ALGEMEEN HANDELSBLAD Leven in Frankrijk ten dele verlamd McCarthy valt amerikas bondgenoten aan güicntre Jlmeterdam^cl^G j&oimmt Toestand der gevangenen bevredigend Ruim 2.5 millioen voor verhoging productiviteit KONINGIN BEZOCHT KRUININGEN WARMmet kans op onweer 126e JAARGANG No. 41174 Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Stakingen breiden zich nog uitopstoppingen in de havens Ook staking in de particuliere bedrijven? - (Van een correspondent) Parijs, 12 Augustus. HET gaat in Frankrijk van kwaad tot erger. De stakingsgolf breidt zich nog uit en heden is de toestand aldus, dat er maar een paar treinen rijden, dat in Parijs de busdiensten en de Métro zijn stopgezet, dat de gas- en electriciteitsvoorzieningen tot een minimum zijn beperkt en in de mijnen de arbeid voor een groot deel stilligt. Hedenochtend werd gemeld dat de Force Ouvrière voor morgen een staking van 24 uur heeft afgekondigd voor het personeel van de banken, verzekeringsmaatschappijen, winkels en particuliere kantoren. De staking van de vervoersdiensten en van de gas- en electriciteits- bedrijven is gemeenschappelijk door de socialistische Force Ouvrière en de communistische C.G.T. uitgeroepen. Zij zou 24 uur duren. De medische verzorging is, met uitzondering van de ziekenhuizen, tot een minimum beperkt. De Franse regering heeft tot dusver nauwelijks gereageerd op de alarmerende toestand. Zij schijnt verrast te zijn door de plotselinge heftigheid der beweging. Officiële onderhandelingen met de stakings leiders zijn niet aan de gang. Wel zijn regeringspersonen bezig de vakbonden uit te leggen, dat de vrees over de voorgestelde regerings decreten ongegrond is. Hedenavond zal minister-president Laniel om 20 uur door de radio een oproep tot het Franse volk richten. Van morgen heeft een delegatie van socialistische Kamerleden onder leiding van Guy Mollet een onderhoud met minister-president Laniel gehad. Hoe paradoxaal de toestand is blijkt uit het volgende: De staking werd uit geroepen naar aanleiding vani de tekst van decreten, waarvan men v e rm o e d- d e dat zij ongunstige voorwaarden schiepen voor de pensioengerechtigde ambtenaren en beambten. De decreten zélf waren nog niet gepubliceerd en door het kabinet zelf nog niet goedge keurd. De regering heeft vertegenwoor- AARDBEVINGEN IN GRIEKENLAND Volgens voorlopige gegevens die zijn verstrekt door het Griekse Mini sterie van Binnenlandse Zaken over de aardschokken diie gedurende de laatste drie dagen de Ionische eilan den teisteren, hebben op het eiland Cephalonie minstens 150 mensen het leven verloren, terwijl 250 andere per sonen verwondingen hebben opgelo pen. De Griekse premier Papagos heeft gisteravond via de radio het woord ge richt tot het Griekse volk en namens de regering het medeleven met deze ramp betuigd. Een landingsvaartuig mei medisch personeel, tenten en ander materiaal Is voor de hulpverlening ln de zwaargetroffen haven Argostoli aan gekomen. Dinsdagavond waren alle verbindin gen tussen Patras en de eilander, Cephalonle, Zakynthoe en Ithaki ver broken. Samts een stad van 15.000 Inwoners, werd totaal vernield. Na Iedere aardschok kwam de zee 200 meter het land binnen en wolken stof bedek ten de steden. De Minister van Sociale Zaken, die een rondreis door het ramp gebied maakt, heeft de regering mede gedeeld, dat hij er een ongekende ver woesting heeft aangetroffen. Het tot nu toe bekende dodencijfer zou ver lig gen beneden de officieuze getallen. Vele slachtoffers liggen nog onder de puin hopen. Koning Paul en Koningin Frede- rika, die op hun zomerresidentie ver bleven. zullen in verband met de ernst van de toestand te Athene terugkeren. Geen treinen Amsterdam- Parijs Wel door Oost-Frankrijk naar