ILFORD Het Joodse wereldcongres Hoe het zal moeten gaan bij de Schelphoek Critiek op de Zuidafrikaanse rassenpolitiek De financiering van Westduitse verkiezingscampagne 3 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 195? 3 De Italiaanse crisis Pella wil zakenkabinet vormen Meerderheid ook moeilijk te vinden Van onze correspondent ROME, 14 Aug. President Einaudi streeft naar een wapenstilstand van twee en een halve maand tussen de partijen. Gisteravond heeft hij Giu seppe Pella, de minister van de schat kist, opdracht gegeven tot het vormen van een administratieve regering. De enige taak van dit zakenkabinet zou zijn het doen aannemen van de be grotingen binnen de tijdslimiet in de hoop, dat er in die tussentijd een politieke oplossing kan worden ge vonden. Pella wil in anderhalve dag zijn regering gereed hebben en zal Zaterdagmiddag verslag gaan uit brengen aan de president van de republiek, terwijl al zijn landgenoten de vacantie vieren van „Half Augustus". „Ik hoop een regering te kunnen vormen", zo zeide Pella gisteravond tot de journalisten, „die deze over gangsperiode kan overbruggen en een oplossing brengt voor een aantal fun damentele problemen van de overheids administratie. Bovenal zal die regering moeten zorgen voor de behandeling en goedkeuring van de begroting. Ik aenk. flat de president van de republiek met het oog daarop de opdracht heeft ge geven aan de minister van de schat kist. Inlusen hoop ik, dat het politieke gesprek tussen de partijen tot een re sultaat zal voeren en dat de politieke situatie definitief duidelijk zal worden, opdat men uiteindelijk kan komen tot het vormen van een regering, die standvastig kan werken aan de ver dediging van de democratische instel lingen en van de vrijheid, voor ae sociale vooruitgang, de verdediging van de vrede en het verbeteren van de levensmogelijkheden van het volk in moreel en materieel opzicht". Pella hoopt dus met een politiek volkomen neutrale regering de zeven tien begrotingen over het jaar 1953 nog goedgekeurd te krijgen vóór de uiterste termijn, die de grondwet stelt: 31 October. Dat zal in geen geval ge makkelijk zijn. aangezien de Italiaanse volksvertegenwoordigers er de tijd voor plegen te nemen, en zonder enige beperking in spreektijd rustig een week aan één begroting besteden. De tijd dringt dus bovenmate, vandaar dat Kresident Einaudi er dit keer van af eeft gezien de partijleiders te raadple gen, en vandaar dat Pella zelf hoogst waarschijnlijk geen onderhandelingen zal voeren met de verschillende par tijen, doch ineens met zijn zakenkabi net voor het parlement zal verschij nen. dat is bijeengeroepen a.s. Dinsdag 18 Augustus. Na de nederlaag van De Gasperi en het ter elfder ure afspringen van het vier parlijen-accoord van Picciom is de derde christen-democraat Pella al bijzonder bescheiden in zijn plan nen. Zo heeft hij b.v. alle ministers min of meer beloofd, dat hij op 1 November het ontslag van zijn kabinet zal aanbieden. Maar zelfs met deze bescheidenheid zal het hem toch allesbehalve makkelijk vallen een regeringsmeerderheid te vinden. Op de sociaal-democraten be hoeft hij volstrekt niet te rekenen; die hebben onmiddellijk in medische ter men verklaard, dat zij de zwaar zieke patiënt niet eerst een maand of drie onder narcose willen houden, maar hem onmiddellijk naar de operatiekamer willen rijden. De communistenleider Togliatti die intussen heerlijk koel in de Val d'Aosta vacantie houdt heeft in een interview aan zijn lijfblad snedig opgemerkt, dat er met een kenkabinet inderdaad wat tijd heengaan, doch dat het de vraag is, wie daarvan zal profiteren. Zo belandt ook Pella noodzakelijkerwijs weer de leeuwenkuil van de monarchisten. Met de stemmen van zijn eigen chris ten-democraten komt hij er n.l. niet. En daardoor zal zijn zomer-regering. die politiek volkomen kleurloos wil zijn, natuurlijk toch weer politiek ge karakteriseerd worden. De monarchisten voelen er bovendien niets voor om Pella's „administratieve regering" in leven te houden, alleen maar om intussen de centrumpartij gelegenheid te geven tot het vinden van een linkse oplossing, en wanneer deze in November zou worden gevon den. dan zouden zij met dank voor de gewichtige aan het totstandkomen van een anti-monarchistische centrum coalitie bewezen diensten weer gedaan krijgen; dat zij daarvoor niets voelen is duidelijk. Pella geniet in Italië zeer