VREEMDE DINGEN IN STAKEND PARIJS Merwedekanaal wordt verbreed tot Amsterdam-Rijnkanaal LIBERALE INTERNATIONALE BEGINT HAAR ARBEID CONSTANTINO Nederland heeft nieuwe zwaar-water reactor nodig Intocht van ADONIS in New York Sanders over zijn gevangenschap ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 3 HUUR rT nu toe hebben wij bij de bespre king van Jiet nieuwe Burgerlijk Wet boek de nota van de minister aan >de hand van de daarbij gestelde vragen gevolgd. Wij menen daarop thans een uitzondering te moeten maken. De oom- missie, welke onder leiding van prof. Meyers het nieuwe Burgerlijk Wetboek voorbereidt, is sedert geruime tijd op be langrijke onderdelen verder gevorderd dan het opstellen van vraagpunten. Zij iheeft reeds op vele plaatsen de tekst geconcipieerd en heeft belangheb bende organisaties op dooi- haar ontwor pen teksten gehoord. Het lijkt ons ge wenst ten aanzien van een bepaald on derdeel van de voorgestane wettelijke regeling der huur de aandacht te vragen, omdat in dit opzicht talloze Nederlan ders belanghebbend zijn en het ontwerp, zoals 'het nu, na nadere overweging, is geworden, ons weinig gelukkig voor komt. Het onderdeel, waarop wij het oog heb ben, is de regeling van het onderhoud by huur van huizen en winkelpanden. Daaromtrent zijn in het huidige Bur gerlek Wetboek verschillende bepalin gen te vinden, die hier op neer komen, dat geringe en dagelijkse reparation voor rekening van de huurder zijn. De wet noemt enkele herstellingen, welke daar onder dienen te vallen en laat het verder aan het plaatselijk gebruik over, wat daaronder te hegrijpen valt. Dientenge volge kunnen de omderihoudsverplichtin gen van de huurder plaatselijk verschil lend zijn. Alle overige onderhoud heeft de verhuurder te bekostigen. Hoewel deze regeling niet al te nauw keurig omschrijft, welk onderhoud voor rekening van de huurder- komt en de deur derhalve vooé processen open staat, is het to oh wel duidelijk, dat het voor naamste onderhoud komt ten laste van de verhuurder, die dikwijls de eigenaar zal zy'n. Ons wetboek laat partijen overigens vrij de onderhoudsverplichit'inigem te ver leggen. Deze comtraeteervrijiheid heeft echter door de invoering der Huurwet op 1 Januari 1951 een geweldige knauw ge kregen. Het bleek voor te komen, dat eigenaren, onderhoudsverplichtingen, die krachtens het Burgerlijk Wetboek op de verhuurder rustten, ten laste van de huurder brachten, zonder de ihuur adae- quaat te verminderen, zodat een verkap te huurverhoging het gevolg was. Hier tegen reageert artikel 8 der Huurwet op radicale wijze door te bepalen: „Indien verplichtingen, welke 'bij huur en ver buur van onroerend goed ingevolge ide wet op de verhuurder rusten, na 9 Mei 1940 ten laste van de huur der zijn gebracht, of na de inwerking treding van deze wet worden gebracht, zonder- dat de huurprijs dienovereenkom stig op een lager bedrag is vastgesteld, wordt deze verlaging toegepast". In de practijk betekent zulks het navolgende: uit hoofde van de getroffen overeen komst heeft de huurder naast betaling van een normale huur, onderhoud van het gehuurde, dat niet behoort tot ge ringe en dagelijkse reparatiën bekostigd. Op een gegeven moment staakt hij de huurbetaling en presenteert de verhuur der- de onderhoudsrekening onder mede deling, dat hg de huurbetaling eerst dan zal hervatten, wanneer de betaalde on derhoudsrekening door het verstrijken van huurtermijnen, is ingelopen. Artikel 8 der Huurwet stelt 'hem daarbij in prin cipe in het gelijk. Inderdaad een kolas- sale inbraak in het axioma, da t overeen komsten partijen tot wet strekken! West-Europa en Afrika aan de orde HET AMSTERDAM-RIJNKANAAL tussen Maarssen en Nigtevecht nog niet op dezelfde breedte als elders. Maar tussen Nigtevecht en Loenersloot draglines reeds druk bezig het oude Menvedekanaal te verbreden. Als dit is gebeurd, en dk deel van het kanaal uitgediept, zal pas het Amsterdam- Rijnkanaal geheel zijn voltooid DE voorgenomen nieuwe regeling van de huur in het Burgerlijk Wetboek herstelt de contracteervrijlreid. doch het valt te vrezen, dat partijen, onder druk van de verhuurder, daarvan een ruim gebruik zullen maken en aldus op nieuw een belangrijke