Staking in Frankrijk ontwricht het gehele economische leven Nieuw gat in dijk;; op Schouwen Geen post, geen gas geen electriciteit Geen regeling tussen Dulles en Rhee Straatbeeld in Parijs Regering-Laniel verrast door omvang beweging Arabieren - Joden v; VERHOGING MELKPRIJS voorgesteld wachtkamers Veel geween rond Zaltbommel Dijkvnl veroorzaakte bres, die al 100 meter breed is Vervolg op pag. 3 De komende conferentie over Korea Opperste Sowjet hoort critiek op Beria HORLOGES AFBETALING Prins Bernhard op Curacao met gejuich begroet EISENHOWER prijst Congres Millioenen schade door brand Redactie en Administratie N.Z. Voorburgwal 225 Amsterdam-C. Postbox 433. Telefoon 3 8 2 3 2 Voor Koeriersters uitsluitend 62 3 3 6 (4 lijnen) Gemeente Giro P. 10.000 Postgiro 260728. Bankiers; Amsterdamsche Bank N.V., Bijkantoor Damrak. HET PARGDL DERTIENDE JAARGANG No 2630 VRIJ, ONVERVEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur; .Dy P.'JV Koets. Directeur: W. van Norden. Abonhementen 0.49 per week, /-6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 JN lange rijen staat het stakende PTT-'personeel te Parijs de situ atie te bespreken. De politie houdt een waakzaam oog in het zeil, maar tot dusver is het nergens tot incidenten gekomen en behoudt de staking een waardig karakter. Maar steeds ernstiger wordt het Fm-se e-ononisdie leven verlamd. ■RW» iï piju j (Van onze correspondent) PARIJS, Vrijdag. Frankrijk ontwaakte vanmorgen temidden van het begin van een algemene staking. Drie miüioen arbeiders zijn op geroepen het werk neer te leggen. De staking van het postpersoneel heeft zich gisteren voortdurend uitgebreid, vrijwel geheel Parijs ver overd en sinds enkele uren Algiers. Alleen de automatische, telefoon verbindingen functionneren, terwijl van vanmorgen af alleen de aan vragen, die van het buitenland uitgaan, doorkomen. Pensioenen, op vragingen van spaargelden en postwissels werden nog uitbetaald, maar dat vermindert vandaag ook. De leiding van de socialistische vak centrale F.O. heeft alle ambtenaren er. arbeiders van de openbare en genationa liseerde bedrijven opgeroepen een solida- riteitsstaking te beginnen. Gas en electri citeit worden vandaag voor het grootste deel stilgelegd; de gasdruk zal gering zijn: de gevolgen voor de electriciteit, waarvan, dank zij de waterwerken, ze kere voorraden bestaan, moeten afge wacht worden. In de grote administra ties. financiën, douane, is de staking be gonnen. Voorlopig voor 24 uur; in som mige gemeenten zoals Bordeaux, heeft het gemeentepersoneel dit voorbeeld ge volgd. De mijnen gaan een staking in van 24 uur. Het personeel van de transport bedrijven de métro o.m. is bijeen geroepen; een beslissing om te staken is nog niet genomen. De arbeiders van Ré- nault zijn voor het grootste deel met vacantie. Hun reactie kan straks nog komen, maar men kan welhaast voor- door Adlai E. STEVENSON fn geen stad ko men de tegen stellingen tus sen Arabieren en Joden zo dui- delyk tot uiting als in Jeruza lem. Maar juist in deze heilige stad, die zo wei nig vrede heeft gekend, hebben de Joden en Arabieren der tien eeuwen in goede verstand houding teza men geleefd. Deze opmerking is van Adlai Stevenson, die zich tijdens zijn verblijf in het Midden-Oosten uitvoerig liet voorlichten over de grieven van de Arabische staten tegenover het jonge Israël. Overal vreest men expansie van Israël en denkt men dat de Jood se emigratie wordt aangemoedigd om die expensie onvermijdelijk te maken. Dit heeft er toe geleid dat de Ara bieren één zijn in hun verbittering tegen de Joden. Stevenson schrijft hierover op pag. 5. spellen hoe zij reageren zullen als zij van vacantie terugkeren in een atmos feer van algemene staking. De regering heeft tegenmaatregelen aangekondigd: in de gas- en