BRYLCREEM SKETCH j Nieuwe wegen Duidelijkheid gewenst SURINAME wenst eigen financiële verbindingen tell me why Aanval op niet-Britse immigranten in Australië afgeslagen Thans officiële voedselactie in Berlijn CONFERENTIE TUSSEN NEHROE EN ALI WIJNOORLOG IN FRANKRIJK Actie tegen polygamistendorp ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 28 JULI 1953 3 HET succes van de "Vrijdag i.l. te Den Haag gehouden Benelux-eonferentie is een overwinning van het gezond verstand en de geest van samenwerking. De regeringen zijn het eens geworden over een procedure, die gevolgd moet worden wanneer er industriële moeilijk heden door het regiem van de douane unie en pre-unie ontstaan. Over deze procedure zelf zullen wij kort zijn. De voorwaarden waaronder zij van toepas sing zal zijn toeneming van de invoer met een bepaald percentage in bepaalde omstandigheden, mits die import ten minste 7% van het verbruik van het invoerende land uitmaakt enz., even tueel weer buiten werking gesteld door een „clausule de souplesse" zijn zó ingewikkeld, dat zij niet gemakkelijk te hanteren lijken, tenzij van weerszijden voldoende soepelheid aanwezig is. Wij vertrouwen, dat de hantering, die dooi de economische departementen moet ge schieden, geen nieuwe conflicten zal opleveren. Het feit, dat deze regeling voor een zeer groot deel het werk is van de secretarissen-generaal, de heren De Snoy en prof. Brouwers, die haar moeten toepassen geeft ons de hoop, dat zij in de practijk zal marcheren. Uit het vele geharrewar is tenslotte nog iets goeds tot stand gekomen: nieuwe wegen zijn gebaand voor een verdere ontwikkeling van de Benelux, een ontwikkeling die uitzicht biedt op de werkelijke totstandkoming van een economische unie. Wij hebben hier o.a. het oog op de aanvaarding van de arbi trage. Dit brengt immers een nieuw element in de Benelux-verhouding, ja, het kan zelfs een nieuwe richting inlui den voor de Europese samenwerking. Men dacht zich totnutoe deze vooral tot stand gebracht door super-nationale organen, dus nieuwe instanties, die ter wille van de waarborging der nationale en andere belangen, zeer samengesteld moeten zijn: Hoge Autoriteit, consulta tieve organen, ministerscomité's, parle menten. Wij kennen dit thans voor de zware industrie; maar Europa zou geen gebouwen genoeg hebben om tenslotte alle H.A. met ap- en de-pendenties te herbergen. De weg van de arbitrage opent de mogelijkheid om „integratie" op een be paald terrein te regelen bij internatio naal tractaat met als beherende instan ties ambtelijke of ministeriële comité's, die bij gebrek aan overeenstemming op controversille punten, scheidslieden uit spraak kunnen laten doen. Een veel een voudiger procedure, die jammer genoeg bij de oplichting van de V.N. vrij stief moederlijk behandeld werd. Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft men meer aan organen tot oplossing van ge schillen gedacht dan aan arbitrage, wat voor de partjjen-staten waarschijn lijk een aannemelijker weg zal zijn dan volledige afstand van souvereiniteit aan een super-nationale autoriteit. Wrj verheugen ons over dit Benelux- resultaat te meer daar tot nu toe de arbitrage-clausule in het üandbouw-pro- tocol van 1950 een dode letter is ge bleven. De Belgen hebben n.l. medege deeld, dat zij het daarvoor nodige rati ficatie-ontwerp niet aangenomen zouden krijgen. Wij zien thans deze procedure toegepast zowel op agrarisch als indus trieel gebied. EEN ander punt waarop de moeilijk heden aanleiding hebben gegeven tot vooruitgang van de economische unie is dat van het inter-parlementair overleg. Al sedert vele Benelux-confe- renties is in de protocollen of communi- qué's door de regeringen verzekerd, dat zij gaarne een nauwere samenwerking zouden zien tussen de drie parlementen. Nu eindelijk is dit verlangen geconcreti seerd in het protocol tot instelling van een adviserende interparlementaire Bene- luxi-aad, waarin 15 Nederlandse, 15 Bel gische en 5 Luxemburgse parlements leden zitting zullen hebben. Dit is een grote schrede voorwaarts; immers kun nen de regeringen, wanneer zij in geza menlijk overleg, na