Puistjes In de KASJBAvanTANGER c Instelling van weldadigheid of luxe pension? D.D.D En ten slotte... ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 De drie gasthuizen te Arnhem (Van onze correspondent) Arnhem, 11 Augustus Enige maanden geleden stglde de V.V.D.-fractie in de gemeenteraad van Arnhem vragen over het beleid van ,,De Drie Gasthuizen". Zoals bekend is, heeft de Stichting „De Drie Gasthuizen" een groot nieuw tehuis voor ouden van dagen laten zetten op het vroegere terrein van Vitesse aan de Rozendaalse straat. Op deze vragen hadden B. en W. nog" niet geantwoord. De vragen van de V.V.D.- fractie betroffen o.m. de begroting en de kosten van opneming, etc. In bepaalde kringen van Arnhem acht men het niet juist, dat ,.De Drie Gasthuizen" niet- Arnhemse ouden van dagen huisvesten en dat over het algemeen de prijs te hoog is voor "gepensionneerden of anderen die van een bescheiden bedrag moeten rond komen. De V.V.D.-woordvoerder heeft in de raad nog eens herinnerd aan die vragen en erop gewezen, dat De Drie Gasthuizen ten slotte instellingen van weldadigheid zijn. De heer Visser haalde artikel 10 van het reglement aan, volgens hetwelk de. begi'oting van De Drie Gasthuizen aan de Raad ter goedkeuring dient te worden voorgelegd. Maar van het in zenden van de begroting is niets gekomen en het is gebleken volgens de heer Visser dat B. en W. daarvan op de hoogte waren. Maar de raad weet niet waarom dit' gebeurde en hij is onkundig gelaten. Men had voor opneming een maximum-inkomen moeten vaststellen, doch men heeft er een luxe pension van: gemaakt, bestemd 'voor financieel ster ken, Als iemand nu een kapitaaltje heeft (bijvoorbeeld belegging in huizen), dan kan hij niet worden opgenomen of hij moet eerst zijn geldelijk bezit liquideren. Dat was eèn van de bezwaren van de heer Visser, en het oudste raadslid, de lieer C. Smeenk, de woordvoerder der A.R.-fractie, vond zelfs, dat het bestuur de ooi'spronkelijke beleidslijn niet heeft gevolgd. Het was immers de opzet die mensen op te nemen, die een klein ka pitaaltje hadden of op andere wijze een inkomen genoten en zich zodoende kon den inkopen. Nu zijn de pensionpriizen zo hoog_. dat alleen gegoeden plaats kunnen krijgen. Voor andei'en is het te duur. Het is een pension geworden, waarvoor men behoorlijk moet betalen, De gemeente kan geen verantwoordelijkheid meer dra gen voor dit beleid. Daarbij komt nog een-" onoverzichtelijke begroting. De C.H.U.-voorzitter in de raad, de heer Klamer, erkende de onvoldoende voorlichting' aan de raad, maar het stichtingsbestuur is autonoom; de raad kan alleen de begrotingen goed- of af- keruren. Dit bestuur heeft aan de weg getimmerd, maar wie heeft het een halt toegeroepen. Ten slotte is het doel van de stichting niet uit het oog verloren. Wethouder Bronkhoi-st', die uit naam van de P.v.d.A. sprak en het minder heidsstandpunt in het college verdedig de, gaf als zijn mening te kennen, dat het bestuur niet heeft kunnen bevroeden dat het gebouw zo duur zou worden (het is een millioenenwerk). Het bestuur was te goeder trouw en het blijft verantwoor delijk voor. zijn daden, maar het mag geen mensen van buiten opnemen, want dat is tegen het reglement in. Volgens de wethouder diende het bestuur zijn man daat ter beschikking te stellen; dan moet e raad zien hoe te beslissen. Wethouder Van de Ham (C.H.U.) heeft cyfers genoemd: de pensionpi-ijs be draagt 1500 voor een enkeling en 2700 voor man en vrouw. Er moest na de oorlog een nieuw gasthuis komen. Waar om is nu het bestuur buiten zijn boekje gegaan? Dat het reglement is verouderd, blijkt duidelijk uit de .bepaling met be trekking tot een preuve van... 13 per jaar. Pro en contra stonden bij de debatten schei'p tegenover elkaar. Burgemeester Malser met name zeide uitdrukkelijk, dat niet-Arnhemmers zijn opgenomen, om de lege plaatsen te vullen, In de toe komst ziülen Arnhemmers eerder voor plaatsing in aanmerking komen; er is een wachtlijst van ingezetenen opge maakt. De raad besloot met het bestuur van De Drie Gasthuizen te gaan praten, maai de merkwaardige situatie doet zich nu voor, dat het bestuur van De Drie Gast huizen werkt volgens een reglement, dat niet is goedgekeurd. Want de raad wilde dit oude reglement vooralsnog niet goed keuren. En dus vraagt men zich af, hoe lang deze merkwaardige situatie zal blijven bestaan. Rotterdam heeft sluitende begroting voor 1954 Dank zij o.a. hogere raming uitkering gemeentefonds (Van onze correspondent) Rotterdam, 12 Aug Vandaag hebben B. en W. 