Onze dames-acht vergiste zich in lengte baanmaar won toch van DERKSEN WON ALLE SPRINTS MAAR KREEG GEEN PRIJS WEGWIJZER VOOR SPORT EN SPEL Kernphysici te Oslo wensen internationaal genootschap Werkcomité legt de grondslag Grote wielerprijs van Amsterdam Van Vliet en Lohmann zegevierden vA Dijkenbouw op Goeree vordert snel HE •Overflakkee 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 Gestuurde vier van Njord uitgeschakeld Van Mesdag roeide in oefentempo (Van onze roeimedewerker) Vanmorgen heeft Rob van Mesdag de halve finale geroeid tegen de Rus Tju- kalov en de eveneens zeer sterke Poolse sculler Kocerka. Van Mesdag had van' zijn coach opdracht gekregen de baan in oefentempo af te roeien en zich te spa ren voor de herkansing van Zaterdag, die hem in de finale moest brengen. Ook de Pool scheen dezelfde opdracht te hebben, zodat de race een vlak ver loop had. Bij de eerste herkansingen slaagden de Tsjech en de Engelsman Fox er in zich ook nog naar de tweede herkansing te roeien. Van Mesdag ont moet nu nog Schutt, hetgeen een zware, maar zeker niet kansloze wedstrijd be tekent. Njord roeide een zeer laag baan- tempo en zag geen kans de eerste her kansing va nde gestuurde vieren te win nen. eD eerste Nederlandse ploeg ligt zodoende al uit de strijd. De twee van Het Spaarne roeide een voortreffelijke race, maar vooral toch van Knuyser en Baetens. Komt net Spaarne door de herkansing van Zater dag dan zullen de finalisten waarschijn lijk België, Denemarken, Nederland en Rusland zijn. (44). Het was inmiddels donker ge worden. En hiervan maakte Korevaar gebruik: 54. Niettegenstaande het feit dat een Nederlander het water moest •erlaten, bracht Ruimschotel de eind stand op 64. Op de internationale universitaire sportwedstrijden te Dortmund heeft de Luxemburgse voetbalploeg de N e d e landse siudenten met 3—1 verslagen. Mét een zege van de gestuurde vier, Die Ley the, komt de Hollandse Windmolen naar Nederland (Van onze roeimedewerker) Kopenhagen, 14 Augustus. "FkE honderden Nederlanders, die gisteren aanwezig waren bij de interna- tionale dameswedstrijden in Bagsvaerd, beleefden ogenblikken die zij niet snel zullen vergeten. Waait' zorgde eerst de vier van Die Ley the voor een bijna ondragelijke spanning door in de eindspurt Noorwegen met slechts enkele decimeters te verslaan, later presteerde de acht van De Vliet het om de spanning nog ten top te voeren. Na een reeds vrijwel gewonnen race liet de ploeg voor de ogen van prins Knud en prinses Caroline Mathilde van Denemarken plotseling lopen in de mening de finish reeds te zijn gepas seerd. Met nog slechts een halve lengte voor de boeg lag de acht vrijwel geheel stil toen de twee opeens ontdekte welke ramp er dreigde. Krachtig halend, Slaagden de boegen er in om de punt van de Frigga nog juist over de finish te krijgen, een taflengte voor liet snel inlopende Engeland! Van Mesdag tegen Rus DE NEDERLANDSE DAMES-ACHT na de overwinning (op het nippertje) te Kopenhagen. Linies op de wal Prinses Caroline Mathilde, die de- Nederlandse datnes de Zilveren Windmolen over handigde. (Telefoto) boeg, Li'esbeth Tersteeg, Hetty Teuben, Frieda van der Hoop, Han Ockeloen, Wil Nanning, Marian Moussault, Ida Schel- tema, slag, Imke van der Steur, stuur- vrouw, in de tijd van 3 min. 29,6 sec. Groot-Brittannië 3 min. 31 sec. 3. De nemarken 3 min. 36,4 sec. De skiff werd gewonnen door Oosten rijk in de tijd van 3 min. 50.3 sec. 2. Duitsland 3 min. 52,1: 3. Nederland, Agnes Reuter 3 min. 52,9 sec. 4. Dene marken 3 min. 56,8 sec. De dubbel-twee: 1. Duitsland 3 min. 40 sec.: 2. Frankrijk; 3. Polen; 4. Dene marken. CRICKET Zondag 16 Augustus «•rste klas: Hermes DVS—ACC; PW— Quick (N); Quick (H.)