ALGEMEEN HANDELSBLAD Strijdende partijen en Rusland naar Koreaanse conferentie Sfócutpe <3lmstcr6amöc£c @ouranf r CAFFE GR EC O TE ROME OP MONUMENTENLIJST' Piccards geslaagde duik NEGENDUIZEND HECTARE AAN DE ZEE ONTNOMEN BESLUITEN DER VER. NATIES: Communistische knokploegen bedreigen voedselhalers Straatgevechten te Angers Gat bij Schelphoek dicht 1263 JAARGANG No. 41188 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 28 'AUGUSTUS 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 PostgjS585é .J Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Li politieke commissie verkreeg India slechts gewone meerderheid, niet de twee derden, voor deelneming vereist n ISTEREN heeft de politieke commissie der assemblee van de V.N. besloten, dat de conferentie over Korea zal kunnen worden bijgewoond door de zestien geallieerden, die namens de V.N. de strijd voerden ter ver dediging van Zuid-Korea, en aan de andere zijde door communistisch China, Noord-Korea en de Sowjet-Unie. Wel is met 27 tegen 21 stemmen, bij 11 onthoudingen, ook een plaats toegewezen aan India, docli dit zal desondanks niet vertegenwoordigd kunnen zijn. In de assemblee, welke het besluit moet legaliseren, behoren de deelnemers te worden aangewezen met een twee derde meerderheid, welke India niet kan verkrijgen. Het zal dus uitgesloten zijn van de politieke conferentie, welke einde October zal kunnen beginnen. Voor 26 October moeten de twee partijen met wederzijds goedvinden de plaats der conferentie bepalen. Er werden weinig redevoeringen ge- slavië. Tegen India stemden de V.S. en houden. De Amerikaan Lodge verweet Wisjinski, dat deze had gederigd, dat Rusland de conferentie zou boycotten, in dien zijn resoluties zouden worden ver worpen doch Wisjinski ontkende, zulk een bedreiging te hebben uitgesproken. Dè Engelsman Gladwyn Jebb beklaagde zich over Wisjinski's agressieve toon. Deze zeide nog, dat hrj de kwestie der samenstelling van de Koreaanse confe rentie nog ter sprake zou brengen. Het debat kan dus worden heropend, wan neer de assemblee de nu aanvaarde besluiten moet ratificeren, of in de nieu we zitting welke in September moet bijeen komen. De Nederland Von Balluseck motiveerde het feit, dat hij' zich van stemming onthield inzake de deelneming van India. Nederland zou vóór India hebben gestemd, indien het had gemeend, dat zulks in het belang zou zijn geweest van de betrokken par- tijen. Van mening, dat Indische deel neming een afwijking inhield van het geen bij de bestandovereenkomst werd nagestreefd, besloot het zich echter van stemming te onthouden. Vóór India stemden de Aziatisch-Ara- bische landen, behalve Pakistan (tegen) en de Philippgnen, Siam en Turkije (die zich onthielden). Vóór verder leden van hét Gemenebest (behalve Zuid-Afrika, dat zich onthield) het Sowjetblok, Dene marken, Noorwegen, Zweden en Joego- Weersverwachting PLAATSELIJK REGEN De Bilt verwacht tot Zaterdag avond; Veel bewolking met op vele .plaatsen tijdelgk regen of motregen. ..Overwegend matige wind, hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Vannacht minder koude morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt heden 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden ■aan heit. IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 14.9 °C„ luchtdruk 1022.2 mil'libaren of 766.7 mm., windrichting en -kracht ZZW 2, max. temp. gisteren 19-4, min. "temp. -11.8, geen neerslag. Zon heden onder 19.37, morgen op 5.46Maan morgen op 20.56, onder 12.25. Laatste kwantier 3.1 Augustus. