LEI Nederland behaalt enkele klinkende overwinningen .Kvnbcntle's Hermes-DVS tegen ACC Onze kanspaarden Officieuze seizoensopening op Spangen Met „vacantie" terug in het verdronken Ouwerkerk Derksen in goede vorm TENTOON STELLING NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 De Europese roeikampioenschappen Van onze roeimedewerker KOPENHAGEN, 13 Augustus. De Europese kampioenschappen met de daaraan gekoppelde internationale dames wedstrijden, zijn met enkele klinkende overwinningen voor ons land op de eerste dag geopend. De acht van De Vliet en de vier van Die Leythe behaalden namelijk beide het niet-officiële Europese dameskam- pxoenschap, en in de reeds heden in gezette voorwedstrijden voor de heren nummers plaatste onze skiffeur Van Mesdag zich door het behalen van een tweede plaats tn de halve eindstrijd. Het heeft gespannen in die dames- nummers. Die Leythe wist een aan vankelijke achterstand halverwege de baan om te zetten in een geringe voorsprong op haat voornaamste con currente. de Noorse ploeg, doch de uitstekend roeiende Noorse meisjes zetten in de laatste honderd meter zo'n formidabele eindspurt in. dat het zonder de door deze ploeg vlak voor de finish gemaakte snoek, er somber voor ons had uitgezien. De meeste ploegen hadden vrij veel last van het moeilijke water, want hoewel het schitterend weer was, stond er een fiinke bries mee en was er op onge veer 500 m vrij veel golfslag dwars op de baan. Ook de dames-acht maakte vrij kort na de start een snoek, die haar een ach terstand bezorgde. Na een fel gevecht met Engeland werd deze acht echter met ruime voorsprong eerste en reeds ver hief de gehele vrij grote Nederlandse kolonie op de tribune zich luid juichend over deze tweede overwinning, toen plotseling 50 m voor de finish de slag en daarna nog enkele roeisters lieten lo pen en triomfantelijk rondkeken. De schrik sloeg ons al om het hart, doch dank zij een verwoede eindspurt van de boegenpartij kon De Vliet de snel inlo pende Engelse ploeg voorblijven. In de spanning van het gevecht had de stuur- yrouw zich vergist in de finishlijn liet zij veel te vroeg lopen. Onze skiffeuse, mej. Reuter, heeft het niet kunnen bolwerken tegen de sterke Oostenrijkse en Duitse tegenstand en te gen de voor haar ongunstige meewind Vooral voor nog jeugdige roeiers is het hoge tempo met wind mee vaak fataal voor de techniek en zo schoot ook mej. Reuter wat te kort in de finish. Niette min maakte zij een uitstekende tijd. 3 52.9 en bezette zij een eervolle derde plaats. Verbeterde techniek De inschrijving in de nummers vier met en skif was zo groot, dat reeds van daag voorwedstrijden moesten worden gehouden. Zoals gezegd, wist Van Mes dag zich ineens in de halve eindstrijd te roeien, door tweede te worden in zijn heat. Tijd 7.29,4. De techniek is onder leiding van dr. Hingst 'ongetwijfeld ver beterd, de haal is langer en de finish beter afgewerkt. Een seconde achter de sculler uit het Saargebied eindigend, wist Van Mesdag een aanval van de Tsjechische sculler en van de bekende Engelsman Fox af te slaan. Dat er ove rigens nog tegenstanders van formaat te over zijn, blijkt uit tijden als 7.19 van Giovannoni; Frankrijk, en 7.20 van Zoe- kalow, Rusland en Vlasic, Zuidslavië. Onze vier met stuunpan werd vierde in de voorwedstrijden, doch maakte van de veertien deelnemende ploegen geen slechte tijd, 6.49, waarmee de achtste plaats, wat de tijd betreft, wordt bezet. De ploeg had ongetwijfeld tweede kun nen worden, doch in de wat nerveuze stemming van de eerste dag werden halverwege enige snoeken gemaakt. Wij hebben echter alle vertrouwen in deze ploeg in de komende herkansing, welke zij tegen Frankrijk, Belfië en Noorwe gen roeit. Men is natuurlijk geer benieuwd naar de kansen van onzy ploegen en naar een beeld over de verhoudingen bij de tegen standers. Het moeilijke volgen hier maakt echter elke voorspelling onmogelijk. De ploegen van Oost-Europa, die wij eigen lijk niet kennen, zijn in elk geval door gaans zeer goed en zullen vermoedelijk wel enige kampioenschappen behalen. Wij willen eindigen met de verheu gende mededeling voor ons land. dat in 1954 de Europese kampioenschappen te Amsterdam zullen worden geroeid. Zulks werd besloten, nadat Roemenië als can- tiidaat was verworpen wegens het te ver afgelegen zijn. De uitslagen van de eerste dag luiden: Dames. Skif: 1. Oostenrijk 3.50.30; 2. Duitsland 3.52.1; 3. Nederland (Agnes Reuter Nautilus) 3.53.9; 4. Denemarken 3.56.8. Dubbel twee: 1. Duitsland 3 40.0; 2. Frankrijk 3.42.9; 3. Polen 3.47,8; 4. De nemarken 3.53,6. Vier met stuurvrouw: 1. Nederland (Die Leythe) 3.42.2; 2. Noorwegen 3.42.9; 3. Denemarken 3.47.5; 4. Finland 3.50.6; 5. Frankrijk 3.58.8. Acht: 1. Nederland (De Vliet) 3.296; 2.Engeland 3.31.0; 3. Denemarken 3.36.4. Heren. Vier met stuurman: 1ste heat: 1. Zwitserland 6.44.3; 2. Zuidslavië 6.46 5; 3. Denemarken 6 47 8; 4 Nederland iNjord. Leiden) 6 49 0; 5. Frankrijk 7.01.1. 