electrici- teitsbedrijven zal personeel gerequi- reerd worden, ook in de telefoonbedrij ven. De postbeambten hebben al ge weigerd dit requisitiebevel op te vol gen. Strafmaatregelen zijn verder ge publiceerd. vooral tegen het hoge per soneel; tot nu toe 'heeft dit slechts de uitbreiding van de staking bevor derd. F.O. leidt De staking is uitgeroepen door de so cialistische vakcentrale CGT-FO. Deze beheerst tot nu toe de actie volkomen; de christelijke vakbond van het gemeen tepersoneel heeft een stakingskantoor ge opend in het gebouw van de F.O. en het is daar dat voor het eerst sinds haar bestaan de leiders van de commu nistische CGT de leiders van de F.O. zijn komen opzoeken. Dit is symbolisch. De communisten hebben hun leden opge roepen de staking te steunen; maar de F.O. houdt de leiding in eigen handen en pleegt ^slechts overleg met de christelij- De socialisten zijn altijd sterk geweest in de sector van het gemeente- en rijks personeel. Het is echter voor het eerst dat zti op grond hiervan een landelijke actie kunnen organiseren.' Voor dc wikkeling' van het vakbondswezen van Frankrijk is dit een stap die vergaande gevolgen kan hebben. Voor het eerst is de F.O. een militante landelijke bond. De regering is door de actie volkomen verrast; de minister van PTT zat gis teren nog in Lissabon. Niemand had ge dacht dat een actie van deze omvang midden in de vacantietijd mogelyk was. Maar het rijkspersoneel en vooral de postboden behoren tot de slechtst betaal de groepen. Terwijl de arbeiders van de andere categorieën herhaaldelijk door individuele acties lotsverbetering kregen, stuitte iedere actie van het overheids personeel op verzet van het parlement, dat zoals zij zeiden, de belastingbetaler verdedigde. Op die wijze werd een tegenstelling geconstrueerd tussen de ambtenaar en de belastingbetaler, tussen de ambtenaar en het land, d.w.z. de staat. Men kon nauwelijks verbaasd zijn, dat velen van hen zich tegen die staat keerden, d.w.z. communistisch gingen stemmen. Verbittering Het heeft grote verbittering gewekt, dat juist deze groep het eerst in aanmer king kwam om de reeks te openen van de offers, die de regering gaat eisen. Gedurende de laatste twee jaar is iedere loonsverhoging aan hen voorbij gegaan. Voor Westelijk Nederland Met het oog op de ontwikkeling der mei kinkoopprijzen heeft de .Algemene Vereniging voor Melkvoorziening te 's-Gravenhage gemeend te moeten be sluiten aan de consumptiemelkhandel in Westelyk Nederland te adviseren, met ingang van 9 Augustus de prys voor consumptiemelk met een cent per liter te verhogen. Onze Haagse redactie tekent hierbij aan, dat de boeren in het Westen van mening zijn, dat gezien de grote vraag, hun melk meer waarde heeft, mede doordat de melk; die uit het Oosten moet worden aangevoerd, door het transport van iets minder goede kwa liteit is. In de afspraken tussen boeren en consumptiemelkfabrieken zijn al deze factoren verdisconteerd. Met andere woorden de rol van vraag en aanbod heeft, nu de regering de mëlkprijs niet - meer geheel in de hand heeft, de prijs doen stijgen. Evenals vóór de oorlog zal de prijs van consumptiemelk voortaan in de winter waarschijnlijk hoger komen te liggen dan 's zomers. Een verdere stij- ging van de prijs in het .najaar is onder Edeze omstandigheden niet uitgesloten, aldus vernemen wij van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening. In de door de regering voorgestelde de creten treffen echter het meest die maatregelen, die het ambtenarenstatuut wijzigen, waaronder vooral de verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd. Tegenover alle sociale nadelen, die wij hiervoor al opsomden, stond voor de - - ambtenaar slechts één voordeel: dat stakmgsoproe^Jebben gevolgd, hij een statuut had. Plots