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D Helsinki geh. bew. WZW g 17 2 Stockholm NW 2 20 0 Oslo licht bew. NW 2 21 0 Kopenh, half bew, WZW 19 0.2 Amsterdam mist Z 3 18 0 Edinburgh half bew. WZW 17 0.2 Londen zw. bew. WZW 1 22 0 Luxemburg licht bew. N 1 19 0 Parijs onbew. windstil 22 0 Bordeaux onbew, windstil 25 0 Grenoble windstil 23 0 Nice iieht bew. NW 4 24 0 Genève nevel W 2 23 - 0 Zürich WNW 1 21 0 Locarno onbew. O 1 25 0 Berlijn nevel WNW 3 20 3 Frankfort nevel windstil 21 0 MUnchen nevel ZW 1 17 0 Wenen geh. bew, NW 5 18 0.5 Innsbruck nevel W 1 14 Rome zw. bew. NO 4 26 S waterstanden De waters tan-den oj de rlvie n luidden hedenochtendMannheim 2.76 0.08) Ka lib 1.S7 0.05), Trier 1,04 (—0.04)', Kobiehz 1.91 (—0.01), Keulen 1,56 (—0.05), Rubra it 3.60 (—0.06), Lobi-th 9.59 (—0.06), Nijmegen 7.43 0.03). Arnhem 7.50 (—0.061, Eefde 2:82 (—0.04), Deventer 1.89 (—0.05), Namen la Plante 1.37 (—0.01). Borgharen 39.38 (+0.17). Belfeld 10.95 (+0..13) Grave 4.68" (—002). de Latijns-Amerikaanse landen (behalve Guatemala en Mexico, die voorstemden, en Argentini ëdat zich onthield) Tsjiang Kai-sjek, Pakistan en Griekenland. De andere, (dus o.a. Frankrijk, IJsland, Is raël, Luxemburg, Nederland en België) onthielden zich. De resolutie, dat alle zestien voor de V.N. strijdende geallieerden kunnen deel nemen (dus ook Nederland) werd aan genomen met 42 tegen 7 stemmen en 10 onthoudingen. Men neemt aan, dat van hen slechts acht de besprekingen zullen bijwonen. Het Russische voorstel, om vijftien landen aan te wijzen (zes strijdende en negen andere) werd ver worpen met 41 tegen 5 stemm enen 13 onthoudingen. De uitnodiging aan de Sowjet-Unie „mits de andere partij dit wenst" (dus aan de zijde van Peking en Pjongjang) werd aangenomen met 55 tegen 2 stemmen en 2 onthoudingen. Een pogdng der Russen, de beperkende toevoeging te schrappen, mislukte. Het totstandkomen van de wapenstil stand werd met 58 stemmen toegejuicht, hereniging van Korea met vredelievende middelen werd door 59 leden als doel onderschreven. India nam aan de stem mingen niet deel. NIEUWE TROEPEN VOOR KENYA Het Britse ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat versterkingen naar Kenya gezonden zullen worden om de militaire operaties tegen de Mau Mau te intensiveren. Binnenkort vertrekken twee bataljons uit Engeland naar Kenya, Uit Nairobi wordt gemeld, dat de lei der der Mau Mau, Kimathi, die zich vorige week aan de Britten heeft over gegeven, een brief zou hebben gepubli ceerd in het in de Swahili-taal ver schijnende blad Habara Za Dunia. In deze brief zou Kimathi verklaard hebben, alle „oorlogsleiders" van de Mau Mau bevolen te hebben de strijd te staken. RELLETJES IN BERLIJN Gisteren 100.000 pakketten uitgereikt I \E tweede phase van de voedseluitdeling aan Oost-Duitsers is begonnen. Tot 3 October zullen opnieuw een millioen door de Amerikaanse regering beschikbaar gestelde pakketten worden uitgereikt, terwijl nog een millioen pakketten in reserve zullen worden gehouden. Toen 's ochtends vroeg de uitdelingscentra open gingen stonden alweer tienduizenden be woners van Oost-Berlijn en de Oostelijke zone van Duitsland sommigen zelfs reeds vanaf middernacht - in de rij. 5000 Communistische herrieschoppers hebben geprobeerd de uitreiking in de war te sturen. De demonstranten ver schenen op twee punten van de sector grens, waar zij dreigementen schreeuw den naar de mensen, die geduldig in de rij stonden te wachten. De Westberlijn- se politie verspreidde de demonstranten met een waterkanon. Later deelde het hoofdbureau van de politie mede, dat 75 communisten waren gearresteerd wegens het verspreiden van pamfletten, waarin wordt geageerd tegen het Ame rikaanse voedsel-hulpprogramma. De Oostduitse autoriteiten hebben het reizigersvërvoer per trein van Oost- Duitsland naar Berlijn vrijwel geheel onmogelijk gemaakt en communistische knokploegen op de naar Berlijn leidende wegen geposteerd om voedselhalen tegen te houden. De