ALGEMEEN HANDELSBLAD Belgrado ontkent plannen tot annexatie Groten der wereld vieren feest ^Hieuwt jRm 5 ter 6 amsch c (Eourant EEN NATTE ZOMER ZESTIEN LANDEN OP STATE DEPARTMENT BIJEEN J GESCHIL OVER TRIEST Droogmalen van Schouwen Helicopter-brug op Korea Gemeenschappelijke houding der VN op vredesconferentie Bankbiljetten aan de waslijn Prinsessen Beatrix en Irene arriveerden op het Loo Relletjes in Neurenberg om de Duitse Rijkspartij 3000 Flessen champagne en 25 gebraden kalveren 0 Nogmaals twist over Triëst 126e JAARGANG No. 41191 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN dinsdag 1 september 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. f 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN GERUSTSTELLENDE VERKLARLNG DER WESTELIJKE MOGENDHEDEN T\E spanning tussen Joegoslavië en Italië over Triest is nog geenszins -®— volkomen geluwd, doch tot dusver is geen der partijen, tot „onberaden daden" overgegaan. De Verenigde Staten, Groot-Britlannië en Frankrijk, die beide partijen tot matiging hebben aangespoord, hebben te Londen een bespreking gehad en zijn tot de overtuiging gekomen, dat „Joegoslavië op het ogenblik geen plannen koestert om de Joegoslavische zone van Triëst te annexeren". Aldus meldt A.P. uit Londen, en het persbureau voegt er aan toe dat de Grote Drie met enige bezorgdheid het verloop der gebeurtenissen hebben gevolgd. Een openlijke strijd tussen Joego slavië en Italië zou uiteraard de eenheid van het Westen ernstig aantasten en de mogendheden in een moeilijk parket brengen. ren gewaarschuwd. Een speciale com missie is naar de plaats gezonden om een ondersoek in te stellen. „Dit incident is zonder ongelukken afgelopendank zij de kalme en beheerste houding van de Joegoslavische grenspatrouillezo werd gezegd. Dit is de laatste provocatie van een lounge reeks moeilijkheden verwek kende acties, die door de Italiaanse sol daten zijn bedreven in het grensgebied". Heden heeft de Joegoslavische regering een protestnota tegen de beweerde Ita- INCIDENT IN HET GRENSGEBIED Het geruststellende oordeel der weste lijke mogendheden berust op de volgen- de overwegingen: Joegoslavië wil geen breuk met het westen en het zal een der gelijke breuk niet riskeren, terwille van de Joegoslavische zone van Triëst; het is niet nodig dat Joegoslavië geweld pleegt in Triëst, omdat de zone nu reeds mili tair en administratief Joegoslavisch is; annexatie zou derhalve een formaliteit zijn, die op zijn hoogst van een officiële verklaring vergezeld zou gaan; Maar schalk Tito heeft zich bereid verklaard met Italië in onderhandeling te treden of hiermee nog enige tijd te wachten, indien Italië zulks wenst. De Italiaanse minister-president Giu seppe Pella heeft opnieuw met de diplo matieke vertegenwoordigers van de V.S., Grcot-Briittannië en Frankrijk geconfe reerd na de conferentie, de tweede sinds de crisis op 29 Augustus, heeft het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Za ken slechts gezegd, dat Pella „nota ge nomen heeft van de vriendschappelijke mededelingen, welke de regering en het land schijnen gerust te stellen". Intussen heeft Radio Belgrado meege deeld dat gisteren in de vroege ochtend uren een groep gewapende Italiaanse soldaten 50 meter op Joegoslavisch grondgebied is doorgedrongen, terwijl andere Italiaanse eenheden vlak langs de grens militaire oefeningen hebben ge houden, Volgens Radio Belgrado betra den 23 soldaten, gewapend met automa tische geweren, het Joegoslavisch grond gebied in de buurt van Nova Gorica. Zij keerden naar Italiaans grondgebied te rug, nadat zij voor de tweede maal door een Joegoslavische grenspatrouille wa- Grote