WAAROM HEEFT DE LAGERE SCHOOL GEEN GEDULD? verstarring COMMISSARIS DE CASEMBROOT: Zeeland gelooft in spoedige overwinning van dijkenbouwers op het water Wat deze provincie thans nodig heeft?: huizen, huizen en nog eens huizen, maar óók financiële experts HENGELO heeft moeilijkheden met interpretatie van de Kieswet Tegenstellingen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 3 (Van onze sociale medewerker) HET gebeurt tegenwoordig nog al eens, dat van de kant van de werk nemersvakverenigingen de mogelijk heid van verdere samenwerking met de werkgeversverenigingen in de Stichting van de Arbeid en de publiekrechtelijke bedrijfsorganen in het geding worden gebracht, zodra de laatste iets hebben gedaan of nagelaten wat de arbeiders niet zint. Zo rinkelde kort geleden de heer A. Vermeulen met de sabel van het N.V.V., omdat de werkgeversbonden het hadden bestaan om zonder voorkennis van de Raad van Vakcentrales een ver-; klaring over de geleide loonpolitiek te publiceren. Zonder hier op het al of niet gegrond zijn van de ontstemming der arbeidersbonden te kunnen ingaan, wil len wij constateren, dat het volkomen misplaatst is, om bij eventueel menings verschil over details direct al de gehele grondslag van de tijdens de oorlog be klonken samenwerking tussen werk gevers en arbeiders aan de orde te stel len. Elke samenwerking tussen mensen kent haar spanningen, iedere partner schiet op zijn beurt wel eens te kort. Hoe funest voor de gezindheid tot ver betering en verinniging der banden en verdere samenwerking is het dan niet. als bij alle of bij vele voorkomende ge schillen meteen al gedreigd wordt met verbreking der betrekkingen! Waarlijk, wil er van de P.B.O. iets terecht komen, dan zullen beide partijen bij al haar handelingen en uitlatingen dienen te be seffen, dat de haar toevertrouwde taak te groots en te ernstig is om door on doordachte of ïlloyale handelingen of door heetgebakerde commentaren te be derven. WILLEN er uit de samenwerking tus sen werkgevers en werknemers voorts goede vruchten blijven groeien, dan dient men zowel aan werk gevers- als aan werknemerszijde te be seffen, dat de goede verstandhouding tussen de (voormalige) „klassen" van, werkgevers en arbeiders nog iets anders en iets meer is dan de organisatorische samenwerking tussen bonden en centra les. Wezenlijke samenwerking dient te leven bij de individuen. Op dit punt dreigt een verstarring te ontstaan, welke niet zal nalaten de smaak voor waar achtige (en ongetwijfeld van beide kan ten met opofferingen gepaard gaande) samenwerking in de Stichting van de Arbeid en de publiekrechtelijke bedrijfs organen te bederven. Het is namelijk in hoge mate de vraag, of de stemmen van de vertegen woordigers der centrales van werk gevers en werknemers altijd wel repre sentatief voor de geheel groep zijn. Wij wijzen in de eerste plaats op beslissingen en compromissen, welke by de indivi duele leden totaal niet leven. De zoge naamd door de „belanghebbenden" voorgestane reorganisatie van de uit voering der sociale verzekering heeft veel verwarring veroorzaakt en men verneemt in de practijk onophoudelijk de klacht, dat men van de regen in de drup is gevallen. De verplichte aanslui ting bij de bedrijfsvereniging van eer der 26 niet organisch ontwikkelde bedrijfstakken is in strijd met de be langen van veel werkgevers en arbei ders, zo voert men aan, terwijl bovendien van het voorgespiegelde „zelf-doen" weinig of niets terecht komt. In verband met de vraag naar het representatief zijn wijzen wij in de tweede plaats op het kleine groepje mensen ,dat als vertegenwoordigers in allerhande qualiteiten elkaar dagelijks in commissies van de Staten-Generaal, de Stichting van de Arbeid, de S.E.R., de Sociale Verzekeringsraad, de Fede ratie van Bedrijfsverenigingen, etc. ontmoet. „Altijd weer dezelfde mensen' schreef enkele maanden geleden mr Fockema Andreae in Maatschappij- Belangen. En wij voegen eraan toe, dat het „zelf-doen" en de inschakeling van belanghebbenden toch wezenlijker ge stalte zal moeten krijgen, wil er ooit van de P.B.O. iets teréfcht komen. Een ste (Yan een onzer verslaggevers) EN zeer belangrijke vooruitgang in de geestesge steldheid van onze. door de watersnood getroffen bevolking is, dat de vrees voor een te langzaam en onvoldoende herstel van de dijken nu wel definitief is verdwenen." Aldus de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, tijdens