'van Rot terdam bij de raad de gemeentebegro ting 1954 ingediend. Zij sluit voor de gewone dienst met een bedrag van in totaal 185.430.691 tegen 174.998.731 in 1953. Gelijk in voorgaande jaren is het oolc voor 1954 mogelijk gebleken de ramingen van de inkomsten met die van de uitgaven in evenwicht te houden. De in vergelijking met de begrotingscijfers voor 1*553 hogere raming van de uitga ven ten bedrage van 10.500.000 wordt door een acres in de ontvangsten op gevangen. De begroting wordt voor een belang rijk deel beheerst door de aanhangige wijziging van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. De uit keringen uit het Gemeentefonds zijn 20,000.000 hoger geraamd, terwijl wegens opbrengst van de hoofdsommen van de grond- en van de personele be lasting thans voor het eerst in totaal 3.400.000 is uitgetrokken. Tegenover deze hogere ontvangsten van in totaal 23.400.000 moest de uitkering van het rijk wegens opbrengst der ondernemers- bêlastlng, welke uitkering voor 1953 op 20.771.000 was begroot, vervallen, Per saldo is niettemin een verbetering ver kregen van 2.629.000. De hogere uit keringen hebben het mogelijk gemaakt de kosten, voortvloeiende uit de herzie ning van salarissen en lonen, waarvooi een. stelpost van 2.000.000 is opgeno men, te dekken. Volkshuisvesting wijst in ontvangsten en uitgaven een stijging aan van rond ,f 6.500.000, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg is van de ver antwoording op dit hoofdstuk van de annuïteiten van woningwetvoorschotten. P.v.d.A. niet in college van B. en W. van Alkmaar? (Van onze coi-respondent) De fracties van de K.V.P., de V.V.D. en de Prot. Chr. groep te Alkmaar heb ben hedenmorgen een communiqué uit gegeven. waarin wordt medegedeeld, dat zij by de a.s. wethoudersverkiezingen hun stem zullen uitbrengen op twee can- didaten van de K.V.P., één van de V.V.D. en één van de Prot. Chr. Aangezien deze fracties samen 16 van de 27 zetels be zetten, is hiermee over de samenstelling van het nieuwe college van B. en W. be slist en zal de P.v.d'A., die tien raads- zetels bezet, er geen deel van uitmaken. In het oude college hadden naast de burgemeester, die lid is van de P.v.d.A twee leden van de P.v.d.A. en twee vai de K.V.P. zitting. De andere groepen hebben er bij de P.v.d.A. op aangedron gen. dat genoegen zal worden genomen met. één wethouder. De fractie bleef dan toch nog met twee leden in het college van B. en W. vertegenwoordigd. De P.v.d.A., die van oordeel was dat de burgemeester, als boven de partijen staande, buiten beschouwing moest blij ven. wees dit af. Het resultaat schynt nu te zullen zijn. dat geen enkel lid va.n de P.v.d.A. tot wethouder zal worden gekozen. FAMILIEBERICHTEN Getrouwd: A. C. van Waveren en T. W. Holtkamp, 's-Gravenhage; P. H. Tong en J. Bonman, idem. Overleden: A. M. J. Asselbergs van Wees, 73 j., Bergen op Zoom: N J. de Recht, m., 68 j., Rotterdam: E. F. Bakkenes, m.. 27 j., Nykerk: S. Bos, m.. 59 j.. Zevenhuizen; W. S. C. de MunnikCreutzberg. 81 j-, 's-Graven hage; K. BarendseHaviicek, 88 j- idem: A. van Lugtenburg. m., 73 j. 's-Gi'ivendeel; C. den Ouden, m,, 78 j. Amsterdam. Nieuw soort huisindustrie in Zuid-Limburg „Zwarte slijperij" van kristal (Van onze correspondent) Maastricht, 12 Augustus Het zo juist verschenen jaarverslag der K.v.K. voor het district Maastricht en Omstreken geeft een over het algemeen gunstig overzicht omtrent handel en nijverheid. Chemische industrie (zinkwit e.d.) en glas- en kristalindustrie vormen hierop een uitzondering. Laatstgenoemde ondervindt veel schade van een in de laatste tijd opkomende vorm van huis werk .zwarte slijperij" genoemd. De hoge weeldebelasting bevordert het op komen van de .zwarte slijperij", die in huiswerk wordt bedreven en het kristal zonder berekening der weeldebelasting aflevert; zij remt de export naar de Ver. Staten, omdat de toch reeds zeer hoge invoerrechten daar bovendien worden be rekend over de prijs van het artikel op de thuismarkt inclusief de weeldebelas ting; zij stimuleren de import van huishoudelijk glas en kristal, wat het vei-slag nader motiveert. De door een en ander ontstane afzetmoeilijkheden gaven ook reeds aanleiding tot ontslag van personeel en het aanvragen van een wachtgeldregeling. UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de, heer J. M. van Rooijen, wethouder der gemeente Hou ten (U-). Gezamenlijk bouwfonds van gemeenten in Noord- Limburg Ter bevordering van de particuliere bouwactiviteit hebben alle gemeenten in Noord-Limburg van Mook tot en met Tegelen een gezamenlijk bouwfonds op gericht, waarvan de werkzaamheid veel overeenkomst vertoont met die van de zogenaamde bouwspaarkassen. Een be langrijk vei'schil is echter, dat het inter communaal fonds niet louter is aange- en op de middelen uit de spaarfond maar ook onder garantie der deel nemende gemeenten geldleningen kan sluiten om in de behoefte aan bouw- credieten te kunnen voorzien. Het fonds zal zijn zetel te Venlo hebben. Rotterdammertje verdronken in de Brielse Maas Gistermiddag is de 15-jarige G. F. J- Heyblom uit Rotterdam te Oostvoorne verdronken. De jongen, die op het Krui- ninger Gors te Oostvoorne kampeerde, was aan bet baden in de afgedamde Brielse Maas, toen hij plotseling in diepte verdween. (Ingez. med.