Bazel De tremen van Amsterdam naar Pa rijs lopen slechts tot de Frans-Belgische grens. De treinen die van Parijs naar Amsterdam moeten rijden lopen slechts van Brussel af. Wegens de verwarring- in de materieel-omloop, die de staking heeft teweeg gebracht, hebben de trei nen niet hun normale samenstelling. De treinen van Nederland via Brussel, Luxemburg door Oost-Frankrijk naar Bazel en terug lopen tot nu toe volgens de dienstregeling. digers van alle vakbonden uitgenodigd het overleg. Er w dus door de vak bonden een staking uitgeroepen tegen decreten, bij welker opstelling zij zelf betrokken zijn. In staking zijn 400.000 spoorwegar beiders, 220.000 beambten van de P.T.T., enige honderdduizenden mijn werkers. De staking, welke de meeste schade aanricht is die bjj de Posterijen. Niettegenstaande de regering militai ren en politie met het ledigen der brie venbussen heeft belast, is er gedurende een volle week reeds geen post bezorgd. Hier en daar, o.a. in Clichy, zijn volle brievenbussen in brand gestoken. Door het uitvallen van de telefoon zijn de handelstransacties ernstig belemmerd. Het General Postoffice te Londen heeft bekendgemaakt dat op verzoek der Franse Posterijen alle post in Engeland zal worden vastgehouden. Met de buitenlandse toeristen is het IN KOREA: Opnieuw zjjn te Panmoenjon 400 ge allieerde krijgsgevangenen uitgeleverd. Amerikaanse artsen, die de teruggekeer de soldaten onderzoeken, hebben er him verbazing over uitgesproken, dat de mannen zo gezond zijn. Bijna iedere gevangene had vele maanden in een communistisch gevangenkamp aan on dervoeding geleden, maar werd kenne- '"k in de afgelopen maand goed gevoed, lus deze artsen. Een psychiater deelde mede, dat van de gevangenen, die hij had onderzocht er slechts acht aan ernstige geestesstoringen leden. Dit lage aantal was volgens hem slechts te wijten aan het hoge sterftecijfer onder de gees teszieken in de communistische gevan genkampen. Met een Amerikaans trans portschip zijn vanuit Inchon 325 vroegere Amerikaanse gevangenen naar de Ver enigde Staten vertrokken. Aan boord be vinden zich een aantal agenten van de inlichtingendienst, wier taak het is uit te zoeken of zich onder hen misschien lieden bevinden, die zich tot het commu nisme hebben bekeerd of de communis tische leer in zich hebben opgenomen. droevig gesteld. Vele duizenden zijn ge strand en willen zo vlug mogelijk het land verlaten. De vliegtuigen zijn vol geboekt en de particuliere bussen kun nen het transport niet verwerken. Te Parijs wachten 506 Ierse invaliden, die uit Lourdes zijn teruggekeerd, op ver voer. Gehoopt wordt dat de Ierse lucht vaartmaatschappij vliegtuigen zal stu ren om ze op te halen. De vijf gestran de passagierstreinen met ongeveer H. M. DE KONINGIN, die gisteren per helicopter de getroffen gebieden in Zeeland bezocht, tijdens haar rond gang door het zwaar geteisterde Kruiningen, dat slechts een paar weken geleden werd drooggelegd (Men zie ook het verslag op pag 3, tweede kolom) 15.000 reizigers ergens de buurt van Limoges zijn nog steeds niet verder gereden. Verpleegsters zorgden ervoor dat de zuigelingen onder de passagiers van melk werden voorzien. Uit Limoges worden levensmiddelen gezonden. Een opstopping heerst in de haven van Le Havre, waar gisteren vijf trans atlantische schepen (de United States, de lie de France, de Normandië, de Presidente Perón en het Nederland se schip De Groote Beer) arriveerden. De debarkerende passagiers dwalen in troosteloze stemming rond: de douane-- ambtenaren zijn een ,,dienstïjver-actie' begonnen en controleren de bagage tot in de finesses. Alle passagiers van de Amerikaanse schepen ontvingen een pakket met een complete maaltijd er in. De officieren en manschappen