•Sr* Ongeduld van de school en van ouden INTERNATIONALE JEUGD IN ONS LAND BIJEEN SCHELPHOEK TENTOflü STELLING CV u D ifl Het spoortreintje voor vader en zoon TERAARDEBESTELLING ALEX WUNNINK Critiek in Engeland op inkoop en distributie 4 ALGEMÉÉN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 M. DE LAGERE SCHOOL EN HAAR METHODEN GECRITISEERD /~\P 1 Augustus hebben wij een in- gezonden artikel van liet hoofd ener school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden ge-, plaatst: „Waarom heeft de lagere school geen geduld?" luidde de titel. De schrijver meent, dat de lagere scholen te veel de rapporten als eind doel zien en ook al „examen-normen" stellen, en dat zij op die manier haar leerlingen afjakkeren. Op dit artikel zijn enige reacties gekomen, die wij samenvattend vermelden. Een der inzenders, de heer J. v a n M o u r i k te Den Haag, denkt eerder aan het ongeduld van de ouders der leerlingen dan aan dat van de onder wijzers: de ouders willen hun kinderen zo veel en zo snel mogelijk vooruit heb ben, bijv. door hen op zesjarige leeftijd al in de tweede klasse geplaatst te krij gen of hen tegen hun klaarblijkelijke ongeschiktheid voor gymnasium H.B.S. toch naar zulk een school te len zenden. ,,Men vindt het helemaal niet erg als een kind naar een nijver heidsschool moet, doch steeds blijkt dit kind dan het kind van een ander te zijn. Het is onbillijk", aldus schr., „de school verwijten te maken, zolang niet van de zijde der ouders geduld wordt betracht." Sinds achttien jaren beijvert schr. zich voor een onderwijs, dat aangepast is aan het kennen en kunnen van het kind en rekening houdt met de uitkomsten der kinder-psychologie. Dat leidt er toe, dat ten aanzien van de leerstof geduld moet worden betracht; speciaal het rekenen is in zijn school in de leerjaren 1-4 ver traagd. Het gevolg is echter somt^ds, dat de ouders hun leerlingen naa.r een andere school zenden, waar men in de zelfde klasse „verder" is. EEN andere inzender, de heer H. Zuiderveld, hoofd der School met Persoonlijkheidsonderwijs Zaandijk, schrijft o.m.: Het belangrijkste waar we op school mee te maken hebben is het kind, en niet het werk. Allereerst de harmonie van het kind en dan het werk. Doel bewust geven wij geen rapportcijfers. De tegenstellingen „dom" en „knap" komen niet aan de orde. Het accent valt op het werkeu van binnen uit, naar eigen tempo. Zitten-blijven wat een kinderleed! is er niet. Elk kind brengt zichzelf door het werk vooruit, en als het de leerstof van een „leerjaar" heeft verwerkt, heeft het zichzelf be vorderd. Wat komt nu voor de rappor ten in de plaats? Op geregelde tijden worden spreekuren gehouden in school. Het werk ligt klaar. Blijkt het, dat er problemen liggen, dan wordt een af spraak voor huisbezoek gemaakt. Deze regeling voldoet in de practyk uitste kend. T TOORTS schrijft de heer P. v a n Bergen te Naarden ons, dat een klas drie elementen bevat: 1) de middelmatige leerling, ideaal op zichzelf en voor de onderwijzer in het bijzonder; 2) de bovenmatige, die met de leerstof speelt en zich spoedig verveelt tot ongemak van de onderwijzer; 3) de ondermaatse, die wordt gekweld en de klas om zo te zeggen tegen houdt. meer tot ergernis van onder deel 1) dan 2), een onrust, waar door ook de onderwijzer voortdurend gekweld wordt, mede door de in spanning bij het inpompen van de door de andéren reeds begrepen leer stof. Er zou veel gewonnen zijn, indien de progressieve leerlingen de gelegenheid zouden krijgen om hun tijd-overschot te besteden voor het afluisteren in de hogere klas, en daardoor hun eigen onderwijzer tijdelijk te ontlasten, zonder hun toekomstige te belasten. Wat de ondermaatse evenredig ten goede moet komen door de zoveel rustigere sfeer en ook betere concentratie van de onder wijzer, meer bevrijd van het lopende- bandsysteem, in geen hoger tempo dan het langzaamste traject op die band. Geen schoolblijven, geen strafregels moet het parool worden, in eerste in stantie, doch belangrijker nog: ge rapport meerl Ook g" e en o v e r- angsexamens meer, en liefst geen huiswerk. In de schooltijd moet de kous af zrjn, op de lagere school dan. Globaal gaat dan iedere leerling automatisch over naar de hogere klas, zelfverzekerd, tot op de enkeling na, die in het algemeen zijn onvermogen aan berusting daarin paart, gelijk ook de ouders daarvan. Slechts bij het verlaten van de school is een diploma in de vorm van een finaal rapport wenselijk, dus zonder de antecedenten der doorlopen klassen van die school. Of