C F,ii leu slotte... Het veen wordt minder in Vriezenveen Castella maakt het U gemakkelijk In de KASJBAvan TANGER 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 28 JULI 1953 (Ingez. med.-advertentie) Ontginning van vele honderden hectaren dalgrond wacht op ruilverkaveling (Van onze redacteur voor het Oosten des lands) STOTEND en bonkend boldert de turf- lorrie achter het diesellocomotief.ie door de veenderij. We zitten hier midden in het veengebied van Vriezen veen. Tot waar we aan onze linkerhand de gedrongen kerktoren van Klooster haar en recht vooruit de huizen van Langeveen ontwaren: veen. Een blik naar rechts biedt hetzelfde beeld. Nog een kleine 500 ha turf zit hier. Zijn die ver veend, dan is het afgelopen. De turf- strooiselindustrie zal met 10 of 15 jaren wel ophouden te bestaan, doch het steken van huisbrandturf kan nog wel een goede 30 a 40 jaren aanhouden. Het is jammer dat, naar mate de waarde van het turfsirooisel meer en meer wordt ingezien, deze industrie op haar einde loopt. Niet alle veen is voor turfstrooisel geschikt, alleen de jongere formatie, het zg- bolsterveen. In Wage- ningen wordt getracht een methode te vinden om de dieper liggende veenlagen (het zwarte veen voor de huisbrandstof) voor grondverbetering dienstbaar te maken. De verhouding binnenlandse afzetexport is ongeveer 2 1.'Amerika, België, Frankrijk en Zwitserland zijn onze beste afnemers. Soms ondervindt de Nederlandse industrie in de V.S. con currentie van Canada, doch het veen is daar van andere (mindere) samenstel ling en het klimaat is er niet gunstig voor het drogen. Oorspronkelijk werd turfstrooisel alleen gebruikt in stallen. Tegenwoordig wordt het o.m.' gebruikt in land- en tuinbouw, in kippenhouderiien, bij wegenaanleg (als ondergrond, in plaats van het voor onze veenbodem vaak te zware zand) en voor drainering. Dit laatste is bv. het geval in de Noordoostpolder. Intussen vervolgt de veentrein traag zijn weg. Hoe langzamer het gaat, des te meer tijd is er om te praten met onze „conducteur" over de vei-houdingen in het veen. Wat is de toekomst voor de 500 a 600 veenarbeiders, speciaal de jon geren onder hen, die hier in het seizoen werken? Vroeger was het veengebied een afgesloten gemeenschap, maar sedert de verbindingen kwamen en het aantal ha veen verminderde, vermin- derde ook het aantal veenarbeiders. De jongeren zochten werk in de Twentse industrie. Een landbouwschool wordt zelden bezocht; de ambachtsschool nog weinig. Toch kwamen w;j nog jonge kei-els in het veen tegen: niet allen kun nen wennen binnen de muren van een fabriek. Om het loon behoeven ze het niet te laten, want de voorwaarden zijn de laatste jaren veel verbeterd en zijn nu gelijk aan die in andere industi'ieën. Met het zware werk zijn deze mensen vertrouwd en er zijn er, die een week loon van 70 a 80 maken. Het gemid delde loon ligt tussen de 50 en 70 gulden per week. Concertgebouworkest geeft 12 concerten in F.S. Van de zijde van het bestuur der stich ting, die Het Concertgebouw beheert, wordt omtrent de tournee van het Con certgebouworkest door de Verenigde Staten in het najaar van 1954 medege deeld, dat de onderhandelingen met de Amerikaanse impresario de Columbia Artists Managements Incorporated het eindstadium hebben bereikt. Tussen 13 October en 3 December 1954 zullen in verscheidene steden in totaal 42 con certen worden gegeven onder leiding van Eduard van Beinum en naar verwacht mag worden Rafael Kube- lik. Er zal o.m. geconcerteerd worden in New York, Boston, New Orleans, Chica go, Detroit, Cleveland. In enkele belang rijke centra zal het orkest gedurende een korte periode verblijven om van daaruit in de omliggende steden te kun nen optreden, Naar schatting zal het orkest in de Verenigde Staten per autobus in totaal 6500 mijl hebben af te legg-en. Men is thans doende het reisplan zorgvuldig uit te stippelen, hierbij rekening houdend met alle factoren, die voor het welslagen van deze grote toumée noodzakelijk worden geacht. De oceaanovertocht zal worden ge maakt met de Rijndam, terug wordt ge reisd met de Noordam. In verband met deze Amerikaanse toumée zal het abonnementsseizoen 1954/1955 om streeks half September beginnen. On derhandelingen met vooraanstaande or kesten, die tijdens de afwezigheid van het Concertgebouworkest in de abon nementseries zullen optreden, zijn thans gaande. UIT DE STAATSCOURANT Bil K. B. is met Ingang van 1 Augus tus 1953 aan prof. dr ir F. J. Nellensteyn te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als direc teur van het Rijkswegenbouwlaborato- rium, met dankbetuiging voor de belang rijke den lande bewezen diensten. De referendaris 2e