van de koopvaardij te Duinkerken zijn voor 24 uur in staking gegaan. Het bestuur der Socialistische Par tij heeft haar 105 afgevaardigden in de Kamer opgedragen de voorzitter der Nationale Vergadering te verzoeken de Volksvertegenwoordiging, die op reces is, bijeen te roepen. De Communistische Partij gaf haar 101 afgevaardigden de- zelfde opdracht. Beide partijen zijn door, 206 leden in het parlement vertegen woordigd. Er ontbreken drie stemmen, welke nodig zjjn om de Volksvertegen woordiging te doen bijeenroepen. WANNEER de stakingsgolf, die thans Frankrijk overspoelt en chaotische 'toestanden veroorzaakt, zal zijn teruggetrokken en het leven zijn nor male loop hervat, zullen zowel de rege ring als de vabkondleiders waarschijn lijk enigszins beduusd staan te kijken bij cle aangerichte schade, materieel en stellig ook moreel. Want deze stalling vindt haar oorzaak niet in een tastbaar arbeidsconflict, doch zij werd afgekon digd op grond van de vermoedelijke wetsdecreten, welke nog niet waren gepubliceerd. De regering van Laniel, die 28 Juni 1.1. aan het bewind kwam, werd door de Nationale Vergadering gemachtigd tot het einde des jaars per decreet bezuinigingen en hervormingen te verwezenlijken. Hiervan heeft Laniel gebruik gemaakt om bezuinigingen te voeren, welke naar men aannam het personeel van de Spoorwegen, de P.T.T. en de burgerlijke diensten in de eerste plaats troffen. De verwachte decreten, die de beter-gesitueerden zou den aanpakken, zijn nog niet openbaar gemaakt. De socialistische Force Ouvrière nam het initiatier tot een stakingsbeweging, welke als een vreed zaam protest was bedoeld, doch in enkele uren tijcis tot een manifestatie van gevaarlijke proporties uitgroeide. De Force Ouvrière echter bezit uitslui tend een overheersende positie onder het personeel van de P.T.T,wat de spoorwegarbeiders en de openbare ver voersdiensten en nutsbedrijven betreft. Is het de communistische C.G.T. (Con- fédération Générale du Travail), die de lakens uitdeelt. Nu is het duidelijk, dat de Force Ouvrière noodgedwongen in concurrentie is getreden met de C.G.T. die er in is geslaagd zich van de actie meester te maken, met gevolg dat de Force Ouvrière hier en daar meeloopt en tezamen met de C.G.T. oproepen tot bepaalde diensten richt om het werk neer te leggen. Hier doet zich immers een goede kans voor de communisten voor. die reeds drie jaren proberen alle arbeiders ln een omvangrijke stakings actie te verenigen. De regering van La niel neemt een vrjj laconieke houding aan tegenover het conflict, dat elk ogen blik tot gewelddaden zou kunnen lei den. Zij onderhandelt niet openlijk met de vakbonden, doch betrekt deze in het overleg over de opstelling der decreten. T f ET is thans wel duidelijk dat de sta king', welke aanvankelijk alleen tegen de decreten was bedoeld, thans tegen de regering zelf is gericht en dus een politiek karakter krijgt. In de boezem van het kabinet heerst ver deeldheid over de verdere bezuinigin gen, welke worden overwogen. Dit ver zwakt Laniels positie in hoge mate en (jDagp/ijks commentaaiy die van Frankrijk nog meer. De econo mische gevolgen doen zich reeds gevoe len, het zakenleven is ten dele verlamd, de goudprijs stijgt en er worden zware verliezen geleden. Het is zeker niet overdreven te verklaren dat de geheh Europese integratie op het spel staat indien Frankrijk het zwakke en onbere kenbare element in Europa blijft. Tel kens weer geven de Amerikanen te ver staan, dat Duitslands betrekkelijke po litieke stabiliteit voor hen meer hou vast biedt bp het vastleggen hunner Europese politiek in geval er* geen FransDuitse verzoening mogelijk is Mocht Laniel falen en het veld moeten ruimen, dan zou een nieuwe crisis mis schien