ALGEMEEN HANDELSBLAD Chaotische toestand in Frankrijk VERSCHIL VAN ZES MAANDEN 3flieun>c Jlmstcröamöc^c gourant Bezorgdheid over terugkeer van alle gevangenen Liberale overwinning bij Canadese verkiezingen Liberaal succes in Canada Mossadegs overwinning thans volledig 126e JAARGANG No. 41173 Waam. directeur: mr BL M. PLANTEN DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953. "N Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-249 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Staking opnieuw opgelaaid, weinig treinen, geen post en telefoon, stilstand in de mijnen ALGEMENE STAKING DREIGT T\E pogingen van het Franse communistische vakverbond, de C.G.T. (Confédération Générale du Travail), om de leiding in de stakings beweging te nemen, dreigen met succes te worden bekroond. Gisteravond riep de C.G.T. het spoorwegpersoneel tot een nieuwe staking op en heden ochtend was de toestand bij de spoorwegen wederom zeer chaotisch. De Gare St Lazare en de Gare Montparnasse waren gesloten, aan de Gare du Nord lag het verkeer geheel stil. Van de Gare de Lyon en de Gare d'Austerlitz vertrokken alleen treinen naar de voorsteden. Uit de provincie wordt gemeld dat vijftien personentreinen met ongeveer 15.000 passagiers midden op de weg bleven stilstaan. Er ontstonden verhitte twistgesprekken tussen de stakers en de gedupeerde reizigers; het Franse publiek, dat aanvankelijk met de stakers sympathiseerde, raakt vermoeid door de periodieke arbeidsconflicten, die het openbare leven en zijn particuliere leven verlammen. De socialistische vakbond, de Force Ouvrière, heeft lang beraadslaagd over de oproep van de C.G.T. om een nieuwe staking te beginnenzij vreest door de communisten op sleeptouw te worden genomen. Doch de Bond van Spoorwegarbeiders uit haar mid- Pullman uit Parijs kwam op tijd aan D-trein naar Parijs staat aan de Franse grens Evenals bij de staking van vorige week is ook nu de toestand wat betreft het treinverkeer van en naar Frankrijk zeer onoverzichtelijk. In strijd met de sombere geruchten is de Pullman- trein uit Parijs vanochtend op tijd in ons land aangekomen. Daarentegen zou vol gens ontvangen berichten de D-trein naar Parijs, die gisteravond om 20.10 uur uit Amsterdam is vertrokken, van ochtend nog aan de Belgisch-Franse grens staan. De Ned. spoorwegen laten de treinen normaal vertrekken, maar weten niets van de gang van zaken in Zuid-België. den, die 32.000 leden telt, gaf op eigen gezag zijn leden opdracht „aan de zijde van hun kameraden de strijd aan te binden." Daarentegen heeft het katholieke vakverbond (72.000 spoorwegarbeiders) geweigerd zich aan te sluiten. Uit alles blijkt dat de C.G.T. wil aansturen op een algemene staking. In Noord-Frankrijk heeft meer dan de helft der mijnwerkers ge'hoor ge geven aan de communistische sta- kingsoproep; in tal van mijnen ligt die arbeid stil. De minister voor de Posterijen, Pierre Ferri, heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat hij al het personeel bij de interlocal e telefoondienst, dat geen ge hoor heeft gegeven aan de order tot hervatting van de arbeid, heeft ge schorst. De Bond van Vakverenigingen van Politiepersoneel heeft er bij minis ter-president Laniel tegen geprotesteerd, dat politiemannen zijn gebruikt voor het rondbrengen van brieven. De minister van Financiën, Edgar Faure, deelde op een persconferentie mede, dat er noodzakelijk enige tyd zal moeten verlopen, alvorens de bezuini gingen en hervormingen volledig effect zullen kunnen hebben. Later in deze Dulles weer in Ver. Stalen Verschil van opvatting tussen Dulles en Rhee blijft— Londen wil ook VN-hulp voor Naord-Korea TAiE Amerikaanse minister Dulles is gisteren in de V.S. teruggekeerd TJ van zijn bezoek in Korea. Hij heeft te Denver, waar Eisenhower met vacantie is, rapport uitgebracht aan de president en daarna in een