NIEUWE REKENMACHINE VOOR WEER VOORSPELL Tegenslag bij Ouwerkerk STUK VAN DE VERONGELUKTE ROERMOND OPGEHAALD IBM Reeks verkeersongelukken Jongetje te Maassluis door trein gedood Rumoerige IJ zerbede vaart te Diksmuiden Vader en vier kinderen te Raalte omgekomen Echtpaar uit Vries verongelukt ADVISEUR VAN EISENHOWER BEPLEIT VRIJHANDEL ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 3 J~^E machine heet liefst: TECHNISCHE SNUFJES JjET rekenkundig laboratorium aan de hogeschool van Princeton heeft een aantal wiskundigen en ingenieurs een machine laten construerenspeciaal bestemd voor het uitvoeren van berekeningendie .bij de weersvoorspelling nodig zijn. Deze machine zal bijna een millioen vermenigvuldigingen met telkens 10 cijfers binnen twee en een half uur kunnen voltooien. Dat is een werkje waarvoor gewone rekenmachinesdie met de hand worden bediend, een paar jaar nodig zouden hebben! En electronische rekenmachines van het oudste type zouden er twee weken over doen, waardoor ze voor weervoorspelling onbruikbaar zijn. Het is nu zowat drie kwart eeuw geleden, dat BuysBallotte Utrecht de grondslag legde voor de moderne meteorologie door het opstellen van zijn be kende regel voor het bepa len van de vermoedelijke windrichting. Hij had daar voor uit een vrij grote kring rondom de plaats, waarvoor die aanwijzing zou gelden, de opgaven nodig van de luchtdruk, gemeten op ge lijke tijd. Hfl was de eerste, die de bekende wetten der bewegingen toepaste op luehtmassa's boven de aarde. Die luehtmassa's be houden haar absolute rich ting, maar door de draaiing- der aarde, schijnt deze in een zin, relatief ten op zichte van de draaiende aardegewijzigd te wor den. Buys Ballot bracht het feit, dat de wind uit an dere richting schijnt te ko men, dan in werkelijkheid het geval is, onder woorden door te zeggen, .Winden zijn leugenaars, die hun af komst verloochenen". Deze paradoxale uiting vormde de grondslag voor de meteorologie. De kennis werd uitgebreid en dit leid de tot wiskundige bereke ningen, die in onze dagen van snelverkeer op talloze gegevens gebaseerd zijn, op de centrale weerstations radio-telegrafisch verkregen uit andere (ook op zee ge- stationneerde) in een wijde kring eromheen. DE weerdeskundigen krij gen uit honderden plaatsen berichten over temperatuur, luchtdruk, windsnelheid en -richting enz., gemeten op een be paald moment. Ook uit zee komen de berichten binnen en, op de landstations voor al, worden met ballons me tingen op verschillende hoogten verricht; ideaal zou het zijn, als zij die ook geregeld uit de- stratosfeer konden krijgen. Wiskundi gen hebben vergelijkingen opgesteld, waarin alle ge gevens worden verwerkt en uit de berekeningen met die vergelijkingen wordt dan de weersvoorspelling gedaan Die vergelijkingen hebben betrekking óp allerlei feiten' die zich in de enorme mas sa's lucht voordoen, doch telkens afzonderlijk behan deld moeten worden. De wiskundigen van Prin ceton werken met nog veel grotere eenheden. Zij om vatten een stuk van de at mosfeer over een grote op pervlakte en tot een hoogte van 19 kilometers. Die massa is onderverdeeld in stukken van 10x10x10 kilo meters. De vergelijkingen hebben telkens betrekking op het weer in een dier stukken. Verder is een ver gelijking opgesteld, die de gegevens voor het weer in al die cubische stukken sa menvat. Alle binnenkomende ge gevens worden zo snel mo gelijk in kaarten geponst, die achter elkaar dé rekeri"- machine zullen doorlopen en dan telkens langs elec tronische weg met behulp