VIER DRIELINGEN iVi'ef Piekeren maar Puzzelen Opgave 1 13 voor de ladder I EVANGELISCHE KERK ÉÉN MET DE ARBEIDERS Friese bedrijfsleven tevreden over afgelopen jaar Zocht geluk in barre Noorden JONGE EMPLOYÉ S 6 TROUW ZATERDAG 1 AUGUSTUS 195S In het vruchtbare dorpje Aphroditenburg is vorige week iets zeer eigenaardigs gebeurd, zoals de lezer in zijn lijfblad heeft kunnen lezen. Wedden, dat er werkelijk lezers dit gelezen hebben?! Op vier achtereenvolgende dagen werd nl. in dit dorp een drie ling geboren! Op Dinsdag kwam de ooievaar met zijn driedubbele cier drie gloednieuwe wereldburgers binnen bij het echtpaar de vracht bij de familie Konijn: 's Woensdags sleepte de kinderleveran- Kadt. Op Donderdag moest de babyvlieger het gezin Haring over vallen met een zuigelingentrilogie. *En op Vrijdag ging de afgetobde borelingenbezorger afstammelingen in triplo afleveren bij de heer en mevrouw Van der Spin. Men kan zich de trots van de dor pelingen voorstellen, ofschoon zij (be halve de genoemden) part noch deel aan de prestaties hadden. Maar dat gaat meer zo. Als tien Nederlandse tippelaars erg hard lopen, zijn alle thuisblijvers nog pedanter dan de lo pers zelf! Een buitengewone zitting van de gemeenteraad besloot elk der vier echtparen een gelijke som uit te be talen in briefjes van tien. Deze som was vorstelijk, maar was toch minder dan honderd briefjes. Op voorstel van de bovenmeester moest deze som in elk der gevallen zó olijke drietal van de van der over de drie zuigelingen verdeeld wor. Spinnen. den, dat elk een geheel aantal tientjes zou krijgen. Het bedrag, dat de jong- tenburg feest en toen kon niemand meer beschuit, muisjes en wat dies meer zy, zien, Aan U, lezers, de volgende vragen: hoeveel kreeg elk der kinderen '(in volgorde van het minste tot het mees te) en hoe was de volledige naam (voor- en achternaam) van elk der twaalf? De goede oplossing wordt beloond met twee punten in onze doorlopende ladderwedstrijd. Verzocht wordt bij de inzending een waarderingscijfer voor de puzzle te geven (10 als hoog ste, 1 als laagste waarderingscijfer). De punten die men behaalt, blijven ster*- geldig, tenzij men gedurende een ehee.1 kalenderjaar niet inzendt. Zendt men wèl in, dan stijgt het pun tentotaal zo lang tot men geen andere deelnemer meer boven zich heeft. En dan wint men de prijs, welverdiend, zonder geluk... Oplossingen van deze puzzle dienen uiterlijk veertien dagen na het ver- Drie Haringen in hun tonnetjes. ste van de drieling kreeg, vermenig vuldigd met het bedrag, dat de oudste van die drieling kreeg, moest gelijk zijn aan het bedrag, dat de middelste kreeg, vermenigvuldigd met zichzelf (even ter toelichting: de jongste zou bijvoorbeeld 3 tientjes krijgen, de oudste 12 en de middelste 6, want 3 X 12 6 X 6). Het merkwaardige feit deed zich nu voor, dat, hoewel elke drieling, als ge zegd, een gelijk totaalbedrag kreeg, geen der 12 baby's een gelijke som ontving. Het is duidelijk, dat geen twee baby's even oud waren als men ten minste rekent met het precieze ogen blik van geboorte! Jaromir en Leixophoros, kreeg hij toch meer dan één van de beide laatstge noemden. van wie Jaromir de jongste was Van alle beschonkenen (vat U dit niet verkeerd op!) kreeg Eleonora Ko nijn het minste en Filomela de Kadt op ééri na het minste, terwijl Glavirola tweemaal zo veel kreeg als Kizopranus Haring. Isolabella kreeg driemaal zo veel als één van de elf anderen. Angostura en Badelocfb kregen sa men even veel als Corsicanania en Eleonora samen, terwijl Angostura en Corsicaniana samen evenveel kregen als Darghilea alleen. Eer» hele week lang vierde Aphrodi- Het dierbaar plekje grond van de drie de Kadtjes De drie Konijntjes. schijnen van dit nummer binnen te zijn op