polder kan in zes weken droog zijn (Van onze correspondent) In de Zierikzeese haven is de enorme pompboot Neptunus aangekomen, in bruikleen afgestaan door de Provinciale Gelderse Eleetriciteits Maatschappij, welke boot straks zal medehelpen het inundatiewater uit de polder Schouwen weg te zuigen naar zee. Vier grote zuigbuizen zijn over de Westhavendijlt gelegd en om het verkeer niet te be lemmeren is over deze buizen een brug gelegd. Het drijvend watergemaal heeft een capaciteit van 400 m3 per minuut. Even voorbij de aanlegplaats van de Provinciale boot heeft men nog drie buizen aangebracht, die in de dijk zijn ingegraven. Samen hebben deze drie buizen een capaciteit van 200 m3 per minuut. Men houdt er in deskundige kringen rekening mede, dat er ongeveer zes weken mede gemoeid zullen zijn eer de grote polder van ruim 9000 ha geheel droog zal zijn. Drie zeesluizen zullen eveneens woi'den opengesteld om het inundatiewater te laten afvloeien. De siuis in de Westhavendijlt, die sinds jaren is dichtgemetseld geweest, heeft men thans weer ingeschakeld voor de straks te verrichten lozing. Onverwachte invitatie in MOSKOU Alle ambassadeurs die in de Russische hoofdstad geaccrediteerd zijn, hebben volkomen onverwacht uitnodigingen van het Russische ministerie van Buitenland se Zaken ontvangen om vanavond de opening van het operaseizoen in het leoishoi Theater bij te wonen. Diploma ten, die reeds jaren in de Russische hoofdstad vertoeven, zeiden, dat dit de eerste uitnodiging aan diplomatieke ver tegenwoordigers was voor de opening van het seizoen in het Bolshoi Theater. De ambassadeurs van de Westerse Grote Drie zijn voornemens van de uit nodiging gebruik te maken. Het bero'em- de Bolshoi Theater is onlangs geheel gerestaureerd voor de première van Glinka's opera Ivan Susanin, waarmede het opéraseizoen vanavond geopend zal worden. liaanse grensschending aan de regering te Rome gericht. Het wordt als een gunstige omstandig heid beschouiwd dat de Italiaanse pre mier Pella gisteravond met vacantie naai- Noord-Italië is vertrokken. Hij had reeds Zondag willen gaan, doch stelde zijn reis uit. Naar Italiaanse mening blijft de 6 e September vooralsnog een belangrijke datum, daar dan waarschijnlijk Tito zelf een bijeenkomst van vroegere partiisanen ■te Ofcroiglica, in de nabijheid van het vrije gebied van Triëst, zal toespreken. Weersverwachting LATER ENIGE REGEN De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later toenemende bewolking met in de middag van het Westen uit enige regen. Aanvanke lijk matige later vrjj krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij warm. (Opgemaakt heden 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 16.2 C„ luchtdruk 1021.5 millibaren of 766.2 mm., windrichting en -kracht Z.Z.W. 3, max. temp. gisteren 19,1, min. temp. 12.9, geen neerslag. ■ffiTiv. Zon heden onder 19.28, morgen f» op 5.53; Maan heden op 23.08, morgen onder 16.54. Nieuwe maan 8 September. jfjE gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden JuniJuli en Augustus bedroeg, te De Bilt 16.2 graden Celsius, dit is juist de normale waarde, aldus het K.N.M.I. Ook in de zomer van 1952 werd deze gemiddelde temperatuur be reikt. Ondanks het feitdat het gemiddelde van de temperatuur normaal wa. was er een tekort aan warm zomenneer. Te De Bilt kwam de temperatuur op slechts 15 dagen boven de 25 graden, terwijl dit gemiddeld op 18 dagen gebeurt. In De Bilt werd 61Jj uren zonneschijn geregistreerd tegen 610 uren normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg 311 mm tegen 222 mm normaal. Niet alleen in De Bilt viel te veel regenin vrijwel het gehele land was