gunstig advies van deze raad, tot maatregelen beslui ten de redelijke overtuiging hebben, dat de parlementen haar bij die maatregelen zullen volgen. INTUSSEN beti-eft een en ander slechts de formele voorwaarden voor een beter functionneren van de Benelux. Materieel zijn de moeilijkheden daar mede nog niet opgelost. Van Belgische zijde heeft men nu wel ons loonbeleid aanvaard, maar wij vrezen nog vaak verwijten te zullen moeten horen over de „lage Hollandse lonen" en het „dirigis me". Toch schijnt men in verantwoorde lijke Belgische kringen wel tot de over tuiging gekomen, dat het daar niet alleen in zit. In ieder geval heeft men van Nederlandse zijde getoond, dat wij bereid zijn de concurrentievoorwaarden zoveel als mogelijk is onder handhaving van onze sociaal-economische politiek te egaliseren: de regering zal de omzetbe lasting, die bij export wordt teruggege ven 3% voortaan niet meer voor export naar België restitueren, wat logisch is, daar de unie één tolgebied is. Voor een vrijere loonvorming is een meerderheid hier te lande; de regering schijnt de nog bestaande subsidies verder te willen reduceren en zal de huren ver hogen op 1 Januari a.s. Stenen des aan stoots voor België zullen dus worden weggenomen. Hopen wij, dat ook in Bel gië het besef zal groeien, dat men ook van die zijde zal moeten aanpassen en de economische consequenties van zijn poli tiek zo nodig.zal moeten trekken. Alleen door aanpassing is tenslotte een goed- werkende economische unie bereikbaar. IN het blad van Zaterdag is een mede deling opgenomen, ontleend aan het N. Isr. Weekblad, waaruit blijkt, dat de aartsbisschop-coadjutor, dr B. J. Al- frink, de opperrabijn voor Nederland, dr J. Tal, heeft doen weten, dat aan de dames Van Moorst t« Hilversum van kerkelijke zijde Is medegedeeld, dat zij aan haar katholieke levensovertuiging niet de plicht tot achterhouden van haar Joodse pleegdochter behoeven te ontle nen. Deze mededeling betreft een zaak, die reeds enige jaren hangende is en vele gemoederen in beweging heeft gebracht. Annetje Beekman, die gedurende de oor log door de dames Van Moorst als oor logspleegkind werd opgenomen, werd bij rechterlijk vonnis tot in hoogste in stantie in voogdij aan de Commissie voor Oorlogspleegkinderen toegewezen. Sinds dien is het kind verdwenen; de dames Van Moorst beweren niet te weten waar het zich bevindt; de officier van justitie te Amsterdam is reeds meer dan 3 jaar doende een strafvervolging tegen de da mes op te stellen, maar het bewijs van haar schuld schijnt moeilijk te leveren te zijn. Intussen blijft het kind onvindbaar. Niet zonder entge grond vermoedt men, dat het kind opnieuw is „ondergedoken" thans ln een klooster. Reeds eerder heeft zich een dergelijk geval voorgedaan waarop een veroordeling van de pleeg moeder, die het kind deed onderduiken, PUSHING POWER EN BEZIELING De Surinaamse statenleden Pengel, Lachmon en Rens, hebben een motie in gediend, waarin de landsregering wordt uitgenodigd met Nederland besprekingen te voeren, ten einde de mogelijkheid te scheppen, dat Suriname financiële ver bintenissen en economische besprekingen kan aangaan zonder medewerking van PROTESTNOTA AAN BONN (Vervolg van pag. 1) De deviezenpositie van de Westduitse bondsrepubliek heeft zich immers de laatste tijd zo gunstig ontwikkeld, al dus de opvatting van de Nederlandse re gering, dat een zo groot mogelijke libe ralisatie kan worden toegepast. In deze opvatting gevoelt de Nederlandse re gering zich gesterkt door de beslissing van de O.E.E.C. van 9 December 1952, betrekking hebbende op de deviezen- positie van West-Duitsland, en waarin wordt verklaard, dat de situatie van West-Duitsland een zeer vergaande li beralisatie van de handel en het devie- zenverkeer mogelijk en nodig maakt. Tot nu toe heeft de regering in Bonn zich t.a.v. het deviezenverkeer van de uitspraak van de O.E.E.C. weinig of niets aangetrokken. Slechts op het stuk van het handelsverkeer is West-Duits land tot verdere liberalisatie overge gaan. Thans heeft de West-Duitse regering besloten met ingang van 1 Augustus a.s. een groot deel van de deviezenbe- perklngen