ilHli ALGEMEEN HANDELSBLAD De Gasperi's achtste kabinet verslagen "Jtfieutrc Jlmsterfectm^c^c gouranf DULLES VERTREKT NAAR KOREA r CRISIS IN ITALIË Verset tegen buitenlandse politiek en binnenlands beleid ten aanzien van werkloosheid en landhervorming MAANDAG weer PERSONENTREINEN DOOR POLDER KRUININGEN Rijksweg nog niet spoedig hersteld Museumplein verandert snel Tien minuten na de overwinning Betwiste federatie in Afrika Handelstransacties met Rusland afgesloten 126e JAARGANG - Nö. 41162 Waant, directeur: xnr H. M. PLANTEN WOENSDAG 29 JULI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35853 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN T~\E sedert geruime tijd dreigende kabinetscrisis in Italië is gistermiddag uitgebroken toen het kabinet-de Gasperi in de Kamer een nederlaag leed en met 282 tegen 263 stemmen en 37 onthoudingen werd verslagen. Van de 590 parlementsleden waren er 582 aanwezig van wie er 545 hun 6tem uitbrachten. De Gasperi begaf zich in de loop van de avond naar president Einaudi om het ontslag van zijn regering in te dienen; deze is hedenochtend met het raadplegen der partijleiders begonnen. Het thans ten val gebracht kabinet was het achtste, dat door Alcide de Gasperi werd gepresideerd, sedert hij op 10 December 1945, toen het land in een chaotische toestand verkeerde, de leiding in handen nam. Na zeven- en-een-half jaar een koers te hebben gevolgd, welke hem in staat stelde weerstand te bieden aan de krachtige communistische druk en anderzijds het neo-fascisme tegen te gaan, heeft hij thans zijn taak moeten neerleggen al wordt de kans niet buitengesloten geacht dat de President hem no; met de kabinetsformatie zal belasten. De nederlaag van de Gasperi vond haar directe oorzaak, in het feit, dat de monarchisten, die na de jongste verkie zingen het aantal timmer zetels in de Kamer van D/. tot JfO zagen stijgen, tegen de Gasperi hebben gestemd. Zou- ALCIDE DE GASPERI den zij zich van stemming hebben ont houden, dan zou de Gasperi het waar schijnlijk nog juist hebben gehaald. Doch van tevoren reeds was de neder laag van de, regeri/ng vrijwel zeker, daar de leider der monarchisten te kennen had gegeven dat zijn fractie de premier haar vertrouwen niet zou geven. Steeds weer legde de Gasperi er de nadruk op dat Mj weigerde toenadering te zoeken bij de extreme partijen, niet ter rechter- en niet ter linkerzijde. Na de verkiezingen van Juni j.l., die zijn party de Christendemocraten geen meerderheid opleverden, vormde niettemin een zuiver Christendemocra- DULLES CRITISEERT ISRAËL In zijn persconferentie heeft de Amerikaanse minister Dulles gisteren verklaard, dat de Amerikaanse rege ring niet zal voldoen aan een verzoek van Israël, om de Amerikaanse ambas sade van Tel Aviv naar Jeruzalem te verplaatsen. Dulles was er slecht over te spreken, dat de regering van Israël haar ministerie van Buitenlanase Zaken naar Jeruzalem heeft verplaatst, hoe wel Amerika dat had afgeraden. Deze stap van Israël, meende Dulles, zou de bestaande spanningen in het Nabije Oosten eerder vergrotén dan verkleinen, daar ook de Arabieren aanspraak ma ken op Jeruzalem. Dulles zeide ook nog, dat de Ameri kaanse regering- met grote bezorgdheid de toenemende activiteit van de illegale Toedeh-partij in Iran gadeslaat, als mede' de lankmoedige houding van de Iraanse regering jegens die werkzaam heid. Hij voegde hier aan toe, dat dit het voor de Amerikaanse regering moeilijker maakt, Iran hulp te blijven verlenen. tisch kabinet, dat dus op de gunst van de centrumpartijen was