dat het geval. Vooral Augustus was een natte maand, Juni was minder ver boven normaal en de ge middelde hoeveelheid regen van Juli was maar heel weinig groter dan de normale maand. De zomer is derhalve te nat geweest, maar wat de zonneschijn en de temperatuur betreft vrij normaal. tvev U lan .S. heblien de vijftien andere nden, die strijdkrachten in Korea hebben ingezet, uilgenodigd vandaag in Washington bijeen te komen om tijd en plaats van de politieke conferentie over Korea te bespreken. De V.S. zullen op de con ferentie, die in een van de vergader zalen van het departement van Bui tenlandse Zaken gehouden zal wor den, vertegenwoordigd zijn door de minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. De Amerikaanse minister heeft de geallieerde samenkomst van vanmiddag uitgeschreven om discussies te beginnen wat betreft de houding der V.N. ten aan zien van de vredesconferentie. Verwacht wordt dat een van de eerste handelin gen het besluit zal zijn omZuidkoreaanse vertegenwoordigers uit te nodigen later in de middag aan de zitting deel nemen. Zuid-Korea is geen lid van de V.N. De conferentie van vandaag zal worden bijgewoond door vertegenwoor digers van Australië, België, Canada, Columbia, Ethiopië, Frankrijk, Grie kenland, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Philippijnen, Thailand, Turkije, Zuid-Afrika, Engeland en de V.S. en ;dan zo mogelijk ook door Zuid- Korea. Deze landen hebben de V.N. strijd krachten ter beschikking gesteld op Korea en zij kunnen de politieke confe rentie bijwonen op grond van verleden week in New York bereikte overeen stemming in de V.N. Verwacht wordt dat aan commuistlsche zijde China, Noord-Korea en Rusland zullen plaats nemen op de te houden vredesconfe rentie. Volgens de bepalingen van het Koreaanse bestand dient de conferentie niet la.ter te beginnen dan 28 October - 90 dagen nadat het bestand te Pan Moen Jon ondertekend werd. WAARDEPAPIEREN uk het wraklwaren bankbiljetten en effectendie als mn de Flying Enterprise hangen in Ipostfiewling met het gezonken schip Oostende aam lijnen te drogen. Het waren meegezonden. Zou het speelsheid wezen t EEN van de grootste helicoptei bruggen van de geschiedenis begon vandaag toen Indiase troepen over Zuidkoreaans gebied door de lucht naar de gedemilitariseerde neutrale zone werden gebracht. Het Britse troepen- schip Empire Pride liep Intsjon binnen met 1.200 Indiase soldaten aan boord die tot taak krijgen krijgevangenen te bewaken, die repatriëring weigeren. Binnen weinige uren na aankomst van het schip begonnen helicopters van het leger hen naar de zone over te bren gen, waardoor voldaan werd aan d( voorwaarde van president Syngman Rhee, dat geen gewapende Indiase soldaten voet op Zuidkoreaanse bodem zouden zetten. Verwacht wordt dat alle Indiase soldaten binnen twee dagen per luchtbrug overgebracht zullen zijn. Nog drie schepen met Indiase soldaten zijn op weg naar Intsjon, die het Indiase, bewakingscontingent zullen uitbreiden tot 5.050 man. De uitwisseling van krijgsgevangenen te Pan Moen Jon vindt gestadig voortgang. De Chinese en Noordkoreaanse autoriteiten hebben be sloten alle geallieerde gevangenen, ook degenen die veroordeeld zijn wegens oorlogsmisdaden, vrij te laten, aldus heeft Ra.dio-Pjongjarig bekendgemaakt. Hun aantal werd niet genoemd. Het administratieve hof van de V.N. heeft het ontslag van twaalf Amerikaan se V.N.