J ^Radioprogramma Dijkherstel op Schouwen-Duiveland in beslissende phase getreden DE WIJZIGING VAN DE SALARISSEN BIJ HET V.H.M.0. enz. TE DOEN IS IN: Botterdam Den Haag Utrecht en 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 5551 V,-s Rotterdam-Toverdam Eind deze maand zal in de Maas stad, onder de naam Rotterdam Toverdam en onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie, een drie daags nationaal congres voor de goo chelkunst worden gehouden waarvoor zich tot op heden al een kleine drit honderd deelnemers hebben opgege ven. De Nederlandse deelnemers aan het concours zullen kampen in de klassen: manipulatie, presentatie, uit vinding. kindergoochelen. illusie, men tale magie, micro-magie, carto-magia alsmede om de Grand Prix. Hoewel het hier een nationaal congres betreft komen 29, 30 en 31 Augustus ook tal van buitenlanders naar Rotterdam o.a. Amerikanen, Belgen, Engelsen, Zweden en Duitsers, die onderling de strijd om de ereprijzen zullen aanbin den. Het congres, waarvan de organisa tie berust bij de Rotterdamse gooche laars vereniging 52 schakels, is in de eerste plaats bedoeld voor de gooche laars zelf. Het concours dat in gebouw Palace wordt gehouden en waarvoor 60 deelnemers hebben ingeschreven zal dan ook een strikt besloten karak ter dragen maar het publiek zal toch van enkele manifestaties getuige kun nen zijn. Vrijdag 28 Augustus om half zes b.v. zal ergens in het hart van Rotter dam op een enigszins sensationele manier de Rotterdammers duidelijk worden gemaakt welke vreemde gas ten zij op bezoek hebben. Zaterdags volgt 's middags een ontvangst ten stadhuize en 's avonds een gala-avond in de Schouwburg alwaar een aantal prijswinnaars zullen optreden alsme de enkele gasten o.a. Fred Kaps, Crochet en de nestor van de Neder landse goochelaars de 82-jarige heer C. J. Burgersdijk uit Den Haag. Zon dagavond is er dan, tot besluit van het congres een groot magisch festi val in gebouw Palace. Scholen in de Yaanwijk en Pendrecht Nadat de gemeenteraad destijds een crediet van 5.035.800 had toegestaan voor de bouw van negen scholen, is in de loop van dit jaar achtereenvolgens de plaats waar 7 deze scholen moesten komen vastgesteld. Voor de twee ove rige scholen stellen B. en W. thans voor te kiezen een terrein gelegen in de Vaanwijk 'Kromme Zandweg) en een in Pendrecht De scholen zijn bestemd voor het openbaar en of lager onderwijs, Dokter Staverman overleden. Te Vlissingen is op ruim 74-jarige leeftijd overleden dokter A. Staverman, sedert enkele jaren rustend chirurg aldaar. Hij verrichtte gedurende een lange reeks van jaren belangrijk medisch en sociaal werk in Zeeland. Hij was in de gehele provin cie een figuuur van betekenis. Gouden horloge gevonden Egn bewoner van het Noordelijk Stads deel is op nog niet verklaarde wijze in het bezit gekomen van een gouden da meshorloge Hij vond het in zijn beste pak. dat hij aan gehad had toen hij vo rige week Maandag en Woensdag zich met een bus van de RTM naar Poortu- gaal had begeven voor een bezoek aan de psychiatrische inrichting Maasoord. Het is niet onmogelijk, dat een passa- giere, die naast hem heeft gezeten, het per ongeluk in zijn zak heeft laten glij den. Bij de recherche van het bureau Bergsingel kan de eigenaresse terecht. OVERZICHT VAN DE WEERS GESTELDHEID (Toestand op 21 Aug. 7.00 M.c.T.) Een frontensysteem, vergezeld van een vrij brede regenzóne, trok gisteren over ons land. De neerslaghoeveelheden waren even wel gering. Spoedig volgde de ontwikkeling van een nieuwe storing. Deze randstoring van een vrij diepe Oeeaandepressie ten Wes ten van Schotland zette koers naar het Kanaal. Het hierbij behorende regengebied is van grote omvang en veroorzaakt grote hoeveelheden neerslag. Aan de achterzijde van de nieuwe storing komen in de aange voerde Westelijke luchtstroom nog enkele buien voor. Weerkundige waarnemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 1000.8 mbar, wind ZZO 2. temp. 13.3 gr. C. max. temp. 20.2 gr. C. min, temp. 13.3 gr. C- weersgesteldheid regen. UIT HET - Zaterdag 22 Augustus Hilversum L 402 m. KRO: 7.00 en 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 10 00 V. d. kleuters. 