Laat de Apeldoorners maarmodderen' dan komt het hest voor elkaar. Madame Lupescu komt in de beklaagdenbank Kruiningen heeft de helpers van de Veluwe met vreugde begroet Wat de P.G.E.M. gaat houwen Nieuws Zaterdag 1 Augustus 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad (Van één onzer redacteuren). Vrijdag jl, werd het laatste stroomgat in de Veerhaven bij Kruiningen gedicht. Het water, dat sedert die rampzalige nacht van 1 Februari af tweemaal per dag Kruiningen onder water zette kwam tot stilstand en 's Maandags daarop, drie dagen later dus, trokken 70 potige Apel doorners naar het stadje, teneinde de Kruiningers behulpzaam te zijn bij het herstel. Zo lost Apeldoorn zijn belofte in om Kruiningen te helpen. gehad (bijna geen enkele woning is er. wat wij zouden noemen „behoorlijk" afgekomen), doch met hulp van be kwame vaklui is herstel mogelijk. APELDOORN AAN DE SLAG. „Het is buitengewoon met die Apeldoorners", aldus de heer W. J. L. de Groof, dierenarts te Krui ningen en voorzitter van de „Het- stel-Commissie Kruiningen" „Niet alleen zijn we verrast door de snelle wijze waarop Apeldoorn ons nu te hulp is gekomen, doch we hebben respect voor de wijze waarop ze werken. Het is een ploeg harde werkers onder deskundige leiding en Kruiningen is wel zeer erkentelijk voor die spontane, prachtige hulp". LANGZAAM valt het water weg. Het centrum van Kruiningen is weer begaanbaar, al is dat begaanbaar zeer betrekkelijk. Eb en vloed hebben sedert Februari slijk en zand in grote hoeveelheden aa/igevoerd. Landerijen en huizen zijn overdekt met een slik- en modderlaag, welke varieert van 40 tot 50 cm. Het is een troosteloos gezicht en in een eerste opwelling is men geT neigd te denken, dat de schoonmaak- en opruimploegen voor een schier ho peloze taak staan. „Om hier een dag te werken heeft men voor twee maanden moed nodig", zei een bezoeker en inderdaad is hier mede de situatie goed weergegeven. Voor degenen, die niet rechtstreeks ge troffen zijn door de ramp is het mis schien onbegrijpelijk, doch er heerst onder de getroffenen een moed en lust om het herstel aan te pakken, welke bewonderenswaardig mogen worden genoemd. Algemeen hunkert men er naar terug te keren naar „huis", al is dat huis dan ook bedolven onder puin en vuiL Enkele bewoners zijn reeds teruggekeerd. Café De Korenbeurs heeft zijn établissement geopend, de kapper helpt zijn klanten weer al gaat het nog enigszins primitief en de mannen en vrouwen, die in Kruinin gen werken, kunnen hun rookartikelen weer bij hun vroegere leverancier ko pen. De zaken lopen nog niet hard, want het aantal aanwezige bewoners is zeer gering. Doch elke dag zal dit gaan toenemen. Langzaam ebt het water weg en steeds grotere gedeelten van Kruiningen vallen droog. Vele woningen kunnen niet betre den worden. Ze staan op het punt in te storten en ongetwijfeld zal de be treffende commissie adviseren, deze zo spoedig mogelijk met de grond gelijk te maken. Anderen zijn echter geluk kiger. Him woning heeft veel te lijden ^OALS we Donderdag reeds schre ven, hebben we onze plaatsgenoten, werkzaam in Kruiningen, opgezocht. Ze waren niet moeilijk te vinden want hun werk ligt in hoofdzaak op de we gen. Trouwens, toen we de Rijksweg, welke dwars door Kruiningen voert, betraden, stopte er even later een vrachtauto naast ons en hoorden we een groet in onvervalst Apeldoorns dialect. In de cabine zaten J. Mannes uit de Kooiweg en A. C. Arissen, die zo juist terugkeerden van de stort plaats waar ze enige tonnen slijk en slib hadden gebracht. Een „lift" werd ons aangeboden waarvan we dankbaar gebruik maakten en daardoor kwamen we gemakkelijk in het centrum van Kruiningen terecht. Twee ploegen Apeldoorners waren daar met lieslaarzen aan gewik keld in een strijd met de modder. De mannen van de verschillende gemeen telijke Diensten, die zich hiervoor vrij willig beschikbaar hadden gesteld, stonden onder leiding van de heer L. M. van Damme en de arbeiders van de Gemeentelijke Sociale Werkvoor zieningsregeling voor handarbeiders werden aangevoerd door de heer W. Berkhoff. Inderdaad „aangevoerd", want de aanval op de enorme hoeveelheden