een onderhoud dat wij kort na de afgrendeling van de polder Kruiningen in zijn werkkamer ter griffie te Middelburg met hem mochten hebben. „Waterstaat en de uitvoerders hebben in prachtige samenwerking de laatste maanden dingen tot stand gebracht, die de stoutste verwachtingen overtroffen, te meer juist om dat vastomlijnde beloften ontbraken. Aan daden heeft men trouwens altijd meer dan aan beloften." Het is een heel ander Zeelanddit van vandaag, dan de tragische gebrokenin rouw en water gedompelde provincie van nog slechts weinig maanden geleden. Wel iswaar is Schouwen-Duiveland nog grotendeels geïnun deerd twee miserabele watervlakten, gescheiden door een ongemakkelijk berijdbare corridor en omringd door materiële onzekerheden en weliswaar zal Zuid-Beve land ten Oosten van zijn scheepvaartkanaal nog geruime tijd de schadelijke gevolgen van de ramp moeten onder vinden, toch koepelt zich de transparante Zeeuwse zomer hemel over een gemeenschap, voor wie het leven nieuwe kleur heeft gekregen, de iriserende glans van zon op zondvloed, het teken van }s mensen verbond met het eeuwige: de hoop. TENSLOTTE en hierbij 'willen wij even langer stilstaan is die quaestie van het representatief zijn ook van groot gewicht en zelfs acuut bij de zuilsgewijze vertegenwoordiging der arbeidersbonden in de organen van overleg. Wellicht kent raen langzamer hand het jargon, waarvan men zich in de sociale politiek bedient, De drie „zuilen" slaan op de politiek-confes- sionele geleding van de vakbeweging, te weten neutraal (bij de arbeiders door gaans socialistisch), r.k. en protestants christelijk. „Bonafide" dateert uit de tijd, dat het gekuip van de communis tische E.V.C. het onmogelijk maakte, met deze malafide elementen rondom de conferentietafel te zitten, „Erkend" werd een tijd lang genoemd de vak beweging, die in de ogen van de rege ring en de bonaflden onder elkaar genade vond. „Representatief" verklaart zich tegenwoordig de vakbeweging, welke als N.V.V., K.A.B. en C.N.V. de drie zuilen vormt. Een ernstig teken van dreigende ver groeiing en mislukking der P.B.O. zien w\j nu in het feit, dat de zogenaamde „zuilen" zich bij uitsluiting „represen tatief" achten voor alle arbeiders, dus ook voor de niet en de in andere bon den georganiseerde. Hierover is de laat. ste tijd veel deining ontstaan, waarvan onzeparlementaire redacteur in het blad van 25 Juli al melding maakte. Hij wees speciaal op de positie van de Nederlandse Vakcentrale, welke buiten alle georganiseerde overleg wordt ge houden, omdat de drie zuilen-bonden haar niet „representatief" achten. In het Sociaal Maandblad van Juni signa leerde px'of. Molenaar een soortgelijk geval, te weten het niet erkennen van de vereniging van inspecteurs van ver zekeringsmaatschappijen „de Buiten dienst", als representatieve organisatie voor de toepassing van de wet op de Ondernemingsraden. Ten slotte is er het geval van de heer Kapinga, de •foorzitter van de Ned, Ohr. Bond van Óverheidspersoneel, die pleitte voor een verplichte bijdrage van ongeorgani seerden ten behoeve van de kas dei- erkende vakverenigingen! AL deze symptomen wijzen er op, dat er iets mis is met de mentaliteit en de democratische gezindheid van sommigen onzer vakbondsbestuur ders. Hoezeer men afkerig is van de ongeorganiseerden, hoezeer men de eigen richting als de enig juiste be schouwt (waarbij men de twee andere „zuilen" noodgedwongen erkent), hoe zeer men (niet ten onrechte) versnip pering over talloze kleine bondjes van diverse richting wil vermijden, het is ondemocratisch en daarom ontoelaat baar om zelf op de bok zittende andersdenkenden van meerijden op de organisatiewagen te willen uitsluiten. Ziet men dit duidelijk in, dan vindt men in de practijk ook wel een oplossng voor gevallen als van de N.V.C. en de Buitendienst. Nogmaals, de door ieder weldenkend mens toegejuichte en nagestreefde organische samenwerking tussen werk gevers en arbeiders houdt oneindig veel meer in dan de samenwerking rondom conferentietafels van enkele „represen tatieve" organisaties. Daarom dienen deze laatste zich van alles te onthou den. dat aanleiding kan geven tot wrij vingen en dus ook van onbesuisde reacties, vooral als blijkt, dat met be trekking tot de „representativiteit" men aan vrijwel alle kanten boter op het hoofd heeft. Dr DREES beantwoordt vragen over hulp aan Japan Op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Burger