—Excelsior; Rood en Wit—Sparta; VOC—HBS: VRA—WV. Tweede klas. A: ACC IIHermes DVS IIHCC III—Rood en Wit IISCHC—Kre kels. B: HBS II—HCC IV (Za.)VUC— LOC: Garrisson Hook—Quick (Hl II; D: Ajax (L.)HCC V; Sparta IIExcelsior IT. C: Haarlem II—Ajax (A.)Kampong II—CVHW: Rood en Wit III—Hercules WV II—VRA II.. Londen: Vijfde testimatch Engeland— Australië (Za,). HONKBAL Zaterdag 15 Augustus Eerste klas: ABCSchoten; BI. Wit Kennemerland; TIWAj'ax. Overgangsklas. B: HFC HaarlemTYBB; Zeebur giaD O S. Zondag 16 Augustus Eerste klas: HHC-RCH; VVGA O WO. Programma voor het weekeinde CatchersDEC ROEIEN. Kopenhagen: Europese kampioenschap pen (Za. en Zo.). ZWEMMEN Nijmegen: Kampioenschappen va.n Neder land (Za. begin om 16 u. en Zo. begin om 14 u.). MOTORSPORT Belfast: Gr. Prijs van Ulster (Za.). Moorslage: Internat, wedstrijden met Ned. (Za.).' ZEILEN IJmuiden: Wedstrijden op de Noordzee (Za. en Zo.). ■Sneek: Sneekweek (Za. en Zo.). PAARDENSPORT Zwolle: Concours hippique, Ned. kam pioenschap springen (Za.). Zwolle: Courses (Za.), Duindigt: Courses (Zo.). Groningen: Courses (Zo.). Brasschaet: Draverij België—Neder land (Zo.). Wl ELRENN EN Raamsdonksveer: Wegwedstrijd voor profs (Za.). Nijmegen: Wedstrijden met ploeg van Tour de France (Za.). Hoensbroek: Ronde van Hoensbroek voor profs (Zo.). KANO Duisburg: Europese kampioenschappen (Za. en Zo.). TENNIS Het Zoute: Wedstrijden met Van Mee geren (Za. en Zo.), Promotie (Zo.). ATHLETIEK Den H?ag: Wedstrijden om prinses Julianabeker (Zo.). Amsterdam: Nationale wedstrijden (Zo.). Tilburg: NederlandBelgië, jun, (Zo.). klas: SobriHilverheide AUTOMOBILISME Stop pel rit van de Twentse Automobiel Club Hengelo (Za.). Grenzlandringrennen (Zo.). Wedstrijden op circuit van Pescara (Zo.). VOETBAL Amsterdam: Ajax—FC Saarbrücken (Za.) Stockholm: ZwedenFinland, voorronde wereldkampioenschap (Zo.). Eindhoven: PSV—FC Saarbrücken (Zo,). Rotterdam: Wedstrijden om Zilveren Bal (Zo.). Eindhoven: Receptie in Rest.. Old Dutch op de Markt t.g.v. 40-jarig bestaan van PSV (Za.). Amsterdam: Jeugdtornooi van Neer- landla op terrein Duivendrechtsekade (Zo.) Amsterdam: Zilveren Ponttoernooi op terrein Mosveld (Zo.). Maastricht: MW—WAC (Za.). Treebeek: Sc. EmmaWAC (Zo.). Tjukalov De hele race tussen de Vli'et en Enge land had al een emotioneel verloop ge had. In het ruwe water bij de start van de 1000 meterbaan konden de ploegen niet recht in haar baan komen en toen eindelijk de startvlag viel, raakten de Nederlandse en Engelse meisjes al gauw, met haar riemen in de war. Slag na slag sloegen de riemen in elkaar, zonder ech ter ook maar een moment te raken! Toen na enige honderden meters de ploegen vrij waren en het water wat kalmei- werd bleek Nederland de sterkste. Niet tegenstaande een snoek werd er licht ge maakt en scheen de overwinning zeker. Tegenwoordigheid van geest overwon echter ook de laatste hindernissen, mede door de zege van 'onze vier met stuur- vrouw, kwam de Hollandse Windmolen, de internationale damestrophee, voor de derd'e maal terug in Nederland. De wedstrijd van Die Leythe in de vier werkte niet minder op de verbeel ding en was zeker niet minder enerve rend. Terwijl de ploeg nog bezig was recht te gaan liggen.' werd er gestart. Nodeloos ging zodoende een lengte ver loren, die na felle strijd meter voor me ter terug werd genomen. Geen spoor van zenuwachtigheid bleek uit het ro'eien, dat boven het voor deze ploeg gewone peil uitsteeg, en vóór de tribune werd ten slotte de tweede positie verwisseld voor de leidersplaats. Wel slaagde Noorwe gen er door een fanatieke eindspurt nog in van de Nederlandse voorsprong wat af te knabbelen, doch de laatste deci meters bleken te veel: de e'erste Neder landse zege stond vast. Dat driemaal niet altijd scheepsrecht is bleek helaas in het dames-skiff num mer. Agnes Reuter, de kampioene van de Bosbaan, moest haar meerdere er kennen in de Oostenrijkse Eva Sika. Ook de Duitse skiffeuse bleek sterker dan onze landgenote, di'e beslist geen pro ductieve haal m.aakte. De dubbelt wee was voor Duitsland, die