groot ge zag. In vijf jaar tijds heeft hij door zijn voorzichtig beleid de lire weten te maken tot één van de hardste munten van Europa. Hij is een overtuigd Euro peaan en geniet het volledig vertrouwen van De Gasperi. In het linkse kamp zijn zijn bewonderaars uiteraard slechts dun gezaaid, terwijl de linkervleugel van zijn eigen partij hem zelfs twee jaar geleden heeft gepoogd te wippen. Het is thans maar de vraag, hoe hij een administratieve regering kan samenstellen, die werkelijk geen kleur heeft te bekennen. Sommigen opperen als mogelijkheid, dat hij kort en goed de hele achtste regering-De Gasperi. die nog steeds ,.'s lands zaken behar tigt" zou overnemen met als enig ver schil. dat hij zelf buitenlandse zaken ad interim zou beheren. Maar zulk een regering zou allesbehalve kleurloos zijn, doch monocolore, en haar kansen uiterst gering. Pella kan nóg zo zijn best doen om zijn kabinet zuiver technisch te houden, doch zal toch uiteindelijk politiek kleur moeten bekennen, tenzij hij met een autobus vol secretarissen-generaal naar het buitenverblijf van Einaudi wil gaan. Het treinverkeer met Frankrijk Wegens de onzekerheid die bestaat ten aanzien van de loop ten Zuiden van Luxemburg van trein D 35, Den Haag H.S. vertrek 9 uur via Luxemburg en OostFrankrijk naar Bazel wordt rei zigers die voornemens zijn op Zaterdag 15 Augustus met deze trein naar Bazel te ieizen, aangeraden zich tijdig naar het station Rotterdam D.P. te begeven van welk station zij om 7.02 uur hun reis kunnen vervolgen met de Loreley Expresse (trein D 164naar Bazel. Deze trein zal met enige rijtuigen wor den versterkt. Er worden pogingen in het werk ge steld de deelnemers aan de 5daagse treinreis naar Parijs die Maandag naai de Franse hoofdstad zijn vertrokken en die vandaag naar ons land moeten te rugkeren met autobussen van Parijs naar Mons te brengen en hen van deze plaats af per trein naar Nederland te vervoeren. Op Zaterdag 15 dezer zullen de Ned. Spoorwegen een extra trein van Hoek van Holland naar Bazel laten rijden voor de talrijke reizigers met bestem ming Zwitserland die op die dag met de dagboot uit Engeland worden ver wacht en die de gebruikelijke route via, Frankrijk ten gevolge van de staking niet kunnen gebruiken. Deze extra trein vertrekt om 20.45 uur van Hoek van Holland, om 21.15 uur van Rotter dam D.P om 23.14 uur van Eindhoven en om 00.06 uur van Venlo. Van trein D 133 die normaal om 21.28 van Am sterdam C.S. via Luxemburg naar Ba zel vertrekt, doch die in verband met de staking tijdelijk slechts tot Luxem burg rijdt, zullen enige rijtuigen te Eindhoven aan deze extra trein naar Bazel worden gekoppeld zodat de rei zigers met bestemming Bazel alleen op Zaterdag ook gebruik kunnen maken van trein D 133. Anton Ackermann, waarnemende Oost- duitse minister van buitenlandse zaken, is ontheven uit zijn functie van direc teur van het Marx-Engels-Lenin-Stalin- instituut, de centrale Dostduitse nistische partijschool. (Reuter). Ook de fiets Ook de fiets is een Russische vinding blijkens de mededeling van radio Moskou, dat de zo populaire tueetvieler maar liefst 150 jaar ge leden door een lijfeigene genaamd Artamonou' in het gebied van de Oeral is uitgevonden. (Reuter), Geen toelage voor Narriman De Egyptische regering heeft het ver zoek van ex-koningin Narriman om een toelage afgewezen, omdat ex-koning Fa- roek een volledige bruidsschat van 10.000 Egyptische ponden (100 000 gulden) be taalde en het huwelijkscontract geen extra toelage beloofde, aldus heeft een regeringswoordvoerder te Kairo mee gedeeld. Narriman zal echter wel haar garde robe. die in verscheidene paleizen in Kairo en Alexandrië was achtergeble ven toen het koninklijk paar in bal lingschap ging, terugkrijgen. De 19-jarige ex-koningin had de re gering om een maandelijke toelage ge vraagd. aangezien haar financiële positie een dergelijke bijstand noodzakelijk zou maken. (Reuter). Leverancier van gifgassen voor Auschwitz Het Hof van gezworenen te Wiesba den heeft dr. Gerhard Peters, een Duits scheikundige, veroordeeld tot zes gevangenis wegens medeplichtigheid aan moord in een onbepaald aantal gevallen. Van Juli 1943 af had Peters, na een on derhoud met SS-Oberführer Gerstein. Idie inmiddels zelfmoord heeft gepleegd. 