VE APELDOORNSE COURANT Geen gunstige reactie in op Russische nota het Westen Derde divisie vervoerd naar operatie-gebied Dijkgat van 80 meter op Duiveland gestopt Donderdag 6 Augustus 1953 50e Jaargang No. 16439 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Sovjet-Unie wenst blijkbaar Duitse kwestie pas op tweede plaats te behandelen LONDEN. De reacties in de diverse hoofdsteden van Europa op de Russische nota, waarin op zekere voorwaarden de bereidheid tot onder handelen met de Westelijke Grote Drie, zijn over het algemeen in pessimistische toon gehouden. Wel verklaart Moskou zich bereid om aan een conferentie deel te nemen maar het stelt een andere opzet voor. Gingen de Westelijke mogendheden uit van een agenda, waarop de voor waarden voor de verkiezing van een verenigde Duitse regering benevens de sluiting van een vredesverdrag met Oostenrijk centraal stonden, de Russische nota wenst in de eerste plaats maatregelen te bespreken ter vermindering van de internationale spanning. Zij doelt hier kennelijk op het Westerse defensie-program. De Duitse kwestie prijkt pas op de tweede plaats. Als men het daarover eens wordt valt er pas te praten over een vredesverdrag met Oostenrijk. „Sterrit in veldgrauw,' Colonnes slingerden zich door de nacht TE VELDE. In het nachtelijk duister bewogen zich vannacht kilometers lange militaire colonnc's over de grote wegen naar het Oostelijke gedeelte van Noord-Brabant. De derde divisc is, 65 uur na de eerste oproep van de generale staf tot vóórmobilisatic, op weg naar liet concentratiegebied en zal daar onderweg al zijn aangekomen. Het eerste deel van de oefening-Drietand, het zich gereed maken voor de gcvcchtstaak in de mobilisatiecentra, is achter de rug. De tweede en niet minder belangrijke phase, het vervoer van de 20.000 militairen naar hun operatieve bestemmingen, is bijna voltooid. De meeste militairen worden vervoerd met eigen vervoersmiddelen. Een zesde gedeelte met tien extra treinen. Adenauer stelt vier vragen Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Russen het Westelijke voorstel welis waar niet hebben verworpen, maar dat de aard der ministerconferentie, zoals door hen voorgesteld, zo zeer verschilt van de bedoeling van de Westelijke mogendheden, dat het Sovjet-antwoord eerst terde^ moet worden bestudeerd. In Westduitse regeringskringen is men van oordeel, dab in de Russische nota de Westelijke voorstellen, die be trekking hadden op Duitsland en Oostenrijk, worden verworpen en dat de Sovjet-Unie alleen een algemene gedachtenwisseling wenst. Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteravond op een verkiezingsbijeen komst te Trier, dat de Sovjet-nota veel onduidelijke en onnauwkeurige ver klaringen bevat., die zouden moeten worden opgehelderd alvorens de in ternationale spanning werkelijk zou kunnen worden verminderd. Volgens Adenauer dient de Sovjet- Unie vier vragen te beantwoorden: 1) Waarom antwoordt de Sovjet unie niet op het voorstel om in heel Duitsland vrije verkiezingen te hou den?; 2) Is de Sovjet-Unie van plan vast te houden aan haar vroegere stand punt, dat het Duitse vredesverdrag Onderwijzerssalarissen volledig ontknikt DEN HAAG. Nadat hierover in de commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs nader beraad was gepleegd, heeft de regering besloten de zg. volledige onlknikking der on derwijzerssalarissen voor alle onder wijzers te doen gelden. Met de wijzi ging, welke de salarisregeling der on derwijzers in verband hiermede dient te ondergaan, heeft de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zich dezer dagen verenigd. Het ligt in het voornemen aan deze salariswijziging terugwerken de kracht te verlenen tot 1 Januari 1953. DE STRIJD om de voedselpakketten in Berlijn. Deze Oost-Berlijners verstoppen htm voedselpakket op de bodem van hun kinderwagen, in dc hoop dat de Volkspolizeï hen ongestoord de sectorgrns laat passeren. uitgewerkt moet worden door de vier mogendheden