2de heat: 1. Tsjeohoslowakije 6.42.4; 2. Duitsland 6 46 4: 3. Noorwegen 6.46.5; 4. Finland 6.46.7: 5- Spanje 7.03.5. 3de heat: 1. Rusland 6 49.3; 2. Italië 6.58 8: 3. België 7.09.0; 4. Zweden 7 19.3. Skif; 1ste heat: 1. Tjukalow. Rusland 7.20.3; 2 Vlasic. Zuidslavië 7.20.6; 3 Ra- beder. Oostenrijk 7.47.0: 4. Lind, Noor wegen 7.51.0; 5. Christensen, Denemar ken 7.53.2. j 2de heat: 1. Schuett. Saarland 7 28.1; 2. Van Mesdag. Nederland 7.29.4: 3. Fox, Gr. Britannië 7 32.3: 4. Malinkovic. Tsjechoslowakije 7.34.0; 5. Steenacker, België 7.35.5. 3de heat: 1. Giovannoni, Frankrijk 7 19.1: 2. Kocerka. Polen 7.28 5; 3. Meyer. Zwitserland 7.29.5; 4. Holmsten. Finland 7.42.9. Advertentie /VieuM XoecZ //ieum oofsT'M Kiitu Halve eindstrijden vier met stuurman Vandaag werden de Europese roti- kampioenschappen op het Bagsvaeid- meer bij Kopenhagen voortgezet met de demifinales voor ae vier met stuurman. üe uitslagen waren; Eerste heat: 1 rtalië 7.00 3, 2. Zwitser land 7.00.9. 3. Duitsland 7.014. Tweede heat: 1. Tsjechoslowakije 6.59.3, 2. Rusland 7.01.5. 3. Zuidslavië 7.18.2. Eerste herkansing; 1. Denemarken 6.59,2, 2. Finland 7.04.1, 3. Zweden 7.15.0. 4. Spanje 7.16.2. Tweede herkansing: 1. Noorwegen 7.02.2; 2. Frankrijk 7.05.2; 3. Neder land 7.09.8; 4. België 7.17.7. Twee zonder stuurman, le heat: 1. De nemarken 7.21.3, 2. Rusland 7.23.7, 3. Zwitserland 7.36.3. 4. Duitsland 7.51.3, Tsjechoslowakije gaf na 500 meter od. 2e Heat: 1. België 7.32.6. 2. Neder land (Het Spaarne. Haarlem» 7.38.6, 3. Hongarije 7.40.0, 4. Saarland 7.403. 5. Zweden 7.54.0. Denemarken en België hebben zich in de finale geplaatst, de andere ploegen gaan naar de repechage. Cricket programma voor Zondag te Klasse: Hermes DVS—ACC: PW—Quick (Ni: Quick (HlExcelsior; Rood en Wit— Sparta: VOC—HBS: VRA—VVV. 2e Klasse A: ACC 2— Hermes DVS 2: HCC 3—Rood en Wit 2: SCHC—Krekels. B: HBS 2 —HCC 4 (Zat VUC—LCC: 41 Grn. Hook —Quick iH) 2 C: Haarlem 2—Ajax (Ar. Kampong 2-CVHW; Rood en Wit 3-Hercules: WV 2—VRA 2. D: Ajax (L)—HCC-5; Spar ta 2—Excelsior 2. De cricketcompetitie Van onze cricketmedewerker ]>JOG 1 da?i slechts een paar competitie- dagen en het cricketseizoen 1953 is ten. einde, waarbij we opmerken dat de voor Zondag vastgestelde wed», strijd tussen V.R.A. en V.V.V. ver schoven is naar Zondag 30 Augustus. Zeer belangrijk wordt de ontmoeting op Zondag tussen Hermes-DVS en ACG, daar, indien A.C.C. verliest, het gemid delde van A.C.C. terugvalt tot 1.54 en dan de eerste plaats door HCC 2 wordt bezet met een gemiddelde van 1.63. De week hierop ontmoeten ACC en HCC 2 elkaar, waarbij HCC 2 dan voldoende zou heb ben aan een draw om het kampioenschap te prolongeren. De tweede mogelijkheid tussen Hermes-DVS en ACC is een draw. In dit geval komen ACC en HCC 2 gelijk te staan (1.63). Wint ACC echter aan de Damlaan, dan stijgt het gemiddelde tot 1.72 en dan m o e t HCC 2 de week hier op tegen ACC winnen, wil het kampioen van Nederland blijven! Men ziet, de be slissing om het kampioenschap van Ne derland is haar eindfaze genaderd. Het gaat natuurlijk niet op om te zeg gen: „ACC heeft thuis van Hermes-DV. gewonnen en wint nu wederom", ever min als het straks opgaat te veronder stellen dat ACC nogmaals van HCC 2 zal winnen. Daarvoor biedt cricket tc veel onzekere factoren en treden er geduren de het verloop van een wedstrijd onver wachte situaties op. die het aspect van een cricketmatch plotseling geheel kun nen veranderen, doch dat men tussen deze beide partijen van goed cricket zal kunnen genieten, staat al bij voorbaat vast. Voor Hermes-DVS zou een overwin ning zeer welkom zijn, daar het dan de finitief beslag zou leggen op de 5e plaats» aannemende dat Sparta van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan zal winnen. De laatste twee wedstrijden is Sparta goed in vorm gekomen en beide matches zijn gewonnen, waardoor Sparta twee plaats in de B-klasse gestegen is. L. Borrani en A. Ruiterman toeren met Haarlem in Engeland, een bericht dat vooral de bow lers van Rood en Wit aangenaam in de oren moet klinken. Doch Sparta beschikt over goede reserves. Prinses Caroline Mathilde reikt de Nederlandse vier met stuuriroiiw tan Die Leythe de prijs uit. VJji.r. de dames Van Ochteloo, Van Lith, Mey, Lafeber en Boeré. Te Zivolle, Duindigt en Groningen Ter gelegenheid van de feesiweek worden ZaierdBg a s. courses gehouden te Zwolle. Wij geven het programma met onze kans paarden. 