10.15 Gram 10.30 Phil- harm. ork. 11.00 V. d. zieken, 11.45 Klein koor. 12.03 Promenade-ork. en solist (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Pianospel. 13.35 Amus.ork., 14.00 Boekbespr., 14.10 Gram. 14.25 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Amateursprogr. 15.40 Gram. 16.25 Trofeo Italia, 16.30 De schoonh. v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 13.00 Lichte muz., 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Piano en orgel. 18.45 Trofeo Italia, 19.00 Nws. 19.10 Gram.. 19.20 Buitenl. correspon denties. 19.30 Gramofoonmuz. 20.25 De gewone man, 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 20.55 De actie van Kath, Thuisfront, 21.00 Amus.muz., 21.35 Act. 21.45 Gram. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23,22 Koor- en ork.conc. 23.55 Gram. Hilversum H. 298 m. VARA: 7.00 en 8.00 Nws. 8.18 Gram 3.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9 10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de con tinubedrijven. 11,30 Sopr. en piano 12,00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws, 13.15 Vara-varia. 12.30 Orgel en zang. 13.50 Radioweekjournaal. 14 20 Vierhandig pianospel. 14.40 Amateurs progr, 15 10 Boekbespr 15.25 Kamerork. en solist. 16.10 Sport. 17.10 Swingmuz. 17.35 V. d jeugd. 1300 Nws en comm. 18.20 Gram. 13.55 Artistieke .staalkaart. 19.25 Sport. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 Caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Caus. 2015 Gram. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Gram. 22.00 „Mijn zwager in zaken", familiegeschiedenis. 22.20 Gevar. muz. 22.40 Gram. en sport. 23.00 Nws. 23.15 ClTe?èvisie: pl.m. 15.45—pl.m. 19.00 Slotwed- Strijden Intern Waterpolotournooi om de •Trofeo Itaiia Advertentie Te Velp is overleden. 80 jaar oud, de heer P. J. N. van Os, oud-ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De heer Van Os was in 1895 als surnu merair te Groningen in dienst getreden, hij is als ontvanger te Horst, te Gieten, te Oude Tonge, te Maassluis, te Vlissin gen en te Rotterdam werkzaam geweest. Op 30 October 1937 heeft de heer Van Os, die toen ontvanger op het kantoor der invoerrechten te dezer stede was. onder grote belangstelling, vooral van vertegen woordigers uit het dienstvak, afscheid genomen. De heer Van Os was officier in de Orde van Oranje-Nassau. De crematie is gisteren in alle stilte geschied. Afscheid ir. Z. Th. Fetter Ir. Z. Th. Fetter zal ziin ambt van directeur-generaal van de arbeid 1 Sep tember a.s. neerleggen. Op Vrijdag 28 Augustus tussen half vier en vijf uur zal in de balzaal van het voormalige paleis aan de Kneuterdijk gelegenheid bestaan van de heer Fetter afscheid te nemen en met zijn opvolger, mr P. H. Valentgoed, kennis te maken. Internationale van PTT- organisaties congresseert De internationale van PTT-organisa- ties (IPTT) die 50 PTT-organisaties uit 30 verschillende landen ömvat, zal van 24 tot 28 Augustus in het Kurhaus te Scheveningen haar veertiende congres houden. Van vandaag af komt het uit voerend comité reeds dagelijks bijeen. Het congres wordt Maandag 24 Au gustus officieel geopend door de voor zitter, de heer C. J. Gedöes uit Lon den. De opehingszitting zal o.m. worden bijgewoond door de heer L. Neher, di recteur-generaal van de PTT, mr. J. J. Klaasesz, directeur voor personeelsza ken van de PTT, en het gemeentebe stuur van Den Haag. Behalve het uitbrengen van het jaar verslag over 1951/52 en herziening van de statuten, vermeldt de agenda o.m. de behandeling van een aantal studierap porten en het opstellen van resoluties daarover. Ook zal de stichting van een solidariteitsfonds worden besproken. De deelnemers aan het congres zul len in de gelegenheid worden gesteld het Stationspostkantoor en het Postmu- seum te 's-Gravenhage te bezichtigen. Op 27 Augustus wordt het congres of ficieel gesloten. De dag daarop zullen de deelnemers een bustocht maken, die wordt georganiseerd door het hoofd bestuur van de