heeft de minister-president, de minister van Algemene Zaken schriftelijk geantwoord dat de regering, nadat de recente wa tersnood in Japan bekend was geworden, onmiddellijk haar medeleven aan de Ja panse regering heeft doen overbrengen. Zij is van mening, dat er geen reden is voor Nederland van staatswege hulp te verlenen, doch dat zulks op de weg van het particuliere initiatief zou kunnen lig gen. In dit verband zij medegedeeld, dat het Nederlandsche Roode Kruis reeds een zending kleren en levensmid delen naar Japan heeft gezonden en dat het een oproep in de bladen heeft ge plaatst om geld in te zamelen tot leni ging van de nood der slachtoffers. Reeds zijn bij het Rode Kruis bedragen van particuliere zijde voor dit doel binnen gekomen. Dodelijk ongeval in de staatsmijn Emma In een steengang van de Staatsmijn Emma te Treebeek geraakte gisteren de 51-jarige locomotief-machinist J. Smal uit Sittard met zijn hoofd bekneld tus sen de locomotief en een zijwand van de galerij. Hij werd daardoor zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Bijdragen Rampenfonds Een-en. dertig s te verantwoording van bij het Algemeen Handelsblad ontvangen bijdragen Venn, en personeel Acc.kantoor-Elles i Hamelberg 492.69; LTit Amerika f 50.mevr. Stengers, Brussel, B. frs. 1000. Commissaris De Casembroot, in provincie de hoogste autoriteit, voor wie al wat daar leeft met de maatstaf van het eigene wordt beoordeeld, is oprecht verheugd over de stand van zaken. Niet alleen het dichten van de stroomgaten het een na het andere en het droog vallen van ondergelopen polders geeft reden tot tevredenheid, maar ook de ma nier waarop de mensen worden geholpen oij het weer on gang brengen van een nor maal leven. In de eerste plaats noemde de commissaris de regeling van de huis raadvergoeding. „Men kan daarvoor de grootste waar dering hebben. Menigeen is bezorgd ge weest, dat veel dedupeerden niet aan hun trekken zouden komen doordat er niet voldoende rekening zou worden gehouden met verschillende graden van vroegere welstand. Om maar iets te noemen: pre dikanten, leraren en onderwijzers hebben een werkkamer met boeken nodig. Plaat selijke commissies, die met individuele omstandigheden op de hoogte zijn, heb ben al zulke problemen onder ogen ge had en bevredigend opgelost. Ook de tex- tielschaderegeling verloopt naar wens en het Rode Kruis heeft daarbij voortreffe lijke hulp verleend. Er zijn tal van men sen, die thans beter in him textiel zitten dan vóór de ramp." Vooral op dit gebied was de hulp bij zonder snel maar het is een bekend verschijnsel, dat hoe harder er wordt ge werkt des te groter de kans is van fou- ten-maken. Inderdaad, er zijn dit kon moeilijk uitblijven bij de vlugge arbeid van zovele vrijwilligers vergissingen voorgekomen en in een enkel geval is er sprake geweest van een vrijwillige ver- issing of, anders gezegd, fraude. Jhr <e Casembroot was echter van oordeel, dat het hoofdstuk „textiel" in de om vangrijke schaderegelingsgesehiedenis zeker aanleiding geeft tot algeöiene te vredenheid. p de vraag hoe het staat met de reeds meermalen opgeworpen kwestie van de geschenken, die van de door het Rijk gegeven schadevergoeding zouden moeten worden afgetrokken, antwoordde de commissaris, dat hij de uitspraak van minister Van der Kieft, enige tijd gele den gedaan, rechtvaardig en billijk vond adoptiegiften worden alleen dan afgetrok ken wanneer de rijksbijdrage en de ca- deaux tezamen het bedrag van de ge leden schade overschrijden. Het zou niet eerlijk zijn, wanneer de ene gedupeerde veel meer terugkreeg dan de andere. In dit verband vermeldde jhr De Ca sembroot met diepe erkentelijkheid de niet direct in geld omzetbare hulp, die vele gemeenten in ons land aan plaatsen in het rampgebied hebben gegeven: veel al technische hulp, waarvan bijvoorbeeld Zierikzee, Bruinisse en St. Philipsland hebben mogen profitex-en. Soms was de ze hulp volstrekt niet spectaculair en toch zo buitengewoon belangrijk. Men ne me bijvoorbeeld eens het nauwkeurig uit zoeken en op stevig papier plakken van uit het water opgeviste archiefstukken en het weer op poten zetten van een half verdronken administratie. „Wij kunnen niet dankbaar genoeg voor zijn." Ook de hulp uit het buitenland niet alleen tijdens de ramp, maar vooral ook daarna moet worden geloofd en ge prezen. Wat in het bijzonder nodig is: luizen. Zwitserland heeft nu geld bijeen gebracht