één der kantoren van Trouw. Op de briefkaart of de briefomslag moet „Niet Piekeren maar Puzzelen'' vermeld staan, terwijl in het schrijven naam en adres in blokletters dienen voor te komen. Inzenders uit de over zeese delen van het Rijk en uit het buitenland krijgen een langere inzend termijn, naar behoefte, mits in het schrijven de datum van verzending vermeld staat. Vergeet U niet voor de komende lezersserie Uw vernuftssprankels in te zenden? De lezers hunkeren naar Uw puzzles! Mr. G. VAN VORDEN Met ingang van 1 November a.s. is bij het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland benoemd tot technisch adjunct-directeur, belast met de leiding van de voortgeleiding en distributie, ir. A P Lindenbergh. A. Kieft met pensioen Vandaag, 1 Augustus, gaat de heer Kieft, hoofd van de Geref lagere school te Meppel, het onderwijs mei pensioen verlaten, Nadat hij achtereenvolgens als onder wijzer werkzaam geweest was te 't Zand (Gr.), Leiden en Meppel, werd hij benoemd tot hooid der school te Zijldijk. in 1916 vertrok hij vandaar naar Warfum en in 1922 kwam hij weer naar Meppel, waar hij ruim 30 jaar zijn gaven en krachten aan de Geref. school wijdde. Velen hebben geprofi teerd van zijn grote kennis van onder wijszaken. Verschillende uitgaven op onderwijsgebied zijn van zijn hand ver schenen. Op velerlei terrein vervulde de heer Kieft belangrijke functies Zo was hij lid van het hoofdbestuur van de „Grote", lid van het Bondsbestuur van de Jongelingsvereniging op G.G., voor zitter van de afdeling Drente van deze bond, voorzitter van de plaatselijke AR-kiesvereniging, voorzitter van de Statenkïescentrale Meppel. Dezer dagen heeft het afscheid on der grote belangstelling plaats gehad. Tentoonstellingen AMERSFOORT: ,.'t Oude Wevershuys": Moderne Schilderkunst uit Bali, 18 Juli tot 13 Augustus. In een der zalen een uit gebreide collectie kunstnijverheid AMSTERDAM: Mij „Arti et Amieitiae": Zomertentoonstelling tot 8 Augustus Paul. Brandt (Keizersgracht. 738): tentoonstel ling van tekeningen en grafisch werk van Eugene Eggen, Jan Groenestein en Harry op de Laak. 25 Juli tot 8 Augustus. Gale rie ,,le Canard" (Spuistraat): Tekeningen van Hans Verwey, 23 Juli tot 15 Augustus. Galerie ,1e Canard" (Zeedijk)- Expositie van Canard-exposanten. Museum Fodor: „De Zeester" Zwitserse schilderessen, 25 Juli tot 19 Augustus. Museum „Het Rem- brandthuis": Bijzondere tentoonstelling van grafisch werk uit Rembrandt's naaste omgeving. Gedurende de zomermaanden geopend. Rijksacademie van Beeldende Kunsten: Tentoonstelling van werken var Willem van den Berg, 13 Juli tot 8 Augus tus. Rijksmuseum: De Venetiaanse Mees ters, 25 Juli tot 12 October. Tentoonstel ling van Venetiaanse tekeningen, 18 Juli tot 11 October. Rijksprentenkabinet: Vene tiaanse tekeningen, houtsneden en gravu res, 20 Juli tot 12 October. Stedelijk Museum' Herdenkingstentoonstelling Vin cent van Gogh, 23 Juli tot 20 September Museum Willet Holthuyzen: Naalden wer ken wonderen, 3 Juli tot 15 October ARNHEM' Gemeente Museum: 17e- eeuwse meesters uit Gelders bezit- 20 Juli tot 31 Augustus. BERGEN (N.-H.) „Chante Merle" Ex positie Re Do,ia. Dirk Trap Nick Masee, Willem Reyers en Arend Bos Eyssen. 1 Juli tot 31 Augustus. DELFT: „De Kring": Wandkleden ont worpen en uitgevoerd door Ernee 't Hooft, 11 Juli tot 3 Augustus. „Het Prinsenhof": Zomertentoonstelling Kind en Spel. 13 Mei tot 9 Augustus 's-GRAVELAND- Hotel „Het Wapen van Amsterdam" Tentoonstelling van werken van Barend van Voorden, 25 Juli tot 19 Augustus. 's-GRAVENHAGE. Galerie Loujetzky Tentoonstelling van .werken van Andre Petroff. 25 Juli tot Augustus Gemeente Museum. Kunstschatten uit Vaticaanstad en uit Italiaanse kerken en musea. 