1 Usselprijs draven 1700 m le serie: Lina Bonnie Pretty Pwly Oddity. 2 Zwarte Water prijs draven 1700 m 2e serie: Luxor Oehoes Oscar. 3 Zwolse Feestweekprijs draven 2100 m finale van 1 en 2: Luxor Oddity Lina Bonnie. 4 Vechtprijs ren 1900 m: Prince Albert Mount v. d. Kraats - Brandal. 5 Weteringprijs ren 1900 m. Admirals Girl Manola Windora, De kanspaarden voor Zondag te Duindigt zijn: 1 Bouvardiaprijs draven 2140 m: rijder Geersen Rudolf G Red Stallion. 2 Marlotta Invicta Aquavit. 3 Convallariaprijs draven 2100 m; Quite Henv Roelina Quadrupes. 4 Shooting Box Sagita Morina. 5 Euphorbiaprijs draven 2100 m: Otella rijder Geersen Martini Spencer. 6 rijder v. d. Kraats Maharadja. 7 Godeliaprijs draven 2100 m: rijder Geer- een Our Bonnl B Olivier B. 8 Fresiaprljs draven 2100 m amateurrijders: Notekraker S Junoschka Perfect Heny. De vermoedelijke winnaars op Zondag te Groningen zijn: 1 Jan van Leeuwenprijs draven 1940 m: Ra- mena 8 Ria Kitty Regina N. 2 Joop van den Bergprijs draven 2240 m; rijder Nottelman Paul A Queronlca. Grand Cllff Courses op Duindigt De uitslagen van de te Duindigt gehou den draverijen luiden Woesidulnprljs. 1 Rina Gay (W. H. Geer- aen) tijd 3.04,9. km-tijd 1.28.1: 2 Putrelinde (A. R. Nolttelrnanj; 3 Quick P (J. M. V. d. Berg). Toto w: 2.10, pl: l 1,10. 1,10, 1.50. gek: f 4. cov: f 2.10. W'oudestelnprljs. 1 Nannie Gregor (Th. van Bijnen) 3.53,4, 1.31,9: 2 Quatricme Poulain iJ. M. v d. Berg). Toto w: f 1,60. Cllngendaalprljs. 1 Sunny Boy (W. H. Geersen) 2.07.2. 1 37 8: 2 Sunshine (J. T. de Graaii; 3 Sammy Mars (Joop Ham). Toto: w: f 1.30. pl: f 1.20, 1.80; gek; f 2,90; r~— f 2.20. Houtruitprijs. 1 Oostlng's Oogappel <f Eercnberg) 2.59.4. 1.25.4; 2 Neerlandia H (H. Oldebeuving)3 Octavianus K iC. L. Wegen). Toto w: f 7.10. pl: t 1,80, 1,60. gek: f 9.40; cov: f 14.30. Duindigtprijs. 1 Lady Zora (J. Wagenaar Jr) 2 55,5, 1.24.4; 2 Oquette de La Maire B iTh. Ponsen): 2 Oud Bonni B (J. de Vlie ger); 3 Pearl Spencer <W. H. Geersen). Toto: w: f II: pl: f 2,80, 4.70, 2,—; gek: f 3.60, cov: 5.60, 1,80 en 2.70. Rennen. Platoprijs: 1 Maharadja (G. W, Groos) tijd 1.05.4: 2 Douce France (F. Del- brassinnei: 3 Samson (H. J. v. d. Kraats). Toto: w; f 2; pl: t 1.40, 1,70; gek: f 4,50; cov: f 3.—. DioKcnciprijs. 1 Aquavit (L. Ranee) 1.46,8; 2 Cleone (H J. v. d. Kraats); 3 Flying Gal iC Th. Sterk). Toto: w: 4,40; pl: f 1,50, 1,20; gek; f 2.50; cov: 5,90. Totale omzeï totalisator f 32.452. 3 Luut Enslngprijs draven 2240 m: Quite- well S Qui Suit Qui Vive V. 4 Mej. E. C. KuysprUs draven 1940 m (amatrices): Maaike v IJmulden Louis F H Lina Bonnie. 5 Arie de VUegerprys draven 2300 m: Otto H Nelly Major Oeke. 6 Jan P Hulsboschprijs draven 2400 m: Nerva O Mac Gregor Mias Zelda. Andrles T van der Veenprlja draven 2300 mTÖvér *Agaïn Niekie B H galitie. Le- VOC heeft altijd nog een elftal dat we in staat achten om van H.B.S. te winnen, temeer omdat de ontmoeting op Schie- broek plaats vindt. HBS is, vooral met batten, dit seizoen in goede vorm, doch VOC zal ongetwijfeld de gelegenheid aan grijpen om de laatste wedstrijd in dit seizoen tot een gunstig einde te brengen. Ook Prinses Wilhelmina" speelt haar laatste match in dit seizoen. Quick (N.) komt op bezoek, dat zonder de crack- batsman D. Ingelse op het Slagman ver schijnt. Maar ook P.W, mist een speler, nl.: N. Leeftink. Deze beiden toeren nl. met de Flamingo's in Engeland. Wint P. W.. dan bezet het de eerste plaats in de afdeling-B met een gemiddelde van 1.27, hetwelk alleen nog maar door WV over troffen kan worden, doch dan moet WV uit van Sparta en van V.R.A. winnen. Afwachten wie in deze afdeling de eerste plaats verovert! Ook Excelsior geven we niet veel kans meer om, na de nederlaag tegen Sparta, de verloren gegane eerste plaats te her winnen, zelfs al zou Zondag van Quick in den Haag en de week daarop (thuis) van Kampong worden gewonnen. Excel sior kan het dan ten hoogste tot een ge middelde van 1.25 brengen. Voorlopig ge ven we de oude club van de van Heek's, de Jannink's, van Stroink, Höpink en nog zo vele anderen uit „het grijs en groen verleden", de meeste kans op de eerste plaats! Het coachen van Bill Hitch be gint zijn vruchten af te werpen.., De samenstelling van het F.I.F.A.