Conflict aan nog niet e „Lentse lus" opgelost CO DROST Amateur-artisten organiseren kampioenswedstrijden „Nederland moet toetreden tot Pacific-verdrag" Nieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OF Vrijdag 14 Augustus 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede Ulaö Vandaag beslissing NIJMEGEN. Inzake het conflict bij de werkzaamheden aan de Lentse Lus tussen Nijmegen en Arnhem, is nog geen oplossing gevonden. De ar beiders ongeveer veertig in getal weigeren sinds Dinsdag het werk te hervatten. Zij maken aanspraak op achterstallig loon, dat de aannemer niet kan bétalen omdat de vorderin gen, die hij heeft op de Rijkswater staat, volgens zijn zeggen niet zijn voldaan. Indien vandaag niet aan de verlangens van de arbeiders wordt voldaan, zullen de Katholieke Bond van Bouwvakarbeiders St Joseph en de Algemene Nederlandse Bouwvak arbeidersbond de zaak voorleggen aan hun hoofdbesturen. Deze zullen dan moeten beslissen of de vordering op andere wijze kan worden geïnd of dat het faillissement van de aannemers firma zal worden aangevraagd. De aannemer Van den B. te Nij megen is van mening, dat Maandag a.s. het werk zal worden hervat. De aannemersfirma voert in op dracht van de Rijkswaterstaat een wegomleggtng uit in de weg Amhem- Nijmegen. Ter hoogte van het viaduct te Lent, waar de rijksweg wordt gesneden dooi de oude rijksweg naar Eist, zal een circuit worden aangelegd om aan de gevaarlijke verkeerssituatie ter plaatse het hoofd te kunnen bieden. Volgens Korte berichten Nieuwe Consul. Tot vice-consul van België in Amsterdam is benoemd de heer R. Mérenne. Uitnodiging. Vijf leden van het Ballet der Lage Landen, t.w. Ine Riet stap, Andrine de Clerq, Nel ter Weeme, Been de Rouchemont en Marten Mole- ma, zijn uitgenodigd enige weken in Parijs te komen doorbrengen. Deze uit nodiging is een jaarlijks terugkerende geste van de Franse regering jegens jonge balletkunstenaars uit een telkens opnieuw te kiezen land. De vijf ge noemde bevinden zich al in de Franse hoofdstad wat zij tot eind Augustus zullen blijven. Tengevolge van gasverstikking over leden. De 44-jarige draaier P. H. Bartz uit Rotterdam is door gasverstikking om het leven gekomen. De buren van Bartz hadden een gaslucht geroken; zij schonken er echter geen aandacht aan. 's Middags brak het gasbedrijf, dat toen was gewaarschuwd, na onder zoek zelfs de straat open, maar ont dekte niets. Pas toen de bewoners van de tweede etage 's avonds thuis kwa men, werd het ongeval bemerkt. Men vond Bartz in de keuken gebogen over een studieboek. Herdenking. Onder grote belang stelling uit alle delen van het land is Zondag voor de vijf en twintigste maal de sterfdag herdacht van de be kende sociale priester en drankbestrij der dr Alphons Ariëns. In de parochie kerk van het dorpje Maarssen, droeg de aartsbisschop coadjutor mgr dr B. J. Alfrink een pontificale hoogmis op. Verkoop van het voormalig Duitse theater in Nederland. Na tal van pro cedures sedert 1945, waarbij tenslotte het eigendomsrecht van de gemeente Den Haag op een groot deel van de costumes van het voormalige Deut- sches Theater in den Niederlanden be wezen kon worden, besloot de Haagse Raad deze kleding voor f 11.000,— aan een costumier te verkopen. Bezorgd De voorzitter van het dagelijks bestuur van de wereldraad van kerken, de Britse bisschop Bell, heeft in een schrijven aan de Tsje- choslowaakse minister van Buiten landse Zaken uitdrukking gegeven aan de „ernstige bezorgdheid" van de raad over de