1775 kilogram gifgas Zijklon B gele verd aan het concentratiekamp te Ausch witz. waar hel gif voor het doden van gevangenen werd gebruikt. Dr. Peters was reeds in drie vroegere instanties veroordeeld maar telkens was de officier van Justitie in hoger beroep gegaan. Voor het Hof van gezworenen had de officier vijftien jaar tegen hem geëist. Peters beweerde niet te hebben geweten, waartoe het door hem gelever de gifgas bestemd was. Loubens blijft rusten in de grot Het stoffelijk overschot van d< Franse grotonderzoeker Marcel Loubens zal in de grot van Pierre-Saint-Mariin. waarin hij het vorig jaar de dood vond. blijven. Men acht de gevaren, verbon den aan het naar boven brengen van het lijk, te groot. (A.F.P.) Van onze correspondent Zürich. 12 Aug. Dinsdagavond is het Joodse Wereldcongres te Genève, dat een week heeft geduurd, gesloten. Zoals gewoonlijk eindigde ook deze grote wereldomvattende bijeenkomst met een reeks resoluties. Men besloot, de Ver. Naties met alle kracht te ondersteunen. Verder wil men op constructieve wijze het vluchtelingenprobleem oplossen, ter wijl de wens werd uitgesproken, dat Joodse wezen in de schoot der Joodse gemeenschap worden teruggeleid. Na tuurlijk geeft men zijn volle steun aan de staat Israël terwijl men aan een reeks landen eisen stelt, tot herstel van begaan onrecht. De rechten der Joden in Oost-Europa worden in een resolutie opnieuw met nadruk verkondigd; bij de voordracht van dit besluit wees J~ voorzitter op de jongste verklaring Malenkow en hoopte, dat het niet alleen bij deze woorden zou blijven. Van Duits land verwacht men. dat het alsnog de belofte om het antisemitisme te be strijden en het Duitse volk in verdraag zaamheid op te voeden, zal gestand doen. Egmond Fleg verklaarde uit naam der Franse Joden, dat hij het betreurde, dat de resolutie van 1951 tegen de Duitse herbewapening niet hernieuwd werd. Tegen gevangenneming van Zio nistische strijders in Roemenië en Hon garije werd plechtig geprotesteerd. Ook Moidechai Orden, die in Tsjechoslowa- kije bij het Slansky-proces werd veroor deeld, werd vermeld: men hoopte dat hij spoedig zou kunnen worden vrijge laten. zoals dat reeds het geval is geweest met een vrouwelijke functionaris van het Joodse Wereldcongres in Boeda pest. Als president werd met grote meer derheid dr. Nahoem Goldmann gekozen: hij was dit al ad interim geweest sedert de dood van Stephen Wise. Het werk van het Congres werd onderbroken door een bijzondere zitting over ..Israël en het Joodse volk", hoofdzakelijk een hul diging ter nagedachtenis aan prof. Chaim Weizmann. Fleg herhaalde daar bij de opwekking tot de Joodse jeugd Aziatische socialistische conferentie Te Hayderabad, in India, is een Aziatische socialistisohe conferentie gehouden, waarop zes landen verte genwoordigd waren. Besloten is een missie naar Indochina en Malakka te zenden, met de opdracht aldaar een onderzoek in te stellen naar de om standigheden, waaronder wordt ge werkt. Er zal verder een „anti-koloniaal bureau" worden gsticht, benevens een coördinatie-commissie. Dit bureau, dat te Rangoon zal worden gevestigd, krijgt tot taak het optreden der vrijheidsbe wegingen in koloniale landen te leiden. Het moet voorts zorgen voor nauw tjet campagne in grole trek. contact tussen deze bewegingen en de ±1 k(in nu als volpt. diilceedeel- Aziatische socialistische conferentie. De volgende bijeenkomst der Azia tische socialistische leiders zal in April 1954 in Indonesië worden gehou den. (Reuter) ZIERIKZEE, Augustus. T IT de hierbij gereproduceerde U schetsmatige tekening, welke js ont leend aan het contactblad van de Dienst dijkherstel Schouwen en Duiveland. valt duidelijk op te maken hoe zich binnen het enorme stroomgat van de Schelp- hoek een uitgebreid, gevaarlijk geulen stelsel (gearceerd weergegeven) heeft gevormd. Daar het leggen van een ai- sluitende dijk dwars door deze geulen, welke op diverse plaatsen meer dan 10 m diep zijn, te grote moeilijkheden zou opleveren, werd besloten tot het loggen van een enkele kilometers lange ringdijk, welke zo ver mogelijk van het gevaarlijke geulenstelsel verwijderd blijven. De uiteindelijk ontworpen afsluiting, op de tekening aangegeven, is tussen de punten A en E ongeveer 4 km lang en bestaat uit de volgende delen: 1. gedeelte A-B (aanzet West) lengte plm. 700 m, werd als vaste dijk gebouwd en doorgetrokken tot even voorbij de Karremansgeul, waardoor deze geul zich niet verder zou kunnen ontwikkelen. 