voor niet minder dan zeventien Rode-Kruis-gebouwen in Zeeland. De gemeente Delden in Overijsel zorgt voor larakken, die in St. Philipsland zullen worden opgericht. „Onze grootste zorg op het ogenblik, aldus de Commissaris, „is hoe aan vol doende huizen te komen. Dat geldt voor al voor Schouwen-Duiveland. In de aller laatste tijd zijn daar weer heel wat in het water staande huizen ingestort en weggespoeld. Wij hebben er nu drie honderd keten, maar dat is veel te wei nig en ik ben van plan. er nog een aantal te vragen. Een dorp als Duivendijke bij voorbeeld is voor 70 pet onbewoonbaar geworden Herbouw is allernoodzake lijkst. Niet alleen omdat de mensen ex- weer graag v, i 11 e n wonen, maar voor al ook omdat zij er moeten wonen, wil men het land weer op peil brengen. Wanneer er geen huizen zijn orn in te wonen, verloopt een gemeente; dan zoe ken de arbeiders elders werk en het is TECHNIEK EN MANKRACHT span nen samen om in Zeeland de laatste stroomgaten te dichten: twee zijn er nog over, op Schouwen-Duiveland. Het is geen wonder, dat de Zeeuwen alle wantrouwen ten aanzien van een spoe dig dijkherstel hebben laten varen, nu het ene gat na het andere wordt ge stopt. Nog kan het water de strijdende, bouwende mens parten spelen, maar de kansen dat de vijand binnenkort een definitieve nederlaag lijdt, op all e fronten, worden met de dug groter met ieder zinkstuk dat onder het ge wicht van geweldige basaltblokken het water verdwijnt, met iedere golf van zandspecie uit de persleidingen, ja met iedere handgreep van elke m die bij dit grote en grootse werk is ingeschakeld. met him oude dorp gedaan. Kunnen ex- geen gewone huizen komen, dat moeten het voox-lopig maar keten zijn. Zowel Den Haag als Middelbux-g hebben zich aanvankelijk sterk tegen de bouw van noodwoningen in de dorpen verzet, maar door de noodzaak van het ogenblik zijn we overstag gegaan. Iedereen is nu wel overtuigd van het feit, dat Schouwen- Duiveland bovenal woonketen van node heeft." In het droge duinengebied van Schou wen, in Bux-gh-Haamstede en Renesse, zijn 140 Oostenrijkse en Zweedse huisjes overeind gezet, die voorlopig zullen die nen om de vacantiegasten onderdak te bieden, maar die na het zomerseizoen voor évacué's in aanmex-king komen. Jhr de Casembroot noemde dit een ty pisch voorbeeld van economisch gebruik van noodwoningen. Schouwen kan thans zijn vacantiegasten niet missen; zij vor men een belangrijke economische factor. Door de aanwezigheid van de zomer huisjes behoeven de vreemdelingen dus niet bij burgers van de drie dorpen in te wonen; de woningen zijn toch al vol genoeg. Met het herstel van Schouwen-Duive land zal een algemene herverkaveling, zoals die voorheen op Walcheren is ge schied, gepaard moeten gaan. Hoe deze herverkaveling zal geschieden, valt op dit ogenblik nog niet te zeggen omdat men eenvoudig niet weet hoe het nog steeds ondergelopen land eruit ziet. De polder Kruiningen, 1823 ha groot, blijkt voor een achtste deel (220 ha) totaal be- dox-ven te zijn en de vraag is: Wat moet men er nu mee beginnen? Moet men op het vex-knoeide stuk een bos planten? „Juist dezer dagen", vertelde ons de Commissaris, „werd het plan geopperd om de bagger uit het Zuïdbevelandse kanaal, die tot nu in zee werd geworpen, voor de polder Kruiningen te gebruiken. Dit kost natuurlijk veel geld aan ar beidsloon. De vraag werd daarbij ge steld of die bagger dan niet in de wex-k- verschaffing naar de polder kon worden getransporteerd. Het is een kwestie, die niet maar zo een-twee-drie kan worden opgelost. Onder de bevolking zijn de gevoelens ten aanzien van de herverkaveling ge mengd. De grote meerderheid van de boeren noemt het een „noodzakelijk kwaad". Velen vrezen, dat er niet vól- Oud-gezagvoerder B. J. Couvée' overleden Te Voorburg is, 57 jaar oud, overleden de lieer B. J. Couvee, oud-gezagvoei-der bij de Holland-Amerikalijn, De heer Cou vee kwam in 1914 in dienst van deze maatschappij. Op 1 Augustus 1952 ging hij wegens ziekte met vervroegd pen- Hij was laatstelijk gezagvoerder doende rekening zal worden gehouden met plaatselijke wensen en verlangens en daarom zouden zij graag zien, dat zoveel mogelijk locale figuren bij de herverkavelingscommissie werden inge schakeld. Zowel in de polder Waarde als op Tholen en op heel Schouwen-Duive land wordt de kwestie nu dringend. „Het provinciaal bestuur doet wat het kan om de uit deze zaak voortvloeiende moei