr Rudolf Mengelberg en het Slotkoor en het Sanctus uit de Hohe Messe van S. Bacn op het programma staan. Het was op 12 September van dit jaar precies 25 jaar geleden, dat twaalf leerlingen van- een handelsavondschool Amsterdam besloten een koortje Zang na Studie op te richten, dat bij feestelijke gelegenheden op school kon optreden. Het koortje groeide en heeft zich onder leiding van zijn dirigent Willem Wiesehahn door hard studeren ten slotte opgewerkt tot het Zang na Studie van nu, dat ruim 160 loden telt. In 1946/1947 organiseerde Zang na. Studie uitwisselingsconcerten met Engeland, die zo'n groot succes ble ken, dat men bij het jubileum dit jaar besloot, het experiment te herhalen en de Caecilienverein uit te nodigen. Het tegenbezoek aan Zwitserland legt Zang na Studie in de eerste week van Mei 1954 af. In de toekomst zal het koor bovendien nog met tal van andere landen uitwisselingsconcerten houden, ,die de naam Volkerenconcer- ten zullen dragen. Het programma vari de Volkerenconcerten wordt door een uitgebreid huldigingscomité, waarin onder meer Willem ^.ndriessen, dr Anthon van der Horst, dr Rudolf Mengelberg en Jo Vincent zitting hebben, ondersteund. Voorts is by het jubileum een uitgebreid erecomité op gericht, waarin onder anderen de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zitting heeft. UNICUM JUBILEERT Erom Het Nieuwe Huis bestaat vijf en lil twintig jaar. U weet natuurlijk HQjz allemaal wat Het Uieuwe Hu-is is: dat grote gebouw aan het Roelof Hartplei-n, dat zulk een monu mentale afsluiting vormt van de Van Baerlestraat, als men uit de richting- komt van het Vondelpark. Het Nieuwe Huis was bij zijn oprichting een uni cum, en het is dat op het ogenblik nog. Het enige gebouw waarmee het te ver geleken is zou het flatgebouw voor werkende vrouwen moeten zijn, dat verrezen is bij de Wiegbrug, maar Het Nieuwe Huis is niet alleen bedoeld Voor werkende vrouwen, en w a s ook nooit alleen voor hen bedoeld. Ook. werkende en alleenstaande mannen kunnen er een gezellige behuizing vin den. Het bestuur verklaarde ons van morgen bij een rondleiding door het gebouw, dat de 189 appartementen zijn bewoond door 189 bewoonsters n bewoners; het mannelijk deel van de bevolking van Het Nieuwe Huis be draagt 10% van het totaal. Achttien mannen dus. Maar dit betekent niet dat allen die om woonruimte verlegen zitten nu maar naar Het Nieuwe Huis kunnen stappen, want de vraag is vele malen groter dan het aanbod. Voor elke woning want men moet het ge bouw zien als een complex een- en meerkamerwoningen, het is een kleine stadswijk onder één dak die vrij komt staan direct gemiddeld 60 gega digden klaar, en daar zyn er bij met preferentie en „oude brieven". Daar komt bij dat het C.B.H. ook nog 50% van de woonruimte voor zich opeist. De kans om tot de bevoorrechten te behoren is dus uiterst klein. Te meer, waar alle bewoners zich om zo te zeg gen met hand en tand verweren tegen elke mogelijkheid die zich voordoet dat zij zouden moeten vertrekken. Uit zichzelf, vrijwillig, gaan zy helemaal niet. Van de bewoners uit 1928 zijn er nog 25 in het huis woonachtig. GECOMBINEERD WONEN jirap] Dat zegt eigenljjk al voldoen- 1Dl de voor het succes, dat mej. A. E. M. C. Kruys, hoofdambtenaar ten Stadhuize vele jaren geleden had met he denkbeeld, dat ten slotte in Het Nieuwe Huis in 1928 kon wor den gerealiseerd. De Coöperatieve Woonvere-niging Het Nieuwe Huis is een geheel zelfstandige vereniging. Zij exploiteert geen gesticht, en geen „in richting", zij beoogt en beoogde niets andei-s dan een voordelige manier van wonen door het gecombineerd wonen. Verder is elke bewoner geheel vrij in zyn doen en laten. Hij of zij kan in het restaurant op voordelige wijze eten, maar kaai het ook niet doen. Hij (zij) kan thuiskomeen wanneer hij (zij) wil of helemaal niet thuiskomen, de portier en de huishoudelijke dienst zorgen voor de post, de was, geven de telefoon door, nemen boodschappen aan, en verder bestaan er geen ver plichtingen, behoudens natuurlijk de bij reglement bepaalde voorschriften, waaraan iedereen zich dient te houden. Er moet nu eenanaal een zekere orde zijn bij zulk een massale bewoning. Men kaïn b.v. de bewoners niet toe staan een kat of een h-o-nd o-p de ka mer (s) te nemen. Vandaar dat de (enige) poes In het gebouw een. soort •van gemeenschappelijk bezit is, het geen het welgedane en 'uiterst door voede voorkomen van dit dier dan ook wel verraadt. Op 3 October hei-denkt men het 25- jari-g bestaan. Het bestuur houdt dié dag receptie en 's avonds wordt de dag in besloten kring gevierd. IJ-BRUG 1851 psmtJI Het vraagstuk van de IJ-oever- S)m1I verbindingen houdt nog steeds '.IQJF dé gemoederen bezig. „Nog