2. gedeelte B-C. lengte plm. 1100 m. werd voorlopig alleen van een bezin- king voorzien om verdere uitschuring te voorkomen. Het tracee kruist, ge lijk men ziet. de Gemene Geul, welke voorlopig nog werd open gelaten. 3. gedeelte C-D (eiland Schephoek- midden), lengte plm. 600 m. werd we derom als vast dijkgedeelte uitge voerd. Het strekt zich uit tussen de Gemene Geul en de Klompe-geul en kruist de Oude Geul, welke er door werd afgesloten. 4. gedeelte D-E, lengte plm. 1400 m. Dit stuk werd voorlopig slechts be zonken. Het kruist de Klompe-geul, die voorlopig open gelaten werd. 5. gedeelte E-F (aanzet Oost), lengte plm. 200 m, dat als vast dijkgedeelte werd uitgebouwd, ken was nu als volgt: de dijkgedeel- ten A-B. C-D en E-F alsmede <>e be zinkingen B-C en D-E werden in ge reedheid gebracht, opdat een situatie zou worden verkregen, waarbij het wa ter nog slecht- over de bezinkingen zou stromen en door de daarin opgenomen geulen, de Gemene Geul en de Klompe Geul. Daarna zouden eerst deze beide gevaarlijke geulen, door middel van grote caissons, worden gedicht, zodat dan nog alleen twee met bezinkingen verdedigde, op het maaiveld gelegen, sluitgaten zouden overblijven. Ten slotte zouden deze (wee sluitgaten met een totale lengte van ongeveer 2M> kilometer met kleine caissons worden gedicht op dezelfde wijze zoals dit bij de operatie Levensstrijd K" Zierikzee is geschied. Is de sluiting eenmaal voltooid dan moet over de caissons heen nog voor deze winter een normale dijk met de nodige beloopverdedigingen worden ge bouwd met zand en klei. P het ogenblik ziet het er naar uit indien zich bij deFlauwers, waar gelijk bekend zich een ernstige cïijkval heeft voorgedaan, althans geen nieuwe moeilijkheden voordoen, waar door mensen en materiaal aan de Schelphoek zouden moeten worden ont trokken dat de grote slag kan wor den begonnen. De nodige grote cais sons bevinden zich ter plaatse en op korte termijn ':an de plaatsing van de eerste elementen in de Gemene Geul worden verwacht. De hele slag om de Schelphoek hoopt men binnen enkele weken te kunnen voltooien. Nu het herstelwerk op Schouwen en Duiveland in een beslissend stadium is ge komen de sluiting van de twee laatste stroomgaten, die van de Schelphoek en Omverkerk. staat voor de deur heeft de minister van verkeer en water staat J. Algera zich tot alle bii het her stelwerk betrokkenen gericht, hen op roepend tot een laatste, doch intense krachtsinspanning. „Door nu door te bijten kan het eiland nog voor de winter gered worden. Elk uur, dat ongebruikt verstrijkt, elk tij dat onbenut voorbij gaat. betekent een vermindering van de goede kansen daarop. En dat willen wij niet. Immers, naast het lot van de zo zwaar getroffen bevolking staat de naam van Nedetland als waterbouwkundig volk op het spel. Bevecht dan de overwinning, die met Gods hulp door uw arbeid en opoffering zal worden tot een glorierijke triomf voor ons allen." aldus minister Algera. Ook het hoofd van de Dienst droog making Schouwen en Duiveland. ir J. F. R. v. d. Wall, heeft zich tot zijn mensen gericht in een soortgelijke oproep. Na uiteengezet te hebben, dat een van de risico's bij de sluiting van de Schelp hoek gevormd wordt door de vraag of de zinkstukken de. naar mate de sluiting vordert, steeds groter wordende stroom- snelheden zullen kunnen weerstaan, be toogt de heer v. d. Wall. dat het in dit verband duidelijk zal zijn, dat het ab soluut nodig is om, eenmaal met, het plaatsen van caissons begonnen, hier mede zonder onderbreking door te gaan tot de sluiting zal zijn volbracht. ..Willen wij de vruchten plukken van de reeds gedane krachtsinspanning dan moet. als het sein voor de sluiting een maal is gegeven, continu worden door gewerkt. Het stilleggen van het dan te richten werk op Zaterdag of Zondag volkomen ontoelaatbaar, Voor hen, die dan bij de sluiting zullen zijn be trokken en wier aantal zo gering moge lijk zal worden gehouden, is het thans een erezaak te tonen dat zij nogmaals bereid zijn zich voor de redding van Schouwen en Duiveland opoffering te getroosten. De verantwoordelijkheid van een mislukking zal wel niemand willen dragen. Wat de sluiting van de gaten bij Ouwerkerk betreft ligt de zaak in grote trekken gelijk", aldus ir. v. d. Wall in zijn oproep. Adenauer tegen S.P.D. en tegen Naumann Bondskanselier Adenauer heeft, al dus het Westduitsche persbureau, op een te München gehouden verkie zingsvergadering, welke door 15.000 personen