Gordijn van sneeuw over de Tikerak Een blizzard hopen we voorlopig niet meer mee te maken Noodverbinding van de N.S. met Zwitserland Een Amerikaanse canard over Nieuw-Guinea Flakkee snel naar herstel in Zuid-Afrika Fabelachtig fortuin verdwenen Vrijdag 14 Augustus 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT lweede Dia*.. Onder Groenlanders en Eskimo's (XV) DE BLIZZARD IS EEN SNEEUWSTORM, die op Groenland van de Ijskap pleegt te komen, en tot de werkelijk alleronaangenaamste zaken behoort, die dit land voor hen, die het pogen te bereizen, in petto heeft. Het is een combinatie van storm, sneeuw en hagel, en wie precies wil weten wat het is, die leze de boeken van Knud Ras- mus'sen, die in de dertig jaren dat hij Groenland bereisde, een ontel baar aantal blizzards te verwerken kreeg. Als hij er over schrijft, doet hij dat met een soort angstige eerbied. Ik begrijp daar nu iets van: omdat een blizzard iets onmenselijks heeft. Omdat men er, als mens, als schip, als hondenspan, machteloos tegen is. Niets kan een bliz zard weerstaan. Niets is bestand tegen z'n ongelooflijke kracht, z'n snelheid, z'n intense kou. De blizzard. dat is Groenland op z'n slechtst, z'n verraderlijkst, z'n onmenselijkst. En het was de arme, kleine, afgebeukte, houten Tikerak, ons schip van 400 ton, in wezen alleen maar een fjordenscheepje en een zeer kleine coaster, die hem kreeg op te vangen. En wij met de Tikerak. Holland even heel dicht bij TEC heb me, voor zover de mogelij k- heden dat toelieten, aangekleed, omdat ik ronduit bang werd van het verschrikkelijke leven, dat i n de Ti kerak gaande was. Het was natuur lijk niet zo, maar het had er de schijn van of niets, geen enkel onderdeel van dit schip, meer vast zat. Of alles lostrilde, losbrak, losdreunde. Het aan tal meters van onze hut naar het dek zal iets minder dan acht zijn ge weest. Ik deed er vijf minuten over. En toen was ik aan dek. Wat ik zag, zal ik niet spoedig ver geten. Ik keek tegen een gordijn aan, een wit scherm, en eerst moest ik me realiseren wat er eigenlijk gaande was. Dat gordijn was een muur, een berg van sneeuw, die over de Tikerak hing. Dat gordijn was niet wit, maar grauw, vuilgrijs. En het stond nu eens schuin over het schip aan de ene kant, dan weer aan de andere kant. Op de brug probeerden de kapitein, z'n twee stuurlieden en de roerganger, het schip koers, te doen houden en het behield z'n koers. Ik geloof niet dat er een ogenblik werkelijk ge vaar heeft gedreigd. Dat heeft men mij tenminste vijf uur later, toen die duivel uitgeraasd was, verteld. Maar in al die uren ben ik slechts twee maal de lange weg naar beneden, naar de hut gegaan, om te zien wat er van m'n collega terecht kwam. Ik mag op dit moment, nu er van storm geen sprake meer is, wel zeg gen dat Van der Zee niet behoort tot het type passagiers, hetwelk ruw weer als een emotioneel buitenkansje be schouwt. Integendeel, ik geloof, dat hij in die uren dat de blizzard over ons kwam, zich voorgoed heeft voorgeno men in de toekomst uitsluitend per KLM te gaan reizen. In ieder geval., iets dergelijks meende ik uit hem te moeten opmaken, toen hij daar in en naast z'n kooi lag, en iedereen in het algemeen en mij in het bijzonder dit Groenland-plan verweet. Aan dek was het een berg van sneeuw, vermengd met zeewater, die de Tikerak aan alle kanten besprong. En in die uren kreeg ik een opperste waardering voor deze jonge Denen, die met een dergelijk klein schip de ze storm afreden. Ik geloof nu wel te mogen zeggen, uit eigen ervaring