deze restauratie gelukkig onaangetast gelaten. Wel troffen we de consistorie met zijn mooie kruis-rib gewelf in on beschrijfelijk vuile toestand aan, maar gelukkig geheel in tact, de meubelen daargelaten. Op een statige predikantenlijst lazen we, dat tot 1589 Nieuwerkerk gecombi neerd was met Ouwerkerk. Ons adop tieplan blijkt wel een goede historische grondslag te hebben! In 1584 kwam de eerste Hervormde predikant, Adriaan Sebastiaansz Boom. Ds. Westerhof is de twee en dertigste; maar wellicht de éérste die tot tweemaal toe met deze gemeente door 't oog van de naald is gegaan! In de kerk zelf betreft de schade voornamelijk de vloer en de groengeverfde houten binnenbekleding met de stoelen en banken. Want die is door de telkens terugkomende vloed volkomen losgewrikt en verzakt. Er zal een nieuwe vloer in moeten, terwijl een groot deel van het meubilair misschien nog te redden valt. Onherstelbaar ver nield is het doopvont, gespaard daaren tegen de fraai gebeeldhouwde kansel en het orgel. Erger is, dat het kerkelijk ver enigingsgebouw ..Rehoboth" geheel van de kaart is. En als we dan bedenken, dat van de-ze 900 zielen tellende Her vormde gemeente 130 zielen zijn omge komen, waaronder twee van de vier ouderlingen; en dat 't in de rest van 't dorp navenant is: kapotte kerken, ver woeste interieurs, terwijl de meeste woonhuizen öf radicaal vernield zijn öf op instorten staan, dan begrijpt ieder dat voor de terugkerende Nieuwer- kerkers hulp van buiten dringend nodig zal zijn. Met opzet beperk ik mij nu maar tot deze sobere gegevens over Nieuwerkerk. Er zou nog véél méér te zeggen zijn over de gruwel der verwoes ting. die dit eertijds zo nijvere dorp heeft getroffen. Oneindig weemoedig was het vallen van de avond over deze plaats, waar de adem des doods zo vreselijk over heen is gegaan. Niet min der weemoedig de verfomfaaide „Psal men van Datheen", die we in 't kerkje van de Gereformeerde Gemeente von den, en die, evenals de met zeewater doordrenkte liturgieboeken in het Apostolisch Kerkje getuigenis aflegden wan de meedogenloze kracht der natuur; maar óók van de nog veel gróter kracht van Hem, Die geweldiger is dan het Bruisen van grote wateren, dan de ge weldige baren der zee. P. MEDEDELINGEN. RHOON—OOSTERBEEK. Hoevele malen is in onze Bode de naam van de Herv. Gemeente van Rhoon met die van onze Gemeente te zamen genoemd! En dat was altijd ten bate van onze nieuwe kerk, waar de gemeente van Rhoon zo'n groot offer voor heeft gebracht. Door dit alles zijn banden van sympathie en gemeenschap tussen onze beide gemeenten ontstaan, zoals we die ook o.a. met Pernis heb ben. Daarom zijn wij verblijd, dat a.s. Zondag het Kerkkoor uit Rhoon in de godsdienstoefening zal zingen, verblijd om ook op deze wijze met deze ge meente kennis te maken. Gaarne hebben wij voor deze dienst onze beurt afge staan aan de oud-predikant van Rhoon, Ds. v. Willigen v. d. Veen. Moge het voor hen en voor ons allen een blijde ochtend zijn, met deze welkome gasten in ons midden. Hartelijk dank ook op deze plaats aan allen, die logies hebben aangebo den. Natuurlijk ben ik ruim voorzien. Wij hopen, dat door hun verblijf in ons midden en door hun medewerking in de dienst de banden tussen onze beide gemeenten weer versterkt mogen zijn. EXTRA COLLECTE. Ook a.s. Zondag verdient de extra collecte een nadrukkelijke aanbeveling. Die is immers voor de Diaconie en het Diaconale werk vraagt ons aller offer. De taak, waar Diakenen voor staan, is veelomvattend en wordt steeds zwaar der, mogen zij verblijd worden door uw offervaardigheid. ATTESTATIES. Ingekomen: Wobbina Iwena, Schelm- seweg 29, uit Arnhem; Wietske Otter, echtgenote van W. Wever, Paul Kru- gerstraat 10, uit Boijl; Frouke Venema, Badhuisstraat 7, uit Heelsum; Pieter van Os, Stichting Wolfheze, uit Werk hoven; Sijke Sipkema, echtgenote van Tj. v. d. Meer, Wolfhezerweg 75, uit Wageningen. Opgevraagd door: Folkert Bakker, naar Leiden; Annetje Visser, echtge note van G. J. van Gaaien, naar Bus- sum; Geertruida Lambertina de Vries, naar Amstelveen. Onttrokken aan de gemeenschap der Ned. Herv. Kerk: Jantje van Raalte, echtgenote van H. Holewijn. GEORGANISEERDE GULDENS-COLLECTE. Volgende week hopen we weer te be ginnen met de Najaarsinzameling. Mogen we ook nu rekenen op uw medewerking en steun voor de arbeid der Zending, die zij zozeer nodig heeft? J. A. MentinkVoorink, Plaatsel. Hoofd. C. J.M. V.-NIEUW S. Programma Zondag 13 September '53: Bijbelinleiding: M. v. Leeuwen. Titus 3. Discussieavond: „Ons V?interwerk". Jongenswerk. Alle clubs zijn deze week weer be gonnen. Natuurlijk zijn ook nu weer nieuwe leden hartelijk welkom. Woens dag en Donderdag wordt er in de In stuif club gehouden voor jongens die tenminste de leeftijd van 12 jaar hebben bereikt. Zaterdagmiddag is er een Juniorenclub voor de leeftijd van 10 en 11 jaar. Jongleden. De vergaderuren van de Jongleden- clubs zijn voorlopig als volgt: Vrijdagavond om 7 uur, Jongleden III. Zaterdagavond om 6.30 uur, Jongleden II; Zaterdagavond om 7.30 uur, Jong leden I. Alleen voor de Jongledengroep III en II kunnen zich nog nieuwe leden aan melden. C.J.M.V.-Band. In verband met de komende Jaarver gadering moeten we weer snel aan de slag. Nieuwe, leden natuurlijk heel har telijk welkom. Kom eens kennis maken, en wij garanderen dat het bevalt. Het is helemaal niet nodig dat men 'n volleerd muzikant is. Er zijn nog plaatsen open voor allerlei soorten instrumenten. Ernst Sillem-Hoeve. Ons jaarlijks week-end wordt ge houden op 10 en 11 October a.s. Reeds nu willen wij allen, Ere-leden, Oud leden, Leden en Jongleden hierop attent maken. Wij willen graag met een grote groep naar onze Hoeve; dit lukt vast en zeker, want reeds komen de opgaven binnen. Zorg ervoor dat je niet te laat bent, want we kunnen niet meer dan vijftig plaatsen reserveren. Geeft dus zo spoedig mogelijk op. Stoelen-actie. De busjes die de leden in bezit heb ben moeten zo spoedig mogelijk worden ingeleverd bij R. Fennema. Dit is de tegenwoordige administrateur van deze actie. We zullen trachten deze winter

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2