aangewezen. Dit kabinet is slechts tien dagen aan het bewind geweest. ALVORENS de Stemming in de Ka mer werd gehouden, hield De Gas peri een gloedvolle rede, waarin hij een laatste beroep deed om zijn pro- Westers buitenlandse beleid, waarmede Italië wederom een eervolle plaats on der de volken zou innemen, te steunen. Hij riep luide uit liever te zullen ster ven dan de deur voor het communisme in Italië te openen. Doch bij het aflezen der namen stond de ene afgevaardigde na de andere op en sprak het „neen" uit. In het centrum stemden de Chris tendemocraten uiteraard vóór, doch de partijen, die hem. vóór de verkiezingen nog hadden gesteund de liberalen, de redhts-socialisten en de republikeinen onthielden zich. Ter rechterzijde stemden de monarchisten (40 zetels) en de neofascisten (29 zetels) tegen; ter linkerzijde deden de communisten (143 zetels) en de links-socialisten (75 zetels) hetzelfde. De communisten omhelsden elkaar toen het resultaat bekend werd en gingen naar de bar om een dronk aan het succes te wijden. Omtrent de verdere ontwikkeling der crisis geven de berichten uit Rome nog geen nader uitsluitsel. Men tast in het duister, daar het niet alleen het buitenlandse beleid der regering is geweest, dat tot haar nederlaag heeft geleid, ofschoon Italdë's houding tegenover de Nato en het Europese leger steeds minder geestdrift wekte, maar ook het binnenlandse beleid Chinese nationalisten weigeren Burma te verlaten Naar van gewoonlijk welingelichte zij de te Bangkok wordt vernomen, hebben regionale commandanten van de nationa- listisch-Chinese guerilla-strijders in Bur ma een viermogendhedenplan om de 12.000 militairen naar Formosa te evacu eren verworpen. Het plan is opgesteld door een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van Burma, nationalis tisch China., Thailand en de V.S. Indien de nationalisten niet voor het begin van de zitting der algemene vergadering van de V.N. uit Burma zijn teruggetrokken, zal de Burmaanse regering de Assem blee verzoeken, sancties tegen nationalis tisch China te nemen. Nieuwe Sovjet-ambassadeur in Den Haag Het presidium van de Opperste Sovjet heeft de heer Stepan Pavlowich Kirsa nov benoemd tot buitengewoon ambas sadeur en gevolmachtigd minister te 's-Gravenhage als opvolger van de heer Grigary Titowitsj Zaitsev, die sedert De cember 1949 in Den Haag de. Unie Socialistische Sovjet Republieken tegenwoordigde en nu een andere taak zal krijgen. De heer Kirsanov was in 1949 zaak gelastigde in Sofia en van 1945-1948 am bassadeur aldaar. In 1949 werd hij hoofd van de vierde Europese afdeling van het Sovjet-Russische ministerie van Buiten landse Zaken te Moskou en in dit jaar is hij een maand lang zaakgelastigde in Zuid-Slavië geweest. De laatste berich ten over de heer Kirsanov luidden, dat hij in een ziekenhuis t'e Moskou werd ver pleegd. werkloosheidi en landhervorming een rol speelde. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht, dat de Gasperi, mocht hij nogmaals de opdracht krijgen, zal trach ten tot overeenstemming met de monar chisten te komen. Komt het daar niet toe, dan verwacht men, dat Giovanni Gronchi, voorzitter der Kamer, Fanfini, minister van Binnenlandse Zaken in het demissionnaire kabinet, of Piceioni, vice-premier, zullen worden aangezocht. (Van een onzer verslaggevers) TAE Nederlandse Spoorwegen hebben van de Rijkswaterstaat bericht ontvangen, dat onvoorziene om standigheden voorbehouden de treindienst voor reizigers door de Polder Kruiningen op Maandag a.s. mag worden hervat. Dit betekent, dat de