niet ook het voortgezette onder wijs dezelfde behoedzaamheid verdient, valt buiten het bestek van het onder werp. Stellig zal de weldadige eerste schoolervaring juist niet slechts het meer uitgebreide onderwijs schragen, veel eer ook de hoge school van de p r a c t ij 1c, die het leven is, waarin meedogenloos geleraard wordt èn voor de houders der mooiste school-rapporten beslist niet gegarandeerd is weggelegd. Actuele religieuze en sociale problemen te Arnhem. WoudschotenZeist en Oegstgeest aan de orde JN verschillende delen van ons land worden deze weelc conferenties gehouden, waarin belangrijke reli gieuze en sociale ■problemen aan de orde zijn. In het conferentie-oord De Pieters berg te Arnhem nemen jongeren van 15 tot 21 jaar uit zes landen (Enge land, Nederland, Duitsland, België, Frankrijk en Noorwegen) deel aan de Internationale conferentie van de Council for Education in World Citizenship (een organisatie van de Ver. Naties). Deze duurt tot 25 Augustus en wordt dan tot 29 Augustus voortgezet. Gisteren werd een inleiding gehouden door de president van de Wereldfede- rallsten Beweging, de Fransman M. Francis Gérard, over de Europese Defensie; heden is een inleiding over Duitsland en Europa aan de orde door de Duitser Berthold Finkelsteln; Vrij dag spreekt drs G. M. Nederhorst over Europa's Economische Samenwerking. De deelnemers werden ten stadhulze van Arnhem ontvangen en maken verschei dene excursies. Te Woudschoten is de conferentie van de Words Presbyterian Alliance bijeen, bijgewoond door ongeveer 40 jongeren uit Australië, België, Canada, Spanje, de Ver. Staten, Hongarije en nog enkele andere landen. De conferentie heeft een sterk oecumenische Inslag en bestrijkt een deel van het terrein, dat ook dooi de Wereldraad van Kerken wordt om vat. De World Presibyterian Alliance is een wereldbond van kerken met een presbyterlale richting. Zij werd in 1877 opgericht. Twee der behandelde onder werpen dragen tot titel: Vernieuwing door Christus en Vernieuwing van de Kerk, Op De Witte Hel te Zeist, het gere formeerde jeugdcentrum te Huis ter Heide, is een internationale conferentie van vertegenwoordigers van calvinisti sche jeugdorganisaties uit dertien lan den gaande. Prof. dr P. J. Terdam opende de bijeenkomst met een rede over de houding, welke de calvinisten moeten aannemen tegenover de moderne tijd en zijn uitvloeisels. De leiders van de jeugd dienen de moderne tijd niet te vrezen, zij moeten zich aan de wijzigingen van het wereldbeeld aanpassen en tevens vast houden aan de gereformeerde confessie. ONZE correspondent te Leiden meldt dat er gedurende twee weken op het conferentie-oord Oud Poelgeest te Oegstgeest een internationale stu dentenconferentie is gehouden, georga niseerd door het Fridtjof Nansen Haus te Göttingcn en het Nederlands Comité van World University Service, dat reeds Herstel op Schouwen BELANGRIJKE VORDERING BIJ Gemene Geul" nu gesloten De werkzaamheden aan het dijkherstel op Schouwen-Duiveland vorderen goed. Op Duiveland zyn nabij Ouwerkerk nog twee gaten in de dijk, op Schouwen is er nog één bij Schelphoek, nabij het ge maal van die naam en het vroegere ha ventje. dat ook zo geh'eten was. Dit gat bij Schelphoek is langzamerhand ver groot tot 500 meter bij een diepte van 30 meter. Rond dit gat is binnenwaarts een ringdam van omstreeks vier kilome ter lengte aangelegd, waarin tot vóór Dinsdagmiddag zich twee diepe geulen bevonden. Eén daarvan, de Gemene Geul genoemd naar de Gemene Hoeve ter plaatse, is Dinsdagmiddag afgesloten. De andere, de Klompengeul, komt spoedig hierna aan de beurt. Met de afsluiting van de Gemene Geul is een belangrijk stuk werk verricht. Moeizame arbeid van de Dienst-Dijkher- stel-Zierikzee is hierdoor met succes be kroond. De bodem van de welhaast tien meter diepe geul is vooraf bezonken met zinkstukken en zware stenen om het uit- Geen douanedus smokkelen Naar Bélga uit Rijssel meldthebben de douanebeambten van Bizet bij Ar- rnentlères de volgende mededeling ge daan: „Wij stéllen met leedwezen vast, dat onze staking door de bevolking wordt misbruikt. Profiterend van het conflict hebben talrijke personen zich naar Bel gië begeven en zijn beladen met pakken teruggekeerd. Wij delen de bevolking mede, dat buitengewone en onverbidde lijke maatregelen zullen worden geno men, zodra het conflict is geëindigd. Weer beperkt postverkeer met Frankrijk Brieven, briefkaarten en luchtpostpak ketten voor Parijs en voorsteden kunnen weer worden verzonden, echter met dien