van een duizendtal electro- nenbuizen de berekeningen uitvoeren. sor Numerical Integra tor and Comiputor, hetgeen naar de beginletters afge kort is tot MANIAC, een bijzonder merkwaardige naam voor zo'n wonder- ma.chine. Zoals gezegd, kan die ma chine de geponste kaarten in 21 uur geheel verwerken, zodat men op tijd klaar kan zijn met een weersvoorspel ling. Deze zal de normale waarschijnlijkheid van het uitkomen van een weers voorspelling van 80 ver groten tot 90 Volledige zekerheid is nooit te krij gen, maar als de voorspel lingen voor 90 uitkomen, mag men zeer tevreden zijn. De nieüwe, uiterst snel werkende rekenmachines zijn voor deze ontelbare be rekeningen onmisbaar. Men verwacht veel van de nieuwe MANIAC, niet al leen voor de luchtvaart, maa.r ook voor de landbouw en alle bedrijfstakken, die belang hebben snel vooruit te weten welk weer er met een hoge mate van waar schijnlijkheid mag worden verwacht. Misschien zal het eenmaal mogelijk zijn van speciale op zee gestation- neerde weerschepen, voor zien van dergelijke machi nes, in wijde kring aan schepen te. berichten met welk weer zij in de eerst komende dagen rekening dienen te houden. ILet woeste water brak twee caissons ZIJ, die ons Vrijdag bij de dichting van de Klompegeul in de Sehelphoek zeiden, dat alles nu aankwam op snel handelen en niet langer wachten omdat anders het moeilijk tembare geweld van het water nog veel kwaad zou kunnen veroorzaken, hebben gelijk gekregen. De sluiting van het westelijke gat van Ouwerkerk, die aanvankelijk op jL Vrijdag was bepaald, moest immers om technische redenen worden uitgesteld, maar Zaterdag waren de weersomstandigheden te slecht voor dit secure werk en men hoopte op Zondag. Door dit uitstel echter heeft het water weer zijn kans benut. De zinkstukken kwamen in beweging en de beide landhoofden, waar tussen de twee grote caissons moesten worden geplaatst, schoven af en verdwenen in de diepte. Toch proberen, ook al is de mpge— lijkheid van mislukking groot', zeiden de bevelvoerders van deze heroïeke ope ratie. Om 3 uur Zondagmiddag zou het moeten gebeuren. De twee caissons, elk 55 meter lang, 71 meter breed en 8 meter hoog, zouden met de stroom mee in het gat worden geduwd en tot zinken ge bracht. Men mag echter niet vergeten, dat deze dichting neerkwam op het slui ten van een deur, waarvan de stijlen waren verdwenen. Een hachelijke onder neming. Eerst leek alles goed te gaan, doch enige minuten nadat de twee caissons op de bodem van het sluitgat stonden; braken van de westelijke twee en van de oostelijke één element af (elke caisson was namelijk samengesteld uit vijf ele menten). De stukken zakten enkele me ters weg en verdwenen na enige uren in de diepte. Nu kwam het er op aan, de elementen, die waren blij ven staan te be houden. Een derde caisson zou dan de ontstane opening moeten vullen. Van nacht zou het gebeuren. De spanning was groot. Er werd ontzaglijk hard ge-, werkt, iedereen was in touw, men hoopje onverdroten. Helaas, alle krachtsinspanning bleek vergeefs. Tengevolge van de woeste; wind, die de golven nijdig striemde, en ook wegens de duisternis zag men geen; kans deze derde caisson bijtijds te be lasten. Een van de vyf elementen ver-, zakte en viel weg. Het parool bleef echter: doorgaan,] doorgaan, doorgaan. Ieder was teleur- gesteld, maar niemand ontmoedigd. Tot, nu toe hebben de gatendichters op alle j gevaaiiyke punten geluk gehad, zij mo gen zeker niet klagen. De laatste loodjes1 wegen altijd het zwaarst. Voor de men- Nederland en