eveneens op te heffen, maar hiervan wordt het Rijnverkeer en het binnenscheepvaartverkeer uitdrukkelijk uitgesloten. In de nota legt de Nederlandse regering er de nadruk op, dat een en ander in strijd is met de Rijnvaartakte en met de deviezenpositie van West- Duitsland in het kader van de Euro pese Betalingsunie. In deze toestand kan niet langer worden berust, aldus de Nederlandse nota. In feite wordt de Nederlandse vloot immers be schouwd als een reserve van de Duitse binnenvloot. De Duitse binnenscheep vaart wordt onder de tegenwoordige omstandigheden in staat gesteld een overwegende positie op te bouwen, hetgeen de Nederlandse regering principieel onjuist acht, waarbij zij overigens opmerkt, dat een waarlijk Europese vervoerspolitiek door deze beperkingen onmogelijk wordt ge maakt. De nota keert zich dan ook scherp tegen de eenzijdige nationale Duitse vervoerspolitiek op de Rijn en zijn zjj; rivieren. Nederland. Deze motie is met alegemene stemmen aangenomen. De heer Currie (premier) merkte op, dat Suriname zonder diplomatieke ver tegenwoordigers bedoelde onafhankelijk heid niet zal bereiken. De vraag of de motie nu resultaat zou hebben, wilde hij derhalve ontkennend beantwoorden. Ove rigens is de regering bereid deze kwestie met Nederland op te nemen. Dr Van Ommeren verklaarde zover als mogelijk te willen gaan wat betreft zelf standigheid voor Suriname. Hij betwijfel de evenwel of men met deze motie op de begane grond blijft. Dr D. Findlay vroeg of de motie nu wel wenselijk is. „Als Nederland toe stemt, zal de internationale geldwereld dit dan ook aanvaarden?" zo vroeg hij. Internationaalrechtelijk heeft Surina me geen status. De internationale geld wereld vraagt garanties, waarvan tot nog toe alleen Nederland borg blijft. De heer Radaskishum meende, dat in een land, dat streeft naar politieke onafhankelijkhei, moet durven. Hij miste bezieling in deze zaak. Het zou funest zijn, als Nederland zou vernemen, dat de staten deze motie weliswaar aannamen, maar dat daarbij geen bezieling was ge weest. Wat de garanties betreft, onze bauxiet kan garant zijn. De regering moest z.i. desnoods eisen stellen. De heer Pengel was van mening, dat Suriname alleen groot zou worden met kinderen, die „pushing power" hebben. „Kinderen zoals ik", zo zei hij. HELIHAVEN IN HET CENTRUM VAN BRUSSEL De Sabena richt ten behoeve van de hefschroefdiensten op Rotterdam, Parijs en Keulen in het centrum van Brussel een „helihaven" in, die niet ver van de Grote Markt, de kerk van St. Goedele en het nieuwe Centraal station komt te lig gen. Op een groot parkeerterrein vóór dit station zullen gebouwen verrijzen, en op die gebouwen zal een platform van 60 meter breedte worden aangeleg, dat zal dienen als landingsterrein voor tweemo- torige hefschroefvliegtuigen die 40 tot 60 personen zullen kunnen vervoeren. Men hoopt binnen twee tot drie jaar deze tweemotorige vliegtuigen in gebruik te nemen. Deze toestellen zullen, zolang het platform niet gereed is, dalen op de Groendreef in dezelfde omgeving; met de aanleg van deze landingsplaats zal binnen enkele weken worden begonnen. Zij zal dan gebruikt worden voor drie achtpersoons toestellen. Het terras van de Sabena gebouwen zal dienst doen als haven voor kleine toestellen, die daar over een landingsterrein van 14 meter breedte zullen beschikken. Ook aan de aansluiting op de grote luchtlijnen wordt gedacht. In Mei 1954 zal het vliegveld Meisbroek door een spoorlijn verbonden zijn met het Centraal station te Brussel. (Ingez. med.