olg Brug over Tapsloot wordt gebouwd ens nieuw systeem Lepra-bestrijding in Suriname verdient onze aandacht Sigarettenpeuken-rapereen lucratief beroep Graf van Veldheer Aremberg gevonden ^JJulert de Cjiuencli CONCURRENT VAN CHRISTIAN DIOR 9 Roereieren ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1953 V' Betonnen pijlers worden op de wal samengesteld (Van een onzer redacteuren) DEZER dagen is de aannemingmaatschappij De Kondor N.V. te Amster dam begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een grote verkeersbrug over de Tapsloot nabij Krommenie. Deze brug zal een belangrijke schakel vormen in de provinciale weg van Westzaan naar "West-Graftdójjkdie overigens nog gedeeltelijk moet worden aangelegd. Het weggedeelte dat van de provinciale weg Hembrug-Limmen naar de Tapsloot voert is echter al gereed, doch gebruikers van deze weg zijn thans aangewe zen op het gebruik van een pontje met zeer beperkte vervoerscapaciteit. Goedkope en snelle wijze van werken De bouw van de nieuwe basculebrug, die naar verwachting omstreeks eind 1954 in gebruik zal kunnen worden ge nomen, zal dan ook een belangrijke ver betering brengen voor het locale ver keer. Ook al, omdat de aansluitende wegen aan de noordzijde naar verwach ting omstreeks dezelfde tijd gereed zul len komen. Met de voltooiing van het weggedeelte van Westzaan, langs de oostzijde van de Nauernase vaart naar de weg HembrugDimmen zal echter vermoedelijk meer tijd gemoeid zijn, ook al, omdat deze weg onder de spoorbaan en genoemde provinciale weg zal moeten worden doorgeleid. De nieuwe brug over de Tapsloot wordt een basculebrug, die eleetrisch za.1 worden bediend en een doorvaartwijdte krijgt van 14 meter. De werkzaamheden waarmee men thans is begonnen, betref fen de betonnen onderbouw voor deze brug tot even boven de waterlijn. Dit werk is ondershands aanbesteed, omdat gebruik zal worden gemaakt van een nieuw systeem voor de bouw van de pijlers. Deze bouw geschiedt volgens een procédé, dat we misschien het beste zou den kunnen aanduiden met prefabrica ted". Het betreft hier een uitvinding van de heer J. W. Kleinlein, technisch hoofd ambtenaar bq de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland. Tot nu toe was het noodzakelijk voor de bouw van een brugpijler een dam- wand te slaan, die waterdicht moest zijn. Daaruit werd het water weggepompt, waarna men dan, in de aldus gevormde bouwput, de brugpijler optrok. Volgens het systeem-Kïeinlein is het echter niet meer nodig een dergelijke bouwput, die veelal een ernstige belemmering vormt voor de scheepvaart, te maken. Men giet volgens dit systeem de be tonnen ommanteling van de pijler (zgn. schilden) op de oever bij het werk. Des gewenst kan dit zelfs in een geheel ander deel des lands gebeuren. Dit gie ten geschiedt op een vlak liggende werk vloer, die zo vaak dit nodig is opnieuw kan worden gebruikt. Zodra de schilden, die slechts 9 cm dik worden, gereed zijn, worden zij met een drijvende bok over eind gehesen en, door middel van bouten door daartoe uitgespaarde gaten, aan elkaar bevestigd, waardoor een stevige holle pijler ontstaat, die de bok op de gewenste plaats in het water neerlaat. Daar heeft men tevoren een cunet ge baggerd en palen ingeheid, waarop de ommanteling komt te hangen, doordat tijdelijk door de schilden gestoken stalen balken op de koppen der palen rusten. Wanneer de mantel aldus is geplaatst, behoeft men deze nog slechts op te vul len met zand en/of beton, en de pijler is gereed. genbouw beschikt, aanleiding ook voor de bouw van de brug over de Tapsloot de voorkeur te geven aan het schilden- systeem. Bq deze nieuwe brug, die een breedte krijgt van 12 m., worden de drie middenpijlers volgens het schilden-sys- teem gebouwd. De grootste van deze drie, de z.g. kelderpijler, zal 14 m lang, 8.40 m breed en 7.50 m hoog worden- De heer Kleinlein, die voor zijn uitvin ding niet alleen in Nederland, maar ook in tal van andere- landen reeds octrooi heeft verkregen, hoopt dat de toepassing ervan inschakeling