slechts door physiek overwicht en niettegenstaande lelijk roeien een pittige Franse ploeg de baas bleef. Spaanse waterpoloploeg oefende te Overveen (Van een onzer sportcorrespondenten) De Spaanse waterpoloploeg, die onder leiding van Cor Braasem de volgende week te Nijmegen aan het internationale waterpolotoernooi deelneemt, heeft Don derdagavond in Stoops Bad te Overveen een oefenwedstrijd gespeeld tegen het Nederlands militair zevental, waarin en kele internationals uitkwamen. De be zoekers hadden enkele jeugdige spelers in de ploeg (de jongste was vijftien jaar), die zeer snel waren. Daardoor zorgden zy voor een vlotte en levendige strijd. In techniek moesten zy het echter afleggen tegen de Nederlanders, die een goed gebruik van de kansen maakten. Met de rust was de stand 32 in het voordeel van de militairen. Laehs en Korevaar (2) scoorden voor de Neder landers en Mesters (2) had succes voor de Spanjaarden. Nadat Korevaar tijdens een numerieke meerderheid de voor sprong had vergroot, kwamen de gasten in het offensief. Mesters en Subirana brachten de partijen op gelijke voet Fox verslagen Bij de heren waren er uitblinkers in het skiffnummer en in de gestuurde vier. In beide nummers wonnen de Russen hun heat met groot gemak. In de tweede heat van de skiff slaagde Rob van Mes dag er niet in Schutt te verslaan, doch zijn langgekoesterde wens Tony Fox achter zich te zien, ging in de eindspurt in vervulling. Fox werd derde na eerst de finishboeï nog te hebben geraakt, Van Mesdag komt nu Vryrtag in de halve finale, waar hij weliswaar kansloos schijnt tegen de „Olympische" Rus Tjukalov, maar van waaruit h(j via de herkansing op Zaterdag toch nog de fi nale kan bereiken. Njord verraste iedereen door in de vier op voortreffelijke wijze gedurende vrijwel de gehele reis de tweede positie le behouden. Eindelijk, door d'e druk der omstandigheden, was er nu een volledige concentratie in de boot en daarmee ook gelijkheid. Jammer was het daarom, dat in de eindspurt de Leidenaren niet ge noeg drukvermogen konden opbrengen om de tweede plaats, en daarmee ook nog het startrecht in de halve finale, te behouden, Zwitserland, Joegoslavië en Denemarken bleken sterker, zodat Njord nog slechts via de twe'e herkansingen de finale kan bereiken. Uitslagen dames-wedstrijden. Vier met stuurvrouw: gewonnen door Nederland. De ploeg van de Leidse Roei en Zeilvereniging Die Leythe, bestaande uit Eef Lafèber, boeg, Ans de Meij, Marjolein van Lith en Bep Vochteloo in de tijd van 3 minuten 42,2 sec. 2. Noor wegen, 3 min. 42,9 sec. 3. Denemarken 3 min. 47,5 sec. 4. Finland 3 min. 50,6 sec- 5. Frankrijk 3 min. 58,8 sec. De achten: gewonnen door Nederland, de Leidse Vrouwelijke Stndentenroeiver- eniging De Vliet met Willy de Boer, HANDBAL Den Haag: Oefenwedstrijd heren. Neder landse ploeg tegen Duisburger Spielver- ein (Zo.). HONDENSPORT Doetinchem: Internat. tentoonstelling (Zo,) en een coueours d'élégance (Za.). Te Schiedam werd eer strijd gespeeld tussen SVV f elu'b Simmering. Hei. werd e van 2—2. voetbalwed- d'e Ween: i gefjtk spel Hongaren waren :oek (Van een onzer correspondenten) De Hongaarse waterpoloploeg voor de Trofeo d!Italia ivas onmid dellijk na aankomst, in Nederland zoek. Van Schiphol, waar de Hon garen per vliegtuig arriveerden, waren zij per autobus naar Nijme gen vertrokken. Van dat ogenblik af ontbrak ieder spoor en maakte zich ongerust toen zij zich gisteravond om elf uur nog niet in hun hotel te Nijmegen hadden gemeld. Hevig op gewonden telefoongesprekken tussen Schiphol en Nijmegen waren er al gewisseld,, toen de Hongaren, einde lijk tegen twaalf uur hun tijdelijk verblijf binnenstapten. Toen zij de reden van hun oponthoud vertelden, konden zij in Nijmegen geen kwaad meer doen: de feestverlichting van de stad hadden ze zo mooi gevonden, dat zij enkele uren hadden rondge toerd voordat zij er