recente arrestatie van vier doopsgezinde predikanten in Tsjecho-Slowakije. Overleden Naar Warschause bla den melden, is Jean Stanczyk, die tijdens de tweede wereldoorlog mi nister van Arbeid en Sociale Zaken in de Poolse regering te Londen was, Vrijdag jl. in de ouderdom van 66 jaar overleden. Ook na de oorlog heeft Stanczyk overheidsfuncties op sociaal gebied bekleed. Kerknieuws- NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Ems: J. Noltes, cand. te Weerden, die bedankte voor Brandwijk, Molenaarsgraaf en voor Waspik toez. GEREF. KERKEN (Art. 31). Beroepen te Ulrum: H. D. Dooren- Dos, cand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Kampen: S. van Zwoll, cand. te Rotterdam, die be dankte voor Wildervank. de aannemer geschiedde het werk op basis van termijnbetalingen door de Rijkswaterstaat. Deze dienst heeft volgens de aannemer plotseling de betalingen gestaakt, waardoor hij te genover crediteuren en arbeiders in moeilijkheden is geraakt. Tussen ver tegenwoordigers van de werknemers organisaties en de directie van het aannemersbedrijf is gisteren overleg gepleegd. Een oplossing is niet ge vonden. omdat de arbeiders hun eis: uitbetaling van het achterstallige loon, handhaven. Zij melden zich iedere morgen om zeven uur op het werk. De aannemer is van mening dat in deze zaak door arbitrage zal worden beslist. Betaling gestaakt. De Rijkswaterstaat heeft zo ver nemen wij inderdaad de termijn betalingen gestaakt, omdat hij meent dat de aannemer zijn verplichtingen niet is nagekomen. (Sinds enige tijd lag het werk practisch stil). Van de 34 termijnen van f 10.000, zijn 25 ter mijnen voldaan. Deze gunstige ter mijnregeling was getroffen om de aan nemer van dienst te zijn. Doorgaans wordt 25 °/o van de (Advertentie) VRAAGT ALLEEN Sinaasappel limonade DE FIJNSTE taald wanneer 35 van het werk klaar is. Volgens de algemeen gel dende voorwaarden dient het werk binnen tien dagen te worden hervat. Gebeurt dit niet, dan moet de Rijks waterstaat het aannemersbedrijf in gebreke stellen. „Als kleine sterren stralen gaan" Start 12 September te Culemborg AMSTERDAM. Op Zaterdag 12 September a.s. beginnen te Cu- lemborg de eerste nationale wedstrij den voor amateur-artisten met de eerste van ruim 100 in het gehele land te houden voorstellingen. In Gelderland zijn dit soort wed strijden voor amateur-artisten beter bekend dan in de rest van ons land, aangezien de organisatoren van de komende landelijke wedstrijden in onze provincie in vorige jaren op bescheiden schaal soortgelijke voor stellingen hebben gehouden. De bedoeling is, dat ongeveer 120 uit de ingeschreven amateur-artis ten geselecteerde deelnemers zullen uitkomen. Zij krijgen een kans op de planken te verschijnen. De initiatiefnemer is Mathieu de Vries uit Amsterdam, zelf een be roepsmusicus, die de deelnemers in drie groepen heeft verdeeld, ieder met diverse rayons in de elf provin ciën (zodat de artisten met uitzon dering van de finalisten, slechts dichtbij of in him eigen woonplaats zullen optreden). Overal in het land, waar de deelnemende amateurs in zijn variété-programma, genaamd: als kleine sterren stralen gaan, zul len optreden zal het publiek zelf be slissen wie van hen de hesten zijn, hetzij door middel van applaus (te meten met een applausmeter), hetzij door een uit het publiek te kiezen jury. 14 dagen. Iedere artist zal enkele tientallen malen met zijn nummer optreden, Nieuwe frankeerzegel DEN HAAG. Door de invoering der nieuwe tarieven, bestond er bij