treinen NijmegenRoosendaal- Zeeland weer geheel tot Vlissingen zuilen doorrijden. Deze treindienst zal echter nog enige geringe afwijkingen vertonen van het spoorboekje. Aan alle stations zullen tijdig gratis strooibiljetten verkrijgbaar worden ge steld, waarin deze afwijkingen zijn ver meld. De eerste dagen na 3 Augustus zullen bovendien, naast de treinen, spoorbussen blijven rijden tussen Krab- bendijke en Goes. De hoge houten ver keerstorens, waarin politiemannen het verkeer over de smalle, kronkelende dijkwegen regelen, zullen dus nog niet worden afgebroken. Overigens kan men niets anders dan lof hebben voor de wijze, waarop de Spoorwegen in de ach ter ons liggende tijd het drukke reizi gersverkeer tussen Goes en Brabant v.v. hebben gediend. De bussen reden uit stekend op tijd en altijd in voldoende hoeveelheid, zodat nooit iemand ge- duren de rit behoefde te staan. De Polder Kruiningen zal nu spoedig Eindelijk accoord over defensiebegroting in het Congres Een gemengde commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden is -het thans eens geworden over een bedrag van 34.371.541.000 dollar voor de defensie begroting. Dit is 62-599.500 minder dan het aanvankelijk door het Huis en 139.761.000 dollar minder dan het door de Senaat gevoteerde bedrag. De door de gemengde commissie goedgekeurde begroting gaat nogmaals naar het Huis en de Senaat, die het waarschijnlijk snel zullen goedkeuren. GERINGE KANS OP BUIEN IIET weer in onze omgeving staat nog onder invloed van een uitge breid lage-drukgebied, waarvan het cen trum boven Scandinavië is gelegen, al dus het K.N.M.T., Randstoringen boven Engeland veroorzaken daar enige buien. Aangezien echter de atmosfeer lang zaam stabiliseert, is d,e kans op regen buien in ons land de eerste paar dagen gering. De aanvoer van lucht uit het Westen verhindert een belangrijke stijging van de temperatuur, maar er zal toch in de komende dagen iets meer zon zijn. In Weersverwachting Weinig verandering in temperatuur De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Veranderlijke bewolking met kans op enige buien. Weinig ver andering ln temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en West. (Opgemaakt heden 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 15.6°C., luchtdruk 1012.2 millibaren of 759.2 mm, windrichting en -kracht Z.Z.W. 3, max. temp. gisteren 21.0, min. temp. 13.0, geen neerslag. AP Zon heden onder 20.35, morgen op 4.58; Maan heden op 21.35, morgen onder 10.25. Laatste kwartier 2 Augustus, het Middéllandse-Zeegebied en in de Balkan houdt het zeer warme weer aan. In Spanje stijgt het kwik in de middag tot boven 35 graden. In Ierland daaren tegen komt op sommige plaatsen de temperatuur overdag niet boven 16 gra den. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. A'dam Edinburgh Londen Luxemb. Parijs Bordeaux Grenóble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort Miinchen Wenen Innsbruck Rome licht bew. zw. bew. regen licht bew. mist zw- bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. mist licht bew. zw. bew. licht bew. half bew. regen onbew. ZZW WZW ZW WZW ZZW ZW ZW windstil windstil NNW windstil N windstil windstil Windstil windstil A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. neerslag afgel. 