1 Juli tot 21 September. Elf tijdgenoten uit Parijs tot 3 Augustus. Verzameling Theo van Gogh tot 3 Augustus. Gebouw Nieuwe Laantjes 8: VisseriLtentoonstelling Miniatuurstad Madurodam: tot 1 Ocober Museum voor Onderwijs. Cacao-tentoonstelllng Postten- toonstelling Op bezoek bij de PTT" tot September „Indianen", tot 1 September Ned. Postmuseum- Nederland gezien door zijn postzegels, tot 4 October Oranje- Nassau Museum: De rol van de Friese Stadhouders in de Geschiedenis. tol 15 Augustus. HAARLEM' Huis van Looy. „Drie Gene raties voor de lens". 24 Juli tot 7 Septem ber LAREN: Hotel Hamdorff Herdenkings tentoonstelling van werken door F. Hart- Nibbrig. 24 Juli tot 17 Augustus Tentoon stelling van werken door Han Hulsbergen. 24 Juli tot 17 Augustus. Kunstzaal Neder- veld: Tentoonstelling van werk van de kunstschilder Jan Letter. 19 Juli tot 10 Augustus. MUIDEN 't Muiderslot: „Uit de archie ven van het Muiderslol", tot 31 December VOORBURG- Park Sonnenburgh' „Tien jonge Beeldhouwers" Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur is na een geslaagde proefvaart het Zweed se schip Kungsholm te Vlissingen aan gekomen. In de Grote- of St. Janskerk te Gouda zullen deze zomer orgelbespe lingen worden gegeven, waarvoor be kende organisten zijn uitgenodigd. Eigenaars van KAMPEERTERREINEN Stuurt een UUMcliging. aan 120.000 gezinnen! U kunt 120.000 gezinnen ln het gehele land uitnodigen, het weekend en de vacantie bij U door te brengen, door een advertentie te plaatsen in de vacantie-adressenrubriek van ons dagblad. De prijzen voor deze adverten ties zijn zeer voordelig gesteld. Vraagt het speciale tarief aan DAGBLAD „TROUW' N.Z. Voorburgwal 225 Amsterdam C Tel. K 290037900. toestel 12 Proost Grüber te Berlijn waarschuwt (Van een bijzondere medewerker) Men meldt ons uit Berlijn: Ds. Grüber ontbreekt het waarlijk niet aan moed. In de Hitler- tijd was hij één der voormannen der ..Belijdende Kerk". De predi kant, die toen in Kaulsdorf, een Oostelijk voorstadje van Berlijn, stond, organiseerde twee verenigingen ten behoeve van Protestantse Christenen van Joodsen bloede: de één wilde de emigratie bevor deren, de andere wilde deze „niet-arische" Christenen in Duitsland zelf economisch met raad en daad helpen. Grüber zelf fungeerde practisch als directeur van de bureaux, waar in totaal 30 personen werkten: om hun ras ontslagen departementsambtenaren, juristen en artsen van de stad Berlijn, enz. Grüber vloog naar Amsterdam, Parijs, Londen. Hij werkte voor de organisatie dag en nacht. En toch vond hij ook nog tijd, het voorzitterschap van de stichting ,.De Nederlandse Kerk te Berlijn" wa%r te nemen. Hij had nl. ook enige jaren in Nederland gestudeerd en beheerste de Nederlandse taal volkomen. Onder Hitier kwam ds. Grüber twee maal in het concentratiekamp. Na de capitulatie werd hij proost van Ber lijn, d.i. zoveel als voorzitter v*n de Berlijnse predïkantenvergadermg. De Russen hadden respect voor hem. Op hun initiatief werd hij bovendien „Stadtrat" wethouder) voor Pro testantse Kerkelijke Zaken. Naast zijn kamer in het stadhuis was het bureau van zijn collega voor Katholieke Ker kelijke Zaken. Ordnung muss sein. En de communisten wilden laten zien, dat, nu Hitier verdwenen was, de Kerk niets meer had te vrezen. Proost Grüber verklaarde ons per soonlijk voor een paar jaar, dat de samenwerking met vde Russen en de communisten uitstekend was. Wel liet hij doorschemeren, dat de grens tus sen het terrein van de Kerk en de Staat niet altijd gemakkelijk te trek ken was. Veel tact was er dus van beide kanten nodig. Rechtsonzekerheid De communisten handhaafden de concentratiekampen. De Westduitse pers kritiseerde de rechtsonzekerheid van het door de Russen bezette gebied steeds in