-functionarissen, die hadden ge weigerd te antwoorden op vragen van de Amerikaanlse congrescommissie van on derzoek naar anti-Amerikaanse activi teit, onwettig genoemd en de secretaris generaal van de V.N. aanbevolen deze functionarissen schadeloos te stellen en weer in dienst te nemen. (Van een onzer verslaggevers Enige vertraging op terugreis deerde goede indrukken van vacantie in V.S. en Canada niet dan oorspronkelijk werd verwacht, arriveerde de DC 6 van de K.L.M., met aan boord de prinsessen Beatrix en Irene gistermid dag te vijf uur op Schiphol. Prins Bomhard heeft de twee prinsessen afgehaald. Te omstreeks kwart over zeven arriveerden zij op het Loo, waar ter gelegenheid van de 73ste verjaardag van prinses Wilheimina de gehele Koninklijke familie bijeen was. De prinsessen waren op 14 Juli j.l. per vliegtuig vertrokken om hun vacantie in de Ver. Sta ten en Canada door te brengen. De prinsessen waren te Montreal aa.n boord geko men va.n de PH-TPB, de „Prins Bemhard", waarvan de heer Belilink gezagvoer der was. Mede kwam toen aan boord een vriendinnetje Renée Roëll. Door motor- stoornis had de PH-TPB echter geruime tijd opont houd op het vliegveld Gan der op New-Foundiand. Er was gistermiddag op Schiphol heel wat belang stelling, Met prins Bem hard kwam de adjudant in buitengewone dienst yan H.M. de Koningin, majoor- vlieger Gerben Sondern|an mee. Er waren enige offi ciële officials van de K.L.M. op het platform, toen het toestel voorreed, zoals de vertegenwoordiger van de directie de heer C. G. Steensma en het hoofd van het lijnibedrrjf Amsterdam Curagao, de heer J. van Oldenborgh; ook was er de waarnemend directeur van de gem- luchthaven, de heer E. v. d. Beek. De twee prinsessen toon den zich zeer opgewekt over him reis. Prinses Beatrix droeg een zeegroen mantelpakje met een bij passend hoedje, prinses Ire ne een grijze mantel met een rood hoedje. Zij ver» telden, dat zij niet luehfziek waren geweest, in tegen stelling tot vele andere pas sagiers. Met het toestel had ook de heer C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst van. het Koninklijk Huis de reis meegemaakt. Met prins Bemhard achter het ebutiy en zjjn twee dochters naast zich ging het, nadat de ba» gage uit het toestel was ge» laden, naar het Loo. De begroeting op het Loo was allerhartelijkst en on« gedwongen. De Koningin liep met uitgestrekte armen de prinsessen tegemoet. Ook prinses Wilheflmina toe» groette op het bordes van het palleis haar kleinkinde ren en de prins. Gistermiddag had H.M- de Koningin met prinses Wilhelmina en de prinsesjes Mtlrgriet en Marijke een rij» toer gemaakt door het uit gestrekte park van het Loo. Station Weer 1 - B D Helsinki zw. bew. WNW 4 16 0 Stockholm onbew. WNW 4 14 3 Oslo licht bew. windstil 17 1 Kopenh. licht bew. W 6 18 4 Amsterdam licht bew. ZZW 5 18 0 Edinburgh regen windstil 18 2 Londen geh. bew. ZW 4 24 0 Luxemburg onbew. windstil 21 0 Parijs Bordeaux onbew. windstil 25 0 onbew. windstil 34 0 Grenoble onbew. windstil 30 0 Nice onbew. NW 3 25 0 onbew. windstil 31 0 Zürlch onbew. O 1 29 0 Locarno onbew. ONO 2 25 0 Berlijn zw. bew. WZW 2 21 0.2 Frankfort half bew. windstil 25 0 München onbew. ZW 2 28 0 Wenen Licht bew. NW 3 30 0 Innsbruck onbew. windstil 29 0 Rome onbew. windstil 29 0 HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 2.40 0,07). Kaub 1.68 0,17), Trier 98 (onv.), Ko blenz 1.71 0,12), Keulen 1.42 0,05), Ruhrort 3.39 (onv.), Lobith 9.32 0,09), Nijmegen 7.15 0,09), Arnhem 4.36 0,08), Eefde 2,66 0,09), Deventer 3.78 0,05), Namen la Plante 1.38 (-f 0,04), Borgharen 39.28 0,30), Belfeld 10.84 (4- 0,09)Grave 4.53 0,14). BESPREKINGEN OVER TRANSFER IN INDONESIË Mr De Block en de heer Timmermans in Djakarta aangekomen Dinsdag zjjn per vliegtuig in Dja karta aangekomen mr L. dë Block en de heer J. M. H. immermans, respec tievelijk plaatsvervangend thesaurier- generaal en adjunct-directeur