politie van West- Berlijn beschikt over rapporten, vol gens welke het in beslag nemen van levensmiddelenpakketten zou voort duren aan de grens van de Franse en Russische sectoren van de stad. On danks de nieuwe communistische terreurcampagne, hebben volgens Ruimer bewegingsvrijheid voor bepaalde diplomaten Nederland heeft in Nato-overleg toe gestemd in enige verruiming van het ge bied buiten hetwelk diplomaten van lan den, achter het IJzeren Gordijn gelegen, zich in ons land niet mogen begeven zonder toestemming. De grens voor deze diplomaten is in ons land naar het Oos ten verlegd tot het Amsterdam-Rijnka naal. De gezant van Oostenrijk, de heer R. Seemann heeft de leiding van het gezantschap weer op zich genomen na een afwezigheid van enkele weken. De tijdelijk zaakgelastigde van Pakis tan, de heer Bokhari, zal Vrijdag Neder land verlaten voor een periode van 3 tot 4 maanden in verband met zijn lid maatschap van de delegatie van Pakis tan bij de komende algemene vergade ring van de Verenigde Naties. De heer Husain, derde secretaris, zal met de leiding van de ambassade zijn belast. schatting van de stedelijke autoriteiten ruim honderdduizend inwoners van de Russische zone vandaag voedselpakket ten ontvangen. Dit brengt het aantal pakketten, dat sedert het begin van het hulpprogramma in Juli is verstrekt, opj drie millioen. Geen treinen van en naar Rouaan Te Angers hebben drieduizend sta kers gisteravond gepoogd het stadhuis binnen te dringen. Zij kwamen hierdoor In botsing met de politie, die traan- gasbommen gebruikte om de ordever stoorders te verspreiden. Hierbij werden drie politiemannen en verscheidene stakers gewond. De stakers rukten, onder het roepen van allerlei tegen de regering gerichte leuzen, naar het stadhuis op. Een delegatie der stakers werd door een ambtenaar ontvangen. Toen zij zich nog in het gebouw bevond, begonnen de stakers buiten met stenen naar de ramen te werpen. Tevens drong de menigte op in de richting van de deuren van het stadhuis. Hier greep de politie in en dit werd de aanleiding tot de gevechten. De stakers zijn allen werkzaam by overheidsdiensten, -zoals posterijen, de spoorwegen, e.d. Vóór de botsing hadden zij, ln overeenstemming met de door alle vakorganisaties gedane oproep, be sloten heden weer aan het werk te gaan. Zij zonden de delegatie naar het stadhuis om de eisen, waarvoor zij heb ben gestaakt, nogmaals naar voren te brengen. Alle Rouaanse havenarbeiders, die jlsteren na het officieel beëindigen van "de staking naar hun werk waren terug gekeerd, zijn door hun werkgevers uit gesloten. De werkgevers verklaarden, dat de arbeiders niet normaal 'werken. Voorts liepen er geen treinen van en naar Rouaan, daar 400 spoorwegarbei ders het werk neerlegden uit protest tegen de strafmaatregelen, die aan mede-arbeiders waren opgelegd wegers deelneming aan de juist beëindigde staking. Posters haakten de locomotie ven los van de treinen, die op het punt stonden uit Rouaan te vertrekken. Indonesische nota aan Hoge Commissaris ter hand gesteld De Indonesische regering heeft aan de Nederlandse hoge commissaris in Dja karta, mr W. F. L. graaf van Bylandt, de reeds door de pers aangekondigde nota overhandigd, waarin de regering van de republiek zich keert tegen de verklaring, welke enige tijd geleden de Nederlandse regering over de status van Nieuw-Guinea aan de Indonesische waarnemende hoge commissaris in Den Haag heeft verstrekt. In de nota wordt het reeds bekende Standpunt van Indonesië ten aanzien n Nieuw-Guinea uiteengezet. Van officiële Indonesische zijde in Dja karta kunnen aldus meldt pi-Aneta geen inlichtingen worden verkregen over berichten, volgens welke Indonesië de k weg tie Nieuw-Guinea aan de Ver enigde Naties zal voorleggen. Ook bij de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties bleek by navraag niets bekend te zijh betreffende ee~ gelijk voornemen'. Een liberator bommenwerper van de Indische luchtmacht is in de lucht ge ëxplodeerd. De negen inzittenden kwa men om het leven. 