echter wordt dit statuut zonder overleg met de bon den, zonder discussie in het parlement, bij ministerieel decreet gewijzigd. Thans voelen de ambtenaren hun positie der- Reuter meldt, dat spoorwegstations vandaag werden lam gelegd. daar de spoorwegarbeiders de stakingsoproep hebben gevolgd. Toen het middernachtelijk uur sloeg verlieten de spoorwegmannen de stations. Zij slo ten de deuren achter zich. waardoor vele aspirant-reizigers opgesloten wer den. Sommigen trachtten de deuren N de dorpen rond Zaltbommel worden dezer dagen vele tranen gestort. Hele familie's zitten dag in dag uit bitter te wenen. U kunt er menige grijsaard met natte ogen aantreffen en vele kleu ters zien schreien. Dat zal zes weken zo zijn, want zolang duurt de zilveruitjes campagne in dit district. Hele gezinnen zitten van de vroege ochtend tot de late avond uitjes te schillen voor acht cent per kilogram. En dat is niet veel. Dm een behoorlijke zakcent te verdienen moet men vele tranen per dag wegpin ken. Denkt u daar eens aan als u straks een paar van die glinsterende bolletjes aan uw vork prikt uit dat flesje tafel- zuur. En verder HIER DE musicus Flits Sebening uit Win schoten zag dezer dagen de beroem de Merger druipsteengrotten in Bad- Grund (Harzgebergte) met bijzonder veel plezier. Hij was namelijk de honderd duizendste bezoeker. A Landsmeer heeft nu 5000 inwoners. A De twee historische kerkjes van Ravenstein zrjn op de lijst van „Monumentenzorg" geplaatst: beide gebouwen moeten dringend worden ge restaureerd. A De heer Jur Noordijk uit Den Burg op Texel heeft 5000 sigaren bandjes verzameld en meent nu natio naal recordhouder te zijn, A De heer v. d. Velde uit Flansum in. Friesland sprong dezer dagen over een hek. Daar bij ging de buks af waarmee hij op jacht was geweest. De kogel raakte een ster- merrie, die ƒ1600 waard was. Het dier viel dood neer. En verder DAAR JNDIA zal tegen het einde van het vol gend jaar een uraniumfabriek hebben, zo is in New Delhi meegedeeld. Met (Advertentie) de bouw er van is bijna een millioen dol lar gemoeid. A Volgens de dagbladen in Kairo zal Maandag de garderobe van ex-koning Faroek en van ex-koningin Narriman worden geveild. A Meer dan honderdduizend Duitsers hebben zich al als vrijwilliger gemeld voor diensten in het voorgestelde Westduitse leger. Negentig procent van deze vrijwilligers zijn veteranen uit de tweede wereldoor- - ïr Naguib van Egypte fig ien bedevaart maken n log. A Premier deze maand Mekka. LEEUWARDEN, Vrijdag. Veertig vacantiegangei's hebben gisteren hun be zittingen verloren tijdens een lelie brand, die het badpaviljoen van de heer W. Hepkema te Langweer geheel ver woestte. De brand, waarvan de oorzaak niet bekend is. green zó snel om zich heen dat de brandweer vrijwel niets kon Uitrichten. mate bedreigd, dat zij spontaan en soms rammeien, maar anderen brachten de buiten de bondsleiding om in stakin ge- nacht door in de wachtkamers, gaan zijn. j De Paryse autobussen en de Metro zyn Het spontane van deze actie houdt vanmiddag evengpfj.p in staking gegaan. schuwing in. vZif heeft %r gèkn onkei \brZ ■v" belang bij dat deze staking voortduurt terwijl de meer bevoorrechte arbei- j van hen moetenleven van 25000 tot dersgroepen straks van vacantie terug-1 30.000 francs per maand, waarvan voor keren. Deze situatie biedt de regering een groot aantal van hen, vrijgezellen, echter ook een uitweg. Het staat vast 6000 francs per maand alleen voor huur dat de F.O. geenszins van plan is afgaat. Zij eisen een directe uitkering de actie tot een onzinnig uiterste door i van frs 20.000 of egii maandelijkse ver te zetten. Ik kreeg in haar milieu de hoging van 5000. francs, indruk dat er het verlangen leeft naarj-,e p q js bereid te praten over maat- e<;idCis^cïe0verhoging"van