-advertentie) TENTOONSTELLING OUDE TEKENINGEN bij BERNARD HOUTHAKKER Rohin 98 Amsterdam Ingez. med.-advertentie) en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood DODELIJK ONGEVAL TE WINSCHOTEN Scooter botste tegen auto op Te Winschoten is gistermiddag de 50- jarige caféhouder P. H. J. Wolthers uit Groningen met zijn scooter tegen een uit Noorwegen afkomstige auto, opgebotst. De bestuurder van deze auto wilde zich met het voertuig" naar de linkerkant van de weg begeven, ten einde te stoppen bij een café. Hïj stak zijn linkerhand uit en zwenkte met de wagen naar het midden •an de weg. Op dat ogenblik naderde de heer Wolthers, die tegen de linker voorzijde van de auto botste. Hij liep een schedelbasisfraetuur op en overleed korte tijd na het ongeval in het R.K. Ziekenhuis te Winschoten. Zijn 51- jarige echtgenote, die achter op de scooter zat, kreeg een dubbele been breuk. De politie heeft tegen de bestuurder •an de Noorse auto proces-verbaal' op gemaakt. Schorsing raadsbesluit Etten en Leur ingetrokken De zaak Snijders" en Snijders" Bij K.B. van 29 Juli jl. is de schorsing van een besluit van de raad van Etten en Leur tot benoeming van een ge meentesecretaris ingetrokken. De ge- meentei-aad van Etten en Leur had op 30 December 1952 de heer A. P. Snij ders, hoofdcommies ter secretarie al daar, benoemd tot gemeentesecretaris. Dit raadsbesluit werd op 28 Februari jl; geschorst, omdat twijfel was gerezen omtrent de vraag, of alle op Snijders uitgebi-aclite stemmen betrekking had den op voornoemde Snijders. Tot de sol licitanten behoorde namelijk ook de heer P. J. Snijders uit Valkenswaard. De Kroon heeft thans uitgemaakt, dat niet voldoende aanleiding bestaat voor vernietiging va.n het raadsbesluit wegens strijd met de wet of het alge meen belang. Met het oog daarop is de schorsing van het raadsbesluit inge trokken. Ede's gemeenteraad heeft weer eigen vergaderzaal (Van onze correspondent) Door de commissai-is der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, werd Dinsdagmiddag aan de Bergstrhat te Ede een nieuwe raadzaal officieel in gebruik genomen en daar mede kwam een einde aan de omzwer vingen van Ede's vroede vaderen, die, sinds in 3943 het gemeentehuis door brand werd verwoest geen eigen ver gaderruimte meer bezaten. De gemeentesecretarie is nog onder gebracht in een door verbouwing ge schikt gemaakte villa en-daarom blyft de wens uitgaan naar een geheel nieuw, aan de eisen des tijds aangepast ge meentehuis, doch voorlopig zal het wel bij de wens bliiven, daar de kosten ver boven de beschikbare gelden uitgaan. De nu gereed gekomen raadzaal, die onder architectuur van ir H, Lammers pn mevr. ir LammersKoeleman te Arnhem gebouwd werd, betekent echter al een flinke stap in de goede richting UITSPRAKEN HOGE RAAD De Hoge Raad der Nederlanden heeft vanmorgen het beroep in cassatie van een Ambonees verworpen, die door het gerechtshof te Leeuwarden was veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf (met aftrek) wegens doodslag op een andere Ambonees. Daar er geen cassatiemidde len waren ingediend, had de m-ocureur- generaal tot verwerping van het beroep geconcludeerd. Eveneens werd verworpen het bei-oep in cassatie van een los* werkman Naarden, die wegens moord on een iarige tuinder door het gerechtshof te Amsterdam tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld. Ook hier had de nrocnreur-generaal tot verwei-ping van het beroep geconcludeerd. Nederlanders en Noren bouwen atoomkrachtinstallatie Dr Gunnar Randers, leider van liet Nederlands-Noorse atoom institu ut Kjeller (Noorwegen) heeft gisteren op de open 1 ngsbijeenkomsL van een drie daagse conferentie van atoomdeskundi gen te Oslo verklaard, dat men van plan Is, een a.toomrea.ctor met krachtinstal latie te bouwen. Men zal dit niet In een schip doen, omdat daarvoor te veel ruimte nodig zou zijn, doch op het land, hetgeen ook economischer is. Hij twij felde er niet aan, dat atoominstallaties voor industrieel gebruik kunnen worden gebouwd. De kosten kunnen, meende hij, binnen redelijke grenzen worden ge houden. De kosten van de- te bouwen kracht- installatie worden geraamd op 11. miUioen. Dr Randers wist nog niet, wie de installatie zou bekostigen, maar de bouw zal, evenals het instituut te Kjel ler. gemeenschappelijk door Nederlan ders worden ondernomen. Hij voegde hieraan toe, dat de plannen werden uit gewerkt alsof de gelden reeds beschik baar waren. Na deze toespraak brachten de deel nemers aan de conferentie een bezoek aan Kjellex-. Gisteravond zei de Noorse geleerde dr Odd Dahl, hoofd van de Noorse dele gatie bij de Europese organisatie voor kernonderzoek, dat de organisatie begin volgend jaar te Genève een begin zal maken met haar werkzaamheden. Hij zeide te verwachten, dat de parlementen van alle twaalf landen, die zijn aange sloten bij de E.O.N.R., het a'erdrag be treffende de organisatie vóór het einde van het jaar zullen ratificeren. De eer ste geleerden zuilen begin October a.s. te Genève arriveren. Chicago Tribune: NIEUW-GU1NEA VOOR DE JAPANNERS De Chicago Tribune heeft in een hoofdartikel zich voorstander verk.