P.T.T. behoefte aan een postzegel van 3 ct. Dit zegel is nu aangemaakt in een bruine kleur in het zogenaamde cijfertype (ontwerp van Krimpen) en op de postkantoren verkrijgbaar. telkens met tussenruimte van 14 da gen. De voorstellingen worden door het gehele land gegeven. Wie van het publiek of de jury in de loop van de herfst en de winter in totaal de meeste punten krijgen, zullen in Maart of April van het volgend jaar uitkomen in de finale, die in Amsterdam gehouden zal worden. Er zijn diverse provinciale prijzen, alsook landelijke. De hoofdprijs is de grote amateur-trofee van Neder land, een zilveren beker. Het eventuele batig saldo zal naar de organisatie hoopt, benut kunnen worden voor de inrichting van een voor het optreden van uitsluitend amateur-krachten te huren eigen amateur-theater. In het programma zijn allerlei gToepen vertegenwoordigd: zang, ballet en andere dans. muziek, acro batiek, goochelarij, e.d. Australisch parlementslid DEN HAAG Het is logisch, dat Nederland als natie met belangen in de Pacific moet zijn vertegenwoor digd in de ANZCS (het defensiepact tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten). Australië zal in de toekomst het Nederlandse lid maatschap van harte toejuichen. Dit heeft de heer A. R. Downer, liberaal lid van het Australische parlement, op een persconferentie in 't gebouw van de Australische Ambassade in Den Haag medegedeeld. Antwoordend op vragen over het ANZUS-pact zeide de heer Downer, België gaat strategische vindingen beschermen BRUSSEL. De ministers van Lands verdediging en Economische Zaken hebben bij het Belgische parlement een wetsontwerp ingediend, strekken de tot het voorkomen van de bekend making van bepaalde uitvindingen en fabricatiemelhoden waarbij de defen sie of de veiligheid van de staat be lang heeft. In de toelichting wordt gezegd, dat de doeltreffendheid van moderne legers meer en meer afhankelijk wordt van hun technische uitrusting en dat het daardoor van het grootste belang is geworden dat de staat het oog houdt op uitvindingen en fabrieksge heimen van strategische aard. Exploitatie „Birkhoven" niet meer door C.B.T.B. AMERSFOORT. Het dagelijks be stuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft na langdurig beraad besloten de exploi tatie van het conferentie- en vacan- tieoord Birkhoven te Amersfoort door de bond te beëindigen. De heer Frank uit De Bilt zal op treden als nieuwe exploitant van Birk hoven. Het dagelijks bestuur van de C.B.T.B. wenst Birkhoven in de toe komst te blijven gebruiken als verga der- en conferentieoord van de bond. Birkhoven stelt volgens het bestuur te zware eisen aan de beperkte financiële middelen van de bond. In Hythe (Engeland) is men druk bezig met de voorbereiding van het traditionele „Venetiaanse feest". „De windmolen met tulpen", het tafereel, dat de bollenbloei in Holland zal uit beelden. dat echter thans de vraag, of Neder land door de aanwezigheid van Ne derlandse strijdkrachten in Nieuw- Guinea tot dit verdrag dient te wor den toegelaten, nog niet aan de orde is. Wij moeten niet overhaast te werk gaan. Het verdrag is nog slechts 18 maanden van kracht en eerst moet v/orden afgewacht of net aan de ver wachtingen voldoet. Indien dit zo is en de eerste ervaringen geven alle hoop daartoe dan is er geen twijfel, of Nederland zal kunnen toe treden. De heer Downer wees er op, dat onder de Aziatische landen het gevoel bestaat, dat het ANZUS-pact een Westers blok is, gericht tegen hen en dat er wantrouwen bestaat tegen