de politieke partijen tot bezin ning kunnen brengen om tezamen eer waarlijk sterke regering te vormen, eer regering van het midden met de radica len en de socialisten. Daarbij zou kun nen worden gedacht aan- de leider dei- Radicale Partij, Mendès-France, die in Juni jl. een poging deed tot vorming van een links-coalitiekabinet met een dras tisch bezuinigingsprogram. Hjj zette uiteen dat oorlogvoeren in Indo-China een geheel nieuw leger scheppen, her- stel- en bouwplannen uitvoeren, sociale voorzorgen treffen en dan bovendien nog een goed leven leiden een onmoge lijkheid is. Hij kreeg zijn investuur niet, daar de rechtsen en de communisten. tegen hem stemden. OOK DE WATERVOORZIENING hier en daar in Frankrijk door de sta kingen stopgezet. Inwoners van een klein plaatsje in ds buurt van Boulogne halen hier water van een brandweer wagen. O.a voor aanleg waterloopkundig laboratorium in de open lucht Tegenoffensief na débacle Wegens hun handel met communistisch China New York, Augustus SENATOR McCarthy is niet lang in het defensief gebleven. Hij heeft bak zeil moeten halen in zake de benoeming van zijn assistent Matthews, nadat President Eisenhower diens aanval op de Protestantse geestelijkheid .deplorable" had genoemd. Hij heeft afgezien van een verhoor van oud- President Truman, nadat de F.B.I, hem had verzekerd, dat Truman de lijst met 150 Amerikaanse spionnen, die Mackenzie King van Canada volgens McCarthy in 1945 zou hebben verstrekt en waaraan Truman „niets zou hebben gedaan", nooit onder ogen heeft gehad. McCarthy moest verder zijn voornemen opgeven om personen van de Central Intelligence Agency (Spionnagedienst) te dagvaarden. De olijftak, door hem toegestoken aan de drie Democratische leden, die aan zijn commissie van onderzoek de rug hebben toegekeerd, werd botweg afgewezen. Dat waren heel wat tegenslagen voor de machtige van Wisconsin die allen achter zich heeft, die met hun vuisten in plaats van met hun hersenen den ken... en dat zijn er méér dan men vermoedt. Doch zijn gewoonte getrouw om zijn aftochten te dekken door aan vallen in nieuwe richtingen en zo snel mogelijk zijn rol van Rattenvanger van Hamein te hervatten, heeft hij terstond offensief geopend tegen de landen, handeldrijven met Communistisch China. Dit is een aanval op twee fron ten tegelijk; hij is gericht zowel tegen die landen als tegen het State Depart ment dat constant weigert die handel af te keuren. De regering meent, dat niet het recht daartoe heeft. McCarthy heeft zich nimmer door dit argument laten overtuig-en en hp zal zeker op ruime schaal instemming vin den voor de goed-klinkende leuze dat het „een schandelijke politiek is, met de éne hand tegen de vijand te vech ten en met de andere handel met hem te drijven". Het rapport dat hij heeft gepubliceerd, wordt zelfs door personen die gewoonlijk niet zijn zijde kiezen „gematigd, en een opsomming van blijk baar onweerlegbare détails genoemd, zoals Arthur Krock zich in de New York Times uitdrukt. Ook de N.Y Herald Tribune bespreekt het in opmer kelijk welwillende termen. Het blad is getroffen door de bijzonderheden, die het geeft, maar doet opmerken, dat het standpunt van de regering in de laatste jaren is geweest, dat vrijheid van han del ln niet-strategische goederen met Peking meer voor. dan nadelen ople verde voor de veiligheid van de vrije wereld. In de toekomst zal men volgens de Tribune voor ogen moeten houden, dat zowel de Westerse bondgenoten als de communisten er wel bij varen. Aan het slot van zijn hoofdartikel zegt de Tribune, dat Amerika in ieder geval zijn bondgenoten niet kan dwingen, te gen hun eigen belangen in té gaan, daar dit de zaak van Amerika's veiligheid niet zou dienen. Uit de beheerste toon van