ïxard ran een grootscheepse kolonisatie en economische opbouw" van Nieuw-Guinea door Japan. De teruggave van de Amami- en Osjima-eilanden met hun 220.000 Inwoners aan Japan door de V.S. legt er, laldus het blad, slechts de nadruk op, dat er nog" veel meer moet worden gedaan, willen :de Japanners een bevredigende bestaansmogelijkheid krijgen. ,,De regering te Washington blijft steun verlenen aan het „punt- programma voor hulp aan econo misch minder ontwikkelde landen, Wan neer dit program ten bate van JUpan op Nieuw-Guinea wordt toegepast, zal het veel meer vruch ten af wei-pen dan alle andere ,,ipunt-vier"-projecten teza men, aldus de Chicago Tribune, liet blad van de verstokte reactionr.Uïr Mc Cormick. Twee boerderijen afgebrand te Nieuw Zwinderen (Dr.) In Nieuw-Zwinderen, gemeente Oos- terhesselen, zijn vanochtend twee boer derijen afgebrand. Een deel van de oogst, die reeds was binnengehaald, ging verloren. De bi-and ontstond in de langs het Zwïnderens Kanaal staande boerderij van de heer Stoffel de Boer, waar een loodgieter op het dak werkzaam was. Een vonkenregen daalde neer op het rie ten dak van de ongeveer 50 meter.' verder gelegen boerderij van de heer Sikken, die wordt bewoond door de landbouwer Oosting. Ook deze boer derij geraakte ïn brand. De brandweer corpsen van Oosterhesselen, Nieuw- Zwinderen en Emmen bereikten slechts, dat van beide boerderijen het woonge deelte gedeeltelijk bleef gespaard, doch konden niet verhinderen, dat de achter ste gedeelte een prooi der vlammen werden, De oogst van de boerderij van Stoffel de Boer, die reeds grotendeeels was bin nengehaald, ging geheel verloren. De heer Oosting had de helft va/n de oogst binnen. Ook deze g"ing in vlammen op. OLLE KAPOEN EN DE FLADDERSCHRIK MALLEMALLEPOTJESOPJE!" mompelde tovenaar Harriakkus dus. Maar dat was niet de gehele tover- spreuk. Er volgde nog meer. „Sakkerde-griep - vogel tje-piep!" Maar Fladderschi-ik bleef een vogelverschrikker „Komt er nog wat van?", riep de hertog dreigend. „Wat sta je daar voor onzin te praten! Kom op met je toverspreuk of je bent tovenaar-af!" „Tot de orde!", ki'ïjste Uil. „Zeven zemelaai-s op een rij en weer terug!", sprak Harriakkus nu met een duidelijke stem. En onmiddellijk daarna was Fladdersehrik ïn een dikke, blijde lcok veranderd. De zwarte, geklede jas lag nu op de grond. ,,Ik ben er weer!", zei hij blij. „Ik ben weer Rollebol, de kok! Hoera!" „Dat mag je blijven, a:ls je net zulke lekkere koekjes voor me bakt als die vogel daar heeft gedaan!", zei de hertog stx'eng. „Pardon, ik hen de kleinzoon van Uil van Uilenibalcf verbeterde Uil met een gezicht dat belediging uitdrukte. „Ik heb u dit al eerder trachten duidelijk te maken, maar..." „Een opgezette kraai ben je!" onderbrak Harriakkus drei gend. „En als je het niet bent, zal ik het van je maken! Een kleine toverspreuk is voldoende! Dat gezicht van jou gaat me vervélen!" PICCIONI IS NIET GESLAAGD Heden werd bekendgemaakt te Rome, dat Attllio Plecioni, Ohristen-democraat, die tien dagen geleden werd belast met de vorming ener regering, zijn opdracht aan president Einaudi heeft terugge geven. De sociaal-democi-aten zouden bezwaar maken tegen enkele voorgestelde minis ters; die volgens hen een zwenking" naar links van het nieuwe kabinet zouden kunnen vooi-komen. De voornaamste van deze xninisters zou ex-premier de Gas- pei-i zijn, die, naar eerst officieel werd gemeld, de portefeuille van Buitenlandse Zaken had aanvaax-d. Het socialistische partij-orgaan verklaarde hedenochtend, dat als de Gasperi buitenlandse zaken krijgt, er geen hoop bestaat op beëindi ging van het „Atlantisch extremisme en een begin van een verstandiger beleid van vei'zoening". Brits soldaat in Egypte gedood Te Port-Said zijn Dinsdag door on bekende personen twee schoten gelost op twee soldaten van de Britse militaire politie. Een der soldaten werd gedood, de andere gewond. Volgens het Egypti sche ministerie van Voorlichting zijn bij het incident ook twee Egyptenaren ge wond. Het ministerie wijt het gebeurde