-elftal Een redacteur van het A.N.P. heeft aan de heer K. J. J. Lotsv, voorzit ter van de speciale commissie door de F.I.F.A. ingesteld voor de ontmoeting tussen Engeland en het continent op 21 October te Londen te spelen, gevraagd hoe het met de voorbereiding voor de- 7.e belangrijke voetbalwedstrijd staat. De heer Lotsy deelde mede, dat op 26 Augustus te Par.js de commissie teza men komt en dat de heren Munoz Cal- lero (SpanjeThommen (Zwitserland), Walter Nausch (Oostenrijk). Gaston Bar- reau (Frankrijk) en hijzelf zich op die bijeenkomst zullen beraden over de reeds genomen en nog te treffen maat regelen. Op die conferentie zullen onge twijfeld de spelers worden aangewe zen. die in aanmerking komen voor het voorlopige F.I.F.A.-elftal. dat op 30 Sep tember te Amsterdam tegen een buiten landse profclub zal spelen. Na die oefen wedstrijd zal man tot een definitieve keuze overgaan. De oefenwedstrijd te Amsterdam zal v orden geleid door de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer. Het gezelschap komt Maandag 28 Sep tember te Amsterdam tezamen. Wie de tegenpartij te Amsterdam zal zijn is nog niet bekend. Ook dat zal te Parijs op 26 Augustus worden be slist. antwoordde de heer Lotsy, dat de com missie verscheidene namen heeft geno teerd, maar dat in dit stadium het noe men van spelers onmogelijk is. Nie mand weet immers hoe de vorm van deze spelers zal zijn tegen het einde van September. Wel was de heer Lotsy bereid mede te delen, dat men spelers uit Oostenrijk, Zuidslavië. Hongarije, Spanje, Italië, Tsjechoslowakije en Frank rijk op het oog heeft en dat noch spelers van Zweden, noch van Denemar ken of Zwitserland voor een keuze in aanmerking komen. Maar in de komen de maanden kan de situatie wel geheel anders zijn en het is begrijpelijk, dat men zo lang mogelijk wil wachten met de samenstelling, teneinde ervan ven kerd te zijn, dat de beste spelers v het ogenblik zullen aantreden. Noch in het F.I.F.A.-elftal, noch in het Engel se elftal zullen Schotten, Ieren of spe lers uit Wales meespelen; dat is onder ling overeengekomen. Men voert nog besprekingen met de F. A. over het invallersprobleem. Enge land staat op het standpunt, dat de doel- verdediger gedurende de gehele wed strijd kan worden vervangen alsmede een veldspeler tot aan de rust. Wij wil len wat meer vrijheid in dezen, zo zei- de de heer Lotsy. Oefenwedstrijd Ned. elftal Borussia Dortmund, een der Duitse afdelin-gskampioenen, zal op uitnodiging van de K.N.V.B. op 9 September te Nijmegen in het Goffertstadion een wed strijd spelen tegen het voorlopig Neder- lands elftal. Deze wedstrijd is bedoeld als oefening voor de wedstr.id welke bet Neder lands elftaal op 27 September te Oslo tegen Noorwegen speelt. Twee afdelingskampioenen van de partij Van een medewerker TNE RUST. de voetbalrust, die spe llers en leiders en ook belangstel lenden in het zo aantrekkelijke spel met de grote bal dit jaar gegund is mag men toch wel zeer krap noemen, want de laatste belangrijke officiële wedstrijd van het vorige seizoen, die om de titel van kampioen van Neder land, is gespeeld op Zaterdagavond 18 Juli in het stadion van Feijenoord tussen RCH en Eindhoven en nu Zondag gaan we alweer het nieuwe seizoen zij het dan officieus ope nen met de oudste en nog immer po pulairste wedstrijdserie om de Zilve ren Voetbal. Van September 1901 af zijn Jaarlijks de wedstrijden van de Z.V.C. een prettige inleiding geweest van het nieuwe seizoen, behoudens dan als oorlogsgeweld dat on mogelijk maakte. De initiatiefnemers en oprichters, wijlen de heren Jacq Musly, Joh. J. Meyer en C. W. van Hasselt heb ben zorg gedragen voor goede opvolgers, die de traditie van genoeglijkheid en ge moedelijkheid, die de wedstrijden steeds hebben gekenmerkt, getrouw handhaven, zodat Zondag op Spangen de heren J. M. de Korver, ir. J. W. Kips, mr. R. W. Piek. J. G. Harcksen en mr. J. C. Knap weer present zullen zijn en met hoffe lijke gastvrijheid en blijmoedig opti misme spelers en officials, scheidsrechters en grensrechters, persmannen en publiek tegemoet zullen treden, blij met aller aanwezigheid Qm de officieuze seizoens opening te vieren. Een programma