SPORTSPEL-SPANNING Puistjes Nederlandse wielrenners logeren in een „roversnest" Sterk bezette wieler-revanches in liet Olympisch Stadion •JtD.B. Maan en Schorpioen NE U luistert naar: DE MAASBODE VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Aan de vooravond van Lugano LUGANO, Donderdag Hoog boven het meer van Lugano, in liet bergland van Agno, ligt een klein dorpje, Muzzano genaamd, dat slechts toegankelijk is langs smalle, .steil klimmende grintweggetjes. Een paar grijs-grauwe en zeer oude buizen, een school, een landelijk hotelletje, „Pensione Muzzano" genaamd, dat schuil gaat in de druivengaarden, dat alles tezamen geplakt op een berg, ziet er, wanneer men in het dal rijdt, als een middeleeuws roversnest uit. Maar eenmaal hoven op de berg lachen de vriendelijk en druk spelende kinderen van het Tessiner-volk gul naar de vreemdeling, die men gaarne in zijn midden ziet. En hier, met die grote Nederlandse rennerskolonie in „Pensione Muzzano", wordt men vol bewondering nagekeken, want Wim Aan Est, Woutje Wagtmans en Jan Nolten, over wie men zoveel gelezen heeft in de periode van de Tour de France, om van de anderen maar niet te spreken, logeren immers in liun dorpje Fi Dat „Pensione Muzzano" werd de Ne derlandse equipe toegewezen door de Zwitserse wielerbond en laten wij het maar ronduit zeggen: rijders en verzor gers, mecaniciëns en renners, om van de echtgenoten en verloofden maar niet te spreken, zijn er in alle opzichten best mee tevreden. Ook Kees PeUenaars lo geert er, nadat hij van een nuttig uit stapje naar Milaan was teruggekeerd, waar hij voor de professionals banden van de allerbeste kwaliteit en van verschil lend gewicht op de kop heeft getikt. Alle amateurs zijn aanwezig, t.w. Van gedeelte van 725 meter. Het oppervlak van het parcours is over het algemeen goed, maar de weg kronkelt door de ber gen en de bergjes, en hier en daar zijn er haarspeldbochten in opgenomen, welke de renners nog al wat moeilijkheden zul len bezorgen, vooral de minder geroutS- neerden onder hen. Het circuit is smal, over het algemeen hoort men de mening verkondigen: een voortreffelijk uitgekozen circuit, waarop een prachtige strijd, zowel bij de amateurs als bij de professionals, mag worden ver wacht. Fausto Coppi heeft verteld, dat den Brekel (Echt), Paymans (Tilburg), De j het circuit van Lugano moeilijker, lastl- Groot (Amsterdam), Van 't Hoff (Sassen- ger en interessanter is dan dat van Val- heim), Post (Nieuw Vennep) en Wolfs I kenburg. En als de serieuze Copoï dat (Vlijmen). De professionals waren Donder- zegt, dan hoeft men aan die uitspraak niet dagavond nog niet allen in het roversnest te twijfelen, aanwezig. Wij zagen Adri Voorting (Haar- i lem), Wout Wagtmans (Breda). Thijs Roks j (Sprundel), Hein van Breenen (Amster dam), Hans Dekkers (Eindhoven) en Jan Nolten (Geleen). Alleen Van Est en Ger- rit Voorting hadden zich nog niet gemeld, maar men verwachtte hen in ieder geval in de loop van Vrijdag. Officials en renners waren vol lof over het circuit, dat zij moeilijker achtten dan dat van Valkenburg. Over bijna 3 km. zit er een klim in van 286 meter tot 390 me ter, een berg van een stevig formaat, met een stijging van 8's bij Crespera over een WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DE WEG ENGELSE RUITER.PLOEG VOOR ROTTERDAM Ook de Engelse ruiterploeg voor het in ternationaal concours hippique te Rotter dam van 3 t.m. 6 September a.s. is thans' definitief vastgesteld. Weliswaar zal de wereldberoemde combinatie van kolonel Llewellyn met zijn paard „Foxhunler" niet uitkomen, maar de equipe is a'tijd nog aantrekkelijk genoeg. Vooraan staat mevrouw M. Marshall— Whitehead, de vroegere miss Mary Mars-1 hall, die met haar paarden „Nobbier" en „Last Star" een grote internationale re putatie geniet. Verder maken deel uit van de ploeg: majoor G. B. Gibbin met „Blue .Lady", miss J. Palethorp met „Earl's Ram bler", kapitein R. J. G. Dallas met „Fran kje" en „Bones", miss R. de Rotschild met „The Heron" en Lady Mary Rosa Williams met „Grey Skies 'errari trekt zicli uit de auto-sport terug Het besluit van de Italiaanse auto-fabri kant Ferrari om zijn wagens aan het einde van dit seizoen na de grote prijs van Monza op 13 Sept a.s, uit de wed strijdsport terug te trekken, is hèt onder werp van alle gesprekken in de automo bielwereld. Ferrari zeide dat zijn besluit om gezonheidsredenen genomen was; hij wilde dit niet verder toelichten. Naar vermoed wordt, zullen de vier beroemde coureurs van de Ferrari-ploeg, Ascari. Villoresi, Farina en Hawthorn, door andere fabrieken worden geënga geerd. Indien Ferrari zijn standpunt niet wij- zit, zullen zijn wagens nog slechts in drie races uitkomen: de wedstrijd te Nurbure op a.s. Zondag, de grote prijs van Italië op 6 September en de grote prijs van Monza op 13 September. Volgens „Gazetta dello Sport" zou Fer rari zijn besluit genomen hebben wegens financiële moeilijkheden. Het