PRIJSVERLAGING TRIUMPH Nu 75 DE ZEE OP SCHOUWEN IS KRIJGSGEVANGEN Utrechtse Opera wil doorgaan 20 et VIRGINIA Laatste opening in Oosterinlaag- dijk bij Schelphoek dicht Dijken op het nippertje gedicht PER Motor botste tegen auto Meer loon voor geoefenden in bouwbedrijf Het recht van de Ned. Opera op Cara men Vaste dirigent bij Ned. Opera ALTIJD PARAAT! Leo Hazelzet vijftig jaar aan „De Maasbode" DE MAASBODE VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 „Wij waren so ver, springtij of niet" t4H O ver twee maanden is het eiland droog ZIERIKZEE, Donderdagavond De zee is op Schouwen krijgsgevangen. Wild rukte het water aan de nog broze ketting van caissons. Het giert en brult in de reten tussen deze betonnen gevaarten. Maar uur na uur wordt de tegenstand minder en schikt de Nederlandse aartsvijand nummer één zich in zijn lot: Schouwen is uit zijn klauwen. Wild en rauw gilden vanavond tien minuten lang de fluiten der vele scheepjes: niet langer zou de zee meer aan de vruchtbare gronden van Schouwen knagen. Niet langer zullen de duizenden verdrevenen uit dorpen en hoeven behoeven te twijfelen. Het water zal met sluizen en pompen worden uitgebannen en dan zal, wellicht omstreeks Nieuwjaar, het leven in dit 9000 ha grote, zo gruwelijk geteisterde gebied, zijn rechten moeizaam kunnen gaan hernemen. Eerst moet nu de nieuwe inlaagdijk, die achter de 450 meter brede breuk in de oude zeedijk nog 350 ha. verdronken land omsluit, nog worden versterkt en opgehoogd. De zwakke plekken elders in de zeedijk moeten worden verzwaard. Over ongeveer een maand zal men waarschijnlijk met pompen en spuien kunnen beginnen. Weer vier weken nadien zal het wellicht mogelijk zijn de wegen schoon te maken en te herstellen en de sloten weer open te maken, waardoor de rest van het water zal kunnen wegvloeien. Dan pas kan het eigenlijke herstel, voor namelijk landbomvherstel en wederopbouw, beginnen, een arbeid, die naar officiële schatting enige jaren kan duren. gen open en snel zakten de elementen naar het wachtende bed van rijshout en steen. De deur was dicht: de wilde zee, zij het nog met broze middelen, krijgsge vangen. Ontroerd stonden daar al die harde polderjongens, de technici en ingenieurs, de ambtenaren, de aannemers, de ad viseurs, schippers en maats en journa listen. Het was gelukt Weer bij springvloed Aan de Schelphoek is de laatste weken vrijwel dag en nacht gezwoegd. Na de ongemeen gevaarlijke sluiting van de „Ge mene Geul" en de „Klompengeul" en het zorgvuldig bezinken van het maaiveld in ,de tracee van de inlaagdijk, is men snel gaan plaatse» tenslotte zelfs het recordaantal van 460rbp één dag. De 7,5 meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge caissons werden bij vieren en zessen gekoppeld, aangevaren en tot zin ken gebracht. Zo groeide deze inlaagdijk snel boven water. Totdat dan vanavond het grote ogen blik was aangebroken om de laatste ele menten in te varen. Tegen de kentering van vloed naar eb het was merkwaar digerwijs weer springvloed, net als op 1 Februari werd het vrijwel windstil. De zonsondergang was helgeel tegen grijs witte stapelwolken: zwart lagen de sil houetten van schepen, bakken en kranen tegen het donkergrijze water. Niemand maakte onnodig geluid. Slechts het nijdige puffen van slepertjes, het ra telen en rammelen van kettingen, het bon ken van snelle mannenstappen op grote ijzeren pontons en het gegier van com mandofluitjes accentueerden de gespan nen aandacht van de honderden werkers en belangstellenden op de schepen, pon tons en boten. De deur ging dicht De caissonelementen lagen met takels aan zélfverankerende pontons vast. Onge veer kwart over zes begon men