PTT. De organisatie van het congres berust bij de Algemene Bond van Ambtenaren. ALTIJD PARAAT 1 AUSTIN CHRYSLER PLYMOUTH till 4 ROTTERDAM -TEL 110.000 - 24000 P. J. N. Os Dr. Paul Rykens, voorzitter van de •aad van bestuur van Unilever n.v., zal Zondag 23 Augustus om 7.15 uur 's avonds in de Europese uitzending van de B.B.C. (golflengte 224 m.) spreken over het onderwerp Naar een Europese economie. Deze rede zal in het Engels worden uit gesproken. Onder auto geraakt. Donderdag werd de tienjarige Jan Schipper uit De- démsvaart in de Noordoostpolder, waar hij logeerde, door een melkauto gegre pen. De jongen reed met zijn voor wiel tegen een vriendje dat voor hem uit reed en kwam te vallen op het ogenblik dat de auto passeerde. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Vollenhove gébracht, waar hij even later is overleden. Twee belangrijke operaties Van onze <>-correspondent ZIERIKZEE, 21 Augustus. Het belooft vandaag een belangrijke dag te worden voor het dijkherstel op Schouwen-Duiveland. Nadat men min of meer bij verrassing in het begin van deze week de Gemene Geul met een grote Phoenix-caisson had ge blokkeerd, ligt het in de bedoeling vanmorgen een soortgelijke manoeu vre uit te voeren om de Klompe-geul dicht te zetten. Het resultaat van beide operaties zal zijn, dat het water nog slechts de Schouwense polder kan in- en uitstromen door twee grote openingen over het maaiveld. Om te voorkomen dat hier een nieuw geu lenstelsel zou ontstaan, is het maai veld ter plaatse va.n het tracé van de ringdijk in de afgelopen weken ge heel bezonken. Een tweede belangrijke sluiting hoopt men enkele uren later uit te voeren bij Ouwerkerk. Hier is zoals bekend een ringdijk buitenom over het schor aangelegd met twee sluitopeningen. Het kleinste gat, aan de Westzijde, zal ge sloten worden met een dam van stenen. De ruim twee kilometer lange dijk heeft men thans geheel boven water. Voorts is men hier druk in de weer om de bo dem van het grote sluitgat „op te zin ken", met andere woorden de drempel op de vereiste diepte zo egaal mogelijk af te storten, om hierop binnenkort de landhoofden en sluitcaisson te plaatsen, waardoor de Vierbannempolder van het buitenwater zal worden afgesloten. Hoewel door de twee sluitingen die men heden hoopt uit te voeren, geen druppel water minder in de uitgestrekte Schouwense polder en Vierbannenpolder zal stromen, betekent een succesvol loop van beide operaties toch een grote stap in de goede richting. Hiermede zal tevens de finale van het dijkherstel, voorzover dit betreft het afsluiten van het buitenwater, definitief zijn ingeluid. Dan zal het er nog meer dan tot dusver op aankomen letterlijk elk getij, ja elke minuut te gebruiken. Naarmate de ringdijken verder worden uitgebouwd, zullen de openingen waar door de geweldige hoeveelheden water stromen nauwer worden en grote stroom- snelheden optreden. De bodembezinking zal ongetwijfeld zwaar beproefd worden eri het is duidelijk dat dit geen dag langer mag duren dan strikt nodig. Het zal een wedloop worden met de tijd en een uiterste inspanning van kracht en emuft vergen om het geweld van het .-ater de baas te blijven. Belgische francs gesmokkeld De werkzaamheden aan de ruim 4 km lange ringdijk, waarmede het gat bij Schelpl;j?k, slroomvrij gemaakt móet worden, vórderen snel-. Nadat Dinsdag jl. de Gemene Geul (C) werd afgeslo ten met een grote Phoenixcuisxon, zou heden eenselfde manoeuvre worden uit gevoerd om de Klompe Geul ((D) af te dammen. De dijkgedeelten A-B, C-D en E-F zijn boven water. De tussenliggende delen zullen gelijk be kend in snel tempo worden opgetrok ken met behulp van enkele honderden eenheidscaissons. Een nachtkaars Een fontein-festival De leiding van het Amsterdams Toneel gezelschap heeft in de Stadsschouwburg haar kantoren reeds enige tyd geleden ter beschikking gesteld van de nieuwe heren, met een ander interieur wilden star ten. Intussen hieven wy toch altijd nog hopen dat het Amsterdams Toneelgezel schap in zyn tegenwoordige samenstelling nog iets van zich zou laten horen, dat er een officieel