55 (Van een correspondent) Rome, Augustus. Het oude Caffe Greco te Rome heeft overheidsbescherming als „mu seum" verkregen, een wonderlijke onderscheiding voor een koffiehuis. Maar Greco is dan ook een heel by zonder café, waar tal van beroemd heden stamgasten waren en zijn. Greco opende zijn deuren in 1760, in de tgd, dat men nog met roei bootjes over de Tiber werd gezet en een landreis naar Rome een hache lijke onderneming was ten gevolge van de malaria en de bandieten in de streken, waar men door moest trekken. Greco, en trouwens de stad Rome zelf, was zelfs een eeuw na de opening van het café nog een ruwe plaats. Althans de beroemde compo nist Felix Mendelssohn schreef in 1830: „Greco is een donker hol, vol Maar, al ging Mendelssohn dan ook zelden naar Greco, hg kwam er, want dit „donkere hol" was de verzamel plaats van. alle kunstenaars dier da- f;en, en onder de ,woest-uitziende- ypes" bewogen zich Goethe, Sir Walter Scott, Washington Irving, Nathaniel Hawthorne en tal van an deren. John Keats, die vlak bij woon de, kwam niet in de Greco, hij was te arm en te ziek. In 1880, vgftig jaar na de brief van Mendelssohn, was Greco een beetje rustiger geworden. De clientele bleef vele beroemdheden tellen. Zo kwam Buffalo Bill er, toen hij met zijn cowboy-circus Italië bezocht. Mark Twain vertoonde zich er vaak. Nog later sleten Douglas Fairbanks Sr en Mary Pickford er vele uren. En heden ten dage kan men nog tal van sohrg- vers in Greco ontmoeten, b.v. de Amerikanen Tennessee Williams en Truman Capote. De vorige maand zag het er echter somber uit voor het oude café. De eigenaren hadden een schuld van 12 millioen lire en de schuldeisers dreig den tot verkoop bij executie over te gaan. Reeds werd de sluiting van het café in het vooruitzicht gesteld. Toen kwamen echter de minnaars van Rome in actie. Zij dienden een petitie in bij de regering, verzoekende om staatsbescherming voor Greco. De executie werd uitgesteld en dezer da gen heeft het Ministerie van Onder wijs-officieel verklaard dat Greco een „.historische plaats is, waard om be waard te worden". Dit betekent, dat het oude café thans gelijk staat met de musea. De zaak gaat gewoon door en de gasten merken niet veel van de verandering, die zich heeft voltrok ken: van „donker hol" tot eerbied waardig museum. Handelsblad-U.P.-dienst. PROFESSOR PICCARD IS MET ZIJN BATHYSCAFE Woensdag op 1100 meter diepte geweest. Zoals wij reeds schreven was dit de derde poging van die dag. Hij bleef met zijn zoon Jacques een kwartier onder de oppervlakte. De afdaling geschiedde pp ongeveer twee mijl van het eiland Ca,pri. Bij deze derde geslaagde, poging had men ongeveer acht en veertig' minuten nodig om de bodem van de zee te bereiken. Boven: De Bathyscafe, onder: Professor Piccard spreekt in de microfoon. Droogmalen van heel SCHOUWEN binnen afzienbare tijd vrijwel dag en nacht gezwoegd. Na de ongemeen gevaarlgke sluiting van de Gemene Geul en de Klompegeul en het zorgvuldig bezinken van het maaiveld in het tracé van de inlaagdijk is men snel caissons gaan plaatsen, ten slotte zelfs het recordaantal van 460 op één dag'. De 7.5 meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge caissons werden bg vieren en zessen gekoppeld, aange varen en tot zinken gebracht. Totdat dan gisteravond het grote ogenblik was aangebroken om de laatste elementen in te varen. Tegen de kente ring' van vloed naar eb, (het was merk waardigerwijs weer springvloed, net als op 1 Februari) werd het vrijwel wind