van het directoraat-generaal voor buitenlandse economische betrekkingen Zij zullen samen mat leden van de staf van het hoge commissariaat met de Indonesische regering besprekingen voeren over financiële kwesties, in het bijzonder over transfers naar Nederland. PRINS BERNHARD was op Schiphol de Prinsesjes bij hun aankomst uit Amerika te verwelkomen. SAMENVOEGING VAN BRITSE MINISTERIES Er is een kleine wijziging in het Britse kabinet gebracht. Het Ministerie van Nationale Verzekering en dat van Pensoenen zijn samengevoegd tot een Ministerie van Pensioenen en Nationale Verzekering. Peake, tot dusver minister van nationale verzekering, kreeg de nieuwe portefeuille onder zijn geheer. Verwacht wordt dat aan Amory, tot dus ver minister van pensioenen, bij een ..grot'e wijziging", waarover men in de laatste dagen te Londen hoorde spreken, een andere portefeuille zal worden toe vertrouwd. Speciale kabirvetssitting Dondskanselier Adenauer heeft van- daag een speciale kabinetszitting uitgeschreven ter bespreking van de communistische „invasie" van West- Duitsland welke ten doel heeft de al gemene verkiezingen van 6 Sep tem- Een sneeuwwit lammetje, gestoken in een rose satijnen pakje, uitgedost met een hoed met paradijsvogelveren en met blauw gepenseelde wenkbrauwen, zal kreten van verbazing en verwonde ring ontlokken aan ongeveer 2.000 gecostumeerde gasten op het extravagante bal in 18e-eeuwse stijl dat om 22 uur zal beginnen en het kostbaarste, overdadigste, schitterendste feest van deze eeuw genoemd wordt. Ex-koningen zullen zich on derhouden met filmsterren en ballerina's met graven, hertogen en markiezen op de terreinen van de Ohiberta Country Club te Angiet, en kele kilometers van Biarritz. Juwelen tot een totale waar de van ettelijke milTioenen dollars zullen schitteren en gecosbuimeerde detectives zullen beroepshalve geen oog van ai die schittering afhouden. Barbara Hutton, de erfgename van de Wool- JjjONINGEN, filmsterrenhertogen, kunstenaars, een kameeleen ezel en een lam zullen vanavond te Biarritz een feest vieren, dat de Markies de Cuevas wiens Ballet wij kortgeleden nog in de hoofdstad heb ben kunnen bewonderen zijn vrienden zal aanbieden. worbh-millioenen, zal ook van de partij zijn, met een keur van haar mooiste en kostbaarste sieraden. De hertog de Brissac zal verschijnen in een prachtig costuum dat een van zijn Franse voorvaderen in 1775 heeft gedragen. Het opge tuigde witte lammetje zal samen met Mercedes Junca- della, een Spaanse schone uit de society van Barce lona, het feestterrein betre den. Do gastheer zal het ontvangen als een symbo lisch geschenk. Eenzaam be hoeft het diertje Zich miet te gevoelen. Het kan zich ver maken met de ezel waarop Elsa Maxwell, een Ameri kaanse die zelf beroemd is vanwege de feesten die zij geeft, zal komen binnenrij den als Sancho Panza, of met de gehuurde kameel waarop de ballerina Jean- Marie Renee zal komen aan- wiegen. Van gebrek aan spijs en drank zal beslist geen sprake zijn. De gast vrouw, een kleindochter van wijlen John D. Rockefeller, heeft, voor ruime voorraden laten zorgen. Drieduizend flessen champagne staan op ijs, voor de 'wijnliefhebbers liggen ongeveer 20 vaten gereed en 200 flessen rum zijn bestemd voor de punch. Prins Obolensky, die tot taak heeft er voor te zorgen dat geen der gasten dorstig zal zijn, is echter bang dat hij de punch zal moeten la ten aanlengen met thee. De ingrediënten voor de vele schotels en hapjes zijn: vijf gebraden varkens, 500 ge braden kippen, 12 hammen. 