België gaan Hawker Hunters bouwen Met betrekking tot de bcentie-op- dracht voor de bouw van een modern type straaljager aan de Nederlandse en Belgische vliegtuigindustrie is het vo) gende bekend geworden: Nederland en België zullen tezamen 460 straaljagers bouwen van het: type Hawker Hunter, waarvan 112 zijn be stemd voor de Verenigde Staten, die deze vliegtuigen willen verstrekken a,an die landen van West-Europa, welke daarvoor in aanmerking komen. De 348 andere jagers zullen worden vervaardigd in opdracht van de regerin gen van Nederland en Belgïë, n.l. 156 voor de Nederlandse en 192 voor de Bel gische luchtmacht. Met uitzondering van de motoren, de onderstellen en een deel der vleugels, zullen de Nederlandse vliegtuigen in Nederland worden gefa briceerd De productie in Nederland ge schiedt in nauwe samenwerking tussen Fokker, Aviolanda en de Schelde. Fok ker treedt daarbij op als hoofdaan- neemster en verzorgt in die functie bijv. de inkoop van de materialen De Schelde is o.m. belast met het maken van alle rompstaartstukken. De samenwerkende fabrieken hebben alle gewenste maatregelen genomen voor de snelle uitvoering van dit ambi tieuze productieprogramma. sen in de nog altijd onder water staande dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk was het een trieste ochtend, toen bleek dat de zee nog altijd en woedender dan ooit door de opening tussen de af gebroken caissons door in en uit stroom de. Vanmiddag om vier uur zou een nieu we poging worden gedaan om het water te bedwingen. Mobilisatie-oefening reserve-grensbewaking Aan het eind van deze maand zuilen de vrijwilligers van de reserve grens bewaking een mobilisatie-oefening hou den in de omgeving van de Drunense duinen nabij Helvoirt. De troepen wor den in Eindhoven in de marechaussee' kazerne gemobiliseerd, waarna in dc omgeving van de Di'unense duinen een bivak wordt opgeslagen en wordt ge' oefend. (Ingez. med.-advertentie) JÜjTVi\UQT Maandag: i i. jVlaggenparade voor W. Europa De Zaaiers 11-¥/ Vrij en Blij jl* De Bietenbouwers Metropole orkest Promenade orkest Toegang 75 ct. (Ingez. med.-aclvertentie INTERNA Tl O MALE ■jjjped e rJjp|m °j^j||| Zes wonder-shows, Internationaal cabaret. Hypermoderne schoen fabriek in bedrijf. Groot lunapark. Hulpactie Griekenland vindt weerklank De hulpactie van het Nederlandsche Roode Kruis ten bate van de slacht offers van de ramp in Griekenland vindt in heel Nederland weerklank. Dat blijkt uit de vele duizenden kleine giften, die worden gestort op girorekening 777. Na tuurlijk zijn er ook enkele grotere be dragen overgemaakt en toegezegd en het Nederlandsche Roode Kruis heeft nu reeds 80,000 om te besteden aan de hulpvexiening. A.s. Dinsdag gaat op of ficieel advies een partij van 20.000 pak jes koffie naar Schiphól om doorgezon den te worden naar Griekenland. Tien jongens uit de buui't Vinkensteyn- straatNoorderbeekdwarsstraat te 's-Gravenhage hebben Zondagmiddag op het Newtonplein een circusvoorstelling gegeven voor kinderen. De toegangsprijs was 5 cent. In totaal is een bedrag op gehaald A'an 45,65, dat zal worden af gestaan aan het rampenfonds in Grie kenland. Minister Suurhoff naar Canada vertrokken De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, is Zaterdagavond met het lijntoestel der KLM naar New York vertrokken, van waar hij terstond naar Canada zal door reizen. Minister Suurhoff zal de Cana dese minister van Immigi-atie ontmoe ten, alsmede enkele andere ministers van het nieuwe Canadese kabinet. Ver der zullen de officiële bezoeken