aan het feit, dat de Britten in strijd met het advies van de Egyptisch autoritei ten wachtposten bij de haven van Port- Said hebben geplaatst. De Egyptische re gering heeft een beroep op de bevolking van de stad gedaan, haar kalmte te be waren. MEVROUW ZAISSER NIET ONTSLAGEN Volgens het officiële Oostduitse pers bureau heeft de Oostduitse minister voor Volksontwikkeling, mevrouw Zais- ser, Dinsdag op een vergadering in Oost-Berlijn gesproken. Hieruit blijkt dat zij diLs niet van haar functie is ont heven:-"- zqals haar echtgenoot,""Wilhelm Zaisser. Vorige week werd ln westelijke persberichten gemeld, dat de Oostduitse regering-had besloten, mevrouw Zaisser uit haar ambt te zetten, doch dit besluit eerst over enige tijd bekend' te maken, teneinde de verdenking vlan een „familie-, arrestatie" te vermijden. De Noorse bergingsmaatschappij is er in geslaagd een. schip, da,t op 67 meter diepte op de bodem van de Oslo fjord lag te bergen. Het betreft hier de 2500 ton metende Binna van de rederij Olsen te Oslo. Ingez. med.-advertentie) Dagelijks feuilleton door KAY ROCHE 21 Hij stapte uit'om haar behulpzaam te zijn. „Dag Claudia, je ziet er schattig uit in dat verleidelijke ensemble." Zij lachte eens lief tegen hem. „Dag Gerald. Voor ik het vergeet, Camilla heeft je gevraagd na afloop bij ons te komen eten." „Reusachtig!" Klaarblijkelijk was hij best in zijn sas met deze ontvangst, vriendelijker dan hij gewend was en toen hij de wagen langzaam de oprit liet aflopen, besloot Claudia pax-does met de deur in huis te vallen. „Hoor eens Gerald, zou je er iets op teger. hebben een paar keer'de stad rond te i-yden of ergens heen, vóór we naar Ca.ttan ga,an?" „Wel nee!" Je kon horen dat hij ver baasd was. ,,I1< moet je namelyk iets vertellen en ik wil niet dat iemand dat hoort. Gerald, kan ik je vertrouwen in een heel belangrijke zaak? Nee, maak geen gek heid wees voor één keer eens ei-nstig! Ik heb veel te zeggen en geen tijd te verliezen." ,11c snap er niets van, lieve kind, maar ga maar door als ik ergens een lijk moet ophalen of de safe open breken, dan ben ik tot je dienst. Ja, stil maar, ik ben heus ernstig, let maar niet op mijn manier van praten, dat is aangeboren. Wat zijn ie moeilijkheden?" „Selixn Cattan houdt zijn nichtje ge vangen, om haar vader te dwingen zijn vrecïeswei'k onder zijn eigen volk op te geven. Voor het geval het hier tot een uitbarsting zou komen tussen Joden en Arabieren. Cattans vx-ouw is een Arabi sche en haar broer is Moestapha Nazzar hij zit op het ogenblik in Engeland en James neeft mij gevraagd na te gaan hoe het met zijn dochtertje stond. Ik ben een paar dagen geleden met Charlotte op theebezoek geweest en het kind had al een behoorlijk plan gemaakt om te ontsnappen, als er maar iemand was. die helpen wou. „Ik heb beloofd dat te doen en ga nu deze mantel en hoed verstoppen m een van de kamers, die Cattan aan zijn gasten laat zien. Ayesha, die een jaar of veertien is, trekt die dingen aan. Er is nog een uitgang naar de binnenplaats uit die kamer en zij komt bij ons als wij weggaan. Dan moeten wij haar weg zien te krijgen in jouw auto." Gei'ald floot eens. „Dat is geen kleinig heid! Je hebt wat aangehaald! Maar ik moet zeggen," hier klonk zijn stem vxdj bitter, „dat ik er van opkijk, dat James je daar voorspant. Weet die man niet wat gevaarlijk is en wat niet?" „Maar hij weet nex-gens van!" protes- teex'de Claudia. Toen zij de situatie nog wat had verduidelijkt en hij begreep waar het om draaide, begon hij te lachen. „Nou, ik moet je zeggen, ik heb aan heel wat vreemde zaakjes meege daan in mijn leven, maar dit doet de deur dicht. Je bent een flink meisje. Claudia, ik heb je altijd bewonderd je uiterlijk, bedoel ik, maar nu mex-lc ik dat je wat aandurft! Wat ik zeg wou, waar brengen we 'dat kind wanneer we haar hebben ontvoex-d?" „Dat is nu juist de moeilijkheid kan er Camilla niet mee opschepen. Ze weet nog van niets, om de waarheid te zeggen. Ayesha zegt, dat ze vrienden heeft die haar wel zullen verbergen tot haar vader iemand stuurt om haar te halen, maar dat lijkt mij i'islcant." „Dat zou ik ook zeggen! Nee Claudia, meisje-lief, ik geloof, dat ik nu de hel pende hand moet gaan bieden. Je mag me- niet, dat weet ik best, en waai-- schijnlijlc zul je me nog minder mogen, wanneer je gaat begrijpen waar ik ir gemengd ben, maar het is een bof, dat je mij hier inhaalt. Hoor eens, kind, zegt het woord smokkelen je iets? Er liggen hier bootjes, die hele vreemde vrachtjes naar Gibraltar brengen." „Gibraltar!" bracht Claudia „Maar wat dan?" ..Wat een meisje ben je! Neem dat maar als vanzelfsprekend aan. Voel je niets voor een baantje als liefje van een gangster? Niet? Jammer! Je gooit je bepaald weg aan die