van Nederlandse Deze wijze van werken betekent, zo als wij hierboven reeds schreven, in dé eerste plaats belangrijk minder hinder voor het scheepvaartverkeer. Maar bo vendien verloopt het werk volgens dit systeem aanzienlijk sneller. En, wat uiteraard van zeer groot belang is. de bouw van een dergelijke pijler is aan zienlijk goedkoper, dan tot nu toe. Niet allen kan het slaan van een damwand voor de bouwput en de bemaling hiervan achterwege blijven, maar bovendien wordt, doordat de schilden horizontaal worden gegoten op een werkvloer, die telkens opnieuw kan worden gebruikt, een belangrijke besparing verkregen op de bekistingen voor het betonwerk. Daar staat tegenover, dat voor het overeind zetten van de schilden en het plaatsen van de ommanteling op de gewenste plaats het gebruik van een drijvende bok nodig is. Deze uitgave wordt echter ver re overtroffen door de besparingen die wij noemden. HET schild en-systeem, is voor het eerst toegepast medio 1952 Dij de bouw van een brug nabij Kolhorn. Daarbij was de besparing nog betrekkelijk ge ring, doordat het oorspronkelijke brug- plan een zgn. hoge fundering had. Pas op het laatste ogenblik werd besloten een proef te nemen met het schilden- systeem van de heer Kleinlein, dat eeT1 aanzienlijk steviger fundering van de brug mogelijk maakte. Het resultaat van deze proefneming was voor ir W. M. Vink, adj.-directeur van de Prov. Waterstaat van Noord- Hollgnd, die over een j'arenlange erva ring. vooral op het gebied van de brug- BETHESDA HEEFT HULP NODIG BETHESDA in Suriname. Dat is een inrichting, die ook in'ons land alle aandacht verdient, omdat zij een van de vreselijkste ziekten onder de in heemsen van ons overzeese gebiedsdeel in het verre Westen, nl. de melaatsheid, met alle middelen die haar ter beschik king staan, bestrijdt. H. M. Koningin Juliana is van dit Bethesda bescherm vrouwe en er is in ons land een Cen traal Comité dat o.a. door de uitgaaf van een brochure belangstelling wil wekken voor het grote en grootse, steun-behoevende werk. 1-Iet stellig niet rijke Suriname doet wat het kan om de nodige steun te geven, doch zonder hulp van buiten zal dit nooit gelukken. Daarvoor zijn de lasten, verbonden aan de verpleging van ettelijke honderden lepra-lijders, te hoog. Waar nu Suriname zozeer heeft blijk gegeven, met Nederland mee te leven toen ons land door de watersnood werd geteisterd het schonk ons uit schrale beurzen de vorstelijke gift van 650.000 voor het Nationale Rampenfonds is het niet anders dan een Nederlandse plicht, oog en hart te hebben voor de zeer bijzondere nood, waarmee Suriname heeft te kampen. Uit het jaarverslag over 1952 blijkt, dat het aantal patiënten van Bethesda ultimo December 1952 174 bedroeg. Zeker hebben de nieuwe geneesmiddelen resultaat opgeleverd; er konden zelfs tien patiënten als genezen worden ont slagen, doch daarentegen moesten weer vele nieuwe zieken worden opgenomen, waaronder een aantal kinderen beneden de 13 jaar. Van veel belang was de bouw van een kinderhuis, zodat de oudere kinderen van de jongere kunnen worden gescheiden. Hoe het komt, dat er nog steeds zoveel kinderen binnenkomen? Herhaal delijk ontsnappen leprapatiënten uit de Inrichtingen en gaan de stad (Parama ribo) in, gebruiken zelfs een openbaar middel van vervoer, gaan op bezoek, doen boodschappen enz. Sommige pa tiënten trekken zich bitter weinig aan van de voorschriften der medische auto riteiten. Het is een taak van de over heid, ervoor te zorgen, dat dit kwaad doeltreffend wordt onderdrukt. Dit is zelfs landsbelang. De onverantwoorde- lijken zijn er schuld aan, dat zoveel melaatse kinderen de kinderhuizen bin nengaan. Het is een voorrecht, dat het nieuwe huis aan deze kleinen tenminste een wat opgewekter omgeving biedt dan de vroegere vervallen gebouwen. Het jaarverslag betreurt echter, dat er geen sociale werksters of wei-kers kunnen worden gevonden, die in dit kindertehuis egn grote taak moeten vervullen. Alle hoop va.n het bestuur van Bethesda. is gericht op het Centraal