NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT c GEEN ZETEL VOOR INDIA Wolken Uitstèl van de oplossing van het Franse probleem Stroomgat bij Schelphoek bedwongen 'bladeren Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Wlthstraat 73 Rotterdam Vrijdag 28 Augustus 1953 110e JAARGANG No. 201 Abonnementsprijs per kwart. 7.50. Losse nrs 0.13. Verschijnt dag. beh. op 5 Tel. <K 18001 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 u.: 11.10.09. Telegr.-adr.: NIROCOUR, Postrek. 40 Verantwoord emigratiebeleid TT ET BELEID met betrekking tot de -LJ- emigratie raakt het gehele Neder landse volk. Het middel van emigra tie op grote schaal ter verlichting van de bevolkingsdruk heeft in elk geval wel zoveel schaduwzijden, dat het slechts bij gebreke van een betere oplossing toepassing mag vinden. Doch geheel afgezien daarvan, in dien de regering jaarlijks enige tien tallen millioenen guldens er aan ten koste legt om tienduizenden Neder landers het emigreren naar overzee se gebieden te vergemakkelijken, mag men de vraag stellen of deze gelden 0 op de meest doelmatige wijze worden besteed. Emigratie is in eerste aanleg een geestelijk-zedelijk vraagstuk en ligt overwegend binnen de particuliere sfeer van de adspirant-emigrant. Men mag in het algemeen er van uitgaan, dat geen sollicitatie zo moeilijk is als een sollicitatie naar emigratie en dal nergens de kans op mislukking zo groot is. Emigratie vraagt een derge lijke geestelijke aanpassing van de betrokkene, dat zij slechts door be trekkelijk weinigen met succes kan worden volbracht en juist de moge lijkheid van mislukking moet zo goed mogelijk worden uitgesloten. Dit is een verantwoordelijkheid ten opzich te van de Nederlandse natie, die ten gevolge van veel mislukkingen een minder goede naam in het buitenland zou kunnen krijgen en daardoor haar toekomstige emigratiemogelijkheden verijdeld zou zien. En dit is eveneens een verantwoordelijkheid ten opzichte van de emigrant, die zelden de gele genheid krijgt voor een tweede keer geheel opnieuw te beginnen. T N DIT LICHT is het volkomen A juist gezien van de zijde van re gering en parlement, dat zij indertijd de zeer belangrijke plaats van de maatschappelijke organisaties op het gebied van de emigratie hebben er kend. Het zijn in eerste aanleg im mers deze organisaties, die de emi grant geestelijk op zijn moeilijkhe den in het nieuwe land het best kun nen voorbereiden, niet de overheid. Men zal een „èmigrantenjacht", een zo veel mogelijk verhogen van de ..pro ductie", waartoe een ambtelijk bestel, dat zich voor een zekere in getallen uit te drukken taak gesteld ziet, zich gemakkelijk laat verleiden, beslist moeten vermijden op gevaar van scha de voor de emigrant en schade voor het toekomstige emigratiebeleid, Men zal niemand onder morele druk mo gen plaatsen om te emigreren, noch hem door het geven van gekleurde voorlichting verlokken tot vertrek naar het beloofde land, waar hem vooral in de eerste jaren een dikwijls moeilijke tijd wacht. Volkomen terecht verklaarde dan ook onlangs nog minister Suurhoff in de Eerste Kamer ,.lk geloof, dat bij onze emigratie- politiek voorop moet blijven staan, zoals nu het geval is, de vrije keuze om te emigreren, zowel als de vrije keuze van het land waarheen. Deze keuze moet in volkomen vrijheid kun nen worden gedaan en voor de per soonlijke verantwoordelijkheid blijven van degeen, die vertrekt. Niet gaarne zou ik, zelfs niet door middel van indirecte maatregelen, willen proberen, die vrijheid .van keuze op de een of andere manier te beperken." En eveneens terecht werd in de memorie van toelichting op het wets ontwerp indertijd, in aansluiting op het standpunt van de commissie- Schilthuis, gesteld: „Het merendeel van hen, die emi gratie overwegen, is nimmer