verstande, dat met vertraging in de uit reiking rekening dient gehouden te wor den, zo deelt de PTT mede. Brieven, briefkaarten en luchtpostpak ketten voor overig Frankrijk, worden per vliegtuig naar Parijs verzonden en daar bewaard tot doorzending mogelijk is. Verzending van correspondentie, zoals drukwerken enz. per trein, is voorshands nog uitgesloten. schuren te voorkomen. Tevens werd eer tweetal landhoofden, bestaande uit cais sons, aangelegd, waartussen als sluitstuk een 'enorme caisson is ingevaren, een ge vaarte als een huizenblok. Deze caisson heeft een lengte van 65 meter, onder wa ter is de breedte 19 meter en boven de waterlijn 15 meter. De hoogte bedraagt eveneens 19 meter, Het is de eerste cais son die bij de sluiting van het eiland Schouwen is gebruikt. By Zierikzee lis gen nog vijf dergelijke caissons, die uit Engeland zijn aangevoerd. Reeds één maal is een zodanige caisson gebruikt, namelijk bij de dakdichting in Kruinin- gen. Het invaren van de caisson ,jn de Gemene Geul gebeurde onder grote be langstelling te land en te water. vele conferenties in die geest heeft ge organiseerd. Aan deze conferentie werd door een veertigtal studenten uit Nederland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, En geland, Zwitserland en Finland deelge nomen, waarbij als thema werd behan deld: Invloed van techniek en industria lisatie op de twintigste- eeuwse cultuur in West-Europa en Oost-Azië. Ds Brennkovd, een Noor, die tijdens de laatste wereldoorlog de verschrikkin gen van het Duitse regiem aan den lijve heeft ondervonden, is directeur van het Fridtjof Nansen Haus te Göttingen. Hij wa.s het, die tijdens een persconferentie een en ander over dit studentenhuis van internationale allure heeft medegedeeld, Het heeft met Noorwegen geen andere relatie dan alleen de naam en werd in 1948 gesticht met de bedoeling een vr descentrum te zijn, om door onderling internationaal studentencontact van ge dachten te kunnen wisselen over de veel soortige problemen, welke in de na oorlogse tijd de mening in diverse landen, bezig houden, maar om mede daardoor een onderling begrijpen van eikaars moeilijkheden te verkrijgen. Op deze wijze, bedoelt dit Fridtjof Nansen Haus te zijn een levend gedenkteken voor het huidige en toekomstige geslacht. Er be staat een zeer nauw contact met Duits land, tengevolge waarvan de deelnemers uit dit land zeer talrijk zijn. Het vorig (Ingez. med.-advertentie) INTERNA Tl ON ALE TE WAALWIJK van 21 t/m 31 Aug. 1953 Zes wonder-shows. Internationaal cabaret. Hypermoderne schoen fabriek in bedrijf. Groot lunapark. ïnjy leder |f^m©deK8§ DRU verwacht op verlies te zullen inlopen Waren in de tweede helft van 1952 do af schrijvingen ad 248.000 op -12.000 na ver diend. hetgeen een grote verbetering was ten opzichte van het eerste halfjaar 1952, thans, nu de resultaten van het eerste halfjaar 1953 bekend zijn. kan de. directie van Diepenbrock ïtoigors N V. te illft mededelen, dat in eerste halfjaar 1953 niet alleen de af schrijvingen ten yolle zijn verdiend, maar zelfs nog een zij het ook bescheiden netto winst is gemaakt. In Nederland lopen de zaken bevredigend .1 de exportmarkt vertoont levendige belang stelling in de producten. De directie noemt "e vooruitzichten ..bemoedigend". Weliswaar 5 do bankschuld ten opzichte van 1 Januari 953 tijdelijk opgelopen, doch dit houdt ver band met de. seizoen-financiering en met. ovo- ■igens „solvente", debiteuren. De bank- ichuld was op 1 Juli 1953 circa zeven ton agor dan midden 1952. Ofschoon voorspellingen moeilijk te geven ;ijn. geeft de nog steeds groeiende^ order portefeuille- de. directie voldoende vertrouwen -•li te. verwachten, dat ook het tweede half- lar 1953 met oen netto winst zal afsluiten. Het verlies over 1952 ad 843.000 kun uiter aard door deze winst alleen niet worden in gehaald. jaar werd deze conferentie in Frankrijk gehouden, ditmaal was Nederland aan de beurt. Na de conferentie op Oud-Poelgeest woixlt de zomercursus voortgezet in Duitsland, waarbij bezoeken aan Bonn, Mainz, Heidelberg-, Göttingen en Berlijn op bet programma staan. Op de conferentie, die door de rector magnificus der Leklse universiteit, prof. dr J. J. L. Duy vendak was geopend, wer den o.m. voordrachten gehouden door prof. dr J. J. Brugmams uit Amsterdam over: De industriële revolutie, door dr D. van Duyne, verbonden aan 'het Mini sterie van Economische Zaken te Den Haag, over: De industrialisering van West-Europa in de twintigste eeuw;, door prof G. Gonggrijp uit Rotterdam over: De industrialisering in de Zuidoost-Azia tische landen; door de heer Soeleiman, persattaché van de Hoge Commissaris voor Indonesië in Den Haag over: Ver anderingen in de sociale structuur van Indonesië, door dr F. Bezemer, medisch adviseur der Arbeidsinspectie, over: sociale en hygiënische voorzorgen voor de fabrieksarbeider, terwijl door andere sprekers de culturele gevolgen t.a.v. de architectuur, de zang en industriële ont wikkeling dn Noord-Amerika en Europa werden behandeld. Als onderdeel van dit program werd tenslotte nog een blik in de toekomst geworpen, waarbij de heer A. Mozer uit Amsterdam behandelde: De positie van Nederland in de Europese penetratie, terwijl dr C. J. Dlppel uit Eindhoven sprak 'over: Techniek en on derneming als onderwerp der persoon lijke verantwoordelijkheid. Op Formosa is een derde lading Amerikaanse straaljagers van het type F 84 voor de Chinese Nationalistische luchtmacht aangekomen. Koningin ontving vluchtelingetjes As. Zondagavond, 23 Augustus des avonds om half acht, zal in de Doopsge zinde Kerk aan het Singel 452 te Amster dam, een bijzondere godsdienstoefening worden gehouden onder leiding van dr W. F. Golterman, waarin ds P. Messie, vroeger predikant te Terhorne, en mevr. Messie zullen worden uitgezonden voor zendingsarbeid op Nieuw-Guinea met standplaats Inanwatan. Sinds enkele ja ren verzorgt de Doopsgezinde zending een terrein op de z.g. Vogelkop, overgeno men van de I-Ierv. Kerkelijke Zending en in nauwe samenwerking met deze. Toe gang vrij voor alle belangstellenden. ONDERWIJS Prof. ir M. Granpré Molière Prof. ir M. J. Granpré Moliere aan wie, zoals gemeld, met ingang van 1 Sep tember eervol ontslag is verleend als hoogleraar in de architectuur te Delft, heeft deze functie sedert October 1924 bekleed. Daarbij ging zyn aandacht voor al uit naar de grote, algemene architec tuur-wetten. In nauwe samenwerking met zijn studenten bouwde hjj de aesthetica op, waaruit een school groeide, die ge woonlijk als de „Delftse School" wordt aangeduid. Van de eigen scheppingen van prof. Granpré Moliere noemen wij o.a. het tuindorp Vreewijk ')öeena), het uitbrei dingsplan Linkermaasoever, het streek plan IJselmonde en het Kralinger-bosplan. Deze ontwerpen stammen uit de tijd dat Granpré Moliere, vóór zijn benoeming tot hoogleraar, met de bouwmeesters Verhagen en Kok een architectenbureau te Rotterdam exploiteerde. Toen prof. Granpré Moliere te Delft do ceerde, ging zijn aandacht vooral ook uit naar de kerkelijke architectuur. Zo bouwde hij de kapel van het seminarie te Haren, de St. Odakapel te St. Oeden- rode en een kerk te|Groesbeelc. Ook maak te hij een ontwerp voor de wederopbouw van de tijdens de oorlog verwoeste kerk aan de Boschkant te 's-Gravenhage. Van de laatste tijd noemen wij de ont werpen voor de wederopbouw van de Markt te Groningen, de universiteit te Nijmegen en een grote wijk in het westen van Breda. Noviteiten op de Najaarsbeurs BABY AAN DE TRAPEZE De medische afdeling zal op de Na jaarsbeurs een aanzienlijk grotere om vang hebben dan voorgaande jaren en is voor het eerst op het terrein aan de Croeselaa.n ondergebracht, waar zij een groot deel van de Bernhardhal in beslag neemt. Ook nu zullen de deelnemers op beide terreinen weer met tal van nieuwe arti kelen ter beurze verschijnen. Uiteraard zal dit ook het geval zijn in de medische afdeling, waar verschil lende vernieuwinge i en verbeteringen in de ziekenhuisapparatuur, onder meer ,op het gebied van intern transport van patiënten, gedemonstreerd zullen wor den. Vernieuwingen treft men ook aan op het gebied van schoolmeubilair waar losse sets van tafeltjes en stoelen tal van toepassingen mogelijk maken. Bij de technische groep wordt een nieuw communicatiesysteem gedemon streerd. Door te schrijven, via een zwak- stroonrkabeltje kunnen met de hand ge-, schreven brieven foutloos per draad worden doorgezonden. De zwart op wit vastgelegde berichten, schetsen e.d schakelen misverstanden uit. Het is mo gelijk het systeem op een gewone schrijfmachine te monteren. Een toverpan, naar Amerikaans voor beeld, voor gepofte mais en een electri- sche briefopener zijn andere nieuwig heden. Zo ook een Duits verwarmingsappa raat, waarmede warme lucht door het vertrek wordt geblazen, doch dat ook als ventilator, luchtververser en haardroger gebruikt kan worden. Het apparaat heeft een thermostaat, zodat de tempe ratuur geregeld zal worden. Op de effieiëncy-afdeling worden de eerste mo dellen getoond van de z.g. snirkelvulpen- houder, die