25 gebraden kalveren, 10 gebraden biggen. De aanwe zigen zullen zioh overigens te goed kunnen doen aan crème de volatile, kreeft, warme en koude uiensoep, mousse de foie gras, grote porties biefstuk, rijst met keri-y, vier soorten salades. Ook voor overladen magen is gezorgd. Een huisapo- theekje is ruim voorzien van allerlei tabletjes. Tot de vele hoogtepunten van het feest behoort een ballet op een drijvend eilandje in het meer van Ohiberta. De tuin van de club zal feeëriek verlicht zijn met duizenden kaarsen.' Alle gasten zullen op een toneel in het volle licht van felle schijnwerpers buigend hun costuum tonen. ber in de war te sturen. Ook za'1 wor den beraadslaagd over de wanorde lijkheden, die de Deutsche Reichspar- tei gisteravond heeft ontketend in Neurenberg. Vanochtend waren reeds meer dan 5000 Oostduitse communis ten bij de zonegrens aangehouden en hetzij gearresteerd, hetzij over de grens gezet. De politie heeft twee lijsten met namen van Westduitse communisten gevonden. Men veron derstelt dat de Oostduitse agitatoren zich met hen in contact moesten stel len na West-Duitsland te hebben be reikt. Het kabinet zal voorts rapporten moeten bestuderen over de relletjes te Neurenberg en Fuerth, waar aanhan gers van de neo-nazlstische Deutsche Reichspartei, ln strijd met een verbod, kwamen luisteren naar de voormalige piloot van de Luftwaffe, Rudel, Men vraagt zich af in hoeverre deze relletjes van invloed zullen zijn op het besluit van de regering over het verzoek van Nedersaksen om de D.R.P. te verbie den. Te Neurenberg werden ongeveer 3000 personen die het „Deutschland über Alles" zongen door de politie uit eengeslagen, nadat zij geweigerd hadden naar huis te gaan. Te Fuerth werd een menigte van 2000 personen uiteen ge dreven. Daaronder bevonden zich hon derd vroegere parachutisten, die door Rudel zijn „persoonlijke lijfwacht" wer den genoemd. Inmiddels heeft de burgemeester van West-Berljjn, Reuter, als tegenwicht tegen de communistische propaganda, die steeds spreekt over de Oost-Duitse voedselhulp aan West-Berljjnse werk lozen, aangekondigd, dat deze werklo zen deze winter gratis levensmiddelen en bruinkolen zuilen ontvangen. De Oostduitse autoriteiten zijn er thans toe overgegaan de Oostduitsers, die met voedselpakketten worden aangetroffen te beschuldigen van smokkel naar West- Duitsland. W fel opgelaaide geschil Triëst tussen Joegoslavië en Italië nergens gewelkt. De grote mo gendheden hebben er zich toe 'bepaald haar „'bezorgdheid" uit te spreken en de twee partijen tot „gematigdheid" aan te sporen. Ter geruststelling van de (Dagelijks commentaar 'AARLIJKE consternatie heeft het het nooit gekomen, daar men het niet 1 eens kon worden over de persoon van de te benoemen gouverneur. De grote mogendheden adviseerden Belgrado en Rome door rechtstreekse onderbande» lingen een vergelijk te zoeken. Het con tact kwam niet tot stand, zelfs niet na dat aan Tito tjjdens zijn bezoek aan Engeland in de afgelopen zomer dui delijk te verstaan was gegeven, dat een oplossing geen uitstel meer kon lijden, mede ln verband met de 'belangrijke strategische betekenis van Triëst. De afwezigheid van Italië uit het defensie- stelsel aan de Adrlatische Zee laat een gat open, dat in het belang der Weste lijke veiligheid dient te worden gedicht, Italië toont echter geen neiging tot toe schietelijkheid in dit opzicht wanneer het geen compensaties ten aanzien van Triëst krijgt. Misschien dat het thans plotseling opgelaaide vuur, dat door de belanghebbenden kunstmatig wordt aan gewakkerd, de pogingen tot oplossing van het probleem zal bespoedigen. Er zijn evenwel reeds zóvele mogelijkheden aan de hand gedaan, dat niet ls in te zien hoe er nog een nieuwe zou kunnen worden gevonden, Het veel beproefde maar lang niet