-advertentie) voor mooii gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag,- OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. geen alcohol Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd. S'anmors. R ;linrl - :mp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam is gevolgd. Ook in dit geval is de tegen woordige verblijfplaats van het kind ech ter niet bekend geworden; aan de von nissen tot toewijzing van de voogdij kan dus niet worden voldaan, al is 1n het tweede geval reeds een veroordeling van de pleegmoeder gevolgd. De gevallen zijn analoog aan dat van de kinderen-Finaly in Frankrijk; ook in België doet zich een dergelijk geval van onttrekking van minderjarigen aan het over deze gestelde gezag voor. Over de religieuze zjjde van de han deling der pleegouders moge men den ken zoals men wil, tenslotte zijn zij on derdanen van onze rechtsstaat, waarin de rechterlijke vonnissen geëerbiedigd dienen te worden door ieder en iedereen. De rechter oordeelt in dergelijke zaken zuiver naar het belang van de minder jarige; het is buiten discussie dat de be trokken vonnissen niet dienovereenkom stig zouden zijn gewezen. NU zouden deze zaken stellig niet zo veel gerucht veroorzaken wanneer het hier handelingen betrof, die en kel en alleen de betrokkenen raken. In brede kringen leeft echter het vermoe den, dat zij daarbij medewerking hebben gehad van bepaalde lagere kerkelijke in stanties. In ieder geval is de houding van deze daarbij totnutoe niet voldoende dui delijk geworden. Uit de verklaring van de hoogste r. k. kerkelijke instantie hier te lande blijkt nu, dat aan de r.k. levens overtuiging niet de plicht tot achterhou den van het kind behoeft te worden ont leend. Dit is een negatieve formulering. Wij kunnen en mogen van de hoge cle rus niet verwachten, dat zij haar gees telijke Invloed gebruikt tot een positieve handeling, die tegen de consciëntie zou in gaan. Maar wel lelden wij uit deze verklaring af, dat het achterhouden (d.i. het doen onderduiken) van Annetje Beekman geen katholieke godsdienst plicht ls. Wij trekken hieruit de slotsom, dat het derhalve nooit de taak kan zijn van enige kerkelijke instantie de dames Van Moorst te stijven ln haar het recht negerende houding, mogelijk zelfs be hulpzaam te zijn bij het verhinderen van de uitvoering van een rechterlijk vonnis. Het gaat nier om de houding van de r.k. kerk tegenover en in onze rechts staat; wanneer een of meer harer leden in deze te kort schiet zal niemand dit de kerk als zodanig mogen aanrekenen. Een duidelijk standpunt van de hoge geestelijkheid is hier gewenst, niet slechts ter wille van de zaak, maar ook om bij brede lagen van het volk het ver moeden weg te nemen als zoude de kerk in deze gevallen eigen richting goed keuren. Lagerhuis vóór Centraal Afrikaanse federatie Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 288 tegen 242 stemmen zijn goed keuring gehecht aan het ontwerp voor de federatie van Zuid-Rhorlesia, Noord- Rhodesia en Nyassaland. Aan het Hoger huis is gevraagd, het ontwerp vandaag te aanvaarden, zodat het omstreeks 1 Augustus ter tekening aan koningin Elizabeth kan worden voorgelegd. Er zal een datum worden vastgesteld voor het van kracht worden van de constitutie van de nieuwe federatie. Men verwacht, dat de voormalige conserva tieve minister, Lord Llewellin, tot gou verneur-generaal zal worden benoemd van het gebied, waar ongeveer zes mil- lioen inheemsen, 250.000 blanken en 14.000 Aziaten wonen. Waarschijnlijk zul len er in Januari verkiezingen worden gehouden. (Ingez. med.-advertentie) 20 st. 80 cent JO si. f 2 j Voor elk waarom is een daarom. Als U dus wilt weten waarom SKETCH zo populair is, rook ze dan een keer - wat tenslotte fair is! VIRGINIA CIGARETTES GOED BOEK VAN HUNGERFORD De Oranje-mannenkozen Willem III tot symbool van bekrompen isolationisme (Van onze correspondent) Sydney, Juli OET is een van die veel voorkomende en toch steeds weer zo verwonder lijke samenloop van omstandigheden, dat bij de uitgeverij Angus and Robertson te Sydney het tweede werk van de Australische schrijver T. A. G. Hungerford uitkwam juist een paar dagen voordat de Australische „isola- tionisten" hun uiterst bekrompen aanval op het toelaten van niet-Britse immigranten pleegden. Hungerford, die zich eerder door het schrijven van een van de beste oorlogsboeken, „The Ridge and the River", tot een van de meest vooraanstaande en moedige jonge Australische schrijvers stem pelde, heeft in zijn nieuwe „Riverslake" aangedurfd het conflict te behan delen tussen de immigranten uit Europa en de van nature achterdochtige Britse Australiër, die bang is voor alles wat „vreemd" en niet vertrouwd aandoet. De draad welke door