tot een minimum beperkt blgven. Op het programma staan onder meer een aantal bezoeken aan Nedexiandse clubs in de diverse steden, alsmede aan de boerderijen, waarin Nederlanders een nieuw bestaan zijn begonnen. Ook zal de minister met vertegenwoordigers van de verschillende kerkgenootschap pen, die de geestelijke belangen van de Nederlandse emigranten door middel van plaatselijke comité's en contact personen behartigen, besprekingen voe ren. De minister hoopt op 8 September a.s. naar ons land terug te kei-en. Spoorbomen gingen te vroeg open Zondagmorgen halftwaalf is* op ee bewaakte overweg te Maass luis een 7-jarig jongetje door de D-trein Ham burg-Hoek van Holland doodgereden. De D-trein naar Hoek, moet kort nadat een electrische trein uit Hoek van Holland in Maassluis aankomt, de bewaakte spoorwegovergang in tegengestelde rich ting passeren. De man, die de spoorbo men moet bedienen, heeft, hoewel het sein voor de D-trein op veilig stond, de overweg opengezet nadat de electiische trein uit Hoek van Holland gepasseerd was, met het vermelde rampzalige ge volg. Het ongeluk veroorzaakte op deze drukke ovexweg, die to'egang geeft tot het Brielse veer, grote consternatie. Pas tegen drie uur in de middag heeft de politie'de identiteit van het kind kunnen vaststellen. Het \vas de 7-jarige F. J. van Ingen uit Maassluis. Toen de spoox-- bomen opengingen, zette het verkeer zich in beweging, onb'ewust van de na- derstormende trein. De treinbestuurder, die tot zijn ontzetting de bomen zag opgaan, gaf dadelijk aanhoudende fluit signalen. F.en nerronenauto passeerde de trein rakelings. De kleine jongen, die het slachtoffer werd. weifelde even op rails, hetgeen hem noodlottig werd. Terwijl Zaterdagmiddag een grote b'e- drijfsoptocht ter gelegenheid van de laat ste Heideweekdag door de straten van Ede trok, gebeurde elders eenernstig ongeval. De 65-jarige C. Kwint, bedrijfs leider bij de betonfabrièk De Kroon en de 45-jax-ige aannemer ;G, van Veldhui zen, die zich sam'en p'er fiets op weg hadden begeven om de optocht te zien en daarbij een onbewaakte overgang in de spoorlijn tussen de stations Ede-Cen trum en Ede-Wageningen passeerden, bemex-kten niet, dat de electrische trein nadex-de, die om 5.08 uit Ede-Centrum was verti'okken. Zij werden beiden, hoewel de wagen voerder nog op het laatste moment sig nalen gaf, gegrepen en opzij geslingerd. Vooral K. werd zwaar gewond en men vreest voor zijn leven. Zijn metgezel liep eveneens ernstige kwetsuren op. Zaterdagmorgen is het vierjarig doch tertje van de fam. Scherpenseel te Schoonebeek tengevolge van een ver keersongeluk om het leven gekomen. Het meisje, dat van een grasveldje, waar zij had gespeeld de straatweg oprende, werd door een vrachtwagen van a'e We- Nederlandse militairen te Kobe vrijgelaten Twee Nederlandse soldaten die Zater dag de gehele dag door de Japanse politie zijn ondervraagd omdat zij in het havengebied van Kobe een Japanner zouden hebben aangevallen, zijn van nacht met hun troepenonderdeel aan boord van de Franse lijnboot .Vietnam" naar Nederland vertrokken. De Japanse politie stond uiteindelijk toe, dat de twee soldaten verti'okken, óp voorwaarde ech ter dat zij in Nederland voor een krijgs raad zouden worden gebracht. De beide mannen zijn aan boord van de Vietnam onder de hoede gesteld van de comman derende officier van het Nederlandse troepenonderdeel dat met dit Franse schip van Korea naar huis gaat. De regeling betreffende de twee ver dachten werd ten slotte getroffen tussen de officier