en uit eigen aanschouwing, dat dit toch wel zeelui zijn van acht en veertig karaat. Hoe moet ik u deze zee beschrij venvaal en grauw en zwart, met daarover jagend de compacte sneeuw- gordijnen. Nu eens was er geen vijf meter zicht, dan weer dreef de wind, die een gemiddelde kracht had van 9, die ganse grauwe baaierd voor zich uit en werd een stuk open zee van vijftig, honderd meter zichtbaar. De Tikerak kermde en steunde. Ze boor de zich diep in zee en soms wan hoopte ik eraan, of ze nog ooit de kracht zou vinden zich weer op te richten. Maar altijd weer vond ze die REISBRIEF door Anthony van Kampen kracht, altijd weer verhief ze zich, moeizaam, traag, wanhopig, aarze lend. En zo, door die hel van razend snel aangevoerde sneeuw en wind en water, gingen we vooruit. "C R was één man, die dit alles niets aanging. Dat was de mar conist. Hem zal ik waarschijnlijk nooit meer vergeten, vanwege z'n wijze van reageren. Hij zat in z'n hyper-kleine radio-station op een stoel, die aan vier kanten- was klemgezet. Daar zat hij, temidden van z'n apparaten. Om hem heen wijzers, condensatoren, spoelen, knoppen. En in die bedompte ruimte, in dat wankelende, schuivende, tol lende, steigerende gekkenhuis, pro beerde hij iets op te vangen uit de aether. Ik heb er geen idee van wat deze marconisten in Straat Davis, va rend op schepen als' de Tikerak, ver dienen, maar ieder bedrag is aan de lage kant, lijkt me. Hij zat daar, met de koptelefoon over z'n wilde blonde haren en een nat stompje sigaret tussen z'n lippen. En hij viste de aether af, om een weerbe richt op te vangen. Die aether was vol gepiep, gekerm, gesnor en gegier. Soms noteerde hij een paar letters, maar ik zag aan z'n gebaar, dat het hopeloos was. Met hem sprak ik die nacht, Weet u wat hij me vertelde, onder het kraken en donderen van de wind tegen z'n station, door? Dat er een radiostation was, waarvoor hij een uitgesproken zwak had. Ik geef u te raden welk dat was. Schevenin- gen-Radio! Ik vroeg hem waarom? En hij schreeuwde me toe: „Omdat het een sterk station is, dat je bijna altijd kunt opvangen, zelfs hier, in Straat Davis, tot ver in het Noorden en ook aan de Oostkust. En omdat het daar beslist geschikte jongens moeten zijn, Japan zou Nieuw-Guinea moeten koloniseren Dezer dagen heeft de „Chicago Tri bune", het blad, dat de spreekbuis is van de isolationisten in de midden- stalen van Amerika, het denkbeeld gelanceerd om de openlegging van Nieuw-Guinea aan het overbevolkte Japan toe te vertrouwen. Hel lid van het Australische parle ment, Downer, die dezer dagen in ons la7id vertoefde hij woonde de Co- ranation-day te Londen bij ver klaarde in een persgesprek, dat 't voor Australië „absoluut ondenkbaar" is, dat in Australisch Nieuw-Guinea Ja panners zullen worden toegelaten. „Ik hoop dat dit ook geldt voor Neder lands Nieuw-Guinea", voegde de heer Downer hieraan toe. Het Australische parlementslid ver klaarde, dat het verkeerd zou zijn te veel belang te hechten aan het voor stel van dit Amerikaanse blad, dat naar zijn mening bepaald niet de me ning van de meerderheid van het Amerikaanse volle weergeeft. Boven dien acht de heer Downer kolonisatie •van Nieuw-Guinea door Japan geen oplossing van het Japanse overbevol- kingsvraagstuk. Over de aanspraken van Indonesië zeide de heer Downer, dat er geen enkele basis is voor de Indonesische eis en dat Nederland „alle redenen heeft het bestuur over Nieuw-Guinea te behouden". 