^Radiop J rogramma \^v Enige gunstige wijzigingen in wetsontwerp watersnoodschade Auto over de kop gen WAT EK TE DOEN IS IN: Rotterdam Den Haag Utrecht gen 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 2 Gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen Het raadslid Frenkel, heeft vragen ge steld met betrekking tot de benoeming van een hoofd van het gemeentelijk te huis voor ouden van dagen. De quintessens van het antwoord van het College ligt in het antwoord op de zesde vraag, welk antwoord luidt: In de moeilijkheden, welke het ontslag van het vorige hoofd van het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen noodzakelijk heb ben gemaakt, heeft de wethouder voor sociale zorg aanleiding gevonden ter za ke van de vervulling van de vacature het advies van de commissie van bij stand voor sociale zaken in te winnen. Deze commissie heeft daarop een aan beveling van twee personen ingediend. Na ampele overweging hebben B. en W. dr C. B. van der Leeden, die op deze aanbeveling de tweede plaats innam, tot hoofd van het tehuis benoemd, zulks me de op advies van de directeur van so ciale zaken, die over deze candidaat voortreffelijke inlichtingen had ontvan gen. Nadien bleek echter, dat de heer Van der Leeden juist enkele dagen te voren een andere betrekking had aan vaard. Naar aanleiding daarvan heeft het college zich andermaal beraden, waarbij het tot de conclusie kwam, dat het in de gegeven omstandigheden het beste zou zijn een geheel nieuwe 'aan beveling te doen opmaken. De wethou der voor sociale zorg heeft hiervan aan de commissie van bijstand mededeling gedaan. Na verloop van bijna drie maanden, binnen welke termijn het nog niet was mogen gelukken een nieuwe, geschikte candidaat te vinden, wendde de heer Van der Leeden zich tot bet college met de mededeling, dat hij inmiddels om per soonlijke redenen van zijn beslissing was teruggekomen en dat hij thans gaarne alsnog zijn aanvankelijke benoeming zou aanvaarden. Gezien de hiervoor geschet ste ontwikkelingen, heeft het college ge- geend in dit verzoek te moeten treden. e datum van dienstaanvaarding werd gesteld op 1 Augustus 1.1. In de eerste daarop volgende vergadering heeft de wethouder voor sociale zorg het bestuur van de instelling voor maatschappelijke zorg en de commissie van bijstand van' dit besluit in kennis gesteld. Uit het bovenstaande zal zijn geble ken, dat ten deze geheel regelmatig Is gehandeld. Dat de leden van de commis sie van bijstand de benoeming van de heer Van der Leeden uit de courant heb ben vernomen, waartegen de heer Fren kel ook bezwaren had. kan naar het oor deel van het college niet als bezwaar naar voren worden gebracht, aangezien de benoemde door de commissie zelf was aanbevolen. Het nieuwe hoofd zal niet in het te huis behoeven te wonen. Daarover zeg gen B. en W.: Over deze aangelegen heid is het advies ingewonnen van de directeur van sociale zaken. Deze zag er geen bezwaar in. dat de heer Van der Leeden uitwonend zou zijn. mits werd goedgekeurd, dat alsdan het plaatsver vangende hoofd in het tehuis zou komen te wonen. Aangezien ook de uit het be stuur gevormde verzorgingscommissie, welke is belast met het toezicht op het tehuis, zich met deze regeling kon ver enigen, heeft het college gemeend de heer Van der Leeden de gevraagde toe stemming te kunnen verlenen. Agenda gemeenteraad op Dinsdag 1 September Ingevolge wettelijk voorschrift heeft de burgemeester de gemeenteraad opge roepen ter vergadering op Dinsdag September. Op de agenda staan de benoeming van wethouders, van de commissie voor de strafverordeningen, van commissaris van bijstand en van die ingevolge art. 17 van de Bouwverordening 1939. Verder van de commissie ingevolge art. 6 van de Ver ordening Benzinepompen. Voorts komen op de agenda voor: aanwijzing van raadsleden in vele andere commissies en van leden uit de burgerij in deze commissies. De curatoren van het Erasmiaans gymnasium de heren mr. L. A. Donker en dr. C. M. Kleipool hebben ontslag ge nomen. B. en W. bevelen in hun plaats aan mr. H. Willemse en mevr. J. Th. SwartVan der Hoeven. Op de agenda komt eveneens voor het voorstel van B. en W. tot toewijzing van een perceel grond aan de Coolsingel, Ihoek Aert van Nesstraat, groot 1379 c.A met recht van overbouwing over 103 c.a. tegen 485.460 in totaal, zulks on der intrekking van het raadsbesluit van 30 October 1947 tot toewijzing van dat perceel aan de Amsterdamse Bank. Met dolk gestoken De 26-jarige stoker G. F. uit Rotter dam heeft in de afgelopen nacht zijn vriend, de 25-jarige los werkman G. A., na een woordenwisseling met een dolk mes in de rug gestoken. Het slachtoffer werd in het Coolsin- gelziekenhuis verbonden. De dader is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Auto over de kop. Gistermiddag is de 34-jarige waterbouwkundige J. V. uit Papendrecht in de bocht van de Abr. van Stolkweg, nabij het Neptunusterrein, met zijn auto geslipt. De wagen sloeg over de kop. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Oud-commissaris H. de Jong overleden In zijn woning aan de Schiedamse singel is vanmorgen geheel onver wacht overleden de oud-commissaris van de Rotterdamse politie, de heer H. de Jong. De heer De Jong. die 57 jaar oud is geworden, verliet op 1 Mei van dit jaar de Rotterdamse politie met pen sioen. Op 1 November 1919 was hij bij het korps gekomen als inspecteur-titulair. In Mei 1941 volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur, in Augustus 1947 die tot commissaris. Het stoffelijk overschot zal worden gecremeerd. - Arbeiösongcluk. In een slagerij aan de West Kruiskade is de 17-jarige win keljuffrouw T. de W. uit de Gerard Scholtenstraat met de rechterhand in een snijmachine gekomen. De toppen van ring- en middelvinger werden afge sneden. Het meisje is in het ziekenhuis aan de Coolsingel opgenomen. Tol Overschieseweg Bij het Kon. Besluit van 17 Maart 1835, waarbij aan het gemeentebestuur van Schiedam vergund werd de weg naar Overschie te doen bestralen en ivaarin tevens het heffen van een tol op deze weg werd geoctrooieerd is te vens bepaald, dat de gemeente altijd durend 120 per jaar verschuldigd is ;an het voormalig Ambacht van Hoo- genban, teneinde dit ambacht schade loos te stellen voor het gemis van het recht van TVi cent voor de jaag- en schuitenpaarden, die het voetpad langs de Schie passeerden, welk recht bij hetzelfde Kon. Besluit werd afgeschaft. Deze jaarlijkse vergoeding was na de opheffing van het Ambacht Hoogenban voorheen verschuldigd aan de Polder Spangen, doch na de opheffing van deze polder op 1 December 1952 aan de gemeente Rotterdam, aan welke ge meente de rechten en verplichtingen van de polder Spangen zijn overgegaan. De gemeente Rotterdam heeft nu aan Schiedam gevraagd om deze jaarlijkse vergoeding af te kopen, daarbij als af koopsom stellend een bedrag van 3000. Het college van B. en W. van Schie dam staat op het standpunt, dat het aan beveling verdient de verplichte jaar lijkse uitkering te laten vervallen en het stelt daarom de gemeenteraad voor te besluiten op het verzoek van Rotter dam in te gaan. De gevraagde som komt het college aanvaardbaar voor. Amerikaans vlootbezoek Van 29 September tot 5 October zul len de Amerikaanse torpeóobootjagers Ellison, onder commando van ka-p.-luit. t. zee T. R. Ingham en Sperry, onder commando van kapt,-luit. t, zee S. H. Macgregor een bezoek aan Rotterdam brengen. De bemanning van deze schepen be staat uit 30 officieren en 570 minderen. Dodelijk ongeluk Op de Nassaukade nabij het Stieltjes plein is Woensdagmiddag de 81-j. we duwe E. Wiebenga-van Wijnsberghe, die in de Van der Takstraat heeft gewoond, dodelijk verongelukt. Zij stak tussen een wachtende file wagens over. De be stuurder van een 10-wielige takelwagen kon haar van zijn hoge zitplaats uit niet zien en ging rijden toen de Konin- ginnebrug weer voor het verkeer was vrij gegeven. De vrouw werd omver ge reden en kreeg de achterwielen van de wagen over zich heen. Zij moet op slag dood zijn geweest. VERKEERD BEGREPEN In de kelder van een café aan de Nieuwe Binnenweg legde gisteren de 24-jarige chauffeur W. D. v. d. V. van de Dordtsestraatweg een kussen klaar om er een biervat mee op te vangen. Zijn helper verstond hem echter ver keerd en liet het vat ontijdig door het luik vallen. De chauffeur kreeg het op zijn hoofd en moest met een zware her senschudding en wonden aan hoofd en enkel naar het Westerziekenhuis wor den overgebracht. De rondrit. Het totale aantal pas sagiers. dat aan de rondrit in het sei zoen 1952 heeft deelgenomen, is Woens dag 26 Augustus reeds overtroffen. In 1952 vervoerde de R.E.T. van 4 Juni tot en met 14 November 72.231 en in 1953 van 26 Mei tot en met 26 Augustus 73.558 rondritpassagiers. Leider gemeentelijk geneesk. school toezicht. B. en W. van Rotterdam stel len voor te benoemen tot leider van het gemeentelijk geneeskundig school toezicht de heer D. de Vries, arts te Woerden. UIT HET - Zaterdag 29 Augustus Hilversum I. 402 m. KRO: 7,00 en 8.00 Nws. 8.15 Grsm .9.00 V d vrouw. 9.35 Gram. 10.00 V d kleuters. 10.15 Pianorecital. 10.55 Gram. 11.00 V d zieken. 1145 Kamerkoor. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Amus.muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.5o Kron. v. letteren cn kunsten. 15.30 Wereld kampioenschap wie'f r.nen. 15 35 Pollüe-ork. 16.00 Gram. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17,00 V d jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Buiten landse correspondenties. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.35 Act. 21.45 Gram. 22,30 Idem. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 en 8.00 Nws. 818 Gram, 8.55 V d vrouw, 9.00 Gym. 9.10 Grarr. (9.35-9,40 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld", caus. VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tumb.medea. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.50 Radloweekjournaal. 14.20 Gevar muz. 14 45 Muz. caus. 15.05 West Fries Progr. 15.30 Gram. 15.45 „Van de wieg tot heV graf", caus. 16.00 Kamerork. en scliste. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Topsongs, 17,30 V d jeugd. 18.00 Nws. 18.20 Gevar. muz. 18.40 Viool en piano. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 ..Het Oude en Nieuwe Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA- 20.00 Nws. 2005 De sterken voor de zwakken. 20.15 „Het geschenk van de Maha- radja". hoorsp. met muz. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Luzerner Festwochen 1953: Ork. cor.c 22.15 „Mijn zwagerin zaken". familiegeschiedenis. 22.35 Weense muz. 23.00 Nws. 23.18 Gram. Rotterdams Toneel He Rotterdams Toneel heeft Gigi in studie genomen, welk stuk naar een ro man van Colette door Anita Loos voor het toneel is bewerkt. De x-egie is in handen van Max Croiset. In Gigi zullen optreden de dames Mag- da Janssens, Coba Keiling, Louai Nij- hoff en Elisabeth Versluijs en de heren Chris Baay en Leo de Hartogh. A 1 - t De Grote Schouwburg is verhuisd naar hel Zuidplein. Op 17 April is x oor hel gebouw, dal 850 zitplaatsen krijgt, de eerste paal geslagen. Ir. S. van Rat esteyn is er de ontwerper van. De bouw vordert gestaag. Men ziel op onze foto de toneelopening in haar bekisting. Aan de memorie van antwoord op het voorlopige verslag inzake het wetsontwerp watersnoodschade 1953 is een nota van wijzigingen toege voegd, waaraan wij de volgende bij zonderheden ontlenen. Aangifte van de schade moet ge schieden uiterlijk zes maanden na het inwerkingtreden van de wet. Na- schade, de schade, die eerst later blijkt, zal als watersnoodschade wor den afgewikkeld, indien zij zich bin nen vijf jaar na het droogvallen van het gebied openbaart. In het oorspronkelijke wetsontwerp was de mogelijkheid geopend, in ge val van onherstelbare beschadiging voor een woning en een bedrijfspand een gunstiger regeling te krijgen; de aftrekpercentages worden dan gehal veerd. Thans is deze mogelijkheid ook geopend voor een woning en een be drijfspand, die herstelbaar bescha digd zijn. In het wetsontwerp wordt thans ook de schade geregeld, die verenigingen, stichtingen enz. hebben geleden, ook al hebben die verenigingen geen rechtsper soonlijkheid. Ook na 1 Januari 1957 blijft, voor boer derijen de herbouwplicht bestaan. De beperking van het recht van vererving ten aanzien van een bijdrage tot de bloed- of aanverwanten in rechte lijn is thans vervallen. Zowel de rechten van hypotheekhouders als het recht van hoger beroep worden bij de voorgestel de wijzigingen met meer waarborgen omkleed. In de M. van A. lezen wij verder, dat de regering de gedachte, dat zij een gereserveerde houding zou hebben aan genomen met betrekking tot de grond slag van haar verplichting tegenover de slachtoffers van de watersnood, verre van zich afwijst. Een integrale vergoeding over de ge hele linie zou tot een niet te verant woorden verzwaring van de lasten voor het rijk leiden. Tot welke fiscale maat regelen een dergelijke verhoging van lasten in concreto aanleiding zou moeten geven, kan voorshands geenszins nader worö«n gepreciseerd. In het algemeen moet echter worden opgemerkt, dat te gen belastingverhoging overwegend be zwaar bestaat met het oog op de werk- gelegenheidspolitiek op langere termijn. De vraag, of de regering onderscheid maakt tussen materiële en immateriële schade wordt bevestigend beantwoord. De immateriële schade valt naar het inzicht van de regering in beginsel ech ter buiten het kader van het onderha vige wetsontwerp. Deze laatste schade blijft intussen geenszins geheel onver- goed, zulks in verband met de verschil- (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 28 Aug. In de buurt van Buitenpost onder Burum is vannacht een auto-ongeluk gebeurd dat de onlangs gepensïonneerde gemeente architect van Ooststellingwerf, de heer A. van Dijk uit Oosterwolde het leven heeft gekost. In een auto. die werd be stuurd door de heer J. Wiersma, dis trictsopzichter van de provinciale water staat uit Leeuwarden, was de heer Van Dijk op weg naar huis. toen de auto door