24 uur in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 4,20 0.03), Trier 1.48 (—0.08), Koblenz 2.84 (—0.13), Keulen 2.84 (—0.07), Ruhrort 5.03 (—0.05), Lobith 11.10 (—0.09). Nijmegen 8.97 (—0.08), Arnhem 8.85 (—0.08). Eefde 4.05 (—0.05), Deventer 3.02 0.07), Namen la Plante 1.46 (onv.). Borgharen 9.53 0.0S), Eel- feld 10.97 (+0.14), Grave 4.58 (+0.01). droogvallen. Na het afsluiten van het Veerhavengat is hard gewerkt om de dam van onderloopsheid te vrijwaren. Er dringt thans nagenoeg geen water meer in de polder door. De verbindingen tussen de caissons en de havenhoofden worden verzwaard. Eerst wil men nog even wachten tot de tijd van de hoogste waterstanden voorbij is en dan zal waar schijnlijk a-s. Zaterdag met spuien Wor den begonnen. Het plan bestaat, tussen de Westelijke 'havendam en de Veer haven een kade op te werpen. Bij het leegpompen kan dan de bebouwde kom van Kruiningen het eerste droogkomen. In het dorp zijn de bewoners, de mannen vooral (want dit is geen vrouwenwerk, zeggen de Kruinlngers)begonnen met het weghalen van de ontzaglijke hoe heelheden modder uit de woningen. Dezer dagen ontving het dorp bezoek van de directeur-generaal van de weder opbouw en volkshuisvesting, dr ir Z. Y. van der Meer, ln gezelschap van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en enige andere auto riteiten. Met het gemeentebestuur van Kruiningen werden algemene lijnen uit gestippeld voor een spoedige wederop bouw. Het herstel wordt aangepakt door een combinatie van Zuidbevelandse en Walcherse aannemers! Het zal echter nog geruime tjjd duren voordat de rijksweg'is hersteld. Al zijn er dan geen „watervallen" meer, nog al tijd stroomt een beek door het zestig meter wijde gat ln de grote weg die Goes met Bergen op Zoom verbinden moet. Naumann en Bornemann vrijgelaten Dr Werner Naumann, gedurende de tweede wereldoorlog staatssecretaris van Goebbels' ministerie van Propaganda, en dr Boi-nemann, de voormalige leider van de Hitier Jugend, zijn gisteren op last van het West-Duitse constitutionele hof in Januari door de Britse bezettings- autoriteiten gearresteerd. Zij werden er van beschuldigd de veiligheid van de staat in gevaar te brengen door de West- duitse politieke partij te infiltreren met het doel deze te gebruiken voor het weder invoeren van een nationaal-socia- listiseh regiem. In April werden d'e zeven verdachten overgedragen aan de West- Duitse autoriteiten en zowel bondskanse lier Adenauer als een commissie uit de Bondsdag' stelde vast, dat het Britse in grijpen de West-Duitse republiek voor een ernstig sluimerend gevaar had behoed. Sindsdien zijn echter alle verdachten vrij gelaten, sommige om gezondheidsrede nen, Naumann en Bornemann, omdat zij toph geen bewijsmateriaal ztouden kunnen vernietigen eh niet naar het buitenland kunnen vluchten. Naumann bood zelfs een borgsom van 50.000 mark aak. Het voor onderzoek wordt voortgezet. Adenauer, die kennelijk zeer ontstemd was door het besluit van het hof, zeide, dat hij nog altijd stellig overtuigd was van de schuld van Naumann en zijn groep en een Brits f)E merkwaardige rust en stilte, die het dich ten van het. stroomgat bij Stevensluis in het Noorden van Duiveland kenmerkten, kom,en op deze foto stellig niet tot uitdrukking. Nauwelijks lag de 55 meter lange caisson op haar plaats of grote zinkstukken wer den voor de stoere drem pel gevaren en met zwa- brokken steen tot zinken gebracht. Gerui- tijd was toen de lucht vervuld van het la waai der geweldige blok ken, die het water deden opspatten en van het ruisen der zandspuitende persleiding. Een enorme krachtsinspanning heeft dus weer tot een opmer kelijk succes geleid. Ter wijl dit gebeurde, werd de directiekeet, een vijfhonderd meter in de richting van Sirjansland, eèn grote taartendoos afgeleverd, bevattende een confiseurskunstwerk