ALGEMEEN HANDELSBLAD Verschil van mening over indexcijfers mm JJlicutpe ^Rmstcrbamzcfye goumnt Stakingsgolf spoelt over Italië DE regering, die gistermiddag in Nog geen volledige oplossing pensioenkwestie Polder Dreischor opnieuw in gevaar Kans op linkser gerichte Franse regering SPRINGVLOED TEISTERT NORMANDIE KOERIER VAN DAROEL ISLAM GEPAKT Maarschalk Papagos in Rome HET TWEEDE GEDEELTE !126é JAARGANG Nd. 41211 Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 r Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.3585# Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN DE door de drie grote Italiaanse arbeidersorganisaties de Christelijke C.I.S.L., de soeialistiseh- republikeinse U.I.L. en de onder com munistische leiding staande C.G.I.L. afgekondigde staking van 24 uur is heden te middernacht ingegaan. Er zijn 6 millioen arbeiders hij be trokken. De slaking is bedoeld als protest tegen het niet-imvilligen van de looneisen en het uitblijven van een hetere sociale verzekering. Alle industrieën in het land hebben bevel gekregen niet de werken. De dag bladen zullen niet verschijnen, forensen treinen rijden niet. De autobussen van de stads- en plattelandsdiensten gaan de garages niet uit, de taxi's evenmin. De 'bioscopen zijn gesloten. De enige uitzonderingen vormen de meest essentiële diensten, zoals gas, electriciteit, water, telefoon, spoorwegen en de levering van brood en melk. Ook de rijksambtenaren werken en de -winkels zijn geopend. De Italiaanse radiozenders zullen in de aether mogen blijven en de telex toestellen van het Persbureau Ansa, zul len blijven ratelen, hoewel er geen kran ten verschijnen. De grote stuwkracht achter deze aan slag op Italië's industriële vermogen is het communistische Verbönd van de Arbeid C.G.I.L.Voor de eerste maal doen echter ook de twee vrije vakbonden mee, die zich tot dusver altijd van de communistische stakingen afzijdig heb ben gehouden. Het tweede stadium van deze actie v n- loonsverhoging zal op 5 October rden ingezet; voor die datum is een itaking van twee millioen boerenarbei- c" rs afgekondigd. LOONONDERHANDELINGEN Beslissing van de regering zal nog wel even op zich laten wachten (Van onze Haagse redacteur) haar geheel over de loonsver hoging en de daarmee samenhan gende vraagstukken heeft verga derd, is nog niet tot een beslissing gekomen. Hieruit wordt in tot oordelen bevoegde kringen de conclusie getrokken, dat de rege ring alsnog overleg met werkge vers- en werknemersorganisaties wil plegen. Dit moet temeer waarschijnlijk worden geacht, omdat, naar ons is verzekerd, verschil van mening zou zijn ontstaan over de jongste gegevens van het Cen traal bureau voor de statistiek met be trekking tot de kosten van levensonder houd. Het ligt voor de hand, dat de C.B.S.-indexcijfers bij de besprekingen in de Stichting van de Arbeid een van de belangrijkste punten van uitgang zijn ge weest. Zouden de gegeven indexcijfers niet met de werkelijkheid overeenkomen, dan zijn in feite de besprekingen in de Stichting op losse schroeven komen te staan,. In dit verband vernamen wij, dat van daag ambtenaren van de departementen van Economische Zaken, Financiën en van Sociale Zaken' op het Centi-aal bureau voor de statistiek besprekingen hebben gevoerd over de indexcijfers be treffende de kosten van levensonder houd. Naar verluidt zou n.l. tijdens de bespreking in de ministerraad de opvat ting naar voren zijn gekomen, dat de indexcijfers te laag zijn geweest. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan is er alle reden om aan te nemen, dat alle. bij de loononderhandelingen betrokken partijen zich op dit punt opnieuw zullen' willen beraden. In sommige kringen in Den Haag kon men daarom vanmorgen de mening horen verkondigen, dat een definitieve beslissing van de regering nog wel even op zich zal laten wachten. BIJ DE OMMELANDEN: Meer overeenstemming bij bespreking functie-discriminaties (Van onze correspondent) G r o n i n g e n, 24 September T\E pensioenkwestie bij de Coöperatieve fabriek van melkproducten De Omme landen te Groningen is ondanks urenlange onderhandelingen nog niet op alle punten tot een volledige oplossing gekomen. Nadat Dinsdag in Hotel Willems ie Groningen van 's middags twee uur tot 's avonds half negen besprekingen waren gevoerd tussen het bestuur van De Ommelanden en twee hoofdbestuurs leden van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedijjfsbond, de heren S. van der Ploeg en F. van der Meer, hebben de onderhandlingen gistermiddag en gister avond nog langer geduurd, namelijk van211 uur. Bovendien heeft de A.N.A.B. Dinsdagavond drie -uren vergaderd' met de oud-stakersdie thans weer werkzaam zijn aan de fabriekom het pensioenprobleem te bespreken. Naar wij vernemen werd hierbij o.m. het consigne gegeven slechts pensioenverklaringen te onder tekenen onder accoordverklaring van het hoofdbestuur van de A.N.A.B. Bij de onderhandelingen tussen het be stuur van De Ommelanden en de A.N.A.B. werden drie soorten pensioen problemen besproken, namelijk: Ie voor 'cle degenen, die vroeger, ver voor de staking, by De Ommelanden hebben ge werkt; 2de voor de stakers, die De Om melanden na de staking weer moest te rugnemen en 3de voor de stakers, die, nadat zij door De Ommelanden drie da gen symbolisch waren aangesteld, het bedrijf weer hebben verlaten. Van deze categorieën werden respec tievelijk 42. 58 en 21 gevallen behandeld. In de laatste categorie werd overeen stemming bereikt. Over enkele geval len wordt nog overleg gepleegd doch dit betreft een nader onderzoek naar admi nistratieve gegevens. Over de eerste en de tweede categorie bestaat nog' verschil van mening. Dit verschil houdt verband met de vraag of de pensioenen moeten worden verzekerd op basis van de aan de betrokken arbeiders door De Omme landen gedane toezeggingen, of op ba sis van de regeling, welke op 1 Juli 1952 tot stand is gekomen krachtens de C.A.O. (30 cent per dienstjaar per week met een maximum van 12.) De A.N.A.B. stelt zich op het standpunt, dat de pensioenen moeten worden geregeld overeenkomstig het bepaalde in de arbi trale uitspraak, namelijk 1,5 pet per dienstjaar met een maximum van 60 pet van het salaris. Het bestuur van De Ommelanden heeft het personeel in 1945 deze toezeggingen gedaan. Van A.N.A.B.-zijde werd ons medege deeld, dat de besprekingen Dinsdag g zullen worden voortgezet. Wanneer di niet tot overeenstemming leiden zal de A.N.A.B. deze aangelegenheid ter beslis sing aan de arbiters voorleggen, waarbij 'de boeteclausule dan weer in werking treedt, daar ingevolge de arbitrale uit spraak de pensioenen reeds op 12 Sep tember jl. in orde hadden moeten zijn. In de vergadering' van gisteren is be halve over de pensioenkwestie ook ge sproken over de nog bij De Ommelanden bestaande functiediscriminaties. Over de meeste gevallen werd overeenstemming- bereikt; over enkele gevallen wenste het bestuur van De Ommelanden echter geen toezegging te doen, ondanks het feit, dat hiervoor geen dispensatie aan wezig is. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de A.N.A.B. tot uiter lijk Dinsdag a.s. met het voorleggen van deze gevallen aan de arbiters te wach ten. Deze beslissing werd genomen na dat van de zijde van De Ommelanden was toegezegd dat men de A.N.A.B. Maandag a.s. telefonisch met zijn op dat moment definitieve standpunt in kennis zal stellen Inmiddels is bekend gewor den dat op 3 October a.s. de door de nieuwe, oppositie aangevraagde leden vergadering zal plaats vinden. Verbeten strijd aan de dijk van de Vierbannenpolder Sinds Dinsdag- wordt een hevige strijd tegen het water gevoerd aan de dijk van de Vierbannenpolder. Deze dijk vormt de bescherming; voor de tot één samenge smolten De Jonge/polder en de Adriana Joihannapolder onder Dreischor. Zou deze dyk doorbreken, dan zou dit opnieuw een rechtstreekse bedreiging betekenen voor de polder Dreischor, waarin