Rliee en Foster Dulles tekenen veiligheidspact Militaire steun na nieuwe agressie Kritieke toestand in Frankrijk ondanks werkhervatting Zestien Y.N.-landen waarschuwen Peking Goede trouw van communisten moet na drie maanden blijken Weekeinde met zomers weer VAMI- Doodvonnissen in N.-Korea Vliegongeluk bij oefening Communisten trachten leiding te veroveren Geen nieuwe verbintenis Metro en bussen rijden weer In ruim een jaar 30 straaljagers afgeschreven Maandag druk op de weg met militair verkeer Bij Flauwers wordt met man en macht gewerkt Redactie en Administratie N.Z. Voorburgwal 225 Amsterdam-C. Postbox 433. Telefoon 3 8 2 3 2 Voor Koeriersters uitsluitend 62 3 3 6 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000 Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N.V., Bijkantoor Damrak- DERTIENDE JAARGANG No 2631 HET PARGDL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 doör Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. VRIJ, ONVERVEERD ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, en zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot, Pjoen Joeng Tai, hebben van morgen te Seoel liun handtekening gezet onder een verdrag van wederzijdse beveiliging tussen de V.S. en Zuid-Korea. President Syngman Rhee was bij de ondertekening aanwezig. Het ontwerpverdrag moet nog door de Amerikaanse Senaat wor den goedgekeurd. Na de ondertekeningsplechtigheid gaven Rhee en Dulles een ge meenschappelijke verklaring uit, waarin werd gezegd dat de V.S. en Zuid-Korea zyn overeengekomen, na 90 dagen de politieke conferentie over de toekomst van Korea te verlaten als beide regeringen van oordeel zijn, dat de communisten niet te goeder trouw onderhandelen. In de verklaring werd verder de belofte gegeven dat de Amerikaanse delegatie op de vredesconferentie zou samenwerken met de delegatie-van de Zuidkoreaanse republiek en de andere delegaties van de Verenigde. Naties om te trachten „de vreedzame hereniging tot stand te brengen van het historische Korea als een vrije en onafhankelijke natie". Te Washington de tekst van het ontwerp-overeenkomst gepubliceerd. Vol gens het verdrag wordt een aanval op een van beide ondertekenende landen be schouwd als gevaarlijk voor de vrede en veiligheid van het andere. Indien een van de landen zou worden aangevallen zal het andere handelen in overeenstemming' met zijn eigen grond wettelijke bepalingen. De V.S. v ordt bij het ontwerpverdrag het recht toegekend om land-,- lucht- en zeestrijdkrachten op Koreaans gebied te hebben. Do twee landen zullen verder inter nationale geschillen waarin zij betrokken raken, met vreedzame middelen regelen. Ook zullen zij elkander raadplegen, indien een van de landen van oordeel is, dat eén van beide door een aanval van buiten wordt bedreigd. De strijdkrachten, nood zakelijk om aan een vijandelijke aanval het hoofd te bieden, dienen op de been te worden gehouden. In de praeambule van het verdrag regeringen te leven. Verzoek ingewilligd In feite hebben de V.S. zich accoord verklaard met het verzoek van Rhee voor een beperkte tijdsduur van de poli tieke conferentie. Amerika behoudt zich evenwel het recht voor, mede te kunnen beslissen of de onderhandelingen zouden worden afgebroken en een stem te hebben In wat gedaan zou worden indien een vreedzame oplossing niet zou gelukken. Dulles heeft Rhee de verzekering ge geven dat het verdrag aan de Ameri kaanse senaat ter ratificering zal worden voorgelegd als het Congres in Januari weer bijeenkomt. Indien het snel wordt geratificeerd zal het op ongeveer het zelfde tijdstip van kracht worden als de FOSTER DULLES beloften Het rustige en fraaie weer