dood-fatsoenlijke James. Na GibraltarEngeland natuur lijk. Je zei toch dat ie de Forbes-en kende in Gibraltar? Nou, die moeten je toch wel kunnen helpen. Die James van je zal aan de andere kant heel wat tekst en uitleg moeten geven, maar als onze affaire een succes" wordt, zal niemand mopperen! Laat eens zien we hebben vandaag Maandag. Ik zal een of twee nodig hebben. Loopt je horloge goed? Nee hè? Best, we hebben nog net even tijd om naar een horloge maker te gaan, die ik ten volle kan aanbevelen, vóór we ons naar ons feestje begeven." „Daar begiïip ik niets van, Gerald," hernam Claudia. „We mogen niet te laat komen er hangt alles vanaf of we alles op tijd la'ten gebeuren, Het kind moet de tijd hebben zich behoorlijk aan te kleden en wij moeten met de gi'ote sti'oom weer mee, zodat de bedienden haar niet in de gaten krijgen." ..Niet tegenstribbelen, lieve kind, er is tijd genoeg ik ben vroeg en bovendien is dit een onmisbaar onderdeel. Sla eens flink met je horloge tegen de knop van het portier, wil je?" Claudia stond op het punt te protes- teren, maar toen zij Gerald aankeek was ze vei-baasd bij het zien van de totaal veranderde uitdrukking op zijn gezicht, De vadsige, indolente, cynische blik had plaats gemaakt voor iets waakzaams, vitaals. Het was en bleef een verlopen gezicht, maar vol actie. Plotseling had ze het gevoel, dat hij die zaak wel tot een goed einde zou bx-engen. Ook was ze dankbaar voor zijn onbaatzuchtige hulp. Zonder een woord te zeggen sloeg ze het glas van haar perfecte horloge aan stukken. „Braaf zo!" prees hy. „Ik hoop dat die James van je zijn geluk apprecieert. Kijk, hier woont de horloge-maker." Hij bracht de auto langs het trottoir tot staan. Zij bevonden zich nu in een van de hoofdstraten in het moderne ge deelte van de stad. Claudia had nog nooit de passage tussen twee winkels opgemerkt, waar Gerald haar nu door heen leidde. Aan het eind trok liij haar mee door een deur en een trap op; zijn hand had hij losjes om haar. arm gelegd. Bovenaan ae tra,p deed hij een deur open en ze traden een kamer binnen, die er net uitzag als iedere andere ka mer in een doodgewoon huis. Er zat een jonge man, die opstond toen zij binnen kwamen, Hij was een Europeaan, maar sprak Engels met een vreemd accent. „Is Monsieur Vex-nier thuis?" vroeg Gerald. „Deze dame wilde weten of hij haar horloge an repareren." „Hij heeft het tamelijk druk," ant- woox-dde de jongeman op aarzelende toon. „Mijn naam is Beclcett; hy repareert mijn horloge altijd voor my, zelfs als het nodig is onderdelen uit G i b r a 1 t a r te la.ten komen." Toen de jongeman dat hoorde, boog hij en liep toen haastig naar een binnen kamer. Hij kwam bijna onmiddellijk weer terug oxn hen bixuien te laten. Claudia zag een Zwitser met grijs haar die haar van achter zijn briile- glazen scheip opnam. Hij zat aan een groot bureau toen zij binnenkwahxen en stond op om hen te begi-oeten. „Goeie avond, monsieur Beckett," zei hij. „Wat kan ik voor u doen?" „Mademoiselle weet niet goed raad, het glas van haar horloge is gebroken en zij moet het ga.uw gerepareex-d heb ben. Kunt u daar dadelijk voor zorgen?" De Zwitser stak zijn hand uit naar het hox-loge. „Tt-tt!" Hij schudde het hoofd. „Mademoiselle hee'ft een ongeluk gehad?" „Ik heb het per ongeluk tegen de kruk van het portier geslagen," legde Claudia uit.. „Was Mademoiselle alleen maar beetje onvooi-ziehtig?" beknox-de haar de horloge-maker, „of was het misschien noodzaak?" Hij keek haar plotsel.'ng recht in de ogen. Claudia dacht dat dit op niets uitliep en dat zij haar kostbax-e tijd verknoeiden. „Gei'ald!" riep ze uit, „we zijn al zo verschrikkelijk laat! Kunnen wy myn horloge niet hier laten en het morgen komen halen?" „Ah, natuurlijk, Mademoiselle heeft haast. Pierre!" De jonge man kwam weer binnen. „Pierrè, neem het horloge van Made moiselle en ga eens naar de werkplaats kijk of je een glas kunt vinden, dat erop past." Toen Piex-re weg was, wendde de hor loge-maker zich tot Gerald. „Een kléine voorzorgsmaatregèl. Ilk denk wel dat Pierre te vex-trouwen is, maar men neemt niet graag' een risico heb ik gelijk of niet, monsieur Beckett?" „Het gx-ootste gelijk van de wereld! Luister eens, monsieur Vernier, wij heb ben een boot naar Gibraltar nodig, zo gauw als het maar kan." „Waarvoor?" „Voor passagiers." „Zo? tloeveel?" „Twee dames." „Twee dames? Het is geen geriefe lijke manier van reizen voor dames. „Het is de enige manier waax-op ze kunnen gaan en het is beter dat ze samen gaan." „Ik begrijp het. Vandaag is Maandag, mox-gen is onzeker. Woensdagavond zal het wel mogelijk zyn, denk ik." „Woensdag!" Gerald richtte zich nu tegen Claudia. „We moeten haar dus twee nachten verbergen en ik betwijfel of ze zelfs voor één nacht