van zinrijk gehalte: een kleurige maquette van het gehele object Steven- sluis m,et, een kruikje opwekkend vocht in de. plaats tson. Het was een cadeautje uitvoerder van het werk, de heer Wout Hanen, geschonken door de echtgenote van ir G. Slotboom, de „big boss" van het Waterstaatswerk in dit gedeelte van Schouwen-Duiveland. woordvoerder verklaarde, dat „het moei lijk te begrijpen is, waarom het hof tot de vrijlating van Naumann heeft be sloten." De Amerikaanse rechter Reynolds, een Neger, heeft bij zijn terugkeer te New York van een bezoek aan West- Duitsland verklaard, dat zich aldaar 90.000 onwettige kinderen van leden der Amerikaanse strijdkrachten bevinden. Van deze kinderen hebben 10.000 een neger tot vader. Reynolds heeft bij zijn bezoek een onderzoek naar de levensom standigheden van deze Ikdnderen inge steld. HET WERK OP HET MUSEUMPLEIN te Amsterdam is in volle gang. De loop vani de nieuwe weg over het oude IJs- clubterrein begint al vaag Zichtbaar te worden. Links staat het Concertgebouw, rechts ziet men het nog in aanbouw zijnde station van de K. L. M. Handelsverdrag tussen Griekenland en Rusland Griekenland en Rusland hebben te Athene een handelsverdrag met een looptijd van een jaar ondertekend. Het verdrag voorziet in een goederenrail tot een waarde van 10 millioen dollar. Rus land zal hout, vis, steenkool en benzine leveren in rail voor tabak, laurierblade ren, rijst en katoen. Overleg tnet Rhee inzake gezamenlijk optreden op politieke conferentie en over militair verdrag V.S. blijven tegen toelating van Peking tot de V.N. (Van een correspondent) Washington, 29 Juli. /"HSTEREN kondigde minister Dulles aan, dat hij Zondag naar Korea zal vertrekken om er met president Syngman Rhee te spreken. Hij zal trachten de politiek van de V.S. en van Zuid-Korèa te coördineren met het oog op de politieke conferentie, welke het terugtrekken van buitenlandse troepen en de eenheid van Korea aan de orde zal stellen. Een groep van Republikeinse en Democratische senatoren zal worden uitgenodigd, de reis mee te maken. De V.S., aldus Dulles, hebben niet de bedoeling de eenheid van Korea te kopen tegen de prijs van de toelating van communistisch China tot de V.N. Generaal Glark, opperbevelhebber in hefVerre Oosten, is naar Washington vertrokken. Hij wordt Donderdag in San Francisco verwacht, waar hem een .grodts welkom zal worden bereid. Hij hoopt 10 Augustus, in Tokio terug te zijn. Minister Dulles zeide, dat hij tegen erkenning van Peking is gekant en tegen toelating van rood China tot de V.N. Hij verwierp niet, dat de Russen zouden deelnemen aan de politieke conferentie. Hij betwijfelde, of Noord-Korea een zelf- dige delegatie zouden kunnen vor- daar het geheel standi^ men, daar het geheel opgeslokt schijnt te zijn door China. Zulks zou de hereni ging der Koreanen niet beletten, zo meende hij, daar het 'zeer wel mogelijk is, dat de satellietvoiken zich hun mees ters los maken. De aantrekkingskracht van het Westen zou zo groot zijn, dat het voor de Sowjetstaten niet meer de moeite waard zou zijn, te trachten de vasallen onder hun controle te houden. Met Rhee zouden drie zaken worden be sproken: 1. coördinatie inzake de stand punten ten aanzien van het vertrek van vreemde troepen en de eenheid van Korea.; 2. economische hulp; 3. een Am erikaans-Koreaans veiligheidspact. Dulles bevestigde, dat de V.S. aan Rhee hadden toegezegd de politieke con ferentie te verlaten, als na drie maanden zou blijken, dat zij als mislukt zou moe ten worden beschouwd, en dat de con ferentie