tot nu onbekende oorzaak over de kop sloeg. De heer Wiersma werd zwaargewond naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, een derde in zittende van de auto. de heer P. H. Of- fringa uit Groningen, kwam met de schrik vrij. lende door de overheid getroffen rege lingen in het sociale vlak. Naar aanleiding van de vraag, of bij het overleg tussen de regering en net Rampenfonds omtrent de taakverdeling is gebleken, dat de vergoeding van de immateriële schade door het fonds zal geschieden en dat het fonds daarvoor voldoende middelen beschikbaar houdt, wordt medegedeeld, dat de regering ver nomen heeft, dat het fonds voor het ver lenen van aanvullende tegemoetkomin gen in de immateriële schade een be paald bedrag ter beschikking houdt. Het ligt niet in de bedoeling van de regering terzake van de immateriële schade nog een ander wetsontwerp in te dienen. Bijdrage exploitatieverlies Stadsverwarming Verschenen is de Memorie van ant woord van de minister van wederop bouw en volkshuisvesting op het voor lopig verslag van de Begrotingscommis sie uit de Tweede Kamer: over hel wetsontwerp tot wijziging van hoofd stuk IX a der rijksbegroting voor het dienstjaar 1953. (bijdrage exploitatie verliezen stadsverwarming Rotterdam). Hieraan is het volgende ontleend. Vermoedelijk heeft de vorm. waarin de financiële medewerking is voorge steld. i.e. die van een bijdrage, er toe geleid, vooralsnog wat terughoudend te genover het ingediende voorstel te staan. Wellicht is nog niet voldoende begrepen, dat tegenover de bijdragen in de aan loopjaren de terugbetalingen met rente in de latere jaren staan en in de 25- jarige periode, waarvoor de overeen komst zal gelden, gerekend wordt op volledige afbetaling, inclusief rente. In feite is elke bijdrage dus een voorschot, met dien verstande, dat. indien mocht blijken, dat de opzet te optimistisch is geweest, de mogelijkheid aanwezig is. dat niet alie voorschotten met rente af betaald zijn en de rijksoverheid 2/3 van het nadelige saldo draagt. De concurrents op het terrein der centrale verwarming, waartegen enkele leden bezwaar hebben, is maar betrek kelijk; immers deze betreft alleen warmtebron, omdat alleen de ketel voor de gewone centrale verwarmingsinstal latie komt te vervallen, doch de instal latie overigens ongewijzigd blijft. Overigens mag wel de vraag worden gesteld, of het verantwoord zou zijn me dewerking te onthouden aan het tot stand komen van moderne en effiënte technische outillage op grond van de re denering, dat daardoor concurrentie wordt aangedaan aan hetgeen bestaat. Het gebied, dat door de stadsverwar ming zal worden bestreken, komt onge veer overeen met de in 1940 verwoeste stadskernen, het verwoeste deel van Kralingen valt hier dus niet onder. De stadsverwarming is ook naar het oordeel van de minister in het belang van de wederopbouw van Rotterdam, waarin het rijk. zoals in alle herbouw van verwoeste delen van het land. interesseerd is. Waar het hier betreft de kern van Nederlands tweede stad. welke mede door het havenverkeer een zo grote rol speelt in de Nederlandse eci nornie, kan een doelmatige herbou van Rotterdam en dus ook de financiële medewerking om deze doelmatigheid te bevorderen, als een algemeen belang worden gezien. Van de gelegenheid als in Rotterdam door de verwoesting werd geboden, behoort gebruik te worden ge maakt om tot stadsverwarming over te gaan. wanneer deze economisch verant woord zou zijn. Ongeluk op sportveld. Op de sin- telbaan van de Nenyto oefende gister avond een kogelstoter. Toen hij op een gegeven ogenblik de kogel wegstootte liep juist de 15-jarige Ilse Oudkerk uit de Bentincklaan de baan op. Zij kreeg de ongeveer 7 kg wegende kogel tegen de linkerslaap en moest naar een zieken huis worden overgebracht. Frans marineschip te Rotterdam. In de haven van Rotterdam is vanochtend het fregatschip Croix de Lorraine, dat onder commando staat van de „capi- taine de fregate' Hello aangekomen. Het schip heeft een aantal leerlingen aan boord die worden opgeleid tot reserve officieren. De Croix de Lorraine is eenzelfde soort fregatschip als de Johan Maurits van de Nederlandse marine. Maandag a.s. zal het Franse marine schip uit Rotterdam vertrekken. Burgemeester van Reykjavik te Amsterdam Woensdag is de burgemeester van Reykjavik, de heer Gunnar Thoraddsen, vergezeld van zijn vrouw en twee IJs landse zakenlieden met hun dames in Amsterdam de gast van burgemeester d'Ailly geweest. Na ontvangst ten stadhuize werd 's middags een rond vaart gemaakt, waarna het gezelschap naar Hilversum vertrok. Heden is de heer Thoraddsen naar Hamburg door gereisd. Soldaat door geweerschot gedood Gisteravond is in het