met schone be loften hebben we reeds gepubliceerd. Twee afdelingskampioenen, Sparta en Eindhoven, zullen van de partij zijn en onderscheidenlijk zullen Wageningen en 't Gooi hun tegen partijen wezen. Xerxes gelukkig weer terug bij de Z.V.C. en Feijenoord zullen pogen de eer van Rotterdam hoog te houden in hun strijd tegen Emma en Elinckwijk. En ook Stormvogels, de club van Kraakdie het tegen V.V.V. uit Venlo zal opnemen en Enschede, die zijn buurtgenoot Heracles zal ontmoeten, zijn wedstrijden van welke het publiek ruimschoots kan genieten. Dat publiek heeft de Z.V.C. nog nooit in de steek gelaten. Er zijn mensen, die alleen maar naar HollandBelgië èn naar de Z.V.C. gaan kijken; er komen mensen, Zondag op Spangen, van heinde en ver. met auto's en bussen en treinen. Waarom? Ze kunnen niet wachten tot Hopster en Brunt de troepen laten aan treden voor de competitie, op de eerste Zondag in September, want ze willen dit niet missen, ze moeten dat zien, die offieuze seizoenopening va nde Z.V.C. Laten wij haar ook dit jaar met vro lijkheid in de oude sfeer vieren. Wielerwedstrijden te Rotterdam Wedstrijden Juniores. Klassement: 1. De Koning, 13 pt. 2. Ravens 10 pt. 3. Verdoorn, 9 pt. 4. Bravenboer 8 pt. 5. Jongejan 3 pt. Australische achtervolging. Eerste serie. 1. Heiden. 2. Bastelaar. 3. Boelee. 4. Somers. Tweede serie: 1. M. Vink. 2. I. Knegt, 3. P. Stroes. Derde serie 1. S. Verhoef. 2. V. d. Leij. 3. Diep straten. Klassementswedstrijden over veertig ronden met vier klassementen voor A-klassers. Tijd 24 min. 30 sec. 1. C. v. Gooi 13 pt. 2. C. Spierenburg 12 pt. 3. A. Geluk 11 pt. 4. J. Balknoven 9 pt. 5. J. Huizer 5 pt. Wedstrijd over twintig ronden voor nieuwelingen. Tijd 12 min. 32 sec. 1. M. Vink. 2. J. Heiden. 3. S. Verhoef. 4. M. Verveer. 5. J. Schouten. OEFENWEDSTRIJD TE NIJMEGEN Naar de KNVB. ons mededeelt wordt de wedstrijd tussen het voorlo- Nederlands elftal en de Duitse eerste klasser Borussia Dortmund niet, zoals oorspronkelijk gemeld, op 9 Sep tember te Rotterdam doch te Nijme gen in het Goffertstadion (aanvang 4 uur) gespeeld. België B-Nederland B Blijkens het internationaal programma van de Koninklijke Belgische Voetbal bond voor het seizoen 1953—'54 speelt het Nederlands B-elftal op 25 Octoöer in België tegen België B. terwijl op 4 April de returnwedstrijd in Nederland zal plaats vinden. Ned. militairen winnen van de Spanjaarden In Stoops bad te Overveen is een waterpolowedstrijd gespeeld tussen een Nederlands militair zevental en officieuze Spaanse waterpoloploeg. uitslag werd 64 voor het Nederlandse militaire zevental: de rust was met 32 voor de Nederlandse militairen ingegaan. Hierna werden nog enkele zwem wedstrijden gehouden tussen de Ne derlandse militairen en de Spaanse ploeg. De uitslagen hiervan luiden: 100 m vrije slag: 1. R. Queralt (Span je) 1 min. 1.2 sec.; 2. R. Zijlstra (Ned. 1 min 2.2 sec.; 3. F. Pieters (Ned.) 1 mir 2.8 sec. 100 m vlinderslag: 1. C. Wiering (Ned.) 1 min 15.1 sec.; 2. J. Bazan (Spanje) 1 min. 17 sec.; 3. C. Sievers (Ned.) 1 min. 21.6 sec. 7 X 50 m vrije slag estafette: 1. eerste Nederlandse militaire ploeg. 3 min. 24 sec.; 2. Spaanse ploeg (zeilde tijd). 3 min. 24 sec.; 3. tweede militaire ploeg. 3 min. 30.6 sec. Olson-Turpin op 21 October Het gevecht om de wereldtitel in het middengewicht tussen Olson uit Honö- ioeloe en de Brit Randolph Turpin is thans definitief op 21 October bepaald. De wedstrijd zal in Madison Square Garden te New York worden gehouden. Nederland heeft in het troost tomooi voetbal van de internationale studentenspelen te Dortmund met 3—1 van Luxemburg verloren. Tenniskampioenschappen voor de oudere jeugd De scholing welke Fenny Ten Bosch en J. Koerts dit seizoen (en Fenny reeds in het vorig seizoen) in tornooien en competitie hebben opgedaan bleek ook op de tegenstanders in de laatste ronden een duidelijk overwicht te geven. Zij wonnen resp. de Kea Bou- man-vaas en de Jhr. van Lennep-beker zonder een set te verliezen. Maar dit wil toch niet zeggen dat hun spel tot de hoogte rees welke zy meer malen toonden. Tegen Koerts iiep de aanval zowel van Kloezen in de halve eindstrijd als van Van Eysden in de fi nale heel en al dood. En elk bleek de durf te missen om die aanval door te zetten. Zij heten zich het spel. het lan ge drive-spel van hun tactische tegen stander opleggen en hiermee waren zij verloren. Want de controle van Koerts hebben zij ten enen male niet. Maar toch