onderling en daarna eenvoudig moet worden voorgelegd aan een regering voor geheel Duits land?; 3) Is de Sovjet-Unie bereid een re- Meer dan 1.5 millioen pakketten uitgedeeld BERLIJN. Volgens het officiële Oostduitsc persbureau is in gezagheb bende kringen verklaard, dat het aan bod van dc Amerikaanse Hoge Com missaris, James Conant. om Oostduitsc dollartegordcn in de Verenigde Staten vrij te geven voor aankoop van voed sel, zou kunnen worden aanvaard. Er mogen evenwel geen voorwaarden aan worden verbonden. A.D.N. meldde niet of het hier Russische of Oostduitsc kringen betrof. Niettegenstaande het toezicht dei- communistische partij S.E.D. en het door de directie der Oostduitse spoor wegen uitgevaardigde verbod op de verkoop van spoorwegkaartjes naar Berlijn, bevonden zich Woensdagoch tend vroeg weer duizenden Oost-Duit sers in West-Berlijn, om aldaar de Amerikaanse levensmiddelenpakketten in ontvangst te nemen. Zij weigerden afstand te doen van de levensmidde len, die zij dringend nodig hadden. Velen die toch met de trein waren gekomen, hadden zonder meer in de Politieke conferentie in October? SEOEL. Naar van welingelichte zijde is vernomen, zouden Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, en president Syngman Rhee van Zuid-Korea overeengekomen zijn om een internationale politieke conferentie tussen 1 cn 15 October te beleggen over een mogelijke neutrali satie van Korea. gering voor geheel Duitsland vrijheid van handelen in binnen- èn buitenland te geven?; 4) Is de Sovjet-Unie bereid de vei ligheid van Europa en daardoor van Duitsland te verzekeren? Niet bemoedigend. Bidault, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, toonde zich pessimis tischer dan parlementaire kringen eerder op de dag. Na een kabinetsver gadering ten huize van president Auriol te Rambouillet verklaarde hij, dat de' Sovjet-nota niet erg bemoedi gend is. In Wenen is men diep teleurgesteld door de koppeling van het Duitse vre desverdrag aan de Oostenrijkse kwes tie. Men vreest een nieuw uitstel van de besprekingen die eindelijk Oosten rijk van de bezetting zullen verlossen. Het. State Department maakte be kend. dat er overleg met Engeland en Frankrijk nodig zal zijn om uil te kun nen maken, of de nota uit Moskou een aanvaarding van hel Westelijke voorstel inzake een ministersconfe rentie over Duitsland en Oostenrijk inhoudt. trein plaats genomen en reisden zon der kaartje, hetgeen door het trein personeel oogluikend werd toegelaten. Aan de stations wordt niet meer zo streng door de volkspolilie gecontro leerd. Dinsdag werden 62.000 levensmidde lenpakketten aan Oost-Duitsers en 82.000 aan Oost-Berlijners uitgereikt. In het geheel zijn tot nu toe 1.445.000 pakketten uitgedeeld. Noordelijken bieden excuses aan Vanochtend om negen uur is te Panmoendjon de uitwisseling van krijgsgevangenen hervat. Dc communisten zeiden, dal zij 392 geallieerde gevangenen zouden uit wisselen. Een in krachtige bewoordingen ge steld protest tegen onordelijke demon straties van Noordelijke gevangenen, is door het opperbevel der V.N. aan Noordelijke ontvangstfunctionarissen gezonden. De Noordelijke officieren hebben aan de verbondenen excuses aangeboden voor het onordelijke ge drag van de Noordelijke gevangenen, die Woensdag te Panmoendjon aan kwamen. De gevangenen die vandaag door de Noordelijken werden vrijgelaten, za gen er niet zo goed uit als de eerste groep. De meesten droegen oude uni formen. Vele Koreanen zagen er slecht uit en sommige waren zeer mager. V.S, eisen schadevergoeding van Sovjet-Unie WASHINGTON. De regering der V.S. heeft een passende schade-ver- gocding van de Sovjet-Unie geëist voor het neerschieten van een Ameri kaanse bommenwerper boven de Ja panse Zee op 19 Juli. Ook wordt in de nota een grondig onderzoek geëist naar de verblijfplaats van zestien leden van de bemanning van het neergeschoten toestel. De schadevergoeding wordt niet al leen geëist voor de bommenwerper, maar ook voor de mensenlevens