een dekmantel zou zijn voor communistische subversieve actie' in Zuid-Korea, Doch de V.S. en niet Rhee Grootscheepse Franse aanval in Indo-China Dinsdag zijn Franse troepen ter sterk te van 10.000 man op 40 kilometer ten noordwesten van de Indochinese haven stad Hue een aanval begonnen op een afdeling van de Vietminh. Eenheden van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten na men deel aan dezie operatie, die zich tegen de avond tot een volledige veldslag ontwikkelde. Terwijl met amphibisch materiaal een landing werd uitgevoerd, en gepantserde eenheden een aanval on dernamen vanuit de bergen, landden pa rachutisten achter de stellingen van de Vietminh en voltooiden de omsingeling. Een woordvoerder van de Franse gene rale staf heeft Woensdag medegede'eld, dat de ingesloten Vietminh-strijdlcrachten er niet in zijn geslaagd, door de om singeling heen te breken. De Franse actie, Operation Camai'gue genaamd, is gericht op Kim Lung, een dorp op onge veer 300 mijl ten zuiden van Hanoi. Kim Lung is een sterk bolwerk der opstande lingen. BEIDE huizen van het Britse parle ment hebben thans het plan voor een federatie in Centraal-Afrika goedgekeurd. Het gaat hier om .de samenvoeging van de Britse protectora ten Niassaland en Noord-Rhodesia met de zelf besturende kolonie Zuid-Rhodesia tot een federatie, die een gebied van 1,3 millioen vierkante kilometer zal om vatten, waarop ruim 6 millioen inheem sen en ongeveer 180.000 blanken zullen wonen. Het plan biedt allerlei economi sche voordelen. Zo zullen bij voorbeeld de minerale rijkdommen van Noord- Rhodesia met wei-kkrachten uit Niassa land kunnen worden geëxploiteerd en zal een steviger economische eenheid ge makkelijker buitenlands kapitaal aan trekken. Niettemin is het enthousiasme voor het federatie-plan niet onverdeeld. Het is de rassenkwestie, die bij velen twijfel heeft gewekt. Zowel de Labour- partij als de Liberalen verzetten zich tegen het plan. Hoewel beide groepen de economische voordelen niet ontken nen, zijn zij van mening, dat er niet vol doende waarborgen zijn geschapen voor de inheemse bevolking, waarvan de rech ten beschermd zouden moeten worden tegen inbreuk door de Europese settlers, die thans reeds land bezitten in gebie den, die eigenlijk voor de oorspronkelijke bevolking zijn'gereserveerd. De conser vatieven, wier meerdei'heid in het parle ment ten slotte tot aanneming van de wet leidde, zijn echter van mening, dat uiteindelijk ook de inheemsen van de economische voordelen zullen profiteren gemengde maatschappij, de enige levens vatbare mogelijkheid iri een gebied, waar beide rassen over grond beschikken. De toetssteen hiervoor zal zijn of men de in- en dat de waarborgen van hun rechten teemsen de kans zal geven om ,,be- voldoende zijn. In Zuid-Rhodesia, waai de meeste blanken wonen, is een belang rijke oppositie, die een rassenpolitiek a la Malan wenst, maar zij werd bij het plebisciet van April van dit jaar over stemd door de medestanders van premier Sir Godfrey Huggins, die overigens her haaldelijk heeft gezegd, dat een maat schappij, waarin verscheidene rassen Dagelijks commentaar} leven, in zekere mate een aristocratische opbouw moet hebben. Hij steunt hierbij op het adagium van Rhodes, de stichter van Rhodesia: gelijke rechten voor alle „beschaafde HET is moeilijk om met de nieuwe wet in de hand uit te maken wie gelijk heeft, daar de verschillen gra dueel zijn. Geen Labour-afgevaavdigde heeft immers durven betogen, dat alle inheemsen nu maar aanstonds dezelfde politieke rechten moeten