afscheid zou zyn. De contracten lopen tot eind Augustus en er zou dus de 15de Augustus geëindigde vacantie nog gelegenheid moeten zyn voor dit A.T.G- nog eens voor het voetlicht te komen. Bijvoorbeeld met een Aemstelr voorstelling van King Lear, waarbij dan vele toneelliefhebbers de gelegenheid zou- den hebben gehad Albert van Dalsum en dc zijnen er van te overtuigen dat men, by alle wisselvallighe den, het vertrek van dit A.T.G. toch ziet als een gedenkwaardige afsluiting van een toneelperiode in deze schouwburg. Niels van dit alles. Dit A.T.G. is, en mede onder leiding van een stichtingsbestuur, dat ni weer De Nederlandse Comcdie onder zyn meer formele dan daadwerkelijke hoede gaat nemen, als een nachtkaars uitgegaan. Er is veel veranderd. "Wanneer men terug denkt aan de vroegere bewogenheden om toneelfaillissementen, dc zeer pijnlijke ac tualiteit die zy waren voor de met hun idea len gestrande toneelspelers, de zorgen d»K er uit voortvloeiden en men ziet dan nu zo'n geruisloze liquidatie, waarbij ieder zijns weegs gaat en de Stadsschouwburg maar voortvegctccrt totdat in September de nieuwe heren zullen aantreden, hctgi allemaal kan omdat dc subsidies toch wel de gages garanderen, of men speelt of niet speelt, dan zal dat in sociaal opzicht voor de acteur mogelijk wel een paradys op aar de zijn, maar het blyft niettemin beden kelijk dat in deze wereld die bewogenhe den van weleer plaats hebben moeten ma ken voor dc lusteloosheid en gelatenheid, waarmee men thans de dingen aanvaardt. In de tegenwoordige toncclconstellalie met een overvloed van financiële zekerheden, kunnen verantwoordelijkheid, roeping en ideaal zo gemakkelijk devalueren tot een plichtmatigheid, die men ten opzichte van het toneel als „het gezeten burgerschap", in de bedroevendste zin van het woord, zou kunnen qualificercn. Het einde van dit hoofdstuk in dc Stads schouwburg is een beetje stijlloos. Maar niemand bekommert zich daarom en nie mand geneert cr zich voor. Laat ons hopen dat de nieuwe heren, die in September aantreden, huil Stichtinsbrstuur ten spijt, weer stijl aan hun positie zullen weten te verlenen, waarmee zij dan tevens in de toekomst een goede kans maken de ook wel eens wat lugubere grapjes verzinnen de Amsterdammers, volgens wie de Stads schouwburg nu de Ostcr-begraafplaats zou zijn geworden, artistiek afdoende te de- Ten bate van het Koningin Wilhelmi- na-fonds zal op Zaterdag," 12 September, de dag van het Aalsmeerse bloemencor so en het stadionspel, waar de Kon. familie aanwezig zal zijn, od het Fredc- riksplein een fontein-festival worden ge organiseerd. Burgemeester d'Ailly zal het 's avonds om 9 uur openen. Óp het terrein komen veertig kraampjes en een groot podium, waar o.a. dansorkesten zullen optreden en een operaconcert zal worden gegeven. De bomen op het plein zullen geïllumineerd worden en een groot aantal artisten zal die avond op treden. De opzet van het feest zal onge veer gelijk zijn aan dat, wat in 1948 ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana op de O.Z. Voorburg wal werd gehouden en dat toen ruim 8.000 gulden opbracht ten bate van het Emm a-Kinderziekenhuis Amsterdams vacanticfeest geëindigd Van onze Amsterdamse redactie. De verschillende festiviteiten, welke dit jaar voor de zevende keer door het vacantie-comité zijn georganiseerd, zijn thans geëindigd. Zij hebben groot succes gehad. Ruim 190.000 bezoekers heeft men geteld, hetgeen 40.000 personen meer is dan het vorige jaar. Het weer heeft goed medegewerkt, zodat alles kon worden uitgevoerd. Op de drie bos- dagen, welke men ieder jaar hoogtepun ten uit het programma mag noemen, kwamen 52.000 personen. Ook bleek grote belangstelling te bestaan voor de zeven volksdansavonden, waar in totaal 23.000 personen aanwezig waren en voor de verschillende sportmanifestaties. Min der belangstelling trokken dit jaar de straatfeesten, maar het bezoek aan de musea was daarentegen groot. Het co mité is echter van mening, dat het va- cantiefeest, dat voor hen is ingesteld, die geen gelegenheid hebben gedurende de zomermaanden de stad te verlaten, meer nog een zaak moet worden van. de gehele burgerij. Men heeft een oproep gericht tot de Amsterdammers om ver antwoorde, oorspronkelijke en vooral uitvoerbare ideeën voor het volgend jaar in te zenden naar galerij 15. Vergeten platinaring bleek gestolen Gisteravond is in het Carlton Corner House te Amsterdam binnen een kwar tier tijds een platina ring met 12 briljanten en een aquamarijnsteen ter waarde van 1000.