de be volking is teruggekeerd. Daarom heeft men de versterking van de dijk met alle 'beschikbare middelen aangepakt. Alle arbeiders zijn opgeroe pen en er is ook vannacht doorgewerkt. De dyk werd na de ramp wel gedicht, maar blijkt niet sterk genoeg om de 'kracht van het door het gat bij Ouwer- 'kerk binnenstromende water te weer staan. De rijsbe'kledlng is thans over een grote afstand weggeslagen. Dertig grote vrachtwagens en vele door tractoren ge trokken landibouwwagens brengen grond aan om de grote gaten, welke aan de voet van de dijk zyn ontstaan, te dich ten. Het slechte weer belemmert de werkzaamheden in ernstige mate. (Van een correspondent) i P a r ij s, 24 September DE rede die de socialist Guy Mollet te Straatsburg in de Raad van Europa heeft gehouden, heeft te Parijs enige beroering gewekt. Mollet zegde steun toe aan de Europese Defensie-Gemeen schap, mits de Fransen verzekerd kon den zijn van de steun van Engeland. Aangezien Londen bereid blijkt, door directer deelneming aan een Europees leger (dat dan dus zijn continentale ka rakter zou verliezen) aan Franse be zwaren tegemoet te komen, is de moge lijkheid toegenomen, dat de socialisten de Westduitse herbewapening zullen aanvaarden binnen een grotere Europese gemeenschap. Indien de Gaullisten wei gerachtig blijven, daaraan mede te wer ken, zou het kabinet-Laniel vallen, maar dan zouden de socialisten moeten wor den opgenomen in een nieuwe combina tie van linkser karakter. Dit kabinet zou dan ook welwillender staan tegenover een overkoepelende politieke gemeen schap. Mollet liet te Straatsburg al we ten, dat de socialisten bereid zijn, re- gerings verantwoordelijkheid te aanvaar den, In de huidige regering heeft de katho liek Teitgen zich geestdriftig verklaard voor de Europese integratie, en de MRP zou dus tot zulk een nieuwe regering behoren, evenals de radicalen, wier be zwaren tegen de EDG overwonnen schijnen te kunen worden. Daar de V.S. hun steun voor de strijd in Indo-China willen verhogen, Adenauer concessies wil doen inzake het Saargebied en Engeland aan Parijs nieuwe garanties tegen een „Duits gevaar" wenst te geven, schijnt, een oplossing' in zicht, welke echter waarschijnlijk door een andersgevormde regering met een meer links gerichte Britse atoomproeven in Australië De Britse atoomexpert Sir William Penney is uit Engeland in Sydney aan gekomen en heeft meegedeeld, dat alles voor de Britse atoomproeven, die de vol gende maand zullen worden ondernomen, in gereedheid is gebracht. Sir William, die de leiding zal hebben bij de proeven, zei, dat er reeds onge veer 100 Britse en Australische geleer den op de proefterreinen in Woomera zijn gearriveerd. ,,De juiste datum der proeven zal van het weer afhangen", zeide hij. meerderheid in de Kamer zal moeten worden doorgevoerd. Laniel poogt nog steeds beslissingen uit te stellen, maar in dit najaar nog zal zo meent men algemeen een beslissing moeten vallen. (Handel sbl ad-U-P-dienst Nog onzekere houding der Franse socialisten (Van onze correspondent) P a r ij s, 24 September. HE secretaris van de Franse Socialis tische Partij, Guy Mollet, die te Straatsburg de koerswijziging van zijn partij ten aanzien van de ED.G. bekend maakte, heeft voor de pers nader ver klaard, dat naar zijn opvatting het Britse standpunt inzake deelneming aan het Europese leger een gunstige wijziging toont. Hij grondt dit op de door Nutting namens de Britse regering gedane uitspraken. Er zyn onderhande lingen gaande tussen Parijs en Londen om de aanwezigheid van de Britse troe pen in Europa te handhaven. Wat de politieke gemeenschapbetreft zeide Mollet, dat zijn partijgenoten voorstan ders zijn van een 'beperkte werkelijke democratische supranationale controle in Zake defensie, kolen en staal. Het avondblad Paris-Presse, dat met Mollet contact heeft gehad, betoogt, dat deze vermoedelijk te Straatsburg inlich tingen heeft ontvangen, waarover het hoofdbestuur