van Justitie te Kobe en de Nedei-landse consul-generaal de heer W. H. de Roos. Zondagavond omstreeks zeven uur is te Raalte (Gv.) een vreselijk ongeluk gebeurd, waarby een vader en vier van zijn kinderen zijn verdronken. De voer man Van Essen uit Raalte reed met zijn vrachtauto nabij de zuivelfabriek De Hoop langs het Overijssels kanaal. Plot seling kantelde het voertuig daar door een onbekende oorzaak en raakte le wa ter. In de cabine van de vrachtauto za ten. tezamen met de bestuurder drie van zijn kinderen, twee jongens en een meis je. Achter in de open laadbak zaten nog een dochtertje van de bestuurder en een nichtje uit Deventer. Dit nichtje kon door toegeschoten hulp nog uit het wa ter worden gehaald en is gered. De an dere Inzittenden, Van E. en zijn vier kinderen, zijn verdx-onken. Vx-ijdagavond laat is het echtpaar G. Harms uit Vries in het Zuidlaardervaart- geraakt en jammerlijk verdronken. heer en mevrouw Harms waren des avonds op bezoek geweest by een fami lielid, in Zuidlaarderveen woonachtig. Vermoedelijk zijn op de terugtocht de sturen van hun rijwielen in elkaar ver ward geraakt, waardoor het eehtoaar in het water terecht kwam. Zaterdagmor gen ontdekten voorbijgangers het lijk van EEN STUK VAN DE CONSTEL LATION „ROERMOND", het K.L.M.- toestel, dat in Juni 19J/.9 bij Bari in Italië is neergestort, is vorige week- op on geveer anderhalve kilometer van plaats van de ramp door een duiker gevonden. Zoals men zich zal herinne ivas het toestel op weg van Djakarta naar Amsterdam, toen het op de hoogte Vwn Bari plotseling brandend in zee stortte. Het bergingswerk, waarmee men direct- was begonnen, ondervond toen veel moeilijkheden van het ruwe lOeer. Een duiker bij het opgedoken stuk- van het. wrak. Versendins per seepost Met een aantal schepen kan weer zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vei'meld. Indonesië: s.s. Riouw (3 Sept.); Ned. Nw Guinea: m.s. Peleus1 (11 Sept.): Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (1 Sept.); Sui'iname: m.s. Bonaire (2 Sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika; m.s. Edinburgh Castle (5 Sept.); Canada: Westerdam (3 Sept.); Zuid-Ameri- s.s. Eva Peron (5 Sept.); Australië: via Engeland (5 Sept.); Nieuw Zeeland; via Engeland (29 Aug.). Reproducties van schilderijen in Universiteits Bibliotheek Vandaag is in de Universiteits-biblio- theek te Amsterdam een tentoonstelling van reproducties van schilderijen, af komstig uit een particuliere verzame ling geopend. In chronologische volgorde, van de 14e tot en met de 20ste eeuw, geven de afbeeldingen een fragmentarisch over zicht van het werk der grote meesters uit de vroegste middeleeuwen tot en met onze tjjd. Maar ook van ver vóór Christus zijn er enkele tekeningen en schilderingen. De tentoonstelling zal tot 5 Septem ber geopend blijven. Extremistische Vlamingen poogden manifestatie in de war te sturen (Van onze correspondent) Brusse 1, 24 Augustus DE Vlaamse Concentratie, een groep Vlaamse, extremistèn, heeft gisteren gepoogd de 26ste Ijzer bedevaart lot een manifestatie voor amnestie te doen uitgroeien. Maar de massa der Vlaamse bedevaartgangers, die op 60.000 man wordt geschat, bleef bier tegenover vrij onverschil lig. Op geen enkel ogenblik kon het op bevel gescandeerde „amnestie" of „Weg met de C.V.P." de massa der Vlamingen in beroering brengen. Wij stonden te Diksmuiden boven op het podium en zagen hoe ongeveer 200 a 300 extremistische provocateurs plak katen met daax'op het woord „amnestie" ophieven. Zij wai'en over de