persconferentie verklaard, dat hij bevreesd is, dat de communisten geallieerde gevangenen achter houden, omdat die van misdrijven zijn beschuldigd. Zou dit geschieden, dan zullen ook de geallieerden lieden moeten achterhouden, die zich in de kampen aan misdaden hebben schuldig gemaakt. De Y.N. zouden worden verwittigd van schending van het bestand door de Noord-Koreanen, als niet alle gevangenen terug keerden. Dulles ontkende voorts, dat hij geheime afspraken had gemaakt met Rkee. De communisten hebben meegedeeld, dat in hun kampen 1050 niet-Koreaanse geallieerde gevangenen zijn overleden. De geallieerde soldaten, die gisteren werden uitgewisseld, zagen er goed ge kleed en gevoed uit. Intussen, blijft er verschil van opvat ting bestaan tussen Dulles en Syngman Rhee over de resultaten van hun bespre kingen. Rhee heeft verklaard, dat hij z(jn troepen tijdens het bestand zal trai nen voor een eventueel offensief, als de politieke conferentie er niet in zou sla gen, de eenheid van Korea te verwezen lijken. „Men is het erover eens gewor den, dat de zestien verenigde landen, waaronder de V.S., zo de politieke con ferentie na drie maanden niet tot ver eniging van Korea heeft geleid, hun medewerking zullen verlenen aan een poging, om de unificatie door andere middelen te verwezenlijken", zo zei hij. Hij voegde er echter aan toe dat er ^>éen definitieve verplichting" was voor de zestien geallieerde landen, de Koreaanse oorlog te hervatten. Dulles heeft echter zowel in Korea als te Tokio verklaard, dat hij Rhee niets had toegezegd, als de conferentie zou mislukken. „Indien er, wanneer na negentig dagen beraadslagen nog geen resultaten zijn geboekt, ook maar een geringe hoop op overeenstemming zou bestaan, as overeen gekomen, dat de Amerikaanse en Zuid- koreaanse regeringen zich met elkander zullen verstaan over de mogelijkheid, om de besprekingen voort te zetten." Dulles zeide ook nog, dat de Ver. Staten zich niet van de politieke conferentie zouden terugtrekken, alvorens de andere ver bondenen te hebben geraadpleegd. Wel blijkt, dat inderdaad is afgespro ken, dat het Zuidkoreaanse leger zich slechts zal voegen naar het geallieerde opperbevel, totdat het militaire verdrag Belgisch generaal wordt stafchef Midden- Europa De Belgische generaal-majoor A. Ser- vais is benoemd tot stafchef van de ge allieerde landstrijdkrachten in Midden- Europa. Hij staat in deze functie onder de onlangs benoemde commandant voor de Centraal-Europese strijdkrachten, de Franse generaal Maurice Carpentier. met de V.S. zal Rijn gesloten. Dit zou geschieden in Januari, en dan zou ook de crisis worden verwacht op de poli tieke conferentie. De Britse plaatsvervanger van minis ter Eden, Sélwyn Lloyd, die op weg is naar Neiq York om daar de bijzondere zitting bij te wonen van de assemblée der V.N., heeft de loenselijklieid uitge sproken om een herstelfonds te vormen voor Zuid- en Noord-Korea. Daardoor zouden beide onder de zorgen vallen de V.N. en gemakkelijker tot elkaar zijn te brengen, zo meende Selwyn Llöyd, maand zullen er nieuwe decreten volgen. Het principe, dat aan de maatregelen ten grondslag ligt, is tweevoudig: ten eerste moet de staat zijn jaarlijkse uit gaven aanzienlijk verminderen, inclusief zyn militaire begroting, en ten tweede moeten de diensten van de staat effi ciënter worden. De regering zal voort gaan de huren te verhogen, dit betekent, dat er een belangrijke vordering wordt gemaakt in de richting van het herstel van economische huren, waardoor op de lange duur ook de productie van nieuwe huizen zal toenemen. Voorts heeft de regering een ernstige aanval gedaan op het oude privilege der beetwortelte lers, n.l. dat de staat hun onbeperkte oogsten aankoopt tegen oneconomisch hoge prijzen. De aangekochte beetwor telen kunnen slechts in alcohol worden omgezet, waarvoor geen afzet is te vin den. Dit