kamp Kranen burg bij Harderwijk de soldaat J. L. N. Kroocm uit Amsterdam op noodlottige wijze getroffen door een geweerschot en gedood. Soldaat Kroom is op 3 Mei 1932 geboren. Hij maakte deel uit van de wacht en werd getroffen door een schot uit het geweer van een schildwacht. De marechaussee stelt een onderzoek De Haagse gemeentebegroting Begrotingstekort van f 9 millioen verwacht Van onze correspondent DEN HAAG, 27 Aug. Terwijl de ge moederen in Haagse regeringskringen nog volop in beweging zijn over de door minister Van de Kieft als „onbehoorlijk" gekwalificeerde publicatie van Het Vrije Volk over de begrotingscijfers, die in September aan de Staten-Generaal voor gelegd zullen worden (zie de N.R.C. van gisteren) komt een ander links blad (Het Haagse Dagblad) 24 uur later met een soortgelijke publicatie, die in ge meentelijke kringen niét minder beroe ring heeft gewekt. Het tekort op de ge meentebegroting 1954, zo schrijft het blad. zal 8,9 millioen bedragen. Het zou echter in de bedoeling van het gemeentebestuur liggen de begroting sluitend te maken door het tekort te boe ken onder het hoofd Algemene uitke ring uit het gemeentefonds. Weliswaar is nog niet nauwkeurig bekend hoe groot de uitkering uil het gemeentefonds zal zijn. zulks als gevolg van het feit. dat een herziening op komst is van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, maar men neemt aan. dat zij voldoende zal zijn om zowel het tekort over 1053 (7 millioen) als dat over 1954 te dekken. De begroting zal pas in September of begin October aan de raad worden voor gelegd. Het gemeentebestuur heeft zich namelijk, in tegenstelling tot dat van Amsterdam en Rotterdam op het stand punt gesteld, dat de begroting niet bij de oude, maar bij de nieuwe raad inge diend behoort te worden. Als gevolg hiervan moet worden afgewacht, of zij nog dit jaar in openbare behandeling genomen zal kunnen worden. (Tot zover het bericht van onze Haagse correspondent over de publi catie van het Haags Dagblad. We achten de berichtgeving van het Haagse blad inopportuun en daardoor ook tendentieus. In het licht van reeds ingediende begrotingen, zoals die van Rotterdam en Amsterdam, kan worden verwacht, dat ook Den Haag met een hoger uitgavenpeil moet worstelen. De dekking van een daaruit aanvankelijk resulterend tekort hangt in zo sterke mate af van de uitwerking en toepassing van de nieuwe bij het parlement nog aanhangige Noodvoorziening ge meente financiën, dat het schermen met „begrotingstekorten" thans alleen maar een verwrongen indruk kan wekken. Eerst wanneer komt vast te staan, in hoeverre de klaarblijkelijke verwachting van het Haagse ge meentebestuur dat de voorname in komstenbron, de (nieuwe) algemene uitkering uit het Gemeentefonds, op het door dit bestuur gewenste peil zal worden vastgesteld, krijgt een becijfering van een tekort reële be tekenis. Red. N.R.C.) (Toestand op 28 Aug. 7.00 M.E.T.) JVERZICHT VAN DE WEERS GESTELDHEID r houdt lucM g«h««l •an dt grond algtmeden. O Wmditill. ^CZwakVa -inrf W^VMallga «Ind. (9^ Slorm. Z-aro norm. «^Orkaan Een hogedrukgebied. dat gisteren boven de Golf van Biscaye werd aangetroffen, trok langzaam naar het vasteland van West- Europa. Onder invloed hiervan werden de winden zwak. In de nacht kon zich daardoor op vele plaatsen mist vormen, die hier en daar ook nog in de ochtenduren aanwezig Boven de Britse eilanden bewoog een regenzone naar het Oosten, die gekoppeld Is aan een storing, die vanmorgen voor de kust van Noorwegen lag. Op het Zuidelijk gedeelte v?» de Atl. Oceaan bevindt zich een gecompliceerd lagedrukgebied, dat zich de afgelopen 24 uur langzaam naar het Noordoosten uit breidde. Weerkundige ivaarnemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 1022.5 mbar. Wind ZW 2 Temp. 16 2 gr C. Max. temp, 19 4 gr. C. Min. temp 14.0 gr. C Weersgesteldheid betrokken. Het college van B. en W. Van onze correspondent. DEN HAAG, 27 Aug. De wethou- dersverkiezing. die volgende w.eek Dins dag in de gemeenteraad zal geschieden, zal naar men in gemeentelijke politieke kringen aanneemt, weinig verrassende resultaten opleveren. De algemene ver wachting is, dat het college van B. en W. geen wijzigingen zal ondergaan, zodat burgemeester Schokking weer geflan keerd zal worden door de heren ir. L. J, M. Feber (kath.) voor wederopbouw. Th, M. Dresmé (kath.) voor financiën, C. H. P. W. van den Oever (arb.) voor sociale zaken. J. van Zwijndregt (arb.) voor onderwijs, mr. J. van Aartsen (a.r.) voor economische zaken en D. W. Dettmeijer (v. en d.) voor openbare werken. Dit resultaat zal dan het gevolg zijn van het feit. dat alle fracties behalve die van de Party van de Arbeid zich op het