die eventueel verloren zijn gegaan. Volgens Amerikaanse lezing bevond het toestel zich op ongeveer 65 kilo meter van de Sovjet-territoir. Voor hel onderzoek hebben de Ame rikanen onder meer gebruik gemaakt van de verklaring van kapitein Rocht, de tweede piloot van het toestel, die door de Amerikanen werd gered. Frankrijk heeft tekort van 8.5 milliard gulden PARIJS. De Franse minister van Financiën en- Economische Zaken, Faure, heeft voor de ministerraad een uiteenzetting gegeven van de finan ciële en budgetaire vooruitzichten voor 1954. Rekening houdend met de te ver wachten Amerikaanse hulp, verwacht de minister, dat het begrotingstekort in 1954 circa 870 milliard francs (plm. 8.5 milliard gulden) zal bedragen. Er zal bezuinigd moeten worden op de. eivi<C) uitgaven, doch ook de mili taire uitgaven zullen moeten worden beperkt. Reeds 3 doden geborgen Nog 16 vermisten bij vliegramp met B 36 LONDEN. Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen zijn een uitge breide speurtocht begonnen naar over levenden van een Amerikaanse ver kenningsbommenwerper, een Convair R B 36, een der grootste types ter we reld, die gistermorgen in de vroegte met brandende motoren in de Atlan tische Oceaan is neergekomen. Het toestel had 23 personen aan boord. Volgens het laatste bericht worden nog zestien personen vermist. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Ruislip deelde mee, dat het tegenstrijdige berichten over het aantal geredden had ontvan gen. Volgens zijn laatste inlichtingen waren vier bemanningsleden gered en drie lijken geborgen. Het derde lijk was, volgens een Ame rikaanse woordvoerder, opgepikt dooi de Franse treiler Magdalena. Woensdagavond moesten de reddings pogingen worden gestaakt wegens dichte mist. Franse P.T.T. gaat in staking PARIJS. Personeel van de Franse P.T.T., dat aangesloten is bij het niet-communistische vakverbond Force Ouvrière, heeft besloten een slaking in het gehele land van onbe paalde duur te, beginnen. De staking, die ongeveer 85°/o van al het admi nistratieve personeel en 14°/o van alle bestellers omvat, geldt als protest tegen voorgestelde regeringsmaat regelen. om de pensioengerechtigde leeftijd van gemeente- en rijks ambtenaren te verhogen. Woensdagmiddag warfcn de tele foonverbindingen tussen Parijs en Marseille verbroken. Het Christelijk Vakverbond heeft later besloten, evenals de socialisti- Aantal bewoners uit evacuatiecentra terug BRUINISSE. Gistermiddag is liet grootste gat in dc Rampaartsedijkbij het zg. Laurcnswcegjc tussen Ooster- land en de polder Vierbannen, gedicht. Men hoopt spoedig met liet droogma- lcn tc kunnen beginnen. Het gat in de ze binnendijk, dat is gedicht met zand zakken en klei, had een breedte van 80 meter. De dichting van het grote gat bij het Laurensweegje is het resultaat van verschillende maanden zwoegen door 'n honderdtal arbeiders. Verscheidene tegenslagen moest men incasseren. De ze pech is er oorzaak van dal thans, na de dichting van hel grote gat. nog water in de polder Oosterland slroomt. Er is in deze dijk namelijk bij Sirjans- land nog een klein gat, doch de dich ting daarvan is een kwestie van enkele dagen. In afwachting van de definitieve af sluiting, waardoor een aanvang kan worden gemaakt met de droogmaling, is reeds een aantal bewoners van de hoger gelegen huizen in het dorp Oos terland uit de evacuatiecentra terug gekeerd. Zij zijn bezig met het verwij deren van modder en andere vuilig heid uit hun woningen. De lager ge legen woningen in Oosterland staan nog steeds onder water. Ieder van de chauffeurs van de ruim 3500 voertuigen had een kaart, waarop de door hen te volgen route tot in details was uitgestippeld. De voorge schreven snelheid was dertig kilo meter per uur. De colonne reed met normale lichten volgens een van te voren vastgesteld tijdschema. De lei- NEDERLANDSE KINDEREN wit de overstroomde gebieden met vacantie in Frankrijk. Een groepje kinderen bij de aankomst op het Noorderstation in Parijs. sche Force Ouvrière, een staking voor het gehele land af te kondigen. Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond (CGT) heeft verklaard, de staking te zullen steunen en zal waarschijnlijk even eens een slaking afkondigen. De CGT heeft een gemeenschappelijke actie voorgesteld voor een algemene loons verhoging van 7000 franc, een jaar lijkse bijslag van 20.000 franc en een ontslagverbod. Volgens de laatste berichten zijn de telefoon- en telegraafverbindingen tussen Parijs en de meeste provinciale hoofdplaatsen verbroken. Amateur-visser verdronken? AMSTERDAM. In de afgelopen nacht, omstreeks twaalf uur, is een roeiboot, waarin zich drie amateur vissers bevonden, op het Buiten-IJ nabij de rioolbuizen door een hoge golf volgelopen met water. De drie mannen hebben getracht zwemmend de wal te bereiken. Twee slaagden er in nabij het militaire kamp Zeeburg vaste voet aan wal te krijgen, de derde, een 39-jarige slachter uit Amsterdam, is waarschijnlijk verdron ken. Het onderzoek, dat de rijkspolitie te water heeft ingesteld, is nog zonder resultaat. Einde suikerdistributie in Engeland KOPENHAGEN. De Britse minister voor de voedselvoorziening heeft me degedeeld, dat hij de volgende maand de suikerrantsoenering hoopte te be ëindigen. fiij sprak tevens de verwach ting uit, dat volgend jaar de invoer van vlees en bacon weer aan parti culiere handelaars kon worden over gelaten. ding van dit massale militaire vervoer was in handen van een post van de Inspecteur Verkeerswezen die in een centrale plaats in Brabant zetelt. Een dertigtal verkeersdetachementen was opgesteld langs de verschillende rou tes. Deze detachementen meldden per radio, of per telefoon aan de centrale post de tijd van aankomst van elke colonne zodat op elk moment een vol ledig beeld van de positie van de ver schillende onderdelen kon worden vastgesteld. Vier minuten. Langs de wegen stonden ook op be langrijke punten bergingsploegen van de technische dienst en geneeskundige ploegen gereed om, waar nodig, hulp te verlenen. -Het burgerverkeer moes; aan de militaire colonnes voorrang verlenen. Het oponthoud was cc' ^ei- gering, doordat de colonnes wareh on derverdeeld in afdelingen van 25 voer tuigen, waartussen een tijdsd-iur van vier minuten lag. Het voorbijtrekken duurde 37 minuten. De middelzware artillerie, (stukken van 155 mm) met „hard speed" trac toren van de divisie werd gisteravond in een plaats in West-Brabant op de trein gezet om beschadigingen ~a het wegennet te voorkomen. Naar de stomerij! De stemming in de mobilisatie centra blijkt bijzonder goed te zijn. Uit het district Zuid-Oost kwamen al evenzeer gunstige berichten binnen als van elders. De stem ming onder de mobilisanten was daar eveneens uitstekend. Zij heb ben flink aangepakt. Eén der mi litairen, die in burger was opge komen, omdat hij inmiddels uit zijn kloffie was gegroeid", heeft in zijn blauwe colbertje even dap per meegesjouwd als de anderen. Maar dat costuum zal naar de stomerij moeten! Het weer in Europa U'eerrapporten van hedenmorgeD 7 u. Steden Weer Wind Temp. m. s. en oeersL (mm) Stockh. zw. bew. nnw 3 18 11 Oslo licht bew. nw 2 19 I Kopenh. regenbui w 7 19 0.6 A'dam zw. bew. wnw 6 18 0 Helsinki regenbui ozo 3 17 12 Edinb. geh. bew. wzw 5 18 0 Londen zw. bew. wzw 2 23 0 Luxemb. zw. bew. nw 2 20 4 Parijs geh. bew. wnw 5 25 0 Bordeaux onbew. n i 29 0 Grenoble 1. bew. windstil 26 0 Nice zw, bew. nw 4 27 0 Genève hevel windstil 26 0 Zürieh geh. bew. w 9 24 0 Locarno half bew. O 1 27 0 Berlijn zw. bew. w 5 21 2 Frankf. ;eh. bew. wzw 2 24 3 München regen nno 5 23 9 Wenen regen nnw 4 24 3 Innsbrück regen windstil 25 0.1 Rome onbew. no 4 28 0 Verwachting Tot Vrijdag avond: AFNEMENDE WIND Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. Koudere nacht. Dezelfde middagtempera- turen als vandaag of iets hogere. 7 AUGUSTUS. Zon op 5.10, onder 20.20. Maan op 2.23, onder 19.24.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1