Comité in Ne derland... Van Holland is reeds zo me nigmaal hulp gekomen. Eind 1952 was er een tekort van 20.000 en, aldus het verslag, „wij zijn tot niets meer in staat en zeer afhanke lijk van de verdere plannen der rege ring". Er is zo heel veel nodig. Om maar iets te noemen: de nieuwbouw van twee paviljoens, elk van acht kamers voor twee personen. Voor één paviljoen schonk SIMAVT een bedrag van 20.000. De heer J. Tabak, te Amsterdam, waarnemend voorzitter van het Comité, heeft enige tjjd geleden Bethesda be zocht en daarvan verslag uitgebracht in een gevoelige schets, die in de brochure van het Comité is opgenomen. Hij schrijft o.a.: „O zeker, de Landsregering van Suriname helpt naar vermogen met een subsidie in de exploitatiekosten, maar alle nieuwbouw, onderhoud, repa ratie, aanschaffing van inventai'is en een deel der lopende uitgaven moeten door giften en gaven bij elkander komen. En er is zo ontstellend veel te vernieu wen, te verbouwen, te repareren en aan te schaffen. Ik zal maar niet beschrij ven hoe de werkelijke toestand op dit ogenblik is..." Ds H. J. Hanneman, secretaris van Bethesda gewaagt met lof van de uit bouw van de werktherapie voor de ver pleegden. De rijstvelden worden be werkt, de rijstpelmolen draait, de was machines worden door eigen krachten verzorgd en naar andere werkgelegen heid wordt gezocht. Tot nu toe werd echter vergeefs uitgezien naar mannen, die de verpleegden willen opleiden in timmervak, kleermakerij en schoen makerij. „Deze zaak zit ons zeer hoog." EEN DRIJVENDE BOK plaatst de op de oever gemonteerde betonnen omman- teling van de brugpijler over,de tevoren ingeheide palen. Deze foto werd ge maakt tijdens de bouw van de brug bij Kolhorn, waar het schilden-systeem voor het eerst werd toegepast. aannemingmaatschappijen bij water staatswerken in bet. buitenland op r mere schaal mogelijk zal maken. Vooral ook, omdat de toepassing ervan niet be perkt blijft tot de bouw van brugpijlers, maar ook mogelijk is voor de bouw van kademuren, pieren, e.d. De grote „schil den" (tot een oppervlakte van meer dan 100 vierk. meter) zullen naar zijn me ning ook geschikt zijn voor de bekleding van dijken, waar zij zeer snel zullen kun nen worden aangebracht. De grote boerderij, bewoond dooi de heer Kalis aan de Hallinxweg onder Numansdorp is gisteren afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een kind met vuur heeft gespeeld. VAL VAN SPAANSE GROTONDERZOEKER Een van de leden van de expeditie, die een onderzoek instelt in de grotten van Pierre St. Martin op de Frans- Spaanse grens, de Spanjaard Garcia, heeft een val van 15 meter gemaakt. Hij zat beklemd in een kloof en kon pas na vier uren van inspanning door de reddingscolonne worden opgehaald. Hij is aan het hoofd en een been gewond. Nieuw record bij diepzee- onderzoek De twee Franse officieren, die giste ren in een bathyscaphus tot een diepte van 1500 meter in de Middellandse Zee bij Toulon afdaalden, hebben hun eigen record reeds verbeterd. Heden bereikten zij een diepte van 2100 meter. Iraans-Russisch overleg te Teheran De Russische ambassadeur in Teheran, Lawrentiew heeft Donderdag een onder houd van bijna drie uur gehad met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi. Na het onderhoud meegedeeld, dat de binnenkort te voeren Iraans-Russische besprekingen te Tehe ran zullen worden.gehouden. De Iraanse delegatie zal onder leiding staan var minister Fatemi, de Russische zal wor den geleid door Lawrentiew. Vrouwen en kinderen van 150 staken de arbeiders hebben in het centrale telegraafkantoor van Teheran Donder dag een demonstratie gehouden. Zij gin gen op de grond zitten en weigerden weg te gaan. Zij verklaarden, dat zij deze demonstratie hielden om een staking- van 2500 arbeiders te steunen. Deze arbeiders zijn in staking gegaan uit soli dariteit met 85 andere arbeiders, die drie en een halve maand geleden een actie hebben gevoerd voor 25 procent loons verhoging, en die thans, in gevangen schap verblijvend, een hongerstaking zijn