degpensioen- regelen' die de efficiencT van het ambte- j van een dijkval, die gistermiddag tegen half 4 werd geconstateerd in FiauWersinlaag, tussen Zierikzee en Schelphoek. De hierdoor ont- (Van onze correspondent) GOES, Vrijdag. Het herstelwerk aan de dijken op Schouwen- Duiveland zal waarschijnlijk ernstig worden gestagneerd tengevolge gerechtigde leeftijd op te schorten, al veel gewonnen. De postboden echter eisen meer. Velen Foster Dulles heeft in zyn besprekingen met president Syngman Rhee van Zuid- Ivorea geen definitieve overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk Amerikaans-Zuidkoreaans standpunt voor de komende politieke conferentie over de toekomst van Korea. Na een onderhoud van byna twee uur met Rhee vertelde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken vanmorgen de verslaggevers^ te Seoel, dat de V.N. de politieke conferentie met een zekere „inschikkelijkheid" tegemoet moesten zien. Hij zei verder dat de eenheid van Korea het belangrijkste onderwerp van gesprek met de Zuidkoreaanse President was geweest, maar dat dit punt toch pas op de politieke conferentie zou kunnen worden geregeld. Op de vraag of hy met Rliee had gesproken over de mogelijkheid de toelating van Peking-China tot de V.N. op de komende conferentie ter sprake te brengen, antwoordde Dulles ontkennend. stane bres was binnen vier uren zo breed, dat er al drie sleepboten naast elkaar in konden liggen en in de afgelopen nacht is zij nog aan zienlijk groter geworden. Vanochtend bleek, dat de steenglooiing aan de buitenkant van de dijk over een afstand van bijna 175 meter is verdwenen, terwijl het gat een breedte van 100 meter had gekregen. Nog steeds brokkelt de dijk langzaam verder af. Als oorzaak van de dijkval. die bij af nemend tij ontstond, noemt men onder spoeling door het polderwater. Het cen trum van de dijkval ligt ten zuidwesten van Kerkwerve, twee kilometer van het beruchte gat bij Schelphoek. Op die plaats was reeds enige tijd een. zandzui ger bezig met het opspuiten van de bin nenzijde van de zeedyk. Of dit spuiten van invloed is geweest op de dijkval, kon men ons nog niet bevestigen. De buislei ding rustte op een stelling en ook deze stelling is nu geheel weggeslagen. Waterstaat nam zo snel mogelijk maatregelen. Hoewel men de ernst van de situatie niet verheelde was ■men toch vol ventrouwen, de tegen slag het hoofd te kunnen bieden. Arbeiders, ingeschakeld bij het herstel van de dijk bij Schelphoek, werden ■met materiaal naar het bedreigde punt gezonden. Gevreesd moet worden, dat heit her stelwerk aan de dijk bij Schelphoek enige tijd zal stagneren. Enkele honderden arbeiders zullen aan het werk worden onttrokken om te worden ingeschakeld bij de dichting van het gat. in de Flauwers. Men is thans druk bezig met het maken van zinkstukken, die men zo spoedig mogelyk in het gat tot zinken hoopt te brengen. Gedurende de nacht hebben sleepboten by het gat de wacht gehouden teneinde de ingenieurs in staat te stellen de ont wikkeling van de toestand te volgen. Het water stoomt vrij in en uit en men vreest dat het gat in de loop van de ochtend tijdens het lage tij nog groter zal worden. Voor zover uit de persberichten kan worden opgemaakt, is gisteren voor het eerst tydens de bijeenkomsten van het Russische parlement, de Opperste Sow jet, de naam van Beria gevallen. Beria die op de vorige vergadering van dit wetgevende lichaam Malenkow, de „talentvolle leerling" van Lenin en Stalin, had voorgedragen als opvolger van Stalin, werd nu een „verachtelijke verrader en huurling van het imperia lisme" genoemd. De man die deze woor denden sprak was Valerian Bakradze, de premier van de Sovvjet-republiek Georgië, land van herkomst van Stalin en Beria. i Bakradze beschuldigde Beria niet nüeen van misdaden