deze cais sons af te vieren. De grauwe gevaarten, elk 66 meter lang, werdén, 'door de vloed- stroom en met behulp van kleine slepers langzaam naar hun plaatsen gedreven. De moeilijke operatie gelukte prachtig en zonder haperen. Het meest Oostelijke element sloot goed aan op de reeds ge legde caissons in de dijkkern. Toen schar nierde hel; Westelijke element van de voor Serooskerke gelegen dijkromp rustig af, tegen de Oostelijke sector, precies op de berekende, iets naar voren geprojecteerde plaats. Felle fluitsignalen. De kranen gin- En terwijl der traditiegetrouw de vlootfluiten krijsten en gilden, zwegen Alles op alles De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr mr A. de Casembroot, was diep ontroerd. „Deze overwinning", zo zeide hij ons later, toen het fluitconcert reeds lang was verstomd, „kwam eerder dan ik had durven dromen. Wij zullen ons uiterste best doen en alles op alles stellen om, zodra dit verantwoord is, de bevolking te laten terug komen". Ondanks de tegenslagen op Duiveland bij Ouwer kerk, aldus jhr De Casembroot, moeten wij moed houden en er vast op vertrou wen, dat ook daar het werk spoedig met succes zal worden bekroond. Ir A. Mans, directeur-generaal der Rijkswaterstaat, de Delftse hoogleraren Thijsse en Jansen, hoofden van diensten van dijkherstel en Zuiderzee, allen zijn verheugd, trots en gelukkig. Eerder op de dag was er in Schelphoek nog tegenslag, zo vertelde een hunner. Een der caissonsegmenten verdween 6 meter in de diepte. Maar er is inmiddels al veel van deze schade geklaard en hel gevaar is er op het ogenblik niet meer aanwezig. Indien de omstandigheden zo blijven als ze op het ogenblik zijn, dan zal naar de mening van prof Thijsse de inlaag achter het gat in de Schelphoek weldra zo sterk zijn, dat de afwerking geen bijzondere problemen meer zal opleveren. Dan zal men ook langzamerhand kunnen begin nen met het leegpompen van de enorme polder Schouwen, waartoe Woensdag j.l. de eerste grote pomp gereed is gekomen. Verwacht wordt, "dat Schouwen met onge veer 50 pompen en enige sluizen in vier a vijf weken na het begin van het pom pen goeddeels droog zal kunnen staan. Dat de sluiting van Schelphoek bjj spring tij is geschied, is naar de mening der des kundigen louter toeval. „Wij waren zo ver", zo zeiden zij, „springtij of niet". Oostelijk gat bij Ouwerkerk triest geval ZIERIKZEE, Donderdagavond. Tot driemaal toe zijn de ontwerpers en uitvoerders van het Schouwen- Duivelandse dijkherstel door het oog van de naald gekropen. Prof. ir J. Thijsse vertelde, dat men met het sluiten van de .Klompengeul" en de „Gemene Geul" met grote caissons geen dag langer had mogen wachten. Berekeningen hebben bewezen, dat anders de in de geulen liggende voorzie ningen door de zee vernield zouden zijn en dat veel werk vergeefs zou zijn ge weest. Betreffende Duiveland werd gezegd, Gisteravond om tien minuten over half zeven is de laatste opening in de Oos- terinlaagdijk by Schelphoek gesloten. Dit geschiedde met twaalf caissons, die in twee elementen tegelijk werden ge plaatst. De sluiting werd bijgewoond door talrijke autoriteiten. Het moment waarop het stroomgat wordt afgesloten. Op de achtergrond Serooskerke. dat het Westelijke stroomgat van de Vierbannenpolder onder Ouwerkerk nog op het nippertje is dicht gekomen. Dat was het derde benauwde halfuurtje. Met veel improvisatie is de verleden Zondag begonnen strijd rond deze dijk breuk gewonnen. Het Oostelijke gat bij Ouwerkerk biedt nog maar een trieste aanblik. Eén der landhoofden is totaal vernield en de voorzieningen en bezinkingen in het gat zijn grotendeels weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de