het blad bljjkt echter duidelijk, dat het de campagne ditmaal niet als louter demagogisch beschouwt, en dat een groot blad zich niet kan veroorloven, er een loopje mee te nemen. Dit alles doet voorzien, dat de rege ring zich in dit geval moeilijker McCarthy zal kunnen afmaken dan ge woonlijk, ook al beschouwen sommigen de publicatie vaat het rapport zo spoe- Uit het fonds van dertig millioen van de tegenwaarderekening, dat is bestemd voor de verhoging van de productiviteit in Nederland zullen, krachtens overeen stemming tussen de Nederlandse en de Amerikaanse autoriteiten, gelden tot een bedrag van 2.776.000 ter beschikking- komen voor de financiering van vier productiviteitsprojecten. Een bedrag van 2,3 min zal ter be schikking worden gesteld van de stich- Noordkoreaanse vice- premier pleegt zelfmoord i een uitzending van de Noord koreaanse radio werd medegedeeld, dat de Noordkoreaanse vice-premier Hoe Kai onlangs zelfmoord heeft gepleegd. Redenen werden niet bekend gemaakt. Hoe Kai. die een graad gehaald heeft aan de Universiteit van Moskou, keerde in 1945 uit de Sowjet-Unie in Noord- Korea terug en werd het vorig jaar tot vice-premier benoemd. In welingelichte kringen te Tokio meent men, dat ver band gelegd moet worden tussen deze zelfmoord en de jongste zuivering in Noord-Korea. ting Waterbouwkundig Laboratorium te Delft, die deze gelden zal gebruiken voor een waterloopkundig openlucht-laborato rium. Dit zal dienen voor proefnemingen op groter-e schaal, dan in het bestaande laboratorium te Delft mogelijk zijn. Een onderzoek woi-dt ingesteld naar de mo- elijkheid van vestiging in de Noord- 'ost-Polder. De centrale organisatie voor Toe} Natuurwetenschappelijk Onderzoel f 400.000 ontvangen om het in toepassing brengen van resultaten van in Nederland verricht onderzoekingswerk te bevorde ren. Tot dit doel zullen personen worden aangesteld die enerzijds de Nederlandse bedrijven op de hoogte zullen houden van uitkomsten van onderzoekingswerk en hun practisehe toepasbaarheid en ander zijds de centrale organisatie zullen in lichten over technische problemen bjj de oplossing waarvan deze organisatie be hulpzaam kan zijn. Een bedrag van 70.000 zal woraen verstrekt aan de Ned. Federatie van Vlassersverenigingen voor financiering van een aantal activiteiten tot verhoging van de productiviteit in de vlasnijver- heid en tot stimulering Van de afzet van vlas en vlasproducten. Ten slotte zal het bedrag van 45.000, dat aan de stichting cursussen te Delft onlangs ter beschikking is gesteld voor het instellen van een productiviteitson- derzoek in kleine metaalbedrijven, met f 6,000 worden verhoogd voor de finan ciering van additionele uitgaven. ZF.S GEWONDEN TE OLDEBROEK Projectiel viel binnen de veïligheidsgrens Gisterochtend zijn tijdens een oefening van onderdelen der vierde divisie in het artillerie-sc.hiet.kamp bij Oldebroek zes personen gewond doordat een projectiel, afgevuurd uit een stuk veldgeschut van 25 ton, binnen de veiligheidsgrens is ge vallen. Twee van hen zijn ernstig ge wond opgenomen in het Militair Hos pitaal te Zwolle, maar verkeren buiten direct levensgevaar. Yier anderen wer den licht gewond. Twee van hen zijn overgebracht naar het Militair Hospi taal te Utvecht en twee naar de leger plaats 't Harde. Het ongeval gebeurde tijdens de oefe ning van een compagnie in de aanval, gesteund door zware mitrailleurs, mor tieren. artillerie en vliegtuigen waarbij gebruik werd gemaakt van scherpe munitie. Alle voorgeschreven veilig heidsmaatregelen waren getroffen, zo deelt de legervoorlïchtïngsdienst mede. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Ook hogere salarissen voor gemeentepersoneel De minister van Binnenlandse Zaken heeft een brief gericht tot de colleges van B. en W., waarin hij deze uitnodigt in aansluiting op de maatregelen tot verbetering van de financiële positie van het burgerlijk personeel de totstand koming te bevorderen van overeenkom stige voorzieningen voor de werklieden en de middengroepen der ambtenaren van hun gemeenten. Egypte en Rusland sluiten handelsverdrag Het Egyptische kabinet heeft een handelsovereenkomst met Rusland goed gekeurd op grond waarvan Egyptische katoen geruild zal worden tegen oor- logsmiaterieel en petroleum. De minis ter van Buitenlandse Zaken, Fawzy, heeft de economische commissie voor de uitbreiding vian de handel medege deeld, dat Rusland wapens en ander zwaar materiaal aan Egypte kon leveren. dig na de reeks nederlagen als een poging van de Senator om met Eisen hower en Dulles een oude rekening te vereffenen. Men is in regeringskringen offensief van de „headline hunter", allesbehalve gerust over het nieuwe vooral omdat in de boezem van de re gering zélf verschil van mening over dit o'nderwerp bestaat. Het rapport stelt dit feit onbarmhartig in het licht, door de contrasten te doen uitkomen tussen de verklaringenvoor zijn commissie afgelegd namens de departementen van Defensie en van Buitenlandse Zaken. MINISTER van Defensie Wilson gaf als zjjn mening te kennen, dat de verscheping van alle goederen en de verlening van alle diensten (hetgeen op scheepsruimte slaat) aan de Chinese communisten en de Noord-Koreanen direct of indirect tot hun economisch en militair potentieel bijdroeg; een hoofdambtenaar van het State Department verklaarde echter: „Wij trachten op dit ogenblik niet het stopzetten van alle handel en scheep vaart op Communistisch China te be werkstelligen. Het geval van Harold Stassen (direc teur van Mutual Security) illustreert hoe éénzelfde persoon twee verschillende opvattingen kan verkondigen, hetgeen op besluiteloosheid kan wijzen, of op de terreur die McCarthy uitoefent. Voor diens commissie verklaarde Stassen im mers: „De politiek van de regering is er op gericht, alle handel met Commu nistisch China af te snijden", terwijl hrj na verschijning van het rapport, in een televisie-interview, dat w-jj gadesloegen, zich volkomen oneens verklaarde met de conclusie van McCarthy, dat de rege ring „a shocking policy" volgt. Stassen betoogde, dat een volledige blok kade zou moeten uitlopen op een bom bardement van China, terwijl het stre ven van de regering juist is de oorlog in Azië te beperken in plaats van hem uit te breiden. Hij betoogde dat de han del, die de bondgenoten met China drij ven, zich tot niet-strategische goederen ben om zich economisch op de been te beperkt; dat zij die handel nodig heb- houden; dat men zjjn bondgenoten niet de duimschroeven kan aanzetten; dat president Eisenhower naar vrede streeft en dat men dit doel niet kan bereiken door beschuldigingen of bedreigingen tegen zijn geallieerden te uiten. jT\E handel met China heeft volgens het rapport een record bereikt de eerste drie maanden van dit jaar; de voornaamste landen, wier onderdanen daarin worden beschul digd, zijn Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, België, Luxemburg, Nederland, Italië, Noorwegen en Zweden. De controverse berust ten dele op verschillen van opvatting omtrent wat wel, en wat niet strate gische goederen zijn. Gedurende de verhoren voor de commissie van on derzoek is bv. het verwijt tot de Britse regering geuit, dat zij haar classificatie4ijsten geheimhoudt. Uiteraard is McCarthy het echter eens met minister van Defensie Wilson (wiens mening, zoals gezegd, niet door het State Department wordt gedeeld) dat „alle" goederen en diensten aan „het potentieel van de communistische agres sors in Azië ten goede