begonnen. Nadat bekend was gemaakt, dat een regeringstribunaal 16 van de gevangen stakers naar afgelegen provincies in het Oosten van het land heeft verbannen en 21 heeft veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, zijn de 2.500 arbeiders weer aan het werk gegaan. (Van een correspondent) Rome, Augustus. men te Rome de oprapers van sigaret teneindjes aan het werk zietbehoeft men deze mannen en vrouwen niet te beklagen. Integen deel, men zou kunnen overwegen dit beroep eveneens te kiezen! Want beklaagt men de man, die in een mooi huis in de voorstad woont, een auto er op nahoudt en twee maal zoveel verdient als zijn landgenoot die alleen maar in overheidsdienst is? Het is dan ook inder daad een „stroom van goud", die van de trottoirs van Rom,e naar de zakken der sigaretteneindjes-op- rapers vloeit. Als zij een „ader" van Amerikaanse sigarettenpeuken aanbo ren dan vliegt hun winst zelfs met sprongen de hoogte in. Uit de officiële statistiek van het Italiaanse tabaks monopolie blijkt dat in Rome het vorige jaar ruim 2.4 milliard sigaretten wer den gerookt, waaryan, zo als iedere peukenraper kan vertellen gemiddeld een derde deel wordt wegge- ln de groothandel 900 k 1000 lire (bijna 6.per kilo op. Rechtstreeks aan de „afnemers" (meest pijp rokers of shagdraaiers verkocht bedraagt de prijs ongeveer 1500 lire (bijna 9.per kg. Maar de resten van Amerikaanse si garetten doen veel meer, tot 2500 lire (ongeveer 15.per kg. Een goede beroepsraper Te Rome verdienen „vakmensen" meer dan busconducteurs gooid. Dat betekent dat de rapers een gemiddelde van circa 6.7 miilioen „stuks" per dag maken. Het ge wicht van de dagelijkse oogst in Rome kan geschat worden op ruim 2-2 mii lioen kilogram tabak. Dat alles valt natuurlijk niet in handen van de rapers. Men kan aannemen, dat zij een vijfde deel hiervan verove ren. De „peuken-tabak" (in Nederland heette dat in de oorlog „bukshag"!) brengt brengt het normaliter tot twee kilo in een paar uur werken. Zijn dag-Inkomen kan men zo op 3000 lire stellen, zgn maandelijkse verdiensten op 90.000 lire (bijna 600.Een hard werkende busconducteur in Rome verdient, inclusief overwerk, niet meer dan 60-000 lire per maand. De rapers hebbeo hun eigen klachten, maar zij be zitten geen vakbond om voor hen op te komen. Zij beklagen zich algemeen over de „oneerlijke concur rentie" van concierges van grote firma's of regerings gebouwen, schoonmaaksters en bioscooppersoneel. Het ledigen van asbakjes in bio scopen, kantoorgebouwen en andere plaatsen, waar veel mensen samenkomen, levert binnen enkele ogen blikken een opbrengst op, waarvoor de opraper op straat een hele dag hard zou moeten zwoegen. Het peuken-rapen is een zeer gespecialiseerd beroep geworden sinds de oorlogs jaren toen het in zwang kwam. Degenen, die het nu nog doen, zijn veelal over gebleven uit de oorlogstijd. De topmensen in het vak, die de handel In de' „buk shag" in handen hebben, zqn welgestelde lieden. De „kleinhandelaren" zijn voor een groot deel vrouwen, wier werk-uitrusting be staat uit een vouwstoeltje en een draagbare schaal om de oogst in te verzamelen, (Handelsblad-U.P.-dienst) Spoorwegen leden schade van f 5 miilioen Als gevolg van stormramp Ir F. Q. den Hollander heeft gisteren in een radiotoespraak verklaard dat de schade, aan de Nederlandse Spoorwegen toegebracht door de- Februari-overstro- ming, de 5 miilioen overschreed. Hier bij is niet in aanmerking genomen de indirecte schade, d.w.z. de schade ge leden door het wegvallen van een deel van het vervoer. De politie te Almelo heeft een zeven tienjarige Duitse jongen aangehouden, die in de nacht van Dinsdag op Woens dag te Zandvoort een rijwiel met hulp motor (bromfiets) had gestolen. In Hervormde Kerk te Zevenbergen (Van onze correspondent) Zevenbergen, 15 Augustus In de Hervormde kerk te Zevenbergen ligt, naar thans definitief is komen vast te staan, graaf Jean de Ligny, heer van Zevenbergen, begraven. Deze nazaat van d,e Aremberg's, die thans nog te (Ingez. med.