Werkendammers ploeteren in het geurige rijshout Verdediging tegen het water ENE ZINKSTOK NA T ANDERE WORDT AFGELEVERD Chroesjtsjew sj van zwager Eerder de zond stander van Ja j Mevrouw Pandit zat driei in een Britse gevanga VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 GENT Schei IN" de kruidige geur van stervend loof en drogende houtsoorten, vlak bij de plaatsen waar dijken worden gedicht of geconsoli deerd, heerst Werkendam. Aan het dijkherstel werken drijvende, gemechaniseerde industrieën, maar ploeteren Werkendammers met de hand. Bezeten van een nerveuze werkdrift leveren zij bij Ouwerkerk het ene zinkstuk na het andere af: de bases van wat zo mogelijk onneembare verdedigingsstellingen tegen het water moeten worden. Elk getij wordt een poging gewaagd om zo'n zinkstuk van twintig bij twintig meter tot zinken te brengen. Specialistenwerk, zeggen in ingenieurs van Waterstaat. Een zenuwen-beweging, is de commentaar van zinkbaas C. van Tppel, die er „in zijn vrije tijd nog raadslid bij is ook" Om er een punthoofd van te krijgen, staat onder een geestige krabbel in het kantoortje van Van Oord, aannemer van rijswerken ook uit Werkendam, hoe kan het anders? geschreven. Nerveuze iverkdrift, in de verdediging tegen het water. Wie dew qualiif-ieaties overdreven, of misschien wel een tikkeltje pathe tisch vindt, zou eens bij kentertij op Duiveland moeten gaan kijken, waar bij Ouwerkerk gevochten wordt om de laatste waterdoorbraken grendelen. Kijlk, daar trekken de sleepbootjes -Wed)^yjfidcril'_c.': .5 üisl_.zp'A drijvend vloertje heen, een vloer(tjeO van maar liefst vier duizend vierkante meter! Werkendammers staan over het hele vlot verdeeld. Ieder weet zijn taak: boven de plaats waar- het zinkstuk de diepte in moet, worden naar alle zijden de ankers uitgegooid, die met zinklijnen aan paaltjes op het zinkstuk, de z.,g. proppen, zijn beves tigd. Dan wordt „in de hand geballast", zoals dot heet: uit drijvende bakken, die om het zinkstuk heen liggen wor den zware basallkeien doorgegev en op het vlechtwerk neergelegd. Eerst in het midden en dan systematisch opwerkend naar de vier zijden. Hijgend Razend snel gaat d'al, want de (be trekkelijke) stilstand van het water bij kentertij moet benut worden. Hijgend en zwetend sjouwen de mannen door tot de zinkbaas roept: „In de gangboor den". Als eén man springen de Wer kendammers van de rana' van 't vlecht werk op de drijvende bakken. Het laat ste bevel volgt: „Klaar? Los dan- over al". Alle zinklijnen worden tegelijk losgemaakt en daar gaat het gevaarte, precies naar de juiste plaats op de bodem.of niet! Want het komt meermalen voor, dat de stroom tóch te sterk blijkt, ondanks kentertij, en hetzij proppen, hetzij zink lijnen. dan wel ankers het niet kun nen houden. Dan slaat het kostbare werkstuk op drift, of zinkt hel op de verkeerde plaats en is het vaak redde loos verloren. „We gaan zinken". Dat horen de werkers tweemaal per dag: elk kenter tij wordt bij Ouwerkerk benut. En anders zijn de mannen op a'e wal te vinden waar enorme voorraden rijs hout liggen opgeslagen. Hier worden op speciale stellingen de wiepen ge maakt, lange rollen, met ijzer verste vigd buigzaam hout, die als een grove mat gevlochten, het skelet voor het zinkstuk vormen. Het zinkstuk wordt ten slotte een gigantische ijswafel: tus sen twee van die matten komt riet en hout, zodat de dikte er van ten slotte veertig centimeter beo'raagt. Bezoek Veel diepgaander en technischer maakten de Werkendammers bij Ouwerkerk dit alles hun burgemeester en zjjn raadsleden duidelijk, toen zij dezer dagen, volkomen onverwacht, een bezoek aan de rijswerkers brach ten. Al die mannen hadden verbouwe reerd opgekeken, toen ze ineens van het dircctievaartuig de „Jan Blanken' hun gemeenteraad, burgemeester J. de Bruijne voorop, als kippen over de loopplank hun openlucht-werkplaats zagen betreden. De vroede heren wilden wel eens zien hoe de Werkendammers het maak ten bij Ouwerkerk en de Schelphoek, die grauwe en troosteloze watervlak ten met een paar plukjes land. Wer kendam. vlak bij de grienden van de Biesbosch, is de bakermat van het rijs werk. Daar is men trots op en dit te meer nu hei oog van heel Nederland op deze specialisten gevestigd is. .Werkendam noemen ze bij ons de vrouwenhemd", vertelde burgemees ter De Bruijne, „want meer dan de helft van de kostwinners in mijn ge meente