werd bijgewoond, gezegd, dat, volgens het oordeel van het bui tenland, een overwinning der sociaal democratie bij de komende verkie zingen een „politieke wereldramp" en de grootste zegepraal der Sowjet-Unie zou betekenen. „Wij denken er niet aan, aldus Adenauer, Rusland op te hitsen tot een oorlog, zoals Ollen- hauer, de voorzitter der soc. dem. partij het beweert, maar wij denken er evenmin aan vrees aan de dag te leggen". Sprekend over het politieke optre den van dr. Naumann, de gewezen staatssecretaris van Goebbels, die de Bondskanselier heeft verweten, meer vertrouwen te stellen in de Britse Hoge Commissaris dan in de Duitsers, zeide Adenauer: „Inderdaad. Ik stel meer vertrouwen in sir Ivone Kirk- patrick dan in de heer Naumann. De gewezen nazi's zouden beter doen zich in een donker hoekje te vei'bergen en er genoegen mee te nemen, dat ze nog leven, in plaats van vergaderin gen te houden. Het buitenland moet de activiteit der neo-nazi's niet tra gisch opvatten. Als bijzondere wetten tegen hen noodzakelijk mochten zijn zullen wij deze aanvaarden". (D.P.A./A.F.P.) om uit de diaspora naar Israël terug te keren. Een incident vond ook nog plaats, toen het lid van het Lagerhuis Silverman aan de executieve van het Congres verweet, dat zij de Joodse ge meenschappen van Oost-Europa niet had uitgenodigd. Goldmann anlwoorde: wie hadden wij moeten uitnodigen? Bijna overal in de Oostelijke landen zitten de leidende personen der Joodse gemeen schap in de gevangenis en deze is zelfs in één staat van Oost-Europa ontbon den! De ontvangst van de Geneefse en internationale autoriteiten was buitenge woon hartelijk. Bij een persconferentie had dr. Goldmann de opvatting bestre den, dat de staat Israël alleen de rech ten der Joden in de wereld kon be schermen. Dit is een dwaling: er i: hiervoor een organisatie nodig, zoals het Wereldcongres. Wat de toestand der Jo den op de wereld betreft: veelal neemt het antisemitisme toe. maar in Arabische landen, met name in Egypte, schijnt het eindelijk te verflauwen. Mohammed Ali naar New Delhi Mohammed Ali. de minister-president van Pakistan, heeft na een kabinetszit ting gisteren medegedeeld, dat hij Zondag naar New Delhi zal gaan om de toestand in Kasjmir met Nehroe, zijn collega in India te bespreken. Naar ver luidt zou Nehroe de eerste week van September voorgesteld hebben, maar Mohammed Ali heeft vastgehouden aan zijn termijn van 17 Augustus. (Reuter), Advertentie De Toestand Van onze correspondent. ZÜRICH, 12 Aug. De commissie uit de Ver. Naties voor de Studie van het Rassenprobleem in de Zuidafrikaan se Unie moet voor de Algemene Ver gadering rapport uitbrengen. Onder voorzitterschap van Hernan Santa Cruz (Chili) is de commissie nu al wekenlang aan het werk en hoopt, het rapport weldra klaar te hebben. Het zal met gesloten deuren worden geredigeerd. Hoogtepunt van deze 19e zitting was el het openbaar verhoor van een reeks mensen, die over de situatie ginds een gegrond en zeker oordeel zouden hebben, ofschoon volgens de opvatting der tegenwoordige regering de ganse commissie niet bestaat, omdat zij zich mengt in interne aangelegenheden van de Unie. Maar de Ver. Naties willen zo bedreiging van de vrede" verhinderen. Van de vrede lussen de menselijke ras sen namelijk. We kunnen de urenlange verhoren niet uitvoerig navertellen. Een oud-secretaris van de vakverenigingen in de confectie- industrie. E. S. Sachs. wees. zoals reeds gemeld, op het rampspoedig resul taat van de apartheid. Naast elkaar erken van zwarten en blanken zou vol gens hem heel goed mogelijk zijn. Zijn er veel Afrikanen te werk gesteld, aldus Sachs, dan komt dat de koopkracht der massa te goede en dus de economische ontwikkeling. Hij betreurde het. dat de commissie niet zelf naar Zuid-Afrika kon reizen. De politiek der regering be lemmert volgens hem de belegging van buitenlands kapitaal. En hieraan heeft men juist een grote behoefte, omdat het eigen geld bijna geheel door de fi nanciering van de mijnindustrie wordt geabsorbeerd. De tweede getuige was H. S. Polak, een vroegere medewerker van Gandhi. Hij schetste de ontwikkeling der ver westerde Indische arbeiders in de Unie.' Hij voegde hieraan toe. dat in de laatste jaren er een sterke toenadering tussen Afrikanen en Indiërs was vast te stel len en dat de zwarte Afrikaanse ge meenschap tot een rijpheid zou zijn ge komen. die 25 jaar geleden nog ondenk