toe konden ko men naar bed te gaan. r\P de laatste dag van het internationale congres van kernphysici te Oslo hebben de tachtig gedelegeerden van negentien westelijke landen een voorstel van dr Gunnar Randers, directeur van het Nederlands-Noorse atoominstituut te Kjeller, aanvaard om te komen tot de oprichting van een internationaal genootschap voor atoomenergie. Besloten werd een kleine werkcommissie te vormendie zich met voorbereidend werk zal bezighouden. De Joegoslaaf Stevan Dedyer stelde voor, dat deze coinmissie de kern van het internationale genootschap zou worden gevormd door dr Randers, een Nederlandse atoomgeleerde en nog een derde. Dr Randers meende, dat deze derde een Fransman zou moeten zijn, Verder ging men bij dit punt niet, maar met algemene instemming liet men de mogelijkheid open voor toetreding datum. Groot-Brittannië en Canada tot het comité op een latere Het werkcomité zal met contactman nen van alle ter conferentie aanwezige delegaties verscheidene vraagstukken bespreken. Verwacht wordt, dat uit deze gedachtenwisseling een nieuwe atoom conferentie zal voortvloeien, die de stich ting van het internationale genootschap tot gevolg zal hebben. De voornaamste reden waarom de conferentie niet bij machte was, meer resultaten te bereiken ten opzichte van de vorming van een internationaal genootschap, moet al dus United Press worden gezocht in de atoom-classificatiestelsels van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Hoewel het vraagstuk niet rechtstreeks tot openbaarheid kwam, gaven de Ame rikaanse gedelegeerden toe, dat het clas sificatiestelsel remmend werkt op een zich vrijelijk uitspreken van verschillen de kwesties, die samenhangen met „prac tical atomic engineering". Van Amerikaanse zijde werd ook er kend, dat een dergelijke conferentie op dit ogenblik niet in de Verenigde Staten zou "kunnen worden gehouden, zowel wegens het classificatiestelsel als om veiligheidsredenen. Een groot aantal der te Oslo aanwezige gedelegeerden zou wegens politieke inzichten geen visum voor de V,S. kunnen krijgen. Dr Randers gaf uitdrukking aan de mening, dat het met de Amerikaanse en Britse stelsels van dit ogenblik gedaan zal zijn, wanneer men daar zal gaan beseffen dat het gevaar dreigt, te wor den voorbijgestreefd door landen, waar het practische atoomonderzoek wordt gesteund door de regeringen in vrije samenwerking met de particuliere in dustrie. De algemene indruk onder de gedele geerden was, da.t de Amerikaanse en Britse bijdragen aan de conferentie, hoe wel om veiligheidsredenen beperkt, zeer waardevol zijn geweest. De Joegosla vische afgevaardigde Dedyer sprak een algemeen verlangen uit, toen hij uiting gaf aan de hoop dat door de jaren heen meer atoomconferenties zullen worden gehouden. Tegenover United Press ver klaarde Dedyer later, dat Joegoslavië de hoop koestert, spoedig over een eigen atoomvoorraad te beschikken. De referaten, die gedurende de drie dagen van de conferentie zijn gehouden, brachten de volgende oogmerken met betrekking tot de zgn. „practical atomic engineering" aan het licht: 1. Door middel van practische experi menten moet worden uitgemaakt welk type van reactors kan worden, gebruikt voor industriële doeleinden, hetzij als energiecentrales voor ruimere gebieden hetzy als middel om schepen voort te drijven. Verlaging van de productiekosten van zwaar water en materialen als uranium en plutonium. Standaardisering van atoomwerk tuigen. Woensdagavond hield dr Alwin M. Weinberg van Oak Ridge een lezing over uraniumsplytovens. De Noor Odd Dahl, een van de leiders van Kjeller, verklaar de daarop, dat Nederland en Noorwegen samenwerken aan een nieuw plan om met negen ton uranium een uranium- splijtoven te bouwen. (Ingejs. med.-advertentie) De KvR&a V-MATIC een pracht product van de Zwit serse industrie is in prijs verlaagd. Een uitkomst voor mannen met een tere huid en een zware baard. Prijs f 140.