NIEUWE APELDOORNSE COURANT Chaos dreigt in Frankrijk door algemene staking Koningin per helicopter naar Rampgebied Zes militairen schietoefening gewond bij in Oldebroek Russen heffen censuur op in Oostenrijk Gelders Woensdag 12 Augustus 1953 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. ■Bil BL I I I Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels I III] BBL m j I I Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. t B JF B /BB I BÜ I Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 ljjnen). Giro 1418 Openbare leven in bijna alle sectoren lam gelegd door arbeidsonrust PARIJS. De toestand in Frankrijk, waar in de loop van gisteren een nieuwe reeks stakingen uitbrak, begint chaotische en zorgwekkende vormen aan te nemen. De regeringsdecreten om de positie van het j overheidspersoneel te regelen, hebben geen olie op de stakingsgolf i kunnen gooien. Post, telefoon, telegraaf, mijnen, gas- en electriciteits- bedrijven en haven- en luchthavenpersoneel staken. Ken ambtenaren- i staking staat thans voor de deur. Indien de regering en de stakers elkaar niet weten te vinden, kan liet niet anders, of een algemene staking moet uitbreken. Duizenden toeristen op terugreis of op doorreis via Frankrijk, zijn gestrand. Velen verkeren m financiële moeilijkheden. Er wordt op de stations gekampeerd. De regering heelt personeel, dat sleutelposities bekleedt, opgeroepen. In Parijs nam de politie vijf technici van de telefooncentrale in hechtenis, omdat zij een bevel niet hadden opgevolgd. De linkse partijen eisen dientengevolge het aftreden van de regering. Zij hebben daartoe echter nog niet genoeg stemmen in de Nationale Vergadering. De Franse minister-president. Joseph Laniel, zal vanmiddag een radio rede tot het Franse volk houden. Het betreft hier een waarschuwings staking. Toeristen kamperen op de stations De Franse regering heeft maat regelen genomen ter verzekering van het funetionneren van onontbeerlijke openbare diensten, aldus is vernomen na een vergadering van het Franse kabinet. De socialistische vakbond Force Ouvrière heeft zijn bij openbare diensten en in ziekenhuizen werkzame leden opgedragen het werk voor on bepaalde tijd neer te leggen. Voorts is aan de socialistische vak bondsleden, werkzaam bij banken en verzekeringsbedrijven, in handels zaken, bij instellingen van openbaar welzijn, scheepvaartmaatschappijen en drukkerijen en ih vrije beroepen, op gedragen het werk met ingang van morgen voor 24 uur neer te leggen. In Beieren is men reeds bezig om het melkvee van de hooggelegen Al pen naar beneden te drijven. Het is een van de eerste tekenen van de nadering der herfst. Een jong herde rinnetje, dat met haar feestelijk ver sierde koe een traditioneel gebruik in Beieren) op weg is naar de laag gelegen landen. Nationale Vergadering. De Franse socialistische partij heeft haar 105' afgevaardigden opgedragen de voorzitter der Franse Nationale Vergadering, Edouard Herrot. tele grafisch te verzoeken de volksver tegenwoordiging bijeen te roepen. De communistische partij heeft haar 101 afgevaardigden dezelfde opdracht gegeven. Tezamen zijn beide partijen door 206 afgevaardigden in de Nationale Ver gadering vertegenwoordigd. De volks vertegenwoordiging moet weer bijeen komen, indien 209 afgevaardigden dit wensen. Het onafhankelijke verbond van rijksambtenaren heeft aan alle andere vakbonden voorgesteld, een algemene staking af te kondigen van 48 uur bij wijze van protest der arbeiders tegen de „anti-sociale politiek van de regering". Geen verbetering. Het ministerie voor de Posterijen heeft medegedeeld, dat er, na zes dagen werkstaking, nog geen algemene verbetering in de toestand is inge treden. Er worden, uitgezonderd in drin gende gevallen, geen telefoongesprek- Franse stakers lieten ,,dooasbencht" door PARIJS. De Franse telefonisten hebben, als gemeld, in zoverre ge hoor gegeven aan de hun door de Franse regering toegezonden last gevingen om het werk te hervat ten, dat zij weliswaar weer op post zijn, doch slechts voor de re gering bestemde of zeer dringende telefoongesprekken aannemen. Dit geldt ook voor de interlocale tele foondienst. De telefonisten, die bij deze diensttak werkzaam zijn, hebben, sinds het begin der stakingen, een opvallende stijging in het aantal sterfgevallen in Frankrijk gecon stateerd. Een Frans dagblad publiceerde een ervaring. Een in een klein Frans plaatsje gestrande autorijder vraagt verbinding met een be paalde autogarage in Parijs. Telefoniste: Is het