gevuld kan worden zonder dat dc pen in de inkt gedoopt behoeft te worden. Met een draai aan de snork- vulbuis is de houder gevuld. Een uit Neurenberg geïmporteerde electrische speelgoedauto heeft twee versnellingen, een vrijloop en een ach- EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS 's-G ravenliage. Geslaagd voor akti N 3 (bouwkundig tekenen)K. Sinnema, J. F. Tacke, C. L. M. de Wnrt, F. Weltevreden. .EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Groningen. Geslaagd doet, ex. letterei' én wijsbegeorte (hoofdvak Engels) mej. J. M. Willinge. De 87e algemene vergadering de Algemene vereniging van leraren bij het Middelbaar onderwijs zal worden ge- honden op 25 en 26 Augustus a.s. ir het Eykmanbuls te Driebergen- De heer G. Ritmester uit Den Haag, lid va.n de Tweede Kamer, zal een Inleiding houden over het onderwerp „Wat brengt de toe komst." Velen namen deel aan défilé HM. DE KONINGIN heeft gisteren op Paleis Soestdijk vijf-en-twintig uit Oost-Europa gevluchte kinderen, die lium vacantie in Nederland doorbrengen, ont vangen. Deze vluchtelingetjes waren gedeeltelijk ondergebracht bij porti» culieren te Wateringen, gedeeltelijk in een C.J.M.V.-kamp te Leusden. (Van een onzer verslaggevers) OP de Nieuwe Oosterbegraafplaats zrjn gistermiddag de stoffelijke resten van de heer Alex Wunnink, die een kwarteeuw directeur was van Theater- Carré, ter ruste gelegd. Er werden, op uitdrukkelijk verzoek van de overledene, geen toespraken gehouden. De belang stelling op de begraafplaats was zeer groot. 's Ochtends was irt de hal van het Theater Carré een chapelle arden te in gericht. Bijkans bedolven onder kran sen en bloemstukken stond daar de eikenhouten kist. waarlangs velen defi leerden om een laatste groet te brengen aan de man, die zovele jaren het theater aan de Amstel met vaste hand heeft ge leid en die met het klimmen van de jaren zich een ongeëvenaard prestige verwierf als „de baas van Carré". Een krans va.n het personeel, gevlochten uit witte anjers, getuigde ervan: „Rust zacht, Baas". Bij vele andere opzichten op kransen en bloemstukken was het simpele, maar van respect en bewonde ring getuigende woord „Baas" gebezigd. Er was ook een bloemstuk bij van Johan Buziau. Velen waren 's ochtends gekomen; ook velen, die Alex Wunnink lange, lange jaren hebben gekend: mevrouw Rika Hopper, mevrouw Fanielle Lohoff, van de oude Nederlandse Opera, Corrie Pinkster, de operettester, Stella Fon taine, Maupie Staal, Marga Graf. Hcn- riëtte Davids, Siem Nicuwenhuizcn. Er waren ook vele schouwburgdirecteuren, zoals de heer Bendien, directeur van de Stadsschouwburg, de heer Perin, van de kleine Komedie, de heer Max Poons, van Grand-théfttre Gooiland, de heer T. Mooy, van de Vereniging van Theater directeuren. Voorts directeuren van in stellingen en gezelschappen, zoals de heer Abraham van der Vies, directeur van de Ncd. Opera, en Elly Strassbur ger. dc directrice van Circus Strassbur- ~er', die speciaal uit Zweden was over- jekomen. Het was een gaan en komen van ar tiesten, die korter of langer tijd geleden in Carré op de planken stonden. Arties ten ook, die onder Wnnninks vaderlijke leiding hun carrière zijn begonnen, en velen, die op een of andere wijze in relatie stonden met de wereld-op-de- planken, particulieren ook en leden van het personeel. Aan het einde van het défilé werden de deuren voor het publiek gesloten. Het personeel stelde zich aan weerszijden op, waarna de baar uit het theater werd gedragen, terwijl de heer Frcd Wolfers, organist van theater Tuschinski, het orgel bespeelde. In de aula van de Nieuwe Oosterbe graafplaats speelde de heer Wolfers achtereenvolgens het Pelgrimskoor uit de Tannhauser, In diesen heiligen Hal len, van Mozart, en by het uitdragen van de baar de Prelude in C klein van Ghopin, Zo groot was de toeloop naar de aula dat zich weinig passende taferelen af speelden, toen men poogde deze toeloop in overeenstemming te brengen met de capaciteit van de aula. In de aula waren ook de commissaris sen van de N.V. Carré, onder wie de president-commissaris, jhr J. Six van Hillegom. Ook was er de bijna 90-jarige Jan van Zutphert. In een zomerse motregen werd de baai- grafwaarts gedragen. Aan de groeve heeft de zoon van de overledene, de heer Karei Wunnink. voor de laatste eer, zyn vader betoond, bedankt. Parlement en genationaliseerde bedrijven (Van onze correspondent) Londen, Augustus DEEDS lange tyd bestaat in Engeland het bezwaar, dat het parlement 4 niet in staat is controle te oefenen op