buiten 's lands grenzen geweest en onervaren in de beoordeling van toekomstmoge lijkheden in het buitenland. Gemak kelijk kunnen zij ten prooi vallen aan schone, doch onjuiste voorspiegelin gen, De wijze van voorlichting kan niet alleen in tal van gevallen het te nemen besluit beslissend influence ren, doch tevens, zo zij op onverant woorde wijze geschiedt, ernstige scha de voor betrokkenen en voor de Nederlandse volkshuishouding ten ge volge hebben. Daarom te meer dient de Overheid enerzijds alle recht streeks bij het emigrantenverkeer financieel belanghebbenden bij de voorlichting te weren, anderzijds door het verschaffen van alle haar ter be schikking staande gegevens direct en indirect mede te werken aan het vor men van een juist inzicht in de om standigheden, waarmede rekening ge houden dient te worden bij degenen, die zich tot emigratie aangetrokken voelen." TVTU HEBBEN WIJ de stellige in- -*■" druk, dat niettegenstaande deze concrete toezeggingen op dit punt op het ogenblik groot gevaar dreigt. Het gevaar namelijk van het tot stand brengen van financieel belang bij de emigratie van meergenoemde maat schappelijke organisaties, die zich met de geestelijk-zedelijke voorbereiding, resp. voorlichting belasten. Deze orga nisaties zullen namelijk door de over heid financieel moeten worden gesub sidieerd, aangezien zij zonder midde len uit de aard van de zaak niets kun nen uitrichten. En wanneer nu inder daad, gelijk wij vrezen, de gedach ten uitgaan naar een subsidie per hoofd per emigrant, zodat de hoeveel heid van de subsidie volkomen gaat afhangen van de hoeveelheid „ver werkte" emigranten, dan ontstaat pre cies het gevaar als zojuist geschil derd. De organisatie, die met „schone voorspiegelingen" de meeste emigran ten op haar naam weet te krijgen, zou dan daarvoor in evenredige mate worden beloond. En omgekeerd heeft een tijdelijk stopzetten van 'de emi- grantenstroom, om redenen gelegen buiten de maatschappelijke organisa ties, voor deze organisaties onmiddel lijk de meest funeste gevolgen, Aangezien men echter ook op het stuk van de emigratie althans eniger mate het zo gebenedijde drie-zuilen systeem heeft benaderd, zou het veel meer in de lijn van de ontwik keling liggen, iedere „zuil" een ge lijke subsidie toe te kennen. Omdat ook hierin een zeker gevaar zou kun nen schuilen de organisaties zou den onder dergelijke omstandigheden. Vijhienlandenvoorstel verworpen De politieke commissie der Ver. Naties heeft gisteren met 27 tegen 21 stemmen, bij elf onthoudingen, besloten de algemene vergadering aan te bevelen om India voor deelneming aan de over Korea te houden politieke conferentie uit te nodigen. Deze meerderheid is evenwel onvoldoende om, bij een overeenkomstige uitslag der stemming in de algemene vergadering, de Indiase deelneming te verzekeren, aangezien hiervoor twee derden der uitgebrachte stemmen vereist zijn. neming van India aan de conferentie blanco te stemmen, tegen de Russische deelneming. Overigens werd het voorstel van de geallieerden om de landen met troepen in Korea het recht te geven aa.n de conferentie deel te nemen met 42 stemmen voor, zeven tegen en tien onthoudingen aange nomen. Dit voorstel beoogt ook de deelnemende regeringen zelfstandig te laten optreden en alleen te binden aan besluiten of overeenkomsten, waarmee zij hebben ingestemd. Over de resolutie werd artikelsgewijze ge stemd. Het eerste artikel van de geallieerde resolutie, waarin wordt gezegd, dat met goedkeuring is kennisgenomen van het sluiten van de wapenstilstandsovereen komst, werd met 58 stemmen voor aan genomen; er waren geen tegenstemmers. De tweede stemming betrof het deel van de resolutie, waarin wordt vastge steld,, dat de vereniging van Korea met vreedzame middelen het doel van de Ver. Naties