modder en vuil vraagt strategische kwaliteiten, welke de genoemde Apel doorners wel in bijzondere mate schij nen te bezitten. „Maandagmiddag omstreeks twaalf uur waren we in Kruiningen", vertelde ons de hr Berkhoff. „Begonnen werd met het inspecteren van de nachtver blijven, ingericht op de bovenverdie ping van Markt 14, een gebouw dat be trekkelijk weinig heeft geleden van het water. Rij aan rij stonden er reeds de ledikanten waarop de strozakken la gen, afkomstig van de Willem III- kazerne en dank zij de zorgen van overste N. D. Nammensma tijdig over gebracht". Met enige trots liet kamer wacht Dirk van Buren ook een Apel- doorner) ons de verblijven zien, die primitief, doch uiterst zindelijk zijn. Na de inwendige mens versterkt te hebben zijn we, zo vervolgde de heer Berkhoff, meteen maar aan de slag gegaan. De vrachtwagens uit Apel doorn waren inmiddels gearriveerd. Ons eerste werk was een straat, welke met een grote bocht door Kruiningen en 's avonds was de straat, die nu als afvoerweg dienst doet, schoon. Daarmee werd Dinsdag voortgegaan en 's avonds was de straat schoon, die nu als afvoerweg dienst doet. De heer Van Damme leidde in een ander gedeelte van Kruiningen, dat ternauwernood droog was gevallen, het offensief tegen de modder. Ook deze ploeg had Dinsdagavond reeds hon derden vrachten vuil weggewerkt. Bei de ploegen beschikken over enige me chanische schoppen, welke het vuil op op de wagens deponeren. IN DE HUIZEN. In sommige huizen, aan de door de Apeldoorners schoongemaakte straten gelegen, zijn de bewoners reeds terug gekeerd. Vrouwen trachten hun huis te ontdoen van de dikke modderlaag. Alle modder en afval welke uit de huizen komt, wordt op straat gedepo neerd, ook op die wegen, welke door die Apeldoorners reeds zijn schoon ge maakt. Dat is nu eenmaal onvermijde lijk en onverstoorbaar werken onze plaatsgenoten ook deze rommel weer weg. Ze weten dat de bewoners niet anders kunnen en accepteren daarom blijmoedig die extra werkzaamheden. We spraken er met Hans van der Pol, wonende aan de Waterloseweg 67, stra tenmaker van beroep. Hij gaf zich op om bij het herstel van de wegen in Kruiningen behulpzaam te zijn. Voor lopig komt hij aan dit werk nog niet toe want eerst moeten de wegen ont daan zijn van de modderlaag. Hij staat echter niet met de armen over elkaar maar helpt waar hulp geboden is. Uitstekend werk verrichten ook de vrachtauto's van de gemeente Apel doorn. G. v. d. Braak, Ploegweg 41 en W. Onderstal jr, Sprengenweg 39, rij den door Kruiningens straten alsof ze er geboren en getogen zijn en hebben reeds honderden vrachten vuil wegge bracht. Hard wordt er op deze wijze ge werkt. Behalve van de Apeldoorners, heeft Kruiningen ook hulp gekregen van een internationale vrouwelijke hulpploeg, welke Dinsdag arriveerde en waarbij zich Frangaises, Engelsen en Zwitsersen bevinden, die onder leiding van een Nederlandse vrouw het werk ter hand nemen in de hui zen, welke door de mannen van mod der zijn ontdaan. Deze huizen wor den tevoren van binnen en buiten schoon gespoten door de Ned. Heide- TWAALF UUR is het schaftenvoor de Apeldoornse werkers in Kruinin gen. Twee groepen, één van de ver schillende Gemeentelijke diensten en één van de Sociale werkgelegenheid voor handarbeiders laten zich het eten uitstekend smaken na het zwa re werk in de straten. maatschappij, welke dit deel van het werk voor haar rekening heeft ge nomen. BIJ DE KOK IN DE KEUKEN. Vol lof zijn de Apeldoorners over de verzorging van de inwendige mens. We hebben er ons zelf ook van kun nen overtuigen, dat dit belangrijk onderdeel inderdaad voortreffelijk is. Om 7 uur 's morgens beginnen de mannen met de werkzaamheden, na een stevig ontbijt te hebben veror berd. Om 9 uur zorgt de keuken, dat er koffie wordt rondgebracht, waarna om twaalf uur een stevige boterham wordt gegeten. Om 1 uur worden de werkzaamheden hervat en, met een korte onderbreking voor het drinken van een kopje thee, voortgezet tot 6 uur, waarna de hoofdmaaltijd volgt. „De voeding is zo", zeggen de man nen en ze maken het bekende gebaar met de duim in de hoogte. Nabij de Markt, in het centrum van het