dit boeiende en diepgaande boek loopt is, zoals een van Sydney's leidende boekrecencenten het uitdrukte, het „zijn wij bang voor de immigranten...?" Hungerford's boek speelt in het immigrantenkamp „Rivers lake" waar de nieuwelingen voor het eerst in contact komen met de „oude Australiërs". Op uiterst knappe wijze schildert hij de doorsnee „oude Austra liër" zoals hij is met al zijn uitstekende en minder goede kwaliteiten. En hij heeft de moed een aanval te plegen op wat voor velen hier een soort geloofs belijdenis is: namelijk dat de waarlijk vaderlandslievende Australiër iemand is die geen fouten in zijn eigen volk wil erkennen. Van de hoofdfiguur, Randolph, maakt Hungerford iemand die in opstand komt tegen het kleinburgerlijke wantrouwen tegen alles wat „vreemd" is. Hij ver bindt een grote intense liefde voor het stuk aarde waarop hij geboren werd met een diep begrip voor de grote roer selen in de menselijke ziel, welke on vermijdelijk ontstaan waar de te lang in een „splendid isolation" geleefd heb bende „echte Australiër" in contact en vaak in botsing komt met mensen uit een ander deel der aarde. Deze koene bijdrage tot het onderling begrijpen van „oude" en „nieuwe" Australiërs moest juist een paar dagen Tegen over-immigratie in Belgisch Kongo Prof. Paul Coppens, secretaris van het Belgische Nationale Koloniale Con gres, heeft voorspeld dat er over onge veer vijftig jaar 800.000 Belgen in de Kongo zullen wonen. Het Congres heeft zich uitgesproken tegen kunstmatige en massale immi gratie in de Kongo, omdat men daar door vooral onbekwamen en zwakken, die in Europa niet zijn geslaagd, naar Afrika zou brengen. De enige gewenste immigratie is de geselecteerde, aldus het congres. voor de grote. 12e Juni van de „honderd percent Australiërs" verschijnen. Juist een paar dagen voordat deze betrekkelijk kleine doch uiterst militante groep de meest bekrompen aanval op de huidige Australische immigratie-politiek deed welke men zich kan voorstellen. Deze in de Loyal Orange Institu tion of New South Wales" en de „United Orange Council of Australia" verenigde ijzervreters vieren ieder jaar op de 12e Juni de herdenking van de slag aan de Boyne, waar Willem IH een Wil lem van Oranje met zijn Hollandse, Deense en Engelse troepen het uit Ieren en Fx-ansen bestaande Jacobietenleger versloeg en de grondvesten van Noord- Ierland legde. Het is nu 263 jaar geleden dat deze historische slag aan de Boyne plaats vond. Doch de Australische „Oranjeklanten" gebruiken de herden king van deze slag nog ieder jaar trouw om uiting te geven aan hun „papen- vreterij". Zolang het bij een historische optocht van opgetuigde Loyal Oi-ange- men" blijft, zal niemand in dit land van vrijheid zelfs vrijheid van traditie er veel aanstoot aan nemen. Dit jaar heeft de Groot Meester van het New South Wales Instituut en Groot Voorzit ter van de Australische Oi-anje-Raad echter van deze gelegenheid gebruik ge maakt, om zijn gal uit te spuwen over het toelaten van niet-Bi-itse immigran ten. En alles onder het vaandel van Holland's Willem III, de man die naast Hollanders en Denen ook Engelsen, Ieren en Fransen achter zich wist te doen scharen. Natuurlijk is de aanval van deze „loyal Orangemen" in de eerste plaats gericht op het toelaten van Ieren, Ita lianen en andere overwegend katholieke groepen. Doch waar men in Nederland de discriminatie tussen Protestanten en Katholieken bij de emigratie niet of nauwelijks kent, kan men toch ook als immigrant van Nederlandse bloede niet geheel onverschillig blijven tegenover deze felle aanval op de niet-Britse im migratie in Australië. Weliswaar heeft men vanuit Canberra op uiterst rustige en waardige wijze op deze kleinzielige aanval gereageerd en heeft men met een duidelijke taal spre kende cijfers de beweringen van de heet- gebakerde „Orangemen" weerlegd, doch een nare nasmaak blijft natuurlijk on vermijdelijk bij een deel van het publiek hangen. Hoewel van de 743.000 immi granten, die - sinds het einde van de oorlog in Australië werden toegelaten, slechts 49,8 Blits was, is het percentage mensen van Britse bloede momenteel hier toch