blijft. De politieke commis sie keurde dit deel goed met 59 stem men voor. Assemblee vandaag bijeen In de politieke commissie zijn de zelfde landen vertegenwoordigd als ter algemene vergadering. Deze komt vandaag bijeen, om zich over de aan bevelingen der politieke commissie uit te spreken. Groot-Britannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland stemden voor de Indiase deelneming aan de politieke conferentie, de Ver. Staten tegen Frankrijk en Nederland behoor den tot de landen, die zich onthiel den. De eerstgenoemde vier landen hadden het voorstel gedaan om India tot deelneming uit te nodigen. De Nederlandse vertegen woordiger Von Balluseck verklaarde, dat zijn delegatie voor een Indiase deelneming aan de conferentie zou hebben gestemd, indien zij gemeend had, dat dit in het belang zou zijn van de voornaamste betrokken par tijen. Daar zij echter van mening was, dat een Indiase deelneming een af wijken inhield van hetgeen met het sluiten van de wapenstilstandsovereen komst werd nagestreefd, besloot zij zich van stemming te onthouden. De vertegenwoordiger van Israël, die eveneens een blanco stem uit bracht, zei, dat het voornaamste doel was het welslagen van de politieke conferentie te verzekeren. „Daar Zuid-Korea, hoe onjuist ook, geen In diase deelneming wenst, moet hier mee ernstig rekening worden gehou den", zo verklaarde hij, hieraan toe voegend, dat op een eventueel later te houden conferentie over zaken be treffende het Verre Oosten een deel neming van India zeer belangrijk zou zijn. De Indiase delegatie zelf heeft niet aan de stemming of aan de bespre kingen over de te houden politieke conferentie deelgenomen. Voorts heeft de politieke commissie de algemene vergadering met 55 tegen twee stemmen, bij twee ont houdingen, aanbevolen om de Sowjet- unie tot de conferentie over Korea uit te nodigen, „mits de andere zijde (d.w.z. de communistische landen) dit wenst". Zoals gemeld, heeft Wysjinski, de Russische afgevaar digde, Woensdag voorgesteld de woorden „mits de andere zijde dit wenst" uit de zgn. „vijfttenmogend- hedenresolutiete schrappen, doch de politieke commissie wilde hem daarin niet volgen. Tenslotte werd het Russische voorstel om de politieke conferentie door de ver tegenwoordigers van vijftien staten, waaronder een aantal neutrale landen, te doen bijwonen door de politieke com missie met 41 tegen vijf stemmen, bij dertien onthoudingen, verworpen. Voor de vergadering begon, zei de Britse af gevaardigde Jebb in een korte verkla ring p.m.: „Ik vraag mij af. of de Sow- jetunie nu al dan niet een politieke con ferentie over Korea wenst". De leider der Amerikaanse delegatie, Cabot Lodge, beschuldigde Wysjinski er van, nauwelijks verhulde bedreigingen te uiten, door te zeggen, dat de com munisten niet aan de conferentie zou den deelnemen, tenzij de Sowjetunie medezeggenschap zou krijgen bij het aanwijzen van niet-communistische lan den, welke op de besprekingen vertegen woordigd zouden moeten zijn. De Nederlandse vertegenwoordi ger stemde, op grond van dezelfde over weging. welke hem deed besluiten bij de stemming over een eventuele deel- zeker van de subsidie, ten koste van hun activiteit en doelmatig beheer administratief op onverantwoorde wijze kunnen gaan uitdijen zou als correctief een premie per hoofd per emigrant kunnen worden toegekend. Die dan gering genoeg zou moeten zijn om het gevaar van de „schone voorspiegelingen" te vermijden. In elk geval blijkt het drie-zuilen systeem te falen, wanneer men let op de door slechts één van de emi gratie-centrales behartigde belangen van een zeer bijzondere groep als die van de gerepatrieerden uit Indone sië, waaraan ook bij de subsidiëring afzonderlijke aandacht zou dienen te worden besteed. Welke weg men ook overigens