1-Iij zeide er van over tuigd te zijn, dat het niet ernstig is gemeend als in Indonesië wordt ge zegd, dat Nieuw-Guinea desnoods met wapengeweld bij het Indonesische grondgebied zal worden gevoegd. Overigens streeft de Australische re gering naar een vriendschappelijke verhouding met Indonesië, dat Austra- lië's naaste buurland is. Op een vraag over de politiek van Australië ten aanzien van Nieuw- Guinea zeide de heer Downer, dat het doel van de politiek in alle Britse koloniale gebieden is de bevolking op te voeden tot zelfbestuur. Het zou echter verkeerd zijn te denken, dat dit doel in enkele jaren in Nieuw- Guinea zal zijn bereikt. die je nooit lang laten modderen. Ze z ij n geschikt en u mag ze dat na mens mij wel zeggen ook. Ik heb er altijd plezier in, als ik ze opvang". 4 |s TT ET ging voorbij. Er kwam een AJ" moment dat het zicht verwijdde. Het was het ogenblik dat ik vijftig, honderd, tweehonderd meter zee voor me zag opdoemen. Je zou haast ge neigd zijn te schrijven: zag open- bloeien. Een harde, zwarte, nog steeds wilde zee. En nog verder woei de sneeuw weg. Alsof een onzichtbare hand al deze witte schermen terug drong. Alsof er een macht over de wateren kwam, die vond dat het nu, eindelijk, genoeg was. Ik zegende die macht. Het was me meer dan genoeg. Om van Van der Zee maar niet te spreken. Tegen de morgen zat ik nog even in de radiohut. Nog steeds was de mar conist bezig met z'n apparaten. De lucht in het celletje was te snijden. Hij gaf me een weerbericht en ik las het. Hij had het voor me in het En gels vertaald en ik heb nooit in m'n leven iets onder ogen gehad, dat er cynischer uitzag en meer bittere iro nie bezat, tiet was namelijk het weer bericht van Kopenhagen en het luid de: bij voortduring warm, helder zomerweer; geen kans op regen Het was in dat uur, dat ik contact bad met Nederland en misschien kunt u iets begrijpen van de gevoelens, die me op dat ogenblik, kort na zulke er varingen, vervulden. Ik had een tele gram voor Holland laten uitzenden. Die dag was namelijk m'n zoon jarig en ik kon hem niets anders geven dan dit telegram. Het ging over, ondanks de bar slechte atmosferische omstan digheden en ondanks het feit dat de marconist een paar uur lang bezig was. Maar hij vond het een sport juist n u Seheveningen-Radio op te vangen, z'n zo veel geroemd station. Het kwam door en het telegram ging naar Holland, via Straat Davis en via de rest van de lange weg, En toen kwam, direct daarna een telegram terug. Uit Holland van Sche- veningen-Radio. En dat was een bood- ROTTERDAM Reizigers die van plan zijn morgen naar Bazel te reizen en die het voornemen hebben te rei zen met trein D-35 (vertrek Den Haag HS om 9 uur via Luxemburg en Oost-Frankrijk wordt aangeraden trein D-164 (de Lorreley-expresse) te nemen, welke om 7.02 v.m. van Rot terdam DP vertrekt. Deze trein zal met enige rijtuigen worden versterkt. Er bestaat namelijk enige onzeker heid omtrent de loop van trein D-35 bezuiden Luxemburg. Er worden pogingen in het werk gesteld om de deelnemers aan de vijfdaagse treinreis naar Parijs die Maandag jl. naar de Franse hoofd stad zijn vertrokken en die vandaag naar ons land moeten terugkeren met autobussen van Parijs naar Ber gen te brengen en hen van die plaats af per trein naar Nederland te ver voeren. Morgen zullen de Ned. Spoorwegen een extra trein van Hoek van Hol land naar Bazel laten rijden voor de talrijke reizigers met bestemming Zwitserland, die op die .dag met de Wilde bouwstaking in Den Haag DEN HAAG. Bij de bouw van het nieuwe gebouw voor de plaatse lijke telefoondienst aan de Mamix- straat, is