stadje, is de keuken onder gebracht. De Apeldoornse gepensionneerde brigadier van politie, J. C. Hennink en adjudant-onderofficier C. Scho- nens' zwaaien in de keuken de scepter, bijgestaan door de steeds bereidwil lige Kruininger P. A. Kalcebeeke en onze plaatsgenoot J. J. van Elburg. Het is een quartet, dat elkander uit stekend verstaat. Want het werk. dat de Apeldoornse ploegen doen is zwaar en eist een goede verzorging van het lichaam. Er wordt gekookt op een etenspot, beschikbaar gesteld door de Prinses Ireneschool te Apeldoorn. De Apel doornse houthandel Wijma zond een vrachtwagen hout, opdat het de kok niet aan stookmateriaal zou ontbre ken. Uit al die medewerking spreekt het medeleven van onze burgerij met de mannen, die daar voor zo'n zware taak staan doch dit doen op blijmoe dige wijze, wetende dat hun hulp er toe zal bijdragen van Kruiningen weer een bewoonbare gemeente te maken. „Laat de Apeldoorners maar mod deren", zegt een Kruininger, „dan komt 't best voor elkaar". Een gevelschets van het magazijn met bijgebouwen dat voor de P.G.E.M. zal worden gebouwd op het terrein hoek HoofdstraatKanaalstraat. Het gebouw is geprojecteerd in de diepte van het terrein, (dat de voorkant heeft aan de Kanaalstraat), dus langs de terreingrens van de Nieuwe Apeldoornse Courant. Het gebouwtje uiterst links op de tekening (voor transformatoren) sluit aan bij de nieuwbouw van de N.A.C. Uiterst rechts ziet men een doorsnede van de garages, die achter op het terrein zullen worden gebouwd. (Tekening van Architectenbureau H. Fels B.N.A., te Garderen) Ex-koning Michael klaagt zijn stiefmoeder aan (Van een correspondent) In Lissabon zal in de komende weken het onvoorstelbare geschieden, dat een koning de vrouw van zjjn vader als millioenen-dieveggc voor de rechtbank daagt. Ex-koning Michael van Roemenië beweert namelijk niet meer of minder dan dat zijn beroemde stiefmoeder, prinses Helena, in de wereld beter bekend onder de naam Magda Lupescu, zijn erfdeel en dat van zijn zoon, een vermogen van ettelijke millioenen aan aandelen en contant geld, verdonkeremaand zou hebben. Maar dat is nog niet alles, de jonge monarch eist ook, dat de rechter de villa „Maresol, „Zee-en-Zon", de woonstede van de veelbesproken tweede vrouw van de overleden koning Carol van Roemenië, zal laten doorzoeken, om vast te stellen, waar Roemenië's kroonschat gebleven is, die sinds het overlijden van zijn vader spoorloos is verdwenen. Roemeense Kroonschat verduisterd? Prinses Heiena's advocaten beweren, dat koning Carol behalve zijn villa,- die hij in zijn laatste levensjaren aan het strand van de bekende Portugese millionnairsbadplaats Estoril liet bou wen, niets heeft nagelaten. Deze villa had hij aan zijn weduwe vermaakt. Daartegenover is Michael in staat een vrij nauwkeurige lijst in te dienen van de sprookjesachtige kostbaarhe den, die door zijn vader meegenomen werden, toen hij in 1940 het land ver liet aan de zijde van Madame Lupescu en de troon aan zijn zoon overliet. Carol had zijn vlucht indertijd op lange termijn voorbereid en in alle stilte een aantal goederenwagens met de waardevolste schilderijen, gobelins en kostbare antiquiteiten laten vol laden. Bovendien nam hij alle kleino diën mee uit het erfgoed van de Roe meense tak van het Huis Hohenzol- lern mee, waarvan zijn zoon en op volger beweert, dat ze geenszins per soonlijk eigendom van zijn vader, maar onvervreemdbaar familiebezit waren. Dit alles, vermogen in contant geld, aandelenbezit, kunstvoorwerpen en kroonschat, is allemaal verdwe nen. Ook het testament van de over ledene is niet te vinden. Dit is van des te groter belang, omdat Carols huwe lijk, waardoor Madame Lupescu op oudere leeftijd eindelijk prinses werd, in strijd was met de overeenkomst, die hij met Michael omtrent de erfe nis gesloten had. Ondanks de verhouding van abso lute afhankelijkheid waarin ex-koning Carol zijn leven lang tegenover zijn uit het Bukarester Ghetto afkomstige vrouw stond, had hij er onder de druk van zijn familie en de openbare me ning in het begin van afgezien Magda Lupescu tot zijn vrouw te maken. Dit te meer, omdat de scheiding van zijn