Honderd-en-Achtste Jaargang No. 101 Vrijdag 28 Augustus QlgemengneutfjblacL ftwl aiid-^^endteenydeoid-Ol/egjiel 9000 H.A. op Schouwen tegen de zee beveiligd Opening bij Schelphoek gedicht Twaalf laatste caissons sloten de dijk Het zwoegen beloond Gelukt Depressies met vacantie Maar voor hoe lang 32 Fransen vonden de dood Wat voor weer? MEPPELER COURANT Verschijndagen: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Advertentieprijs: voor Drenthe en Overijssel 0,17 p. mm-regel. Handelsadvertenties bij contract lager. Opgericht in 1842 Uitgevers: J. A, BOOM ZOON Meppel Telefoon 1341 en voor advertenties. Telefoon 1342 Netnummer 05220 Postgironr. 6864 r) (Van een speciale verslaggever) Om tien over half zeven Donderdagavond is de laatste opening in de Oosterinlaagdijk bij Schelphoek gesloten, dat is geschied met twaalf cais sons die in twee elementen tegelijk werden geplaatst. Nu is negenduizend hectare van de zee afgesloten. De sleepboten en andere vaartuigen hebben een fluitconcert gegeven dat tien minuten duur de. De sluiting is bijgewoond door talrijke autoriteiten. De zee is op Schouwen krijgsgevangen. Wild rukt het water aan de nog broze ketting van caissons. Het giert en brult in de reten tussen deze betonnen gevaarten. Maar uur na uur wordt de tegenstand minder, schikt de Nederlandse aartsvijand nummer één zich in zijn lot: Schouwen is uit zijn klauwen. Wild en rauw gilden Donderdagavond de fluiten der vele scheepjes, de victorie bij ait stuk menselijke triomf op het woelige water, over liet verdronken land. Het was tevens een boodschap, een belofte: niet langer zou de zee aan de vruchtbare gronden van Schouwen knagen. Niet langer zullen de duizenden verdrevenen uit dorpen en hoeven behoeven te twijfe len. De zee is krijgsgevangen op Schouwen. Het water zal met sluizen en pompen worden uitgebannen. En dan zal, wellicht omstreeks Nieuwjaar, het leven in dit 9000 ha. grote, zo gruwelijk geteisterde gebied, zijn rechten moeizaam kunnen gaan hernemen. Eerst moet nu de nieuwe inlaag- dijk, die achter de 450 m. brede breuk in de oude zeedijk nog 350 ha verdronken land omsluit, nog wor den versterkt en opgehoogd. De zwakke plekken elders in de zeedijk moeten worden verzwaard. Over on geveer een maand zal men waar schijnlijk met pompen en spuien kunnen beginnen. Weer vier weken nadien zal het wellicht mogelijk zijn de wegen te schonen en te herstellen en de sloten weer open te maken, waardoor de rest van het water zal kunnen wegvloeien. Dan pas kan het eigenlijke herstel, voornamelijk landbouwherstel en wederopbouw, beginnen, een arbeid, die naar offi ciële schatting enige jaren kan du ren. Aan de Schelphoek is de laatste we ken vrijwel dag en nacht gezwoegd. Na de ongemeen gevaarlijke sluiting van de gemene geul is men snel cais sons gaan plaatsen. Ten slotte zelfs het record-aantal van 460 op één dag. De 7 Yz meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge caissons werden bij vieren en zessen gekoppeld, aangeva ren en tot zinken gebracht. Zo groei de deze inlaagdijk snel boven water. Slepers brachten, met bakken vol, steen en klei aan. Rusteloos verzwaar den de geweldige kramen, reuzen- greep na reuzengreep, de slechts lutte le decimeters boven de vloedlijn uit stekende caissonlinie. Totdat dan Donderdagavond het grote ogenblik was aangebroken om de laatste elementen in te varen. Tegen de kentering van vloed naar eb het was merkwaardigerwijs weer spring vloed, net als op 1 Februari werd het vrijwel windstil. De zonsondergang was geheel tegen grijswitte stapelwol ken, zwart lagen de silhouetten van