baar ware geweest. Hij wees er ook op, dat vele blanken fn de Unie liberaal denken en daarom had hij hoop op de toekomst, hoewel de aanmoediging door de Ver. Naties wel erg nodig is. Mevrouw Crosfield (Christelijke Actie) sprak, zoals verklaard werd uit naam der zwarte inwoners der Unie. Zij schetste de stelselmatige achteruitzet ting op intellectueel gebied van Advertentie vvvvvvyyywvwwwws 'S WERELDS ROLFILM HP3 H»ï SHOCHROME e Westduitse sociaal-democratische partij (S.P.D.) heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de drie partijen van tegenwoordigde door Bondskanselier Adenauer geleide regeringscoalitie 'er financiering van haar verkiezingscam pagne 150 millioen Mark zouden hebben ontvangen, en wel voornamelijk van de industrie. De sociaal-democratische par tij, zo heeft Mellies. haar vice-voorzitter verklaard, beschikt slechts over een ver kiezingsfonds van één millioen, groten deels opgebracht door de verkoop van bijzondere herinneringszcgels van Kurt Schumacher, de verleden jaar overleden voorzitter der partij. De regeringspar- Uranium in West-Duitsland Belangrijke lagen uranium zouden zijn ontdekt in het Fichtelgebergte (Franken) in de omgeving van Selb. Het zonden de rijkste lagen zijn. welke men tot nu toe in West-Duitsland heeft gevonden, o.m. in het Zwarte Woud. Proeven der gevonden ertsen worden thans onderzocht door deskundigen de universiteit van Bonn. (A.F.P.) Radio-Peking heeft dezer dagen be kend gemaakt, dat Kwow Ochik, de Noordkoreaanse ambassadeur in com munistisch China, uit het centrale comité van de Noordkoreaanse arbei derspartij is gestoten. Hij wordt be schuldigd van activiteit tegen de staat en van spionnage. De Noord koreaanse oud-minister van buiten landse zaken Pak Hoeh Joeng deelt hetzelfde lot. tijen, zeide Mellies nog, hebben ver zuimd een wetsontwerp in te dienen, als vereist door de grondwet, bepalend, dat de politieke partijen de herkomst van haar fondsen moeten bekend maken. De socialisten staan op het standpunt, dat geen giften mogen worden aangenomen van firma's en vennootschappen. Men vindt de besehuldigingen van de S.P.D. in een door haar uitgegeven brochure van een honderdtal bladzijden. Er staan, aldus Reuter, documenten in. waaruit moet blijken, dat diverse orga nisaties van industriëlen, kooplieden en grondbezitters haar leden hebben aange spoord milde giften te schenken om Adenauer te steunen in zijn economi sche politiek. Bondskanselier Adenauer heeft op een te München gehouden verkiezingsverga dering. sprekend over deze brochure, gezegd, dat de sociaal-democraten even eens subsidies hebben ontvangen en daarom beter zouden hebben gedaan de regeringspartijen hiervan niet te betich ten. Documenten, waaruit zal moeten blijken, dat de S.P D. wordt gesteund, zullen door de regeringspartijen worden gepubliceerd. Lucht mach toef ening O in Engeland Bjjna 2000 vliegtuigen van de Britse, Amerikaans. Canadese. Belgische en N e- derlandse luchtmacht zullen deelne men aan de grootste luchtmachtoefening die ooit in Groot-Britannië is gehouden. Er zullen 6 000 tot 7.000 vluchten worden gemaakt. De oefening begint vanavond en zal 109 uren duren. (Reuter). .kaffers"; de zwarte Afrikanen zouden volgens haar alleen maar slechtbetaalde betrekkingen mogen vervullen. De „Ont wikkeling in het kader hunner tradities" zou volgens haar mening pure huiche larij zijn. De woningtoestanden zijn, zo verklaarde mevrouw Crosfield beneden alle critiek. De naturellen wensen de politieke rechten weer te herkrijgen die zij tot 1936 aan de Kaap bezaten. De apartheid zou volgens haar opvattingen alleen in stand gehouden worden door angst. De veelomstreden ds. Michael Scott sprak voor de Liga der Mensenrechten. Ilij verzocht de Ver. Naties om inmen ging in de Zuidafrikaanse zaken en wendde zich tegen onjuiste uitlegging van Bijbelwoorden ter ondersteuning der rassenpolitiek. Deze is niet nieuw, zo zei hij, veeleer een erfenis uit een eeuwenoud verleden. Maar ook op eco nomisch gebied zou er door de organen van de Ver. Naties energiek moeten worden geholpen en die hulp zou in Zuid-Afrika heel welkom zijn. De laatste verklaringen werden door Tom Wardle afgelegd, die vier jaar lang in Zuid-Afrika gewerkt heeft en wiens verhoor door talrijke anti-gouver- mentele organisaties is aanbevolen. Ook hij keerde zich fel tegen de apart heidspolitiek. Hij verklaarde echter met