polder komt, nu het Westelijke gat is gesloten. Vandaag werden op enkele plaatsen al vrij grote diepten gemeten; een daarvan was reeds 22 meter. Deskundigen weten op het ogenblik niet. hoe lang men no dig zal hebben om dit zeer kwalijke gat te sluiten. De gedachten variëren van drie tot acht weken. Het sluiten van dit gat met de uil Engeland aangevoerde Phoenixcaissons maakt nog een punt van overweging uit. In elk geval ligt een reeks van deze caissons op een der zandplaten bezuiden het eiland Schou wen gereed. \\JMPIf SINDS 1928 DE "ECHTE" VIRGINIA EN 'N TRIOMF VAN SMAAK! Twee Duitsers gedood Gisterenavond heeft op het kruispunt van de Sloterweg en de Schipholweg naiivj Badhoevedorp een aanrqdi^ plaats gehad, waarbij twee Duitsers net leven hebben verloren. Om ongeveer kwart over zes kwam een motorrijder, de 25-jarige heer W. S. met in T zijspan de 28-jarige mevrouw J. S. G. O., heiden afkomstig uit Gronau (Duitsland), in botsing met een personen- a co De motorrijder en zijn vrouw wer- dv.i beiden gedood. De inzittenden van de ai -. I 'iepen echter geen verwondingen op. Oude man en kind verdronken Motor overreed meisje (Van onze correspondent). Op de weg tussen Lieveren en Pei2'e. is het vijf-jarig dochtertje M. van de heer L. K. onder een motor geraakt. Het kind was op slag dood. Het tweejarig zoontje van de heer H. D. te Zuidwolde is achter de boerderij in de gracht gevallen en verdronken. De 60-jarige J. D., ook uit Zuidwolde, is, toen hij naar de kermis te Adorp was geweest, op zijn bromfiets in het water gereden en verdronken. Het stoffelijk overschot is gisteren door de waterpoli- tie van Groningen opgehaald. In de Kerstweek: Internationale televisie programma's In de eerste helft van September zal in Londen een bespreking worden gehouden van vertegenwoordigers der televisie instanties in de verscheidene Europese landen, om in de a.s. Kerstweek te ko men tot een internationale uitwisseling van televisieprogramma's. Aan deze con ferentie zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers der televisie in En geland. Frankrijk, Duitsland, Nederland. België en Italië. Het ligt in de bedoeling dat uit de vier eerstgenoemde landen eni ge televisieprogramma's worden ver zorgd, welke in alle landen te zien zullen zijn. Daartoe zal opnieuw een internatio nale „link"-verbinding moeten worden opgebouwd, ditmaal echter tweezijdig stralend, zodat van alle punten af kan worden ontvangen en ook kan worden uitgezonden. Voor de Nederlandse televi- siestichting zal aan de bespreking o.m. worden deelgenomen door de heer J. W. Rengelink. secretaris der stichting. MINISTER VAN DE KIEFT VERTROK NAAR AMERIKA De minister van Financiën, de heer J. van de Kleft, is vanmiddag .net de „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar Amerika vertrokken, onder meer voor het bijwonen V»n de jaarvergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds. Ook verhoging voor geschoolden? Zoals reeds gemeld is men de vorige week gekomen tot een oplossing van de moeilijkheden in het bouwbedrijf. Van de raad van bestuur Bouwbedrijf, de over koepelende organisatie der werkgevers, wordt hierover nog het volgende verno men: Reeds geruime tijd was van werkne merszijde aangedrongen op loonsverho ging voor de geoefenden (groep 2). De werkgevers voelden het als een bezwaar, dat daardoor het verschil in beloning tus sen geoefenden en geschoolden (groep 1, die uiteraard hogere lonen verdient), klei ner zou worden. De Stichting van de Ar beid drong er op aan dit bezwaar te ondervangen door ook de lonen van groep 1 te verhogen. De werkgevers konden zich hiermee verenigen, mits er ook een her ziening zou komen van de