scherpere. bewoordingen. Vooral de concentratiekampen moesten het o-ntgelden. Toen werd Grüber na een preek toegestaan, een rondgang door een concentratiekamp te maken en met de geïnterneerden te spreken. Hij publiceerde zijn indrukken: bet was jammer, dat er nog concentratie kampen waren: maarde commu nistische kampen waren veel beter en de behandeling er in was veel huma ner dan bij die van Hitier en Himmler, Deze publicatie werd Grüber door de Westduitse en Westberlijnse pers uiterst kwalijk genomen. Hij zou slechts een gedeelte van het kamp be zocht hebben. Hij had zich tot werk tuig van de communisten verlaagd, meende men. Zondag jl. preekte de proost in de Marienkirche in Oost-Berlijn. En de overvolle kerk hoorde de predikant nu zeggen: De 17de Juni (dag van de opstand in Oost-Berlijn) heeft bewe zen, dat de arbeiders niet slechts ver- betering van de economische toestan den eisen. Zij willen geen honger lij den Zij verlangen echter in de eerste plaats rechtszekerheid. Zij willen rustig kunnen slapen. Zij willen met op hun weg bespionneerd worden. De Kerk mag en zal niet nalaten, ook in de toekomst deze eisen krachtig t,e steunen. De Protestantse Kerk heeft zich nog nimmer met de arbeiders zo één gevoeld als op deze 17e Juni. De vrede tussen ds. Grüber en de Westduitse, resp. Westberlijnse pers is nu weer getekend. De communisten zijn zeer onder de indruik van Grüber's woorden. Of hij bij hen nog persona grata is? \6n Evevrnhotfool Na een ernstige operatie verliet een patiënte in Kopenhagen na een verblijf van vier maanden gezond het ziekenhuis. Bij de uitgang viel zij ech ter van de trap, brak haar been, en werd meteen weer het ziekenhuis bin nengedragen. Daar bleek dat zij onder haar japon zes gloednieuwe zieken huishanddoeken om haar middel ge wikkeld had. Een Argentijnse expeditie ls er in geslaagd de ongeveer 7358 meter hoge Aconcagua, een top van het Andesge- bergte aan de Argentijns-Chileense grens te bereiken. In Bochu, een der grootste mijn- werkerssteden van het Ruhrgebied, is een dorp met huizen voor grote gezin nen in gebruik genomen. Het dorp is ontstaan uit een initiatief, dat op de Duitse (Rooms) Katholiekendag ln 1949 in Boehum is genomen. In dit dorp kunnen 144 grote gezinnen hun wo ning betrekken met minstens vyf ka mers. Ieder huis heeft een tuin van achthonderd vierkante meter. De huis huren zijn zo laag gesteld dat de be woners ln staat zijn ook nog voor vol doende meubilering te zorgen. Verscheidene leden van het per soneel van het bureau van de Ameri kaanse marineattaché in Moskou heb ben de langste autotocht gemaakt, die sinds de oorlog door Westerlingen ln de Sowjet Unie gemaakt is. Het was een reis van ongeveer 1450 km langs de nieuwe grote weg van Moskou naar de Krim. De reis duurde heen en te rug drie dagen. In de Krim werden en kele plaatsen, o.a. Jalta, bezocht. Italië en Zwitserland gaan samen een tunnel bouwen door de Col Fer ret. Het tunnelproject wordt voor de ene helft betaald door de beide rege ringen en voor de andere door parti culieren, wier belangen met deze tun nel gemoeid zijn. De directeur van een New Yorks warenhuis heeft te Londen een zelf portret van Rembrandt voor 150.000 gulden gekocht. Het schilderij was des tijds in een Londense antiquiteitenzaak ontdekt en voor 50 gulden verkocht. Franse folkloristische groep in Eindhoven Maandag 3 Augustus in de late namiddag zal op doorreis naar Zweden in Eindhoven aankomen de Franse folkloristische groep „Matisconia" met de „Confrérie des Vignerons de St. Vincent" uit de Franse stad Macon in Bourbogne. Maandagavond zal de groep een concert geven in Eindho ven, terwijl tevens Franse folkloris tische dansen zullen worden opge voerd. (Van onze correspondent) De resultaten van