tegén het Sowjet- I volk en de communistische partij, maar bovendien van bijzondere misdaden te ren Georgië. Na de val van Beria was. Georgië dan ook een van de eerste republieken waar een zulveringsgolf zyn aanhangers uk de gelederen van party en .regering wegvaagde. zich volgens hem van alle mlddeKmie*- dienden om de vrede te saboteren, een streven waartegen de Sowjet-Unie zich evenwel met alle kracht zou verzetten. Hij wees op het bestand in Korea en zei dat de Russische vredespolitiek ook in andere delen van de wereld zou worden voortgezet. Bakradze hield zijn betoog tot één Kamer van de Opperste Sowjet, namelyk de Raad der Unie. Tijdens de zelfde bijeenkomst werd het woord ge voerd door Ponomarenko, minister van Cultuur. Naast vele prijzende woorden liet deze enkele crltische geluiden horen, in de eerste plaats aan het adres van de filmindustrie, die niet genoeg goede speel- en documentaire films ver vaardigde, en verder aan de directies van de musea die talrijke schilderstuk ken ln 'de opslagruimten zouden laten liggen, zonder ze ooit ten toon te stellen. vanaf 1.per week de jaren gevestigde HORLOGERIE M. v. d. LINDEN, le Jan Steenstraat 132. Vanmorgen is de uitwisseling van krijgsgevangenen te Panmoenjon hervat. Er déden zich geen incidenten voor. De communisten droegen 400 gevangenen over tegen de geallieerden bijna 2800. Een Amerikaanse soldaat die vanmorgen terugkeerde, vertelde dat zeven Amerika nen, di waren ondèrgebracht in een kamp nabij de Jaloe, hadden besloten niet terug te kerende communistische propaganda was niet zonder uitwerking gebleven. Bij het overbrengen van communisti sche gevangenen van liet Zuidkoreaanse eiland Itoje berucht door vorige on geregeldheden naar (le bufferzone, is het gisteren tot een botsing tussen Noord- Koreanen en hun bewakers gekomen, waarbij de laatstcn van traangasbommeii en lichte vuurwapens gebruik moesten niaken. De moeilijkheden begonnen toen zingen de en schreeuwende Noordkoreaansc ge vangenen stenen smeten naar de bewa kers en zich in him barakken verschans ten. De opstand was evenwel spoedig gedempt. Het kampcommando is van mening dat de relletjes van tevoren op touw waren gezet. Generaal Mark Clark, opperbevelheb ber van de V.N.-strijdkrachten in het Verre Oosten heeft zijn ontslag ingediend. Ter toelichting zei hij gisteren op een persconferentie te Washington, dat, nu de vijandelijkheden in Korea waren ge staakt, dit een geschikt ogenblik was om het leger na veertig jaar actieve dienst te verlaten. Toen hem werd gevraagd of naar zijn mening de V.N. van atoomwapens ge bruik moesten maken, indien de commu nisten het bestand schonden, zei hij, in die omstandigheden voorstander te zijn van het gebruik van ,,elk wapen", dat de V.N. ter beschikking staat. Generaal Clark zei van oordeel te zijn, dat de Zuid-Korëanen de toestand meester zou den kunnen blijven, als alle niet-Koreaan- se strijdkrachten het schiereiland zouden hebben verlaten. ASSEN, Vrijdag. Vanmorgen ver oordeelde de rechtbank te Assen dc 34- jarige wachtmeester der rijkspolitie V. aldaar wegens verduistering van 3000 In een radiorede lot het Amerikaanse volk gaf president Eisenhower gister avond een overzicht van wat in de eerste zeven maanden van zijn republikeins bewind tot stand was gekomen, en speciaal van de verrichtingen van het 83e Congres. De grote steun, die zijn buitenlandse poilitiek in het Congres had gekregen, noemde de president een nog niet eerder voorgekomen eenheid, die de scheidslijn lussen de partijen doorkruiste, en een continuïteit in het buitenlands beleid mogelijk maakte. Hy prees het congres voor de goed- Om kwart over acht gistermorgen (plaatselijke tijd) landde op het vlieg veld Hato van Curasao een Amerikaans vliegtuig, waaruit enkele minuten later