Met schop, bezem en boender in Kruiningen Zaterdag 1 Augustus 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Qnze fotograaf Marcel Bastin heeft met zijn camera een speurtocht door Kruiningen. gemaakt, waar de modderslag thans in volle gang is. Een Apeldoornsc modderploeg helpt mee om de straten slikvry te maken, de Ned. Heidemaatschappij spuit de huizen schoon en een internationale ploeg meisjes zorgt voor de grote binnen-schoonmaak. Wat de Apeldoorncrs doen en onder welke omstandigheden zij werken laten deze foto's U zien. Links van boven naar beneden: Een lid van de Apeldoornse modder ploeg heeft een kapotte stoel gevonden om even uit te blazen en een verse pijp te stoppen. Overal in de straten liggen nog de wrakstukken. Het panorama van Kruiningen toont dat nog niet overal het water is geretireerd. Op de achtergrond de Schelde. Met een kruisje is de enorme caisson aangegeven, waarmee het gat in de Veerhaven een week geleden werd afgegrendeld. In vrachtauto's, eveneens uit Apeldoorn afkomstig, worden grote hoeveelheden slik naar een stortplaats buiten Kruiningen getransporteerd. Midden van boven naar beneden: Met behulp van een mechanische graafschop werken de mannen onder leiding van Willem Berkhoff de modder uit de straten weg. Er ligt op vele plaatsen een laag van 30 a •10 cm. De omstandigheden, waaronder gewerkt moet worden zijn primitief. Serviezen waren nog niet beschikbaar, maar je kunt ook koffie drinken uit juskommen. Het smaakt er dit viertal niet minder om. De jeugd speelt intussen al weer in het geteisterde dorp. Temidden van de vernielde huizen hebben de vijfjarige Adri Dek en zijn vriendinnetje Betsy van Houten, wier ouders al zijn teruggekeerd, een plek droog zand gevonden. Heerlijk om in te spelen. Thuis is het ook zo'n pretje niet. Vader en moeder zijn met vereende krachten bezig de boel schoon te schrobben. Als er veel vuil uit de kuizen komt, willen de Apeldoorners best een handje helpen om met de kruiwagen de boel op te ruimen. Rechts van boven naar beneden: Ook als (je mechanische graafschop niet beschikbaar is, staat het werk niet stil. Met de gewone schop kun je er moeilijk doorkomen, tenzij ccn maat met een flink touw helpt trekken. Het resultaat van zoveel vereende hulp blijft natuurlijk niet uit. Het marktplein in Kruiningen, het centrum waar ook het gemeentehuis staat, is al weer schoon cn begaanbaar gemaakt. De markt is het hoogste punt van Kruiningen, dat het minst van het water heeft geleden. Het schoonmaakoffensief gaat voort. Kruiningse huisvrouwen hebben boender cn bezem erop gezet. Men moet de moed van deze bewoners bewonderen. De kamer op de foto, die schoon gemaakt wordt, zal ook na de schoonmaak nog lang niet bewoonbaar zijn. Een tussenmuur ligt er uit. Maar het water heeft de wandsprcuk gespaard: „Waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2