altijd bevredigende mid del van compromis en concessie zal moeten worden toegepast, en Joegosla vië noch Italië toont zich daartoe ot> het ogenblik bereid. Met orgaan van de communistische pa,rt'L, de, Sowjet-Unie, Prawda, schrijft dat zich nog slechts 13.532 Duit se en 2458 Japanse krijgsgevangenen in de Sowjet-Uinie bevinden, die wegen3 oorlogsmisdaden worden vastgehouden. gering te Rome hebben zij er aan toe gevoegd dat zij elke poging van Joego slavië om zioh van een deel van het betwiste gebied van Triëst toe te eige nen, als een inbreuk op het Italiaanse Vredesverdrag zouden beschouwen- Dit is een voor de hand liggende reactie, want in het Vredesverdrag, dat in Sep tember 1947 in werking trad. werd het Vrije Gebied van Triëst geconstitueerd en door de geallieerde en geassocieerde mogendheden erkend. Een schending er van zou dus niet aan de betrokken mo gendheden kunnen voorbijgaan. De vraag is evenwel of de regeringen te Washington, Londen en Parijs inderdaad hebben geloofd dat Joegoslavië wer kelijk het plan koesterde de zone B van het Vrije Gebied zonder meer te annex eren. Men krijgt sterk de'indruk dat het incident sterk is opgeschroefd, vooral van Italiaanse zijde, met de bedoeling de grote mogendheden nog eens op dras tische wijze te herinneren aan de nood zakelijkheid ener spoedige oplossing van een conflict, dat nu reeds acht jaren slepende is. De Italianen handhaven on verzwakt hun aanspraken op het gebied van Triëst, dat zij na de eerste Wereld oorlog van Oostenrijk-Hongarije verkre gen en volkomen veritalianlseerden. In de tweede Wereldoorlog, toen de Duit sers het hadden bezet nadat de Italianen de strijd hadden opgegeven, werd het door de geallieerde legers en de troepen van Tito bevrijd. Tito annexeerde het, maar deze annexatie duurde slechts 43 dagen; na onderhandelingen met de ge allieerden verlieten Tito's troepen Triëst, dat toen ln twee zones werd verdeeld: zone A en B. De eerste is door de Ame rikanen en Britten bezet, de tweede door Joegoslavië. Maar intussen keerde Italië als volwaardige mogendheid on der de mogendheden terug en daar Joe goslavië sterk aan Moskou was gebon den, deden de regeringen in Maart 1948 de lichtvaardige toezegging aan Italië, dat dit weer in het volledige bezit van Triëst zou komen; zij legden een des betreffend voorstel aan de Sowjet-Unie voor, welke er zich tegen verzette. Spoe dig daarop brak Tito met Moskou en Joegoslavië kreeg voor de Westelijke mogendheden piötseling een geheel nieuwe betekenis. Zij namen een welwil lender houding tegenover Belgrado aan en zwegen verder over haar belofte aan Italië. TAL van voorstellen en tegenvoorstel len zijn m de loop der jaren gedaan om tot een oplossing van het nete lige probleem te geraken- Op grond van het Italiaanse Vredesverdrag' zou Triëst een internationaal vrij gebied worden met een eigen internationaal benoemd bestuur, De bezettingstroepen zouden wegtrekken zodra een civiele gouver neur zou zijn benoemd. Doch zover ls ALGHMEENHANDELSBLADDATrVNKRANT ALGOTEENHANDELSBLADDATIS'NKRANT ALGEMEENHANDELSBLADDATIS'NKRANT ALGEM'EENHANDELSBLADDATIS'NKRANT ALGEMEENHA^*=JAAJIS'NKltANr ALGEMEEN ^^NKRANT ALGEM^ ^KRANT ALGE' \ANT 3« In het Algemeen Handelsblad van 19 September 26 September 3 October en 10 October zullen de opgaven voor deze voor het gehele gezin zeer aantrekkelijke ^prijsvraag worden opgenomen. ALtV Nadere mededelingen ALGE^v volgen, x?rant ALGEMEÈbv. -ïSHKRANT ALGEMEENHXN--Ö^TIS'NKRANT ALGEMEENHANDELSBLADDATIS'NKRANT ALGEMEENHANDELSBLADDATIS'NKRANT ALGEMEENHANDELSBLADDATISWRANT ALGEMEENHANDELSBLADDATIS'NKRANT

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1