jaar is de regering nog ver plicht ongeveer 5.374.000 hectoliter aan te kopen, het volgend jaar zal deze hoe veelheid verminderen tot ruim 1 millioen hectoliter en omstreeks 1958 zal zq nog slechts een half millioen bedragen. De gezamenlijke vakverenigingen van grondpersoneel bij de Franse lucht vaartmaatschappij Air Fance hebben besloten mogen 24 uu te staken. Deze steking op zichzelf zal echter niet het •luchtverkeer dn Frankrijk tot stilstand brengen. FEDERALISME IN INDONESEE De tweede vice-premier van Indonesië, Zainul Arifin heeft, sprekende over de recente vorming van federalistische be wegingen, verklaard, dat het ontstaan van deze verenigingen zijn oorzaak vindt in het naderen van de algemene verkie zingen. Men moet toegeven, zo zei hij, dat er in Indonesië twee stromingen zijn: een unitaristisdhe en een federalis tische. De constituante zal moeten be slissen, of Indonesië een federale staats vorm krijgt, of die van een eenheids staat. Hij zei er op te vertrouwen, dat de leiders van 'de federale bewegingen er voor zullen zorgen, dat dit niet tot over dreven provincialisme zal leiden. Weersverwachting ZEER WARM De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Zonnig en warm tot zeer warm weer. Aanvankelijk zwakke, later overwegend matige zuid-ooste lijke tot zuidelijke wind. (Opge maakt heden 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 1S.1 0 C., luchtdruk 1025.5 millibaren of 769.2 mm., windrichting en -kracht Oost 3, max. temp. gisteren 27.3; min. temp. 13.2; geen neerslag. Zon heden onder 20.12 u., mor- '$3|\ gen op 5.18 u.; Maan heden on- W der 20.29 u.. morgen op 8.25 u. Eerste kwartier 17 Aug. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Genêve Ztirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck onbew. half bew. onbew. onbew. z\v. bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. NO i N windstil windstil nw windstil ONO windstil Windstil ONO windstil ZO GEEN UITBREIDING NATO De conferentie van de Nato-ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, die tegen komende herfst op het program staat, zal misschien uitgesteld moeten worden omdat de meeste Nato-landen traag zijn met het insturen van de defensie-statistieken. Ook zijn er aanwij zingen, dat de deelnemers niet in staat zullen zijn, hun gezamenlijk defensie budget volgend jaar te verhogen. Frank rijk bijvoor-beeld zal de defensie-uitgaven verminderen. Goed ingelichte kringen zeggen vol gens U.P., dat het op grond van de voor lopige gegevens niet waarschijnlijk lijkt, dat volgend jaar het aantal divisies voor de Europese' defensie zal worden uitge breid. Wel wordt uitbreiding verwacht van de luchtmacht, dienst- en bevoor radingstroepen, militaire installaties en enige onderdelen. De schattingen zijn thans, dat er 25 actieve Nato-divisies in Europa zijn, plus 20 kleinere in Grieken land en Turkije, bijna 4.000 vliegtuigen (hoewel een kwart hiervan gereserveerd is voor de defensie van afzonderlijke naties) en ongeveer 12 onderbezette reserve-divisies. windrichting; B. windsnelheid meter p. C. max. temp. gisteren; D. neerslag afgel. 24 uur in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam o-pgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 3.68 0,09), Trier 1.20 0.08), Koblenz 2.49 0,09), Keulen 2.34 0.04), Ruhrort 4.48 0.08), Lobith 10.51 0,16), Nijmegen 8.38 0,12), Arnhem 8.37 0,12), Eefde 3.59 0,08). Deventer 2.61 0,08), Namen la Plan,te 1.36 0,05), Borgharen 39.51 0,55), Belfeld (niet ontv.), Grave 4.60 (4- 0,03). De Frans-Vietnamese strijdkrachten in Irido-China hebben de Ingesloten stad Nasam ontruimd om bataljons vrij te maken. In Triest Is het verkeer van de open bare vervoersmiddelen verlamd, tenge volge van een staking van de tram- en busconducteurs. VOOR DE VIJFDE MAAL Kleinere meerderheid dan na 1949 T"\E algemene verkiezingen, welke