blad wijst er op, dat de productie van Ferrari be perkt is tot ongeveer 100 wagens per jaar, en dat de financiële positie van de fa briek. die geen steun van de regering krijgt, geleidelijk was verslechterd. Ferrari heeft niet meegedeeld of hij al dan niet door zal gaan met het bouwen van sportwagens. In kringen, die nauw contact houden met de Italiaanse auto mobielindustrie. achtte men een stopzet ten der productie zeer waarschijnlijk. Later verklaarde Ferrari nog, dat zijn enige zorg van het ogenblik was te trach ten, zijn arbeiders en technici bij andere fabrieken geplaatst te krijgen. In dit ver band is een bijeenkomst tussen de direc tie van de fabrieken en het technisch personeel gehouden, maar hierover wer den geen bijzonderheden verstrekt. Het besluit van Ferrari heeft in in dustriële en sportieve kringen grote op schudding veroorzaakt. Men hoopt dal alsnog een oplossing zal worden gevon den welke het de Ferrari's mogelijk zal maken Italië in internationale races te blijven vertegenwoordigen. STERKE FRANSE RUITER- PLOEG VOOR ROTTERD AM De Franse ruiter-ploeg, welke zal deelnemen aan het Internationaal concours hippique te Rotterdam van 3 l m 6 Sep tember, is zeer sterk samengesteld: Jon- queres d' Oriola, met de reputatie van eer der beste ruiters van Europa, komt met de paarden „Alï Baba" en „Voulette", luitenant Bertrand du Breuil met „Ukase" en „Reseda", luitenant Lefrant (2e prijs in de samengestelde wedstrijd van het Olympisch tournooi 1952 te Helsinki) met „Venelise" en „Bagatelle", luitenant De Thierens met „Xerxes" en „Azur" en de bekende amazone mej. José Bonnaud met „Charleston" en „Arlequin". Het Zuid-Slavische watcrpolo-zcvcn- tal, dat te Nijmegen het tournooi om de Trofeo Italia heeft gewonnen, speel de te Wuppertal een officieuze landcn- wedstrjjd tegen Duitsland. De wedstrijd, welke onder leiding van onze landge noot Henk de Kok stond, werd met JS2 (ruststand 5IJ door de Zuid- Slaviers gewonnen. Dit circuit moet Zaterdag door de amateurs 12 maal worden afge legd, totaal 181 km. Zondag rijden de profs 18 ronden, totaal 271 km. Kr 7,it in het parcours een stij ging van 98 meter, welke zich uitstrekt over een lengte van V/s kilometer. Het laatste stuk naar de finish vertoont een lichte daling. Tokio Twee kraamverpleegsters zijn door de politie gearresteerd. Sinds het eind van de oorlog hadden deze twee engelen maaksters t waalf pas geboren babies ge dood. Ze deden dat, zeiden ze, op ver zoek van de „moeders", en lieten zich per „geval" 500 Japanse yen (ongeveer 5) betalen. Perth (Australië) Dit staaltje verrichtte een harpoenier op een walvisvaarder. Met één harpoen wist hij twee walvissen te raken; hij pikte ze beide in één ruk aan de haak niet alleen, maar wist ze nog mee te krijgen ook naar het moederschip. Amsterdam Zin in 'n gezellig uitje? De Pan Ameri can World Airways heeft wat voor U. Deze Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij heeft namelijk een reisje om de wereld georganiseerd, die 85 dagen zal duren. Deze globe-tour gaat met een Douglas „Super 6" Clipper en U ziet dan op Uw gemak o.a. Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Azië (met Indonesië), Ja pan, Hawaï en zo hier en daar nog een plukje eilanden. Dertig personen zullen kunnen meedoen en op de reis, die 90.000 k.m. lang is. hebt ge de ruimte Sn het vliegtuig, want in eerste klas uitrusting vervoert deze Douglas nor maal 56 personen. Zorgt U er voor, dat U op 21 Januari in New York met Uw koffertje gereed staat: U bent dan 16 April weer in de „thuïs"-haven. O ja, de prijs 15.000 dollar; 't kost een paar centjes, maar U geniet, zegt PAA. Ede Gedurende de Heideweek hebben 500 kinderen uit Strijen in Ede gelogeerd. Ze hebben er genoten en Albert Fortuin had het zo op prijs gesteld, dat hij de dag nadat hij weer thuis was, op de fiets stapte en terug ging naar Ede, naar zijn pleegouders van een week. Alleen vergat hij er thuis iemand iets van te zeggen, zodat er een heleboel onrust ontstond. Albert mocht de nacht over blijven, maar intussen was Strijen reeds op de hoogte gebracht en Woensdag ging Albert weer terug van de Veluwe naar de Hoeksche Waard. Londen Proeven hebben aangetoond, dat muizen, die juist een voor een muis stevige dosis alcohol hadden gekregen, beter bestand waren tegen de gevolgen van de uit straling van een atoomboom dan „ge heelonthouders". En zo schrijft 'n atoom- specialist in een Engels geneeskundig tijdschrift: „Hoewel er geen enkele ga rantie ls dat, wat goed is voor een muis ook goed is voor een mens, zou het toch niet kwaad zijn dat U een stevige borrel drinkt zo gauw U weet, dat er atoom bommen op komst zijn". Aan U de op lossing van de vragen: hoe weet je wan neer ze komen en zou het middel ook erger kunnen zijn dan de kwaal? Van Vliet, Patterson, Verschueren, Robiet! Voor de revanches van de Wereld kampioenschappen wielrennen op de baa» op Dinsdagavond 1 September a.3. in