eerste vrouw, de uit de Griekse koninklijke familie afkomstige moeder van Michael, een schandaal had ver oorzaakt. Hoe het tenslotte toch tot het omstreden huwelijk gekomen is, daarvan zijn tot nu toe geen bijzon derheden bekend geworden. Het gerucht, dat door Carol in zijn verbanning verspreid werd, namelijk dat hij zijn vriendin, die aan een ern stige bloedziekte leed, in haar laatste uur zijn naam had willen geven, is door ingewijden van het begin af aan betwijfeld. Inderdaad herstelde Ma dame Lupescu, die nu de naam prin ses Helena droeg, al spoedig en over leefde zij haar echtgenoot. Geschiedenis van een vijandschap. Van deze dag af dateert de vijand schap van koning Michael tegenover uit Gelre's hoofdstad Prijsvraag voor stadhuis. B. en W. van Arnhem willen een ideeën- vraag uitschrijven, met het oog op de voorgenomen bouw van een nieuw stadhuis. Het college heeft daarvoor aan de Raad een crediet van f 65.000.gevraagd, van welk be drag 15.500.bestemd zijn voor prijzen. Voor bekende Nederlandse architecten, die anders van deelne ming zouden afzien, is f 36.000. gereserveerd (ter dekking van hun onkosten) en de rest, 13.500.is nodig voor bestrijding van diverse andere kosten. De ideeën kunnen tot 1 September 1954 worden ingezon den. zijn stiefmoeder. Hij nam officieel geen nota van het huwelijk, nóch is hij tot op de huidige dag bereid Magda Lupescu de haar verleende titel toe te kennen. Nog des te minder, omdat het de naam is van zijn overleden moeder, die door Carol blijkbaar met opzet werd gekozen, om tijdens zijn verblijf in Amerika een slechts opper vlakkig georiënteerd gezelschap te doen geloven, dat hij zich met zijn rechtmatige echtgenote weer verzoend had. Koning Michael nam geen blad voor de mond en noemde dit optre den bedrog. Zijn haat ging zo ver, dat hij niet eens op de staatsbegrafenis van zijn vader in Lissabon verscheen. Met zijn aanklacht bij de rechtbank van de Portugese hoofdstad denkt hij thans te kunnen bewijzen, dat zijn stiefmoeder zijn erfdeel en dat van zijn familie verdonkeremaand heeft. Kabelbaan Valkenburg geopend MAASTRICHT De enige Neder landse kabelbaan naar de Wilhelmina- toren te Valkenburg heeft met succes proefgedraaid. Vanochtend om negen uur is de baan voor personenvervoer geopend. Zij begint op de Oud Valkenburger- weg, is 250 meter lang en overwint een hoogteverschil van ongeveer 68 meter. Op een onderlinge afstand van 16 meter hangen 31 twee-per- soonsstoeltjes. De beide eindstations zijn verlicht, terwijl ook langs het traject van de baan een feeërieke verlichting wordt aangebra'cht. De officiële opening zal waarschijnlijk geschieden op Vrijdag 7 Augustus. Olifanten-tragedie in Antwerpse dierentuin BRUSSEL. In de Antwerpse die rentuin is een 10-jarige Afrikaanse olifant door een ongeval om het leven gekomen. Het dier werd door een Indische soortgenoot, die door een of andere oorzaak was geschrok ken, in de droge gracht rondom het olifantenterras geduwd. Bij deze val werd de ruggegraat van de 2000 kg wegende jonge olifant ernstig ge kwetst, zodat het dier moest worden afgemaakt. Stuntcompetitie op Soesterberg DEN HAAG. De historische lucht machttentoonstelling die 25 Juli te Soesterberg werd geopend en tot 8 Augustus zal duren, heeft al meer dan 40.000 bezoekers getrokken. Van daag is begonnen met de nationale competitie formatievliegen, waarbij stuntteams van Meteors, Thunderjets, Harvards en Seafuries zullen optre den. Hierbij bevindt zich het Neder landse Meteor-Stuntteam Ruiten Vier. Voor de competitie formatievliegen is een wisselbeker uitgeloofd. Ver plichte stuntfiguren moeten worden gevlogen. Op Woensdag 5 Augustus zullen zij met vrije stuntfiguren tegen elkaar in het strijdperk treden. Voorts is in Soesterberg een film barak opgericht waar gedurende de tentoonstellingsdagen luchtmachtfilms zullen worden vertoond. Op 2 Agustus a.s. zal de Benelux- rally van sportvliegtuigen naar Soesterberg komen. Een groot aantal buitenlandse deel nemers met hun sporttoestellen wordt verwacht. De K.L.M. is ook van de partij en zal rondvluchten organi seren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4