gehele massa verdeeld. Een verminkte latei- bleek dat hij geen oud-strijder was van de eerste wei'eldoorlog, maar een bur- gexiijk invalide deelde papiertjes uit voor amnestie, welke hem door de Ox-de- dienst werden ontnomen. Redenaars werden geregeld door de manifestanten onderbi'oken. De drie aanwezige minis ters van Koloniën, Volksgezondheid en van Arbeid verklaarden dat het hen vei-- heugde dat de massa der bedevaart gangers niet inging op de provocaties. Maar aldus zeide ons minister Van den Daele, de minister van Arbeid wij dienen over de betekenis van deze manifestatie na te denken. Na de plechtigheid poogden de extre misten gevechten uit te lokken, zy dron gen op om bezit te nemen van het podium, waar drie redenaars de beteke nis van de IJzex-bedevaart hadden toe gelicht. De gendarmes hielden zich kalm en rustig. Officieren en manschappen behoorden tot de Vlaamse eenheden van de Belgische Rijkswacht' en lieten zich geen enkel ogenblik verleiden om hard toe te slaan op de manifestanten, die hun de grootste beledigingen toeslin- gerden. Toen de extremisten echter met stenen begonnen te gooien en bankjes tussen de poten der paarden wiei'pen. werden enkele meppen uitgedeeld. Een vrouw en een paar manifestanten wer dén onder de voet gelopen, maar niet gekwetst. Men zag duidelijk, dat de extremisten in ieder geval incidenten wensten te provoceren om hun propa ganda voor amnestie ten gunste van de politieke delinquenten te versterken. De extremisten brachten de Hitler groet toen tot besluit van de bedevaart door de massa de Vlaamse Leeuw werd gezongen, De voorzitter van het Bede vaartcomité, prof. Franssen, werd bij het begin -van zijn rede ondei'broken door de extremisten, die „Daels, Daels" riepen, de naam van de ex-voorzitter van de bedevaarten, die op het ogenblik in Zwitserland verblijft en wegens colla boratie zou zijn vei'oordeeld. Prof. Frans sen wees op de betekenis van de Eui'o- pese idee in de moderne Vlaamse be weging. Wie West-Europa zegt, aldus Franssen, denkt Benelux. Indien wij in de Europese Gemeenschap niet willen worden overrompeld door de groten en een voldoende autonomie verlangen te behouden, dan is het noodzakelijk dat wij in dit Europees verband zouden bin nentreden als een goed aaneengesloten economisch sociaal en cultureel Benelux- verband, m.a.w. een sterk en krachtig verbond der lage landen. genbouwmaax'schappij Pax, die een ge parkeerde auto passeex-de, op slag ge dood. Een brigadier van politie uit Arn hem, de 57-jarige S. A. de Vries, is Zaterdag het slachtoffer gewox-den van een ongeval. Op het Zijpseplein werd hy nl. aangereden door 'een jeep, ten gevolge waax-van hij een schedelbasis- fractuur opliep en korte tijd later in het ziekenhuis is overleden. De Vries was gehuwd en had drie hinderen. Zaterdagmiddag om halftwee is te Amsterdam by het oversteken van de Sloterweg nabij de An tb. Fokkerweg de 73-jarige voetganger F. H. V. uit Amsterdam onder 'een passex-ende vrachtwagen geraakt. Hij werd in zorg wekkende toestand naar het Wilhelmana Gasthuis vervoerd, waar hij enkele uren later overleed, ZEVEN MENSEN VERDRONKEN Jongeman met te rijke fantasie De rechter-commissaris bij de recht bank te Maastricht mr P. Janssen heeft Zaterdagmiddag op verzoek van de wnd economisch officier van Justitie, de in bewaringstelling gelast van een 30-jarige Haagse kleermakerszoon, die wordt ver dacht van overtreding van het Deviezen- besluit 1945. Deze jongeman is enige dagen geleden te Hoek van Holland ge- arreste'erd, toen hij daan