nadruk, dat niet alle blanken in de Unie aanhangers zijn van de apartheid. Amerikaanse invoer iets gestegen De Ver. Staten hebben in de eerste helft van het lopende jaar minder uit gevoerd dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. terwijl de invoer daarentegen iets groter was. zo maakt het Amerikaanse bureau voorde statistiek bekend. Met inbegrip van de militaire hulp, die aanzienlijk is gestegen, was de Ame rikaanse uitvoer ïn het eerste halfjaar van 1953 evenwel iets groter dan in de eerste helft van 1952. De waarde van de uitvoer met in begrip van de militaire hulp bedroeg naar raming 8.089.800.000 tegen 8.036.600.000 in de eerste helft van 1952. De waarde van de militaire hulp verschepingen bedroeg naar raming S 961.800.000 vergeleken met S 782 200.000 in de overeenkomstige periode van 1952. In de eerste helft van dit jaar be droeg de invoer volgens de ramingen S 5.647.500.000 tegen $-5.406.800.000 in de eerste helft van 1952. Ver. Naties zullen misschien gevangenen achterhouden Stevens, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft Donderdagavond verklaard, dat ongeveer 250 Chinese communistische krijgsgevangenen, die beschuldigd worden van misdaden in geallieerde kanjpen in Korea, mis schien vastgehouden zullen worden, totdat alle andere krijgsgevangenen zijn uitgeleverd. Stevens zeide, dat deze maatregel misschien zou worden genomen, naar aanleiding van de verklaringen dei- communisten, dat zij het recht heb ben de wegens misdrijven veroor deelde geallieerde krijgsgevangenen vast te houden. Het communistische persbureau Nieuw China heeft de Ver! Staten er van beschuldigd, dat zij „in het ge heim tenminste 120 Chinese krijgs gevangenen vasthouden op het eiland Tsjedjoe. Volgens teruggekeerde Chi nese gevangenen zouden de betrokke nen „met klem geëist hebben, dat naar huis worden gezonden". Het merendeel van hen zou door de Ame rikanen in de gevangenis zijn ge worpen. Het Chinese persbureau voegde hieraan toe, dat de Amerikanen voorts 19 Chinese gevangenen, onder wie vijf officieren, in speciale gevangenis sen vasthouden. (Reuter). Pea rson over de Korea- conferentie Lester Pearson, de Canadese minister i an buitenlandse zaken en voorzitter van de Alg. Vergadering der Ver. Naties heeft. Donderdag op een persconferentie verklaard, dat de politieke onderhande lingen voor een regeling van het Ko reaanse geschil lang, moeilijk en in gewikkeld zullen zijn. Hij sprak de hoop uit, dat ook de Sowjetunie en India aan de conferentie zouden deelnemen. Hij meende, dat de Russische regering zou instemmen niet de hereniging van Korea als zij dat in haar belang zou oordelen Verder sprak Pearson als zijn oordeel uit. dat communistisch China niet auto matisch tot de Ver. Naties zou moeten worden toegelaten als een soort belo ning voor de wapenstilstand. Maar hij achtte een zekere soepelheid in dit op zicht gewenst. (Reuter-A.F.P.). Reactie in Turkijs T1 URKIJE heeft vele zorgen. Zij be» A palen zich niet tot de betrekkin gen met de Sowjetunie en de verde diging van het land tegen een mo gelijke aggressie van die zijde. Al kan men daarop niet gerust zijn, men weet, dat men machtige vrien den en beschermers heeft. Toch zal men bijvoorbeeld de thans weer in geleide Russisch-Perzische toenade ring wel met lede ogen aanzien en ook weinig behagen scheppen in de houding van Rusland in het alge meen, welke nog alle scherpe kanten vertoont van vroeger, al is de toon ook wat zoetsappiger geworden. Dit alles is een kwestie van internationa le politiek, waarbij Turkije, door zijn gewichtige plaats aan de poort van de Zwarte Zee, ten nauwste betrok ken is, doch weinig invloed kan uit oefenen, wat op zichzelf ook al be nauwend is. Bij deze zorgen voor het bewaren van de zelfstandigheid des lands komen voor de regering ook binnenlandse zorgen. Of liever, zij zijn er al geruime tijd. Toen eind No vember van het vorige jaar premier Menderes te Malatya vertoefde, werd daar een aanslag gepleegd op Yal- man, de hoofdredacteur van het libe rale blad Vatan. Bij het onderzoek van politie en justitie bleek deze aan slag uit te gaan van een fanatieke godsdienstige organisatie, welke van plan was nog meer aanslagen te ple gen. De organisatie stond in verband met soortgelijke in Perzië en Pakis tan en had ten doel Turkije weer tot een moslemietische staat te maken. Verschillende andere groeperingen, zoals de