onder het ruim vijftig man tellend personeel van het aannemers bedrijf uit Breda een staking uitge broken. De oorzaak van deze wilde staking schijnt zeer gecompliceerd. De hoofd aannemer zou van een onderaannemer metselaars hebben overgenomen. De metselaars van de onderaannemer ver dienden meer dan die van de hoofd aannemer, doch na de overneming bleef het loon van beiden op het oude peil gehandhaafd. Dit zou de oorzaak zijn geweest van een onenigheid, die tot resultaat had, dat de metselaars hun ontslag hebben genomen. Het gevolg hiervan zou zijn ge weest, dat een zevental steigerbouwers zijn ontslagen, wegens stagnatie in de werkzaamheden. Dit laatste ontslag zou reacties bij de overige werknemers hebben opge wekt. Zij zouden het ontslag van de steigerbouwers onbillijk hebben ge vonden en de directie hebben ver zocht hen op het werk te handhaven. Toen dit werd geweigerd, zou tot de staking van de timmerlieden en ove rige metselaars zijn besloten. Naar van de zijde van de moderne en christelijke bouwvakverenigingen wordt vernomen, stellen deze zich niet achter de staking. Het aannemers bedrijf wilde nog geen mededelingen over de staking doen. schap van een heel oude en beste vriend van me, de vroegere marconist van de sleepboten Drenthe en,Utrecht van Bureau Wijsmuller, die daar zit in IJmuiden en het niet kon.nalaten mij in Arctica een groet te zenden: hartelijk gegroet en good luck. Het was het beste cadeau, dat ik in een maand ontvangen had. Het was niet zo maar „een telegram". Het was niet alleen een moment contact met een oude relatie, een verre vriend. Het was oneindig veel méér: het was Holland zelf, dat zich even mani festeerde. Bedankt, oude vrienden mogen wij nog eens van elkaar horen. Over en sluiten maar! dagboöt uit Engeland worden ver wacht en die de gebruikelijke route via de Frankrijk ten gevolge van de staking niet kunnen gehruiken. Deze extra trein vertrekt om 20.45 uur van Hoek van Holland, om 21.15 uur van Rotterdam D.P., om 23.15 uur van Eindhoven en om 00.6 uur van Venlo. Van trein D 133, die normaal om 21.28 uur van Amsterdam C.S. vic\ Luxemburg naar Bazel vertrekt, doch die in verband met de staking tijde lijk slechts tot Luxemburg rijdt, zul len enige rijtuigen te Eindhoven aan die extra trein naar Bazel worden gekoppeld zodat de reizigers met be stemming Bazel alleen morgen ook gebruik kunnen maken van trein D 133. 100 millioen gulden DEN HAAG. Indien al 'een fabel achtig fortuin van de in 1780 over leden Nederlander Jan Gerrit Bantjes, scheeps- en landeigenaar ooit mocht, hebben bestaan, dan is dit thans toch niet meer te achterhalen. Dit is de conclusie, waartoe de Haagse advocaat J. J. van der Biessen, kwam, die uit Zuid-Afrika opdracht had gekregen om, te proberen het vermiste geld op te sporen. Hij heeft geen spoor van de 10 a 20 millioen pond sterling, die „ergens" zouden moeten berusten, kunnen vinden. Zijn uitgebreid onder zoek in Nederland heeft niet de minste aanwijzing opgeleverd. In Juli van dit jaar zijn de leden van de familie Bantjes in Johannes burg bijeengeweest om hun pogingen Brandstolgebrek dreigt in Tsjecho Slowakije WENEN. Het orgaan van de Tsje- choslowaakse communistische partij, heeft in een hoofdartikel verklaard, dat de industrie wordt bedreigd door tekort aan steenkool en dat ook de voorziening met huisbrand in de ko mende winter gevaar loopt. Het blad legt er de nadruk op, dat niet slechts in de afgelopen twee jaar de steen koolmijnen niet genoeg produceren, doch dat de laatste tijd