be wandelt, men geve zich steeds vol doende rekenschap van het dodejijke gevaar, hetwelk ons gehele emigra tiebeleid zou bedreigen, bij de toepas sing van een subsidiestelsel per hoofd per emigrant. Handelingen E.K., pag. 32—42. Communisten zullen worden ingelicht Een door India, Birma, I nd o n e s i en Liberie ingediende resolutie, waarin wordt voorgesteld de beslissingen der al gemene vergadering via de secretaris generaal ter kennis van de betrokken communistische staten te brengen, is door de politieke commissie met 54 te gen vier stemmen, bij twee onthoudin gen, aanvaard. Alle geallieerde landen kunnen aan de conferentie delnemen. De politieke com missie heeft met 42 tegen vijf stemmen, bij twaalf onthoudingen, haar goedkeu ring gehecht aan het voorstel der ver bondenen, dat alle landen, die met strijdkrachten aan de strijd in Korea tegen de communisten nebben deelgeno men, ter politieke conferentie vertegen- Dit houdt in, dat van geallieerde zijde, behalve de Zuïdkoreaanse dele gatie, nog delegaties van zestien landen namens de Ver. Naties aan de besprekingen kunnen deelnemen. Men verwacht echter niet, dat al deze landen van dit recht gebruik zulten maken. Van Amerikaanse zijde werd gisteravond verklaard, dat mogelijk slechts acht verbonden staten aan de besprekingen zullen deelnemen. In het geallieerde voorste) is ook bepaald, dat de Ver. Staten zich met de „andere zijde" in verbinding zul len stellen ever de datum niet la ter dan 26 October a.s. waarop en de plaats waar de besprekingen zul len worden gehouden. Plaats en da tum moeten „bevredigend zijn voor beide partijen". (Men zie over dit onderwerp de rubriek De Toestand op pag. 3.) Engels-Amerikaans overleg over Perzië Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag medegedeeld. dat Engeland en de Ver. Staten overleg plegen met betrekking tot het beroep van de Sjah aan alle landen om steun. Volgens het Egyptische blad Al Miz- ri zou premier Zahedi hebben mee gedeeld, dat volgende maand de be sprekingen over de oliekwestie met En geland zullen worden hervat. In officiële Londense kringen toonde men zich verbaasd over de verklaring van generaal Zahedi in Al Misri. In een radiotoespraak heeft Zahedi verklaard, dat de afgezette premier Mossadeq, Perzië naar een bankroet had geleid. De vorige regering had een bin nenlandse schuld nagelaten van 17.705 milliard rials (ongeveer twintig milliard gulden). Alle provinciale gouverneurs, alsmede de militaire commandanten onder het bewind van Mossadeq zullen vervangen worden. Perzische zakenlieden zijn een actie begonnen om de Sjah te bewegen zich te laten kronen. De Sjah heeft reeds en kele malen zijn kroning uitgesteld, op grond van de economische moeilijkheden in Perzië. Vijf honderd winkeliers ver zamelen thans handtekeningen van per sonen, die voor kroning van de Sjah zijn. De politie te Teheran zet.de actie te gen de communisten nog voort. Donder dag werden weer drie communistische schuilplaatsen gevonden, waarbij een grote hoeveelheid explosieven en wape nen in beslag werden genomen. Sinds Dinsdag zijn reeds 42 vrachtauto's met communistische boeken cn vlugschriften verbrand. (A.F-P. Reuter.) Memorandum van Ali aan Nehroe Mohammed Ali, de eerste-minister van Pakistan, hééft een memorandum gezonden aan premier Nehroe van India, waarin de mening van de Pakistaanse regering over de voorbereidingen voor de volkststemming in Kasjmir is weergegeven. 