schapen, bokken en kranen tegen het donkergrijze water. Niemand maakte onnodig geluid. Slechts het nijdige puffen van sleper- tjes, het ratelen en rammelen van ket tingen, het bonken van snelle mannen stappen op grote ijzeren pontons en het gegier van commandofluitjes ac centueerden de gespannen aandacht van de honderden werkers en belang stellenden op de schepen, pontons en boten. De caisson-elementen lagen met ta kels aan zelfverankerende pontons vast. Ongeveer kwart over zes begon men deze caissons af te vieren. De grauwe gevaarten, elk 66 m. lang, wer den door de vloedstroom en met be hulp van kleine slepers langzaam naar hun plaatsen gedreven. De moeilijke oner a lie gelukte prachtig en zonder ha- p®ren. Het meest Oostelijke element sloot g'-ed aan op de reeds gelegde cai"oriK in de dïjkkern. Toen schar nierde het westelijke element van de vopi- SeroosVerke gelegen dijkromp af. "islip tegen de Oostelijke sector, pre- op de berekende plaats. BRUIDSPAAR VAN 150 JAAR De 84-jarige wed. H. Kok te Smil- de is vorige week in ondertrouw gegaan met de 66-jarige heer W. Daling te Smilde. Ongetwijfeld zullen bruid en bruidegom veel belangstelling bij hun a.s. hu welijk ondervinden. Het mag als een grote zeld zaamheid worden beschouwd, dat een bruidspaar tezamen 150 jaar oud is. Felle fluitsignalen. De kranen gin gen open en snel zakten de elemen ten naar het wachtende bed van rijshout en steen. De deur was dicht. De wilde zee, zij het nog met broze middelen, krijgsgevangen. Ontroerd stonden daar al die har de polderjongens, de technici en in genieurs, de ambtenaren,de aanne mers, de adviseurs, schippers en maats en journalisten. Het was ge lukt En terwijl der traditiegetrouw de vlootfluiten krijsten en gilden, zwe gen de mannen. Zij gaven elkaar een forse handdruk en staarden met strakke gezichten langs elkaar heen naar de donker wordende einder, naar de ondergaande zon, naar het silhouet van het verdronken dorpje Serooskerke. Zo wordt in de harde dijkstrijd een victorie gevierd. De commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, was ontroerd. „Deze overwinning", zo zeide hij ons later, toen het fluitconcert was verstomd, „kwam eerder dan ik had durven dro men. Wij zullen ons uiterste best doen en alles op alles stellen, om. zodra dit verantwoord is, de bevolking te laten terug komen". Ondanks de tegenslagen op Duive- land bij Ouwerkerk. aldus jhr De Ca sembroot. moeten wij moed houden en er vast op vertrouwen, dat ook daar het werk spoedig met succes zal wor den bekroond. Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, de Delftse hoogleraren Thijsse en Jansen, hoof den van diensteh van dijkherstel en Zuiderzee, allen toonden zich ver heugd. Eerder op de dag was er in Schelphoek nog tegenslag, zo vertelde één hunner. Een der caissons-egmen- ten verdween 6 m. in de diepte. Maar er is inmiddels al veel van deze schade geklaard en gevaar is er op het ogen blik niet meer aanwezig. Indien de omstandigheden zo blijven als ze op het ogenblik zijn. dan zal naar de me ning van prof Thijsse, de inlaagdijk achter het gat in de Schelphoek wel dra zo sterk zijn, dat de afwerking geen bijzondere problemen meer zal opleveren. Dan zal men ook langza merhand kunnen beginnen met hét leegpompen van de enorme polder Schouwen, waartoe Woensdag de eer ste grote pomp gereed is gekomen. Verwacht wordt, dat Schouwen met ongeveer 50 pompen en enige sluizen in vier a vijf weken na het begin van het pompen goeddeels droog zal kun nen staan. Dat de sluiting van Schelp hoek hij springtij is geschied, is naar de mening der deskundigen louter