het Olympisch Stadion te Am sterdam heeft Stadion-directeur D. Bessem een aantrekkelijk programma vastgesteld, waarin verscheidene bui tenlandse cracks zullen optreden. Het sterkst bezette nummer is de stayers-race in 1 manche van een uur, waarvoor de wereldkampioen 1952 èn 53 Dolf Verschueren (België) is contracteerd, alsmede Roger Quegnet (Frankrijk) die in Zurich tweede werd, Lemoine (Frankrijk) en Schorn (Duits land) die eveneens in Zurich in de fi nale doordrongen, aan welk gezelschap een sterk Nederlands trio is toege voegd: de nationale kampioen Cor de Best (wiens physieke conditie van het ogenblik het echter nog niet geheel zeker maakt of hij inderdaad zal kunnen star ten), onze populaire renner van deze we ken Wout Wagtmans 'die in de Tour de France historie maakte maar ook al eerder blijk heeft gegeven tot grote prestaties achter de stayers-rol in staat te zijn) en de jonge Stakenburg (de meest op de voorgrond tredende figuur uit Bessem's jeugdwedstrijden). Minder interessant is het spvintnum- mer, waarin natuurlijk wél wereldkam pioen Arie van Vliet zal uitkomen, maar niét de beide andere ZÜTicfh-finalisten Harris en Sacchi, alle pogingen van de heer Bessem daartoe ten spijt. Naast Arie van Vliet zal Jan Derksen de Ne derlandse kleuren verdedigen, terwijl voorts meedingen de Zwitser Oscar Plattner en de Fransman Bellenger. En d&n heeft de heer Bessem voor deze revanche nog iets bijzonders in petto: de eerste wedstrijd van de Zwitser Hugo Koblet na zijn ernstige val in de Tour de France en het is verklaarbaar dat dit heroptreden van ..De Bel Hugo" met belangstelling wordt tegemoet ge zien. Koblet zal starten in een omnium, waarvan uiteraard de achtervolging het belangrijkste onderdeel vormt. En daarin zal hij ontmoeten de wereld kampioen achtervolging Patterson (Australië) en diens Zürichse. finale-con- ourrent Nielsen (Denemarken). Het programma wordt besloten met een achtervolging amateurs tussen de twee sterkste Nederlandse renners in dit nummer: Piet van Heusden 'in 1952 wereldkampioen maar ditmaal in de kwart-finales uitgeschakeld) en Daan de Groot 'derde in Zül'ich). Wat het stayers-programma nog be treft tenslotte, heeft de heer Bessem de twee Nederlandse deelnemers te Zürich: j Pronk en Bijster, op grond van hun j slechte rijden aldaar niet voor deze re vanches uitgenodigd TENNISLERAREN SPELEN OM HET KAMPIOENSCHAP Voor de tennisleraren die dag in dag uit zich uitsloven in lesgeven, meren deels aan middelmatige spelers, zjjn de jaarlijkse kampioenschappen een festjjn. En hei Is verwonderlijk dut zij, ondanks dat eentonige, ingehouden lesgeven, nog zulk een goed spelpeil bereiken Het ware tenminste te wensen dat de K.N.L.T.B, de wedstrijd Amateurs Oefenmeesters weer op het programma bracht, De eerste twee ronden op de lianen van Feslina te Amsterdam hebben althans verschillende partijen gebracht die zeker gelijkwaardig zijn aan die van de laatste ronden van de nationale ama teur-kampioenschappen. Vooral die van J. de Mos (al enige jaren kampioen) tegen G, Mulder. De uitslagen waren: Enkelspel, eerste ronde: G. Mulder sl. Houps 9 —7 64 61; Haazebroek sl. A. Kauling 60 63 60; Poot sl. Sabbé G4 64 61Parlevliet sl. Turnhout G1 64 61A, Hemmes sl. Dekkers 36 61 G1 62; Bruin sl. de Smit 61 62 61; C. Heemskerk sl. J. Heemskerk 36 6—4 60 86: Schuu ring sl. B. Baljé 6—3 6-4 2—6 8—6; R. Kauling sl. van Vliet 61 62 64; G. Baljé sl. Bernaert 60 64 75; Buytelaar si. .T. v. d Torre 6—1 6—3 61van Beem sl. Corstjens 75 62 75; K. v. d. Torre sl. van Harskamp 6—2 2—6 9—7 6—4. Tweede ronde: J. dp Mos wint van G. Mulder 8—6 6—4 terugfetr.Poot sl. A Sabbé 64 75 61: Bruin sl. C. Heemskerk G1 60 6—1; H. Hemmes sl. Schuuring 61 64 6—1: R. Kauling sl. C. Baljé 6--2 4—6 3—6 7—5 6—4; J. Mulder si. Buytelaar 7—5 62 6—2; K. v, d. Torre sl. van Beem 4—6 64 75 6—3: A. Hemmes sl. Parlevliet 63 63 4—6 7—5. QUADRILLE-RIJDEN DOOR MILITAIRE SCHOOL BERN De exhibities tijdens het internationaal concours hippique in de eerste Septem ber-week te Rotterdam worden ditmaal verzorgd door de Militaire Rijschool te Bern, want evenals Frankrijk en Oosten rijk streeft ook Zwitserland naar het in standhouden van de traditie in de rij kunst. waarbij de Zwitsers het niét zoeken in het optreden me; een groot aantal rui ters en paarden doch volstaan met het de monstreren van een quadrille door vier combinaties. In de 17e en 18e eeuw werd een derge lijke quadrille veel gereden en behoorde nummer naast toneel en muziek tot meest geliefde vorm van ontspanning. De Zwitserse Mi'-ilaire Rijschool brengt ons in gedachten terug naar de oude tijden van romantiek; en wanneer wij de ruiters zien verschijnen in de oude rococo-cos- tuums, worden wij teruggevoerd in de pe riode van verfijnd stijlgevoel, die zo'n scherp contrast vormt mei het vlakke en zakelijke tijdperk van onze dagen. De quadrille wordt begeleid door muziek van Haydn, Boccherini, Mozart en Schu