van de S.F.I.O. nog niet beschikt. Daarom heeft dit gisteren de zaak nog niet grondig kunnen bespreken en het wacht de tekst van de door zijn secretaris afgelegde verklaringen af. Hét is bekend dat Guy Mollet twee derde van de Socialistische Partij achter zich heeft, doch dat het overblijvende derde gedeelte zeer belangrijke opposanten telt, zoals de oud-ministers Jules Moch, Naegelen en Max Lejeune. Belangrijke socialistische kopstukken betoogden gis teren reeds in de wandelgangen van de Kamer (die eerst 6 October bijeen komt), dat zij zich hun stem voorbehiel den en dat in October een vergadering van de Socialistische Nationale Raad uitspraak terzake zal moeten doen. Populaire verwierp vanmorgen nog door Guy Mollet gesuggereerde moge lijkheid, met de- socialisten een nieuwe meerderheid te scheppen, door socialis tische aanvaarding der E.D.G. Het is een bekend feit dat in de S.F.I.O. diepgaand verschil van mening heerst tussen vóór- en tegenstanders van socialistische deelneming aan regering. Wellicht zal de nieuwe ontwik keling echter de leden van de U.R.A.S. ?n van dc A.R.S. (uit de Gaullistische Partij voortgekomen), tegenstanders van de E.D.G.er toe leiden hun houding te herzien, om het huidige kabinet te ['.andhaven. H.K.H. PRINSES WI IJl ELM IN A ont vangt van het. kleindochtertje van de roorzitter van de, thans Koninklijke, Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose, de 10- HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Voor de militaire rechtbank van Lyon is een proces begonnen tegen voor malige leden van de vroegere Duitse geheime staatspolitie (Gestapo). die huu standplaats te Chambery hadden. Aan de beklaagden is ten laste gelegd: moord, het gelasten van terechtstellin gen zonder voorafgaand proces, plun dering. diefstal en brandstichting. A jarige Fransje Westermann, een boeket anjers bij haar bezoek aan het jubi leumcongres van deze vereniging. (Voor het verslag van het Koninklijk bezoek zie men pag. 3, tweede kolom.) Veel geheimzinnigs over Bcria Zowel het Spaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken als de Amerikaanse ambassade te Madrid ontkennen iets af te weten van een verblijf van cle voor malige Russische minister- Bena in Spanje. Men noemt de berichten hier omtrent volkomen belachelijk. Daar staat tegenover dat de Madri- leense correspondent van het Franse blad Le Monde schrijft, dat een million- nair uit Nicaragua, Falie genaamd, heeft verteld Beria in de omgeving van Mala ga te hebben gesproken. Falia was. vol gens de correspondent, de bron van het bericht :n het Spaanse blad A.B.C. Falla zou nebben verklaard nauwe betrekkingen te onderhouden met de Amerikaanse vice-president Nixon, Se nator McCarthy en de directeur van de San Diego Union, liet blad, dat het eer ste met berichten over Beria's ontsnap ping kwam. Beria, die zich zou schuil houden in de havenplaats Torromolinos bij Malaga, heeft Falla, volgens het be richt van de correspondent, verteld, dat hij (Beria) op 10 September met een parachute in Spanje is geland. Zondag avond heeft Falla, aldus Le Monde,, ge tracht een onderhoud te bewerkstelligen tussen generaal Franco en de directeur van de San Diego Union. De directeur zou een brief van Nixon by zich hebben. In een afgelegen oase in de buurt van de Perzische Golf is het tot een botsing gekomen tussen twee groepen inheemse soldaten, waarvan de ene partij pro- Engels en de andere loyaal jegens Saudi Arabië zou zijn. Uit een voorlopig overzicht van.de schade, die door ae recente aardbeving in het district Paphos op het eiland Cyprus ls aangericht, blijkt dat er 110 dorpen getroffen zijn, 1300 huizen zijn vernield en 3500 ernstig beschadigd. Station Weer A B C D Helsinki geh. hew. NO 4 7 4 Stockholm regen ZO 1 17 0.6 Dslo motregen NNO 11 1 Kopenh. regenbui zzw 6 15 1 Amsterdam licht bew. z 17 11 Edinburgh regen VVZW 3 17 loonden zw. bew. windstil 17 o:i Luxemburg geh. bew. ZZW 3 17 Parijs Z 2 19 0 Bordeaux zw. bew. ZW 4 18 6 Trenoble regen. ON O 1 17 38 Mice zw. bew. N 2 22 0 Genève i'go-en WZW 2 21 6 Zürich zzo 4 19 12 Locarno regen ON O 2 17 8 Berlijn geh. bew. ZW 2 22 0 Frankfort z 2 21 0 Müriohen geh. bew. WZW 3 22 0 Wenen mist zzo 4 20 0 Innsbruck w 2 '23 0 Rome on bew. windstil Wm A. windrichting: B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; Df neerslag afgel. 