reisregeling. In de jongste bespreking van werk gevers en werknemers met de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid is men het nu eens geworden over een loon regeling, waarbij de geoefenden in de gemeenteklassen 1 tot en met 5 drie vier cent per uur meer gaan verdienen, ter wijl werd besloten nog nadere besprekin gen van werkgevers en werknemers te houden over een gelijksoortige verhoging r de geschoolden en de herziening der reisregeling. Het college van Rijksbemid delaars, welks voorzitter bij de bespre kingen aanwezig was, zal aan deze loon regeling nog zijn fiat moeten geven. Op den duur wil men tot een C.A.O. komen. Loonregeling van chauffeurs Over een sociale regeling met de uit voerders hadden de werkgevers en de werkmeestersbonden al overeenstemming Op 31 Augustus: Weer stereophonische uitzendingen Op 31 Augustus a.s. zullen in het na tionaal programma, dat dan over beide zenders zal worden uitgezonden ter gele genheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, weer enkele stereo- fonische uitzendingen worden gegeven. Van 20.40 uur tot 21.30 uur zal in zulk een uitzending waarnaar zoals bekend met twee toestellen moet worden geluis terd het Radio Philharmonisch Orkest met het groot omroepkoor concerteren onder leiding van Eduard Flipse. Van 22.15 uur tot 23.00 uur zal men het Prome nade-Orkest onder leiding van Benedict Silbermann stereophonisch kunnen bereikt. Daarna echter gingen twee van de drie werkmeestersbonden op in be- drijfsbonden, waarin de arbeiders de meerderheid vormen. Op grond daarvan hadden de werkgevers er bezwaar tegen deze materie met de bedrijfsbonden te bespreken. Dit bleef een struikelblok en daarom heeft het college van Rijksbemid delaars besloten de reeds tpssen werk gevers en werkmeestersbonden overeen gekomen regeling aan partijen op te leg gen. De Stichting van de Arbeid heeft haar diensten aangeboden voor het tot stand brengen van een loonregeling voor chauf feurs. Deze diensten zijn door beide par tijen aanvaard. Het gaat hier alleen om hen, die uitsluitend als chauffeur werk zaam zijn. volgens de raad van bestuur Bouwbedrijf slechts een kleine groep. Zij. die chauffeurs- met andere werkzaam heden combineren, vallen onder de ge wone loonregeling. Verder is men het er over eens gewor den, dat de pensioenpremie over de ge hele linie ten hoogste drie gulden per week zal bedragen. V) Samenwerking tussen de twee gezelschappen? (Van onze Utrechtse redacteur). Het Actie-comité in Utrecht, dat uit particuliere middelen de opvoering van „Carmen" door de Utrechtse Opera op 1 September wil financieren, nu de over heid aan het gezelschap de verwachte subsidie geweigerd heeft, mocht uit alle delen van het land adhaesie-betuigingen ontvangen. Het comité is daardoor lot de overtuiging gekomen, dat in combi natie met acties, die in andere plaatsen voor dit doel in voorbereiding zijn, ge ijverd moet worden om de Utrechtse Opera te behouden. Het ligt in de bedoeling, dat Utre'chtse Opera na de „Carn vember a.s. met een nieuwe van een nog uit te kiezen werk voor het gehele land zal komen. Men koestert de hoop, dat men ten departemente intussen tot het inzicht zal zijn gekomen, dat een subsidie aan een instituut, dat zi^h^tot taak heeft:gesteld de provincie van opera's te doen genie ten, waarvan zij in het algemeen vroeger verstoken was. alleszins redelijk is. Opera te houden, teneinde tot een be paalde vorm van samenwerking te komen. Een dergelijk plan is op het Minis terie reeds in studie. De auteursrechten van Carmen Intussen vragen velen zich af wat pre cies de oorzaak is geweest waarom de Ned. Opera meende te moeten verhinde- r dat de Utr. Opera