—, die door een der bezoeksters van het restaurant op een wastafel was achtergelaten, spoorloos verdwenen. De eigenaresse, een gehuwde 26-jarige bewoonster van Amsterdam-Zuid, be merkte haar verlies tien minuten nadat zij de ring had neergelegd. Zij haastte zich terug naar de wastafel, maar toen was het sieraad reeds verdwenen. Het vraagstuk van de IJ-tunnel Naar aanleiding van beschouwingen, die dezer dagen zijn gepubliceerd in zake het tunnelvraagstuk en die in het bijzonder de werkzaamheden van de staatscommissie ter bestudering van het vraagstuk van de oeververbindingen van Noordzeekanaal en het U betreffen, deelt men van bevoegde zijde het vol gende mede: „Ten onrechte wordt door deze pu blicaties de indruk gewekt, dat de in stelling van deze staatscommissie ver tragend zou werken ten opzichte van het tot staDd komen van een IJ-tunnel in Amsterdam. Reeds voordat deze -commis sie werd ingesteld heeft de gemeente raad van Amsterdam zidh in principe accoord verklaard met het zgn. pla,n 5 en een crediet van 500.000 gevoteerd voor het nader uitwerken van dit plan. De opdracht aan de staatscommissie, die van veel wijder strékking is, maar die uiteraard hiermede verband houdt, had deze commissie aanleiding kunnen geven om aan het gemeentebestuur van Amsterdam te verzoeken de voorberei dende werkzaamheden op te schorten. Dit is echter niet geschied. Ook hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in de instelling van deze staatscommis sie geen aanleiding gevonden hun goed keuring aan bovenbedoeld raadsbesluit te onthouden. De staatscommissie is zich ten volle bewust van de urgentie van het probleem, maar tegelijkertijd van de ingewikkeldheid daarvan en heeft daarom geen enkel beletsel in de weg willen leggen aan de voortgang v\an de voorbereidende werkzaamheden voor het Amsterdamse tunnelplan". Duitse geldstukken in automaten In de hoofdstad is een Duitse toerist op heterdaad betrapt, toen hij in Weesperstraat stukken van 5 pfenning gebruikte om zich via een automaat te goed te doen aan snoep en andere zoetigheden. Deze vreemdeling, <te 22-jarige Franz M. uit Gelóern in West- falen, is door de Amsterdamse vreem delingendienst wegens gepleegde dief stal uitgeleid. De officier van justitie, die in zaken als deze beslist wat er met de verdachte dient te geschieden, overweegt bij voor komende gevallen buitenlandse toeristen, die zich aan deze practijken schuldig maken niet meer onmiddellijk over de grens te zetten, doch hen in voorlopige h'--htenis te nemen om hen daarna Voor een rechtbank terecht te laten staan. Pseudo-admiraalsdochter veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft de Zwitserse zangeres V. S., geboren V.. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. met aftrek van voorarrest. De eis luidde anderhalf jaar. Zij had schulden gemaakt in grote Amsterdamse hotels, bontwinkels, en bij particulieren onder de naam van de Amerikaanse admiraal McCormick. De rechtbank had haar schuldig bevonden aan oplichting. (Van correspondent) MAASTRICHT. 