komt." Volgens het rapport zou de handel van de betrok ken landen met China sedert de oorlog in Korea 2 milliard dollar hebben bedra gen, waarbij in het eerste kwartaal van 1953 163 schepen met westerse vlag, waaronder 100 Engelse, betrokken zou den zijn geweest. rapport, j, zen, voortvloeiend uit het embargo van Rood China, door ons land en enkele van onze kleine bondgenoten moeten worden ;edragen, doch te zwaar worden geacht •oor onze grotere Europese geallieerden waarom wij wel Panama en Grieken land hebben bewogen om die handel te staken, maar niet Engeland, Noorwegen en andere landen, die een bloeiende han del met onze gemeenschappelijke vijand, de Chinese Volksrepubliek drijven." W eersverwachting PLAATSELIJK ONWEER De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Warm tot zeer warm weer met plaatselijk onweer. Overwegend matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. (Opgemaakt heden 10 u.) Temperatuur tè Amsterdam, heden aan het IJ ('kop Handelskade) 8.40 u„ 21.7 gr. C., luchtdruk 1019.4 mitliibaren of 764.6 mm., windrichting en -kracht Zuid 2, max. temp. gisteren 24.0, min. temp. 16.3, geen neerslag. Zon heden onder 20.11, morgen op 5-20maan heden onder JjjP 20.41, morgen op 9.33. Eerste kwartier 17 Augustus. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D tïelsinki onbew. W 5 21 0 Stockholm licht bew. NW 2 24 0 Dslo nevel O 1 23 0 Kopenh. onbew. NO 3 22 0 Amsterdam half bew. ZO 3 22 0 Edinburgh zw. bew. windstil 22 0 honden onbew. O 2 28 Luxemburg onbew. NO 3 2S 0 Parijs half bew. windstil 32 0 3ordeaux licht bew. zzo 4 34 0 Grenoble onbew. windstil 29 0 Nice onbew. NW 3 28 0 3enève nevel windstil 30 0 Sürich nevel windstil 28 0 hocamo onbew. O 2 27 0 Berlijn onbew. O 3 27 0 Frankfort nevel ONO 2 31 0 tfünchen nevel windstil 26 0 Wenen onbew. windstil 27 0 Innsbruck nevel windstil 30 0 Rome onbew. NNO 4 33 0 A. windrichting; B. indsnelheïd meter p, 3ec.C. max. temp. gisteren; rslag WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 3.57 0,11), Trier 1.17 (—0,03). Koblenz 2.44 (—0,05), Keulen 2.28 (—0,06). Ruhrort 4.36 (—0,12), Lobith 10.45 (—0.06), Njimegen S.2S (—0,10), Arnhem S.30 (—0.07), Eefde 3.49 0,10), Deventer 2.53 (—0.08), Namen la Plante 1.39 (-f-0,03). Borgharen 38.98 (—0,53), Belfeld 10.86 (—0.02). Grave 4.60 (0). Weeroverzicht In de afgelopen uur voltrokken zich belangrijke wijzigingen in de lucht- drukverdeling boven West-Europa, die tot gevolg hadden, dat zuidoostelijke winden zeer warme lucht vanuit Frank rijk naar ons land voerden, aldus het K.N.M.I. Zag het er Maandag nog naar uit, dat de fronten van een oceaande pressie ons land vandaag dicht zouden nadereyi, gisteren werd liet reeds duide lijk, dat dit niet het geval zou zijn. Een gebied van hoge druk, dat Maan dag nog boven de Golf van Biscaye lag, trok vrij snel naar de Noordzee en ver volgens naar Noord-Duitsland en nam nog in betekenis toe. Hierdoor ontwik kelde zich boven West-Europa een zuidoostelijke luchtstroming, die ener zijds de invloed van de oceaandepressie nog op grote afstand hield en ander- ~s zeer warme lucht naar ons land transporteerde. Gisteren kwamen in Frankrijk en in Zuidwest- Duitsland reeds op véle plaatsen maximumtempe raturen van meer dan 30 graden voor in Zuid-Frankrijk steeg het kioik op en kele plaatsen zelfs tot ruim S5 graden. Het is te verwachten dat het zeer warme weer tot morgen zal aanhouden, maar de onweerskansen nemen ziender ogen toe, zodat mogelijk reeds in de loop van de dag enige afkoeling zal op treden. De algemene luchtdrukverde ling blijft echter zodanig dat ook na morgen nog warm weer verwacht mag worden, zij het dan wat minder warm dan vandaag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1