is bij dit werk betrokken. Van de rond duizend schoolgaande kinderen zijn er 542, waarvan de vader bij het dijkherstel werkt, 's Maana'agsochtends is het bij ons een complete exodus: twintig volgeladen bussen vertrekken dan uit Werkendam naar de noodge- bleden. Of er nog al verdiend wordt met dit werk? Inderdaad: de weeklonen varië ren van 120 tot 140 gulden. Daar zijn natuurlijk een heleboel overuren bij, .maar -d£_tö£nsen^_nxoetcn .er .dan ook groteoffers voor brengen. Het is nu de tijd, dat de gezinnen zich iets extra' aanschaffen: een stofzuiger, een naai- of wasmachine. Anderzijds wordt er flink gespaard, wat blijkt uit de perio dieke overzichten van de spaarbank ir ons ressort: steeds worden er flinke bedragen ingelegd. Dat appeltje voor de dorst is wel nodig, want er zijn ook tijden dat er niets te doen is. Het is een nogal wisselvallig vak, dat van rijs- werlcer". Spoed Hoe verrast de werkers ook waren door het onverwachte bezoek van hun gemeenteraad', lang lieten ze zich niet afleiden. De natuur maant immers tot spoed; er is niet veel lijd te verliezen. Het moreel van de ongeveer vijfhon derd man rijswerkers bij Ouwerkerk, waar thans alle krachten op geconcen treerd worden is uitstekend, al zou er misschien wel eens wat meer gedaan kunnen worden voor de ontspanning van deze mannen, d'ie meer niet dan wel bij moeder de vrouw thuis kunnen zijn. Het rijmpje, in één der verblijven opgehangen, typeert ten volle de men taliteit van al deze nijvere Werkendam mers: ..Pech moet ons niet vernieti gen. We moeten er ons zien boven uit te werken". De correspondent van Ass. Press, Eddie Gilmore, die in Juni van dit jaar Moskou verliet., na elf jaar als correspondent van Ass. Press in de Sowjet-Unie te hebben door gebracht, is van oordeel, dat door de recente benoeming van Nikita Chroesjtsjew, de zoon van 'n mijn werker uit Kursk, tot eerste se-; cretaris van het centraal comité van de communistische partij, de! positie van premier Georgi Malen; kow versterkt is. Bovendien, aldus Gilmore, deze benoeming waarschijnlijk een voorbode van belangrijke w' zigingen in de Sovjetrussisc) landbouwpolitiek. i De 59-jarige Chroesjtsjew, een zwag Nikita Chroesjtsjew „Van land naar stad' OPGEGROEID IN SFEER VAN REBELLIE Mevrouw Vijaja Laksjmi Pandit, die tot de eerste vrou welijke president van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties is gekozen, werd bij haar geboorte Swaroep Karoemi schone prinses genoemd. Te zamen met haar broer premier Neliroe, heeft zij gestreden voor de onaf hankelijkheid van India en driemaal in een Britse gevan genis gezeten. De laatste maal, in 1943, bracht zij negen laanden in hechtenis door in Naini. Thans is zij 53 jaar oud, weduwe en grootmoeder. Met haar korte gestalte, gehuld in rijke zijden saris, is zij een bekende figuur in de kringen der V.N. Na de oorlog heeft zij de functie van de eerste vrouwelijke ambassadeur 1 India in Moskou en Washington bekleed. Srimanti Vijaja Laksjmi, zoalé de millioenen Indiërs 1 haar. noemen (Srimanti betekent „godin") maakte reeds j cïeel uit. van de. Indische delegatie bij de V.N., toen .volkerenorganisatie in 1946 te San Francisco voor eerste maal bijeenkwam. Srimanti Vijaja Laksjmi heet zij sinds haar huwelijk op 10 Mei 192i, met R. S. Pandit, een Sanskrit dichter e A geleerde, student in de rechten. Pandit overleed in 19-' I Het echtpaar kreeg drie dochters, Tsjandra Lekha, Nf-l rajan Tara en Rita Vitasta. Alle drie zijn zij getrouwd m 1 Jndische regeringsautoriteiten. Mevrouw Pandit is erg gtJ st.eld op haar vier kleinkinderen, die zij bezoekt zo vaak zij in India is. Motilal Nehroe's vriendschap met Gandhi en de voorname rol, die hij speelde in de Indische onafhankelijk heidsbeweging, maakte, dat er veel vooraanstaande figuren naar zijn huis kwamen. Swaroep Karoemi groeide op in een sfeer van rebellie tegen het Engelse bestuur. Toen de prijs van het patriotisme hoog opliep en het inko men minder werd, accepteerde de fa milie dit feit kalmweg en ging zuini ger leven. In de dertiger jaren begon Gandhi's verzetscampagneJ Indiërs organis'^ en als gevolg v van deze demo> Pandit op 27 eerste maal toG| straf in Loeekt Mevrouw Pa f Verder kookt sche schotels. de kleur v zeer weinig o grijs met lav dergelijke cc loos Engelf een bespij de I trieijl PJ hop's stajj

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1