bert, welke muziek er toe bijdraagt, dat de met grote nauwgezetheid en in volko men rust uitgevoerde figuren voor de toe schouwers uitstekend tot haar recht komen. De gangen en figuren welke in de qua drille worden getoond, zijn grotendeels dus nog uit de oude tijd, doch om aan te tonen dat de dressuur in de eeuwen steeds meer is vooruitgegaan, zullen ook de galop changementen vertoond worden. De commandant majoor O. Frank berijdt de Italiaanse schimme>ruin „Soliman" en ",s nemen aan het voorrijden van de quadrille deel de onderofficieren-instruc teurs Chaumarlin met de Duitse vosruin .Biondo", Trachsel met de Hongaarse vos- •uin „Flott", Fischer met de Franse vos- ruin „Vasello" en Friedli met de Zweedse •osruin „Wurman", welke ruiter-en-paard- combinalies alle ook hebben deelgenomen i de Olympische Spelen 1952 te Helsinki, arbij zij, na Zweden., als tweede In het totaal klassement dressuur equipes de zilveren medaille voor Zwitserland ver overden. Advertentie Voormalige „president" nog in bewaring Nu verdacht van oplichting De raadkamer van de Maastrichtse rechtbank heeft bü het. verstrijken van de eerste termijn van het bevel tot be waring van Robert Lombert de door de economische officier van Justitie ge vorderde verlenging van het bevel tot gevangen-houding terzake van verden king van een economisch delict (overtre ding deviezenbesluit 1945) afgewezen, Daarna heeft de officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank aanleiding gevonden L.. verdacht van oplichting van zijn medetochtgenoten op het luxe schip „President Robert" in voorlopige hechtenis te stellen. De rechter-commis saris heeft daarop geweigerd een bevel tot bewaring af te geven, Van deze be schikking is de officier in appèl gegaan bij de rechtbank, welke gisteren de be schikking van de rechter-commissaris heeft vernietigd en alsnog een bevel tot bewaring tegen L heeft afgegeven. Agrarische emigranten worden omgeschoold De belangrijkheid van het omscholings- centrum voor aanstaande emigranten, die hun weg in de landbouw willen vinden. wordt in brede kring erkend. Dit kwam -- - gistermiddag o.m. tot uitdrukking bjj de i len dus^heel wat rn^r p^jen^en^dan officiële opening van een dergelijk Op Prinsjesdag Nieuwe rijroute voor de gouden koets (Van onze Haagse redactie). Voor het Koninklijk Palels aan het Lange Voorhout in Den Haag zijn enige voorzieningen getroffen, zoals het verwij deren van stenen paaltjes, opdat de gou den koets op Dinsdag 15 September a.s. geen enkel staketsel in de weg zal staan. Ook zal de crecompagnie nu beter in de gelegenheid zün zich op te stellen. Voor het eerst sinds mensenheugenis zullen Koningin en prins niet meer het paleis Noordeinde dat inmiddels een interna tionale academie is geworden als uit gangspunt voor hun tocht vice versa naar de Ridderzaal nemen. Hiervoor in de plaats is het paleis aan het korte einde van het Lange Voorhout gekozen. Dit zou hebben kunnen inhouden, dat hierdoor de route naar het Binnenhof aan merkelijk werd bekort, waardoor heel wat minder belangstellenden van het hoogte punt van dit Prinsj'esdagfestijn zouden hebben kunnen gen-ieten. Na enig wikken en wegen is echter besloten, in het ver volg eveneens het schelppad van het Lan ge Voorhout te berijden zodat vervolgens ook de gehele Kneuterdijk en de Lange Vijverberg zullen moeten worden afgelegd, aleer met de Korte Vijverberg weer de oude route wordt bereikt. Zodoende zul- trum te Kerk-Avezaath bij Tiel door de regeringscommissaris voor dc emigratie ir B. Haveman. Niet alleen waren er vertegenwoordigers uit de agrarische sector, maar ook de emigratie-attaché's van Canada. Australië en Nieuw Zeeland, die zich op de hoogte kwamen slellen van de wijze, waarop de aanstaande emigrant wordt gevormd. De heer Haveman merkte in zijn toespraak over de emigratiemogelijkheden op, dat de vorming van een toekomstige emigrant van het allergrootste belang is. Hij dankte het bureau Oogstvoorziening voor de or ganisatie van dit omscholingscenirum. Advertentie Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare i Manpic D.D.D, De Jeuk bedaart, ""£5"" ziektekiemen worden andere Italiaanse boten. Sport-Sp*tt9n Tal van bekende buitenlandse alhleten, o.a. Lloyd la Beach (Panama), Mc Kenley (Jamaica), Mc Donald Bailey (Engeland), Gordon Pirie (Engeland), Chris Chataway (Engeland), Werner Lueg (Duitsland) en Haas (Duitsland), zijn uitgenodigd om. in November-December in Australië aan profs- dan wel amateur-wedstrijden deel te nemen. De Australische amateurs-ath- letiekbond overweegt ook een invitatie aan Fanny Blankers-Koen. Op de Russische athletielc-kampioen- schappen te Moskou is Youri Lltuev erin geslaagd, het Europees record 400 meter horden tot 50,7 sec. te verbeteren. Het oude record stond gedeeld op naam van de Duitser Koeling, de Fransman Arifon en de Italiaan Filiput, met 51,6 sec. Li- tuev liep verleden jaar reeds 51,3 en 51,2 sec., welke