20 Aug. De officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank eiste hedenmorgen tegen de 51-jarige rentenier L. A. B. uit Maastricht een boete van 10.000.plus een gevange- nistraf van 6 -baanden, waarvan 2 voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Deze verdachte had kans gezien in de loop van enige jaren rond 2 millioen Bel gische francs in Maastricht bij winkeliers op te kopen en in zijn auto naar België te smokkelen. De fiscale recherche schatte de winst van verdachte op 50.000.Dit wordt duidelijk indien men weet. dat in de jaren 1947 en '48 de Belgische franc in Nederland 6 cents ge noteerd stond. Voor deze prijs kocht ver dachte de francs in. Hij bracht ze naar België waar ze op de zwarte markt on geveer 11 cents opbrachten. Tégen mej. E. v. H. die geregeld met verdachte meeging en eveneens francs opkocht en naar België smokkelde eiste de officier 3 maanden gevangenisstraf waarvan 2 voorwaardelijk met een proef tijd Van 2 jaar en bovendien een boete van 1000,Haar aandeel in de smok- kelaffaire was aanzienlijk geringer ge weest hoewel zij samen van de gemaakte winst geprofiteerd hadden. Uitspraak 4 September. De helicopterverbinding met Maastricht Woensdag zijn te Maastricht besprekin- jen gevoerd tussen vertegenwoordigers van de Sabena, van de douanedienst, van de Kon. marechaussee, en van de meente Maastricht, over de definitieve regeling van de exploitatie der helicop- terhaven te Maastricht. Nu de vergunningen van de ministe ries van verkeer en waterstaat van justitie en van financiën zijn verleend, kon definitief worden vastgesteld, dat per 1 September de Griend als helicop ter-station dienst gaat doen, ook voor personenvervoer cn als douane- en door laatpost op de lijn Brussel-Luik-Maas tricht-Brussel. Op 1 September zal een tweede heli- copter-lijn door de Sabena worden ge opend, nl. de verbinding Brussel-Luik- Keulen-Maastricht-Luik-Brussel. Deze dienst zal de eerste veertien gen alleen post vervoeren doch van 14 September af ook personen vervoeren. In Maastricht zal de helicopter van deze verbinding dagelijks om 15,10 uur landen en om 15.13 uur vertrekken. Redders geëerd. Op 1 Februari is de Deense kotter Orion uit Esbjerg, op on geveer 140 zeemijlen ten Westen van Esbjerg gezonken. De bemanning van de kotter is onder groot gevaar gered en aan boord genomen van de treiler Su matra, toebehorende aan Gebr. Den Dulk's Handel-Maatschappij te Katwijk, met als schipper de heer M. van der Plas. De gezant van Denemarken, de heer Fin Lund, heeft gisteren namens zijn regering tijdens een bijeenkomst ten kan tore der rederij aan de kapitein eer gouden horloge, aan de stuurman een scheepskijker, en aan de zes overige leden van de bemanning ieder een zilve ren sigarettenkoker aangeboden als dank voor hun moedig en beleidvol reddings werk. Vervolg van pag. 1 Een overzicht van de belangrijkste wijzigingen van de salarissen bij het V.H.M-O. volgt hieronder: 1. De wedden van de leraren in volledige betrekking, thans lopende van 320 tot 620 per maand, zullen worden gebracht op 340 tot 720. 2. De volledige betrekking, die thans 26 lessen omvat (waarbij de leraar verplicht kan worden 29 uur te gexen), zal worden gesteld op 2429 lessen. Voor de leraren in lichamelijke oefening zal de volledige betrekking in plaats van 32 lessen 2932 lessen omvatten. 3. De lessen boven de 29 zullen (tot een mavimum van 3) bij een salarisancienni- teit van 9 of meer worden bezoldigd met 15, 15 en 10 per maand. 4. Aan de leraren, die een doctoraal of ingenieursexamen hebben afgelegd, zullen deswege 3 verhogingen worden toegekend (thans 2). 5. De diensttijd bij het lager onderwijs tot ten hoogste 20 jaren zal voor alle leraren meetellen voor 3/4 deel (thans voor de helfti. 6. Het maximum van de wedden van directeuren en rectoren van scholen met minder dan ICS klassen zal worden gebracht van 720 op 800 per maand; voor die van scholen met 10 of meer klassen zal het maximum worden verhoogd van 740 tot 840 per maand, terwijl voor de groep van directeuren met meer dan 18 klassen het maximum, dat thans 740 is, 870 per maand zal bedragen. Deze maxima zullen voorts in afwijking van de bestaande regeling zowel voor gepromoveerden als voor niet-gepromoveerden gelden. Alle genoemde bedragen worden nog verhoogd met de gebruikelijke toe lagen, zoals die laatstelijk zijn opgenomen in het Toelagenbesluit 1953, derhalve ook met de zg. denivellering. De betekenis en omvang van de voorgenomen wijzigingen blijken duidelijker, indien deze toelagen bij het basisbedrag zijn opgeteld, gelijk in de hiernavolgende staat is geschied. Aanvangswedde leraren Idem Doctorandi (Leraren Idem gepromoveerd Max. (Directeuren