— Vraag prospectus no. ,f| bij de KQBLER-IMPORT, Laan Copes van Cattenburch 54. Den Haag, dan ontvangt U tevens het adres van de dealer, die U gaarne de zal demonstreren. Koop ineins het beste, dat is voordeliger (Van onze sportredacteur) Zes overwinningen op Van Vliet, Gosselin, Mockridge, Bellenger en op wereldkampioen Piattner (twee keer) boekte gisteravond Jan Derksen, die op de baan van het Olympisch Stadion altijd wat meer kan dan op welke andere baan in Europa ook. Met een ruk, die zijn frêle fiets een paar meter naar voren slingerde, passeerde hij zes maa.1 als eerste de eindstreep en bleef hij ongeslagen. Maar het was niet voldoende om de Grote Prijs van Amsterdam te winnen en zelfs niet om de troostprijs in zijn portefeuille te brengen. Volgens een nieuwe formule gekoppeld aan stayer Bijster kwam Derksen niet verder dan de derde plaats, doordat. By ster door pech werd achtervolgd en van de ene fiets op de andere moest overstappen. Die nieuwe formule werd daardoor meteen ten volle veroordeeld, want winnaars werden Arie van Vliet en Walter Lohmann, de Duitse veteraan achter de motor, zonder dat de laatste meer behoefde te doen dan in straf tempo doorryden. De Bel0, Verschueren namelyk, strijdend voor de tweede plaats en de troost prijs sloeg achter de rug van Lohmann alle aanvallen af van Lemoine, Wagt- man's en Pronk en bewees daarmede de vorm te hebben, die hij over twee weken nodig heeft om zijn wereldtitel te kunnen verdedigen. Zo men altijd kon rekenen op het zelfde grote aantal toeschouwers als er ditmaal waren, het zou aanbeveling ver dienen twee Grote Pry zen te laten ver rijden, namelyk een voor de sprinters en een voor de stayers. Voor Jan Derksen was het bepaaia sneu. Hy reed uitstekend, al zal men er goed aan doen door deze prestatie m hem nu niet Ineens een favoriet voor de wereldtitel te gaan zien. Niet alle sprin ters kunnen, als hij, zo goed uit de voe ten op een baan van 500 meter. Op een baan van 333meter gelijk die te Zü- rich. liggen de kansen geheel anders. Op overtuigende wijze echter versloeg hij al zijn tegenstanders en tegen Piatt ner. die hem vorig jaar te Parijs in een onregelmatige finale de wereldtitel voor de neus wegkaapte, nam hy geen enkel risico. De slimheid waarmede Piattner ook nu weer Mockridge verraste, had generlei waarde tegen Derksen. De Zwit ser moest met hem om het hardst fiet sen en dat kon Derksen beter dan hij. Ook in de extra rit, die moest worden gereden, omdat zij in het eindklassement gelijk eindigden. Tweemaal nam Derk sen de leiding en even zovele keren kwam Piattner snelheid tekort. Van Vliet won ziln ritten al even vlot en gemakkelijk, ook tegen Gosselin, of schoon deze hem twee lelijke zwiepers gaf. Gosselin werd onderhanden ge nomen en het was wel een vreemde spe ling van het lot, dat juist hii het slacht offer werd van wel zeer onsportief en gevaarlijk rijden van Piattner. Zij had den ongeveer twee minuten stil gestaan mann naar voren. Verschueren ging met hem mee, werd aldus tweede en ver dedigde deze plaats met succes tegen de aanvallen van Lemoine, Pronk en Wagt- mans. Zo werd de eindstand: 1, Van Vliet (2) en Lohmann (1) met 3 punten; 2. Gosselin (4) en Verschueren (2) met 6 punten; 3. Derksen (1) en Bijster (6) met 7 punten; 4. Piattner (3) en Wagt- mans (4) met 7 pnt; 5. Bellenger (6) en Lemoine (3) met 9 pnt; 6. Mockridge (5) en Pronk (5) met 10 punten. by de eerste bocht en daarna had Gos selin de leiding genomen. Op 200 meter ongeveer demarreerde Piattner binnen door, maar ln plaats van recht door te gaan, schoot hy onmiddellijk weer om hoog, waardoor hij met zijn achterwiel Gosselin omver wierp. Het liep gelukkig goed af, maar diskwalificatie van de wereldkampioen zou stellig een verdien de straf zijn geweest en een mooie waar schuwing meteen voor de amateurs, die