24 uur in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN e waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 1.94 0,04), Kaub 1.24 0,02), Trier 1.16 (onv.), Koblenz 1.29 0,03), Keulen 73 0,01), Ruhrort 2.60 (—0,05), Lobith 8,53 (onv.), Nijmegen 6.35 (onv.), Arnhem 6.73 0.02), Eefde 1.91 (onv.), Deventer 1.11 (+0,02), Namen la, Plan te 1.41 (—0,01), Borgharen 39.20 0,10), Belfeld 10.70 (—0,13), Grave 4.53 0,1S). Bedreigde poldergebied geëvacueerd T\E bewoners van de laaggelegen polders in de departementen la Manche en Calvados in Normandië hopen dat, na een week van hard werken aan de versterking van de verzwakte zeedijken, de springvloed van hedenmorgen hun boerderijen en land niet zal kunnen bereiken. De boeren van Arguillon- sur-Mer zijn minder optimistisch, hoewel zij er in zijn geslaagd een bres van 40 -meter, die de zee gisteren in hun zeewering heeft geslagen, voorlopig te dichten. Dijkwerkers, boeren en vrijwilligers zijn er ook in geslaagd een dijkgat van 110 meter te stoppen met zandzakken. Het bedreigde polder gebied is geëvacueerd met het oog op het grote gevaar van hedenmorgen, wanneer de springvloed op zijn hoogst zal zijn. De dijkdoorbraken heb ben geen slachtoffers ge- eist, maar het stormweer op zee wel. Drie zeelie den verdronken toen een huizenhoge golf hen en de kapitein van hin schip, het vissersvaar tuig „Milo" overboord spoelde op 400 mijl van de kust. De kapitein, Jo seph Thomas, kreeg ge lukkig een vislijn te pak ken, wat zyn redding be tekende. Een orkaan heeft gisteravond laat drie Bretonse dorpen, zwaar geteisterd. Daken ver den afgerukt en kwa men meer dan 100 meter verder terecht, dikke bo men sloegen tegen de grond en stukken huis raad lagen overal ver spreid. De dorpen had den het aanzien van te ?ij-n gebombardeerd, toen de orkaan voorbij was ïetrokken. Aan de over zijde van het Kanaal, aan Je kust van North De ren, hebben de bewoners van Lynmouth het kanaal van Bristol ang stige momenten .gehad, :oen uit zee aanstormen de golven door haastig opgeworpen barrières van zandzakken heen- braken en 150 meter ver doordrongen in de stra ten en het strandgebied bezaaiden met rotsblok ken en zeewier. Zij heb ben inmiddels de zand zakken-barrières weer opgebouwd. Toestand in Atjeh VOLGENS een bericht van Antara zijn in Atjeli 23 bendeleiders gevangen genomen. Onder hen be vond zich een persoonlijke koerier an de leider van de Daroel Islam, fCartosuwirjo. Ook wordt gemeld, dat vliegtuigen in samenwerking met landstrijdkrachten hoven Atjeh zijn ingezet. De Indonesische premier Ali Sastroa- midjojo wilde gisteren, na met kabinet- ministers de toestand te hebben bespro ken, geen commentaar geven. Ook van de zyde van de procureur-generaal en van militaire zyde werd geen commen taar gegeven. Vice-premier Woagsonegoro, die uit Medan in Djakarta terugkeerde, deelde mede, dat in Atjeh enige bestuursambte naren verdwenen zijn, onder wie Tengku Daud Beureuh en drie andere districts hoofden. Volgens Wongsonegoro is de toestand in Atjeh niet zo ernstig, dat de jstaat van beleg uitgevaardigd behoeft te .vorden. EEN EEKHOORNTJE is huisdier ge worden van een familie te Leiden. Een maand geleden heeft een zoon des hui zes het hulpbehoevend het diertje was toen nog maar enige dagen oud r+; onder een boom gevonden en mee naar huis genomen. Dank zij zyn goede zor gen, bleef het diertje in leven en tharts springt het door de kamer, klimt in de gordijnen of zit rustig op tafel. Dat de vinder dan de ogen wel van zijn boek zal laten dwalen, ligt voor de