genationaliseerde bedrijven, omdat slechts zelden een minister als verantwoordelijk persoon kan worden ge ïnterpelleerd. Vaak kan een minister met recht antwoorden dat hij niet verantwoordelijk kan worden geacht voor do beslissingen van een genatio naliseerd bedrijf, ofschoon het theoretisch binnen de sfeer van zijn departement zou vallen. Vaak kan hij er zich van afmaken door te verklaren dat hij zich niet kan bemoeien met tVat gequalificeerd kan worden als „bedrijfstechnische of administratieve handelingen van de directie van een genationaliseerd bedrijf". teru-it. Hij loopt op een vier en een half volt batterij-motor gedurende 50 speel- en achtereen. Op dezelfde afdeling wordt een baby trapeze getoond, die aan de bovenrand van de box gespannen voor de baby afwisselingsmogelijkheden biedt. Een horloge, aangepast aan de be hoefte van het hedendaagse leven, is een Spirofix Zwitsers uurwerk met een nieuw regelsysteem, dat een maximale stabiliteit geeft aan de precislegang. Voor de huisvrouw wordt een zilver en zilverpleet reinigingsmiddel gebracht, waarbij het uitpoetsen niet meer nodig is. Alleen Inwrijven is voldoende om na enkele seconden de voorwerpen weer blinkend nieuw terug te zien. Ook voor meubelen ls er een middel, dat zonder het uitwrijven dezelfde resultaten biedt. Voor het eerst zal ook op de beurs wor den vertoond een geruisloze gordijnrail en er zijn natuurlijk de laatste toepas singen van plastiek te vinden, tot kana- rleltooien en babybadjes van plastic toe. Postduiven doen opgeld De staking in Frankrijk brengt uiteraard voor het Nederlandse be drijfsleven ook moeilijkheden, waar van de oplossing soms vindingrijk heid" vereist. Zo nam dezer dagen een zakenman, die ter regeling van plotseling ontstane moeilijkheden per auto naar Frankrijk vertrok, behalve een groot aantal bussen benzine ook een mand met postduiven mee. Deze zorgden voor het overbrengen van de noodzakelijke berichten naar de kantoren in Nederland. Hieronder volgen enkele van deze berichten van algemene aard. „Dijon, Oist, spoor en tram staakt. Geen gebrek aan voedsel. Toeristen trachten te liften of blijven wachten, hetgeen in deze mooie streek met schitterend weer veen grote opoffe ring is." Straatsburg. „Militairen helpen met vrachtauto's. Tram rijdt (nog) wel. Ieder en alles is rustig." Parijs. „Moeilijke situatie. Honder den toeristen weten niet wat te doen, Weg zwaï'; van de lifters. Grote groepen vacantlegangers lig gen op de perrons. Af en toe gieren politie-overvalwagens door de stad, maar over het geheel is het beeld zeer rustig." Er is thans een rapport verschenen van een enquêtecommissie, waarin wordt voorgesteld een commissie te be noemen, die als liaison tussen parlement en genationaliseerde bedrijven zou moe ten optreden. Uiteraard is direct de vraag te stellen welke bevoegdheden deze commissie zou moeten hebben om de directies van genationaliseerde be drijven, indien nodig, op de vingers te tikken. Dit laat de enquêtecommissie in het vage, en dat wordt in de commen taren op het rapport van de commissie zeer onbevredigend geacht. De Times wijdde een hoofdartikel aan het moderne verschijnsel van de „Managerial State", welke Engeland voor een deel is gewor den en dringt aan op een principiële behandeling van dit eigenaardige pro bleem. De ontevredenheid over inkoop en distributie van vele artikelen door rege- ringsinstanties, welke onder het publiek steeds meer tot uiting komt, is hiermede zeer goed te vergelijken. Zojuist is b.v. bekendgemaakt, dat het Britse Depar tement van Voedselvoorziening Dene marken tot een lage prijs voor bacon heeft kunnen dwingen, onder voorwaar de dat deze ba,con in Denemarken zal worden opgeslagen omdat de Britse koelhuizen al vol zijn met Deense bacon. Toch is bacon nog steeds gerantsoe neerd. Kort geleden is Australië ver- MOOI WERK VAN PRO JUVENTUTE Pleegouders bezorgden kinderen uit de rampgebieden vacantie (Van een onzer verslaggeefsters) rampge bezorgde vacantie bij vacantiepleegou- ders op het platteland weer naar huis terugkeren. Op verzoek van en door be middeling van het Nederlands Verbond der verenigingen „Pro Juveiitulo" hebben in alle delen van het landpleegouders hen, voor twee weken of een maand, be langeloos in hun gezin opgenomen en als eigen kinderen verzorgd. De gasten kon den hierdoor tot rust komen in een om geving waar nu eens niet over de ramp werd gesproken en waar ze werden be ziggehouden, zodat ze niet tot baldadig heden vervielen in de overstroomde ge bieden, waar