Carmen opvoerde, en of de Necl. Opera daartoe krachtens de auteursrechtregeling gerechtigd was. De heer Bivnie verklaarde in dit ver- 1 No- j band, dat de uitgever van Carmen, Chau- première dens te Parijs, exclusiviteit voor de opvoe- ringsrechten aan een operagezelschap ver leent steeds slechts voor de periode van een jaar. Toen bleek, dat de Ned. Opera in April-Mei niet bereid was toestemming te verlenen, dat de Utrechtse Opera „Car men" zou opvoeren en slechts er in toe stemde dat voorstellngen gegeven zouden worden in de provincie, heeft de directie van het Utrechtse gezelschap zich in ver- :iaiUACii wel O, ciut;a/,jiia 10. -*- v—i- Aan de leden vande Staten-Generaal i binding gesteld met de uitgever en hem „Stichting 1940m,45" Nog elf millioen gulden nodig In de komende zes jaren zal de „Stich ting '40'45" door middel van inzamelin gen nog een beroep moeten doen op het Nederlandse volk voor een bedrag van ongeveer elf millioen gulden. „Eerst dan zullen wy de in het verzet gegeven be lofte op redelijke basis kunnen gestand doen", aldus het jaarverslag over 1952 van de stichting. „Er bestaat nog steeds, on danks de vele en grote giften, een schuld van het Nederlandse volk jegens de slacht offers van het verzet". Het aantal door de stichting financieel verzorgde pensioengerechtigde gezinnen liep gedurende het verslagjaar op van 4706 tot 4918. Gebleken :s, dat op basis van de thans aanvaarde redelijke financiële nor men de totale verplichtingen het stich tingsvermogen belangrijk te boven gaan. Op 1 Januari j.l. bedroeg het geschatte tekort 8.250.000. Het tekort zal alsnog door inzamelingsacties moeten worden ge dekt. Wil de stichting hierin slagen in zes jaren, dan zal omgerekend op nul procent rente, bruto nog plus minus elf millioen gulden moeten worden ingezameld. zijn uitnodigingen verzonden om de 'op voering van „Carmen" in Utrecht bij te wonen. Naar de heer Birnie, directeur van de Utrechtse Opera ons meedeelde heeft de Minister het verzoek om subsidie afge wezen, omdat het gezelschap een eigen orkest heeft en streeft naar een volledige uitbouw. De heer Birnie zei wel gedwongen te zijn een eigen orkest van 50 man te vor men, omdat steeds met verschillende orkesten gewerkt moest en het repeteren voor de opera gezien de andere ver plichtingen, die deze orkesten hadden, vaak zeer bezwaarlijk was. In het bijzon der gold dit voor het U.S.O. Verder was hij van oordeel, dat de Utrechtse opera zich onmogelijk tot kleine werken kon beperken, omdat de provincie herhaaldelijk vraagt naar grote opera's, zonder welke een behoor lijke exploitatie niet mogelijk zou zijn. De Utrechtse Opera had voor het ko mend seizoen een speelplan van 200 op- i voeringen opgemaakt, waarvoor een be- groting van 8 ton was vastgesteld en waarvoor 3 ton subsidie is gevraagd. Het vorige seizoen zijn 51 voorstellin gen gegeven, die 125.000.netto-recet tes opleverden. Wij vernemen voorts, dat het in het voornemen van de Minister van O.K. en W. ligt een bespreking met de Ned. Advertentie ge v raagti uf zij contract ■erk zou kunnen sluiten. Op 31 Augustus Op 9 Juli j.l. deelde de uitgever Chau- dens aan zijn vertegenwoordiger te Am sterdam mede. dat deze voor het aan staande seizoen een contract met de Utrechtse Opera mocht sluiten, zodat de Utrechtse Opera mil, de voorbereidingen van Carmen een aanvang maakte. Door stakingen in Parijs is dit contract echter nooit getekend omdat er geen tele grafische, telefonische of postverbinding meer mogelijk was. Op de dag, dat van opheffing der Utrechtse Opera in de pers werd gesproken, heeft dé directeur der Nederl. Opera toch van de uitgever een exclusief contract gekregen, omdat