gisteren in Canada zijn gehouden, KJ hebben voor de vijfde achtereenvolgende maal een overwinning opge leverd voor de liberale partij, die reeds sinds 1935 aan de macht is. Uit de eerste resultaten bleek reeds duidelijk, dat premier St. Laurent al leen al in het Oostelijk deel van het land genoeg zetels in het 265 afge vaardigden tellende Lagerhuis had gekregen om hem een ruime meerder heid te verzekeren. Zijn voornaamste tegenstander, de leider van de pro gressieve conservatieven Drew, moest al spoedig erkennen, dat zijn tweede poging om de conservatieven aan de macht te brengen was mislukt. Hij J~JE verkiezingen in Canada hebben na de dood van Mackenzie King de geen sensationele verandering bracht in de samenstelling van het parlement. Reeds sinds 1935 hebben de liberalen onafgebroken de meerderheid. Mackenzie King heeft de partij ge bouwd op een zo breed mogelijke basis. Toen hij na. de grote depressie het be wind van de conservatieven overnam, schakelde hij over op een beleid, dat parallel liep met dat van de Amerikaan se Democraten: sociale maatregelen maakten een belangrijk deel uit van zijn „platform" en de economische politiek was gebaseerd op de ideeën van Key nes. Hoewel er dus alle reden is om de Canadese liberalen van Europees ge zichtspunt uit links te noemen, is het niet zo, dat het zakenleven zich evenals in de V.S. tot de oppositie wendde. Integendeel verwelkomde de zich snel uitbreidende economie de in ternationale vrijhandelspolitiek van de liberale regeringen. Daar komt nog bij, dat de bewoners van Quebec, van wie men zou verwachten/dat zij om econo mische redenen conservatief zouden zijn, om historische en religieuze rede nen liberaal stemmen. Toen St. Laurent TZORT na de rampnacht van SI Ja nuari op 1 Februari werd een lucht foto gemaakt van het dorp Nieuwe Tonge op Goeree-0 verflalckee. Het was een van ■lie foto's, die erin slaagden met één oog opslag een overzicht te geven van de verschrikking, wélke zo menige plaats had overrompeld en in rouw gedom peld. Nieuwe Tonge stond geheel onder water en de kerk, midden 'in het dorp op een rond pleinrees uit de barre baaierd op alseen roerloos schip. Thans, zes maanden later, werd op nieuw een luchtfoto genomen van dat- (Luchtfoto K.LE zelfde dorp. Wandelt men er door de straten, dan ziet men dat de geleden schade nog niet volledig is hersteld, maar van grote hoogte gezien heeft Nieuwe Tonge zijn oude gezicht terug. Het kerkschip is niet meer in nood. Fier staat het gebouw, door een smalle gracht omgeven, midden in de cirkel van drooggevallen dorpshuizen. Er is weer normaal verkeer op straat en men ziet het dit zonnige plaatsje niet aan, dat daar zo kort geleden nog wanhoop en wanorde heersten. Dit verschil van uitdrukking geeft op bemoedigende wijze weerhoezeer zich het door de ramp getroffen Nederland in een half jaar tijds heeft weten te herstellen. (Luchtfoto N.P.F.) Amerikaans voedsel in Oostduitse staats winkels De Foreign Operations Administra tion, hét Amerikaanse regeringsbureau, dat de plaats van de M.S.A. 'heeft inge nomen, heeft bekend gemaakt, dat weer aankoopmachtigingen tot een totaalbe drag van 1.040.000 dollar zijn gegeven ten behoeve van de verstrekking van voedsel aan Oost-Duitsers. De onder verdeling van het bedrag luidt: 585.000 dollar voor melkpoeder, 375.000 dollar voor tarwemeel, 380.000 dollar voor zeetransport. Het stadsbestuur van West-Berljjn heeft bekend -gemaakt, dat de tweede fase van de uitdeling van gratis levens middelenpakketten po 27 Augustus zal aanvangen en onbepaalde tijd zal duren. De eerste fase eindigt op i5 Augustus. Ook gisteren zijn weer ongeveer 100.000 pakketten met levensmiddelen aan be woners van Oost-Dui'tsland, voorname lijk van Oost-Berlijn uitgereikt. Vluch telingen uit de Russische zone hebben meegedeeld, dat de communisten in hun staatswinkels in beslag