tegenstelling tus sen wettelijke regeling en rechtspractijk zal ontstaan, welke ten aanzien van een nieuwe wettelijke regeling weinig ele gant is te noemen. Deze situatie is het gevolg van de omstandigheid, dat de voorgestelde onderhoudsregeling voor de verhuurder vrijwel onaanvaardbaar is Het deel va.n het onderhoud, dat. ten laste van de huurder komt is conform de huidige regeling. De huurder is ver plicht te zijnen koste kleine herstellin gen te verrichten. In plaats van het plaatselijk gebruik, dat ruimte voor on zekerheid onenlaat, wordt thans voor gesteld de mogelijkheid te openen, dat een plaatselijke verordening nader re gelt, tot welke kleine herstellingen de huurder is gehouden. Het overige onderhoud is voor de ver huurder-. Dit resulteert uit zijn verplich ting het verhuurde zonder gebreken in stand te houden. Wat onder gebrek is te verstaan, wordt als volgt nader be paald: ,,Een gebrek is aanwezig, wan neer het goed niet de nodige eigen schappen bezit voor een normaal of overeengekomen gebruik, en in het alge meen wanneer het goed niet aan de voorwaarden voldoet, die de huurder op grond van de overeenkomst en de om- sN^digheden waaronder deze is geslo ten. gerechtigd is te stellen". Deze defi nitie is ongetwijfeld toe te juichen, om dat ze een bewonderenswaardige elasti citeit bezit. Het gevolg daarvan zal on getwijfeld zyn, dat partijen dikwijls zullen verschillen over de vraag, of zich een gebrek in de zin van de wet voor doet. Dit is oo zichzelf niet bedenkelijk, mits, gelijk thans partijen niet hande lend kunnen optreden, vóórdat de rech ter uitspraak heeft gedaan. Het bezwaar van de voorgestelde regeling is echter juist, dat het tegendeel, wat de bevoegd heid van de huurder betreft, het geval is STAT gebeurt er, wanneer de huurder VV vermeent een gebrek te hebben ontdekt? Het begint met een ver plichting van de huurder. Hij moet de verhuurder daarvan onverwijld in ken nis stellen. Verricht hij zulks te laat, dan is hij verplicht de verhuurder de daardoor ontstane schade te vergoeden. Deze verplichting is ongetwijfeld een verbetering. Bij verschil van mening gebeurt hier ongetwijfeld niets, alvo rens de rechter uitspraak heeft gedaan Anders staa.t het met een drietal rech ten, welke de huurder verkrijgt, zodra er 'volgens hem een gebrek aanwezi; is. In de eerste plaats mag hij met in gang van de dag, waarop hjj de ver huurder van het eenzijdig door hem ge constateerde gebrek in kennis heeft ge steld, de huurprijs, totdat het gebrek is verholpen, verminderen In evenredig heid tot de vermindering van zijn huur- genot. De verhuurder is ten deze, wat de huurbetaling betreft, dus geheel af hankelijk van het oordeel van de huur der. Wellicht krijgt hij in een veel later stadium van de rechter te horen, dat de. huurder onrechtmatig heeft gehan deld. Of hq dan nog voor de geleden huurderving verhaal op de huurder heeft is een vraag, welke de wetgever uit de aard der zaak r.iet kan beant woorden. In de tweede plaats krygt de huur der onder bepaalde omstandigheden het recht het gebrek zelf te verhelpen. Vanzelfsprekend is de verhuurder tot het herstel van gebreken verplicht, voorzover het onderhoud op hem rust. Dit herstel kan echter niet van hem worden gevorderd, wanneer de huurder, voor het ontstaan daarvan aansprake lijk is -of het herstel onmogelijk is, dan wel uitgaven vereist, die redelijkerwijs niet van de verhuurder zijn te vergen. Is het tegendeel het geval, hetgeen meestal zo zal zijn, dan dient de huur der het herstel van de verhuurder tc vorderen en hem in gebreke te stellen, vóór het geval hij het herstel niet vóór «en bepaalde datiim aanvangt. Laat de (Van een correspondent) Luxemburg', Augustus. De twee belangrijkste onderwerpen, die op het congres van de „liberale internationale", dat Dinsdag te Mondorf- les-Bains is begonnen, ter sprake zijn gekomen, zijn West-Europa en Afrika. De voorzitter van het congres, de Belgische liberale Senator Roger Motz, heeft een memorandum over de Europe se kwestie opgesteld, dat de basis voor de discussies vormt. Motz propageert een economische unie van West-Europa, waarin hij het enige middel ziet om de wereldvrede te redden. Op deze wijze zou, zo