deze uitgever meende dat de Utrechtse Opera niet meer bestond, aldus de heer Birnie. „Niets in de weg gelegd „De Nederlandse Opera heeft de Utrechtse Opera niets in de weg gelegd, noch zich in haar zaken willen mengen", zo heeft de heer Abr. van der Vies, direc teur van de Ned. Opera, gistermiddag in een persconferentie te Sassenheim ver klaard. „Te Utrecht wist men al in April j.l., bij het in Parijs opvragen van ma teriaal voor Carmen, dat toestemming no dig was van de Ned. Opera, die een con tract bezat aangaande de rechten. Franse en Italiaanse opera's zijn krach tens de Bemer conventie beschermd tot vijftig jaren na de dood van de maker componist dan wel librettist die het langst heeft geleefd. Nog.in April hebben .wij", aldus de heer Van der Vies, „de Utrechtse Opera toe stemming gegeven voor uitvoeringen van Carmen, behalve in plaatsen waar de Ne- 1953 loopt namelijk het jaarlijkse contract I derlandse Opera optreedt, dus bijvoor- van de Nederlandse Opera af en de uitge- beeld in Utrecht. Bovendien hebben wij Vet recbt bij verlenging van dit Zaterdag op speciaal verzoek toestem contract voor het seizoen 1953/54 deze ming verleend tot de opvoering van Car- exclusiviteitsclausule te schrappen. I men in Utrecht op 1 September VIER PRIMIèRES IN ZICHT Vier premières en een dirigent in vas te dienst, dat zijn de noviteiten die de Ned. Opera heeft te bieden in het ko mende seizoen dat op 8 September te Am- maal door Maria d'Ailly worden gezon gen. De nieuwe dirigent Alexander Krann- hals (geb. in 1908) is al in 1949 hier te lande opgetreden. Zijn rentree zal 'hij maken met Aida van Verdi, in Septem ber. Hij is evenals Krips uit de school i sterdam zal worden geopend met Verdi'svan Felix Weingartner en heeft o a. ö_- „Un ballo in maschera". De nieuwe di- j öirigeerd in Luzern, Basel, Genève. Pa- rinen! is de Zwi.se, Aiex.dder Kiaim- kf hals. en de premiere zijn „De verkochte eenheid uit al het mooie stemmenmate- braid" van Smetana (Ned. vertaling vanriaal dat hem ter beschikking staat Henk Milo) in October; „Pelleas et Me- lisande" van Debussy; in November onder Charles Bruck; „De barbier van Sevilla" van Rossini in December en ten slotte *Die Zauberflöte" van Mozart, onder leiding van Josef Krips in Januari. AUSTIN - CHRYSLER - PLYMOUTH 61AN 4 BOTTERDAM HL 110.000 - 74000 Behalve Krips zullen als gastdirigenten optreden Erich Walter („Freischutz" en „Lohengrin") en Cor Olthuis. Regisseurs zullen zijn Herbert Maische (Keulen) iGeorg" Hartmann, Johan de Meester, Abraham van der Vies en Walter Pöll. Per 1 September is de baszanger Guus 'Hoekman vast geëngageerd. Uit het bui tenland naar de Ned. Opera teruggekeerd zijn Jos. Burcksen en Gerard Groot. Be halve door Gré Brouwestijn. die aan de Ned- Opera verbonden blijft zal de Leonore-rol in Beethovens Fidelio één- Dinsdag 1 September a.s. zal Leo Ha zelzet de dag herdenken, dat hij vóór vijftig jaren verbonden werd aan de re_ dactie van ,.De Maasbode". Deze gouden jubilaris is niet direct de man, die er van houdt om zich onder een in onze dagen zo graag toegepast „spot light" te doen stellen. Al is hij nu bij zijn vijftigjarig jubilé de eerste aan de krant, waaraan hij thans een halve eeuw ver bonden is, hijzelf heeft zich nooit naai de voorgrond gedrongen. Hij was even twintig jaar toen hij in 1903 aan „De Maasbode" kwam. Een voor zijn leeftijd rustige, degelijk onderlegde jongeman, „ohne Schwindel" van enige zichzelf aandienende reclame, maar wel met een dubbele bodem van kennis en goed verstand. Een hogeschool of acade mie heeft hij niet gelopen, maar hij schiep zich zelf een cursus door zijn onverflauw de ambitie en voortreffelijke