ook de produc tie van de bruinkool minder is gewor den. Het blad levert critiek op de maat regelen, die tot op heden zijn genomen om verbetering te brengen in de toe stand en schrijft, dat deze maatregelen zijn mislukt door gebrek aan discipline Vijftiende October ivordt met Flakkee groeit snel naar het her stel. Ongeveer 1500 droge en natte dijkwerkers onder directie van 155 in genieurs en medewerkers van de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland zien de vijftiende October met een gerust hart naderbij komen. Dan zullen de nieuwe dijkvakken, tezamen 22 kilometer lang, de aan slagen van de normale najaarsstormen kunnen keren. De kosten van dit enorme werk en aan dat van de binnendijken, die door de stormvloed van Februari over 70 km deerlijk gehavend werden, zullen dit jaar omstreeks zestig millicen gul den bedragen. In het komende jaar zal voor definitieve afwerking nog een bedrag van twintig tot dertig milli oen nodig zijn. Dat de herstelwerkzaamheden op alle mogelijke manieren te baat wor den genomen om gelijktijdig verbete- men te Oude Tonge, waar de haven Sam de Wolfï 75 jaar Sam de Wolff, een van de voorman nen van de socialistische beweging in Nederland, vierde Donderdag zijn 75ste verjaardag. De jarige, aan wiens woning in Am sterdam-Zuid vele bloemen en een groot aantal brieven werden bezorgd, had zich om aan de grote drukte te ontkomen, voor deze dag uit zijn wo ning teruggetrokken. een gedeelte van het fortuin op te eisen, te hernieuwen. Bantjes liet na zijn dood zijn geld niet aan zijn zoon, doch aan de nakomelingen van zijn zoon na. Hij onterfde de zoon, omdat hij het er niet mee eens was, dat deze zich aan de Kaap gevestigd had. Deze zoon stierf in 1872 zonder ooit de inhoud van het testament te hebben geweten. Nederlander aangehouden in Makassar DJAKARTA. De Nederlander V. H. Damwijk, politie-inspecteur 2e klasse, is in Makassar, op doorreis naar Nieuw-Guinea, aangehouden. Bij con- tróle door de havenpolitie bleek hij in het bezit te zijn van documenten, welke waardevol geacht wei-den voor het Indonesische leger, Voorts had de heer Damwijk een aantal blanco reis- passen bij- zich, welke het stempel dra gen van de politie in de residentie Bogor. Het basiscommando le Makassar heeft verklaard, dat de aanhouding niet de betekenis heeft van een arres tatie en dat het Damwijk toegestaan zal worden zijn reis naar Nieuw- Guinea voort te zetten, indien het on derzoek is beëindigd. Damwijk is o.a. bij de Indonesische politie geweest. Burgemeester van Elburg benoemd Bij Kon. Besluit is benoemd tot bur gemeester van Elburg de heer B. Vol kerts, thans directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Zaltbommel. De heer Volkerts behoort tot de Chr. Hist. Unie. Dat ook de West-Duitsers te kampen hebben met een enorme papieren rompslomp, zodra men zich een eigen huis wil laten bouwen, liet onlangs dr Paul Lücke, afgevaardigde van de grootste bond in W.-Duitsland, die gesticht is ter bevordering van het „eigen huis", op een protestvergade ring aanschouwelijk zien. Hij had daartoe een papieren rol van 123 me ter lengte meegebracht, die volge schreven moest worden, wilde men aan alle formaliteiten ter verkrijging van een vergunning hebben voldaan. Weer een slachtoffer van wasmachine-truc AMSTERDAM Opnieuw is een verhuurde wasmachine spoorloos verdwenen. De machine werd des morgens om half elf door een firma, die deze machines verhuurt, thuisbe zorgd bij een familie in de Sarphati- straat. Afgesproken werd, dat het apparaat