meent Motz, een „derde macht" worden gecreëerd van vrijwel gelijke be tekenis als de Ver. Staten en de Sowjet- Unie. Amerika en Rusland beschikken over een grote binnenlandse markt, die deze landen in staat stelt tot een grote industrialisatie en hen tot de dominerende wereldmachten maakt. „Ook Europa zou zulk een positie kunnen hereiken door een economische eenheid te vormen, zelfs als deze eenheid slechts voor de zes landen van de KSG zou gelden," aldus Motz. Samen mal hun Afrikaanse gebieden zouden des/L landen een welvarend economisch geheel kunnen vormen met een industrieel appa raat voor 150 millioen inwoners. Daartoe zouden de Europese landen een gemeen schappelijke markt moeten vormen. Het debat over'l^frika zal worden ge opend met een exposé door de secretaris generaal van de Liberale Internationale, John H. Mac Galium Scott, die een reso lutie heeft opgesteld, welke verlangt dat spoedig een conferentie wordt belegd door de regeringen, die de verantwoor ding dragen in Afrika. Scott wijst er in zijn memorandum op dat in Afrika de situatie voortdurend slechter wordt. Afrika's „grote niet-geassimileerde pro letariaat" wordt in een inferieüre positie gedrongen, aldus Scott, hetgeen tot on middellijk resultaat heeft dat Afrika in toenemende mate vqandig tegenover de Europeanen en de koloniserende mogend heden komt te staan. Deze houding za' o zijn beurt „door middel van geweld leiden tot de ondergang van alle betrok kenen en tot de permanente vervreemding tussen blanken en geltleurden". Scott omschrijft het probleem als „groeiend Afrikaans nationalisme tegenover groei end Europees nationalisme". De liberalen menen dat een koloniaal bestuur nog altijd „essentieel" is voor Afrika. De Belgische Kongo acht Scott de succesrijkste Afrikaanse kolonie doordat het gezag over dit koloniale gebied overzee is gebleven en doordat de Belgen de kolonie tot ontwikkeling brengen en de Afrikanen de mogelijkheid bieden tot geschoolde arbeid. Scott meent dat het antagonisme tussen blank en zwart het duidelijkst is in de Unie van Zuid-Afrika. Hij meent dat een stabiele regering daar niet kan wor den verkregen door een volledige demo cratie,althans niet in het huidige stadi um. Aan de andere kant gelooft hij dat de politiek van de regering-Malan de zaken slechts kan doen verslechteren in niet te verre toekomst, e secretaris-generaal waarschuwt voor een eventueel samengaan van de Afrikaanse en Aziatische nationale krachten tegen de Europese mogendheden Hij beveelt ten slotte het volgende aan: 1. De economische ontwikkeling behoort gestimuleerd te worden om de levens standaard der Afrikanen te verhogen; 2. het onderwijs voor de Afrikanen moet worden verbeterd: 3. de Afrikanen moe ten in de industriële maatschappij wor den opgenomen op gelyke voet met de Europeanen; 4. de rassen-discriminatie, gedicteerd door de wet, vindt geen grond in de moraal, noch in ethische of econo mische overwegingen. (Handelsblad-UEP.-dienst) Bevoorrading Messe in Leipz De organisatoren van de Leipziger Messe hebben meegedeeld, dat de stad bevoorraad wordt met 41.900 blikken vis, 13.000 blikken vlees en 2.800 kratten met de fijnste likeuren uit Polen. Deze ar tikelen zullen in Leipzig buiten de distri butie te koop zijn tijdens de Messe, welke op 30 Augustus begint. In West-Berlijn kwamen gisteren oi veer 18.000 mensen om voedselpak ketten. Europese paspoorten Te Luxemburg zijn overeenkomsten ge tekend tot instelling van de eerste Euro pese paspoorten. Deze passen zijn alleen geldig voor rei zend personeel van de Kolen- en Staal Gemeenschap binnen de Europese ge meenschap: Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië. De paspoorten zijn een jaar geldig en kunnen worden verlengd. Churchill leidt weer kabinetsvergadering Sir Winston Churchill heeft voor het eerst sinds 24 Juni j.l. de leiding gehad ener buitengewone bijeenkomst van het Britse kabinet. Er werd vergaderd in de ambtswoning van de premier, Downing- street 10. Van betrouwbare zijde wordt verno men dat in hoofdzaak is gesproken over het Sowjet-Russische voorstel, om in de komende zes maanden een vredesconfe rentie te houden tussen de Grote Vier, ter bespreking van het punt: Vredesver drag met Duitsland. De minister van Oorlog Anthony Head en veldmaarschalk Sir John Harding, chef van de imperiale generale staf, heb ben eveneens de vergadering bijgewoond, tezamen met de onderchefs van de vloot, de luchtmacht en het leger. De Kanse lier van cle Schatkist, Butler, had zyn vacantie onderbroken. Anglo-Lybisch verdrag goedgekeurd In een officieel communiqué dat van daag te Tripolis werd gepubliceerd, wordt meegedeeld, dat het Lybische par lement het Anglo-Lybische verdrag' heeft goedgekeurd. Krachtens het verdrag, dat een looptijd heeft van 20 jaar, zegt Enge land aan Lybië voor de eerstkomende vijf jaar ee:i bedrag van 7.750.000 pond sterling toe voor de economische ontwik keling van het land. Lybië op zijn beurt staat Engeland toe strijdkrachten in het land te legeren. verhuurder zulks na en is hij dus in ge breke. dan kan de huurder de herstel ling zelf uitvoeren. Tot zover achten wij deze nieuwe bepaling een verbete ring, omdat het voor huurders niet wel doenlijk is een rechterlijk vonnis af te wachten (tenzij men een kort geding aanspant en aldus de president der Rechtbank extra belast), vóórdat een werkelijk nodige reparatie wordt ter hand genomen. Wat echter een weder om te eenzijdig' doorgevoerde bevoor deling van de huurder uitmaakt, is het feit. dat de huurder de voor het herstel met de nodige zorgvuldigheid gemaak te kosten zonder rechterlijk vonnis in mindering van de huurprijs mag bren- IN de derde plaats mag de huurder, in dien het gebrek niet binnen een rede lijke termijn door de verhuurder wordt opgeheven, de huur ontbinden of doen ontbinden. Hij mag zulks zelfs doen, zonder het herstel af te wachten, wan neer dat deel der woning, dat voor de huurder en zijn gezin voor bewoning noodzakelijk is, door het gebrek onbe woonbaar is geworden. Uit de aldus ge formuleerde tekst kunnen wij niet an ders lezen, dan dat de huurder de huur ook zonder rechterlijke tussenkomst kan verbreken. Wat een verschil in positie tussen huurder en verhuurder! Want wanneer de laatste zich te beklagen heeft over het feit, dat de huurder ongeoorloofde veranderingen heeft aangebracht dan wel het gehuurde tot een ander gebruik bezigt, dan waartoe het bestemd is of tot een gebruik, waardoor aan de ver huurder nadeel kan worden veroor zaakt, dan kan hij de huur niet zelfstan dig ontbinden, dóch dient zulks van de rechter te verkrijgen. Dit is dwingend recht. Een afwijkend beding is nietig'. Exploitatie van huizen geschiedt hier t.e lande overwegend mede met vreemd geld. Deze leningen plegen door hypo theek te worden gedekt. Geldgevers zul len ongetwijfeld minder tot credietver- strekking geneigd zijn. wanneer de vruchten van hun onderpand door de gebruikers kunnen worden weggetrok ken. Aldus wordt opnieuw de kans op particuliere exoloitatie van het woning- bezit verminderd. I KAPPEYNE N' De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotow, is tegenwoordig geweest op een receptie op de Noord- koreaanse Ambassade te Moskou ter herdenking van het feit, dat Noord- Korea acht jaar geleden door Sowjet- troepen werd bevryd. Incident bij Berlijnse sectorgrens Voedselhaler door lid van Volkspolitie neergeschoten Een lid van de Oost-Duitse grenspoli tie heeft gisteren een Oost-Duitser neer geschoten, toen deze met een voedsel pakket uit West-Berlijn terugkeerde. Naar de West-Berlijnse politie meedeelt, opende de agent het vuur op de man, toen deze weigerde -gevolg te geven aan het bevel om te blyven staan en zijn pakket te laten inspecteren. Een vrouw, die zich in gezelschap van het slachtoffer bevond, werd in het been getroffen. Zij slaagde erin naar het Westen terug te vluchten en is in een ziekenhuis opgenomen. Het bestuur va.n de West-Duitse so ciaal-democratische party heeft gisteren in Bonn het eerste deel van een lijst gepubliceerd met namen van personen, die in verband met de onlusten van 17 Juni in Oost-Duitsland werden veroor deeld. Op deze eerste lijst staan 149 namen en ten dele ook de straffen ver meld. Uit de lijst blijkt, dat Russisch? gerechtshoven voornamelijk doodstraffen voltrokken door standrechtelyke execu ties, velden. Een aantal doodvonnissen van Oost-Duitse hoven werd in