stil. De zon scheen helgeel tegen grijs- HET STROOMGAT wordt gesloten. LAM tien over half zeven gisteravond is de laatste opening in de Ooster- inlaagdijk bij Schelphoek gesloten. Dit is geschied met twaalf caissons, die in twee elementen tegelijk werden geplaatst. Daardoor is thans opeens negenduizend hectare grond van de zee afgesloten. De sleepboten en andere vaartuigen hebben een fluitconcert gegeven d&t tien minuten duurde. Aan de Schelphoek is de laatste weken witte stapelwolken, zwart lagen de sil houetten van schepen, bakken en kranen tegen het donkergrijze water. Niemand maakte onnodig geluid. Slechts het nijdige puffen van slepertjes, het ratelen en rammelen va.n kettingen, het bonken van snelle mannenstappen op grote gzeren pontons en het gegier van commandofluitjes accentueerden de gespannen aandacht van de honderden werkers en belangstellenden op de sche pen, pontons en boten. Ongeveer kwart over zes begon men de caissons af te vieren. De grauwe ge vaarten. elk 66 meter lang, werden door de vloed'stroom en met behulp van kleine slepers langzaam naar hun plaatsen ge dreven. De moeilyke operatie gelukte prachtig en zonder haperen. Het meest Oostelijke element sloot goed aan op de reeds gelegde caissons in de dijkkern. Toen scharnierde het Westelijke element van de voor Serooskerke gelegen dijk- romp af, rustig tegen de Oostelijke sec tor, precies op de berekende, iets naar voren geprojecteerde plaats. Felle fluit signalen. De kranen gingen open en snel zakten de elementen naar het wach- mde bed van rijshout en steen. De deur was dicht. Nu Duiveland nog I A. G. MARIS, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, de Delftsc logleraren Thijsse en Jansen, hoofden ■.n diensten, allen zijn verheugd, trots i gelukkig. Eerder op de dag was er i de Schelphoek nog tegenslag, zo ver- lde een hunner, Een der caissonseg- enten verdween 6 meter in de diepte, 'aar er is inmiddels al veel van deze shade geklaard en gevaar is op het tenbiik niet meer aanwezig. Indien de mstandigheden zo blijven als ze op het "Tenbiik zijn, dan zal naar de mening •xn prof. Thijsse de inlaagdijk achter gat in de Schelphoek weldra zo sterk 'n. dat de afwerking geen bijzondere oblemeu meer zal opleveren. *Dan zal m ook langzamerhand kunnen begin- u met het leegpompen van de enorme kier Schouwen, waartoe Woensdag eerste grote pomp gereed is gekomen. en verwacht, dat Schouwen met ong;c- oer 50 pompen en enige sluizen in vier vijf weken na het begin van het pom pen goeddeels droog zal kunnen staan. Dat de sluiting van de Schelphoek bij springtij is geschied, is naar de mening- der deskundigen louter toeval. „Wij waren zover", zo zeiden zij, „springtij of niet". En thans rest dan nog Duiveland. Het Oostelijke gat bij Guwerkerk biedt een trieste aanblik. Een der landhoofden is totaal vernield en de voorzieningen en bezinkingen in het gat zijn groten deels weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de polder komt, nu het Westelijke gat gesloten is. Gisteren wer den op enkele plaatsen al vrij grote diep ten gemeten, een daarvan was reeds ruim 22 meter, Deskundigen weten op het ogenblik niet, hoe lang men nodig zal hebben, om dit zeer kwalijke gat te sluiten. De gedachten bepalen zich by drie tot acht weken. Het sluiten van dit gat met de uit Engeland aangevoerde Phoenix-caissons maakt nog een punt van overweging uit. Een reeks van deze caissons ligt op een der zandplaten be zuiden Schouwen gereed. Duits echtpaar gedood bij botsing van motor en auto Gisteravond is op het kruispunt van de Sloterweg en de Schipholweg nabij Badhoevedorp een aanrijding ontstaan, waarbij een Duits echtpaar het leven heeft verloren. Te ongeveer kwart over zes kwam een motorrijder, de 25-jarige W. Schulze met in de zijspan de 28.