tijden echter nog niet als re cords erkend zijn. De Amerikaan Glen I-Iardin houdt het Wereldrecord met 50,6 sec. Te Moskou heeft Nina Otkalenko-Plet- neva het Wereldrecord 800 meter dames, dat op haar eigen naam stond, tot 2 min. 7,3 sec. verbeterd. De Olympische kampioenen Straullno- Rode (Italië) wonnen het zeil-kampioen- schap van Europa in de Star-klasse te vóór de Portugezen en twee weleer het sprookje van ie Derde Dins dag in September kunnen aanschouwen. Verder zal er niet veel veranderen, aan gezien voor de militaire afzetting waar schijnlijk met evenveel manschappen als in andere jaren zal kunnen worden vol- gednort en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DE OEFENING „MARINER" DIPLOMA ZWEM-ONDERW1JS Gedurende de maanden September t.m. April zal bij voldoende deelneming in de navolgende steden door de Kon. Ned. Zwem Bond een opleiding voor het di ploma zwemonderwijzer(es) worden ge organiseerd: Alkmaar, Amersfoort, Am sterdam. Apeldoorn, Arnhem. Den Haag, Groningen, Plaarlem. Heerlen, Leeuwar den, Leiden, Maastricht, Rotterdam Utrecht. De opleiding omvat de onderdelen theorie, lesgeven, eigen bedrevenheid, medische vakken. Het diploma geeft de bevoegdheid om klassikaal en hoofdelijk zowel aan volwassenen als aan kinderen (ook schoolklassen) zwemles te geven. In de regel, worden de lessen op één avond per week gegeven in een over dekte zweminrichting. CRICKET-JEUGDELFTAL Zoals gemeld zal a.s. Zaterdag op het terrein van Quick te Den Haag een cricketwedstrljd worden gespeeld tussen een Nederlands Bondselftal en de Neder landse Jeugdploeg. Van deze laatstè. is nu ook de samenstelling bekend. Zij luidt als volgt: Van Arkel, (HCC) captain, Van Eek (Quick H.>, wicketkeeper. Bak ker Jr (HCC), Bosch (ACC), Van den Bosch (HCC). Dukker (Ajax A.). Van Hoepen (HBS). Janssens Schoonhoven (VRA), Van Liemt (Rood en Wit), De Roos (VW) en Wijkhuizen (Rood e" Wit). Robert Neill Vertaling van Karei Deenen 44. EE! Er klonk bezorgdheid in die uitroep en ook Pennv was ineens een en al belangstelling. Het had niets te betekenen denk ik. Maar hu dat hij zich in het kreupelhout had moeten schuil houden. omdat er een paar ruiters aankwamen. Ze reden naar het Westen. O. dan kwamen ze zeker uit een bierhuis, zei Wtll opgelucht^et? Dg m8n die voorop reed, was Roderick Mansell^ riepen penny en Will tegelijk. John had moeite zijn onverschillige air te bewaren. Dat vertelde father Barlow tenminste. En hij zal zich wel niet hebben vergist denk ik Maar wat voerde Roddy daar dan uit? vroeg de nieuwsgierige Penny. Hü reed naar het Westen. Ja dat heb je al gezegd. Maar waar ging hij naar tWli dat w-eet ik ook niet. Wat ligt er ten Westen van Standish? Ormskirk. En wat is er in Ormskirk? Niets! Tegenwoordig tenminste niets meer. Waarom zou hjj er dan heengaan? Dat zal ik hem Zaterdag vragen. Nee. Penny, doe dat liever niet. John was er op voorbereid dat ze zoiets zou zeggen en had dit antwoord al klaar. Dan zou hü waarschijnlijk vragen, wie hem gezien heeft. En als hü vermoedt dat het father Barlow is geweest, laat hij hem later misschien in de val lopen. O. maar ik... Dat is heel juist, viel Will haar bruusk in de rede. Je houdt er je mond over. Penny! Penny knikte langzaam Zrj zag het nu blijkbaar ook in en John was gerustgesteld. Hij wendde 2ich weer tot Will. Dat Martin-meer. waarover Je sprak, dat ligt toch ten Westen van Ormskirk, Is het niet? Plet meer? Ja. ten Noordwesten. Maar Je zei, dat hij daar nogal eens op jacht ging? Ja zeker, maar alleen in de winter. Ik heb je toch gezegd, dat er 's zomers geen ganzen zün. Waar ging hij dan hoen? En waarom? John dronk ruslig van zün bier en deed alsof hij de oplossing van het raadsel aan hen beiden overliet. Penny en Will keken elkaar vragend aan. Er zitten eenden, merkte Penny weifelend op. Er zijn altijd wilde eenden op het meer. Will schudde het hoofd. Eenden worden-niet in Augustus geschoten. Dan Z(jn de jongen nog niet groot genoeg. Penny zweeg. Zij kon blijkbaar niets anders meer bedenken. Maar John liet het ét niet bij. Dan ging hij zeker naar Ormskirk. zei hü. Wat zou hij in Ormskirk moeten doen? vroeg zij enigszins geprikkeld. Daar valt niets te beleven. Waarom zou iemand daar 's avonds naartoe gaan? Daar wilde John haar juist hebben. Misschien had hü er een afspraak, zei hü be daard. O. en met wie dan wel? vroeg Penny koeltjes. Dat zou ik ook niet weten. Ik denk bijvoorbeeld aan mevrouw Waring. Wie? Penny ging met een ruk rechtop zitten. Wie is mevrouw Waring in 's hemelsnaam? Een vriendin van hem. Maar ik heb niet ge hoord dat ze in Ormskirk zou zün. John leunde achterover, alsof het geval hem ver der niet interesseerde. Will Hoghton keek hem onder zoekend aan en er kwam een tinteling in zijn ogen, alsof hij Johns bedoeling begreep. Jaagt die dame op eenden? vroeg hü langzaam. Dat lükt me heel onwaarsch$nlgk. Waarom denk je dan..,? Ik denk niets. Ik bedoel alleen