standpunt stelltn, dait er ook na de verschuivingen, die de laatste gemeente raadsverkiezingen te weeg hebben ge bracht. geen wijziging behoort op te treden in het college van B. en W. Zoals bekend heeft de P.v.d.A. een zetel ge wonnen en hjeeft de K.V.P. er een ver loren, In een kc.te analyse van de verkie zingsuitslag spraken wij in Mei reeds de verwachting uit, dat de P.v.d.A. de nieuw.e verhouding 16—9 in de wethou derszetels tot uiting zal willen brengen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de fractie van de P.v.d.A. Dinsdag inderdaad haar stem niet geven aan de tweede candidaat van de K.V.P.maar stemmen op een derde man uit eigen gelederen. Gezien de te verwachten houding van de overige fracties, zal deze socialist echter niet vol doende stemmen krijgen om de tweede K.V.P.-er met succes concurrentie aan te doen. Geschenk voor het nieuwe stadhuis B. en W. van 's-Gravenhage hebben met bijzondere dank aan het bestuur van de afdeling Den Haag van het Ne- derlandsch Kunstverbond, ter plaatsing in het nieuwe stadhuis, aanvaard zijn schenking, bestaande uit een bronzén buste „De denker", van Theo van Reijn, In deze ziet genoemd bestuur de ver persoonlijking van de sfeer, waarin het gemeentebestuur werkzaam is. Indonesische nota over Nieuw-Guinea De Indonesische regering heeft 'aa.. de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr W. F. L. graaf van Bylandt. een nota overhandigd, waarin de rege ring van Indonesië zich keert tegen de verklaring, welke enige tijd geleden de Nederlands eregering over de status van Nieuw-Guinea aan de Indonesische waarnemend Hoge Commissaris in Den Haag heeft verstrekt. In deze verklaring werd gezegd, dat van Nederlandse zijde het Indonesische standpunt, dat Nieuw- Guinea nog altijd een betwist gebied zou zijn, wordt verworpen. In de nota van de Indonesische rege ring wordt het reeds bekende standpunt van Indonesië ten aanzien van Nieuw-Guinea uiteengezet. Geruchten volgens welke Indonesië de kwestie-Nieuw-Guinea aan de Ver. Naties zou voorleggen, konden nog te Djakarta noch hy de Indonesische dele gatie bij de Ver. Naties bevestigd wor den. Smokkelaar gestraft. De economi sche politierechter te Maastricht heeft*de chauffeur van een autobus J. H. S. uit Maastricht, die in zijn wagen koffie had gesmokkeld, veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De bus werd verbeurd verklaard. Deze maatregel heeft voor de patroon van de chauffeur een schadepost van f 44.000 tot gevolg. De bus was zo goed als splinternieuw. Ook de landelijke leider van N.E.S.B., mr. J. A. W. uit Groningen, zal in preventieve hechtenis blijven. In en om 's-Gravenhage Vredespaleis TYERTIEN jaar geleden brak de tweede wereldoorlog uit en negenendertig jaar geleden de eerste En vandaag is het precies •eertig jaar geleden dat Koningin Wilhel- nina liet Vredespaleis opende. Ilct nage slacht zal dit nauwelijks kunnen bcgrypen. Waarom bouwde de wereld eerst een enorm monument voor de vrede voordat men de reselijkste oorlogen ontkentende die de .ereld ooit geteisterd hebben? Waarom luidde men een tijdperk van alesonivatten- de haat, nijd en vernietiging in met een feest van de vrede? Nutteloze vragen. Wy weten dat het goede van 1913 in Den Haag het kwade van 1914 niet meer kon voorkomen. Onwillekeurig denken aan Toynbee's theorie over Yin en Yang, uitdaging en antwoord. Was 1913 de uitdaging, die het antwoord m 1914 uitlokte? Was 1913 uitdaging- die het antwoord van 1914 uitlokte? Het is niet ra tioneel zo te den ken. Wy weten dat ook in 1913 de. kaarten at niet zo gunstig lagen. Het Vredespaleis was eerder een laatste wanhopige poging om de vrede te bewaren. Maar het is type rend dat er zelden zoveel onenigheid ont- taan is over de oprichting van een gebouw Is in dit geval. De keuze van de architect erd hevig betwist, dc plaats van de ves tiging in Den Haag al even ernstig aange vochten en de ontwerper, Cordonnier, was genoodzaakt zyn oorspronkelyk ontwerp tot veel eenvudiger proporties terug te brengen. Twee oorlogen heeft het Vredespaleis thans getrotseerd. Gedurende de laatste ielen de hommen op slechts enkele hon derden meters van dit wonderlijke bouw- erk. Er zou niet zo hel veel veranderd zyn, indien zy in het hoge dak waren ge slagen en de trotse ietwat onbereikbare sn met haar contouren van alle tyden geen tyd hadden verwoest. De rechters in Den Haag zyn immer niet by machte de grootste uitbarstingen te voorkomen; ;y kunnen immers niet met hun goede wil op tegen hen die per sè het kwade willen n tegen de vele anderen, die wellicht ook vel het goede zoeken en steeds het kwade inden. Toch menen wy, dat dc wereld dankbaar nag zyn nog een