levens-, lange gevangenisstraf gewijzigd. De West-Duitse politie heeft gister avond een communistische vergadering te Frankfort ontbonden, toen de West- Duitse communistische volksvertegen woordiger Mueller de slachtoffers van de ongeregeldheden in Oost-Berlyn en in Oost-Duitsland „provocateurs en agen- n" noemde. De Russische autoriteiten hebben Dins dag de Britse militair, die Maandag aan de grens van de Britse sector van West- Berlijn en Oost-Dqitsland door de Russen werd aangehouden, vrijgelaten. Ook zijn jeep, die in beslag was genomen, is vrij gegeven. Diepterecord in grotten van Pierre St. Martin De pogingen om de speleologen Robert Levi en Norbert Casteret uit de grotten van Pierre St. Martin omhoog te halen zy'n gelukt. Hedenochtend zijn zij opge haald uit hun „basiskamp", 317 meter beneden het aardoppervlak. Een derde speleoloog, dr Andrey Mairey, is gis- tèravond aan een staaldraad omhoog ge hesen, nadat het drietal eerder had be richt met een afdaling tot 730 meter onder het aardoppervlak een dieptere cord te hebben gevestigd. ENGELSEN: NIET GESCHOKT De Engelsen hebben een wijze en superieure glimlach voor hun Franse mede- Europeanen, Een voormalig lid van de London County Council, die op liet Gare St. Lazare de wacht hield om te voorkomen, dat er een trein naar Dieppe zou ver trekken zonder hem, zei ons, dat het hem allem,aal erg herinnerde aan de staking van de jaren twintig in Engeland. Trouwens, zo zei hij, als hier de ambtenaren een paar dagen vrijaf nemen, dan spreekt iedereen direct van een crisismaar als half Engeland ophoudt met werken om vijf dagen achtereen aan de radio ge kluisterd te zitten om. naar het verslag van een cricketmatch te luisteren, dan is dat heel gewoon. (Ingez. med.-advertentie) PORT CONSTANTLY AT THE TOP Voor He hendel: JACOBUS BOELEN - AMSTERDAM NOORS-NEDERLANDSE COMMISSIE: Resultaten van congres te Kjeller en Oslo (Van onze Utrechtse correspondent) hun terugkeer van het „zwaar ■ater reactori'-congres, dat te Kjel ler en Oslo is gehouden, hebben prof. dr J. M. VV. Milatz en dr W. J. Beekman te Utrecht, ons medegedeeld, dat vol gens de Noors-Nederlandse Joint Com mission. het bestuur van het gemeen schappelijke kem-energie-instituut te Kjeller, een nieuwe zwaar-water-reactor van 10.000 kW Ln Nederland zou moeten worden gebouwd. Een team van deskun digen heeft dè nodige plannen opge steld; de kosten zy'n een fractie van de bedragen welke in de electriciteitsbe- drijven worden geïnvesteerd: twaalfhon derd millioen sinds 1947 en thans nog honderd millioen per jaar. Prof. Milatz, die voorzitter is van de Joint Commission, toonde zich bijzonder optimistisch ten aanzien van deze plan nen en verwacht medewerking van rege ring en industrie. Het „zwaar water reactor"-congres, was 't eerste internationale congres op dit gebied, Nederland was vertegenwoordigd door prof. dr J. H. de Boer uit Geleen, dr J. J. Went uit Arnhem, dr W. J. Beekman uit Utrecht Nederlands secre taris) en prof. Milatz. Mr Odd Dahl, een van de ontwerpers en bouwers van de Jeep (de Noors-Ne derlandse reactor in Kjeller) heeft een exposé gegeven van de studies, welke in het Joint Establishment for Nuclear- Energy Research (J.E.N.E.R.), zyn maakt voor de bouw van een nieuwe ZWSÉLI'-water-reactor in Nederland. Het betreft hier een research-reactor met groter vermogen dan de Noorse. Tot dusver heeft Nederland voor pl.m. één millioen geïnvesteerd in het researeh- werk op het gebied van de kern-energie. Noorwegen daarentegen reeds meer dan tien millioen. En ook bij de plannen voor de bouw van een nieuwe reactor in ons land, is men uitgegaan van de gedachte, dat voorzichtig beleid noodzakelijk is. „We zijn teruggekeerd met de vaste idee, dat de door FOM gevolgde beleids lijn juist is". Opmerkelijk is in dit ver band het feit dat een groep industriëlen in Amerika een rapport heeft uitgege ven waarin plannen worden vermeld die in grote trekken overeenkomen met de Nederland-Noorse, aldus prof. Milatz. Het kern-energetisch onderzoek Amerika, is echter staatsbedrijf en de wet verbiedt particulieren voorshands, met het onderzoek mede te doen. Bij ons, aldus onze zegsman, wordt met deze zaken zoveel mogelijk in het openbaar