maar, dat een man, die afspraakjes maakt met een dame in Londen, er ook wel een met 'n andere dame in Ormskirk kan maken Ik heb daar zoiets over horen verluiden. O. juist. Will knikte begrüpend en scheen af te wachten wat Penny daarover zou zeggen. Will! viel zij tegen hem uit, ik wil welen wat daarvan waar is: en ik zou graag willen, dat jü daarachter probeerde te komen. Maar hoe? Dat moet je zelf maar uitmaken. Zij keek hem met fonkelende ogen aan. Als Jü het niet kunt, vraag ik het aan oom Ned. Jullie horen toch immers alles van elkaar, wat er hier in Lancashire gebeurt. Zeg nu maar niet. dat het niet zo is! Dat zeg ik helemaal niet. Wjj zün nu eenmaal verplicht te weten wat er gaande is: voor de veilig- father Barlow Hij wendde zich bedaard tot - Zo. dat geheim weet je nu ook weer! hednel ie? heid vi John. Wat bedoel je' Dat. onze mensen, ik bedoel de mensen van ons geloof, voortdurend hun ogen en oren de kost geven om elkaar te kunnen waarschuwen, als het nodig is. Misschien kan ik inderdaad op die manier iets over Mansell te weten komen. Werkelük? John veinsde nu geen onverschillig heid meer. Het zou misschien van belang kunnen zijn. Zou jij er achter kunnen komen, waar hü ge weest is? Dat lijkt me niet waarschijnlijk; maar... Will dacht even na. Als hü in Ormskirk is geweest... Hoeveel paarden waren het? Drie, geloof ik. Dan zullen ze hen in Ormskirk wel gehoord hebben. Hel is daar 's avonds heel stil. Ik zou het Tom Greenhalgh kunnen vragen, de waard van de „Rose". Mooi! En als ze naar het meer zün gegaan? Als ze daar op jacht zijn geweest, moet het schieten tot ver in de omtrek zijn gehoord. Er was vannacht helemaal geen wind. Lalen we het maar hopen. Maar ik ken het meer helemaal niet. Ik zou het wel eens willen zien. Zou je dat willen? Will wierp een blik op de zonnewüzer boven de dubbele deur. Als je het alleen maar wilt zien... Wat vind jü er van. Penny? Ja. ze knikte afwezig. Hü heeft daar stellig op eenden gejaagd. Dat zal wel. Maar ik vroeg je, of we vandaag nog die kant zouden uitgaan. O! Ze scheen uil haar gepeins te ontwaken. Wilde je naar de Parbold rijden om John het nieer te laten zien? Natuurlijk, Hü wendde zich tot John, De Parbold is een hoge heuvel, vanwaar je het meer kunt zien liggen. Voel je er iets voor? Of ik er iets voor voel? John was al opgespron gen. lk vind dat we maar dadelük moesten gaan. Enkele minuten later zaten zij alle drie te paard. Penny reed tussen de twee mannen in en verheugde zich kennelijk op de rit. Will, die de weg aangaf, liet hen eerst een eindje naar het Zuiden rijden maar al spoedig gingen zü steeds meer in Westelijke richting. Het terrein begon te st'rjgen en de mooie, korte galop van de paarden ging eerst over in draf en toen werd het stapvoets rijden. Toen z'ü bij een smal beekje kwamen, stond Penny er op. de paarden te laten drinken en za waren al meer dan een uur onderweg voor zü de top van de heuvel bereikten. John. hoog in het zadel, keek verbaasd. (wordt vervolgd). Groningen wordt lichtstad (Van onze correspondent). Op Vrijdag 11 September a.s. zal in Groningen op symbolische wUze het licht ontstoken worden, dat dan tot en met Zaterdag 26 September de Martlnistad een feëriek aanschijn zal moeten geven. Gedacht wordt aan een grootse fakkel optocht, besloten met een groot vuur. Aan de voorbereiding van de licht- week-festiviteiten wordt thans hard ge werkt. Tal van openbare gebouwen zul len door de gemeente een feestelijke ver lichting krijgen en zo ook de fraaie plant soenen en parken. Op de Grote Markt worden de ruïnes weggewerkt door een rotstuin-complex. er komen llchtpoorten, fonteinen op de markt, een vermaakcen- trum op de Ossenmarkt met Lunapark en het cabaret „De Meulenhorn". Ook de straatverenigingen zetten hun beste beentje voor en tal van particulie ren gaan aan het verlichten. Het feestprogramma, zo werd gisteren op een persconferentie meegedeeld, is vol variatie. Er wordt een marswedstrijd voor muziekcorpsen gehouden, een gon delvaart door de stad en verder staan op het programma ballet- en gymnastiek- uitvoeringen op verschillende ook al verlichte en versierde plaatsen in de ad. Woensdag 16 September is gereserveerd voor vliegerwedstrijden en des avonds is er zelfs een licht-vliegerwedstrijd. De Amsterdamse Politiekapel geeft een con cert op de Grote Markt, gevolgd door een taptoe. Op de Vismarkt zal voorts nog een voetbalwedstrijd worden georganiseerd met als doelverdedigers braifdspuiten. In de Harmonie en in de tllin van dit ge bouw zal een grootse lichltlentoonstelling worden gehouden, gecombineerd met een Herfstpracht-show, staan en wel door de afstand tussen sol daten. matrozen en mar:niers iets royaler te nemen dan tot dusverre het gebruik is geweest. De hiervoor benodigde troepen zullen op dezelfde plaats kunnen worden geconcentreerd als voorheen Wel zal de koninklijke stoet uiteraard niet meer kun nen worden opgesteld in het Noordeinde