lijkheden tot aller tevredenheid op te lossen. De voorzitter van de herverkave lingscommissie is uitnemend op de hoog te van de heersende bezorgdheid, dat bij een herverdeling van de bodem het rechtskundig element de boventoon zou kunnen voeren, Deze bezox-gdheid, die soms wel in klachten tot uiting kwam, heeft indertijd ook op Walcheren geleefd. De voorzitter heeft echter steeds getracht de redenen tot klachten uit de weg te ruimen. Uiteindelijk beoogt de herver kaveling een algemene sanering van het land, ten bate van de bevolking." Op de vraag, ten slotte, of zich in Zeeland nog bijzondere behoeften doen gevoelen op het gebied van mensen materiaal, antwoordde de Commissaris, dat er in deze abnormale tijd een urgent tekort is aan experts op het gebied der gemeentefinanciën. Op dit terrein valt nl. zo het een en ander te saneren, voor al omdat er reden tot bezorgdheid is voor spanning op de arbeidsmarkt in verband met het feit, dat zwarte lonen om de hoek komen kijken. (Ingez. med.-advertentie) WILLIAMSj. HUMBERT Lond"n SHERKT Jere' Soldaat voorkwam dat straaljager verbrandde (Van onze correspondent) Enschede, 1 Augustus De commandant van de vliegbasis Twente heeft gistermiddag voor het front van de troep een bedrag van 25 uitgereikt aan soldaat J. A. Sneep voor moedig gedrag, waardoor hij een straal jager redde. Toen bij de oefening Coronet een aan val op de vliegbasis werd gedaan, kwam een lichtkogel van de luchtdoelartillerie terecht op de wielerhoezen van een Gloster Meteor, waardoor deze vlam vatten. Soldaat Sneep, die in de buurt op wacht stond, snelde toe en bluste het vuur. Ir de Voogt nam afscheid als directeur van P.N.E.M. (Van onze correspondent) Geert ruidenbergj 1 Augustus Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft ir J. G. de Voogt gisteren in de cantine van de Donge-centralen van de Prov. Nooi'd- brabantse Electriciteits Mij te Geertrui- denberg afscheid genomen als technisch directeur van het bedrijf. Ir De Voogt werd bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Commissarissen, dix'ectie en personeel van beide Donge- centralen en de Amex'-centrale van de P.N.E.M. hebben de scheidende functio naris een hartelijk afscheid bereid om zijn vele en uitzonderlijke verdiensten, welke hij gedurende de veertig jaren dat hij deel uitmaakte van de staf heeft vergaard. In deze periode heeft ir. G. de Voogt vooral vermaardheid ver worven als bouwer van beide Donge- centralen en na de ooxlog de enorme Amer-centrale, welke de grootste van ons land. Voorts kwamen onder zijn leiding ook tot stand het transport- en distributienet van resp. 50.000 Volt en 150.0000 Volt alsmede de koppelver- bindingen met Limburg, Gelderland, Zuid-Holland, Zeeland en de gemeente Tilburg. Deze pionier van de Brabantse elec- trificatie zal nog als adviseur aan de P.N.E.M. verbonden blijven voor de bouw van de tweede Amer-centrale, welke naar ir De Voogt verwacht, in October 1956 gereed zal zijn. Als adj.-directeur is benoemd ir J, H. Rijker. (Van onze correspondent) Hengelo, 1 Augustus De gemeenteraad van Hengelo heeft gisteravond een stampvolle publieke ti-ibune diep teleux-gesteld door het be sluit van Ged. Staten, waarbij de toela ting van drie K.V.P.-leden tot de nieu we Raad werd geweigerd (zie Alg. Han delsblad van 29 Juli), voor kennisge ving aan te nemen. Nadat een voorstel tot het aangaan van een onderhandse lening van 1.000.000 ter consolidatie van de vlottende schuld zonder hoofde lijke stemming was aanvaard, werd deze spoedvergadei'ing, die nauwelijks tien minuten duurde, gesloten. Intussen is Hengelo nog geen stap dichter bij de oplossing van dit verkie- zingsvraagstuk gekomen. Nu de Raad tegen het besluit van Ged. Staten dus niet bij de Kroon in beroep zal gaan, blijft voor de drie betrokkenen per soonlijk de mogelijkheid tot en met 10 Augustus wèl open. Naar wij van een der belanghebbenden vernamen, lijkt het op het ogenblik waarschijnlijk, dat van die mogelijkheid inderdaad ge bruik zal worden gemaakt. Wordt het beroep afgewezen (en die kans is zeker niet denkbeeldig), dan staat men voor de vraag, welke van de op de K.V.P.