gewerkt en heeft de stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie een belangrijke particuliere steun. Het ge hele onderzoek is dan ook op vredes doeleinden gericht en onjuist is het te menen, dat de Noors-Nederlandse com missie zich met oorlogstoepassingen bezig houdt. Dat de Engelsen en Amerikanen met deze kern-materie geheimzinniger om springen dan de Nederlanders en de Noren' geschiedt uit economische over wegingen. Industriële toepassing EEN van de aspecten van de nieuwe reactor zal zijn, dat groter hoeveel heden warmte vrijkomen en dit is van groot belang voor het onderzoekings werk voor industriële toepassingen, waarop onze technische medewerker in ons blad vajn 25 Juli reeds heeft gewezen. Wat deze laatste betreft, de belang stelling neemt toe, getuige onder meer het artikel in De Nederlandse Industrie van Augustus, naar aanleiding van de antwoorden van de ministers van Onder wijs en van Economische Zaken op vra gen betreffende het experiment Kjeller. „Deze antwoorden, zo schrijft het blad, bewijzen dat het stadium van het zuiver wetenschappelijk onderzoek op verschillende punten verlaten wordt en dat men is gekomen aan de toepassin gen, waarbij de industrie op grote schaal staat te worden ingeschakeld. Mogelijk heden beginnen op te dagen dat toepas sing van atoom-energie voor technische doeleinden niet meer als toekomstmuziek behoeft te worden beschouwd en, lezen wij verder, het zal slechts een kwestie van tijd zijn tot de wetenschap de gewone stervelingen uit de ban van vrees voor de bom zal kunnen bevrijden door aan te tonen, welke ongekende hoe veelheden positief aan te wenden kracht beschikbaar kunnen komen". boven genoemd, ten slotte getuigt: wijze, waarop de Noors-Nederlandse samenwerking tot nu toe is gehanteerd, geeft ons de overtuiging, dat de verant woordelijkheden .in goede handen zijii". Deze woorden zijn dus volkomen in overeenstemming met de optimistische kgk van de Nederlandse deskundigen op de ontwikkeling van dit onderzoek. Ook ten aanzien van de medewerking der Nederlandse regering bestaat geen twijfel. Van haar grote belangstelling getuigt de instelling van de commissie- Kluyver, die naar men hoopt haar rap port spoedig zal gereed hebben. Er werden op het congres ook plannen gemaakt om een International Nuclear Energy Society (INES) op te richten, met het doel, de studie te bevorderen van de problemen van de standaardisering en van de openbaarmaking. Ten slotte werd als een niet te verwaarlozen factor beschouwd, dat prof. Hansen, voorzitter, van het Chr. Michelsens Institut de con gressisten gewezen heeft op de doelstel lingen: „bevordering van de natuur wetenschappen en de intellectuele v heid". De samenwerking tussen wetenschap en industrie zal ongekende vormen aan nemen. Ook hiervan zyn de deskundigen overtuigd. AMERIKANEN: TE WEINIG WIJN (Van een onzer redacteuren) rhet stakende Parijs trachten de vreemde lingen eik naar hun eigen landaard de moei lijkheden het hoofd te bieden. De Nederlanders organiseren en vallen verder niet op, de Engel sen tonen het verband tussen hun gevoel voor humor en hun doorzet tingsvermogen, de Ame rikanen begrijpen niet, waarom alles niet gaat, zoals het behoort te gaan en wenden zich tot de reisbureaux. Eigenlijk zijn de mensen van de andere kant van de Oceaan er het slechtst aan toe. Zij zijn immers gewend, alles au sérieux te nemen en zouden het nog wel kunnen verdra gen, dat zij uren lang op hun koffers moeten zit ten wachten tot er een bus naar Le Havre is gecharterd, wanneer de Fransen' ten minste de indruk maakten, het zelf allemaal ernstig te nemen. „Jullie drinken tö veel wijn", zei daarom een geërgerde Ameri kaan tegen een gemoe- delgke Fransman, die met enige wijsheid ant woordde; „Jullie drinken het te weinig." En ja, hoe kan een Amerikaan begrip krijgen voor de Franse sfeer, wanneer hij in Parijs vooral hot cakes en hamburgers wil eten, zo consequent zelfs, dat de restaurants by de vreemdelingencentra een uitgesproken Ameri kaans karakter beginnen te krijgen SUPERIEUR GEDULD Op hetzelfde station, dat overigens door grote hekken van de buiten wereld was afgesneden en waar vele treinen stonden uit te rusten naast