met zomer se temperaturen zal volgens het weer- overzicht van hedenochtend verscheidene dagen kunnen aanhouden, ook al moet rekening worden gehouden met een enkele regen- of onweersbui. Het weeroverzicht van het K.N.M.I. luidt aldus: Na een periode van vrij slecht weer, die ongeveer tien dagen heeft geduurd, trad een geleidelijke weersverbetering in, die, naar zich vanmorgen liet aanzien, verscheidene dagen zal kunnen aanhou den. Reeds aan het begin van deze week pa uit en trad in Midden- en Zuid-Frank rijk een periode van fraai weer in, Ons land bleef echter onder de invloed van een depressie, die langs de Noordflank van het hogedrukgebied naar Scandina vië trok en ons Woensdag nog een som bere dag bezorgde met nu en dan regen of motregen. Daarna breidde het hoge drukgebied zich echter ook over ons land uit en brak de zon weer door. Tevens nam de windkracht af en begonnen de temperaturen geleidelijk op te lopen, zodat het weer eindelijk een zomers ka rakter heeft gekregen. Aangezien het hogedrukgebied boven onze omgeving een vrij grote stabiliteit vertoont, ziet het er naar uit, dat het rustige en fraaie weer met zomerse tem peraturen verscheidene dagen zal kunnen aanhouden. Het is evenwel niet uitge sloten, dat plaatselijk een enkele regen- of onweersbui tot ontwikkeling zal ko men, maar de kans hierop is niet groot. NIJMEGEN, Zaterdag. Gistermid dag heeft een brand de pakinrichting, een pakhuis en een timmerloods van J. van Woerkoms Vruchtenconservenfabrie ken te Oosterhout in de as gelegd. De brand ontstond, doordat buren het snoei sel van een aangrenzende heg in brand staken. Dit laaide zo hoog op, dat zij het niet meer konden bedwingen. SYNGMAN RHEE verlangens tijdslimiet van 90 dagen voor de vredes conferentie afloopt. De gezamenlijke verklaring hield ook in dat de Amerikaanse strijdkrachten op zouden houden op dat ogenblik deel uit te maken van het opperbevel van de Verenigde Naties. „Tussen nu en het tijdstip wanneer men verwachten lean dat het wederzijds defensie-verdrag in werking treedt, zullen onze strijdkrachten in Korea onderworpen zijn aan het opper bevel van de Verenigde Naties dat zich zal houden aan de voorwaarden van het bestand," zo luidt de betrokken passage. Een aanval op Zuid-Korea brengt automatisch het verbreken van liet bestand en een voortzetting van de Koreaanse oorlog met zich, aldus de verklaring. Londen bezorgd In politieke kringen te Londen heeft men uiting gegeven aan zijn diepe be zorgdheid over de Amerikaanse belofte aan Zuid-Korea om de politieke confe rentie te verlaten, als de communisten na 90 dagen niet getoond hebben, dat zjj werkelijk een regeling wensen. Officieel commentaar was niet te krij gen, maar waarnemers te Londen zeiden, dat de toezegging van Dulles aan presi dent Syngman Rhee in lijm'echte tegen spraak schijnt te zijn met de verzeke ringen die Dulles veertien dagen geleden aan Groot-Britannië gaf. Bjj beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat zijn bromfietsen van de merken Avaros en Wing Wheel gelijkgesteld met rijwielen. Zij moeten dus op het fietspad rijden. mDc Bilt verwacht: Tamelijk koude nacht, met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag wisselend be wolkt, met later in het Zuiden van het land kans op een enkele on weersbui. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen: Zon op: Maan op: Maandag: Zon op: Maan op: 5.14, onder 20.16 4.52, onder 20.03 5.15, onder 20.14 6.05, onder 20.17 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Stations Weers- toestand Wind- richt, temt gist. Helsinki regen NNW 18 Stockh. zw. bew. NNW 21 Oslo h. bew. N 22 ICopenh. h. bew. WNW 22 zw. bew. O 19 Edinb. zw. bew. wzw 22 Londen zw. bew. w.stil 23 Luxemb, onbew. ONO 19 I. bew. NNO 24 Bordeaux w.stil 30 Grenoble onibew. w.stil 26 Nice onbew. NW Genève onbew. w.stil 25 Zürich WNW 24 Locarno geli. bew. O Berlijn zw. bew. WNW 20 Frankfort ONO 20 Milnchen W.stil 18 Wenen 1. bew. WNW 21 Innsbruck mist w.stil 23 Rome nevel w.stil 30 imS Het Russische persbureau Tass heeft hedenochtend uit Pjongjang gemeld, dat acht Noordkoreaanse oud-ministers op beschuldiging van spionnage en pogingen om de regering omver te werpen zijn ter dood veroordeeld. Volgens Tass hebben de beklaagden voor het Noordkoreaanse hooggerechts hof bekend, schuldig te zijn aan „een samenzwering, spionnage en terroristi sche activiteit ten gunste van de Ameri kanen met het oogmerk de regering om ver te werpen en te pogen door middel van een militaire opstand naar de macht te grijpen". De beschuldigden hadden voorts toegegeven, dat zij mili taire, staats- en partijgeheimen aan de Zuidkoreanen hadden uitgeleverd. Vrijdag meldde Radio-Pjongjang, dat in totaal twaalf hoge functionarissen van de Noordkoreaanse regering waren gearres teerd, onder wie de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Pak Hen Jen. Deze was in het begin van deze maand vervangen door generaal Nam H, die als hoofd van de Noordelijke bestandsdele gatie de wapenstilstandovereenkomst heeft getekend. Toen de benoeming van Nam II werd bekendgemaakt, werd niet gezegd, wat er met Pak Hen Jen was gebeurd, die in September 1948 tot mi nister van Buitenlandse zaken was be noemd. Pak Hen Jen heeft drie jaar in Moskou gestudeerd en keerde naar Korea terug om in 1936 een communistische onder grondse beweging in het leven te roe pen. Hij was eerst leider van de Zuid koreaanse communisten, doch vluchtte in 1946 naar het Noorden nadat de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten een ar restatiebevel tegen hem uitgevaardigd hadden. KAPITEIN-VLIEGER OM HET LEVEN GEKOMEN (Van een onzer verslaggevers) HORST, Zaterdag. Tjjdens de mi litaire oefening „Drietand" is gistermid dag te Horst in Limburg een vliegtuig van het type Piper-Cub verongelukt, waarbij een der inzittenden, kapitein- viieger-waarnemer J. Jacobs uit Den Haag, om het leven is gekomen. De an dere inzittende, vaandrig-vlieger M. L van der Stroom uit Culemborg, moest met ernstige, doch niet levensge vaarlijke verwondingen in het ziekenhuis te Venray worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 6 uur bij het opstijgen van het te Horst voor de oefening „Drietand" ingerichte vlieg terrein. Vermoedelijk is ae bestuurder, kapitein Jacobs, door het zonlicht ver blind geraakt, waardoor het toestel tegen een hoge hooimijt vloog, over de kop sloeg en in brand geraakte. Kapitein Jacobs, een pas tot K.L.M.- vlieger benoemde reserve-officier, had de besturing van de kleine Piper-Cub overgenomen van vaandrig Van der Stroom, die na deze vlucht met verlof zou gaan naar Amsterdam om daar een bruiloft te vieren. (Van onze correspondent) PARIJS, Zaterdag. Frankrijk heeft gisteren de grootste staking sinds de oorlog beleefd. De openbare diensten staakten vrijwel volledig. Vandaag heeft een aantal arbeiders in overheidsdienst het werk her vat, in overeenstemming trouwens met de parolen die van de stakings leiding waren uitgegaan. De situatie is nog niet helemaal duidelijk en de stakingsactie zelf is thans haar kritieke fase ingegaan, want de kracht van een actie hangt niet alleen af van de discipline, waarmee het stakingsbevel wordt opgevolgd, zy wordt ook en niet minder bepaald door de discipline, waarmee het werk wordt hervat indien de leiding daartoe het sein geeft. Alleen dan staan de vakcentrales tegenover de regering als een georganiseerde macht. SANCTIES TEGEN MAN DS JOE Hf JE IN GEVAL VAN NIEUWE AGRESSIE? (Bijzondere correspondentie) NEW YORK, Zaterdag. De zestien V.N.