vredespaleis te bezitten. De rechters hebben er in de afgelopen 'eertig jaar niet vokomen voor niets hun scherpzinnig brein laten werken. En al moesten dan ook zij hun oorspronkelijke opzet aanmcrkelk vereenvoudigen, gelyk de bouwmeester Cordonnier, er zyn con flicten opgelost en hoe gering ons dut ook thans mogen schijnen, het is van betekenis gewest. Zo goed als het van betekenis is dat duizenden en duizenden toeristen zich hun autobussen naar het Vredespaleis laten ryden oni er een foto'tje van te ne men. Het is hlyven staan- zij liet dan niet als een plaats, waar men de oorlogen voor komt, maar dan toch als een monumcnlf dat er aan herinnert, hoe het eigenlijk in de wereld zou kunnen zn. Als een beroep op het geweten van de mensheid. Daarom maar geen vlaggen vandaag, doch wel een ingehouden pas van ons alle maal,, alsof we toeristen waren, die een beeld van de vrede meenemen naar huis. Fransen hebben voor bezoek aan ons land pas nodig Op vragen van het Eerste Kamerlid Wendelaar inzake de verplichting voor Fransen, die ons land willen be zoeken. in het bezit te zijn van een geldig paspoort, hebben de heer Luns. minister van buitenlandse zaken a.i.. en de heer Z i j 1 s t r a. minister van eco nomische zaken schriftelijk het volgen de geantwoord: Voor reizen naar Italië en West-Duits- land behoeven Franse onderdanen een geldig nationaal paspoort. Slechts voor reizen naar de aan Frankrijk grenzende landen. België en Luxemburg, kunnen zij volstaan met hun carte d'identité. De Franse. Belgische en Luxemburgse interne rechtsorde schrijft voor, dat iedere Fransman, Belg en Luxemburger in het bezit moet zijn van een carte d'identité. ten einde zich te kunnen legi timeren. Het betekent dus voor hen een grote vergemakkelijking, indien zij dit binnenlands papier, dat zij toch ver plicht zijn aan te schaffen, tevens als reispapier voor reizen naar naburige staten kunnen gebruiken, ook al is het naar zijn aard daarvoor niet geschapen. Voor Nederlanders bestaat geen ge lijkwaardig, algemeen verplicht docu ment. dat als reispapier zou kunnen worden gebruikt. Een regeling zou dus geen volledige reciprociteit kunnen in houden. Bovendien bestaan ernstige be zwaren tegen het gebruik van algemeen verplichte documenten als grensover schrijdingsdocument. Multilateraal (verdrag van Brussel, Raad van Europa) is reeds enige malen, ook op Nederlands initiatief, gezocht naar een regeling, doch deze kon nog niet worden bereikt. Ondanks de bezwaren zijn de ministers van buitenlandse zaken en van economische zake bereid ter wille van- bevordering van het toeristen verkeer nogmaals te doen nagaan of een bevredigende regeling te scheppen Oriënteringsdagen studenten Te Leiden zal op Donderdag 3 Sep tember voor aankomende studenten een Eerstejaarsdag worden gehouden. De rec- tor-magnificus zal de dag openen, waarna vertegenwoordigers der diverse studen tenorganisaties toespraken zullen hou den. Voorts staan bezoeken aan de Hor tus Botanicus en de Universiteitsbiblio theek op het programma. Advertentie Onderscheidingen De heer B. Voorsluijs, lid van de ge meenteraad van Nieuw-Lekkevland, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Noord-Brabant: tot heemraad van het waterschap „Het Nieuwland van Al- tena: P. D. Dekker, te Sleeuwijk, A. Z. Snoek, te Hank, en H. van der Meyden, in De Werken. In de provincie Zeeland: tot voorzit ter van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder, L. J. Bruynzeel, te Rilland. Met ingang van 25 November, tot dijkgraaf van de Suzannapolder. C. A. Polderdijk, te Nieuw- en Sint Joosland; met ingang van 31 December, tot voorzitter van het bestuur van de waterkering van de ca lamiteuze Vlietepolder, C. A. Geluk, te Wissekerke; tot gezworene van het wa terschap Hoedekenskerke, D. B. van Kruijssen, te Hoedekenskerke; tot ge zworene van de polder Dreischor, A. van der Linde, te Dreischor; tot gezwo rene van de Nieuwlandepolder. A. F. Blok te Krabbendijke en tot gezworene van het waterschap de Verenigde Pol ders van Ossenisse. E„ G. M. de Waal, te Vogelwaarde. Diverse. Ir. C. van Dam. hoofdingenieur A van de marine, is bevorderd tot hoofd van het bureau scheepsbouw van het mi nisterie van marine. Per 1 October is ir. J. van Hijfte, land- bouwconsulent voor Noord-Limburg. In gelijke functie benoemd te Oss. Als nieuwe rijkslandbouwconsulent voor Noord-Limburg is met ingang van de zelfde datum ir J. Knapen benoemd. Aan mr. A. D. C. van de Velde, is op zijn verzoek, met ingang van 1 September eervol ontslag verleend uit zijn functie van kantonrechter te Som- melsdijk. onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Vrijdag 28 Augustus. Schouwburg 8 uur Variété