toe val. „Wij waren zover", zo zeiden zij, «nringtij of niet". (van onze weerkundige medewerker) Na de periode met overvloedige neer slag - op sommige plaatsen o.a. in Eel- de en Leeuwarden viel ruim 100 mm in vijf dagen! - is er thans een weertype begonnen, waarbij een hogedrukgebied een wat voornamere rol speelt. Vanuit het zeegebied tussen de Azoren en Zuid-Engeland is een maximum heel langzaam in de WEER- BEWERINGEN richting van ons land op getrokken, welke ontwik keling een sta bilisering van de atmosfeer tengevolge had. Het heeft nogal even geduurd voor er aan de vorming van regenbuien een einde kwam. Na de vijf moessondagen (Donderdag t.m. Maandag) ontstonden er door verwarming van de onderste luchtlagen door de zon vooral in de middaguren nog telkens buien, die ech ter geen al te grote hoeveelheden neer slag meer brachten. Woensdag en Donderdag was de sta bilisering zo ver gevorderd, dat er al plaatsen waren, waar het in het geheel niet meer regende. De bewolking droeg overigens nog duidelijk de sporen van onstabiliteit. Er dreven veel stapelwol- Nog geen besmettelijke konijnen-ziekte in België Het Belgische ministerie van Land bouw heeft bekend gemaald, dat zich in België nog geen enkel geval van myxomatose heeft voorgedaan, de be smettelijke konjjnenziekte, die in Fi'ank- ■ïjk zulke ravages aanricht. Alle dode konijnen, die de laatste we ken door de boswachters in België wer den aangetroffen, zijn in de laboratoria onderzocht, doch geen enkel vertoonde sporen van de gevreesde ziekte. Inmiddels zijn alle konijnenhouders ichtlynen. toegezonden ter bescherming van hun langoren tegen de myxomatose. MINISTERS DREES EN ALGERA NAAR ZUID-AFRIKA. Officieel is medegedeeld, dat de mi nister-president dr W. Drees en de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, de uitnodiging van de rege ring van Zuid-Afrika. om met de eerste vlucht, die de K.L.M. begin October met een der nieuwe Super-Constella- tions naar Zuid-Afrika zal maken een bezoek aan dit land te brengen, heb ben aanvaard. De minister-president heeft echter het voorbehoud gemaakt, dat hij van de reis zal moeten afzien, indien zich kabinets- of parlementaire werkzaamheden mochten voordoen, welke zijn aanwezigheid in die periode in Nederland vereisen. ken met flink uitgegroeide koppen langs de hemel, die in vakkringen: Cu mulus congestus worden genoemd (con- gestus kunnen we vertalen met: opge blazen). Het weer zal, voorzover thans te be zien valt, voorlopig droog blijven, waarbij de temperatuur geleidelijk wat verder omhooggaat. Gezien de ligging van het maximum moet men over en kele dagen wel weer met de mogelijk heid van uit het westen naderende sto ringsfronten rekening houden. Op dit moment is er nog niet veel activiteit op de Oceaan; misschien zijn de depressies ook eens een keer aan vacantie toe De koffie-smokkelarij per touringcar Autobus aan de Staat vervallen De Economische Politierechter veroor deelde de 41-jarige chauffeur J. H. S. uit Maastricht tot een week gevange nisstraf wegens het smokkelen van 6 kg. koffie, die hij verborgen had in een geheime bergplaats van zijn touringcar. De autobus, die pas 3 maanden oud is en 44.000 gulden gekost had, is aan de staat vervallen verklaard. Op 21 Augustus maakte verdachte met de touringcar een rit vanuit Valkenburg naar 't Ahrdal. Bij eontröle aan de grens post Vaals ontdekte de douane een ge heime bergplaats welke was aangebracht achter de laatste rugleuning van de zit plaatsen, waarin 6 leg. koffie verborgen waren. Bij verhoor bekende de chauffeur deze koffie te hebben willen smokkelen. De