zal Koerts. wil hij verder ko men. de bal sneller moeten nemen en niet uit de baan moeten opgraven! Ge memoreerd moge het pittige spel van de vlugge Dommicus worden. Van Eysden leek en was er ook lauw bij. Pas als hij in gevaar was (tweemaal 25> kon hij zijn spel wat opvoeren met service, fore hand en volley. Fenny Ten Bosch heeft het niet moei lijk gehad, noch tegen N. Diemcr Kool, die klaarblijkelijk oefening miste, noch tegen M. van Grinsven in de eindstrijd. De laatste heeft blijkbaar in Limburg te weinig oefening en te weinig voor lichting. Ook hier een te laat nemen van de slagen en vooral een tc eenzijdig spel. Toch is er aanleg. Zoals die ook aanwezig is bij de kampioene jongere jeugd. C. Wilmink die belangrijk beter speelde dan te Hilversum. Opvolgers van Timmer. Van Swol, Wilton. Kea Bonman, mej. Couqucrque zagen wij nog niet De uitslagen waren: Jongens-enkelspel, halve eindstrijden: van Eysden sl. P. Dommicus 86 57 63; Joh. Koorts sl. A. Kloesen 63 7—5. Eindstrijd: J. Koerts si. P. van Eysden 63 64. Meiajes-enkclspel, halve eindstrijden: Fenny Ton Bosch sl. N. Diemer Kool 63 62; M. v. Grinsven sl. C. Wilmink 68 61 60. Eindstrijd: Fenny Ten Bosch sl. M. v. Grinsven 63 63. De eerste stenen voor het herstel OUWERKERK, Augustus. JglNNEN de beslotenheid van de, het oude hoog gelegen dorpsplein omringende huisjesr ij hangt een vreemde, welhaast blijmoedige, sfeer. Het is er stil. Slechts een enkele, in een blauw jak gehulde boer stapt over de zon overgoten klinkers lang zaam voort langs een onafzienbare rij geredde en grondig gereinigde trac toren, landbouwmachines en karren. In de zandbak voor de school spelen wat kinderen hun onbezorgde spel. Wanneer men even op de Rmg toeft, wijkt de herinnering aan de vaartocht van meer dan een half uur hierheen, in een kleine houten boot met buitenboordmotor, over de. zelfs op een stralende zomerdag als deze. nog sinistere watervlakte en men voelt iets over zich komen van die onmetelijke rust. die het eens goed moet hebben gemaakt in dit dorp te leven. De heldere kinderstemmen klinken tot ver en men hoort ze heel de Ring rond. Het is verrassend, deze sfeer in een dorp. waarvan men weet. dat het net als het gindse Nieuwerkerk zo vele doden heeft te betreuren. Van elke zes inwoners viel er een ten óffer aan het meedogenloze water. Het leven gaat verder. Het is al zo vaak gezegd sinds die rampzalige Fe- bruarinacht. maar hier in Ouwerkerk lijjkt het alsof, ondanks het water dat nog immer knaagt aan wat bleef staan, het leven inderdaad al weer verder gaat. alsof men zich hier van de ver in het verdronken Ouwerkerk spelen aan de rand tan het water, al weer onbezorgde kinderen.,.. Grote prijs van Amsterdam De wielerwedstrijd om de Grote Prijs van Amsterdam werd gisteravond volgens een nieuwe formule verreden: een sprin ter en een stayer vormden een koppel, dat meedong naar de prijs. De wedstrijd achter grote motoren over een uur was eigenlijk al na een kwartier beslist, toen Lohmann dc kop van WagUnans overnam. WagUnans had niet lang op de eerste plaais gereden, want hij had die precies een minuut eer der op Bijster, die na een duel met Pronk wat vermoeid was. veroverd. Lohmann werd daarna niet meer be dreigd, ook niet door wereldkampioen Verschueren, die na 25 minuten van ae vijfde naar de tweede plaats reed en zich daar nestelde. Slechts om de derde, vierde en vijfde plaats werd verwoed gestreden tussen Lemoine, Wagtmans en Pronk. Bijster, de koppelgenoot van Derksen, die op glorieuze wyze de sprintwed strijd won, had zijn materiaal slecht ver zorgd. Viermaal moest de Haarlemmer van fiets verwisselen, omdat zijn zadel het begaf. Hij raakte elf ronden achter en verspeelde daarmee de prachtige kans op hel winnen van de grote prijs. De sprinters, by wie Harris ontbrak, reden vyftien ritten k deux. Derksen was in grootse vorm en versloeg al zijn tegenstanders. Zijn zelfvertrouwen had geen grenzen en hij waagde het er zelfs op tegen Van Vliet de kop te ne men. De Woerdenaar kon zijn voordelige lancering niet uitbuiten en kwam enkele centimeters te kort. Tweede in de sprintmatch werd Van Vliet, die de overige ritten won. Wereld kampioen Platlncr bracht het niet ver der dan de derde plaats door overwin ningen op Mockridge, Gosselin en Bel- lenger. Van dit drietal viel Bellenger het meeste legen, Hij verloor al zijn ritten, ook van Mockridge. die in de andere rit ten blijk had gegeven zijn hoofd er niet