-landen die troepen in Korea hebben (waaronder Nederland), hebben zich in een gemeenschappelijke en zeer plechtige verklaring er toe verplicht in geval van een nieuwe daad van agressie „verenigd en terstond" de nodige tegenmaatregelen te nemen. Zy stellen verder vast, dat „de gevolgen van een schending van het bestand zo ernstig zullen zyn, dat naar alle waarschijnlijkheid de daaropvolgende vijandigheden niet tot de grenzen van Korea zullen kunnen worden beperkt". Ook zyn zij van mening dat het bestand niet mag leiden tot het in gevaar brengen van het herstel of behoud van de vrede in enig ander deel van Azië. LONDEN: (Van onze correspondent) LONDEN, Zaterdag. Van de zijde van het Foreign Office is er gisteravond op gewezen, dat de op 27 Juli getekende verklaring van landen met strijdkrach ten in Korea geen nieuwe verbintenis of verplichting inhoudt en ook niet be telcent dat men zich van tevoren aan een bepaalde handelwijze in hypothetische omstandigheden heeft gebonden. Toen de verklaring werd opgesteld is er door de Engelse regering reeds op gewezen, dat beslissingen, die ernstige gevolgen met zich mee zouden kunnen brengen, alleen met volledige kennis van alle ter zake doende omstandigheden genomen zouden kunnen worden. Door dit postscriptum wordt de moge lijk gevaarlijke betekenis van de laatste alinea der verklaring over de waar schijnlijkheid dat het niet mogelijk zou zijn hervatte vijandelijkheden tot Korea te beperken, al aanzienlijk afgezwakt. Waar Engeland zich wel gebonden door voelt is tot hervatting der VN-actie als de wapenstilstand door de Noord-Kore- anen gebroken zou worden. In Februari van dit jaar beloofde Churchill in zulk een geval „prompte, resolute en doeltref fende actie". Deze waarschuwing is in het laatste Lagerhuisdebat over Buiten landse Zaken door Butler nog eens her haald. Mocht de wapenstilstand echter door de Zuid-Koreanen worden gebroken, dan zou Engeland zich bepaald niet ge bonden voelen. Deze opzienbarende verklaring werd reeds in Januari 1952 opgesteld, op 27 Juli van dit jaar (onmiddellijk na de wapenstilstand) door de vertegenwoordi gers van de zestien betrokken landen te Washington ondertekend en gisteren als het belangrijkste deel van een speciaal rapport van het geallieerde opperbevel door de Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N. James J. Wadsworth overhan digd aan secretaris-generaal Hammars- kjöld. Met de bijeenkomst van de As- semblée in het vooruitzicht, maakte deze verklaring grote indruk op de meeste gedelegeerden, in de eerste plaats wel door de solidariteit die er uit spreekt, ten tweede door de verstrekkende ge volgen van de vast'e wil tot verzet tegen een nieuwe daad van agressie en in de derde plaats wegens de verwijzing naar Indo-Ohina en andere gebieden in Azië. Dit laatste werd door de Franse ver tegenwoordigers gezien als een bevesti ging van hun opvatting dat de vrede in Azië ondeelbaar is. Vrees De vrees dat de verklaring in feite een reeks gevaarlijke concessies aan Syngman Rhee bevatte, werd snel weg genomen door de Amerikaanse delega tie, die er de nadruk op legde dat er geenszins sprake was van een verbond der zestien landen om de hereniging van Korea met geweld na te streven, doch dat het in het onderhavige geval uit sluitend ging om verzet in geval van nieuwe agressie. Wat betreft het gevaar dat de oorlog zich zou uitbreiden verklaarden de Brit ten dat de desbetreffende passage