-jarige mevrouw J. B. E. Schulze, geboren Grosz Oldekamp, beiden afkomstig uit Gronau (Duitsland), in botsing met een personenauto. De motorrijder en zijn vrouw werden beiden gedood. 1 gebeurtenissen in Marokko heb ben de Franse regering ertoe ge bracht, haast te maken met het aanbrengen van wijzigingen in de ver houding tot de afhankelijke gebieden. Aan die ijver is niet vreemd, dat de steun der Verenigde Staten afhankelijk 'an het bevorderen van zelfbestuur. Doch ook de crisis in Indo-China, Tune sië en Marokko heeft de ogen geopend voor de noodzaak, een andere koers te sturen. Men moet het vroegere stand punt niet uitsluitend veroordelen als een vasthouden aan verouderde vormen van kolonisatie. Sinds 1830 hebben Fransen het ideaal gevoed, om van Dagelijks commentaar^ overzeese volken gelijkwaardige, ge assimileerde en verfranste naties te maken. In Algerije (een deel van het moederland) is dat doel het meest be wust nagestreefd. De Franse Unie zou een soort Gemenebest moeten vormen, 'met Parijs als centrum. Vooral de schepping van een Frans „Eurafrika" was een stoutmoedig ideaal. Geen rassenvooroordelen noch religieuze on- erdraagzaamheid heeft men de Fran sen kunnen verwijten. Desondanks is het plan niet levens vatbaar gebleken. In de eerste plaats hebben Franse kolonisten zich te zeer gedragen als heersende kasten, die do aangetroffen feodale verhoudingen wil den bestendigen, zy vormen nog een struikelblok voor verbetering der ver houdingen. Indien zij willen blijven wonen in landen, die zelfstandiger wor den, dan zullen zij zich moeten assimi leren en democratiseren. Dit proces kan worden bevorderd door een sociaal- vooruitstrevende, civiliserende ontwik keling. welke de inheemse volken op een hoger plan brengt. Een evolutie als in Latijns-Amerika ware dan denkbaar, In Algerije dromen de verfranste intel lectuelen reeds van de schepping ener nieuwe natie (met Arabieren, Kabylen, Europeanen enz.), welke tot Frankrijk zou staan als Canada tot Engeland. Moeilijker is het natuurlijk, verhoudingen te normaliseren tot formeel souvereine staten als de drie verbonden naties van Indo-China, Tune sië en Marokko. Het eigen nationale ka rakter is hier veel sterker dan in Alge rije, de assimila tie slaagt er 'nog minder. Inzake Indo-China schijnt Parijs daar van nu ook wel te hebben afgezien. Gis: teren is het staatshoofd va.n Vietnam, Bao Dai, in Rambouillet aangekomen, zgn premier zal weldra volgen, en deze staatslieden wensen volkofnen onafhan- keiykheid, terwijl de Unie met Frankrijk herzien zou moeten worden. In dé hoofd stad van Cambodja wordt onderhanheld over soortgelijke eisen. In Indo-China maakt de oorlog tegen de Vietmïnh het noodzakelijk, concessies te doen: de drie naties willen voor haar eigen onafhan kelijkheid strijden, en de V.S. wensen in beginsel hulp te verlenen aan Aziatische naties, die een bolwerk moeten vormen tegen het communisme, dat achter de Vietmïnh staat. In Marokko en Tunesië blijkt wijziging' van politiek voor de Fransen de moeilijkste taak. De residen ten en kolonisten zgn er zo. gewend, de toon aan te geven, dat zg zelfs herhaal- PIONEER AVIATION COMPANY TEGEN K.L.M. Dr Gani ziet Nica-spoken De president-directeur van de Pioneer Aviation Company, oud-minister da- A. K. Gani, schrijft in een door enkele bladen te Djakarta opgenomen artikel, dat het conflict tussen zgn lutihtvaant- maaitschappg en de Garuda Indonesian Airways nagenoeg het stadium van een .shooting war" heeft bereikt. Hg vraagt van de Indonesische regering een prin cipiële oplossing, waarbij rekening moet worden -gehouden met de „nationale be langen in stede van het belang van de Nederlandse kapitalisten". De heer Gani beweert, dat de bedrijfsvoering van de Garuda