- lijst voorkomende candidaten voor een benoeming tot raadslid moeten worden aangewezen. Het is niet onmogelijk, dat de candidaten 1 en 2, die aanvankelijk hadden bedankt, in de gewijzigde situa- Japanse kroonprins i vertrokken De Japanse kroonprins Akihito, die een officieel bezoek aan ons land heeft gebracht, is gistermiddag met de KLM- constellation Delft van Schiphol naar Frankfort vertrokken voor een bezoek aan West-Duitsland. Op de luchthaven werd de kroonprins uitgeleide gedaan door de Japanse am bassadeur, Suemasa Okamoto, de chef van het Militaire Huis van H.M. Koningin, vice-admiraal N. A. Rost Tonningen, en de heer B. G. van Os van Delden, namens de directie van de KLM. tie redenen hebben om, indien zij thans nog voor een benoeming in aanmerking kunnen komen, deze te aanvaarden. Het valt voorts te bezien, of door het oponthoud, dat door de te vervullen formaliteiten wordt veroorzaakt, de K.V.P.-fx-actie op 1 September, wan neer de nieuwe Raad voor het eerst bijeenkomt, voltallig zal zijn. Voox-lopig heeft men echter nog ten minste tien dagen de tijd, zich op de interpretatie van de nieuwe Kieswet te bezinnen. (Ingez. med.-advertentie In deze tijd van rapporten en examens ontvangen wij het verzoek de volgende noodkreet in ónze kolommen op te nemen. Dat vele gevaren onze kinderen be dreigen, daarvan zijn we ons als ouders dagelijks bewust. Als ze 's morgens van huis gaan, te voet, per fiets, bus of trein, maken we ons menigmaal be zorgd, wanneer we denken aan de wegen, waar het vex-keer in razend tempo voort jaagt.... Staan we ook wel eens stil bij het onheil, dat hen kan benaderen binnen de veilige muren van het school gebouw? Z}jn onze kinderen werkelijk veilig op school? Ik waag het dit te betwijfelen.... Och kom, zegt u, wat zou er kunnen gebeuren? De oorlog met zijn bombar- schx-ijven van een recent geval, dat zeker niet alleen staat. De telefoon rinkelt... Een vader wil mij spreken over ernstige moeilijkheden op school met zijn 12-jarige zoon. Ik ken die vader. Zeker niet iemand, die gewoon is te tonen wat hem innei-lijk beroert. Maar n u trilt toch zijn stem. Als hij een ogenblik later tegenover mij zit, overhandigt hij met een nerveus ge baar een rapport en als een noodkreet klinkt het: „Wat moet ik doe n?" Voor de zoveelste keer aanschouw ik een schrikwekkende cijferreeks: 4, 2, 4, 2, 2, 2, 3, etc. „Welke idioten geven een kind zo'n Het rapport is middelgeen doel dementen en beschietingen ligt toch ver achter ons...? Geachte lezer, ik bedoel iets anders. Ik heb het oog op een proces, dat zich in de loop van het schooljaar (of de schooljaren) voltx-ekt en dat een vol tooiing vindt in de maand Juli. Eigenlijk is het geen proces, dat zich automatisch afwikkelt, maar een bedrijf, uitgeoefend door mensen, wat de zaak erger maakt. Ik bedoel het kwellen van kinderzielen, het geestelijk en dikwijls voorgoed kapot maken van jonge levens.. Wordt het geen tijd, dat de ouders der slachtoffertjes zich verenigen in een felle aanklacht, gesteund door hen, wier- kinderen voor het volgende seizoen op de nominatie staan? U wenst voorbeelden, zegt u? Als hoofd van een instelling voor Kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden zou het my niet moeilijk vallen die te geven en aan te tonen, hoe vele kinderen daartoe in aanleg stellig vatbaar neurotisch werden door de ergste schoolervax-ingen. Laat ik echter volstaan door het be- rapport mee?" valt me zéér onbeheerst uit de mond. Want, zo vragen we, wat voor zin mag het in vi-edesnaam hebben om een kind met zó iets naar huis te sturen? En hoe vaak is dit in Nederland in de afgelopen maand weer gebeurd? Wordt in het lagere schoolrapport ook al een einddoel gezien? Gelden hierbij examen-normen? Begrijpt men niet, wat men op deze wijze in een kinderziel-in- ontwikkeling aanricht? Dacht men hier mee iets op te bouwen of tot ontplooiing- te brengen? Zijn we zelf wel ..gezond", als we iets dergelijks presteren? En dan speciaal die 4 voor godsdienst onderricht! Gelooft men met een dei-ge lijke waardering het vertx-ouwen op een God van Liefde te stimuleren? Dit artikeltje onvolledig? Vanzelfspre kend... Een boek zou men erover kunnen schryven. Over de ellende, die de school telkens weer aanricht in talloze kinder zielen. Maar nu het slot van de dwaasheid: de jongen werd w e1 bevorderd, echter niet naar. de opleidingsklas. Waarde lezer, is u met mij niet ge neigd hieruit te concluderen dat deze jongen w e 1 geschikt zou zijn om ge woon lager onderwijs te volgen, maar dat hij het slachtoffer is geworden van een afschuwelijke „systeemdwang", als ik het zo eens noemen mag? Voor het kereltje van school gaat. mag hij nog één jaar doorbrengen in de