hand. Van de zomer wil men het diertje zijn vrij heid hergeven. De winter zal het echter nog in de huiselijke kring m,oeten door brengen, want een wintervoorraad heeft het niet kunnen aanleggen. Kerkhof van dwergen in Hongarije gevonden Bij werkzaamheden voor het aanleg gen van een weg in Zuid-Hongarije heb ben enige arbeiders een groot aantal ge raamten gevonden. De Hongaarse Nieuwsdienst heeft meegedeeld, dat door de kleine bouw van de skeletten, de ar beiders dachten een kindèr-kerkhof te hebben blootgelegd. Volgens oudheidkun-, digen is het een kerkhof uit pl.m. 200 na Christus van Szarmata-dwergen, die in het begin van onze jaartelling ergens bij de Donau leefden. De vondst van een aantal Romeinse munten kan er op wij zen, dat de dwergen handel hebben dreven met Romeinen, die destijds ook daar in de buurt hun nederzettingen hadden. Ook heeft men enige paarlen en overblijfselen van potten met voedsel i bij de geraamten gevonden. IN de huidige internationale situatie zijn tal van onzekere factoren. De neutralistische houding van sommige Aziatische landen is ernstiger van aard dan het weifelen van Frankrijk. In West-Europa kan men ondanks alles wel een kristallisatie verwachten, zij het niet volgens de idealistische schema's van de federalisten. Maar zwakker staat de Atlantische wereld weer in het centrale deel van Zuid-Europa, waar de kwestie- Triest symbool is van moeilijkheden, welke eerder zijn verscherpt dan ver zacht. Het eigenlijke Triëst is in de tijd van het Oostenrijk-Hongaarse rijk in hoge mate een Midden-Europese haven geweest. Na de laatste oorlog bleek het moeilijk zijn status te bepalen. De stad is door Brits-Amerikaanse troepen be zet, om het toenmaals pro-Russische Joegoslavië te verhinderen, haar in te lijven. In 1948 hebben de V.S., Engeland en Frankrijk haar in feite toegekend aan Italië. Doch intussen is Belgrado een bondgenoot geworden van het Wes ten, en onlangs heeft de Amerikaanse minister Dulles te kennen gegeven, dat van een vaste belofte aan Rome niet kon worden gesproken. Het is ook be denkelijk, dat in Italië de Stalinisten en de neo-fascisten gelijkelijk ageren tegen Joegoslavië, en geen van beiden zijn zij pro-Amerikaans. De Italiaanse premier Pella heeft nu na felle verwijten over en weer tussen Rome en Belgrado voorgesteld een conferentie te doen hou den van de drie genoemde Westelijke .mogendheden met Italië en Joegoslavië. Intussen poogt Rome zijn positie te ver stevigen door twee bondgenoten van Joegoslavië, namelijk Griekenland en Turkije, voor zich te winnen. Vandaag is de Griekse premier te Rome gearri veerd. MEN moet de psychologische gevaren van dit spel niet onderschatten, ge zien het nog nauwelijks overwonnen wantrouwen tussen vroegere vijanden. Belgrado en Athene stonden in de oor log samen tegenover Rome, maar in de naoorlogse periode hadden zij onder ling heftige grensconflicten. Daarbij komt de ongestabiliseerde toestand in Oostenrijk, dat weliswaar anti-commu nistisch is, maar dat de Russen tegemoet komt in de hoop, van het grootste deel der buitenlandse contröle te worden be vrijd. Het is overdreven, te spreken van een Oostenrijks „neutralisme", doch te Straatsburg is dat woord reeds gevallen. En ook Oostenrijk heeft grote belangen bij de haven van Triëst. Vandaag komt nu te Rome behalve de Griekse premier, maarschalk Papagos, ook zijn minister van Buitenlandse Zaken Stephanopoulos aan, terwijl het Griekse koningspaar met vacantie te Napels vertoeft.. Turkije heeft Pella uitgenodigd, en de stafchef van de Italiaanse luchtmacht vertoeft reeds in Ankara. Inderdaad zijn Italië, Griekenland en Turkije alle leden van de Atlantische gemeenschap, waar Joego slavië buiten staat. Het is geen wonder, dat men te Belgrado zeer wantrouwend oordeelt over de bedoelingen van Italië. Men kan de kwestie-Triest vergelijken met die van het Saargebied: zij is meer symptoom van een bestaand 'wantrou wen tussen gewezen vijanden, dan