nog altijd 95. En zelfs wan neer men doorgaat met op dezelfde schaal als thans het geval is niet-Britse immigranten toe te laten, dan is tegen 1960 dit Britse percentage altijd nog 92 pet. Er is dus geen sprake van de dolle beschuldigingen van de zijde van de Loyal Orangemen" dat de federale re gering bezig is de Britse cultuur en de Australische tradities af te breken. Voor weldenkende lieden vormt die 8 pet niet-Brits bloed welke hier tegen 1960 wellicht zal zijn een niet alleen nuttige doch zelfs nodige bloed-transfusie welke verjongend kan werken. En het boek van Hungerford doet aan dit aspect der zaak alle recht 'wedervaren. Zelfs van RUEGEN kwamen Oost-Duitsers pakketten halen GISTEREN is in Berlgn een officiële levensmiddelenactie op grote schaal begonnen, die in de plaats komt van de vele kleinere hulpacties in de voor steden. De voorraden, die in West-Ber lijn waren opgeslagen voor een even tuele nieuwe blokkade van de vroegere Duitse hoofdstad, worden thans officieel verstrekt aan allen, die kunnen be wijzen, dat zij uit de Russische zone komen. Er zijn voorlopig 1 millioen pak ketten gemaakt met gecondenseerde melk, meel, vet en erwten, Oost-Duit sers kunnen op vertoon van een identi teitskaart een pakket ln ontvangst Viemen. Ambtenaren controleren de kaarten en noteren de namen om te voorkomen, dat West-Berlijners van de gelegenheid om goedkoop aan voedsel te komen, gebruik zullen maken of dat sommige Oost-Duitsers zich tweemaal laten helpen. Alleen ambtenaren worden gebruikt en geen vrijwilligers, omdat men wil voorkomen, dat de lijsten met namen in handen van de communistische autoriteiten vallen. Gisteren mochten slechts die Oost-Berlijners komen, wier naam met een A of een B begon, maar uit de rest van Oost-Duitsland mocht ledereen een pakket komen halen. De toeloop was echter toch zo enorm, dat niet ieder kon worden geholpen Zelfs bewoners van het eiland Ruegen kwa men naar West-Berlijn. Om drie uur des middags waren volgens een voorzichtige schatting 50.000 pakketten uitgereikt en men hoopte er voor de avond 80.000 te hebben afgegeven. Wanneer men be- Gunstige sfeer maar nog geen resultaten (Van een correspondent) Karatsji, 26 Juli N 'Karatsji zijn gedurende de afgelopen dagen besprekingen gevoerd tussen de premiers van Pakistan en India, Mohammed Ali en Nehroe, over de geschillen, die tussen beide landen bestaan inzake Kasjmir en over de oplossing van de vele problemen die daarmee verband houden. Reeds zes jaar is men nu reeds bezig, een regeling voor het conflict te vinden, maar tot dusver hebben de pogingen geen succes gehad. Waarschijnlijk zijn de omstandigheden om tot overeenstemming te komen nog niet zo gunstig geweest als thans het geval is, en aan beide zijde is men verlangend, een resultaat te bereiken. Helaas echter blijkt van een fundamentele ver andering in de politiek der betrokken partijen nog geen sprake te zijn, en het is juist een dergelijke verandering, die de noodzakelijke voorwaarde is om tot resultaten te komen. De besprekingen verlopen in een sfeer van geheimhouding. De prexniers hebben elkaar thans drie maal ontmoet, waarbij zij aandacht hebben geschonken aan het probleem van de eigendommen van vroegere bewoneTs van Kasjmir die ge ëvacueerd zijn. Tegelijkertijd hebben enige bemoedigende ontwikkelingen plaatsgevonden. Een aantal wegen, die Boeren en burgemeesters op de barricade Tl70EDENDE wijnver- bouwers hebben van daag het heft in handen genomen en op tal van plaatsen in Zuid-Frank rijk wegbarrières opge worpen als protest te gen de weigering van de regering om het surplus aan wijn op te kopen, hanigs de hoofdwegen zijn 500 barricades op geworpen, welke bestaan uit karren en met water gevulde wijnvaten. Om zes uur vanmor gen gaven de kerkklok ken het sein voor de actie en binnen een paar minuten stonden kilo meterslange kolonnes wagens en vrachtauto's langs belangrijke ver. keersaders als de weg tussen Nimes en Mont- pellier. Tien overvalwagens met politie verschenen bij een wegbarrière ten Noorden van Nimes en de bevelvoerende offi cier eiste de verwijde ring der barriades, doch