klas voor „stommelingen"... Tenzij hij nog ooit als door een wonder enig gevoel van eigenwaarde herkrijgt, zal hem de pas voorgoed zijn afgesneden om zich ook maai-- enigszins op eigen initiatief verder te ontwikkelen. Om maar niet te spreken van de minderwaardig heidsgevoelens, waarmee hij het leven ingaat of mogelijk zelfs wx-aakgevoelens tegen een maatschappij, die hem op dus danige wijze.de das heeft omgedaan.... „Wat moet ik doen?" vroeg de vader. Ja. wat moet men als vader doen...? Psychiater en psycholoog raadplegen, naar een Medisch Opvoedkundig Bureau gaan. En dat mag die vader dan zélf betalen.... Denkt u vooral niet, dat het mijn bedoeling is mijn collega's in de rug aan te vallen. Integendeel. Maar wat zou het mooi zijn, als er eindelijk eens een algemeen besef kwam, dat de school tot taak heeft kinderen te helpen en niet ze geestelijk te kwellen. Immers, het is op zijn zachtst ge zegd voorbarig een definitief ooi-deel over een kind te vellen, vóór het de puberteit heeft doorgemaakt. Heeft niet een deskundige gezegd, dat „de puber teit van een debiel een mens" kan maken. Waarom heeft de lagere school geen geduld? Waarom kan die school geen middelen vinden om positief te waarde ren en weg te laten alles wat deprimeert? Waarom kan zij in het rapport geen middel zien, inplaats van het als dool te gebruiken. Zeker, ik weet, dat de ouders zélf vaak de school in deze richting drijven. Dat ontheft die school niet van de ver plichting het geluk van alle leerlingen te bevorderen. Zolang de school het kind minderwaardigheidscomplexen bezorgt of erger beantwoordt ze niet aan haar doel. Integendeel: zij staat schuldig aan het vernietigen van kinderzielen. OOK deze zomer heeft al weer de no dige regendagen gebracht en vooral de vacamtiegaimgers hebben er on der geleden en'over hun tegenslag ge toornd. In deze omstandigheden is het moeilijk de wijsheid op te brengen, dat het niet anders kan en ook dit nodig is. Toch is het zo. Naar het bybelwoord doet God zijn zon opgaan over bozen en goe den, en is het ook Hij, die regen zendt over rechtvaardigen en onrechtvaardd- gen. Heel het leven bestaat bij deze te genstellingen, die zonder elkander niet zijn kunnen en el kaar in evenwicht houden. De altijd terugkerende vraag naar het waarom van het lijden vindt hier een van haar antwoorden. Wie zich een leven zonder tegenslag of verdriet indenkt, weet tegel ijker tyd, dat dit onbestaan baar is, en dat juist daarin alle geluk zou ontbreken. Zoal de dageraad pas ven-ukken kan na de duisternis van de nacht, zo hebben wij pijn, zorg, smart te dragen om ons bereid te maken voor de grootheid van hun tegendeel. „Het was erg, wat ik te doorstaan had", zegt iemand; „toch zou ik het achteraf niet hebben willen missen, omdat ik nu de heerlijkheid van de verlossing ken." Heel het leven moet een mens door veel moei lijks heen, dat raadselachtig blijft. Maar later, misschien pas in zijn ouderdom, gaat hij er iets van verstaan, hoe het hem gelouterd heeft voor de hoge vreugden des levens, waar hij vroeger aan voorbij ging. Wij krijgen het onbe- gi-epen lijden niet voor niets. Het wordt met bedoeling ons toebedeeld. Dit geldt zelfs ook van die andere felle tegenstelling in ons bestaan, die tussen goed en kwaad. In ieder mens blijft al tijd iets, dat zich tegen het kwaad ver zet; hij beseft, dat dit niet zou moeten bestaan. En op allei-lei wijzen is het onze ellende, dat wij in eigen leven en in de wex-eld tegen de boosheid zo weinig ver mogen. Wat ook weer een raadsel is. Dieper beschouwing leert ook deze te genstelling aanvaarden. Niet om het kwaad een vermeend recht te geven of van de stryd er tegen af te zien. Maar juist om die strijd te blijven voeren, die een onmisbaar bestanddeel in de groei en ontplooiing van alle leven is. Niet bij toeval maar met bedoeling wordt het kwade altijd weer midden in het leven geplaatst, ja met zijn verdex-felijke krachten, opdat mens en mensheid er zich tegen verzetten en aldus boven zich zelf gaan uitreiken naar hoger staat, die van deze kamp de pry's is. Wij zouden het graag anders willen. Wij verlangen zo vaak naar rustig, ge lijkmatig bestaan, waarin de gelukszon boven ons hoofd blijft stralen. Maar regen en storm komen altijd weer. Wij leven by tegenstellingen op alle gebied. Wij moe ten er van dag tot dag doorheen. De nood is ons opgelegd, en tot onze laat ste snik zal deze niet van ons wijken. Maar