de bijnummers vulden. Nu meende een van die amateursprinters blijkbaar, dat het de moeite waard moest zijn de wereldkampioen na te volgen ln diens manier van rijden. Ook dat liep wonder lijk goed af, maar die amateur begrijpt er vast niets meer van, want terwijl hy won, werd hii voor straf naar de laat ste plaats verwezen door diezelfde jury Maar om dan terug te komen op Van Vliet, deze verloor eenmaal. En weer, zoals bij het nationale kampioenschap, van Derksen. Bi1 de 200 meter-lyn on geveer kwam Derksen van het wiel. Van Vliet ging omhoog teneinde nog enig profijt te trekken uit de bocht, schoot toen op Derksen af, kwam aa.n diens wiel, kwam zelfs naast hem. maar die laatste ruk van Derksen was ook hem te machtig. De koppelgenoten van deze sprinters maakten het zich achter de motor in een rit van een uur lang zo moeilijk niet. Het ging snel, maar dat was dan ook vrijwel alles. Bijster behield de leiding tot hij begon te sukkelen met zijn fiets, Wagtmans bezette lange tijd de tweede plaats, maar al vrij spoedig kwam Loh- NIEUWE INDUSTRIE TE OUDENBOSCH Afdeling der Vereenigde Blikfabrieken Burgemeester B. Funk van Ouden bosch heeft medegedeeld, dat een af deling van de N.V. Vereenigde Blik fabrieken te Amsterdam in zijn ge meente gevestigd zal worden. Reeds per 1 September zal met de productie wor den begonnen in een leegstaande in dustriehal, terwijl onmiddellijk plannen voor de houw van een flinke fabriek zullen worden gemaakt. Over enkeie jaren zal de fabriek werkgelegenheid bieden aan circa 500 personen. De ves tiging van de fabriek betekent een zeer ;rote stap voor de vermindering van e werkloosheid in West-Noord-Bra bant. Zieke werd met moeite gered Twee boerderijen afgebrand in Friesland (Van een correspondent) In Friesland zijn Donderdagavond op nieuw twee boerderijen afgebrand. In Beetgumermolen heeft de boerderij van de wed. P. D. van de Schaaf, waarschijn lijk door kortsluiting, vlam gevat. Van de boerderij bleef weinig over en van de inboedel ging ook veel verloren. De doch ter des huizes, die ziek te bed lag, kon slechts met mo'eite worden gered. Te Ryperkerk sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de boerderij, be woond door de heer G. de Haan. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat er weinig te redden viel. De boerderij brandde af en de inboedel, waaronder de bezittingen van twee logée's, ging groten deels verloren. Goederen uit rampendepot genomen Gevangenisstraf geëist Voor de rechtbank te Breda is gis teren de zaak behandeld tegen zes personen, die er van worden verdacht, zich tijdens de rampdagen te hebben schuldig gemaakt aan het stelen van goederen uit een zogenaamd ..rampen depot" dat in Geertruldenberg was gevestigd. Ter rechtbank verklaarden allen, toestemming te hebben gekregen van de „bazen" om zich aan te kleden van de goederen, die in het magazijn aanwezig waren. Zij gaven echter toe. dat zij behalve deze. waarvoor toestem ming'was verleend, nog andere goeder hadden weggenomen. De eisen tegen deze mensen waren voor de bankwerker M. S. twee maan den, de kantoorbediende A. J. twee maanden. A. J. M, W. drie maanden. C. A. W. drie maanden en tegen C. A. K. een maand gevangenisstraf. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Burgemeester van Elburg benoemd By Kon. Besluit is benoemd tot burge meester van Elburg de heer B. Volkerts, thans directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Zaltbommel. De heer Volkerts behoort tot de Chr. Hist. Unie. Twee ernstige ongevallen op Rijksweg door 't Gooi Eén dode, vier gewonden Gisteravond om ongeveer zes uur zyn op de rijksstraatweg onder Muiden twee auto's met elkaar in botsing ge komen, waarby twee personen werden gewond, van wie één in de afgelopen nacht is overleden. De wagens werden zwaar beschadigd. Enige tijd tevoren was van een vrachtauto een aantal eieren