-advertentie) GEEF U NU OP HUIDEKOPERSTRAAT 20- AMSTERDAM HUBERT DE GIVENCHY (Van onze moderedactrice TIET gaat Hubert de Gi venchy voor de wind in de couture-wereld: hij heeft zijn stemmige grijze salons aan het Pare Monceau uit gebreidde mooiste manne quins van Parys tonen zijn toiletten en zijn collecties worden elk seizoen groter en luxueuzer. Aan de ene kant is dit jammert want de serie wit katoenen blouses met lubben van broderie Anglaisede costuurns voor- sportieve Amerikaanse meisjes die van fietsen en van scootertochten houden, en de eenvoudige jurkjes zonder pretenties hebben plaats gemaakt voor excen trieke modellen van een type dat ofschoon in hoge mate opzienbarend, veel in gewikkelder en ook onbe taalbaarder is dan de crea ties waaraan de Givenchy zijn oorspronkelijke succes dankte. Maar wat wilt u: iedereen zoekt naar begaan bare wegen om vooruit te komen en de Givenchy is van plan Dior naar de kroon te steken en japon nen te ontwerpen welke voor die van, de allerbe roemdste couturiers niet onderdoen. Dat hij hierin slaagt, lijdt geen twijfel; de inkopers die zijn show bijwoonden, toonden zich enthousiast en waar hij 171 deze tijd van oorlog om de korte rok par tij kiest voor de talrijke vrouwen die er niet over denken in knie-lange jonge- meisjes kleren te gaan lo pen, ziet het ernaar uit als of hij zijn oudere collega aan de Avenue Montaigne een geduchte concurrentie zal aandoen. De Givenchy heeft inspi ratie geput uit een mode van 4000 jaar geleden; zijn verbaasde bezoekers aan schouwen boeddha's, Chi nese pagodes, Oosterse blauwe vogels, mandarijn- mantels en wat al niet in kleuren die variëren van lapis lazuli, jade en laqué de Chine tot het geheim zinnige wit van myste rieuze maanstenen die men terugvindt in de wasbleke make up van Bettina, Capucine en Claude. Daarbij komt dat deze jeugdige Parijzenaar, die ieder model uit zijn col lectie van A tot Z zelf maakt, ook de stoffen welke hij gebruikt ont werpt zodat men in zijn show materialen tegen komt (o.a. een blauwe wol len stof met ingewerkte cognac bruine motleven voor een gekleed tailleur en een wonderlijk brocaat met ivoren dessins ontleend aan antiek Chinese kamer schermen) die nergens an ders te vinden zijn. Mooi van lijn zij het zeer Oosters waren zijn geweldig zware a.1 of niet doorgestikte, mantels, rond van schouders en met bont afgezet over slanke japon nen met subtiele impres sionistische lmprimé's in vreemde tinten van mine ralen en half edelstenen. Uitstekend geslaagd en zeer gekleed waren de nauw sluitende tailleurs waarvan de korte jasjes die vrijwel nooit kraag of revers heb ben, op een lange (onge veer 30 cm. van de grond) kokerrok worden gedragen.. Schoenen met omgekrulde Turkse pantoffeltenen en onzinnige maar bijzonder kokette hoedjes op een bois de rose coiffure plus chig non vormen de finishing touch van zijn creaties. Deze Nuit de Chlne-col- lectie, die als thema „le Mystère" heeft, werd be sloten met een serie vol strekt exotische avondtoi letten met corset-achtig strakke lijfjes boven een rok waarin de heupen sterk opgevuld, rond uitstaan. Anfchracietscherfjes, parel tjes en kleurige broderies die als het ware over de japonnen zijn uitgestort, maken dat deze doen den ken aan kostbare bibelots in een museumvitrine; te teer en vooral te precieus om aan te raken, laat gtaan om te worden gedragen door gewone stervelingen. Hoewel niemand kon ont kennen dat zij Bettina, de onovertroffen ster-manne quin van Parijs, stonden om te stelen. Maar zij heeft dan ook een taille- omvang van nog geen 50 cm en da.t is zelfs in de modewereld, iets heel bijzonders. Brussel wonen, was aanvoerder van een Spaanse legereenheid bij het begin van de Tachtig-jarige oorlog. Bij Heiligerlee sneuvelde deze legeraanvoerder in 1568. De belangstelling voor deze figuur is opnieuw aan de orde gekomen door de restauratie van de kerk te Zevenbergen, welke door Monumentenzorg beschouwd wordt als een van de mooiste kerkgebou wen in ons land. Met Kerstmis hoopt ■men de zorgvuldig en bekwaam