touringcar werd ter plaatse in beslag genomen. De Officier van Justitie verklaarde dat hierdoor het vertrouwen van de douane, die de touringcars steeds zonder noe menswaardige controle liet passeren, ernstig is geschokt. Hjj laakte het ge drag van deze chauffeur, die zyn pa troon een aanzienlijke schadepost be zorgd heeft, want de autobus is aan de staat vervallen verklaard en tegen een behoorlijke borgsom later ter beschikking gesteld van de vroegere eigenaar. In het gunstigste geval kan de onderneming de touringcar van de staat terugkopen. De Limburgse touringcarbedrijven hebben deze week uren zoek gebracht met het inspecteren van hun autobus sen. RAMPENFONDS 130 MILLIOEN. Het Nationale Rampenfonds heeft tot Woensdagavond j.l. een totaal bedrag van 130 millioen gulden ontvangen. Nog steeds komen geldelijke bedragen voor de slachtoffers van de waters noodramp uit binnen- en buitenland binnen. Dedan Kimathi, Mau-Mau leider gaf bevel de strijd te staken Het Afrikaanse dagblad „Wereld nieuws" publiceert 'n brief van de Mau- Mau-leider Dedan Kimathi, die in het begin van deze week werd ontvangen. De brief begint met de mededeling dat Kimathi verscheidene delen van Afri ka heeft bezocht en de laatste maanden in Palestina was. Bij zijn terugkeer vond Kimathi vol gens zijn schrijven allerhande wantoe standen en stond verbaasd over de euvel daden welke hadden plaats gevonden. Hij had alle bendeleiders bevel ge geven om per 1 Augustus op te hou den met de strijd. Kimathi verzocht in dit verband dat alle regeringstroepen zouden worden te- teruggetrokken en sprak over een tekort aan voedsel De omvang van de Mau-Mau is te wij ten aan de handelwijze van het Engels bestuur schreef hij, dat de Kikoejoe's in de steden en op het land blijft tarten. Kimathi spreekt over een „defensie raad" van Afrika, waarvan hij het hoofd beweert te zijn en welke in geheel Afri ka onderafdelingen zou bezitten. Staartje van de stakingen in Frankrijk Oproer in Angers In de stad Angers (midden-Frank rijk) hebben drieduizend stakers Don derdagavond gepoogd het stadhuis bin nen te dringen. Zij kwamen hierdoor in botsing met de politie, die traan- gasbommen gebruikte om de ordever stoorders te verspreiden. Hierbij werden drie politiemannen en verscheidene stakers gewond. De toestand van een der gewonde politie mannen is ernstig. De stakers rukten, onder het roepen van leuzen tegen de regering, na een door hen gehouden vergadering naar het stadhuis op. Een afvaardiging der stakers werd door een ambtenaar ontvangen. Op een tijdstip, dat deze zich nog in het ge bouw bevond, begonnen de stakers er buiten met stenen naar de ramen te gooien. Tevens drong de menigte op in de richting van de deuren van het stadhuis. Hier greep de politie in, om te voorkomen dat de deuren zouden worden beschadigd of aan stukken ge broken. Dit werd de aanleiding tot de gevechten. De politie zette de omgeving van het stadhuis af. Zij gebruikte traangasbom- men tegen de ordeverstoorders en zij wist de ingang tot het stadhuis vrij te maken. Hierna ontstonden verspreide ge vechten in aangrenzende straten, de pol't'e wist uiteindelijk de orde te her stellen. Onlusten in Nyassaland? Doden en gewonden Volgens de Zuidafrikaanse radio- omroep zijn ernstige ongeregeldheden Nyassaland uitgebroken. Enkele duizenden inheemsen zouden, om uiting te geven aan him verzet tegen een centraal-Afrikaanse federatie, in openlijke opstand zijn gekomen tegen de overheid. Met assegaaien en lansen gewapende inboorlingen zouden tele foondraden in het gehele gebied heb ben doorgesneden, wegen met rots blokken