en rectoren wedde (Scholen, meer dan 10 kl Scholen van 10 t/m 18 kl IScholen, meer dan 18 kl Basissalaris volgens Bezoldigingsbesluit 51Met toelagen volgens Toelagebesluit 1951 53Met toelagen volgens Toelagebesluit 1953 (nog niet in werking getreden) Aan de volledige betrekking van 2429 lessen zal een nieuwe inter pretatie worden gegeven, waardoor het mogelijk zal zijn tot een betere taakverdeling te komen. Het ligt n.l. in de bedoeling bij de vaststelling van het aantal lessen volgens de lesrooster, dat aan de leraar in volledige betrekking wordt gegeven, rekening te houden met bijzondere omstandigheden en taken. De nadere uitwerking van deze nieuwe interpretering, die voor de onderwijs vernieuwing van groot gewicht zal kunnen zyn, zal nog in de commissie voor georganiseerd overleg der leraren worden besproken, evenals een aantal detailwijzigingen, die in verband met de nieuw^ regeling in de bezoldigingsbesluiten zullen moeten worden afhgebracht. huidige regeling toekomstige regeling B T 51 T 53 B T 53 320 369.45 378.05 340 402.30 360 413.55 426.56 415 493.26 620 700.20 741.87 720 863.15 650 733.28 778.26 750 899.54 720 810.45 363.15 800 960.17 740 832.50 887.40 840 1008.68 740 832.50 887.40 870 1045.07 Haar echtgenoot vergiftigd Van onze correspondent ARNHEM, 20 Aug. Het gerechtshof te Arnhem heeft vanmorgen de 45-jarige G. J. K.De G. uit Hengelo (O.) wegens moord op haar echtgenoot, de 47-jarige D. K., veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf en ter beschikkingstelling /an de regering. De vrouw had op 12 November van het vorige jaar' rattekruit in de zuurkool gedaan. Een week later overleed de man na een huwelijk van 22 jaar. Als motief voor haar daad gaf de vrouw op dat haar man haar zo verveelde en tegen de kinderen humeurig was. De recht bank in Almelo had de vrouw eveneens tot 15 jaar en terbeschikkingstelling veroordeeld. Vader en zoon verdronken Een tienjarig ventje, dat speelde op een schip in de Marknesservaart bij Marknesse viel Donderdag in het water. Zijn vader, de heer B. Ploeg, die niet kon zwemmen, sprong het kereltje na. Het tragische gevolg van deze reddings poging was dat zowel vader als zoon verdronk. m Onderscheidingen Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer J, A. Ruhe, ere kanunnik en pastoor te 's-Graven- hage. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd J. F. Koning, pas toor te Enschede. Diverse. Gep. luitenant-generaal P. Alons, thans directeur van het Rampenfonds, is benoemd tot commandant van het Rode Kruis corps, De heer Alons blijft direc teur van het Rampenfonds. Met ingang van 21 September is tot wederopzeggens aangewezen als docent in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de didactiek der Engelse taal- en letterkunde, dr H. de Groot. Duitse jongetjes stalen prentbriefkaarten Drie Duitse knaapjes van 13, 14 en 15 jaar, die in hun vacantie van hun woonplaats Goettingen uit honderden kilometers gefietst hebben voor zij in Amsterdam aankwamen, werden er gis teren in een magazijn aan de Regu- liersbreestraat op betrapt, dat zij prent briefkaarten wegnamen. Zij werden opgebracht naar het hoofdbureau van politie en overgegeven aan commissaris H. R. Stoett, chef van de vreemdelingendienst, die hen op transport gesteld heeft naar de Duitse grens, waar ze aan de grensautoriteiten werden uitgeleverd Vrijdag 21 Augustus. Schouwburg 8: Variété Faveur; De Lantaren 8.15: Ca baret Wij ruimen op; Kruiskade 8: Maxi Herber en Ernst Baier. Zaterdag 22 Augustus. Schouwburg 8: Variété Faveur; De Lantaren 8.15: Caba ret Wij ruimen op: Kruiskade 8: Maxi en Ernst Baier. Bioscopen t/m 27 Augustus Arena: Somebody loves me, a.L; Ca pitol: Het huis der verloren vrouwen, 18 j.; Cineac en Victoria: Meneer Hulot met vacantie, a.l.; Colosseum: Abbott en Costelilo naar Mars, a.l.; Harmonie en Prinses; Spijkers met koppen, a.l.; Lutusca: Singin in the rain, a.l.; 't Ven ster: Made in heaven, a.l. Schiedam Dordrecht Astoria, De kleine wereld van Don Camillo, a.l.: Luxor. Hongkong, 14 j.; Kunstmin, Sterren stralen overal, a.l. Delft