hebben als de blanken. En Sir Godfrey Huggins, heeft nimmer betoogd, dat hij hun die rechten zal onthouden, hoewel hij van mening is, dat er voorlopig nog geen kijk is op volledige gelijkheid in het bestuur voor de inheemsen. Allesbeheersend is de vraag óf, en in welke geest, er zal wor den gestreefd naar de opbouw van een schaafde mensen" te worden, dat wil in dit verband zeggen: onderwijs te genie- tén. De oprichting' van een gemengde universiteit in Rhodesia, waar vertegen woordigers van alle rassen zonder onder scheid zullen kunnen studeren, is een noodzakelijk complement van het toe kennen van politieke rechten aan een ieder, die een zekere minimum-scholing heeft genoten. De inheemsen zelf, althans hun stam hoofden en intellectuelen, verzetten zich tegen de federatie, De Britse regering heeft besloten, gezien de economische belangen en menende, dat de waarbor gen voldoende waren, toch door te zet ten, ook voor de „bestwil" van de in heemsen. Dat hun intellectuelen echter overheersing door de conservatieve sett lers vrezen is daarom een veeg teken, omdat het juist deze groep is, die wanneer zij niet gelijke, rechten krijgt als de blanken iedere poging' tot een vreedzaam samenleven van de rassen teniet kan doen, hetgeen elders ter we reld reeds al te vaak is aangetoond. Men mag Sir Godfrey Huggins, die met de federatie een soort voogdij over de in heemsen aanvaardt, een bijna bovenmen selijke wijsheid toewensen, Want als de federatie geen succes wordt, dreigt een scheur te ontstaan in het werelddeel ■an de toekomst, met ten Zuiden van de Zambesi (die tussen Noord- en Zuid- Rhodesia doorloopt) een rassenpolitiek A la Malan eri ten Noorden van de •ivier iets als de Mau Mau. zouden uitmaken, of va.n een falen zou moeten worden gesproken. Indien het overleg mislukt, vloeit daaruit niet voort, dat de gevechten automatisch her vat zouden worden. Het militaire verdrag met Zuid-Korea zou eerst in de komende winter door het Amerikaanse Congres kunnen worden aanvaai'd. Het zou moeten lijken op het pact met Japan. De V.S. zouden dan het recht hebben, in. Zuid-Korea troepen te stationeren, docli daartoe niet verplicht zijn. Het zou het eventueel terugtrekken van vreemde troepn niet in de weg staan. Over de kwestie, of hij toelating van Peking tot de V.N. het vetorecht geldt, bestaat verschil van mening. Het betreft hier niet een land, dat lidmaatschap vraagt, maar de erkenning van een be paalde delegatie, die zegt dat land te vertegenwoordigen. Volgens Dulles heeft het vraagstuk slechts theoretische bete kenis, daar een voldoende meerderheid der V.N. tegen toelating van Peking zou zijn. Te Londen verklaarde de leider der Amerikaanse Democraten, Stevenson, dat. ook hij gekant is tegen opneming van Peking in de V.N. Het verluidt, dat Engeland, is begonnen over deze kwestie iyn bondgenoten te polsen. Reeds op 17 Augustus, als de V.N.-assemblée bijeen komt, wordt verwacht dat de Russen haar zullen aansnijden. Gemeld wordt, dat Londen-zich niet gebonden acht door de Amerikaanse belofte aan Rhee de politieke conferentie over Korea te ver laten, als na drie maanden neg geen resultaat zou zijn te verwachten. Handelsblad-Times-dienst) Van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verne men wij, dat contracten met Rusland tot levering van thans in totaal 11.000 ton boter zijn afgesloten. Ongeveer tegelijkertijd heeft Nederland contracten met Rusland afgesloten tot aankoop van tarwe tot een totale hoeveelheid van 115,000 ton.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1