1) de aanbevelingen van de Veilig heidsraad de basis voor de besprekin gen over Kasjmir moeten blijven vor men; 2) dat de benoeming door de Ver. Naties van de Amerikaans admiraal Chester Nimitz tot administrateur voor de volksstemming nog van kracht is en dat er geen sprake is van benoeming van een vertegenwoordiger uit een Azia tisch land. behoudens een besluit van de Ver. Naties; 3) dat de uit Kasjmir en Djammoe afkomstige Mohammedanen, die na 1947 naar Pakistan zijn geëmigreerd, stem recht moeten hebben; 4) dat de voorbereiding en het houden van de volksstemming onder controle van de Ver. Naties moet geschieden. Scheveningen 27 Augustus) Van onze correspondent PARIJS, 27 Aug. „Toujours l'inattendu arrive", heeft André Maurois eens geschreven. Dit woord van de gevierde academicien lijkt wel van toepassing op de sociale en poli tieke periode van onrust, die dit land, in volle vacantie, zojuist heeft beleefd. Zowel de regering als de bestuurders van vakbonden en politieke partijen zijn als het ware bij verrassing over vallen door een beweging, die eerst aarzelend en gelocaliseerd (de post staking te Bordeaux) is begonnen en later een ontstellende omvang zou aannemen. Frankrijks verknochte vrienden en trouwe bondgenoten heb ben bij tijd en wijle de adem inge houden en zich met grote zorg afge vraagd, hoe hun „patrie de coeur" uit de krachtproef te voorschijn zou ko- Met twee sluitstukken, elk bestaande uit 6 eenheidscaissons van 11 meter lenglc, 7'/a meter breedte en 3 meter hoogte is het gisteravond om üen minuien over huif zeven gelukt de laatste opening «n de Oostelijke inlaagdijk bij de Schelphoek te dichten en daardoor is dan de negenduizend hechtaren tellende polder Schouwen van het buitenwater afgesloten. aantal zwakke plekken voldoende ver sterkt, dan zal kunnen worden begonnen met het droogmalen van de verdronken polder. Hiervoor denkt men een week of vier nodig te hebben. Het ligt dus in de lijn der verwachtingen, dat zo om streeks Nieuwjaar Schouwen weer droog zal zijn. Het zwoegen beloond Aan de Schelphoek is de laatste we ken vrijwel dag en nacht gewerkt, Na de sluiting van de ongemeen gevaarlijke Gemene Geul en de Klompe Geul en het zorgvuldig bezinken van het maaiveld in het. tracée van de geprojecteerde in laagdijk is het plaatsen van de enkele honderden caissons, waarmee de inlaag- dijk verder uitgebouwd en voltooid moest worden, in bijzonder snel tempo gegaan. Op een dag werden caissons met een gezamenlijke lengte van 460 meter geplaatst. Nadat tenslotte een sluitgat van beperkte afmetingen in het Ooste lijke maaiveld was overgebleven, Icon gisteren de laatste phase van het her stelwerk hier worden afgesloten, waar voor twee sluitstukken, elk bestaande uit zes eenheidscaissons, zouden worden gebruikt. Tevoren had men nog twee eenheden van 5 caissons in de poldei gebracht als reserve. Om twaalf minuten over zes werden de gevaarten van enkele afvoerpontons uit in de richting van het sluitgat ge voerd. De manoeuvre had een bijzonder vlot verloop en even over half zeven kwamen de betonnen sluitstukken keu rig op hun plaats. Onmiddellijk werden de afsluiters opengezet en werd een be gin gemaakt met het ballasten teneinde de caissons de nodige standzekerheid te geven. De caissons zonken geheel vol gens plan op de bezonken drempel van het sluitgat en een minuten lang aange houden fluitconcert van sleepboten en andere schepen verkondigde tot ver in de omtrek het goede nieuws, dat de Schelphoek was gesloten. De eerstvolgende stap zal nu zijn het over de caissons heen bouwen van een zeewerende dijk. Deskundigen zijn van oordeel, dat deze in vier tot acht weken een en ander is uiteraard sterk af hankelijk van de weersomstandigheden zal kunnen worden voltooid. Is deze zeewerende dijk eenmaal gereed en een Het moment waarop het stroomgat van de Schelphoek tverd afgesloten door de laatste caissons. De commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die met vele andere autoriteiten de sluiting bijwoonde, verklaarde: deze over winning kwam eerder dan ik had kunnen dromen. Wij zullen ons uiter ste best doen en alles op