dringend? Automobilist: Ja, ik moe l een sterfgeval melden. De verbinding wordt lot stand ge bracht. Automobilist: Hallo, garage, ik sta op Trou-le Petit. Zij is dood. Garagehouder: Wie is dood? AutomobilistMijn batterü- Hier werd de verbinding onver wijld verbroken, doch de automo bilist kreeg zijn nieuwe batterij. ken over lange afstand en geen tele grammen aangenomen. In enkele der belangrijkste provin ciesteden worden de bussen door militairen gelicht, terwijl leden van de politie, het leger, terwijl leden van de Garde enkele postbestellingen heb- Vacantie, zon enwater, betekenen de grootste pret voor de jeugd. Zo wisten de jongelui, die zich in Ken sington Park (Londen) vermaakten, dan ook spoedig weg met de water slang, die de tuinlieden hadden laten liggen. ben uitgevoerd. In Parijs wordt echter nog geen post rondgebracht. Het personeel van de gronddienst der Franse vliegvelden, zal met in gang van middernacht, voor 24 uur in staking gaan. Britse reis'oureau's zijn begonnen hun reizen naar het vasteland te wijzigen, waarbij de door de staking getroffen Franse havens.en spoorweg centra worden vermeden. Ongeveer 1300 Britse vacantiegangers, die via Boulogne naar Zwitserland, Oosten rijk en Italië zouden zijn gereisd, zullen, thans over Osten'de, Brussel, Aken en Keulen naar de Zwitserse grensstad Bazel reizen. De Britse spoorwegen raden vacan tiegangers aan; zich niet. .fta'arTFltajSk- rijk te begeven, indien zij verder willen reizen dan de Franse havens. In paleistuin opgestegen SOESTDIJK. Koningin Juliana is gistermorgen van uit de tuin van paleis Soestdyk met een hcl'schroef- vliegtuig van het type Sikorsky S 55 van dc Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena naar het rampgebied in Zeeland vertrokken. Het toestel werd bestuurd door G. Trcmérie, chef-vlieger van de heliocopterdïenst en tevens dc man die tijdens de ramp in Februari de eerste was die met een hefschroefvliegtuig er op uit trok om reddingswerk te verrichten. De directeur van de Sabena, de heer Pacco, was als tweede bestuurder in het toestel aanwezig. Omstreeks elf uur landde de Si korsky op het vliegveld Haamstede, waar de Koningin werd verwelkomd door haar commissaris in de provin cie Zeeland jhr mr De Casembroot. Van het vliegveld af ging de tocht per auto naar het haventje van Burghsluis, waar de Koningin en het gezelschap aan boord gingen van het motorschip Breezand van de Rijkswa terstaat. Met deze boot werd een tocht gemaakt naar de Schelphoek, waar door het grote stroomgat werd gevaren naar de in aanbouw zijnde ringdijk. De Koningin liet zich uitvoe rig inlichten over de stand van het in volle gang zijnde werk. Van Schelphoek vertrok de Breezand naar Zierikzee. In een open auto reed de Koningin daarna naar de Weststraat, waar zij de Zierikzeese nooddam bezichtigde. In het stadhuis heeft de directeur van de centrale dienst, de heer Ar- gelo, iu de raadzaal een uiteenzet ting gegeven van 't door hem ontwor pen structuurplan voor de gemeente Zierikzee. Ir Van de Wall kreeg daarna nog gelegenheid om de plan nen voor de te maken schutsluis in de haven, welke past in het toekom stige deltaplan, nader toe te lichten. De locoburgemeester, de heer Ger ritsen, brak nog een lans voor het behoud van de Zierikzeese haven welke van zo groot belang is voor 't vreemdelingenverkeer, voor 't eiland en Zierikzee zelf. Daarna vertrok de Koningin in een open jeep van de Rijkswaterstaat. Via het drooggevallen Dreischor en het in de droge corridor gelegen Noordgouwe ging de tocht naar de Schouwensedijk welke momenteel belangrijk wordt versterkt. Van de Schouwensedijk werd naar Brou wershaven gereden en vandaar ging het langs de Langendijk over Scha- rendijke weer naar het vliegveld Haamstede, waarna o.a. een bezoek aan Rilland Bath en Kruiningen op het programma stond. Honderden waren samengestroomd om de Koningin enthousiast te be groeten en uiting te geven aan de dankbaarheid voor Hare Majesteits grote en intense belangstelling voor Schouwen en Duivelend. DEN HAAG. Gisterochtend zyn tijdens een oefening van onderdelen der vierde divisie in het artillerie schietkamp by Oldebroek zes personen gewond, doordat een projectiel, afge vuurd uit ccn stuk veldgeschut van 25 ton, binnen dc veiligheidsgrens is gevallen. Twee van hen zyn ernstig gewond opgenomen in het militair hospitaal te Zwolle, maar verkeren buiten direct levensgevaar. Vier anderen werden licht gewond. Twee van hen zijn overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht en twee naar de legerplaats 't Harde. De ouders der gewonden zijn inge licht. Het ongeval gebeurde tijdens de oefening vaii een compagnie in de aanval, gesteund door' zwai-e mitrail leurs, mortieren, artillerie en vlieg tuigen, waarbij gebruik werd ge maakt van scherpe munitie. Zuivering in Noord-Korea Zelfmoord van vice-premier TOKIO In een uitzending van de Noordkoreaanse radio Pjongjang, werd medegedeeld, dat de Noordko reaanse vice-premier Hoe Kai zelf moord heeft gepleegd. De juiste da tum is niet genoemd. De redenen van de zelfmoord waren niet bekend. Hoe Kai, die een graad gehaald heeft aan de universiteit van Moskou, keerde in 1945 uit de Sovjet-Unie terug en werd het vorig jaar tot vice-premier benoemd. In wel inge lichte kringen te Tokio meent men, dat verband gelegd moet worden tussen de zelfmoord en de jongste zuivering in Noord-Korea, waardoor twaalf politieke leiders werden ge troffen. De naam Hoe Kai werd toen evenwel niet genoemd. Bondgenoten niet op de hoogte WENEN. Dc Sovjetrussisclie hoge commissaris in Oostenrijk, Iwan Ily- itsjow, heeft dc Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, medegedeeld, dat de Rus sische regering heeït besloten, de cen suur op brieven, telegrammen en te lefoongesprekken in de Russische zone met ingang van vandaag op te heffen. De censuur, die in 1945 door de ge allieerde raad werd ingesteld, was een der belangrijkste geschilpunten, die wrijving veroorzaakte tussen de Oos tenrijkse regering en de Sovjet-be'zet- tingsautoriteiten. Ondanks het besluit van de Russi sche autoriteiten, zal de censuur offi cieel worden gehandhaafd, daar zij slechts door een unanieme beslissing van de geallieerde raad kan worden afgeschaft. In Westelijke geallieerde kringen was men verbaasd, dat de Russische hoge is de Oostenrijkse regering rechtstreeks van dit besluit in kennis heeft gesteld, in plaats van het aan de geallieerde raad voor te leggen. De laatste twee jaar hebben de Franse, Britse en Amerikaanse hoge commissarissen in de raad aangedron gen op afschaffing van de censuur, maar hun pogingen strandden steeds op een veto van de Russen. De Gasperi minister van buitenlandse zaken ROME. Een officiële woordvoer der heeft medegedeeld dat Alcide de Gasperi, in de afgelopen acht jaar Italiaans minister-president, als mi nister van Buitenlandse Zaken deel zal uitmaken van de nieuwe Italiaanse re gering. De woordvoerder zeide dat De Gas- peri's benoeming het voortzetten door Italië van een krachtige. Westers ge zinde politiek, zou verzekeren. De Gasperi gaf pas op het laatste ogenblik toe aan de op hem uitge oefende aandrang. Zware aardbeving in Griekenland ATHENE Door een aardbeving, die krachtiger was dan ooit te voren, is de hoofdstad van het Griekse eiland Cephalonia, Argostoli, ernstig getroffen, evenals de stad Sami. Ook het eiland Ithaka, waar vol gens Homeros de beroemde koning Odysseus zou geregeerd hebben, en de stad Patras op het schiereiland Peloponnesus werden getroffen. Volgens de laatste berichten zijn 400 personen door de aardschokken om het leven gekomen. In het dorpje Sami op het eiland Cephalonia zijn reeds 150 lijken geborgen. In totaal volgden sinds Maandag avond 15 aardschokken elkaar op. De laatste schok was Dinsdagavond te 21.30 uur, hierdoor werd het red dingswerk zeer bemoeilijkt. De verwoeste dorpen zijn Sami en Aghia Efthimia. Ook de Westkust van de Peloponnesus heeft schade geleden. Sommige plaatsen op Cephalonia zijn van de buitenwereld afgesloten daar de wegen door de aardschokken werden v.ernield. Het iveer in Europa Weerrapporlen vaD hedenmorgen Q. Steden Weer Wind Temp. tn. s. eD neersl. (mm) Helsinki onbew. w 5 21 0 Stockholm 1. bew. nw 2 24 "0 Oslo nevel o 1 23 0 Kopenh. onbew. nö 3 22,' 0 A'dam half bew. zo 3 22 0 Edinburgh z. bew. windstil 22 b Londen onbew. o 2 28! 0 Luxemburg onbew. no 3 28, 0 Parijs half bew. windstil 32 0 Bordeaux 1. bew. zzo 4 34 0 Grenoble onbew. windstil 29 0 Nice onbew. nw 3 28 0 Genève nevel windstil 30 0 Zürich nevel windstil 28 0 Locarno onbew. o 2 27 0 Berlijn onbew. o 3 27 0 Frankfort nevel ono 2 31 0 München nevel windstil 26 0 Wenen onbew. windstil 27 0 Innsbrück nevel windstil 30 0 Rome onbew. nno 4 33 0 Verwachting PLAATSELIJK ONWEER. Warm tot zeer warm weer met plaatselijk onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 13 AUGUSTUS. Zon op 5.20, onder 20.09 Maan op 9.33, onder 20.52 Regering Lamel staat voor crisis

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1