voet op Neder landse bodem zette. De jongeman was de fantasierijke lei der van de weldadigheidsactie Particu lier Initiatief, die indertijd o.a. haar be moeiingen tot West-Indië wilde uitstrek ken. De toegang tot Curacao werd even wel ontzegd. Twee jaar geleden h'eeft hg met een gezelschap van 35 Nederlan ders en een internationale bemanning een zwex-ftocht ondernomen langs de Europese en Noord-Afrikaanse kusten, waarbij hij, beschikkende over ruime hem ter beschikking gestelde fondsen, j zich als een vorst liet gelden op het schip dat naar hem De president Robert J wex'd genoemd. Een Maastrichtse notaris, die tot zijn kennissenki'ing behoorde heeft in deze onderneming indexUjd belangrijke bedra gen gestoken, Flet hele geval is ten slotte als een zeepbel uit elkaar gespat. Het schip ligt thans in Southampton voox anker. De bemanning is grotendeels ont slagen en het gezelschap, waarby ver scheidene familieleden van „président Robert", is uiteen gegaan. De me'este familieleden zijn intussen in Nederland teruggekeerd. Vermoed wordt, dat de kleei-makex-szoon zich niet alleen heeft schuldig gemaakt aan ovei'treding van het Deviezenbesluit, maar ook aan op lichting. de heer Harms. Toen men zijn echtge note van het verdrinkingsgeval op de hoogte wilde stellen, bleek er niemand thuis te zijn. Het vex-moeden dat ook de vrouw was verdronken, werd enige tijd later bewaarheid toen na dreggen haar lijk werd gevonden. De heer Harms was dienstgeleider bij de Ryksbelastin- gen in Vries. Resolutie van liberaal congres in Luxemburg Op de slotvei-gad'ering van de Liberale Wereldunie te Mondorf-les-Bains in Lu xemburg' hebben de honderd afgevaar digden uit elf Europese landen een reso lutie aangenomen, waarin als hun uit eindelijk doel werd gesteld een vrg Europa en waarin er bg het Westen op werd aangedrongen geen enkele kans op onderhandelingen met de Sowjet-Unie te laten voorbygaan. Andere punten van deze resolutie warenEr kan geen vrede bestaan zonder viijheid; elk opbouwend initiatief voor verbetering van de be trekkingen tussen Oost en West wordt toegejuicht, doch het Westen moet zijn acties gezamenlijk beramen; geen rege ling tussen Oost en West zou bevredigend kunnen zijn, welke geen vrijheid en on afhankelijkheid geeft aan de Europese landen onder Russisch toezicht. In een tweede resolutie werden de huidige vertragingen bij de ratificatie van het West-Europese Defensieverdrag betreurd en verklaard, dat de politieke, economische en sociale veiligheid van West-Europa niet zou kunnen worden ge handhaafd zonder doelmatige gemeen- hebben. Het congres juichte de pogingen door middel van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap om te komen tot een ge- meenschappeigke markt voor West-Eu ropa toe. Het voegde hieraan toe, dat al het mogelijke moest worden gedaan, om vrij vei'keer van goederen, kapitaal en personen tussen de landen van de vrije wereld te verzekeren. TWEE NEDERLANDERS IN PAN MOEN JON UITGEWISSELD De communisten hebben bekend ge maakt dat zij morgen 400 geallieerde gevangenen zullen vrijlaten, onder wie twee Nederlanders, 8 Canadezen, 3 Australiërs, 1 Griek. 