versperd en stakingen ontke tend hebben op plantages. In verschil lende plaatsen zou het tot botsingen met de ordetroepen gekomen zijn. on der meer in Cholo, waarbij doden en gewonden zijn gevallen. Ook de politie zou verliezen geleden hebben. Volgens het bericht van de Zuidafri kaanse radio hebben kolonisten er zendelingen, beducht voor een opstand op grote schaal, hun gezinnen naar de steden Blantrye en Zomba gezonden, waar belangrijke versterkingen van militairen en politie zijn aangekomen. DUITSE DUIKBOOT NA ACHT JAAR BOVEN WATER. Duitse duikers zijn er in geslaagd een Duitse onderzeeër, welke in 1945 door de bemanning tot zinken werd gebracht in de Oostzee bij Lübeclc, naai de oppervlakte te brengen en te ber gen. De duikboot was nog" in tact en er werd lucht in gepompt, zodat het vaar tuig, bedekt met een laag mosselen, vanzelf naar de oppervlakte kwam. In de koelkasten van het schip bleken de levensmiddelen na 8 jaar onder water nog gaaf en eetbaar te zijn. De duikers zullen de kostbare machinerieën mo gen behouden, de rest gaat volgens verdrag als schroot naar Engeland. DROEVE PLECHTIGHEID TE RAALTE. Op het R.K. kerkhof te Raalte vond Woensdagmorgen de teraardebestelling plaats van de heer Van Essen en zijn vier kinderen, die Zondag j.l. ten ge volge van een auto-ongeval in het ka naal te Raalte zijn verdronken. De be langstelling op de begraafplaats was zeer groot. Ook de burgemeester van Raalte was tegenwoordig. De verdron ken heer Van Essen zou Dinsdag juist zijn 50ste verjaardag gevierd hebben. De beide jongens bereikten de leeftijd van 4 en 7 jaar en de beide meisjes die- van 9 en 13 jaar. Hét gezin telt thans nog vijf kinderen. Bij ongeregeldheden in Marokko TWEE LEIDENDE FIGUREN IN FRANS MAROKKO. De Pascha van Marrakesj, waarschijnlijk de iverkelijke leider van de Marokkanen en Side Mohammed hen Arafa, de nieuwe sultan. De Franse autoriteiten te Rabat heb ben Donderdag medegedeeld, dat in het geheel 504 personen zijn gearresteerd in het oosten van Frans-Marokko sinds de ongeregeldheden, die voor het afzet ten van sultan Mohammed plaats von den. Hiervan zijn er 250 uit de stad Oejda, waar op 16 Augustus 18 perso nen bij botsingen om het leven kwa men. In het geheel werden 32 Fransen ge dood in Oejda, Rabat en Casablanca. Aan 28 personen is moord ten laste ge legd. De rechtbank van de pasja van Oejda heeft 93 personen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot 2 jaar wegens aanvallen op de po litie, aanzetten tot opstand en oproer. De rechtbank van de pasja van Casa blanca heeft Donderdag 23 personen veroordeeld tot een jaar gevangenis straf wegens oproer. VERBANNEN SULTAN EIST SCHADEVERGOEDING. De afgezette sultan van Marokko, Sidi Mohammed ben Joessoef, heeft de Franse regering verzocht hem 10 mil liard francs (ongeveer 100 millioen gul den) uit te keren als eerste termijn van een schadeloosstelling wegens zijn af zetting, waarvan het totale bedrag nog niet bekend is. Voorts heeft hij ver zocht al zijn familieleden - ongeveer 100 personen - zijn ballingschap te la ten delen. De Arabische werefd blijft intussen protesteren tegen de afzetting. De we reldfederatie van Mohammedanen heeft een beroep op de voorzitter van de Vei ligheidsraad gedaan „Marokko recht te doen wedervaren De voorzitter van de Arabische Unie heeft aangedrongen op economische en culturele boycot van Frankrijk en in de Libanon zijn demon straties tegen de Fransen gehouden. V.S. EN GROOT-BRITTANNIE TEGEN BESPREKING IN VEILIGHEIDSRAAD. De vertegenwoordigers der Verenigde Staten en van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad hebben in de Donder dag door de raad gehouden bijeenkomst verklaard tegen het op de agenda vermelden van het punt „Marokko" te zullen stemmen. Zestien Aziatisch-Arabische landen hebben de raad verzocht zich met de toestand in Marokko, die h.i. een „be dreiging is van de internationale vrede en veiligheid", te willen bezig houden. De vertegenwoordiger der Verenigde Staten, Henry Cabot Lodge, zeide dat het duidelijk was dat de toestand in Marokko geen bedreiging vormde van de internationale vrede en veilig- DIT BENT U WAARD WAT HET MENSELIJK LICHAAM BEVAT 1\..ni ervoor 3sehroeven )e3min.te doen branden 45-50 liter water potloden Fosfor voor2000 lucffet Kalk vooc^etwittenen l plafond uren te laten branden Suiker vóorh^^^^jk vanidag voor een gezin heid en dat het er hier n i e t om ging een oordeel te vellen over het zg. „ko lonialisme". De Britse afgevaardigde, sir Glad\»yn Jebb, onderschreef het Franse stand punt, dat de Veiligheidsraad de be voegdheid mist de Marokkaanse crisis, welke leidde tot het afzetten van de vorige sultan te bespreken. Ook Jebb was van mening dat de internationale vrede en veiligheid door de toestand in Marokko niet in gevaar zou worden ge bracht, waaraan hij toevoegde: „Het betreft hier een politieke zaak en wel één betreffende de binnenlandse aange legenheden van een bepaald gebied. Daar dit gebied een Frans protectoraat is, zou een verzoek van Frans-Marokko de raad slechts via de beschermende mogendheid, namelijk Frankrijk, kun nen bereiken". Tekort op Rijksbegroting' 600 a 800 millioen Volgens het Vrije Volk wordt het te kort op de Rijksbegroting voor 1954 op 600 a 800 millioen gulden geschat. Dat het tekort niet nog groter is, komt doordat de raming van de belastingop brengst gunstiger is dan in de vorige jaren. De uitgaven in verband met de schade, veroorzaakt door de waters nood, zijn uiteraard voor een belang rijk deel verantwoordelijk voor het grote tekort. 100.000 voor Griekenland De bijdragen voor de hulpverlening aan Griekenland bij het Nederlandse Rode Kruis binnen gekomen, hebben het totaal bedrag van 100.000.over schreden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft dank zij de vele financiële bijdragen en giften in natura van de Nederlandse in dustrie reeds voor 170.000.goederen naar Griekenland kunnen versturen. Een deel hiervan heeft men bekostigd uit eigen fondsen. Leiders N.E.S.B. blijven in hechtenis Evenals de algemeen leider der NESB Paul van Tienen, zal ook de landelijk leider, mr J. Wolthuis uit Groningen, voorloping in preventieve hechtenis blij ven. Mi- B. van der Waerden, rechter-com- missaris te Amsterdam, heeft het be vel tot bewaring gegeven. Weersverwachting tot Zaterdagavond Veel bewolking met op vele plaat sen tijdelijk regen of motregen. Overwegend matige wind, hoofd zakelijk tussen West en Zuid. Vrij dagnacht minder koud. Zaterdag overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als Vrijdag. BURENRUZIE. In Hoorn werd een nieuw blok huizen in gebruik genomen. De bewoners leefden aanvanke lijk als goede buren met elkaar, maar hierin dreigde al gauw verandering te komen, want de W.C.'s waren verstopt en ver spreidden een akelige lucht. Men beschuldigde eikaars kin deren er van de zaak verstopt gemaakt te hebben, men smeet er emmers water in. maar de narigheid werd eerder erger dan beter. Toen kwam de loodgieter er aan te pas en die constateer de, dat men verzuimd had de afvoerbuizen van de percelen op het straatriool aan te sluiten En dit is nu eens geen Kamper maar een Hoornse ui.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1