op de weg gevallen, die tot struif waren gereden. Dientengevolge was de weg ter plaatse glibberig. Een uit Amsterdam komende personenwagen, bestuurd door mr H, C. Dietz, schoof door plotseling remmen naar de linkerkant van de weg. Op dat moment naderde een vrachtwa gen uit de tegenovergestelde richting. De wagens reden op elkaar in. De heer D. en zijn echtgenote werden uit de auto geslingerd, waarbij mevrouw D. ernstige verwondingen opliep. Zij werd naar het ziekenhuis in Naarden ver voerd, waar zfl in de afgelopen nacht is overleden. De heer D. werd licht ge wond. De bestuurder van de vrachtwa gen bekwam geen letsel. Bovendien zijn vrijwel tegelijkertijd met de autobotsing op de Rijksweg by Muiden, een motorrijder en 'een brom fietser b het kruispunt ter hoogte van het Diaconessenhuis tegen elkaar gebotst. De motorrijder kwam uit de richting Naarden en botste op het kruispunt tegen de uit Bussum afkomstige bromfietser op. De botsing was zo hevig, dat zowel de motorrijder als diens duopassagier en de bromfietser naar het Diaconessen- ziekenhuis te Naarden moesten worden gebracht. De toestand van de duopassa gier was hedenmorgen zorgwekkend. Onder de trein, en toch slechts licht gewond Twee kinderen aan de dood ontsnapt (Van onze correspondent) Woensdagavond omstreeks zes uur zijn de twee kinderen v. d. M. uit Eind hoven bij Nuenen op een onbewaakte overweg onder de trein geraakt, die uit de richting Eindhoven naderde. De trein stopte onmiddellijk. De twee kinderen bleken slechts licht gewond. Het jonste kind kon naar huis worden vervoerd. Het oudste is in het ziekenhuis te Geldrop opgenomen. De trein had een kwartier vertraging. SAM DE WOLFF 75 JAAR De heer Sam de Wolff, een der voor mannen van de socialistische beweging in ons land, heeft gisteren zijn 75ste verjaardag gevierd. De jarige, aan wiens woning in Amsterdam-Zuid vele bloe men en een groot aantal brieven wer den bezorgd, had zich om aan de grote drukte te ontkomen tijdelijk uit zijn woning teruggetrokken. Hij ontving o.a. een persoonlijk schrijven van minister president dr W. Drees en van de Israë lische minister van Landbouw. Roef van schip op IJsselmeer uitgebrand Gistermiddag ongeveer één uur ls op het IJsselmeer brand uitgebroken in de roef van het motorscheepje Nieuwe Zorg. groot 120 ton, dat geladen was met tarwe bestemd voor Wormerveer. Door noodseinen te geven wist de schip per, E. Boertien, de aandacht te trek ken van de in de nabijheid zijnde tank motorboot Esso Nederland 58, kapitein H. Weinrich. Deze kon door inschakeling van zijn brandpomp de brand beperken tot de roef, die echter grotendeels uit brandde. Missels werden natgehouden (Van onze correspondent) Op het stationsemplacemenit te Amersfoort bleek de hitte het gister middag noodzakelijk te maken de wissels en enige seintoestellen met waterstralen af te koelen. De treinen werden met zeer geringe.snelheid over deze wissels geleid. Algemeen Handelsblad Toezending per luchtpost Om een vluggere ontvangst te bevor deren, kunnen onze lezers aan hun vast of tijdelijk (reis-)adres ln het buitenland ons blad per luchtpost ontvangen. Kosten luchtrechten voor Europa 8.45 per 3 maanden of 0.65 per week boven de gewone portlkosten voor toezending naar het buitenland. Voor landen bulten Europa vrage men tarieven aan bij ALGEMEEN HANDELSBLAD Afd. ABONNEMENTEN Totaal herstel der beschadigde dijken zal meer dan SO mil Hoen kosten (Van onze correspondent) Rotterdam, 14 Augustus "ET herstel van de zwaar beschadigde dijken op Goerce-Overflakkee vor dert snel. Er ia gedurende de laatste maanden in snel tempo gewerkt en ook nu nog houden de dijkenbouwers dage lijks een wedloop met de tijd. Vóór de najaarsstormen het zeewater tegen het eiland zullen jagen, moet de terugge keerde bevolking zich veilig kunnen voelen achter de zee- en binnendijken, die reeds gedeeltelijk over