in de verklaring niet inhield dat in geval van agressie automatisch een volledige oor log met China zou volgen. Ook van ande re zjjde wees men er op, dat het wonder Van een beperking van het strijdtoneel tot Korea in dat geval nauwelijks her haald zou kunnen worden en dat men ernstig rekening zou moeten houden met sancties van de V.N. aan de andere zijde van de Mandsjoerijse grensrivier, de .Taloe. Voor het overige bevat de ver klaring geen verplichtingen over de ver hoging van de troeoencontingenten. doch legt zij er slechts de nadruk op dat het noodzakelijk zal zijn niet te verzwakken, een noodzaak waarop trouwens ook de opperbevelhebber van de V.N -strijd krachten. generaal Mark Clark bij zijn bezoek aan het secretariaat van de V.N. heeft gewezen. Zo is de gemeenschappelijke verkla ring in de eerste plaats een waarschu wing aan de communisten en verder een versterking van de garanties die bij de bestandsonderhandelingen tegen een schending van de overeenkomst werden gegeven, garanties, die nog wel enige aanvulling konden gebruiken. DINNEN een etmaal was de bres Flauwersinlaag 100 m breed, Bij de spoorwegen was de staking vol ledig. Vannacht is echter in vele plaat- het werk hervat; een geluk voor de honderdduizenden die gisteravond hun vacantie begonnen of in de loop van gisteren ondei-weg gestrand waren. Daar onder waren niet weinig treinen met kinderen, onderweg naar vacantie - kolonies. Bij de Posterijen wordt de steking voortgezet. He( bevel tot requirering. is vrijwel '-nergens-- opgevolgd. Niettemin kon de verbinding tussen Parijs, Lyon en Fontainebleau worden hervat, maar dat was al. Gas en electriciteit hebben een staking van 48 uur aangekondigd. Zij staken dus vandaag door. De gasdruk was gisteren zeer laag. Van verminder de electriciteitsverschaffing is niet veel gebleken. De hydraulische voorraden wa ren groot en dank zij de vacanties stond een aantal fabrieken grote consumen ten van electriciteit stil. Bovendien was een flink aantal Parijzenaars uit- stedig. De staking van het Métro- autobus- personeel was gistermiddag vanaf twaalf uur compleet. Zy was een verrassing en veroorzaakte daardoor enorme trans portproblemen voor de honderdduizen den die 's avonds naar huis moesten. Vanmorgen is hier het werk normaal hervat. De grote administraties van so ciale verzekering, de gezinstoelagen, pensioenen etc. waren gesloten. Zij zouden vandaag het werk hervatten. Ook hier zou langer uitstel voor de betrokkenen, de gepensionneerden, behoeftigen, grote families, etc. bijzonder pijnlijk worden, want deze groepen beschikken niet over financiële reserves. In Marseille, Gre noble, Nice en nog een aantal grote ge meenten staakte het gemeentepersoneel. De F.O. had de mijnwerkers opgeroepen een solidariteitsstaking te beginnen; dit parool is gisteren niet opgevolgd. Antwoord De regering van haar kant heeft onafgebroken vergaderd om de reeks van decreten op te stellen, die vanmid dag in een laatste ministersvergade ring" vastgesteld worden. Edgar Faure wil ze morgen in het staatsblad hebben, zodat ze Maandag in werking kunnen treden. Het zijn een hele serieeen aantal regelt de positie van het overheidsperso neel uitstel van pensionnering, wijziging van de salarisgroepen, sanering van het corps ambtenaren, werklieden en solda ten, vormen de voornaamste maatregel. De alcoholpolitiek wordt gewijzigd en het contingent dat de regering van de sui kerbietenverbouwers vóórhaar rekening neemt wordt verlaagd van 4,3 tot 2,8 millioen hectoliter, Een fonds voor hui zenbouw wordt opgericht, waarin iedere werkgever één procent van het totale loonbedrag moet storten. De uitkering voor