het bedrijfsleven in Friesland gaven over het afgelopen jaar in het algemeen reden tot tevre denheid, waarbij men vooral in de agrarische sector op een gunstig jaar kan terugzien. Dit wordt geconstateerd in het Vrijdag verschenen jaarverslag over 1952 van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Friesland. De gang van zaken in de niet-agra- rische industrie had een rustig ver- Joop en hoewel de uitkomsten in de verschillende takken van bedrijf uiter aard niet overal een gelijk beeld ver toonden, kan over het algemeen geno men geconstateerd worden dat deze met onbevredigend waren. De bedrij ven waren vrij goed met orders voor zien, doch vooral in het tweede en derde kwartaal deden de moeilijkhe den bij de afzet als gevolg van de toe nemende concurrentie op de buiten landse markt zich in sterkere mate gevoelen. Een aantal bedrijven was daardoor genoodzaakt de productie in te krimpen, waardoor een overschot aan arbeidskrachten ontstond De metaalnijverheid en de voedings middelenindustrie gaven een toene ming te zien, welke een compensatie vormt voor de achteruitgang in de an dere bedrijfstakken. In Friesland had een daling van de boterproductie plaats van vijftien pro cent, terwijl de kaasproductie gelijk was aan die van het voorgaande jaar. Dit laatste in tegenstelling met de rest van het land, waar de kaasproductie steeg. De afzet van kaas in het bin nenland had een zeer bevredigend ver loop. Er was ook een bevredigende af zet van gecondenseerde melk en van melkpoeder. De kruidenteelt verliep gunstig; de veehandel had in het algemeen een minder gunstig verloop. Het mond- en klauwzeer en de varkenspest belem merden de handel op een gevoelige wijze en eerst m de herfst kon een opleving in de handel op het buiten land geconstateerd worden. De aanvoer van stieren aan de Leeu warder veemarkt daalde van 5022 op 4953 en van koeien van 10.854 op 8906. V acantie-adressen Beleefd doch dringend ver zoeken wij onze abonné's, die ons blad op hun vacantie-adres wensen te ontvangen, dit minstens een week voor uit op te geven. Abonné's, die het abonnementsgeld per kwartaal voldoen, gelieven hun vacantie-adres mee te delen aan het kantoor, aan de kop van dit blad vermeld. Zij, die het abonnementsgeld per week betalen, dienen de adresverandering uitsluitend aan ons bezorgers(s(ers) mee te delen. Het abonnementsgeld verschuldigd over de vacantie- periode, moe* dan vooruit aan de bezorgers(sters) worden vol daan. RADIO-AGENDA Zondag 2 Augustus HILVERSUM 1. 402 m. 746 kc/s. 8.00 KRO. 9.30 NCRV 10.00 IKOR. 12 00 NCRV. 12.15 KRO. 17 00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nws. 3.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV' 9.30 Nws en waterst. 9.45 Gram rKOR: 10.00 „In de open deur", caus. 10 30 Ned. Herv. Kerkdienst. NCRV? 12.00 Gram. KRO: 12.15 Apologie. 12,35 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws en Kath. 13.10 Viool en piano. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.55 en 15.35 idem. 16.10 Katholiek Thuisfront Overal. 16.15 Gram. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.30 Gram. 18.50 Gewijde muz. 19.30 „Elia, mijn God is de Heere", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.35 „Psmith, journalist", hoorsp. 21.30 Symphonette ork. en sol. 22.05 Act. 22.15 Grinzingklanken. 22.35 Gram. 22.45 Avond gebed en lit.k. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nws. en weerber. en postdul- venber. 8.20 Graan. 8.55 Postduivenber. 9.00 „Wat er groeit en bloeit", caus. 9.10 Ad libi tum. 9.45 „Geestelijk leven", caus. 10.00 Lichte muz. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Cabaret. 11.30 Marinierskapel. AVRO: 12.00 Postduivenber. en lichte muz. 12.35 „Even afrekenen, Herenl" 12.45 Muz. uit het Oosten. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Lichte muz. 13.30 Harmonie-ork. 14.00 Boekbespr. 14.20 Gram. 14.35 Lichte muz. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Omr.ork. en soliste. 16.10 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Bas Klaver speelt troef voor 17.30 V. de jeugd. 17.50 Sportjoum. 18.15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18.30 Ned. Herv. Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.35 Bijbelvertel ling. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Romantische muz. 20.35 Caus. over dieren. 20.45 Gram. 21.30 Cabaret. 22.00 Disco-caus. 22.40 Piano recital. 23.00 Nws. 23.15 Rep. of gram. 23.25 Lichte muz. 23.4524.00 Gram. BBC EUROPEAN SERVICE. UITZ. VOOR NEDERLAND. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464. 49, 42 en 31 m.). 17.0017.15 En gelse les voor beginnelingen (op 224, 42, 31 en 25 m.). 22.0022.30 Nws. Londense b „En dan nog dit". (Op 224 en 49 m.). Maandag 3 Augustus HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Ben woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram 9 00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10 30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Herhaling Vossenjaoht. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.me- ded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Gram 14.45 V d. vrouw 35.15 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Bijbellezing 16.30 Koorzang. 17.00 V d kleuters. 17.15 Viool, clavecimbel en viola da gamba. 17.45 Rege- ringsuitz.: Prof. Dr. Ir. J. F Kools: „Hout soorten uit Suriname". 18.00 Koorzang. 18.30 Gram. 18.35 Clavecimbel-recital. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gevar. muz. 19 30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Gram. 20.00 Radio krant, 20.20 Gram. 20.50 Rondetafelgesprek. 21.05 Koorzang 21.20 „Boer Hardeveld", hoorsp. 22.10 Gram, 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: „Voor de oude dag", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram, 10.35 Voordr 10.55 V. d zieken. 11.35 Bariton en piano. 12.U0 tnstr.tno 12 30 L,and- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws 13.15 V. d. middenstand. 13 20 Koor zang 13.50 Gram. 14.00 V. d vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.45 „Het kind van de buur vrouw", hoorsp. 16.10 Ork.conc. en koor. 16.45 V d. jeugd 17.15 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.35 Parl.overz. 18 45 V d. jeugd. 19.25 Viool, klarinet en piano. 19.45 Gram. 20.00 Nws 20.05 Lichte muz. 20.35 „Zo is Eva1" 21.05 „Horen en be zorgen". klankbeeld. 21.45 „Sociologische aspecten van een politieke partij", caus. 22,00 Radio Philhar. omrk. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram BBC EUROPEAN SERVICE. UITZ. VOOR NEDERLAND. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464. 49. 42 en 31 m.l. 22.00—22.30 Nws. Bezienswaardigheid v. d. week. Engelse les voor gevorderden (Op 224 en 49 m „Als ik Ronnie niet krijg, trouw ik nooit", zei Linda Op een mooie Zaterdagnamiddag In Mei 1937 wandelden een jongen en een meisje hand ln hand op een stille landweg in de omgeving van het stadje Z Ronnie", zei het meisje, ..waarom doe je toch niet beter je best op school''" Koppig schudde ae oosje voor hrj ant- /oordde „Linda. wil weg uit Hol land Hij zag tra nen ln de ogen van zijn vriendinnetje en legde zgn arm om haar schouders. „Als ik rijk ben I Linda" zei hij. I „kom ik je halen en trouwen wij" oonthandelaar s Avonds praatte in Fort Simpson hg lang en ernstig met zgn vsder en moeder En het slot was dat zgn ouders, al was 't met hartzeer en tegenzin, toestemming gaven dat hun zoon naar Canada ver trok Toen hg afscheid nam