Wie dit ons oplegt, wil er ons mee heiligen. En het gaat er maar om, iets van die bedoeling te vatten en te vol brengen. Apeldoorn S. H. N. GORTER VEERTIEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Op de rijksstraatweg te Hierden bij Harderwijk is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Veertien personen werden gewond, van wie zes ernstig. De heer S. Koetsier uit Monnikendam, die per auto met echtgenote en vijf kin deren in de richting Harderwyk reed, ontmoette een boerenwagen met paard, waarachter twee auto's reden. Plotseling passeerde een van deze auto's de be spanning, waardoor eea botsing met de auto van de heer Koetsier onvermijde lijk was. Beide auto's werden geheel ver nield. De heer Koetsier, alsmede vijf kinderen beneden de twaalf jaar werden ernstig gewond in het Piusgesticht te Harderwijk opgenomen. Mevrouw Koet sier werd licht gewond. Ook de zeven xnzittend** van de andere auto, die werd bestuurd door de heer Jansen uit Elburg, werde* allen gewond. Zij konden het ziekenhuis, na verbonden te zijn, weer verlaten. Gelegenheidsstempel Rode- Kruispostzegels Ter gelegenheid van de uitgifte van de Rode-Kruiszegels zullen eerste-dag- omslagen bij de postzegelhandel vex-- krijgbaar zijn. Deze omslagen, moeten op 24 Augustus a.s., uitsluitend gefran keerd met Rode-Kruiszegels, op de post kantoren ter plaatse aan het loket wor den afgegeven. De phdlatelistdsche dienst van PTT te 's-Gravenhage zorgt dan voor afstempeling met een speciaal stempel. De Flamingo had aanvaring met onbekende trawler Gistermiddag is te ÏJmuiden de traw ler Flamingo binnengelopen, welk schip in de nacht van Donderdag op Vrijdag in aanvaring is geweest met een onbe kende trawler. Schipper P. Krab wilde weinig vertel len over het gebeurde. Naar zyn zeggen is de trawler die zijn schip aanvoer, direct daarna weggestoomd. Hij vertelde, dat de aanvaring zou zijn gebeurd op de 58ste breedtegraad. Het schip maakt slechts weinig water en heeft vanmorgen zijn vangst van 1320 kisten normaal aan de afslag gelost. UIT DE STAATSCOURANT De toelating van mr dr W. H. Nagel als privaat-docent bij de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden is ingetrokken met ingang van de datum van ingang van zijn onderwijsopdracht tot het geven van onderwijs hij de faculteit in het Nederlands strafrecht, strafprocesrecht en de criminologie. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1953 eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend aan de luit.-kol. L. C. Korevaar, van het regiment zware luchtdoelartillerie Rhenen. Bij K.B. zyn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. van de Water, directeur van de gemeentelijke gasfabriek te Bussum en S. Brune, raadslid van Won- seradeel te Lollum. Met ingang van 1 October a.s. wordt kapitein ter zee J. F. W. Nuboer eervol ontheven van zijn functie van permanent Nederlands vertegenwoordiger in het Channel Committee en Nederlands verte genwoordiger bij de Naval Board of the Military Agency for Standardisation. Met ingang van dezelfde datura werd hem op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit de zeedienst wegens langdurige dienst. Met ingang van 14 Augustus a.s. is kapi tein ter zee C. W. Th. baron van Boetze- laer eervol ontheven van de functie van commandant van Hr Ms lichte kruiser Tromp. Met ingang van 1 September a.s. is hy belast met de functie van chef van de staf van de inspecteur-generaal der Koninklijke Marine. Met ingang van 31 Augustus as. is kapi tein ter zee K. J. F. Krediet belast met de functie van Nederlands marine-attaché te Londen. Hii was tevoren geplaatst by de marinestaf te 's-Gravenhage. Met ingang van 24 Augustus a.s. Is kapi tein-luitenant ter zee W. A. Montanus be last met de functie van commandant Maritieme Middelen te Amsterdam en tevens met het bevel over de Marine kazerne te Amsterdam. Hij was tevoren geplaatst by de marinestaf te 's-Graven hage en lost in beide functies kapitein ter zee J. F. van Duim af, die met ingang van 29 Augustus a.s. bij de marinestaf te '--Gravenhage wordt geplaatst. B(j Kon. besluit zyn met ingang van 1 Juli bevorderd tot ambtenaar van de bui tenlandse dienst der derde klasse O. F. baron Bentinck van Schoonheten, gezant- schapsraad te Caracas, Jhr mr P, J Eek hout, tijdelijk zaakgelastigde te Warschau en de heer C, Vreede, ambassaderaad t« Bonn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1