om half een diezelfde dag zou worden teruggehaald. Kort voor het middaguur werd de firma door een onbekende opgebeld, die vriendelijk mededeelde, dat de bewoonster in de Sarphatistraat we gens huishoudelijke bezigheden plot seling de stad in moest. Zij heeft mij gevraagd u te verzoeken de machine pas om half zes in plaats van om half een op te halen, zo besloot hij. Aan dit verzoek werd gevolg ge geven. Toen men zich om half zes aan de woning vervoegde, bleek de machine verdwenen te zijn. Zij was reeds omstreeks half drie wegge haald. De bewoonster verklaarde van het telefoongesprek niets af le weten. gerust hart tegemoet gegaan ringen aan te brengen, ondervindt een nieuwe, waterkerende sluis met twee vloeddeuren krijgt. Deze sluis zal zowel de waterlozing, de water kering als het verkeer te water ten goede komen. Colportage van „Alarm" AMSTERDAM. De algemeen lei der van de kort geleden opgerichte Nationaal Europese Sociale Beweging, Paul van Tienen, heeft naar aanleiding van de Zaterdag jl. te Amsterdam ge arresteerde en weer vrij gelaten vier colporteurs met het blad Alarm, een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: „De Sociale Beweging beschouwt zich zeker niet als een voortzetting van de N.S.B. Zij vormt de Nederlandse orga nisatie van een Europese beweging, die in ieder opzicht een' geheel nieuwe verschijning vormt in het staatkundig leven. Van een toepassing van artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht, op grond waarvan de Sociale Beweging tot verboden organisatie verklaard zou kunnen worden kan, gezien ook de on voorwaardelijke invrijheidstelling van de arrestanten, geen sprake zijn". Het communiqué vermeldt voorts: „Evenmin bestaat er een colportage- verbod voor de Sociale Beweging. De politie heeft: slechts enkele colporteurs iu het centrum van Amsterdam gear resteerd, terwijl in de buitenwijken van de stad en in alle overige steden niet werd ingegrepen." De werkleider voor Nederland van de Sociale Beweging, mr J. Wolthuis, heeft alle plaatselijke functionarissen opdracht gegeven de colportage van Alarm onverminderd voort te zetten. Honderdjarige in Poortvliet DEN HAAG. In het gehucht Strijenham onder de gemeente Poort vliet op het eiland Tholen vierde me vrouw Helena Cornelia Grijs, die ruim een kwart eeuw weduwe is van de heer Willem Koppenol, gisteren onder grote belangstelling haar honderdste verjaardag. De jarige, die bij haar dochter in woont, geniet een goede gezondheid. Zij is nog helder van geest, alleen het gezicht is wat minder goed. Gedurende de gehele dag was het zeer druk in de woning van de hon derdjarige, hetgeen te begrijpen is, om dat zij niet minder dan ongeveer drie honderd klein- achterkleinkinderen heeft. Haar nog in leven zijnde kinde ren waren aanwezig voor zover zij niet in de Verenigde Staten of in de Belgi sche Congo vertoeven. De oudste Js 75 en de jongste 54 jaar. Burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet heeft met echtgenote en dochter een bezoek aan de jarige ge bracht en haar namens het gemeente bestuur van Poortvliet een bloemstuk overhandigd. Ook van het provinciaal bestuur van Zeeland was een bloem stuk bezorgd. De commissaris der ko ningin in deze provincie bracht met zijn echtgenote de jarige des avonds een bezoek. De honderdjarige moest gedurende haar leven drie maal evacueren we gens een watersnood; de laatste maal op 1 Februari jl., doch dit heeft haar gezondheid blijkbaar geen schade ge daan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1