bij te hebben. De manier bij voorbeeld waarop hij van Van Vliet verloor, was beschamend. Bij het ingaan van de laat ste bocht gaf de Australiër Van Vliet een prachtige kans om onderdoor te gaan, waarvan de Nederlander dankbaar gebruik maakte. Nog voor het uitkomen van de bocht was Mockridge al slagen man. Omdat de koppels DerksenBijster en PlattnerWagtmans in het klassement elk met 7 punten eindigden, moesten de sprinters in een extra rit beslissen, wie de derde prijs zou krijgen. Derksen was ook nu ongenaakbaar en liet Plattner ruim een lengte achter zich. De win naars van de Grote Prijs, Van Vliet en Lohmann, kregen de bloemen en de ere- linten uit handen van wethouder W. Steinmetz. Japanse landbouwkundige in ons land Gisteren is op Schiphol met een lijn- toestel van de K.L.M. uit Tokio de heer Toshio Koga, ambtenaar van het Ja panse ministerie van landbouw, aange komen. In opdracht van de Japanse premier zal hij in ons land besprekingen voeren en onderzoeken of Nederlandse water bouwkundige experts Japan kunnen hel pen bij het droogleggen van ongeveer 17.400 ha land. gelegen aan de baai van Anake. De Japanse gast zal in ons land o.m. de Zuiderzeewerken en het rampgebied bezoeken. Zijn verblijf in ons land zal waarschijnlijk twee weken duren. Advertentie IN TE RN A Tl ON ALE TE WAALWIJK von 21 t/m 31 Aug. 1953 Zes wonder-shows. Internationaal cabaret. Hypermoderne schoen fabriek In bedrijf. Groot lunapark. Gouden jubileum Van onze Zeeuwse correspondent Een zeer bekende Domburgse figuur, de heer P. J. Elout van Soeterwoude. zal morgen zijn gouden jubileum vieren als directeur der N.V. Dom burgse zeebadinrichting. Het wordt een eenvoudig feest overeenkomstig de wens van de jubilaris. De badgasten, die hier ieder jaar terugkomen, willen deze dag toch niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Evenals vijf en twintig jaar geleden is gebeurd zullen de kinderen van badgasten Zaterdagavond een aar dige kleine revue ten tonele brengen. - Op de komende najaarbeurs te Utrecht zal België voor de dertigste maal met een collectieve stand aanwezig zijn. schrikking, welke elders nog zo velen beklemt, heeft weten los te maken. TTet lijkt allemaal weer zo gewoon. ATussen de bomen van het oude plein hangt aan dunne lijnen als van ouds het wasgoed. Aan de muren van het raadhuisje prijken grote, witte en oranje, oproepingsbiljetlen van de proef- mobilisatie. aangeplakt op een moment dat in dit dorp dat nu al weer zo vele tekenen van leven toont, zegger. en schrijven nog maar 13 menser. ver bleven: de burgemeester J. Romeijn die kort geleden midden in het water zijn zilveren ambtsjubileum ..vierde" zijn echtgenote, twee caféhouders met hun gezin, de gemeente-secretaris met zijn gade en de bakker met zyr. vrouw. De telefoon werkt weer. Door de brie venbus van het postkantoor aan de Ring verdwijnen de lijnen, die de ver binding met de droge wereld verzeke ren. komend van achter de lage huizen, naar binnen. Vier woningen zijn al weer aangesloten. De postbode in zomertenue doet sinds veertien dagen al weer twee maal per dag ten behoeve van het handjevol mensen dat hier van meet af aan is blijven huizen, zijn ronde, maar hij heeft het de laatste dagen al heel at drukker gekregen. Het is vacantie en velen, geëvacueerd in den lande, zijn teruggekeerd. Wel licht nog niet voor goed en alleen maar om weer eens even thuis te zijn, maar hun aantal is toch al niet ge ring. Twintig gezinnen zijn er nu al en het aantal is nog stijgende. De heldere kinderstemmen blijft men horen waar men ook gaat. Wanneer men een zijstraat in slaat, die wat afloopt blikt men het water al weer tegemoet, maar vlak er bij spelen wat kinderen voor een huis, waartegen op bezemstelen een paar laarzen te dro gen. hangen. Op de stoep prijken twee poppenwiegen en een omgekeerde teil waarover een hagelwit kleedje is uit gespreid aan welke, aldus geïmprovi seerde „tafel" twee meiskes met hun poppekinderen „moedertje" spelen. Zij verdiepen zich in hun spel, af en toe opkijkend naar het water, dat enkele meters verder aan de straat knaagt, maar dat blijkbaar al geen verschrik king meer voor hen is. Het is alles weer zo gewoon en toch nog zo vreemd. Midden in het dorp prijkt voor een woning, welke aan de achterkant ten dele is weggeslagen, een enorme sta pel witte bakstenen, zojuist per binnen schip dat door het gat in de zee wering zijn weg naar hier koos aangevoerd. Zij werden besteld door