burgemeester Bruneau van het kleine plaatsje Lunel antwoordde: „Wij weigeren dit. Gebruik indien u wilt geweld." De politiemannen be gonnen toen moeizaam de weg vrij te maken, zodat hun konvooi kon passeren, maar het was nog niet uit het gezicht verdwenen of de boeren bouwden de barrière weer op. De woede van de wijnverbouwers is ont staan door de weigering van de regering om het surplus aan wijn op te kopen tegen Frs 300 voor elke liter pure al cohol. welke uit het druivensap ls gedistil leerd. Volgens een schat ting zou dit de regering een kleine Frs 30 mil liard kosten en boven dien heeft de regering reeds zulk een grote voorraad alcohol, zij er geen weg mee weet. Daarbjj komt nog. dat zij zich zorgen maakt over de cijfers, waaruit blijkt, dat steeds meer Fransen sterven als gevolg van alcoho lisme. Frankrijk is im mers het land, waar het gebruik aan „absolute alcohol" per hoofd van de bevolking 32 liter per jaar is, vergeleken met 13.5 ln Italië en bjjna 7 liter in Engeland. De burgemeesters practisch alle dorpen in de wijnverbouwende de partementen Herault, Aude en Oostelijke Py reneeën nemen aan de actie deel; één van de deelnemers in Lunel is een socialistisch afge vaardigde in de Natio nale Vergadering. De burgemeesters zijn veel al zelf wijnboeren. de verbinding vormen tussen West- Pakistan en India, en die sinds 1947 waren gesloten, zijn heropend, en na de besprekingen van gisteren heeft men besloten uit Nieuw-Delhi een specialist op het gebied van evacuatie-aangelegen heden te laten overkomen. Volgens Nehroe zullen de besprekingen echter nog lange tijd moeten worden voort gezet. alvorens grote resultaten bereikt kunnen worden. Volgens welingelichte kringen zullen de premiers ln Septem ber te Nieuw-Delhi opnieuw bijeen komen, Inmiddels wordt gemeld, dat Nehroe bij zijn terugkeer uit Karatsji heeft verklaard, dat voor de kwestte- Kasjmir nog geen oplossing ln het vooruitzicht ls. Handelsblad-Times-dienst) Als gevolg van een staking van journalisten zijn in Calcutta vandaag geen kranten verschenen. De staking wordt gehouden als protest tegen het optreden van de politie, die een charge uitvoerde op verslaggevers en foto grafen. Van de journalisten, die aan wezig waren bij relletjes ten gevolge van de verhoging der tramtarieven, werden er achttien gewond. In de Libanon zijn algemene ver kiezingen gehouden. Uit de resultaten blijkt, dat de nieuwe volksvertegen woordiging vrijwel gelijk zal zijn aan de oude, die op 30 Mei werd ontbonden, omdat de ministerraad het niet eens was met het gedrag der afgevaardig den. Er zijn geen links georiënteerde afgevaardigden herkozen. De landbouwcommlssie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij president Eisenhower wordt gemachtigd, voor een waarde van 100 millioen dollar overtollige landbouw producten te schenken aan bevriende landen denkt, dat het aantal Oost-Duitsers, dat distrlbut'c-centra omzwermde, op 100.000 ls geschat en dat velen met meer dan één identiteitskaart kwamen om ook voor huisgenoten een pakket mee te kunnen nemen, wordt het duide lijk, dat velen niet konden worden ge holpen. Het Rode Kruis trachtte onder dak te verschaffen aan hen, die tot van daag moesten wachten, en richtte tenten voor hen op. De hulpactie zal tot 9 Au gustus duren. Het eerste schip met voedsel uit de V.S., de American Inven tor, ls gisteren in de haven van Ham burg aangekomen. Agenten van de Volkspolitie hielden enkele Oost-Duitsers aan, die met opval lend veel pakketten uit West-Berlijn te- kwamen en namen hun het voedsel af. Over het algemeen keerden zij de stroom, die uit de Westelijke sectoren terugkwam, echter de rug toe. Zij be vonden zich trouwens in een moeilijk parket, omdat ook ambtenaren van de Oost-Duitse regering nog wel ln hun officiële uniform - - van de voedsel hulp gebruik maakten. Opvallend is. dat het begin van de voedselactie slechts door de West-Berlijnse radio bekend was gemaakt. Op de foto de rij voor een van de 35 distributiecentra. Het .Amerikaanse Congres heeft haar joedkeuring gehecht aan het uitlenen van twee duikboten aan Italië en een klein vliegkampschip aan Frankrijk. Het Huls van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd betref fende de vorming van een speciale commissie, die een onderzoek moet Instellen naar „de annexatie van Li- tauen, Letland en Estland door de Jow jet-Unie". Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat Leonid Melnikow benoemd is tot ambassadeur van de Sowjet-Unie in Roemenië. Melnikow werd ln Juni van zjjn functie van secretaris van het comité der communistische partij in de Oekraine ontheven, nadat hem was ver weten, druk te hebben uitgeoefend op het collectiviseren van de landbouw. CHURCHILL EN EDEN WEER VERENIGD Gisteren hebben Sir Winston Churchill en Anthony Eden elkaar na hun beider ziekte weer voor het eei'st op het land goed Chequers teruggezien. Eden was Zondag in Engeland teruggekeerd uit Boston, waar hij een operatie aan de galblaas heeft ondergaan; Churchill neemt sedert 27 Juni rust op dokters advies. Kort voor lunchtijd gingen Eden en zijn vrouw per auto uit Londen naar Chequers. Na de lunch hadden Eden en Churchill een langdurige bespreking. Churchill was Vrijdag van zijn land huis in Kent naar Chequers gekomen. Chequers is gemakkelijker bereikbaar uit Londen en geschikter voor officieel werk. Het echtpaar Eden keert eind van deze week naar Chequers terug voor een bezoek van vei'seheidene dagen. De Edens zijn voornemens om later vacantie op het continent te nemen, mogelijk in Griekenland. Eden hoopt deze herfst de voorge stelde conferentie met zijn Amerikaanse, Russische en Franse collega's Dulles, Molotow en Bidault bij te wonen. Hij denkt weer aan het werk te kunnen zijn vóór het parlementair x-eces op 20 Octo ber eindigt. Presidentsverkiezingen in Costa Rica Bij de Zondag in Costa Rica gehouden presidentsverkiezingen hebben de kie zers zich met grote meerderheid uit gesproken voor de leider van de Na tionale Bevrijdingspartij, Figueres. De verkiezingen waren de ordelijkste in de geschiedenis van het land. Figueres is een voorstander van ont wikkeling van de natuurlijke hulpbron nen van het land door de staat. Zijn partij krijgt minstens 30 van de 45 ze tels in het Congres, DE politie van de Ame rikaanse staat Ari zona heeft een begin gemaakt met een krach tige actie tegen de poly gamie, waaraan zich de bewoners van het ge hucht Short Creek, dat van de rest van Arizona is gescheiden dooi' de Grand Canyon, schuldig maken. Van het x-esul- taat van de actie hangt het lot van 36 mannen, hun 86 vrouwen en 263 kinderen af. Meer dan 100 politie-beambten zijn in actie gekomen. De 36 mannen beweren, dat zij handelen overeenkomstig de geboden van hun ge loof. Zij geven voor aan hangers te zijn van de leer van Mormon, maar de Mormonen schaften 63 jaar geleden de poly gamie al af en verboden die zelfs. De Mormoonse kerk excommuniceerde de polygamisten-seete in Short Creek al lang ge leden. De secte, die bekend wil staan als „United Ef fort Plan" kwalificeert het ingrijpen van de overheid ais vervolging en maakt aanspraak op het grondwettelijke recht op het belijden van wat zij noemen hun ware ge loof. Pyle, de gouverneur van Arizona, verklaarde dezer dagen, dat elk meisje van 15 jaar in Short Creek wordt ge dwongen een „huwelijk" te sluiten. De meeste vrouwen in het gehuchtje hebben ovei'igens geen bezwaren tegen de poly gamie. Sommige mannen permitteerden zich 't ,,be- zit" van niet minder dan zes vrouwen. De volwas senen prentten de kleine meisjes al van haar prille jeugd af in dat mannen, willen zij in de hemel ko men, ten minste twee vrouwen moeten hebben en dat nylonkousen en lippenrood ziekten ver oorzaken. Gisteren arres teerde de politie 33 van de 36 mannen. De andere drie en een aantal vrou wen vluchtten naar een deel van Short Creek, dat op het grondgebied van Utah ligt, maar Utah zal hen waarschijn lijk aan Arizona uitleve ren. Ongeveer 50 van de 86 vrouwen werden ook in staat van beschuldi ging gesteld, maar zij mochten bij haai- kinde ren blijven. Zeven oudere vrouwen, beschuldigd van uitoefening van dwang op minderjarige meisjes, werden echter gearresteerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2