klasse K. H. Huizin- ga te 's Gravenhage hoofdbestuur is in gaande 1 September 1953 benoemd tot di recteur van het post- en telegraafkantoor te Beverwijk, De referendaris 2e klasse L, L. Wolters te 's-Gravenhage (hoofdbestuur) is ingaande 16 Juni 1953 benoemd tot di recteur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Winschoten. De referen daris 2e klasse der P.T.T. A. A. Kwak te Amsterdam (telegraafkantoor) is ingaan de 1 April 1953 benoemd tot referendaris der P.T.T. Een andere verbetering hield de toe- vijzmg in van 50 extra-woningen voor Westerhaar (gem. Vriezenveen). Men heeft hier nl. zeer veel te stellen met het probleem van de krotopruiming. Een goede 50 jaar geleden, toen de vervening hier in het groot ter hand werd genomen, lieten de veenbazen voor hun arbeiders huizen bouwen. En dat zijn, ofschoon ze in de loop der jaren op de veenbodem danig verzakten, vaak nog met eens de slechtste onder wat nu krotten zijn ge worden! De woontoestanden in het noordelijk deel van Vriezenveen waren, en zijn voor een groot deel nóg, ten hemel schreiend en de 50 woningen, die het vorige jaar werden toegewezen, zijn dan ook verre van een overbodige weel de. Met nog 50 woningen zou deze buurtschap (Westerhaar) een heel eind in de goede richting komen. Een moei lijkheid is echter, hoe de mensen, die voor een krot soms nog 1 l.oO per week betalen, de ca 5.70 per week voor de nieuwe woning moeten opbrengen. En bovendien zijn sommige van deze gezinnen, liet is erg, dat het moet wor den geconstateerd, een nieuwe woning op dit ogenblik eigenlijk niet waard. In Vriezenveenschewijk en Westerhaar moet nog veel worden gedaan aan de maatschappelijke opvoeding van zwak- sociale gezinnen. Voor kerk en overheid ligt hier een groot terrein braak en met de ontginning daarvan zal binnenkort een begin worden gemaakt door de aanbesteding van een buurthuis. Daarin zullen een consultatie bureau, een gymnastiek- en toneelzaal, een badhuis en lokalen voor huishoud- onderwijs komen, terwijl ook de maat schappelijk werkster er zitting zal houden. Vooral dat huishoudonclei wijs is van het gróótste belang. De meeste meisjes hier hebben, als ze gaan trou wen, geen, of slechts een zeer summiere kennis van huishouden, koken en naaien. De Nederlandse Hervormde Kerk bouwt dit buurthuis met overheidssteun en zal het verhuren aan een gemengde com missie, die het beheer gaat voeren. Voorts bestaan er gevorderde plannen •oor een speeltuin en een kleuterschool en men wil trachten voor de steun aan onvolwaardigen een onderafdeling van een rijkswerkplaats aan te trekken. „Wat", zo vroegen wij ten slotte, „wordt er gedaan met de grond, waar het veen af is, de dalgrond." Het ant woord was kort en onbevredigend: „Nagenoeg niets". Honderden hectaren liggen hier woest en verlaten. De ontginning er van wordt reeds jarenlang tegengehouden door de unieke en tegelijk onhoudbare verkave ling in Vriezenveen: kilometers lange kavels en luttele meters breedte. Het plan voor de ruilverkaveling ligt zo goed als gereed bij de Cultuurtechnische Dienst en binnen afzienbare tijd zullen ruim 2000 grondeigenaren er hun stem over moeten uitbrengen. Op vele onzekere factoren heeft het plan moeten wachten. Zo b" op het tracé van de rijksweg no. 36 van Almelo naar Mariënberg, dat nu ca 400 m ooste lijk van het bestaande schijnt te zijn vastgesteld. Het was de moeite waard, om na het bezoek aan Vriezenveen ook eens een kijkje te nemen in het vroegere veen gebied tussen Bergentheim en Klooster haar en te zien, wat daar van het eer tijds woeste dalgrond-landschap terecht is gekomen. Vijftienhonderd ha verveen de grond zijn hier door de eigenaresse de N.V. Veenderjj Erven mr I. A, van Royen ontgonnen. Om belangstelling van buitenaf te trekken en zodoende dit gebied voor de landbouw te ontslui ten, werden 700 bunder verkocht aan jonge, ondernemende boeren uit De Krim. Thans kunnen nog ca 200 ha worden uitgegeven en het aantal lief hebbers voor een boerderij is legio... Natuurlijk moet men niet uit het oog verliezen, dat de gronden hier in één hand waren, doch onze bewondering voor de bereikte resultaten is er niet minder om. De gemeenteraad van Deventer heeft een crediet verleend van 332.000 voor het bouwen van 30 flatwoningen aan de Ceintuurbaan in twee blokken en met drie woonlagen. Besnoeiing van hulp kost Europa uitrusting van drie divisies Volgens de directeur van het Ameri kaanse bureau voor Wederzijdse Bevei liging, Stassen, heeft de vermindering van de Amerikaanse militaire hulp aan Europa tot gevolg, dat afstand zal moe ten worden gedaan van de uitrusting van drie divisies, 250 vliegtuigen plus reserve