borden, die een week geleden ook al aan kondigden, dat zij zou den vertrekken, maakten wij nog een ander staal tje van Engelse gemoeds rust mee. Daar zat een vriendelijke heer, die 's ochtends om 10 uur toevallig vijf minuten na dat er een trein was ver trokken, die hg had kun nen gebruiken, het sta tion was binnengewan deld. Hg had daaruit met zijn Brits gevoel voor regelmaat geconcludeerd, dat er de volgende dag om 10 uur wel weer een dergelijke trein zou rij den en om die niet weer te missen, was hij maar blijven zitten. Men vraagt zich af of zo iemand zich nu niet zit te vervelen, maar wij geloven, dat hij zich alleen maar behoeft in te denken, dat het Zondag is om alles heel normaal te vinden. NAVRANTE GESPREKKEN De staking bij de telefoondienst dwong velen degenen, die zij wilden spreken, op de hoogte te stellen van de ernstige ziekte van een of ander onwaarschijnlijk familielid om althans verbinding te krijgen. Zo werden gesprekken gevoerd als het volgende: Oom X is overleden. Breng vijf flessen wijn mee, als je Zondag komt. Krak, zei dan het toestel, want de telefonistes waren ook niet gek. Tot vreemde gevolgen leidde het, als de aangesprokene het bedrog minder gauw doorhad dan de telefoonjuffrouw. Zo werd het volgende gesprek gevoerd: Oom Eduarcl is over leden en... Maar man je spreekt met oom Edudrd! Krak. MOEILIJKE FRANSE LOGICA De pers kon van de telefoon gebruik maken, ook om naar het buiten land te bellen. Zo vroe gen wij het Handelsblad, aan, maar kregen te ho ren, dat het nummer, waarvandaan wij opbel den, niet van een krant was, maar van een ho tel (hetgeen wij wisten) en dat wy dus niet kon den worden vertrouwd. Wij trachtten uit te leg gen, dat het nummer in Amsterdam een dagblad vertegenwoordigde, maar dat was te ingewikkeld, Ons werd aangeraden, maar naar een Franse concurrent te stappen en daar een poging te wa- fen. De Franse logica is eroemd, maar zy stelt ons soms voor conse quenties, die wfj maar nauwelijks kunnen - vol gen. Ik kan het U niet geven, besloot namelijk de telefoniste, maar als U het over een tydje nog eens probeert, krijgt; U waarschijnlijk een ander en die doet het misschien wel. Aldus geschiedde en haar logica bleek beter dan de onze. NEDERLANDERS: ACHTERDOCHTIG Wij hebben steeds uitgekeken naar eventuele demonstraties, omdat dat toch wel het ■minste is, dat men tijdens een crisis mag verwachten. Maar de particuliere autobusondernemers stakingbrekers toch allen werden nimmer door woe dende menigten aangevallen, zelfs niet door een of twee fanatici bedreigd. Een Nederlander, die, toen er een trein aankwamenkele Hollanders voor zijn zaak moest opvangen, werd echter ijverig geholpendoor enkele mensen, die vermoe delijk tot de C. G. T. behoorden. Als hij niet op tijd had ingegrepen, was er van zyn plannen niets terecht gekomen. De handige onrustzaaiers*trachtten een split sing teweeg te brengen tussen bagage en reizigers en tussen reizigers en gids. Maar gelukkig zijn Nederlanders achterdochtig. DE C.G.T. EN DE AGENT Voor het gebouw van de communistische C.G.T. dachten wij althans een kleine ophoping van men sen te zien. Maar ook daar werden wij teleur gesteld. Er stond name lijk precies één agent. Een gemoedelijk man, zonder geweer. Er staat daar waarschijnlijk altijd een agent vanwege het verkeer. Na enige tijd wachten zagen wij iemand naar buiten komen met een motorfiets en wij hadden reeds revolution- nare visioenen van or donnansen met nieuwe stakingsorders. De or donnans zette zijn motor in de richting van een straat en toen kwam de agent in actie. Hij wees op een bord, dat één- richtingverkeer aangaf. De ordonnans draaide zijn motor netjes om en onze revolutionnaire ge dachten waren vervlo- V.S. betalen een derde van de oorlog in Indo-China Het Amerikaans departement van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat dc Amerikaanse hulp aan de Fransen en Indochinese strijdkrachten, die in Indo china tegen de communistische Vietminh vechten, thans ongeveer een derde van de kosten van de oorlog dekken. De V.S. hebben verder gedurende de afgelopen drie jaar 71.33. dollar bestemd voor economische hulpverlening. Volgens het persbureau van de Viet- minh-rebellen