immers nog geen mogelyk- heden tot recreatie zijn. Het heeft Pro Juventute geen moeite gekost de duizend gastvrije pleeggezinnen te vinden: aanmeldingen stroomden van alle kanten binnen en geld noch moeite zijn door de pleegouders gespaard om het de kinderen naar de zin te maken. Alle huizen werden van teA'oren door Pro Juventute bezocht en in iedere plaats waar kinderen zijn ondergebracht woont een contactpersoon, meestal de burge meester of een sociaal werkster, die de kinderen van tijd tot tyd bezoekt en de ouders en Pro Juventute op cle hoogte houdt van eventuele moeilijkheden. Klach ten van welke zijde of aard ook zyn er evenwel niet binnengekomen: heimwee kwam na de eerste dagen vrijwel niet voor en in vele gevallen is er een band gelogd die zeker biyvend, zal zijn. Tal van kinderen zijn ook voor het volgend jaar weer uitgenodigd. De reis van en naar de pleegouders wordt door het Rampenfonds Detaald ter wijl in enkele gevallen Pro Juventute bij springt, maar de verblijfskosten betalen de pleegouders zelf. Er zijn er onder die bovendien nieuwe kleren voor hun gasten kochten, en een deel heeft ook nog eens een week lang de ouders van hot pleegkind, met nog een of twee kin deren erbij, gehuisvest, De bevolking uit de omliggende plaatsen waar geen kinde ren waren ondergebracht heeft eveneens, door geld ter beschikking te stellen en excursies te organiseren, meegeholpen deze vacantie voor de- kinderen tot een onvergetelijke te maken. De Nederlandse Spoorwegen tenslotte hebben van hun kant door een extra trein te Jaten lopen nog wel op de dag der proefmobilisatie tot het wel slagen der onderneming bijgedragen. IVIeer dan een kwart mlllioen Zuid afrikaners ontvangt op het ogenblik ouderdomspensioen, zo heeft de minis ter van Financiën, Havenga,, op vragen in de Volksraad medegedeeld. Ouder domspensioen wordt genoten door f6,174 blank# en 257.461 niet- Manken. zocht vlees, bestemd voor Engeland, daar op te slaan, omdat de Britse koel huizen ook vol zijn met vlees. Nu is een zelfde verzoek naar Nieuw-Zeeland gegaan. Vlees is ook nog steeds gerant soeneerd in Engeland. De verklaring voor deze zonderlinge toestand is natuurlijk, dat de Engelse boeren worden gesubsidieerd voor hun levering van bacon en vlees met de winst, die wordt gemaakt op het goed kope importvlees, dat tegen iets hogere gefixeerde prijs aan de Engelse consu menten kan worden verkocht op grond van het rantsocneringssysteem. Voor een deel is dit een economische maat regel van protectie voor de Engelse boeren, maar het vermoeden ls niet on gerechtvaardigd, dat de conservatieve regering de boeren te vriend wil houden, die immers, in tegenstelling met de in dustriële arbeiders, in meerderheid con servatief stemmen. In zijn hoofdartikel vestigde de Times er de aandacht op, dat dit toch niet meer dan een tijdelijke stand van zaken mag zijn, omdat deze politiek van de Britse regering tegen de bepalingen in gaat van het „general agreement of tarifs and trade" (G.A.T.T.) en de or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Engeland heeft zich wel voorbehouden protectio nistische invoertarieven te kunnen hef fen ter bescherming van de Engelse boeren en de leveranciers m het Ge menebest, maar deze tarieven mogen niet onredelyk hoog zijn. Op het ogen blik worden Engelse boeren b.v, niet minder dan 50% meer betaald voor bacon dan Deense boeren. Het ls b.v. ook duidelijk, dat Engeland eieren uit Nederland nodig heeft. De Engelse huisvrouwen klagen steen en been over de belachelijke prijzen voor Engelse eieren. Maar het Departement van Voedselvoorziening weigert een redelijke regeling toe te staan voor in voer van eieren uit het buitenland. Europese Federalisten wenden zich tot Staten-Generaal In een brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal spreekt het hoofdbestuur van de Bewe ging van Europ. Federalisten zyn er kentelijkheid uit voor de aanvaarding van het E.D.G-verdrag door de Tweede Ka mer. Het voegt hieraan evenwél onmid dellijk toe te betreuren, dat de Tweede Kamer daaraan de voorwaarde heeft ver bonden, dat de uitvoeringsovereenkomsten steeds aan de Staten-Generaal dienen te worden voorgelegd. Het Europese eenwordingsproces is zich duidelijk naar supra-nationale vor men va.n samenwerking gaan bewegen, aldus het bestuur. Dit legt de Staten, die aan het proces deelnemen, een bij zondere taak op. Immers, daar een ideaal en logisch sluitend geheel thans meestal niet te bereiken is, moet met tussen oplossingen voorlopig genoegen worden