de bedoelingen van de drie aangesloten landen. Deze indruk dient eerst te worden weggenomen. Het moet duidelijk worden gemaakt, dat geen imperialistische doeleinden worden nagestreefd. Tien maanden voor dronken automobilist ARNHEM. Tien maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk werd Dinsdag voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen de 60-jarige koopman A. J. v. R. uit Nij megen, die in dronkenschap met zijn auto een aanrijding had veroorzaakt, tengevolge waarvan een medepassa gier, zekere L. P. G. om het leven kwam. De beide mannen hadden el kaar op 26 Mei jl. getroffen in een café te Berg en Dal. Hier hadden zij wat gedronken. Daarna zochten zij een café aan de grens bij Wijier op, waar ieder nog eens acht glazen jenever tot zich nam. Toen v. R. weg wilde rijden voelde G. er aanvankelijk weinig voor om mee te rijden, omdat, zoals hij zei, „beicfen dronken waren". Hij zwichtte echter voor het argument: „Samen uit, samen thuis". Op de afrit van de Waalbrug in de richting Arn hem botste de auto tegen een vis-auto uit Zwartsluis op met het gevolg dat het borstbeen van G. brak en zijn hartkamer scheurde. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. De bestuurder v. R. had slechts een onbetekenend schrammetje op zijn neus. De officier van Justitie meende dat v. R. het slachtoffer willens </n wetens In de auto had gedrongen en dood gereden. Hij eiste dat verdachte tij dens de proeftijd van drie jaar geen café's meer zou bezoeken en dat hem voor twee jaar het rijbewijs zou wor den ingetrokken. Uitspraak over veer tien dagen. Dode en ernstig gewonde bij auto-ongeval WINSCHOTEN. Op de Grindweg te Winschoten is de 50-jarige caféhouder, P. H. J. Wolthers, uit Groningen, die een scooter bereed, in botsing gekomen met een uit Noorwegen afkomstige auto, waarin drie Noren en twee Zwit sers gezeten waren, die onderweg wa ren naar Parijs. De heer W. liep een schedelbasisfractuur op en overleed korte tijd na het ongeval. Zijn 51- jarige echtgenote, die achter op de scooter zat, kreeg een dubbele been breuk. Het echtpaar was met vacantie. De nog fonkelnieuwe scooter werd vrij wel geheel vernield. De gemeentepolitie maakte tegen de negentienjarige bestuurder van de Noorse wagen, die bij het naderen van zijn tegenligger niet op de rechter helft van de weg was gebleven, proces-ver baal op. Bij dit ongeval werd o.a. eerste hulp verleend door een juist passerende arts, De gemeentepolitie uit Winscho ten, Marktplein 13, telefoon 500, ver zoekt deze arts zijn naam en adres bekend te willen maken. FEUILLETON AMSTERDAM Tussen PARIJS door F. de Sinclair „Och ja, aan zo iets staat elk mens bloot! Het schijnt wel of we erg mooi en kunstig in elkaar zitten; net als zo'n fijn horloge, maar ook bij ons springt de veer soms ineens en dan staan we stil! Was u op Westerveld?" „Ja, zeker. Er was pijnlijk weinig belangstelling!" Hij hief een hand op. „Wie had u kunnen verwachten, behalve wat familieleden? De officiëU instanties begrepen hem niet en vertrouwden hem niet. Ze waren eigenlijk bang voor hem. Want, dat weet u ook wel, hoe angstvallig geheimzinnig we ook zijn met het be waken van het geheim, er is toch altijd een lek. En iets druppelt er door dat lek toch altijd in de richting van die het juist niet weten mogen! Dat is nu eenmaal het fatum van alle geheimen! Gaat u maar na: de atoom-energiegeheimen van Amerika, van Engeland, Frankrijk, Rusland, die hebben ook allemaal 'ekken en hoe meer mensen het geheim kennen