is de guerilla tegen de strijdkrachten van de Franse Unie ver hevigd. Volgens het persbureau zgn de laatste tijd vier Franse compagnieën vernietigd en is een grote hoeveelheid wapens buitgemaakt. Vijf duizend Indische militairen en personeel van het Indische Rode Kruis zullen door de lucht naar de gedemili tariseerde zone in Korea worden ge transporteerd, waar zij toezicht zullen houden op de krijgsgevangenen. Zij zul len van de Zuidkoreaanse havenstad Intsjon per hefschroefvliegtulg naar de zone worden gebracht. JJE 43-jarige Amerikaan Harold Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Nederlandse regering werd geweigerd, en die daarna vrijwillig naar de Verenigde Staten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van belasting ontduiking. Adonis had van begin af de beschuldiging, dat hg was betrokken bg een samenzwering tot omkopen in het belang van speelhuizen, tegengesproken. Hij was ambtenaar op het bureau van de gouverneur van de Amerikaanse staat New Jersey. Op de kade waren evenveel verslaggevers en fotografen aanwezig als bij een officieel be zoek van Churchill. Adonis gaf uiting aan zijn bewondering en diep respect voor de Neder landse regering, die standvastig geweigerd heeft het slachtoffer te Hoopvol is ook, dat het orgaan, hier-1 worden van de interne politieke strijd m New Jersey. „Ik keer terug in eer- ste-klas-conditie op een tweede-klas-schip om my te weer te stellen tegen derde-klas-poli- tioi", zo vertelde Adonis, die ook nog zei dat hij sedert zijn vertrek uit de Ver. Staten in 1950 zeker 30 pond ivas af gevallen. Die vermage- ring weet hij o.a, aan zijn verblijf van zes maanden in een Neder landse cel. Men beschul digt hem er van steek penningen tot een totaal van 228.000 dollar te hebben aangenomen en inkomstenbelasting te hebben ontdoken. De Britse zakenman Sanders, die an byna vier jaar in Hongarije op beschul diging van spionnage gevangen te hebben gezeten, is gisteren vrijgelaten, is te We nen aangekomen. Zijn vrouw en drie doch ters waren bij zijn aankomst aanwezig. Up een persconferentie verklaarde San- a.rs, die in goede gezondheid verkeerde, dat men hem, voor zijn proces begon, geestelijk onder zware druk had gezet'. De verhoren vonden steeds 's nachts plaats, aldus Sanders, maar eigenlijk be gon alles al terwijl ik nog vrij rondliep. Eerst werden andere employé's van ae Standard Electric gearresteerd en op straat werd ik voortdurend gevolgd.. Ik voelde dat het spoedig mijn beurt zou zgn. Onmiddellijk na mijn arrestatie werd ik ondervraagd. De verhoren waren zod: .ig, dat ik niet wist welke bedoeling mijn ondervragers hadden. De vrijwel on afgebroken ondervragingen, soms 35 uur achtereen, maakten mij geestelijk murw en zo komt het, dat ik tijdens het proces bekend heb, een Anglo-Amerikaanse spion te zijn. Nadat mijn proces was afgelopen kreeg ik een betere behandeling. Het eten in de gevangenis was goed en ik heb de indruk dat ik bevoorrecht was boven de andere gevangenen. Het was mij ook toe gestaan lichaamsoefeningen te doen en te lezen. Ik wist niet, dat Stalin was over leden en ik wist zelfs niet, dat Vogeler veer was vrijgelaten, maar ik had wel een vermoeden, omdat ik zijn wasgoed niet meer had gezien, aldus Sanders. Volgens een zegsman van de Britse am bassade zal Sanders vandaag met zijn gezin naar Londen vertrekken. De 31 jaar oude Oekraïner Ostrokof Vassili Efirnowitsch, die door Austra lië op verzoek van Rusland terugge stuurd was. heeft gisteravond zelf moord gepleegd aan boord van een Italiaans schip. De Rus was over boord gesprongen en had geprobeerd naar de kust te zwemmen, maar werd gegre pen door twee leden van de bemanning. Later werd zijn lichaam in zijn hut dood aangetroffen. In Bonn zijn twaalf wagons met prui men aangekomen, geadresseerd aan Adenauer, de Vicekariselier Blüchter en de ministers van Economische Zaken, Financiën, Voedselvoorziening en Ar beid, alsmede aan de Chrlstelyfc-Demo- cratische en Liberale parlem'entsgroe- pen. De afzenders, fruittelers, verklaar den in een begeleidend schrijven, dat zg geen andere mogelijkheid zien om hun overvloedige oogst kwijt te raken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1