City, Somebody loves me. a.l.; Delfia, A. C. gaan naar Mars, a.l.; Doelen, Jungle Jim en de skeletmannen, 14 j.; Flora, Dossier 212 van Tokio, 14 j.; Roxy, Het duel bij Silver Creek, 14 j. Vrijdag 21 Augustus. Kon. Schouwburg 8: Haagse Comedie: Een feestelijke dag; Kleine Comedie 8.15: Het Vrije Toneel: Daar moet je een vrouw voor zijn; flfcala 8: Show on ice; Diligentia 8: A.B.C. ca baret: Bibelonië; Kurhaus 8.15: Res. or kest Antal Dorati. Yehudi Menuhin. viool; Kurhauscabaret 8.30: Wim Sonne- veld. Zaterdag 22 Augustus. Kon. Schouw burg 8: Haagse Comedie: Een feestelijke dag; K. en W. 8: Hoofdstadoperette: G'schichten aus dem Wienerwald; Kleine Comedie 8.15: Het Vrije Toneel: Daar moet je een vrouw voor zijn; Scala 8: Show on ice; Diligentia 8: A.B.C, caba ret: Bibelonië: Kurhauscabaret 8.30; Ca baret Wim Sonneveld. Bioscopen t.m. 27 Augustus. Apollo. Heidi, a.L; Asta, Woestijnrat- ten, 14 j.; Capitol, The greatest show on earth, 14 j; Centrum. De avonturen van „De banneling", a.l.; Corso, Beau geste, 18 j.; Kriterion, Une histoire d'amour, 18 j.; Metropole, Terugkeer van Don Camillo. a.l.; City, Dageraad der vrij heid, 14 j.; Odeon, Dageraad der vrij heid, 14 j.; Olympia, Rich, young and pretty, a.l.; Passage. De zeven hoofd zonden, 18 j.; Plaza. De onzichtbare tegenstander, 14 j.; Hollywood, De zoon van niemand, 14 j.; Rembrandt, De zoon van niemand, 14 j.; Rex, Heidi, a.l.; Roxy, De zwarte kat, 14 j.; Studio, Vrouwen- politie, 18 j.; Thalia, Vermist op weg naar Manilla en Avonturiers van de Rio Grando met Cisco Kid, 14 j.; De Uitkijk, Monsieur Taxi, 18 j.; West-End, Lovely to look at, a.l.; Musica, Malou van Montmartre, 18 j. Leiden Bioscopen t/m 27 Aug. Casino, Iwo Jima, 18 j.; 's middags Roy Rogers; Lido, Hij, zij en de auto, a.l.; Luxor, Toen stond de aarde stil. 14 j.; Rex, Hard als graniet. 14 j. Donderdag: Gevangene van het verleden; Trianon, De terugkeer van Don Camillo, a.l. Vrijdag 21 Augustus. Stadsschouwburg 8: Hoofdstadoperette: Geschichten aus dem Wienerwald; Centraal Theater 8: Revue Hoera, wij leven nog; De Kleine Komedie 8: Gez. Kaart: In pyama; Carré 8: René Sleeswijk: Revue Op en top; Leidseplein Theater 8: Comedia: De kleine hut; Nieuwe theater de la Mar 8: Rotterdams Toneel: Het hemelbed; Hy- pokriterion 8: Utrechts studentencaba ret: Binnenkort in dit theater. Zaterdag 22 Augustus. Stadsschouw burg 8: Ned. Comedie: Een zomerdag droom; Carré 8: Sleeswijks revue: Óp en top: Leidsepleintheater 8: Comedia: De kleine hut; Nieuwe de Ja Mar theater 8: Rotterdams Toneel: Het hemelbed; Kleine Komedie 8: Gez. Kaart: In pyja ma; Centraal Theater 8: Revue: Hoera wij leven nog. Bioscopen t.m. 27 Augustus. City: Het mysterie van het leven, 14 j. Tuschinski; Somebody loves me, 14 j.; Alhambra: Het Manderson myste rie, 14 j.; Capitol: Als mijn vrouw dat wist, 14 j.; Cultura: De bronzen godin. 18 j.; Flora: Paris nights, 18 jKriterion: Rue de l'estrapade nr. 13. 18 j; Luxor: Het verloren eldorado. 14 j.; Nöggerath: Vrouwenpolitie, 18 j.; Passage: Triomf van Zorro, 14 j.; Cineac-Damrak en Plaza: Onsterfelijke melodie, 14 j.; Rialto: Rachel, 14 j.; Roxy: Het huis der ver loren vrouwen, 18 j.; Corso en Roval: Deserteur van het legioen, 14 j.; De Uit kijk: Pareh, het lied van de rijst, a.l.; Apollo: Becaurse you're mine. a.L; Bio: Held zonder geld, a.l.: Ceintuur: lm weiszen Rössl, a.L; Edison: Meisjes in 't wit. 14 j.; Hallen: Meneer Hulot met vacantie. a.l.; Rex: Het spook van de opera, 14 j.; Victoria: Min of meer 'n meermin, a.l.; West-End: Schots en scheef, a.1. Vrydag 21 Augustus. Stadsschouwbrug 3: Revue Wonder boven wonder. Bioscopen t/m 27 Augustus Camera Melody Time, a.L; City: Ge vleugelde acrobaten, a.1.; Olympia: Vr. t/m. Zond.: Klokslag twaalf; Ma. t/m. Do. Massa-justitie; Palace: Het zit in de lucht, 14 j.; Rembrandt: De vloot op stelten; Scala: Zo zijn wij niet ge trouwd, 18 j. Beurs, De muurbloem van het leger, 14 j.; Cinema. Francis bij de cadetten. a.1.; Grand. De lokkende wildernis. 14 j Luxor. Paula, a.1.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2