Faveur. De Lantaren 8.15 Rotterdamse Comedie: Cabaret Wij rui men op. Luxor 8 uur Toon Hermans' cabaret Ballot. Kruiskade 8 uur Maxi en Ernst Baiers IJsrevue. Zaterdag 29 Augustus. Schouwburg 8: Magische Liga 52 schakels; De Lan taren 8.15: Rotterdamse Comedie: Ca baret Wij ruimen op. Luxor 8: Toon Hermans cabaret Ballot.Kruiskade 3.30 en 8.15: Maxi en Ernst Baiers IJsrevue. Bioscopen tot en met 3 September. Arena:'t Is feest in Parijs 18j,Capitol: Het huis der verloren vrouwen 18j.Ci neac en Victoria:Meneer Hulot met va- cantie a.l.Colosseum:Het lied der woes tijn 14j.Lutusca:Singin' in the rain a.l.; Prinses:With a song in my heart a.l.: 't Venster: De zevende sluier 14j. Schiedam Passage:van Zaterdag af:Bureau ze denpolitie 18 j. Dordrecht Astoria:tot en met Maand.De knuppel inïhet apenhok a.l.; Kunstmin The Quiet man 14j,Luxor:tot en met Zond.Duivels in het zadel 14j. van Maand.tot en met Woensd.Jeugd in de branding 18j. Vrydag 28 Augustus. Kon. Schouw burg, 8 uur. Haagse Comedie Staats zaken. K. en W., 8 uur. Hoofdstad ope rette: Geschichten aus dem Wiener Wald KI. Comedie, 8.15 uur. Vrije Toneel. Daar moet je een vrouw voor zijn. Sca la, 8 uur. Bouwmeester revue On ice. Diligentia, 8 uur. ABC Cabaret: Bi- belonië. Kurhaus, 8.15 uur. Residentie orkest o.Lv. Antal Dorati. Kurhauscaba- ret, 8.30 uur. Wim Sonneveld. Zaterdag 29 Augustus. Kon Schouw burg 8: Haagse Comedie: Een fees telijke dag. K. en W. 8; Hoofdstadope rette: Geschichten aus dem Wiener Wald. KI, Comedie 8.15: Vrije toneel: Daar moet je een vrouw voor zijn. Scala 8: Bouwmeesterrevue: On ice. Diligentia 8: A.B.C. cabaret: Bibelonie. Kurhauscabaret 8.30: Wim Sonneveld. Bioscopen tot en met 3 September Apollo en Rex: Held zonder geld a.l.; Asta: Zondige ruby 18j.Centrum: Ro bin Hood a.l.; City: Het mysterie van het leven 14 j,; Corso: Beau geste 18 j. Hollywood: De zoon van niemand 14 j. Kriterion: Une histoire d' amour 18 j., Metropole Tuschinsky: Hij, zij en 'de auto a.l.; Odeon: De schatgravers van doodskopeiland a.l.; Olympia: Robert Koch 14 j.; Passage: De zeven hoofd zonden 18 j.; Plaza: Jungle Jim en de tijgerafgod 14 j.; Capitol en Rembrandt: Foei toch Brig-'tte 14 j.; Roskam: Een koningin wordt gekroond a.l.; Bliksem- oog, de squaw der Zwartvoetindianen j.; Studio: Vrouwenpolitie 18 j.; Tha lia: De leeuwenkuil en de drie muske tiers in oorlogsbandieten 14 j.; Uitkijk: Monsieur taxi 18 j.; Seinpost en West End: Les belles de nuit a.l.; Musica: Carnaval in Texas a.l. Vrijdag 28 Augustus. Stadsschouw burg 8: Ned. Comedie: Een Zomerdag droom. Centraal Theater 8: Revue: Hoe ra, wij leven nog. Kleine Komedie 8: Gez. Kaart in pyjama. Nieuwe de la Mar Theater 8: Rotterdams Toneel: Het hemelbed. Carré 8: Sleeswijks revue: Op en top. Lcidseplein Theater 8: Co- media: De kleine hut. Hypokriterion 8: Utrechts Studenten Cabaret. Zaterdag 29 Augustus. Stadsschouw burg 8: Ned. Opera: Cavalleria Rus- ticana en Paljas: Centraal Theater 8: Revue: Hoera, wij leven nog; Kleine Komedie 8: Gez. Kaart: In pyjama; Leidsepleïn Theater 8: Comedia: De kleine hut; Nieuwe de la Mar Theater 3: Rotterdams Toneel: Het hemelbed; Carré 8: Sleeswijks revue: Op en top. Hypokriterion 8: Utrechts Studenten Cabaret: Binnenkort in dit theater. Biscopen tot en met 3 September Tuschinski: 't Is feest in Parijs 18; City: Het mysterie van het leven 14; Alhambra: Het Manderson mysterie 14; Capitol: De eerbiedige lichtekooi 18; Corso: The stars are singing: Cultura: Philadelphia story 18: Kriterion: Rue 1' Estrapado nr 7 18; Luxor: Bureau zedenpolitie 18; Nöggerath: Vrouwen politie 18; Passage: De wraak van de Zwarte Adelaar 14; Cineac-Damrak en Plaza: Onsterfelijke melodie 14; Flora en Rialto: De ondergang van de Titanic 14; Roxy: De terugkeer van Don Camillo; Royal: Gesloten grenzen 14; Uitkijk: Pareh, het lied van de rijst. Vrydag 28 Augustus. Stadsschouwburg geen voorstelling. Zaterdag 29 Augustus.Stadsschouwburg 8.15 Ned,Comedie:Een Zomerdagdroom. N.V.-huis 8: Het dokterscabaret (t.b.v. slachtoffers van do aardbeving in Grie- kenland). Veemarktplein 8: Derde volks bal. Bioscopen tot en met 3 September. Camera:tot en met Maand.:Edouard et Caroline 14j.Dinsd. en Woensd. An- drocles and the lion 14 j.; Donderd en Vrijd.:Il Christo probito 18j.;City:The brigand 14j;Olympia:tot en met Zond. Abbott en Costello maken schoon schip a.l. ;van Maand.af: Bandieten van Ci marron a.l.;Palace:De big van het re giment a.l.;Scala:Les vacances de M Hulot a.l. ;Rembrandt:Somebody lovés a.l.Vreeburg:By the light of the sil very moon a.l. Vrydag 28 Augustus. Grand théatre 19.30 en 22.30, Variété Faveur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2