verrich te restauratie gereed te hebben. Dt stichtingsdatum van de kerk is niet bekend. Voor de Sint Elisabethsvloed in llfZl bevond zich te Zevenbergen al een kerk. In deze, nu Hervoi-mde kerk waren de vloeren omhoog gebracht in verband, met de na de overstromingen steeds opkomende vloed. Thans zijn de vloeren weer lager aangebracht. Het graf van graaf de Ligny bevindt zich in het voor schip van de kerk. Uit oude rekeningen :an een vorstelijke begrafenis, aange troffen in het familie-archief van het geslacht Aremberg, is onomstotelijk te bewijzen, dat De Ligny in Zevenbergen is begraven. Het-ligt nu in de bedoeling het graf te restaureren en in oude luis ter te herstellen. Als het kerkgebouw gereed is, zal er naar gestreefd worden de sfeerrijke ruimte ook te gebruiken voor culturele uitvoeringen, zoals de uitvoering van de Mattheus Passion. Een onderzoek naar de juiste stichtingsdatum van de kerk, ■ingesteld döor de gemeente-archivaris van Zevenbergen, de heer J. Brekelmans uit Princenhage, die ook de naspeurin gen naar liet graf van graaf De Ligny verrichtte, heeft tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. Alkmaar gaat 700-jarig bestaan vieren Als de gemeenteraad de planner goedkeurt, zal Alkmaar volgend jaar in de periode van 21 Juli tot en met 8 Augustus, zijn 700-jarig- bestaan vieren. De begroting, die het Comité-Eeuwfeest heeft ingediend, sluit in ontvangst en uitgaaf op 200.000, op welk bedrag ook de opbrengst van toegangsbewijzen wordt geraamd. Voor de helft van dit bedrag zou een recetteverzekering ge sloten worden, waarvoor een uitgaaf van 7.000 is geraamd. Het comité heeft de raad goedkeuring- gevraagd, om gebruik te mogen maken van de diensten van de heer G. J. Slie pen, directeur van de.V.V.V. te Breda, die vorig jaar de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Breda organiseerde en thans de leiding heeft van de feesten van het 125-jarig bestaan van de K.M.A., alsmede van diens admi nistrateur, de heer J. W. Steenbergen. De kosten van deze medewerking, waarin begrepen salarissen, reis- en ver blijfkosten e.d. worden op 16.000 ge raamd. Aan de gemeenteraad wordt voorge steld de uitgaven tot een bedrag van 200.000 te garanderen en het Comité- Eeuwfeest een werkkapitaal van 100.000 te verschaffen. Geldigheid betwist van Antillen-begroting De democratische-oppositie-fractie ir. de Nederlandse Antillen heeft zich in een tweetal brieven tot de gouverneur ge wend met het verzoek, de lands-verorde- mng tot vaststelling van de begroting 1953 niet te tekenen, en zo deze onder tekening reeds mocht zijn geschied, haar te vernietigen op grond van het feit, dat volgens de mening van deze groep het vaststellen van de begroting op onrecht matige wijze is geschied. Op de laatste dag van de behandeling der begroting. Zaterdag 1 Augustus, was er des mor gens geen quorum. De voorzitter der sta- t meende echter, dat de vergadering als zodanig in functie bleef, hoewel geen besluiten genomen konden worden. In de middag, nadat enkele Arubaanse leden per vliegtuig waren overgekomen, was het aantal leden weer voldoende. W. BURGERS OVERLEDEN Te Den Haag is, 64 jaar oud, de heer W. Burgers overleden, in leven secre taris-penningmeester van de Ned. Ouder raden van het Openbaar Lager Onderwijs (Noroio). De begrafenis van zqn stoffelijk over schot geschiedt Zaterdag om twaalf uur op de begraafplaats Bergklooster te Zwolle, Israëlische legatie over Hollandse Schouwburg De Israëlische legatie in Nederland heeft over het plan om de Hollandse Schouwburg te Amsterdam te bestem men tot Israëlisch centrum een zeer uit voerige verklaring gepubliceerd in het zojuist verschenen nummer van het Nw. Isr. Weekblad. Wq ontlenen hieraan, dat de gezant van Israël, nadat zijn regering toestemming had verleend voor het plan, hierover verscheidene prominente leden van de Joodse gemeenschap heeft ge raadpleegd. In de bijeenkomst met de bestaande adviescommissie waarin het plan voor het eerst werd besproken, hebben alle aanwezige leden het toege