136 Amerikanen en 250 Zuidkoreanen.'Het hoofdkwartier van de geallieerden in Korea heeft be kend gemaakt, dat de communisten tot nu tot 7.820 geallieerde gevangenen hebben teruggezonden. Naar schatting bevinden zien thans nog ongeveer 12.000 man in communistische krygsgevangen- schap. Het Deense hospitaalschip Jutlandia is op zijn thuisreis te Tokio aangekomen. Het schip zal met 300 soldaten aan boord de terugreis naar West-Europa voortzetten. Voor de eerste maal sedert het sluiten van het wapenstilstandsverdrag is in Zuid-Korea een grote luchtafweeroefe- ning gehouden, waarbij de doeltreffend heid van de radarinstallaties, het lucht doelgeschut en jachtvliegtuigen werd be proefd. Het communistische en het geallieex-de opperbevel in Korea zijn overeengeko men, de neutrale commissie voor toe zicht op het bestand te verzoeken, in- spectïegroepen te zenden naar het eiland Kodje, het doorgangskamp te Jongdoeng- po en de rivier de Imdjin, om een on derzoek in te stellen naar communis tische klachten over belemmeringen en beperkingen van de werkzaamheden van het Koreaanse en Chinese rode kruis door de Amerikanen, aldus meldt het Chinese persbureau Nieuw China. Nauwe samenhang tussen Amerikaanse handelspolitiek en eenheid der vrije wereld onderstreept President Eisenhower heeft vandaag een rapport gepubliceerd van één van de adviseurs van de Amerikaanse rege ring, de vroegere Amerikaanse ambas sadeur in Engeland, Douglas. Deze komt in zijn rappoxit tot de conclusie, dat de eenheid van de vrije wereld een preeaix-e fragiele aangelegenheid blijft tenzy V.S. hun handelspolitiek herzien. Douglas zegt, dat Amerika 30 jaar ge leden imp or tbaxriè res heeft opgericht, die het „opnieuw tot stand komen van een gezonde toestand en een internatio- naal economisch en financieel evenwicht hebben verhinderd. De V.S. zijn reeds sinds lang de grootste crediteur ter wex'eld geworden. Zij kunnen niet langer de protectionistische politiek voeren van een debiteur en tegelijk hopen te ont komen aan discriminatie tegen de Ame rikaanse producten op de internationale markt", aldus het ï-apport. Douglas adviseert de Amerikaanse .regering spoedig bekend te maken, dat zij vastbesloten is, te streven naar een progressieve, krachtige en consequente vei'zaohting van de Amerikaanse wetge ving inzake de buitenlandse handel. In een brief van 21 Juli noemt Eisen hower 'het rapport dat op 14 Juli aan hem werd voorgelegd „een uxtei'st waardevolle bijdrage tot de opheldering van de nog steeds duistere punten van deze belangrijke zaak." Eisenhower heeft het rapport naar de nieuwe regeringscommissie voor de be studering van de Amerikaanse buiten landse economische politiek gezonden. Aan het hoofd van de commissie staat Clarence Randall, uit Chicago, president van de Inland Steel Coxp. De commissie zal binnenkort haar werkzaamheden be ginnen, teneinde vast te stellen, of de Amerikaanse handelspolitiek hei-zien moet wolfden. Douglas vat zyn conclusie als volgt samen; MEVROUW DELPRAT—VETH laat van de werf van de N.D.S.M. te Amster dam het m.s. Baweanbestemd voor de Stoomvaartmaatschappij Nederland te water. Naqst mevrouw Delprat de heer F. de Boer, directeur van de N.D.S.M. 1. Uitbreiding van de particuliere investering in het buitenland. 2. De internationale bank dient de voorwaarden te omschrijven, waar onder de investering van particuliere fondsen in het buitenland kan plaats vinden, rekening houdende met het daaraan verbonden politieke risico. 3. De uitvaardiging van maatregelen, om de heftige schommelingen in de prijzen en het volume van de grondstof fen, die internationaal worden verhan deld, tegen te gaan. Gré Brouwenstijn volgend jaar naar Bayreuth De zangeres Gré Brouwensty'n is door de leiding van de Bayreuther Festspiele geengageex-d om in de zomer van 1954 de rol van Elisabeth in Wagners Tann- hauser te vertolken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1