alles stellen om. zodra dit verantwoord is, de be volking te laten terugkeren. Ondanks de tegenslagen op Duive- land bij Ouwerkerk, aldus jhr de Casembroot, moeten wij moed houden en er vast op vertrouwen dat ook daar het werk spoedig met succes zal worden bekroond. Prof. ir J. T. Thijsse verklaarde, dat men door het oog van de be kende naald is gekropen. Immers, de sluiting van de Gemene Geul en de Klompe Geul had geen dag later mogen geschieden, want anders zou de bezinking het niet hebben ge houden. Inmiddels is het nog op het nip- nertje gelukt ook het westelijk stroomgat voor Ouwerkerk te be dwingen. Al improviserend is men er in geslaagd de vorige week Zaterdag begonnen strijd tot een goede einde te brengen. Om de in het sluitgat liggende brokstukken van caissons heen is men er in geslaagd met klei, zand, bietennetten, gevuld met stort- steen, torpedonëtten, zinkstukken en ander dichtingsmateriaal een dijk te bouwen welke weliswaar nog onder water ligt, maar welke men zonder verdere tegenslag hoopt te kunnen afbouwen. Het Oostelijke gat bij Ouwerkerk biedt intussen een trieste aanblik. Een der landhoofden is totaal ver nield en de in het stroomgat gelegde zinkstukken zijn grotendeels wegge slagen door de sterke stroom, welke, nu het Westelijke gat is afgesloten, nog aanzienlijk in kracht is toegeno men. Op enkele plaatsen is de diepte al tot ruim 22 meter toegenomen. Des kundigen weten op dit ogenblik nog niet hoe lang men nodig zal hebben om dit nu wel zeer- gevaarlijke gat te sluiten. De meningen variëren van drie tot acht weken. Of men een poging tot dichting met behulp van de uit Engeland gekomen reusachtige Phoenixcaissons zal wagen maakt nog een punt van overweging uit. Prins Bernliard neemt deel aan Rotterdams concours hippique Prins Bernhard zal op het internatio naal concours hippique dat volgende week te Rotterdam wordt gehouden deelnemen aan de dressuurproef „prijs van de renbaan" en aan het nummer ..elegantste rijpaard". In beide catego rieën zal de Prins Arabesque berijden, het paard waarmee hij dit seizoen reeds twee eerste prijzen heeft behaald. Van de stal Soestdijk komen verder nog de volgende paarden en berijders^ uit; mevr. I. Siem—Roderwalt met Catriel. lt. t. zee vlieger H. Scheeren met Grey Boy. Tara Humara en Valseuse. kol. A. E. Pantchoulidzow met Pooka en Vera- crusano, (Den Haag 27 Augustus) Mau-Mau zou strijd gaan staken De leider der Mau-Mau Dedan Kimathi heeft zijn „ooriogsleiaers" bevel gegeven de wapens neer te leggen en de strijd te staken, aldus een brief aan het in de Swahili-taal verschijnende blad Habara Za Dunia. Een deel van deze brief, die afkom stig zou zijn van Dedan Kimathi zelf, werd gisteren door het blad ge publiceerd. Habara Za Durfia staat onder redactie van Wycliffe Awori, een inheems lid van de wetgevende raad van Kenya en oud-voorzitter van de thans verboden Kenyase Afrikaanse Unie. In een bewerking van de brief, die te Nairobi beschikbaar was, zou Kimathi verklaard hebben, alle oor logsleiders in de bossen bevolen te hebben, de strijd na Augustus 1953 te staken, opdat er weer vrede zou kunnen heersen en een nieuw Kenya geschapen zou kunnen worden. Naar verluidt, is de brief per post aan de hoofdredacteur van Habara Za Duhia verstuurd. Ook de gouver neur van Kenya zou een dergelijke brief gezonden zijn. De Britse opperbevelhebber In Oost-Afrika, generaal Erskine, heeft het vorige weekeinde naar de brief van Kimathi aan de gouverneur ver wezen, toen hij bekendmaakte, dat de verzetslieden een kans gebo'den was om zich over te geven en dat zij de verzekering gekregen hadden eerlijk behandeld te zullen worden. Kimathi, aldus Erskine. had te ken nen gegeven, dat hij de strijd wilde eindigen, „doch uiteraard op zijn eigen voorwaarden". De brief varf Kimathi was gedag tekend 14 Augustus. (Reuter). Sterke inkrimping van -Semjonows staf. Het officiële Oostduitse persbureau ADN meldt, dat de Russische hoge com missaris in Oost-Duitsland, Semjonow, zijn staf tot een derde van de oorspron kelijke grootte heeft teruggebracht, zulks in verband met de ontbinding van de Russische commissie van toezicht Oost-Duitsland. (Reuter) PLAATSELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door g het K.N.M.I. in De Bilt. tot Zater- X dagavond (opgemaakt te 10 uur). 