inleving in de taak, waartoe hij zich geroepen voelde.. De journalistiek een roeping? Diplo ma's, titels, eruditie, kennis van vreem de talen zullen geen kwaad doen, ge tuigde de bekende Franse journalist Clé ment Vautel. maar niemand zal ooit een ware journalist worden ,.s'il ne sent point du ciel l'influence secrète". Leo Hazelzet heeft alle etappes van de journalistiek met een gelijke toewijding doorgemaakt. Hij onderscheidde zich al tijd door een nuchtere werkelijkheidszin en door een gezond en weloverwogen oordeel. HIJ werd een wijs en voorzichtig man, die niet licht over zich zelf strui kelde. Het lijkt vaak moeilijk een voora#m_ staand journalist op zijn volle waarde te schatten en te beoordelen. Prof. Rogier vindt bijv. een Louis Veuïllot, voor wie wij journalisten nog altijd een klein zwak voelen, maar een opgewonden standje, maar een vakman van importantie als de zo juist genoemde Clément Vautel prees Veuillot als de grootste Franse journalist en een van de meest bewonderenswaar dige schrijvers van de negentiende eeuw. En de grote Sainte Beuve dacht er niet anders over. Men is geen journalist, meende deze laatste, niet nu en dan eens een artikel in de krant te schrijven, maar men is het, als men altijd klaar en vaar dig staat om te schrijven, 't komt er niet op aan waarover, en op elk ogenblik van de dag, en ook bij nacht. Zó ook heeft Leo Hazelzet het gezien en begrepen. Gedurende de vijftig jaren, dat hij aan ,De Maasbode" verbonden is geweest, heeft hij er ontelbaar velen aan de re dactie zien komen en weer zien gaan, hij zelf is er gebleven in houw en trouw; hij heeft er waarschijnlijk nooit aan gedacht om ooit elders nog eens zijn geluk te gaan beproeven. Hij voelde zich thuis, zijn crediet was steeds stijgende. Hij was, ook als echte geboren en geto_ gen Rotterdammer, op den duur zo met ,,De Maasbode" vergroeid, dat hij, toen hij in het huwelijk trad, heel gemoede lijk de bovenste etage van het Maasbode gebouw ging bewonen. Dit gaf hem het voordeel, en ook dit lag in zijn aard, dat hij in de volle zin van het woord alles op z'n pantoffeltjes kon afdoen. Hij be hoefde als hij 's ochtends zich aan zijn bureau zette, de voordeur van „De Maas bode" niet binnen te gaan en als hij in de late namiddag of avond zijn pen neerleg de, ook de deur niet achter zich dicht te trekken. Hij had geen excuses te maken van trams die te laat waren en bruggen die juist te lang hadden opengestaan. Hij was altijd op zijn post, hij was altijd in huis, de personeelsklok had niets aan hem te controleren. Toen mr Timo Verschuur z.g. de journa listiek vaarwel zeide, werd Leo Hazelzet zijn opvolger als parlementair redacteur, welke functie hij zes jaren achtereen met stijgfend gezag bekleedde. Altijd als er aan de krant op een belangrijke post een vacature ontstond, sprak 't bijna vanzelf, dat Leo Hazelzet werd gemobiliseerd om die open plaats, hetzij dan ook maar voor_ lopig en tijdelijk, te bezetten. Maar dat voorlopige kon zich dikwijls jaren lang rekken. Bij Hazelzet toch wist men deze verantwoordelijke taak in verzekerde handen. Hij genoot nu eenmaal het alge meen vertrouwen en hij beschikte over de nodige capaciteiten. Bijna spelenderwijs, maar het kostte hem zijn vrije avonden, nam hij ook een kleine veertig jaren de toneelrubriek waar. Ook hier rekende men zeker niet minder op zijn beproefd beleid en het juiste inzicht. Want veertig jaren geleden was een vaste toneelrubriek in ,.De Maas bode" nog een zeer precaire aangelegen heid en een gewaagde onderneming en de daaraan nog niet- gewende lezers ke ken vaak zeer critisch toe, of er op dit gebied niet te ruime concessies werden gedaan. Er waren onder