veilig is bij die vi-ienden van haar! De schurk van het drama zal zijn uiterste best doen haar terug te krijgen." Wordt vervolgd ONDER DE KEIZERSKROON GROTER fltEIIffl circusonderneming van Jos 11 Mullens, die vorig jaar saimen "W' met Bouglione reisde en, toen de gecombineerde naam Mullens Bouglione dn vex-band met wenkvergun- ningen en wat daa-r al niet mee annex is, niet meer mocht worden gebruikt, zich bij het Nederlandse pu-blxek aan diende als Cirque Géant, dient zich thans, alleen reizend, aan als „Natio naal reuze-circus", nog geheel afgezien van het Oi-rque Géant. Mullens laait op het ogenblik een grote -tent bouwen mét niet minder dan drie maneges, een enorme zit-inrichting waarop vele dui zenden bezoekers kunnen plaatsnemen. Het eerst zal deze nieuwe tent, die in de plaats Icoont van de chapiteau, die een paar jaar geleden, na de circus- brand te Utrecht in gebruik werd ge nomen. worden opgebouwd te Amster dam. En wel op het tei-rein aa.n de Linnaeusstraat, waar Mju-llens op 21 Augustus de première hoopt te geven. KLANT smj De Amerikanen zyïn, wat bedie- ijSIJ ninig in de winkels betreft, niet "01' al te veel. vex-wend. De winkel meisjes zien er, in het land waar men, als wij het wel hebben, heeft uit gevonden dat „de .klant koning is", wel aardig uit, maar om. de klant op een prettige wijze te helpen... daar ont breekt nog wel eens iets aan. Op ge vaar af, dat' die indruk zou worden gevestigd, dat de bediening ook hier te lande veel te wensen over laat het- 1 Ij, zullen -de stands zlfn, die de geen in'het algemeen, na.a.r ons OTrdee-I, 1»' vereniging Dé A'mstei-damse Ha- stellig niet het geval as vermelden ven op vijf verschillende jaar- »'W, °P gezag ven een lezer em J- paar ervaringen van een Amerikaanse LICHT-IIAVEN Even levendig a.ls de haven zelve beurzen en tentoonstellingen gaat in richten. Met lichteffecten'heèït "fnen - het kaartenmateriaal bijzondere aan trekkelijkheid weten te schenken. Zo is er een stand ontworpen, die, wanneer men er op toeti-eedt 'de toe schouwer weerspiegelt", totdat plotseling het spiegelbeeld'vervaagt en achter het glas een panorama van dé havens aan het IJ zich, om maar met Vondel te spreken, „heerlijk opendóen". Deze nieuwe stands, waarop bi'ochu- res, folders en kaat'üjes de' bëtekehis-en- de functie van dé Amstex-damse zee- en Rijnhaven duidelijk maken, zullen te zien zijn in Jeruzalem op de eerste in ternationale tentoonstelling, in Frank fort op de najaarsbeurs, in'Straatsburg op de Eui-opesè jaarbeurs, in Gothen burg op de internationale Zweedse in- dustriebeurs en te Utrecht op de na jaarsbeurs. Op de tentoonstelling in Jeruzalem zal de 'vereniging in samenwerking met Rotterdam een beeld geven van de be tekenis van de grote Nederlandse ha vens voor de af- en aanvoer van goede ren van en naar het Midden-Oosten. AV1HU RABCHINSKY lira Een lanoe blonde jongen stapte |H gisteravond op Schilhol uit het NÖk vliegtuig van Tel Aviv: de 16- jarige Avihu Rabchinsky, die in Juni j.l. winnaar wérd van een door de "Aëro'Club Israël, onder auspiciën van dë K.L;Mï, in Israël uitgeschreven wed strijd in modelbouwen. Honderdduizend formuliei-en met vragen.wai-en.er on der de jeugd van Israël verspi'eid de belangstelling van de luchtvaart en al les wat -er mee te maken heeft is daar zeer groot, bijna elke jeugdorganisatie heeft een vliegtuïgbouw-afdeling en een jury bestaande uit mensen van het Luchtvaartministerie beoordeelde welke inzenders in aanmerking kwa men om aan het tweede deel van de wedstrijd, het bouwen van een kar tonnen vliegtuig van een bouwblad, deel te nemen. Van de driehonderd mo dellen werden er tenslotte 72 goedge keurd en van deze won dat van Avihu Rabchinsky, die gisteravond op Schip hol aankwam, de eerste prijs: een ver blijf van één week in Nedex-land. Het was de eerste maal dat Avihu, die altijd te Haifa heeft' gewoond, in een groot vliegtuig, de Douglas DC 6, vloog. De luchtvaart is nu- nog zijn hobby, maar in de toekomst wil hij óf een ingenieursopleiding volgen óf een voor vlieger. In de tussentijd is hij al vast bezig vliegen te leren en sedert een jaar of drie, Ader bouw en pro beert hij al vliegtuigmodellen. MINERVAPLEIN ipjwm „Dezer dagen 'berichtte u", iImIi schrijft ons een lezer uit Ain- sterdam-Zuid, „over de nieuw bouw ten Zuiden van de Stadion kade. In het reeds bestaande deel van „deze woonwijk voor welgestelden" echter liggen nog een aantal bouw rijpe terreinen braak aan bestaande, van riolering en dergelijke voorziene straten. Als de particuliere bouwers op het ogenblik zo'n geweldige be langstelling hebben voor nieuwbouw in deze buurt, waarom blijven dan die lelijke grasvelden onbebouwd liggen, waardoor wij steeds moeten blijven aankijken tegen gepleisterde