5- Veel bewolking met op vele P f plaatsen tijdelijk regen of mot- S regen. Overwegend matige wind. h hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Vannacht minder koud, ■s morgen overdag ongeveer dezelfde S temperatuur als vandaag. -S 29 Aug. Zon op 5.46, onder 19.35. Maan op 20.56, onder 30 Aug. 13.50. S Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur max. neersl. temp. afgel. men. Wat ban er nu nog terechtko men?, de vraag is de afgelopen weken herhaaldelijk gesteld en onbeantwoord gebleven, van economische, politieke en militaire integratie in Europa, waarover de laatste jaren zoveel ge zegd en geschreven is, nu de bewo ners van de Franse vleugel van het toekomstige Europese huis elkaar in de haren zijn gevlogen? Op het ogenblik staat in elk geval wel vast, dat de jongste onlusten hun sinds enige maanden gedaald vertrou wen opnieuw hebben aangetast, dat hun twijfel aan de spoedige verwezen lijking van de unificatie van Europa, een ideaal, dat zij in het oog blijven houden, is versterkt en dat de aan trekkelijkheid der propositie ietwat in waarde is gedaald. De psychologische en politieke fout, die de regering heeft gemaakt, door de indruk te wekken dat de van haar direct- of indirect afhankelijke gesala- rieerden het eerst een veer zouden moeten laten om hier orde op zaken te stellen, is onvergefelijk. Dat zij de reactie niet heeft voorzien, is geen verontschuldiging, ..gouverner" heet nu eenmaal „prévoir" te zijn en behoort dat ook te zijn. In de regering-Laniel, een coalitie, na een heel zware politieke crisis van vijf weken, eind Juni gevormd, zitten mannen van grote ervaring en kunde, van behoudende, en jonge, veelbeloven de krachten van vooruitstrevende aard. Uit deze schok van meningen behoort de waarheid te kunnen worden afge leid. Of men. nu rechts of links ge oriënteerd is, niemand kan ontkennen, dat in een land. waar de indirecte be lastingen de minder draagkrachtigen als lood op de schouders drukken, waar een wezenlijke belastinghervorming tot nu toe alleen een verkiezingskreet is gebleken te zijn, waar de staat door subsidie of daarmee' aanverwante maat- regelen de distillateurs van alcohol en de verbouwers van suikerbieten op eco nomisch onverdedigbare gronden in bescherming neemt, een van de eerste en meest probate middelen om het begrotingstekort te verkleinen, te vin den zal zijn in een opschuiving van de pensioengerechtigde leeftijd van post- bestellers en spoorwegarbeiders. Van een dergelijke maatregel verwachtte de regering voor wat het spoorwegpersoneel betreft een bezuiniging, die eind 1954 dertig milliard zou bedragen. Precies een week geleden heeft de minister van openbare werken in een brief aan de raad van beheer van de spoorwegen doen weten, dat deze maatregel wordt ingetrokken. Wég dus dertig milliard en bovendien een verlies aan inkomsten van de thesaurie, dat op zijn minst gelijk staat met deze gedecreteerde en later ongedaan gemaakte bezuinigingen. Wat de stakingen aan het vrije be drijfsleven hebben gekost, komt vol gens deskundige berekening neer op een bedrag, dat in de honderd mil liard zóu lopen. Frankrtjfcs onzicht bare exporthet toerisme, heeft een enorme schade geleden, welke nog niet in een cijfer valt uit te drukken. Gehele