dat zij op zichzelf zo belangrijk zou zijn. Het gevoel speelt hier een grotere 'rol dan het verstand, Het Westen heeft te doen met een Joegoslavië, dat wordt gere geerd door anti-Russisch geworden communisten, en met een Italië, waar liet slechts kan rekenen op een rechts georiënteerde middengroep, bedreigd door een sterke pro-Russische minder heid. Het kan geen keuze doen, het moet beide regiems steunen. Misschien kan de haven van Triëst worden ge ïnternationaliseerd en de rest van het gebied worden verdeeld, met uitwisse ling van bevolkingsgroepen. Een verder doorzieken van het abces-Triëst zou het Westen zeer kunnen benadelen. Na de kabinetszitting van heden middag. .waar Wongsonegoro verslag uit bracht over de toestand in Atjeh, deelde Sastroamidjojo mede. dat de situatie in Atjeh momenteel geenszins slechter is dan toen de ordeverstoringen begonnen. De gevechten' kunnen begrensd worden tot de plaatsen waar de opstandelingen hun aanvallen hebben gedaan. De toe stand is. nog moeilijk, maar hoopvol, al dus de premier. Er zal naar worden ge streefd onnodig bloedvergieten te voor komen. iet uit Atjeh afkomstige lid van het parlement Zainal Barahudin noemde voor de moeilijkheden in A'tjeh drie oor- zaken: ontevredenheid over de aandacht, lie de centrale regering aan het gebied besteedt, fouten der overheidsapparaten, die op aanwijzing van de voormalige feo dale notabelen de uitvoerders va.n de so ciale revolutie hebben vervolgd en ten slotte het niet in vervulling gaan van de wens, dat het gebied de status verkrijgt van een daerah-istimewa (zelfbesturend gebied). De minister van arbeid prof. Zainal Abidin is van mening, dat de moeilijk- leden zullen kunnen worden opgelost, ten eerste door het stopzetten der ver volgingen en vrijlating der aangehoude nen. Behalve hen, die zich aan misdaden hebben schuldig gemaakt. Ten tweede door te voldoen a an de wens tot vorming ener daerah istimevva en tem derde door aandacht te besteden aan de opbouw van Atjeh. Van de zijde van de Av.ros (Algemene verenignig' van rubberplanters ter Oost kust van Sumatra) werd medegedeeld, dat op advies van de gouverneur van Noord-Sumatra alle employe's van cle bij 'deze organisatie aangesloten onderne mingen in Atjeh naar elder zijn overge bracht. De vrouwen en kinderen waren reeds enige dagen geëvacueerd. Het personeel van die ondernemingen is thans voorlopig voor een deel onderge bracht in de vacantie-centra van Oost- Sumatra: Brastagi en Prapat. W eersverwachting RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Vrij koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 10.9 °C., luchtdruk 1007.2 minibaren of 755.3 mm, windrichting en -kracht Z.Z.W.-3, max, temp. gisteren 17.2, min. temp. 9.9, neer slag 10.9 mm. Zon heden onder 1S.35. morgen op ((P 6.30; Maan morgen onder 9.56. op IS.58. Laatste kwartier 29 Sept. Gevolg van konijnenziekte HOEDEN WORDEN VEEL DUURDER Dat de haarvilten herenhoed van ko nijnenhaar gemaakt is, weten vele he ren. Dat in een hoed ongeveer vier konijnenvellen zijn verwerkt is minder bekend. Tengevolge van de myxoma- tose. de zo gevreesde konijnenziekte, zijn honderden konijnen gestorven, waardoor in de landen van de grootste haarleveranclers, zoals Australië, Frankrijk en België, de prijzen van het haar de laatste maand met 50 procent zijn gestegen. De hoeden zijn daardoor schrikbarend veel duurder geworden, zo deelt men van de zyde der Neder landse hoedenfabrlkanten mede. ZATF.RDAG at ss, publiceren wij van onze Autobusdienst Amsterdam Den Haag begint 19 October De Nederlandse Spoorwegen zullen de auto busdienst tussen Amsterdam en Den Haag openen op Maandag 19 Oc tober. Van 6.30 uur tot 23.00 uur zal een halfuurdienst worden gereden. Op Zon dagen zal om het uur een bus rijden van Amsterdam van 8.30 uur tot 22.30 mn en een laatste rit om 23.00 uur en ,ni' rvn Maag- van '3 00 uur tot 23.00 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1