van Linda. stopte ze hem een pakje sigaretten in de hand „Ik weet dat je stiekem wel eens rookte", zei ze. „maar van nu af ben je je eigen baas en moet je voor jezelf zorgen Dit zgn de lieve- lingssigaretten van vader, ik mocht een pakje voor ie meenemen Ron nie keek naar het pakje Cocktailsiga retten „Die rookt mijn vader ook", zei hij „ik heb er wel eens een van hem gesnoept Ze lachten door hun tranen heen en toen vertrok de boot. Linda bleef eenzaam op de kade ach ter De jaren vergingen Toen kwam er opeens een brief waarin Ronnie schreef dat het lot hem niet gunstig was geweest Ik mag je leven niet aan het mijne binden", stond er „want het kan nog jaren ren vóór ik tets heb bereikt Ik ga eerstdaags met een vriend naar het Noorden opeen ge vaarlijke expeditie en misschien keren wg er niet van te I rug Vergeet m |en wees gelukkig. 3 Linda schreide die bereid lief en nacht hete tranen leed te delen "S"1, d? morgen van uitput ting in slaap viel Maar toen had ze haar besluit ook genomen ze had haar aanstaande man gekozen niet om sa men met hem njk te zijn. maar om lief en leed met hem te delen Ze volgde een cursus aan een huishoud school en 's avonds studeerde ze En gels Toen ze een en twintig was schreef ze op een advertentie in een Canadese krant waarin een hulp in de huishouding werd gevraagd Ze werd aangenomen en weldra was ze de rechterhand van de vrouw van een rgke farmer In Alberta, en hielp de kinderen in het grote gezin te ver zorgen. Het waren brave mensen, waar ze bg in huis was gekomen en toen die eenmaal Linda's geschiede nis kenden deden ze wat ze konden om iets over Ronnie te weten te ko men Maar een man terugvinden in het onmetelijke Canada is moeilijker dan een spéld ln een hooiberg zoe ken Tenslotte gaven ze hun pogln- f gen op Linda praatte niet meer over Ronnie, maar in haar hart s bleef de hoop als een vonk gloeien „Als ik Ronnie niet terugvind. trouw ik nooit", zei ze tot zich- zelf Haar ouders stuurden haar tlM af en toe kranten uit Holland j en op een keer, een maand of g twee geleden, zag ze opeens m een grote advertentie voor jjp Cocktailsigaretten Bestaan 1 die nog dacht ze met ver bazing Maar nadat ze de advertentie had gelezen, wist ze dat de Cocktail, die j veertien jaren uit de markt was geweest voor 't eerst j na de oorlog weer in Ne derland werd verkocht omdat eindelijk de goede ;tabak. die voor die siga retten werd gebruikt, weer te krijgen was, Toen kreeg ze een schitterende inval Ze vroeg haar ouders per lucht post een pakje te zenden, liet het foto- graferen^——^ en de foto ln een der grote dagbladen van - West Canada adverten- afdruk ken Daaronder Het ze in het Engels zet ten ..Ronnie, ik wacht op je Weken lang leefde ze ln angstige spanning. Totdat er vla de krant waarin ze had geadverteerd, een brief kwam. Ze durfde hem bijna niet te openen; toen ze het tenslotte deed viel er een ver frommeld etiketje van een Cocktall- pakje uit In de begeleidende brief stond „Liefste Linda, ook ik ben Je trouw gebleven. Sinds kort ben ik eigenaar van een bonthandel ln Fort Simpson. Wil je mfj nog hebben'" Kort geleden zgn Ronnie en Linda ge trouwd in de grote kerk van Edmonton Toen hun gasten afscheid had den genomen omhelsde Ronnie zijn vrouw en keek haar diep in de ogen. „Linda", zei hg zacht, „je was onver getelijk en je bent onveran derd .Dat is wat vader on langs schreef over z'n Cock- \tailsigaretten". lachte ze. Ct /.Ja" zei hg peinzend, „blijk- ■Tsaar horen die twee bg elkaar, deCocktailsigaret en 't geluk" R. S. STOKVIS ZONEN N.V. KEIZERSGRACHT 313 - AMSTERDAM vraagt voor haar opafagpfaafaaw aan de Cruguiuswog enige flinke magazijnbedienden. Goede sociale voorwaarden en bfj ge bleken geschiktheid opname In pensioen