genomen Ame rikaanse 'levensmiddelen uit de voedsel pakketten verkopen tegen hoge prijzen. leiding van, partij en regering overnam, beheersten 'de liberalen vrijwel het ge hele centrum van het Canadese poli tieke léven. Als liberaal Frans-Cana dees vertegenwoordigt hij alle groepen, die zijn partij steunen en zijn bijnaam TJncle Louis wijst er op, dat hij bij de massa zeker populair is. De voornaam ste oppositieparty stond dan ook voor een vrijwel onmogelijke taak. De pro gressieve conservatieven beloofden een Dagelijks commentaar belastingverlaging van 500 millioen dol lar, maar hadden overigens weinig ruimte voor het-'Uitbreiden der opposi tie aan de rechterzijde en zegden daar om tevens verdere sociale diensten toe, die zeker niet door een belastingverla ging zouden kunnen worden gefinan cierd. Evenals de Republikeinen in de V.S. was hun voornaamste verkiezings leuze „It's time for a change", maar zij appelleerden daarmee niet aan eenzelfde gevoel van ontevrédenheid als er ten Zuiden van de grens bestond over „bad government" en Korea. Isolationisme is er in Canada'niet en de regering had een zeer behoorlijke naam in het land. ER is trouwens voor de Canadezen weinig reden tot ontevredenheid. De industriële "productie beliep in 2 een bedrag van 23 milliard (Cana dese) dollars, dat was 6% meer dan in 1951 en vier maal zo veel als in 1939. 5 milliard werd geïnvesteerd (in totaal werd sinds de oorlog één vijfde van het nationaal product weer in de industrie teruggestort), zodat de werkgelegen heid nog zal toenemen. Sinds de oorlog werden 7000 nieuwe bedrijven gesticht, de olie-productie werd opgevoerd, de nationale schuld met 21 milliard ver minderd en het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud is op het ogen blik vrijwel stationnair, zodat geen in flatie wordt gevreesd. De Canadese dol lar is een van de hardste geldsoorten ter wereld. Het land staat vierde pp de lijst wat betreft het volume van de wereldhandel. Het heeft in drie jaar 551 millioen dollar bijgedragen aan de op bouw van de defensie van de Europese staten-leden van de N.A.T.O.. Zowel in Korea als in Duitsland heeft Canada een brigade gestationneerd, terwijl In West-Europa voorts een groot aantal van zijn vlietuigen en marine-schepen dienst doen. Het is duidelijk, dat Cana da's rol steeds belangrijker wordt. Enerzijds is het economisch wellicht de werd zelf echter herkozen, evenals premier St. Laurent. By de jongste verkiezingen stonden 263 van de zetels van het nieuwe Lager huis op het spel over de bezetting van de twee overigen zetels was reeds bij acclamatie beslist. Het aantal zetels Is met drie vermeerderd in verband met de bevolkingsaanwas. De verkiezingsleuze van alle opposi tiepartijen was: „Het is tijd voor een verandering", hetgeen de liberalen be antwoordden met: „Het is nooit tijd voor een verandering van een toestand, die welvaart betekent." De stemming is rustig verlopen. Alleen uit Montreal werden Incidenten gemeld. Hier werden zes personen aangehouden, omdat zij zouden hebben gepoogd tweemaal te stemmen. De uitslag is: 3953 1949 Liberalen 171 190 Frogressieve conservatieven 50 41 Coöperatieve gemenebest federatie (socialisten) 23 13 Social Credit-partij 15 10 Overigen 6 S Totaal 265 262 sterkste partner in het Britse Gemene best, anderzijds neemt het deel aan de zeer snelle ontwikkeling van het Noord- Amerikaanse continent. Hier lag ook de voor buitenlanders belangrijkste contro verse in de verkiezingsstrijd. Zowel de socialisten als de progressieve conser vatieven verzetten zich namelijk tegen de vrijhandelspolitiek ten aanzien van de V.S. De conservatieven zijn van me- ning, dat barrières moeten worden op getrokken om te voorkomen, dat Cana dese grondstoffen naar de V.S. worden geëxporteerd, zoals thans in aanzien lijke mate gebeurt, om daar te worden verwerkt. De Canadese