verdiepingen van de Parijse hotels, die in de maand Augustus goed gevuld plegen te zijn, zijn thans ge sloten en het personeel is naar huis gestuurd. De minister voor de P.T.T. heeft het met- zijn ambtenaren aan de stok ge had. o.a. over een rendementspremïe. Helsinki weer wind m/s gr. C. in mm geh bew. WZW 5 17 t Stockholm zw. bew. NW 2 20 Oslo 1. bew. NW 2 0 Kopenhagen h. bew. WZW 7 19 0,2 Amsterdam Z 3 18 o Edinburgh h. bew. WZW 5 17 02 Londen zw. bew. WZW 1 22 0 Luxemburg 1. bew. N 1 19 0 Parijs onbew. Stil 22 Bordeaux onbew. Stil 25 Q Grenoble onbew. Stil 23 Nice NW 4 24 Genève nevel W 2 23 Ziirich mist WNW 21 o Locarno onbew. O 1 25 0 Berlijn nevel WNW 3 20 Frankfort nevel Stil 21 17 o München nevel ZW 1 0 Wenen geh bew. NW 5 18 0.5 Innsbruck nevel W 14 4 Rome zw. bew. NO 4 26 8 die aan het eind van het jaar zou worden uitgekeerd een belofte, door 's ministers voorganger gedaan, die hij aanvankelijk niet wilde honoreren. Ook hier heeft de regering bakzeil moeten halen. Zelfs zij, die erkennen, dat de regering, wat het fond van de kwestie betreft, gelijk heeft, geven toe. dat zulk een felbestreden decreet alleen in een stelsel van meer algemtne maatregelen thuis hoort en niet als hors d'oeuvre diende te worden op gediend. Zo komt de regering als gevolg van naar politieke en psychologische blun der allerminst gesterkt uit deze kracht proef te voorschijn. Haar incidenteel toegeven, de onvoldoende toelichting van haar maatregelen en haar verzuim cm van te voren overleg te plegen met de belanghebbenden, hebben haar ge zag zwaar aangetast. Tenslotte bestaat er grote kans, dat van een voor 30 September a.s. te verwachten bijeen komst van de commissie voor collec tieve arbeidsovereenkomsten een glo bale loonsverhoging het gevolg zal zijn waarop een prijsverhoging zou kunnen volgen. De vicieuze cirkel van lonen en prijzen blijft- dus bestaan. Het ontstaan, de ontwikkeling en de beëindiging van de stakingen leren, dat er een zekere fundamentele eenheid aan de basis bestaat tussen socialisti sche. communistische en christelijke arbeiders _en ambtenaren. Hun lande lijke leiaers. zo is verder gebleken, hebben voor een groot deel de greep op hun leden verloren en deze ook niet kunnen herwinnen. Onenigheid en con currentie aan de top mogen dan een volksfront, socialistisch gesproken, voor het ogenblik onbereLkbaar maken, aan de basis heeft men de contouren van zulk een front drie weken lang kun nen waarnemen. Tl"?,",,°tt een volksfront onmiddellijk bereikbaar. Nog altijd is met bewezen, dat de socialisten in een regering van Mendès-France. een links- radicaal. zouden zijn gestapt, al hebben stem aan deze candidaat voor het premierschap gegeven. Nog minder waarschijnlijk leek toen. in Juni, deelneming van M.R.P (katho- MendèTFSnce"' e0n Verscheidene van hun leiders heb ben zeker het hunne ertoe biipedra- Ken om de investituurspoeine van Mendes-France te doen mislukken en mt een recent communiqué van de party en, waarin tegen het socialis- usch-commumstische streven naar een buitengewone kamerzitting verzet wordt aangetekend, blijkt dat bun leiders ook thans een „verbreding van de meerderheid" nog niet voor mogelijk houden. Als men wil concluderen en resu meren. schijnt de oplossing van het Franse „probleem", sociaal, finan cieel en economisch bezien, eerder vertraagd dan verhaast te zijn, ter wijl voor allen, die het wel menen met de unificatie van Europa, door de ontstane achterstand met het franse herstel de Europese gedachte voorlopig althans, een deel van haar aantrekkelijkheid heeft verloren TnaloP woordvoerder van dfe Indiase regering fceeit Woensdag be kendgemaakt dat in de staat Hatdera- gedurende de maand Juli 137S per- i aan nhnWa a U..

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1