fonds. Leeftijd 25-35 Jaar. Zonder goede referenties onnodig zteh te meiden. Sollicitaties aan de Directeur ven boven genoemd kantoor, of persoonlijk# aan melding op Woensdeg 5 Anguctvs a.s. de* avonds van 1 9.00-22.00 aor aan de Keizersgracht 313 te Amsterdam. Bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Amster dam van 29 Juli 1953 is in staat van faillissement ver klaard A. J. v. d. Laag. vee houder, Sohepenmakersdijk 17 te Edam, met benoeming van de E A Heer Mr. F. B. Dozy tot Rechter-Commissans en ondergetekende tot curator. Mr. D. Mooij, tersgraöht Sterdam. VERKOOP BIJ EXECUTIE op Maandag de 3e Augustus 1953, des voormiddags om elf uur, ten laste van N.V. De Woonstee, gevestigd te Am sterdam, Ceintuurbaan 73 huis. van enige roerende goederen, bestaande uit: Kantoorinven- taris, 11 karpetten, trapnaai- machine. nieuwe meubilaire goederen uit voorraad en wal verder te voorschijn zal wor den gebracht. De verkoop ge schiedt a contant zonder op geld De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen N.V. Confectie Industrie t.v.d.z. DE VKIFS 8Ü8AK Heren- en Jongenskledingateliers Vragen voor spoedige indiensttreding: HANDWERKSTERS LEERLING HANDWERKSTERS Aanmelden dag. van 8-17 uur en Zaterdags van 8-13 aur aan de Personeelsafdeling, Lutmastr. 181-183, Amsterdam-Z., aan weik adres eveneens schriftelijke sollicitaties kunnen worden ingezonden. Notaris M. GOOSSENS te Zoetermeer zal op Woens dagen 5 en 12 Augustus 1953 telkens om 8 uur nam. in café „De Gouden Leeuw" te Zoe termeer. Dorpsstraat 18, pu bliek verkopen: woonhuis met garage, pakhuis en erf te Zoetermeer, Voor weg 95, groot 618 ca (met ge deelte Voorweg daarvóór, groot 187 ca). Het perceel is niet verhuurd Zakelijke belastingen 1953: 150,95. Aanv. en bet koop som: 12 Sept. 1953. Nadere ml. bij voorn nots Zoetermeer. tel nr 3 Of. J. Watorlnk DE MENS IN HET BEDRIJF (Badrijfipiychologt* In ds practijk) 2« ultgobrolds druk PRIJS GEBONDEN 6.90 In slke boekhandsl verkrijgbaar N.V. GEBR. ZOMER KEUNINGS UITG. MIJ - WAGENINGEN N.V. CHEMISCHE FABRIEK „N AARDEN" vraagt voor haar kantoren (mnl. en vrl.) met einddiploma HBS ol MULO 1953, ter opleiding in commerciële oi administratieve richting. Eigenhandig (niet met ballpoint) geschre ven sollicitaties te richten onder motto B aan de afdeling Personeelzaken. Postbus 2. Bussum. GROTE MERKARTIKELEN-FABRIEK (Levensmiddelenbranche) heeft plaats voor een jong, actief vertegenwoordiger VEREIST: Diploma MULO of H8S en ervaring als vertegen woordiger. GEBODENEen prettige werkkring met goede toekomstmo gelijkheden, vast salaris met onkostenvergoeding en pensioenregeling. Voor hen, die niet aan de gestelde eisen voldoen, heeft solliciteren geen doel. Brieven met pasfoto en volledige Inflchtlogen gaarne aan het bvr. v, d. blad onder no. 82U4 De Minister van Financiën vestigt er de aandacht op. dat zij, die in het bezit zijn van het M.U.L.O.-dipl. B of van (een) speciaal op wiskundig gebied daarmee gelijk te stellen diploma Cs), zich kunnen aanmelden voor de OPLEIDING TOT TEKENAAR VAN HET KADASTER Indien zij de leeftijd van 21 jaar nog niet hebben be reikt. Zij. die aan een in te stellen onderzoek voldoen, treden in dienst bij het Centraal Teken- en Opleidings bureau te 's-Gra venhage. De opleiding geschiedt voor rekening van het Ministerie van Financiën. Gedurende de opleidingstijd genieten de cursisten een beloning met eventueel een pension toelage Aanmeldingen voor het toelatingsexamen dienen vóór 15 Augustus 1953 bij het Hoofd van het Centraal Teken en Opleidingsbureau te 's-Gravenhage, Nieuwe Haven no. 6. te zón ingekomen Nadere inlichtingen bij het Hoofd van het Centraal Teken- en Ooleidingsbureau

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2