muren beplakt met reclamebiljetten? Het' Minervaplein is nog lang niet „af". Aan jje oost- en zuidzijde, zowel als aan een deel van de westzijde, kunnen nog enige grote flatgebouwen worden neei-gezet, zodat het eindelijk het plein zou worden dat de ontwerpers hebben bedoeld. Aan het begin van de M,iner- valaan bij de Apollolaan vindt men de zelfde toestand en in deze buurt zijn nog verschillende andere gereed lig gende bouwterreinen aan_te wijzen", aldus onze lezer. De moeilijkheid is echter dat er geen gegadigden a'oor de bedoelde terreinen, waar hoge bouw is geprojecteerd, zijn te vinden. Wat het MinerA'aplein be treft: hier zal nog een gebouw moeten verrijzen, in harmonie met de rest van het plein dat als een monumen taal geheel is ontworpen en waarmee indertijd architect Blaatiw (die onder anderen het gebouw achter de gevel van het ln 1929 vex-brande Leidse stadhuis ontwierp) een prijsvraag I heeft gewonnen. toerïste. Zulks naar aanleiding van het onider En tenslotte vei-melde a'oorval van Amstex-damse hulpvaardigheid jegens een pankerende automobilist. De Amerikaanse dan, die van ge boorte Nederlandse is en onze taal nog goed spreekt, kocht in een winkel een paneel van ingelijste tegels. Zy wilde toen nog een losse tegel kopen, die te midden van andere hoog aan de wand hing. De verkoopster opperde echter bezwax;en de tegel te verkopen: hij hing te-hoog. De koop ging dan ook niet door. Op dezelfde middag wilde zy in een andere winkel een geëtaleerde pop, die voor 42 gulden geprijsd stond, kopen. Opnieuw een weigering; om da pop uit de etalage te nemen moesten een paar koffers worden verplaatst. Gevolg: een teleurgestelde toeriste. Een kleinigheid slechts? Maar vaak bepa len kleinigheden de indrukken, die men „van een land krijgt en. de sympathie, die men voor een land, dat men be zoekt, opvat. KALENDER Aanstaande Zaterdagavond om a.oM tïtir geeft Henk Loohuya een orgelcon cert in de Nieuwe Kerk. TEMIDDEN van de Drietanders, op een zonnige weg door een jonge bosaanplant in de Peel, ontmoet ten wij George. Gèoi-ge van „Aan- en afvoer troepen". Hij kwam uit een klein plaatsje in het meest Oostelyke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, en als hij thuis op de dyk klimt (die in de nacht van de ramp doorbrak, maar nog dezelfde Zondag, mede dank zij de hulp van vele Belgen werd gedicht) ziet htf uit ovei- de gorzen van het verdronken land van Saaftinge. George was een zeer spraakzame jongeling. Hij sprak een Vlaams zo beeldend, als men het zich maar mocht wensen en hij liad een natuurlijke vreugd de iii het vertellen. En George was het dan, die ons de geheimen vertelde van de kermisartisten, die zich met touwen laten vastbinden, in een zak stoppen, om' zich dan in bliksem-tempo te be- vi-ijden. Het geheim schuilt in de platte knoop. Met een dik touw valt er in een platte knoop altijd speling te krijgen. En omdat de meeste mensen alleen de platte knoop gebruiken, a'erbaast de kei-mis-artist altijd Aveer de omstan ders met zyn vaardigheid om zich van zijn boeien te bevi'ijden, hoe stevig schijnbaar zijn polsen ook zijn gebon den. Nu is Geoi-ge de zoon van een visser en op de schuit van zijn vader heeft hij ampele gelegenheid gehad om zich de kunst van het leggen van knopen meester te maken. Ook de mastwórp. Juist deze mastworp staat in kwade reuk bij kermisax-tisten. Want deze knoop heeft de eigenschap, da.t hij, btf trekken of vieren, alleen maar vaster komt te zitten. Toen zulk een artist op de kermis in Hulst of daaromtrent zyn kunsten zou vertonen wees hii George dan ook resoluut af als gegadigde bij het binden.. Hij ha.d dan ook a.l lang gezien dat George een schippei-spex droeg Een paar maanden later ver toonde, op een andere Zeeuwsch- Vlaamse kei-mis, dezelfde boeienkoning zijn kunsten. En weer was George va.n de partij. Maar ditmaal zonder schip perspet.'. De boeienkoning zag eerst te laat de vaardigheid A'an de h an dep van George. „Ik doe het ook maar voor myn boter ham", fluisterde dé kx-achtmens ontzet. „Kalm maar", suste George, „ik leg er geen andere knopen öp". De boeien koning kon weinig andei-s doen dan zich met goed fatsoen in de zak te laten stoppen. Het eerste halfuur ver liep zonder dat er iets anders geschied de. dan dat er véél beweging was in de zak. I-Iet tweede halfuur werd het publiek ongeduldig, want wie er ook verscheen, géén boeienkoning. De zak bleef dicht, En ten slotte heeft het publiek maar eens cekeken hoe het er bri stond: de handen A'an de boeienkoning zaten nog "olkomen \'ast. geklemd in de greep •van de mastworp. T-Ief regende vee! munties in zyn hoedmaar <3« vruchten van een half-spottende med«* lijdendheid smaakten hem niet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2