dit opzicht dwarskijkers te over. In de halve eeuw van Hazelzet's werk_ zaamheid is er ook nog al eens een keer van hoofdredactie gewisseld. Rector Thompson ging heen, Rector van Reysen kwam ontijdig te sterven, Dr Witlox viel helaas uit door chronische ongesteldheid en altijd weer werd Leo Hazelzet aange wezen om, natuurlijk tijdelijk, de hoofd redactie waar te nemen. En hij deed dit. zoals wij dat van hem gewoon waren, zonder enige aangemeten gewichtigheid. Alles bij elkaar geteld is Hazelzet zo doende wel ongeveer zeven jaar hoofd redacteur ad interim geweest. Wij roemen hier bijzonderlijk de hero- ische deugd van Hazelzet om, als een nieuwe gegadigde de hoofdredacteur.ze- tel kwam bezetten, zich weer beschei den terug ïe trekken en zich weer gewoon in de rij der dagelijkse medewerkers te voegen. Totdat in 1948 Dr S. Tesser O.P. als hoofdredacteur werd aangezocht en Leo Hazelzet tot mede-hoofdredacteur werd benoemd. Toen na ruim een jaar Dr Tesser O.P., door zijn overheid daartoe geroepen, de Rotterdamse redactiezetel verwisselde voor een hoogleraarsstoel te Rome, para_ deerde de naam van Leo Hazelzet alleen boven aan de kop van „De Maasbode". Hij mag het wel ais een bekroning zien van zijn vijftigjarig levenswerk, dat hij nu dit jubileum mag vieren officieel als hoofdredacteur van „De Maasbode". En ten slotte nog dit. Ik, die dit artikel schreef uit overtuigde waardering, wil daar nog aan toevoegen, dat ik persoon lijk met Leo Hazelzet vijftig jaren heb samengewerkt en ik mij niet herinner ooit met hem ook maar enig verschil van me ning te hebben gehad. Ook dit tekent het karakter van de man, die de gouden jubilaris is 'van a,s. Dinsdag. P. HYACINTH HERMANS. DUIDELIJK ANTWOORD Ds Buskes, die sinds jaar en dag alle moeite doet voor de hem zo dierbare combinatie van godsdienst en socialisme bewijsgronden aan te voeren, heeft de zer dagen opnieuw geprobeerd ter zake van dit eeuwige probleem een „duide lijk antwoord" te geven. Eén van zijn gebruikelijke bijdragen in het socialis tische hoofdorgaan wijdde hij aan de vraag, of van socialistisch standpunt de godsdienst al of niet als „privaatzaak" behoort te worden beschouwd. Een po ging om het voor te stellen dat daar eigenlijk nooit sprake van geweest is gaan wij als werkelijk te veel bewij zend maar voorbij. Dat de bekende leuze intussen tegen woordig geheel zou hebben afgedaan, komt de lievelingsidee van de socialisti sche predikant uiteraard in het gevlij. De kunst is echter om dit waar te ma ken. O. i. mag het daartoe strekkende be toog ook ditmaal niet geslaagd heten; het blijft op twee gedachten hinken. Wij horen enerzijds met instemming: „Godsdienst wanneer hij waarlijk dienst van God is kan geen privaat- zaak zijn. Wie de godsdienst tot privaat zaak proclameert, schaft de godsdienst af. Hij is nu eenmaal een zaak van het gehele leven. Wie God waarlijk dient, dient Hem ook in het politieke leven". Maar aan de andere kant blijft de deur gegrendeld voor elke gedachte aan „christelijke politiek", die toch het rechtstreel&e sequeel zou moeten heten van de schone vooropstelling. En tot onze verbazing vernemen wij alleen dat de partij, de christenen als volwaar dige leden accepterend, ook aanvaardt „dat voor deze christenen de politieke strijd dienst van God is". Ziehier opnieuw de kwestie op het dode punt, elke consequentie zoek en het „duidelijke antwoord" in rook op gelost achter de aloude scheidingsmuur tussen de begrippen christendom en socialisme, die alle goede bedoelingen ten spijt niet uit de weg is te praten. Voor de niet-christenen blijft de gods dienst rustig „privaatzaak"!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1