oorlogsschade wordt gewijzigd; le ningen voor gemeenten geregeld en be zuinigingen voorgesteld voor verschillen de diensten. Deze serie, die ook een ac tie tegen de industriële kartels en sa nering van het distributieapparaat in- Reuter meldde hedenochtend, dat de métro- en autobusdiensten in Parijs weer normaal functionneren. Ook de treinen zijn weer begonnen te rijden. Maar de PTT staakt nog. houdt, bestrijkt een groot terrein en raakt vrijwel alle economische groepen. Zij vormt het plan voor nationaal herstel, dat van alle burgers de nodige offers eist, en dat Edgar Faure van de aanvang af voor ogen heeft gestaan. Zij is tege lijk ook h'et antwoord van de regering op de staking. De staking zelf, zoals ik reeds zei, verkeert nu in een kritieke fase. Zij is tot nu toe een groot succes geweest; overal trof ik dezelfde verbazing aan dat een actie van deze omvang midden in vacantietijd mogelijk was. Het pres tige der actie was ie groter wijl de communisten er niet de leiding van had den. Een door de CGT geleide actie heeft tot nu toe slechts nederlagen meege bracht, maar dit was iets anders. De communisten, een ogenblik door de actie verrast, doen pogingen zich te her stellen. De partijleiding heeft het parool uitgegeten dat de communisten de lei ding deze actie snoeten veroveren en de F.O. verdringen.: Deze strijd nu aart de gang en cU' uitslag cr van zal definitief de wa'arile van de actie bepalen. Om de leiding te veroveren moeten de communisten de actie geven die de oorspronkelijke leiding niet be doeld heeft. Daaraan zijn zij nu bezig. De actie is begonnen als een protest actie van het overheidspersoneel, een strijd voor het behoud van de rechten, van de status quo voor de ambtenaren. De communisten hebben nu overal paro len voor salarisverhogingen uitgegeven. De F.O.-leiding had voor vele groepen een staking van 24 uur of zoals in het geval van de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrrjven een van 48 uur uitgegeven. De communisten geven nu het -parool uit van de ongelimiteerde staking; o.m. voor de spoorwegarbeiders Tot nu toe echter schijnt het parool van de F.O. opgevolgd te worden. De (Zie verder pag. S) INWONERS van Marquise nabij Bon- logne in Frank,rijk"moesten gisteren nog met emmers en teilen naar de 1 wa.gen v die water kwam, rondbrengen, sinds daar het electriciteitsbedrijf m staking was gegaan De minister van Oorlog heeft in ant woord op vragen van de heer Weiter (KNP), lid van de Tweede Kamer, me degedeeld, dat in liet tydvak van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 ten gevolge van ongelukken 30 straaljagers werden af geschreven. By die ongelukken kwamen veertien vliegers om het leven. Aangezien van de verongelukte vlieg tuigen veel onderdelen nog bruikbaar zijn bleef de schade tengevolge van deze ongelukken beperkt tot 4.000.000. Het aantal ongelukken met straaljagers is bij de Nederlandse luchtmacht niet gro ter dan bij die van andere NATO-landen. In samenwerking met die NATO-part ners wordt ook alles gedaan om onge lukken zoveel mogelijk te vermijden. De chef van de generale staf maakt het volgende bekend: de terugmars van J. de oefening „Drietand*' geschiedt over-i dag-op Maandag 10 Augustus. De vol-5 gende wogen nullen daarom die dag) zwaar bezet zijn met militair verkeer:? Hintham-Den Bosch-Utrecht van 817„. uur, Grave-Armhem van 712 uur/ Apeldo om-Zwolle van 914 uur, Eind hoven-Best van 713 uur. Weggebruikers wordt dringend aan geraden deze wegen tijdens de genoemde uren zoveel mogelijk te vermijden. Voorts verdient het aanbeveling zich niet met voertuigen in de militaire, colonnes te begeven, daar dit uiteraard de