industrie zou deze taak, aanvankelijk door protectio nisme beschermd, moeten overnemen. Beide oppositie-groepen willen zich ook economisch meer op het Gemenebest oriënteren, maar behalve de graanboe- ren werd niemand door een dergelijke politiek aangetrokken. St. Laurents overwinning is ook op dit punt een be wijs van vertrouwen in liberale begin-, selen. HELICOPTER BRACHT KONINGIN NAAR ZEELAND Vanochtend is H. M. de Koningin uit Je tuin van het Paleis Soestdijk per helicopter van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena naar Zeeland ver trokken, waar zij thans verscheidene ob jecten in ogenschouw zal nemen. Het vliegtuig, een Sikorsky S-55, werd be stuurd door de heer Gerard Tremery, chef-piloot van de helicopterdiensten van de Sabena, die tijdens de rampdagen de eerste was die met een hefschroefvlieg- tuig reddingswerk verlichtte. Dat hij vandaag H. M. naar het watersiiood- gebied mocht brengen, kan worden gezien als een erkenning van zijn grote ver diensten. Als tweede piloot bevond zich in het toestel de heer V. Pacco, onder directeur van de exploitatiedienst der Sabena. REFERENDUM IN IRAN Russisch-Iraanse commissie tot regeling van geschillen opgericht PREMIER Mossadeg van Iran heeft thans definitief de zege behaald in het referendum, dat de vorige en deze week is gehouden. Nadat op drie Augustus in Teheran de grote meerderheid der kiezers zich had uitgesproken voor de ontbinding van de Majlis, de lraanse tweede kamer, hebben gisteren de kiezers in de overige delen van het land dit voorbeeld gevolgd. In het geheel zijn 1.607.763 stemmen uitgebracht voor ontbinding van de Majlis en 810 tegen. Dit betekent, dat premier Mossadeg thans het recht heeft, nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Als gevolg van het feit, dat de aanhangers van de regering de vergaderingen van de Majlis de laatste tijd hebben geboycot, konden hier geen besluiten meer worden De oppositie onder leiding van de Mohammedaanse leider Kasjani heeft zich steeds fel tegen het houden van een referendum verzet. Kasjani heeft Mos sadeg er herhaaldelijk van beschuldigd, de grondwet en het landsbelang te> schenden, en hjj heeft zijn aanhangers opgeroepen, zich niet naar de stem lokalen te Begeven. In hoeveree aan deze oproep gehoor is gegeven valt moeilijk na te gaan, daar de regering niet ver meld heeft, hoe groot het aantal stem gerechtigden is, noch heeft opgegeven, hoeveel personen blanco of niet hebben gestemd. Het referendum was ook niet vrij. Voor- en tegenstanders van de rege ring moesten in afzonderlijke lokalen hun stem uitbrengen en ieders naam werd genoteerd. Tijdens het referendum heeft de communistische Toedeh-partij, die eigenlijk is verboden, zich zeer actief betoond. De communisten hielden demonstraties en in Mesjed, waar het tot een gevecht met anti-communisten kwam, werd een persoon gedood. Radio Moskou heeft in een uitzending, bestemd voor Iran verklaard, dat de „Brits-Amerikaanse imperialisten hun inmenging in binnenlandse lraanse aan gelegenheden versterken". Amerikaanse en Britse agenten hebben de laatste tijd grote bedrijvigheid aan de dag gelegd, aldus deze uitzending. Gister-en heeft de Prawda gemeld, dat Rusland en Iran een gemeen schappelijke commissie zullen instel len ter regeling van de meningsver schillen tussen beide landea, Deze verschillen betreffen onder meer de 1200 kilometer lange Iraans-Russ'i- sche grens, waaraan verscheidene stukken grond liggen, die beide landen voor zich opeisen. Ook staat de rege ring van Iran op het standpunt, dat Rusland een schuld heeft ter waarde van elf ton goud. Deze schuldi dateert uit de tweede wereldoorlog, toen Rus sische troepen in Iran gelegerd waren. De hierdoor ontstane kosten zijn, aldus de lraanse regering, nooit be taald. (Ingez. med.-advertentie)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1