doch op de Denneweg en in de Vos-ïn- Tuinstraat. Het achtspan dat de gouden koets zal trekken, heeft reeds en ge toch ten met de oefenbrik gemaakt om met de gewijzigde route vertrouwd te geraken. Missie-tentoonstelling in Honselersdijk In het gebouw der Coöperatieve Cen trale Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdük is Donderdagavond een missietenloonstelling geopend, die was georganiseerd door de Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Bü de opening waren o.m. aanwezig de waarnemende hoge commissaris van Indonesië, mr Susanto Tirtoprodjo, en zijn echtgenote en enige ambtenaren van het hoge commissariaat, De broe der-provinciaal opende de tentoonstel ling, nadat, de volksliederen van In donesië en ons land waren gespeeld, Hij zei het op prüs te stellen, dat de leden van de congregatie in eigen land mogen werken, maar het een nog gro ter eer te vinden, in Indonesië te mogen arbeiden ter verzorging van de zie ken, de culturele opvoeding van de jeugd en het verrichten van sociaal werk. Namens het bestuur van de congregatie heette hij hierop o.m. bur gemeester S. Hoogenboom van Naaldwijk welkom. Mi- Tirtoprodjo verklaarde het een ge noegen te vinden de opening der ten toonstelling bü te wonen, daar de con gregatie ook in Indonesië veel goed werk verricht. Persoonlük had hü gezien, hoe de broeders veel offers moesten bren gen. Het werk van de missie is waard dat. het meer bekendheid krijgt. Spreker dankte namens de mensen die genieten van deze arbeid. Meer dan 80 pet van de Indonesiërs zijn Islamiet, aldus de waarnemende hoge commissaris, maai er is toch plaats voor andere godsdien sten, want er is Vrijheid van godsdienst in Indonesië. Hierop maakte het gezelschap een rondgang over de tentoonstelling, die een beeld geeft van het land, waarin de congregatie werkt overzee. Zaterdag 2a Augustus: IN AMSTERDAM TONEEL EN MUZIEK Stadsschouwburg. 8 uur: „CavaUeria Rusti- cana" en „Paljas" iNed. Opera) Carré. 3 uur: Snip en Snaprevue „Op en Top". Cen- traaltheater. 8 uur: „Hoera wij teven no£" (Lou Bandy. Henrlette Davids, Kens van Dorth). De Kleine Komedie. 8 uur: „In Pyama" iJoh. Boskampl (ontraden) Loidsepleinthetater. 8 uur: „De Kleine Hut" IComedlai. Nieuwe de la Martheater. 8 uur: „Het Hemelbed" (Rot- terd, Toneeli ivolw H.vpokrlterion, 8 uur: „Binnenkort in dit theater" (Utrechts Studenten Cabaret). Llnnaeusstraat. 3 en 8 uur: Circus Mullens. Galerie le Canard. 8.30 uur: Con cert door de New Orleans Seven. BIOSCOPEN Programma's van 28 Aug. t/m 3 Sept. Alhnmbra: Het Manderson-mysterie (14 j.). Apollo: Rebecca (18 j.). Bio: Min of meer een meermin (a. l.j. Capitol: De Eerbiedige Lichtekooi (volw.i. Ceintuur: Muiterij op de Bounty (strikt volw.l. Cineac-Damrak: On sterfelijke Melodie (14 j.). Clneac-Rcguliers- breestraat: Actualiteiten idoorl. voorst.) (a.l.). City: Mysterie van het Leven (14 j.l. Corso: The Stars are singing (a.l.l. Cultura: Philadelphia Story (volw.l. Desmet: De Avonturen van Kapitein Fabian (volw.l. Edison: Spijkers met koppen (a.l.). Flora: De Ondergang van de Titanic 14 J.i. Hallen: De Wrede Zee (14 j.). Kriterlon: Rue de 1' Eslrapade no 7 (18 j.). De Liefde: De Serenade van Toselll '14 j.). Luxor: Bureau Zedenpolitie (strikt volw.l. Nüggerath; Vrou- wenpolitie (18 j.i. Passage: De Wraak van de Zwarte Adelaar (onbek.L Plaza: Onster felijke Melodie (14 j.l. Rex: Beau Geste 118 j.U Rtalto: De Ondergang van de Titanic (14 j.). Roxy: De Terugkeer van Don Ca- millo (a.l.l. Royal: Gesloten Grenzen H4 J.i. Tuschinskl: Het is feest in Parijs (onbek.l. De Uitkijk: Pareh. het lied van de rijst ia.l.i Victoria: Storm over Malakka (14 J.i, van Maandag af: Een Koningin wordt gekroond (a.l.). West-Ed: Vrouwenkoof (18 j.j. IN DEN HAAG OP DE LEUSDERHE1DE Stoffelijk overschot van onbekende man gevonden Gisteren is op de Leusderheide in de gemeente Leusden het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van een onbekend manspersoon gevonden. De man was gekleed in een bruingestreepte broek, grijsgestreept colbertjasje, licht grijze sokken en beige overhemd met ro de das. Zijn lengte bedroeg ongeveer 1.75 meter. Hij had een zeer gaaf gebit en had donkerblond, vrij lang haar. Zijn leeftijd wordt op middelbaar geschat. Hij droeg zwarte hoge schoenen (werkkistjes), waarvan de rechterschoen orthopaedisch was. Op de man werd een portemonnaie met enig kleingeld gevonden. Verder twee opgevouwen zakdoeken en een hou ten sigarenpijpje. Zijn onderkleding was voor het merendeel gemerkt met een in rood geborduurd cijfer 31, terwijl op de rechtervoorzijde van zijn onderpantalon en op een der zakdoeken de letter A voorkwam. dag" (Haagsche Comedie). De Kleine Co- medic, 8.15 uur: „Daar moet Je een vrouw voor zijn" (Het Vrije Toneel). Dillgentia, 8 uur: „Bibeloniê" iWim Kan's A. B. C.- Cabaret). Kurhaus-Cabaret, 9.30 uur: „Bloemlezing" fWInS Sonneveld's ensemble) (volw.l. Gebouw voor K. en W„ 8 uur: „G'schlchten aus dem Wienerwald" (Hoofd stad Operette.) Kurzaal. 