in handen is van de K.L.M., die „uiteraard de eigen belangen 1-aat voor gaan". Hij noemt het merkwaardig, dat de 'heer Konijnenburg, de directeur van de Garuda, aan de minister van verbin dingen de door de Indonesische regeling te volgen luchtvaartpolitiek dicteert en dat de G.I.A, „nimmer verantwoording heeft afgelegd over haar verlies- en winst-rekening' Dr Gani schrijft ten slotte: „Het is een •publiek geheim, dat de Garuda op dit ogenblik een broeinest vormt van Nica- aamh angers van de Nederlandse vijfde colonne." In een commentaar hierop schrijft „De Nieuwsgier" onder andere: „Hoe men iets dergelijks kan neerschrijven, zonder zelfs een poging te doen dit te motive ren, is het geheim van Gani. Het lijkt ons wél wenselg'k, dat de heer Gani deze opmerking aannemelijk maakt, of in trekt, ais hg het inderdaad op prgs stelt au serieux genomen te worden". Gevolgen van incident te Binotjai Bewerking van betwiste cultuur grond opgeschort De Indonesische regering heeft beslo ten de -gouverneur van Nooid-Sumatra instiuetie te geven alle bewerkingen met tractoren en het afbreken van gebouwen op de betwiste gebieden in dat gebied te doen ophouden. Dit besluit is gevolgd na het incident te Bindjai waarbg een dode is gevallen. Vo-lgens 'bladen in Medan waren de de monstranten mi et uit deze streek afkom stig en -had het slachtoffer van de op de demonstratie gevolgde incidenten zelf geen enkele moeilijkheid ten aanzien van -de grondkwestie. Het kabinet heeft Donderdagavond -be sloten, dat de minister van Binnenlandse Zalven, prof. Hazairin, heden naar Medan zal gaan om ter plaatse een onderzoek •in te stellen. Zuivering in grootste Sowjet-republiek Radio-Moskou heeft Donderdag mel ding gemaakt van een aantal wijzigingen in het bestuur van de grootste der in de Sowjet-Unie verenigde „socialistische republieken". Reeds was gemeld, dat Tsjernpesow in November jl. was ver vangen door Poesanow. Thans wordt medegedeeld dat de drie vice-premiers Bessonow, Prokofijew en Proferansow zijn vervangen door Maslow, Alekhïn en Ivanow. Voorts is Lobansow tot eerste vice-premier benoemd. De opperste sow- jet der Russische republiek heeft de be noemingen. evenals de begroting voor 1953, goedgekeurd. delijk de opdrachten van Pargs in de wind hebben geslagen. Een aantal hoge functionarissen zullen nu worden ver- rangen. In Tunesië zal men terug moeten keren tot een vroegere politiek, om grote bevoegdheden over te dragen aan in heemse ministers. Ook in Marokko moet die weg worden ingeslagen, al is het minder ver ontwikkeld dan Tunesië. De aangekondigde hervormingen voor dit land zijn nog zeer bescheiden, en de thans weer machtige feodale pasja's zijn niet bepaald geschikt, om stuwend te werken. Het Franse kabinet maakt evenwel ernst met het bestuderen van een nieuwe politiek. Bij het succes daar van heeft geheel Europa het grootste belang. Een goede verstandhouding tot de Mohammedaanse volken is een levens kwestie voor ons werelddeel. TWEE ONDERGEDOKEN COMMUNISTEN IN V.S. GEARRESTEERD Twee voortvluchtige Amerikaanse communistische leiders zgn in een schuilplaats in het Sierragebergte in Ca- lifomië gearresteerd, zo heeft het fede rale bureau van onderzoek (F.B.I.) Don derdagavond bekendgemaakt. Een hunner, Thompson, was onder gedoken nadat het federale hof in Juli 1951 een tegen hem geveld vonnis van drie jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar wegens activiteit tegen de regering had bevestigd. De andere gearresteerde, Steinberg, heeft zich se dert Juni 1951 weten schuil te houden. Het bureau deelde tevens mede, dat twee mannen en een vrouw zijn gearres teerd wegens het verschaffen van een schuilplaats aan de twee voortvluchtigen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1