juicht. Op een tweede bijeenkomst werd het plan unaniem goedgekeurd. Pas later zijn, aldus de legatie, bezwaren tegen het plan geuit. De gezant zelf hoorde voor het eerst van de morele en emotionele bezwaren tegen het plan in een bespreking met een aantal leidende Zionisten, hoewel hij ook reeds vele blijken van instemming uit veel Joodse bronnen had ontvangen. In een brief aan de burgemeester van Amsterdam heeft de gezant toen uiteen gezet, dat bij hem enige aarzeling was ontstaan. De gezant besefte evenwel dat, hoewel het wenselijk was alle betrok kenen tevreden te stellen, dit in feite onmogeljjk zou kunnen worden bereikt. Gezien het vergevordede stadium van voorbereiding en het zeer late tijdstip, waarop de negatieve reacties bekend zijn gemaakt, meende de gezant' de be slissing te moeten overlaten aan het gemeentebestuur van Amsterdam, nadat hij dit volledig' had doen inlichten om trent de situatie. „Het voorstel is aan genomen en het strekt de gemeente tot eer", zo besluit deze verklaring van de legatie. De redactie van het N.I.W. tekenit hierbij nog aan, dat het nimmer zijn in stemming met het plan heeft betuigd, zoals in de verklaring van da legatie wordt gesuggereerd. Gerepatrieerden vragen meer steun Het hoofdbestuur van de Nibeg-Neder- land (Nederl.-Indische bond van ex-ge ïnterneerden en krijgsgevangenen) heeft een oproep aan het Nederlandse volk gericht. Daarin ïeest men o.a.; „Duizen den landgenoten wachten op recht. Dui zenden op wie wij eens trots waren en aan wie wij een goed deel van onze welvaart te danken hadden zijn na jaren van ellende uit Indonesië teruggekomen om toevlucht te zoeken in hun vaderland. Aanvankelijk is er voor deze gerepatri eerden gedaan, wat binnen redelijke gren zen mogelijk was. Maar allengs is de geestdrift, waarmede de slachtoffers uit Indonesië werden ontvangen, geluwd. Met angst wordt de regeringsnota inzake de aan deze oorlogsslachtoffers toe te kennen schadeloosstellingen enz. ultimo Augustus tegemoetgezien. De Nibeg doet daarom een beroep op het Nederlandse volk om morele steun te verlenen aan de actie, welke sinds jaren wordt gevoerd." Instemmingen worden ingewacht bij het secretariaat, Nieuwe Herengracht 87, Amsterdam. Franse onderscheidingen voor marine-officieren Aan boord van het eseortevaartuig der Franse marine Bisson, dat met drie mijnenvegers een bezoek aan Amster dam brengt, stonden gisteren de état- major en de vaandelwacht met hoorn blazer op het achterdek aangetreden ter ere van de uitreiking van twee onder scheidingen aan Nederlandse marine officieren. Uit naam van de president der Franse Republiek reikte de flottiel je-commandant kapitein-ter-zee O'Neill aan de oud-commandant Maritieme mid delen Amsterdam kapitein-ter-zee b. d. J. S. Bax de versierselen behorende bij commandant in de orde van d'Etoile Noir uit en aan luitenant-ter-zee 1ste klasse W. van den Tol het officierskruis in dezelfde orde. B\j deze korte plechtigheid waren tegenwoordig de Franse consul-gene raal te A'dam de heer F. A. Hummel en de commandant Maritieme middelen Amsterdam kapitein-ter-zee J. F. van Duim. Parlementaire commissie in Hollandia aangekomen Gisteren is de parlementaire com missie, die Zondagavond per vliegtuig uit Nederland is vertrokken, op het vliegveld van Hollandia aangekomen, waar zij werd begroet door de gouver neur van Nieuw-Guinea, de heer J. van Baal. De commissie zal tot Dinsdag in Hollandia big ven, waarna zij doorreist naar Biak. Prof. Dr J. H. TERLINGEN De Spaanse regering heeft prof. d J. H. Terlingen, hoogleraar in het Spaans aan de Nijmeegse universiteit, tot com mandeur in de orde van Alfonso de Wg'ze benoemd, wegens zijn verdiensten voor het uitdragen der Spaanse cultuur. Mgr dr A. G. Vreede viert zilveren bisschopsjubileum Zondag zal in de dienst van de Kapel der Vrije Katholieke Kerk te Huizen in het Gooi de bisschop, mgr A. G. Vreede, met een plechtige mis zijn zilveren bis schopsjubileum vieren. Van 19281934 is hg bisschop van deze kerk in Ned.