3.15 uur: Eurythmie (uitvoering m. m. v. Kurt Hendewerk. decla matie i. Scala. 8 uur: Bouwmeester Revue ..On Ice". Sprookjestuin. 9.30 en 10.30 uur: Optreden Balletgroep Muller-Van Gijcn. BIOSCOPEN Programma's van 28 Aug. t/m 3 Sopt. Apollo: Held zonder geld (18 j.). Asta: Zondige Ruby (18 j.i. Capitol: Foei toch, Brigitte (14 j.). Centrum: Robin Hood (a.l.). Corso: Secret Heart (18 j.). Hollywood: De Zoon van Niemand 114 j Metropolé- Tuschinski; Hij, zij en de auto (onbek.). Kriterion: Une Hlstolre d' amour (ontoelaat baar). Musica; Carnaval tn Texas (a.l.). Odeon: De Schatgravers van Doodskopeiland (a.l.). Olympla: Robert Koch (18 j.). Pas- sago: De Zeven Hoofdzonden (ontoelaatbaar). Pluza: Jungle Jim en do Tijgerafgod (14 j.). Rembrandt: Foei toch. Brigitte (14 j.). Rex: Held zonder gold (18 J.). Roxy: Het Grote Avontuur (onbek,). Seinpost: Les Belles de Nuit (a.l.). Studio: Vrouwen- polilie (18 J.l. Thalio: De Leeuwenkuil (14 j.) De Uitkijk: Monsieur Taxi (volw.l. West- Enci: Les Belles do Nuit (a.l.). Cineac: Ac tualiteiten (döorl. voorst.) (a.l.l. De Ros kam: Een Koningin wordt gekroond (a.l.). IN HAARLEM TONEEL EN MUZIEK Openluchttheater Bloemcndaal, 8 uur: „De Gordel van Hippolita", (De Pankeniers.). IN ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK Schouwburg. 8 uur: „Schakels", (Magische Liga '52i Luxor, 8 uur: Ballot. (Toon Her mans) (volw.j - Lantaren. 8.15 uur: „Wij ruimen Ur'. (Rotterd, Comedie) Terrein Kruiskade, 3.30 en 8,15 uur: IJsballet (volw.) BIOSCOPEN Programma's van 28 Aug. t/m 3 Sept. Arena: Het is feest in Parijs ionbek.). Ca pitol: Het Huis der Verloren Vrouwen (volw.l. Clnene: Meneer Hulol met Vacontle (a.l.). Colosseum: Het Lied van de Woestijn (14 j.). Harmonie: Naehtruiter van de Wolvonlcreek (14 j.l. Lutusca: Singin' in the rain (a.l.l. Passage (Schiedam): Bureau Zedenpolitie (str. volw.). Prinses: With a song in my heart (14 j.l. Rex: Treinroof in Missouri 114 j.). 'l Venster: De Zevende Sluier (14 j.). Vic toria: Meneer Hulot met Vacantie (a.l.). IN UTRECHT TONEEL EN MUZIEK Stadsschouwburg. 8 15 uur: „Een zomerdag droom" (Ned. Comedie) (volw.l ZATERDAG. 29 AUGUSTUS. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. B.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 935 Gram. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Piano. 10 55 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws, en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boekbospr. 14.10 Gram, 14.50 Kron. v. lettoren en kunsten. 15.30 Wereld kampioenschap wielrennen. 15,35 Politie-ork. 1(1.00 Gram. 10.30 „De Schoonheid van hel Gregoriaans". 17.00 V. d, jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muz. 133)0 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Buiten 1. corrcsp. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.35 Act. 21.45 Gram. 22.40 „Wij luiden de Zondag in". 23,00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM n (298 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. o'. arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano, 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb.medcd. 12.33 Grum. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.50 Radioweeekjourn. 14.20 Gevar. muz. 14.45 Muz. caus. 15.05 West Fries Progr. 15.30 Gram. 15.45 Cous. 16.00 Kamerork. en soliste. 16.45 Sport. 17 00 Topsongs. 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gevar. muz. 18.40 Viool en plano. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus, 20.00 Nws. 20.05 csterken voor de zwakken. 20.15 Hoorsp. met iuz 21.15 Soc. comm. 21.30 Luzerner Fest- ochen 1953: Ork. cone. 22.15 Familiegesch. 22.35 Weense muz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram Mgr J. v. d. Biessen. Met de Skymastcr der RAPTIM, welke begin October van zijn vlucht naar Oeganda terugkeert, zal op Schiphol arriveren mgr J. v. d, Biessen W.P., apostolisch vicaris van Avercorn (N. Rhodesia). FAMILIEBERICHTEN GEBOREN: Pieter. z. van Dijksterhuis—de Jong. Rotterdam Anna, d. v. Thijssevan Est, Amsterdam Amélic, d. van Creutzberg Kuffler. Amersfoort Karin, d. van Fran- kenmolen—Krol. Den Haag ONDERTROUWD: P. van Geuns en J. Schut GETROUWD- H. Wentges en Ch. Dozy. Was- K. Moorlach en R. de Boer. Uithul- OVERLEDEN: L. Hoogerwerff m.. 78 J., Mid delburg T. Mac GiliavryTausent, 77 Apeldoorn r Broekman, m.. 60 j.. New Orleans H. Meijer, m.. 4 J.. Groningen H. Lefarth, m„ P.6 j. Bocholtz A. van Oploo m.. Breda E. Geelhoed—Meeuwlssen. 46 j., Amsterdam P. Beuger, m 75 i Amsterdam Jkvr J. Berg. 77 j„ 's-Graveland P. Seg- boer— Reeser, 39 Den Haag H, Muller— Bertram. 71 j.. H.iar'em H. Cramer m.. 60 J.. Hoorn H. Schanstra. m„ 61 j.. Zwolle N. Malcorps m., 6 j Hasselt (O.) J de Goo.ver m 75 i Bennekom L Ubbink. 92 J„ Hilversum B. Leconte—Koning. 80 Hilversum.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2