kans op verkeersongevallen vergroot. GENNEP, Zaterdag. Naar wij ver nemen zal binnenkort een begin worden gemaakt met de verbreding van de spoorbrug bij Oeffeit in Noord-Limburg, I terwijl Verder op de pijlers van de huidi- ge brug ook een verkeersbrug zal worden aangelegd. NA DE DIJKVAL ONTSTOND EEN GAT VAN ZESTIEN METER DIEP (Van onze correspondent) KERKWERVE (Schouwen), Zaterdag. Als een eenzame post op de zeewering staat te midden van het water bij het haventje van Flauwers, het café-restaurant de Herenkeet, vroeger een pleister plaats voor jagers, thans een toevluchtsoord voor mensen, die aan het dijkherstel werken. Een paar honderd meter ten Westen van dit café is de zeedijk, die een dag tevoren nog zo hecht leek, plotseling weg gezakt en er is een gat ontstaan, dat nu reeds honderd meter breed en, naar de laatste peilingen aantoonden, zestien meter diep is. Aan de Westzijde van het gat is de dijk recht naar beneden afgeschoven, aan de Oostkant met een flauwe helling. over eens, dat het spuiten van zand een der oorzaken is geweest van de plotse linge val. Toen de alarmerende berichten Donder dagmiddag laat by Dijkherstel te Zxerik- j. zee binnenkwamen, is onmiddellijk be-f gonnen met het zenden van mannen ent materiaal naar de inlaagdijk. De Flau- Bij busongeluk: één dode, twee gewonden (Van onze correspondent) GOES. Zaterdag. Vanmorgen om half zeven is te Heinkenszand een autobus met arbeiders on weg na1"' Vlissingen van de dijk -mreden en in r'- «'oot gekanteld. De 58-jarige heer H Westdorp uit Hogezande kwam h'er- bij om het leven. Twee andere arbeiders De Winter en De Bek. werden gewond en moesten in het ziekenhuis te Goes worden opgenomen. Men kan zich niet zonder gevaar op de dijk begeven. Toen de sleepboot, die in het gat gemakkelijk kon keren, ons 1 hier gisterochtend afzette en wjj op de kant sprongen, moesten wij maken, dat wij wegkwamen: een brede kloof spl'eet open en geluidloos zonk een nieuw stuk s dijk de diepte in. Als een bewijs, dat 5 de natuur nog altijd de baas is, hingenwersinlaag is nl. een soo^t "badkuip aan 5 boven het gat de resten van een stalen de binnenkant van de zeedijk. Evenwijdig persleiding. Men is het er thans wel met de nu doorgebroken zeewering be- 1 vindt zich de oude dijk, de inlaag, die evenwijdig aan de zeedijk loopt. In deze dijk bevond zich reeds een gat van on geveer vijftien m'eter breedte, dat echter voordien geen gevaar opleverde. Nu de zeedijk is afgeschoven, moet de inlaag- dijk in allerijl worden gedicht. Want het water kiest zich nu door de inlaag een weg naar de polder. Bovendien en dat is een ernstige tegenvaller bevindt zich het gat ten Oosten van de aan de zeedijk aansluitende en steeds meer groeiende ringdijk, waarmee het beruch te gat van Schelphoek zal moeten worden afgesloten. Zinkstukken Volgens een der ingenieurs moet er snel worden gewerkt, wil men geen twee de Schelphoekgat krijgen. In de buurt van het gat in de zeewering bevindt zich nl een dertig meter diepe geul. Met man en macht werd dus direct begonnen met het herstel van het vijftien meter grote gat in de inlaagdijk. Sleep boten trekken door het gat in de zeedyk zware bakken met klei en steen naar binnen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag was dit nog een hachelijk karwei, maar gisteren, met het rustigste weer. dat men zich kan denken, ging dit m vlot tempo. Op de zinkstukken, die men inmiddels had aangebracht, werden de ladingen klei en stenen gestort, terwijl bovendien een grote kraan zand en stenen aan voerde. Men hoopt het gat hiermee op korte termijn te -kunnen dichten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1