steeds" ja,, want het doet dat al meer dan honderd jaar. Dat blijkt weer uit het nummer van 1 September 1851 van „De Nederlandsche Stoom- post, Tijdschrift Nijverheid, Handel, Openbare Werken, Middelen, van Ver voer, Uitvindingen, enz." Een lezeres uit Groningen heeft er het volgende bericht uit opgediept. „Uit Amsterdam wordt gemeld dat dezer dagen door de heeren Mr. W. J. C. van Hasselt, W. C. J. A. van Has selt en P. C. Claasen Jr. aan het stede lijk bestuur dier stad concessie is ge vraagd tot het leggen eener brug over het IJ. Volgens het plan dier heeren zou die brug zijn, geheel van hout, 700 ellen lang en 13 a 14 ellen breed, ver deeld in vier gelijke vakken met drie doorvaarten voor de schepen, twee Ier breedte van 14 Vi e' en eene voor de zeeschepen ter breedte van 17 ellen. Over die doorvaarten moeten draai bruggen worden gelegd, welke de voormelde vakken met elkaar ver eenigen. De hoogte der brug zou vol gens de ontwerpers, zoo aan het begin als aan het einde moeten zijn ter zee dijkshoogte en in het midden ter hoogte van zes ellen boven A.P. Van het begin tot aan het einde stellen zy voor, de brug aan weerszijden met stevige leuningen, of gangborden ter bekwame hoogte te voorzien. De brug zou een aanvang nemen aan de Wes- terdoksdyk, even ten noorden der Haarlemmersluis tc Amsterdam en eindigen in de nabijheid van het Tol huis. Bij de openingen of doorvaarten zouden ten geryve der scheepvaart, stevige due d'alven en behoorlijke gor dingen worden geplaatst." tiet is met dat plan blijkbaar ge gaan zoals met veel andere plannen, want in elk geval: de brug is er nooit gekomen. KALENDER Morgenavond te acht uur zal de heer Jo Sternheini in dc Singelkerk der Doopsge zinde Gemeente bij liet Koningsplein voor drachten uit „Jeremia" van Stefan Zweig geven. Morgen beginnen ln het Stedelbk Museum een reeks voordrachten die om de veertien dagen zullen worden gehouden onder de auspiciën van „Het Centrum voor Vrij Geestesleven" Dr ZcUImans van Emmich- hoven zal spreken over Volkenpsychologie als grondslag voor de Europese samen leving". UITGAAN speelt Zuck- •nnl Theater: Elke a De Toneelvereniging Carl Circus Knie: Theater Carré: Dagelijks om S uur de Snip- en Snap- revue Op en Top. Concertgebouw: Heden bm S.15 uur dirigeert Willem van OtteHoo een volksconcert: De Kleine Komedie: Dagelijks op S uur Toon Hermans' kolder cabaret ..Ballot": Leidseplein Theater: Elke avond om S uur speelt de Rotterdamse Comedie Moord bij open doek: Nipuwe de la Mnr-Thenter: Dagelijks om 8.15 uur speelt Puck Het Dlevenbal van Anouilh: Stads schouwburg: Heden om ï.ia uur speelt de Ned. Comedie Welkom thuis. Helena! Mor gen om S uur geeft de Ned, Opera Fidelio; EEN kennis van ons, een brave, beste, keurige man (de gunstigste qualificatie, die men in ons goede land kan krijgen), heeft vanmorgen dc schok van zijn leven gehad, 'Deze man is een heer in alle opzichten: hij gaat altijd correct gekleed, hij denkt aan alle verjaardagen in de familie- en kennissenkring, hij onthoudt ver drietige of gelukkige gebeurtenissen in een andermans huiselijk leven en informeert dan later hoe het er mee staat, hij bezoekt zieke vrienden, hy heeft kleine attenties voor zijn mede mensen en tegenover dames weet hy een houding van hoffelijke ridderlijk heid aan te nemen. Kortom, een man, die tegenover iedereen de juiste toon vindt en zich bij iedereen bemind maakt. Als bestuurslid ener organisatie tot behartiging van de belangen van het een of ander, komt hij met allerlei mensen in aanraking, Onder zijn cliën ten bevinden zich de leden van een gezin van tien kinderen, een vrolijk, goed gezin, waarin hij plezier heeft. Vooral de moeder speelt een grote rol in dat gezin, een ronde, gezellige volksvrouw, die geenszins op haar mondje is gevallen Menig kop koffie heeft onze kennis aan haar tafel ge dronken; de conversatie verloopt dan op een schertsende wijze. Vanmorgen nu, toén de zon een mooie herfstdag voorspelde, besloot onze kennis te voet naar zyn werk te gaan. Hij liep tegen de zon in en op eens ziet hij een brede vrouwenfiguur naderen in een kort jasje, met een hond aan een riem, Annie denkt hij en als zij wat naderbij is gekomen, roept hij: „Zo. Annie, jij niet je ge klaag over je drukke gezin... dat loopt maar 's morgens vroeg al prinsheerlijk met de hond in de zon te wandelen!" U begrijpt het al: het was Annie helemaal niet. Het was een wild vreemde dame. Hy ontdekt het als zij langs hem loopt, wil haar aanspreken om het misverstand uit te leggen En zij, ten slotte, versnelt schichtig haar pas. zoals een fatsoenlijke vrouw doet wanneer een vreemde man haat" op straat Annie noemt...

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2