lange afstan den zijn hersteld of vernieuwd. Elkeen, die bij dit werk betrokken is, spant zich in. Tienduizend van de 34.000 bewoners van het eiland zijn na de ramp geëva cueerd. Vijfhonderd bewoners zijn ver dronken. Een zeer klein percentage der evacué's is nog niet teruggekeerd. Op uitnodiging van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland hebben wij gisteren een bezoek aan Goeree Over flakkee gebracht en het herstelwerk in ogenschouw genomen- Tijdens een rond rit leefden herinneringen op aan de dagen, toen mannen, vrouwen en kin deren ln drommen naar het gebouw van de Rotterdamse rivierpolitie werden gebracht. Al deze mensen wonen, weer op het eiland. Het schijnt, dat zij met het verleden hebben gebroken en uit sluitend aan de toekomst denken. En vooral ook aan de toekomst van het kostbare land, dat door een dikke laag zand, met zout vermengd, is bedekt. Het wachten is op de regenperiode in het najaar. Dan zullen de dijken ver moedelijk zijn hersteld en dan zullen de landerijen geducht onderhanden worden genomen. Nu is Goeree Overflakkee nog een woestenij, waarop het zeewier welig tiert. Deze planten geven het eiland toch nog iets fleurigs, al contrasteren de eens overstroomde delen van het eiland fel met het gebied van Dlrksland, dat als door een wonder is gespaard ge bleven en dat in deze periode van het jaar in vol ornaat ligt te pronken. Het zal niet lang meer duren of ook de dode delen van het eiland zal weer nieuw leven zijn ingeblazen. Tot dusver heeft het rijk reeds 60.000.000 aan het dijkherstel gespendeerd. Volgend jaar zal men nog eens f 20.000.000 tegen de Flakkese dijken werpen. Kost baar materiaal eist het dijkherstel niet. Duur staal en ijzer, kostbaar hout of beton heeft men er niet nodig. Het ma teriaal schenkt de natuur in de omge ving in grote hoeveelheden. Het bestaat alleen uit zand en klei. Nochtans vergt het werk kapitalen. Het is het trans port dat vooral dit werk zo kostbaar maakt. Het geschiedt met behulp van zandzuigers, zandbakken, zandtrechters, loopbanden, kipkarren, zandauto's, zandtreintjes, draglines, bulldozers. Wat men behalve zand, klei en water nodig heeft is asphalt, dat ter plaatse ln grote hoeveelheden wordt gefabriceerd en op de pasaangelegde dijken gestre ken. Het kostbare vervoer van het zand, het arbeidsloon van de dijkbouwer en het aanbrengen van de asphaltlaag maken, dat 1 km dijk IJ millioen gulden kost. Het dijkgedeelte, dat men heeft vernieuwd of hersteld bedraagt 95 km. De nieuwe dijken zijn op sommige plaat sen 70 cm en op andere gedeelten 50 cm hoger dan de oude zeeweringen. Het meest hebben de dijken te lijden gehad van het water dat maandenlang op het land heeft gestaan. Vooral aan de Zuid kust waren de dijken over grote afstan den bezweken. Ook op het zuidelijk deel langs de hals van Flakkee ver toonden de dijken talrijke gaten. Het herstelwerk ls in drie stadia uit gevoerd. Stadium 1. bestond uit het herstellen van de verbindingen en het dichten van de stroomgaten. Stadium 2.: polders droogmaken. Ring om eiland maken ter kering van de zomervloeden, ter hoogte van 3 meter N.A.P., waardoor de bevolking in staat werd gesteld naar het eiland terug te keren. Het derde en laatste stadium, waarin thans wordt gewerkt, is het brengen van de dijken op wlnterhoogte en heti asphalteren der weringen aan de zee zijde. Om een indruk te geven hoeveel asphalt er tot dusver is verwerkt, zij medegedeeld, dat deze hoeveelheid vol doende is om een weg van 6 m breedte te asphalteren, die zóu lopen van Am sterdam naar Keulen, dat is een afstand van ca 350 km. Op 15 October a.s. hoopt men het werk te kunnen beëindigen. Dan zal er met het ontzouten van het land worden begonnen, een werk dat ongeveer 2 3 jaar zal duren. Op het ogenblik arbeiden ook de land arbeiders aan de dijkenbouw.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2