- Indië geweest, en sinds 1935 fungeert hq als zodanig in ons land, waarin thans een en twintig Vrij-Kath. gemeenten bestaan; die te Den Haag heeft een pro- kathedrale kerk, en de gemeenten te Amsterdam, Rotterdam en Haarlem hebben een eigen kerkgebouw waarin geregeld diensten worden gehouden. Dr' Vreede is tevens regionair bisschop van Midden-Oost-Europa (Oostenrijk, Hon garije, Joegoslavië en België) èn met de leiding van. kerken te Genève en Milaan belast. Schouwen-Duiveland in beslissend stadium In de komende weken zal worden be- slist of Schouwen-Duiveland nog in het lopende jaar op het zeewater kan worden herwonnen. Indien zich geen tegenslagen voordoen, zal het stroomgat bq de Schelp- hoek begin September worden gesloten. Verwacht wordt, dat de sluiting van de twee stroomgaten bq Ouwerkerk tegen het einde van deze maand zijn beslag zal krijgen. Er wordt thans zeer hard gewerkt aan het herstel van het ongeveer 450 meter brede gat bij de Sehelphoek. Er zijn reeds enkele tientallen caissons geplaatst. Voor de sluiting zijn ongeveer 270 cais sons, waaronder een aantal door de Brit se admiraliteit beschikbaar gestelde reu- zencaissons, nodig. Het werk bq Ouwerkerk omvat de dich ting Van twee gaten in de zuidelqke zee wering van de polder Vierbannen. Het westelqke gat heeft een breedte van on geveer 100 meter, het oostelijke van 200 meter. Er is een ringdijk aangelegd. Het westelqke gat is reeds „opgezoriken", het wachten is thans op de voltooiing van het leggen van zinkstukken in het oostelqke gat. Kapitein van m.s. Prinses Margriet gestraft De 46-jarige kapitein van het m.s. Prinses Margriet, een Nederlands schip van 488 brt., is door de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam gestraft, omdat zijn schip op 9 Januari, beladen met 590 ton kunstmest, op weg naar Hobro-Randers des middags om 16.15 uur bij Stavnshover in Denemarken aan de grond is gelopen. De raad achtte een berisping niet voldoende en strafte de heer Engels door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van een week. Het schip werd eerst na enige dagen vlot gesleept. Volgens de Raad zou de kapitein niet die zorg aan de navigatie hebben be steed, die van hem moest worden ver wacht. Behalve voor de stranding te Stavns hover in Denemarken heeft de Raad voor de Scheepvaart de 46-jarige kapi tein van het m.s. Prinses Margriet nog maals de bevoegdheid voor één week - ontnomen, ditmaal vanwege het feit dat de Prinses Margriet op 6 Juni ji. in da Bothnische Golf bq Kerni in Finland wederom aan de grond liep. De Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, zeide voornamelijk critiek te hebben op het feit, dat de kapitein, toen bleek, dat de radiopeilingen niet juist waren, op gegist bestek verder is gevaren en niet onmiddellijk voor anker is gegaan. Naar het oordeel van de inspecteur is het aan de grond lopen mede aan de schuld van de kapitein te wqten. Ned. Herv. Kerk. Benoemd. Tot icaris te Hellendoorn, J. J. Poort, cand. te Den Haag. Tot id. te Zwartemeer, B. M. Ter Haar, cand, te Üsselo. (Ingez. med.-advertentie) met Croutons U moet beschikken over; 4 eieren, 4 eetlepels melk, wat peper en zout, driehoekige stukjes oud brood en, om te bakken, DELFIA* Breek van 4 eieren de schalen en laat de dooiers vrij in Uw leukste keuken- kom. Verzeker U van de zoete assisten tie der melk èn de pikante hulp van wat zout en een neveltje peper. Klop alles slagvaardig tot een luchtig mengsel, dat in de koekepan, op een zacht vuur, door Del/ia met vreugdevol gesis be groet wordt. Van U wordt verwacht dat U blijft roeren, tor het een samenhangende - maar vooral niet te droge - massa is. Deljia doet opgewekt zijn werk, ook als daarn^. in dezelfde pan driehoekige stukjes oud brood tot Frans-knappende croutons gebruind worden. Laat bij het opdienen enkele takjes waterfrisse krulpeterselie getuigen van Uw zin voor decoratie. •DELFIA is het zuiver plantaardige vet uit de fameuze Cahé-familie. 5 Vandaar die delicate smaak. ~1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1