een caféhouder, die vast met herstel wil beginnen, ook al is het water nog niet geweken. In Ouwerkerk is de herbouw weer ter hand genomen en elke dorpsbewoner verhaalt er enthousiast van, want men ziet er een wel zeer sprekend sym bool in. Jf^EINE dingen geven de burger weer moed. Die heel gewone dingen, die op zich zelf misschien niet zo heel veel betekenen, roepen tezamen toch weer de herinnering op aan het leven van vroeger en zij werken stimulerend Men kan weer komen en gaan waar men wil. Het begint al bij de aan komst in Zierikzee, waar niet langer naar doorlatingsbewijzen wordt ge vraagd. Men hoeft als men verder naar Ouwerkerk wil maar even op te bellen om te weten wanneer er een bootje zal zijn aan de Stenendijk van waar men vertrekt. De post wordt weer be zorgd in het dorp, de bakker levert .'.-eer brood en de dokter uit Zierikzee ge troost zich geregeld de tocht over het water ten behoeve van een oude pa tiënte, een mensje van in de tachtig, die haar dorp niet heeft willen verla ten. Het opruimingswerk vordert, het herstelwerk is aangepakt en de proe*- mobilisatie ten slotte werd in Ouwer kerk niet vergeten. Men heeft weer deel aan het leven. En het herstel van de zeewering waarachter het dorp zich eens zo veilig waande, welaan ook dat geeft de burger moed. Van de drie gaten, welke het water in de zeewering pal be zuiden Ouwerkerk sloeg, is het klein ste, dat nabij de zgn. Scheldesluis. al gedicht en de twee andere een van 200 m breedte met een maximale diepte van 21 meter en een van 100 meter met een diepte van 15 meter zullen, naar een ieder hoopt en vertrouwt spoedig volgen. De dichting geschiedt door het leg gen van een 2.2 km lange ringdijk over net schor, buiten om. «Een dijk binnen door bleek door de ontstane gevaarlijke geulen meer moeilijkheden op te leve ren dan een buiten om ook al waren daar bezwaren aan verbonden). In de te leggen ringdijk over het schor zullen, juist tegenover de grote gaten in de oude dijk. twee openingen worden vrij gelaten. Van deze beide afsluitgaten zal uit eindelijk het oostelijkste worden af gesloten met een samengestelde cais son; het westelijke wordt gedicht door het leggen van een stenen dam. Met argusogen hebben allen tot dus verre het herstelwerk gevolgd en zich op een gegeven ogenblik afgevraagd of onze dïjkherstellers wel goed bij het hoofd waren, toen zij op zekere dag een baggermolen aan de gang zagen, n.b. in de te dichten geul. maar nu. nu kan een ieder in Ouwerkerk u haarfijn vertellen waarom dat moest. Immers, als de dijk over het schor zal zijn voltooid en het water zich nog slechts een weg zal kunnen kiezen door het vrijgelaten sluitgat, dan moet deze opening diep genoeg ziin willen geen stroomsnelheden optreden welke voor de met stenen verzwaarde er in neergelaten zinkstnkken gevaar opleveren. Ja. van dijkherstel weet men ln Ouwerkerk mee te praten. In schier elk bewoond vertrek hangen overzichtskaar ten van het herstelwerk en getijtafels. De laatste worden dag in dag uit nauw keurig bestudeerd en men tracht er uit op te maken wanneer er gunstige dagen zijn voor grote karweien. 24 Augustus is een datum, die men vele malen hoort noemen al haasten velen zich er aan toe te voegen, dat als het September wordt, wanneer de dijk dicht zal ziin. men ook al dubbel en dwars tevreden zal zijn. Maar dat de dijk spoedig dicht komt. daar van is een ieder nu overtuigd. Er kun nen tegenslagen komen de recente dijkval bij de Flauwers stemt tot voor zichtigheid maar de zeewering wndt hersteld. „De d'iken zijn door geweld bezweken, door geweld komen zij weer dicht". Aannemer Zanen heeft het ge zegd en men houdt hem aan zón woord. Autoin. telefoonverkeer in Oost-Zeeuwsch-Vlaandéren Van onze Zeeuwse correspondent Woensdagmiddag is het automatische telefoonnet Axel, Zaamslag. Zuiddorp in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderën in wer king gesteld. Onlangs was dit reeds gebeurd te Sas van Gent en Sluiskil ?n Westdorpe en wanneer nog dit jaar ook Philippine en Hoek geautomatiseerd zullen ziin zal de gehele sector Ter- neuzen, het Westelijk deel van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, automatisch tele foonverkeer hebben. De ingebruikstel ling van de automatische centrale van Axel. Zaamslag en Zuiddorp geschiedde Woensdagmiddag uiteraard met een kleine officiële plechtigheid, waarbij enige toespraken werden gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2