genomen. Daarbij bestaat het gevaar, dat bepaalde bevoegdheden op het natio nale vlak worden prijs gegeven, zonder dat deze ten volle worden teruggevonden óp het supra-nationale niveau. Met na me is dit geschied bij de Europese De fensie Gemeenschap, waar, door de po sitie van de Raad van Ministers, de ge meenschappelijke parlementaire contróle op het commissariaat, onvoldoende tot zijn recht kan komen. Men komt dan voor de keuze te staan, om óf wel eeu onvolledig gecontroleerd supra-nationaal orgaan voorlopig te aanvaarden, óf wel de overgedragen nationale bevoegdheid weer ten d'ele terug te nemen. In het onderhavige geval hadden naar ons gevoelen, aldus de brief, bij de be raadslagingen in de Tweede Kamer de tijdens het debat naar voren gebrachte argumenten voor een integrale aanvaar ding het zwaarst moeten wegen. De koers die thans door het aanbrengen van het desbetreffende amendement is ingeslagen, past minder goed in het systeem der Gemeenschap. Deze koers kan een bedrei ging inhouden voor de doelmatige werk wijze en wellicht voor het bestaan der Gemeenschap zelve, temeer nu va,n Ne derlandse zijde een precedent is gescha pen, dat door andere landen kan worden gevolgd. In elk geval is thans duidelijk geble ken, zo vervolgt de brief, welk een on bevredigende situatie ontstaat wanneer een supra-nationale Gemeenschap in on voldoende mate in staat wordt gesteld die taken op zich te nemen, welke natio naal niet meer volledig kunnen worden vervuld en waarvan een meer doelterf- fende behartiging juist aan de instelling der Gemeenschap ten grondslag heeft ge legen. Het zal, naar h'et gevoelen van het hoofdbestuur van de Beweging van Euro pese Federalisten, voor de gezonde ont wikkeling der Europese eenwording van groot belang zijn, indien in de Staten- Generaal hiermede rekening wordt ge houden. Lloyd haalt passagiers in Marseille per bus Daar ongeveer veertig uit Indonesië komende passagiers van het m.s. Garoel van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd Maandag j.l. in Marseille zouden ont schepen, om van daar over land hun reis naar Nederland voort te zetten, heeft de Lloyd in verband met de stakingen in Frankrijk reeds Vrijdagmiddag j.l. een touringcar naar Marseille gestuurd, om deze passagiers op te halen. Het kantoor van de Koninklijke Rotterdam -1 sche Lloyd te Marseille heeft nu tele grafisch bericht, dat deze autobus in middels met de gedebarkeerde passa giers onderweg is naar Nederland en, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, Donderdagmiddag om 12 uur aan de Nederlandse grens te Wernhout lean worden verwacht. De eindbestemming van de bus is de Groenmarkt in Den Haag. Onveranderd 9% bij Nimaf Blijkens het jaarverslag over 1952 van de Mij. voor Ondernemingen van Nijverheid „Nimaf", te Amsterdam waarvan het geplaatste kapitaal ad 3.000.000 zich ge heel in handen bevindt. va,n de Mij, voor Handel, Fabrieksnijverheid en Landbouw en van welke laatste mij. alle aandelen in het bezit zyn van de Nationale Han delsbank heeft, na aftrek van reserve ringen, het exploitatiesaldo fabrieken en andere inkomsten belopen 3.536.759 (v.J. 3.362.096). Na, aftrek van onkosten ad 1.252.224 1.064.955), afschrijvingen ad f 1.121.749 1,286.773) en personeelsvoor zieningen ad 100.000 200.000), wordt overgeboekt na,ar de onder crediteuren op genomen silrplusrokenlng 792.787 (v. .1, 540,368) en restee'rt een onveranderd wfnstsaldo van 270,000. waaruit een onveranderd dividend van 9% kan worden uitgekeerd. Per uit, 1952 werden door de mij. de be zittingen overgenomen van de HandelmlJ. Aparak, waaronder de arakfabriek te Dja karta. De uitbreiding van het aantal fabrieken In 1051 had tot gevolg dat de totale hoe- voclheid verwerkte cópra niet onbelang rijk toenam, ondanks het feit, dat. de andere fabrieken der m(j. een l-agere olie- productie dan in 1951 haalden. Het tekort nan copra op Java dood de prijzen stijgen tot ver boven Makassar-paritelt. waar door aanzienlijk hogere bedragen dan vorig jaar in de voorraden moesten worden vast gelegd. De Amerikaanse regering heeft de Japanse regering voorgesteld, onderhan delingen te openen over een herziening van het administratieve accoord tussen beide landen, naar het model voor het Noordatlamtische Verdrag. Zeventig Amerikaanse straaljagers van het type F-86 zijn in West-Duits- land, na een vlucht over de Oceaan, geland. De straaljagers zullen de lucht strijdkrachten van de N.A.T.O. In Europa komen versterken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2