Islamietisehe democratische partij, het Groot Oosten en de Na tionalistische vereniging schenen haar te steunen. Er zijn in een mohammedaans land altijd wel extreme religieuze secten, die wel eens moeilijkheden geven. Derwisjen moeten wel eens vervolgd worden wegens, demonstraties in het publiek, welke verboden zijn, en ver leden jaar moest er ook opgetreden worden tegen een secte, welke de beelden van Atatiirk vernielde, om dat zij in die beelden een vorm van afgoderij zag. Dat waren echter lou ter uitingen van een godsdienstig fa natisme, dat geen politieke gevolgen had. Sinds er echter een groep op treedt, welke het godsdienstige fana tisme voor politieke doeleinden tracht te gebruiken, krijgen ook deze zaken een ietwat bedenkelijke kant. De gebeurtenis van November leid de ook tot verwijdering van enkele leden uit de Democratische Partij (de regeringspartij), omdat zij bij de reactionnaire beweging betrokken waren. Twee hunner sloten zich aan bij de Nationale Partij. Deze partij was even voor de verkiezingen van 1950 gevormd, doch te laat om met veel succes aan de stembus-strijd deel te nemen. Slechts een harer can- didaten werd gekozen. Thans telde zij dus drie leden in het parlement. Men neemt echter aan, dat zij in het land procentueel heel wat meer aan hangers heeft dan in de Kamer en dat dit aantal nog steeds groeit. De ze partij verenigde tot voor kort vrij- vyel allen, die om godsdienstige of po litieke redenen tegen de republiek, zoals die door Atatürk gevestigd is. gekant zijn. Eind Juni is er echter een congres gehouden, waarbij er over de politiek van de partij grote onenigheid bleek te bestaan. Hikmet Bayour, een der stichters van de par tij en haar eerste president, verliet met vele vrienden de partij onder de beschuldiging, dat zijn tegenstanders in de partij reactionnaire en revolu- tionnaire plannen koesterden. Ten ge volge van dez-> beschuldigingen werd een onderzoek tegen de partij inge steld, hangende hetwelk haar alle po litieke bedrijvigheid verboden is. Na tuurlijk werd de regering verweten, dat zij voor de verkiezingen van het volgende jaar haar tegenstanders tracht uit te schakelen. De regering meent echter, dat men inderdaad met een ernstige bedreiging van de erfe nis van Atatürk te doen heeft en is gekomen met besluiten om te voorko men. dat de godsdienst of godsdien stige gevoelens worden gebruikt voor politieke of persoonlijke invloed om voordelen te verkrijgen. Ook wil zij maatregelen nemen tegen het ge bruik van „lasterlijke en beledigen de taal" op politieke bijeenkomsten. De herleving van het streven naar een godsdienstige staat heeft de bei de vooruitstrevende, Kemalistische partijen, die elkaar sinds de Demo cratische Partij zich van de vroege re eenheidspartij, de Republikeinse Volkspartij, had afgescheiden, fel be streden, weer een heel stuk nader tot elkaar gebracht. Er is zelfs wel ens sprake van een fusie geweest, doch zover is het niet gekomen. Over de maatregelen tegen het gevaar be staat trouwens tussen hen geen volko men eenheid. De Volkspartij heeft wel de hierboven genoemde wet op het misbruik maken van godsdiensti ge gevoelens gesteund, doch zich ver zet tegen de „lasterwet." Zij vreest, dat deze ook wel tegen andere dan staatsgevaarlijke partijen zou kunnen worden gebruikt. Dat is het euvel nl dergelijke bepalingen eigen, doch de Democratische Partij heeft tot dusver weinig grond gegeven voor de veronderstelling, dat zij dictatoria le neigingen zou hebben. Zij zou daarmee haar eigen verleden bezoe delen. Dat zij echter in de strijd te gen de reactie voet bij stuk zal hou den, mr.g men vrijelijk aannemen. 1853. Zondag 14 Augustus. No. 223. VIFIWE ROTfRDlM (flllMT ADVERTENTIEN LEVENDE SCHILDERIJEN van de TWEELING ZUSTERS ALBINOS In de fraaije Loge, geplaatst op het PLEIN. Hot heugt de oudste Personen nicl ooit dusdanige belangrijke en' merkwaardige Personen gezien te hebben. Deze beide Dames zyn te Leus, in Rourgondië Frankrijk), geboren, zij bobben den ouder dom van 20 jaren bereikt. Hun baar is zoo wit en fijn als Zilverdraad, hunne Dogen Scharlaken Rood: hunne grootte is 5 voet 8 duim; en worden vergezeld door bunnen B r o e d e r. die slechts 20 duim groot is. Voorts eenc collectie Slangen, Krokodillen, Tatout Babassa- ces uit Indië, dezelfde die in den Bazar Bonne Nouvelle te Parys waren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1