des te groter is natuurlijk ook de kans op zo'n lek! En nu zijn we quantitatief wel van een uiterst geringe omvang, maar wij moeten om te kunnen werken, toch een zeker minimum aan arbeidskrachten in onze dienst houden. En met die eis halen we meteen de kans op een lek naar binnen!" Ze knikte. „Ja, professor De Raat sprak altijd van de contra- spionnage". „Dat weet ik. Die uitdrukking was overigens niet helemaal juist, want wij zijn geen spionnen in de gewone betekenis van dat woord, maar wij hebben die uitdrukking toch maar van hem overgenomen. Hij bedoelde daar een soort internationale Gestapo mee, die speciaal ter ere van ons in het leven is geroepen. Ja heus! Och, die heren doen hun best. Maar wij ook". „Meneer Vriesendorp", sprak Marta, „een vraag, ook in verband met die contra-spionnage; kent u een juffrouw Lasalle?" „Beate Lasalle, een mislukte imitatie van Jose phine Baker!" „Zo iets". Hij knikte. „Helaas ja, die ken ik, of beter gezegd: die kende ik! Ze zeggen wel eens dat de duivel nooit zo zwart is als hij wordt afgeschilderd, maar dit duivelin netje is veel zwarter dan haar huid zou doen ver moeden! Kent u haar?" „Ja, uit Delft. We waren studiegenoten, zij is een paar jaar eerder klaar gekomen dan ik. Maar ze was ook op Westerveld. Is ze lid van de G.B.A.?" „Geweest, korte tijd, maar daarna ontslagen we gens wangedrag en onbetrouwbaarheid. Gelukkig vóór ze te baanwijs was gemaakt en zij ons grote doel zou kunnen schaden of verraden! Sprak u haar?" „We hebben na afloop samen koffie gedronken. Och, wat Delftse herinneringen opgehaald; ze was overigens nooit een sympathie van me". Hij zweeg even, vroeg dan plots: „Wat bewoog haar naar Westerveld te gaan?" Marta haalde haar schouders op. „Ze sprak van oude herinneringen". „Oude herinneringen? Eigenaardig, dat zij een drang voelde om bij die crematie tegenwoordig te zijn. Enfin, ik ben blij dat we haar kwijt zijn. Maar juffrouw De Wilde, nu zal ik u eens een bekentenis doen en ik hoop maar, dat u daarvan niet te veel zult schrikken". „Nou, ik schrik zo gauw niet, meneer Vriesen dorp". „Ik heet geen Vriesendorp!" Hij lachte haar vrolijk toe. „Heet u zo niet? Werkt u onder pseudoniem?" „Kijkt u eens. Al die namen, het zijn er geloof ik vijf op dat lijstje, maar al die namen zijn gefingeerd. Wij zouden wel heel naïef en dom zijn als we wer kelijk de mogelijkheid schiepen, dat de contra- spionnage, door welk lek dan ook, een lijst in han den kreeg van onze Hollandse medewerkers of althans van een deel van hen. Op de Keizersgra ht woont helemaal geen Vriesendorp, evenmin als er in de Laurillardlaan te Bilthoven een dr De Monchy bekend is, enzovoorts! Die namen doen voor ons dienst als een soort schibboleth, een wachtwoord dat niets verraadt, maar al'een bewijst, dat we tot de ingewijden behoren. Mijn naam is Van der Meer". „En is dat dan ten minste werkelijk waar?" vroeg Marta. (Wordt vervolgd) Bouw van zeven militaire tehuizen Vier op de Veluwe 'S-GRAVENHAGE. De Neder landse militaire bond Pro Rege, die thans reeds 44 tehuizen exploiteert, zal binnenkort zeven nieuwe tehuizen la ten bouwen. Deze tehuizen, die men nog voor de winter hoopt gereed te hebben, komen in Ermelo, Steenwij- kerwold, Nunspeet, Oirschot, 't Harde (Veluwe), Ossendrecht en De Witten berg bij Milligen. De regering heeft het de bond mo gelijk gemaakt voor de bouw een le ning te sluiten, doch de inventaris, die per tehuis op f 10.000 wordt geraamd, zal door de bond uit eigen middelen moeten worden