prins Bernhard stapte. De erewacht pre senteerde het geweer en de politiekapel speelde het Wilhelmus. Vlak daarna schoten vier Fireflies van de Marine- luchtvaartdienst luidruchtig „groetend" over de luchthaven de toestellen waren opgestegen op het moment, dat dc machine van de Prins landde. De gouverneur, mr A. A. N. Struveken, verwelkomde prins Bernhard en stelde hem voor zover nodig voor aan de ande re léden van het comité van ontvangst. Voor het gezelschap de luchthaven ver liet sprak prins Bernhard enkele woorden in de microfoon van de Curagaose radio- omroep. Hy verklaarde dat het hem speet; dat zijn bezoek kort moest zijn. Toegejuicht door duizenden belangstel lenden verliet prins Bernhard het vlieg veld Hato en reed naar het paleis van de gouverneur. Ook daar stonden vele belangstellenden hem op te wachten. Kort na de aankomst arriveerden op het paleis de talrijke autoriteiten die aan prins Bernhard werden voorgesteld. Om half elf begon prins Bernhard aan een lange rondrit over Curagao via Otrabanda en Julianadorp. 's Middags ging de Prins zwemmen en duiken in de Piscaderabaai. Hij trachtte met een onderwater-filmcamera diepzee-opnamen te maken. keuring van de verlenging -van de wet op de wederzijdse handelsovereenkom sten. het vereenvoudigen van de douane- gulden tot anderhalf gevangenis- serend <lr DRINS BERNHARD zal lieden op Cu- racao een beeldhouwwerk onthullen van Albert Termote. Het is een geschtnl de Nederlandse regering, symbol van dankbaarhei' beschikkingstelling van de regering met tijdens bijzondere voorwaarden. I procedures, de nieuwe immigratie-wet- gevin|- en de soherrking van meel aan de - 1 dent, dat de wapenstilstand in geen reden tot enthousiasme gaf, maar dat niettemin de collectieve wil om te gen agressie te strijden hierdoor bewe zen was. Elsenhower zei. dat er een veel gende connectie tussen Korea en was beide waren plaatsen, waar communisten flagrante daden van agres sie hadden gepleegd, en waar nu een wil van de vrije mensen om vrij te blij- wil van de vrije menesen om vrij te bly- (Van onze correspondent) HAAKSBERGEN, Vrydag. Grote hoeveelheden katoenafval zijn vernietigd door een felle brand, die gistermiddag is uitgebroken in de opslagplaatsen van de fabriek van de N.V. S. Frankenstein en Co te Haaksbergen. De schattingen van de schade lopen van anderhalf tot twee en een half millioen gulden. 's Middags werden balen katoenafval gelost. In een der balen was door broei vuur ontstaan. Deze baal viel in een op slagplaats van een trailer en spatte uit een. Snel verspreidden de vlammen zich en hoewel het aanvankelijk 'eek, dat het pei'soneel en de Haaksbergse brand weer de brand tot deze ene opslagplaats zouden weten te beperken, drong het vuur door een gesprongen branddeur ook door tot de overige voorraden. De president besloot met de ..Wij hebben de last van het wereld leiderschap aanvaard met een heldere geest en een hart vol vertrouwen, want wij weten, dat andere vrije mensen ver sterken onze eigen' vrijheid en veiligheid dient". Pc Bilt verwacht Van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt en droog. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Vannacht tamelijk koud en hier en daar tydelijk mist. Morgen overdag wanner dan (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen: Zon op: Maan op: 5.12, onder 20.18 3.37, onder 19.46 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Stockh. Helsinki Oslo Kopenh, Edinb. Londen Luxemb. Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrilek Rome Parijs Bordeaux Grenoble lonbevF zw, bew. zw. bew, onbew. onbew. regen zw, bew, mist onbew, regen zw. bew. nevel licht bew. nevel onbew. Max. temj gist. ONO W NW windst windst windst NNW W w

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1