gefinancierd. Teneinde deze f 70.000 gedeeltelijk bijeen te krij gen heeft de bond onder zijn leden en verder onder hen, die sympathiek te genover deze plannen staan, een brief kaartenactie georganiseerd in de hoop een groot aantal briefkaarten met be dragen van f 1 aan postzegels te zullen ontvangen. „Experimentele muren" Het gemeentebestuur van Hilversum heeft een verzoek ingewilligd van de Gooisc schilders om de grote muur vlakken van de gemeentelijke garages aan de Mussenstraat ter beschikking te stellen. Vooral de jongere schilders kampen met gebrek aan ruimte voor experi mentele schilderijen. De gemeente zal de muren van deze garages, die een glasoverkapping heb ben, laten pleisteren en indelen in vlakken van vier bij vier tot vier bij acht meter. Voor de verf krijgen de schilders een vergoeding. De garages, die overdag leeg zijn, zullen zo nodig als showroom gebruikt kunnen worden. De leiding berust bij de kunstschil der Flip Hamers. Scheermesjesmokkel naar Oostenrijk VENLO Douane-ambtenaren in 't Duitse grensstation Kaldenkirchen vonden bij een inspectie van de D- trein Hoek van Holland-Wenen een verfpotje op een der closets van de trein. Dit trok hun aandacht en bij nader onderzoek bleek, dat een ge deelte van de wand van het toilet kort geleden vernieuwd en opgeschil derd moest zijn. De ambtenaren bra ken dit gedeelte weg en troffen ach ter de wand 38.000 scheermesjes aan. Vermoedelijk zijn de mesjes te Hoek van Holland op deze plaats aange bracht met de bedoeling ze naar Oostenrijk te vervoeren, waar de mesjes zeer duur zijn. Het waren mesjes van Duits fabrikaat. Van de smokkelaar die de mesjes heeft ver stopt, zal het moeilijk zijn enig spoor te vinden. uit Gelre's hoofdstad Stank en vliegen in Arnhems Rijn wijlt. De bewoners van de Rijnwijk in Arn hem ondervinden erg veel last van het in de nabijheid liggende slachthuis. Vliegen en maden uit de mesthopen dringen de huizen binnen, terwijl een soms ondraaglijke stank over de woningen ligt. Zo werd* in Arnhems Raad opgemerkt. In principe liggen de wonir.gen hier tussen slachthuis en gasfabriek niet juist. Ze zouden eigen lijk moeten worden afgebroken, maar dat kan helaas nog niet. Daarom zul len er zoveel mogelijk voorzieningen worden getroffen om de overlast zo gering mogelijk te doen zijn. Zo werd van de zijde van B. en W. geantwoord. Geen tunnel voor kinderwagens. Arnhem is, voor zover ik weet. de eerste stad in Nederland, waar speciale voetgangerstunnels op een druk ver keersplein (Willemsplein) worden aan gelegd. Het verkeer zal hier dus maar kunnen doorrazep. Jammer is het daarom dat er geen voorzieningen zijn getroffen voor moeders met kinder wagens zei mevr. Vroom (PvdA) in Arnhems Raad. „Het is inderdaad jammer", zei burgemeester Matser, „maar het werk, waarbij deskundigen en de'raadscommissie hebben geadvi seerd is nu voor een belangrijk cel klaar. De moeders kunnen altijd op de singels oversteken en verder moe ten we maar ipen op de goede bur gerzin zodat de een of andere voet ganger bereid is deze moeders te hel pen om de kinderwagens de trappen in de t ...iels op en af te dragen. Ook het verkeer zal er hopelijk rekening Tnee willen houden dat dus niet alle voetgangers van de tunnels gebruik kunnen maken. (Advertentie) zult 's morgen» „Uipleltker" uit bed springen. Elko dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neëm de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- re5ele"' Een Plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2