onderdelen, negen mijnenvegers, acht andere marinevaartuigen en grote hoeveelheden munitie. Volgens een schatting van het bureau hebben de Westeuropese landen in het afgelopen jaar ruim 3 milliard dollar uitgegeven voor productie ten behoeve van de defen sie. Dat is bijna 200 procent meer dan in 1951. De nieuwe opperbevelhebber der NATO-strijd krach ten in Europa, gene raal Gruenther heeft verklaard, ervan overtuigd te zijn, dat Rusland geen Europese oorlog zal beginnen. „De Rus sen en hun bondgenoten zijn geen super mensen. Het enige dat zij bezitten is een techniek om bondgenoten te ver- delen", aldus Gruenther. Inmiddels heeft president Eisenhower Zaterdag in zijn strijd om de buiten landse hulpfondsen een gedeeltelijke overwinning behaald, doordat de toe wijzingscommissie van de Senaat ruim een half milliard dollar van de gelden, die door het Huis van Afgevaardigden waren geschrapt, weer aan het wets ontwerp toevoegde. Het Huls had 1.100,000-000 dodar geschrapt- De se naatscommissie wil d!t besluit 'n zoverre ongedaan maken, dat zij 123.975.811 dollar van de p-esrhrante nieuwe fond sen en 424,654.212 dollar van de oude fondsen toch toegewezen wil zien. STADHUIS VAN FRANEKER OPNIEUW IN GEBRUIK (Van onze correspondent) De commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, heeft gisteren het geheel geres taureerde stadhuis van Franeker. dat een der fraaiste monumenten in Friesland is, opnieuw in gebruik gesteld. Het stadhuis, dat in de jaren 1591 tot 1594 uit bak en zandsteen werd opgetrokken in Neder landse renaissancestijl, is bepalend voor het karakter van Franeker en de her opening vormde derhalve een belangrijke gebeurtenis in de historie van deze oude stad. De commissaris der Koningin schetste de restauratie van oude monu menten in Frieland als van grote bete kenis; ook wegens het streven naar be houd van stads- en landschapsschoon en tegelijk naar behoud en versterking van eigen traditie en cultuur in dit gewest. Na de opening werd een 16e eeuws poppenspel uitgevoerd en tot eind Augus tus wordt in het stadhuis een tentoonstel ling van uit de 16e en 17e eeuw daterende tapijten, die door het Rijksmuseum in bruikleen zijn afgestaan, gehouden. De heropening van het stadhuis vormt het begin van een feestweek, die te Fra neker wordt gehouden naar aanleiding van het 100-jarige bestaan van de Per manente Commissie, die Franekers posi tie als kaatssportcentrum heeft gevestigd De herdenking van Zondag in de Ned.-Isr. Gemeente, betrof niet het hon derdjarige bestaan der gemeente zelf. maar dat van haar synagoge: de ge meente zelf is. zoals trouwens in het verslag was vermeld «l meer dan drie eeuwen oud. Bij het overlijden van mr De Bussy Mr L. J, Plemp van Duiveland schrijft Het overlijden van mr A. Ie Cosquino de Bussy, oud-archivaris van Amster dam, waarvan het Handelsblad op Zater dagavond melding maakte, zal in het bijzonder de vele oud-Leidenaars hebben getroffen, die met hem door gemeen schappelijke herinneringen aan Universi teit en Corps van Leiden waren ver bonden. De maaltijden van de te Amsterdam wonende Leidse reünisten op de Diës en andere gedenkwaardige Leidse dagen, welke hier ter stede plaats hadden, wer den altijd door mr De Bussy gepresi deerd. Hij placht op de Diës de dis genoten toe te spreken in een rede van bijna een uur, veel te lang, zou men geneigd zijn te veronderstellen, maar gij zoudt tot. de tegenovergestelde conclusie zijn gekomen, zo gij hem maar eenmaal had gehoord. Het materiaal voor zijn Dies-rede ver zamelde hij het ganse jaar; het gehele jaar ook liet hij er zijn gedachten over gaan. Het was dus een werkstuk, waar mede hij op 8 Februari voor den dag kwam. èen werkstuk, dat nochtans de uitwerking had van een improvisatie voor de vuist weg uitgesproken op de drang van het ogenblik. De redenaar hield haar in rustig beschouwende trant onthield zich van ieder oratorisch effect. Deze toespraken waren naast werkstuk ken ook meesterstukken. Zo tussen de bedrijven door vernam de toehoorder daarin een schat van historische en folkloristische bijzonderheden, welke ge tuigenis aflegden van de grote cultuur en belezenheid, van de spreker roch ontbrak aan zijn uiteenzettingen ieder verioón van geleerdheid. Zijn vertrouwd heid met oude kronieken werd dienstbaar gemaakt aan het doel van de bijeen komsthet zich onderdompelen in de Leidse sfeer. Lang in het verleden liggen de historische voorvallen, gedetailleerde locale beschrijvingen, werden door een speelse wending van de spreker in liet heden getransponeerd, en misten aldus hun komische werking nimmer. De rede droeg geen enkel spoor van moeizaamheid. Zij werd effen en be dachtzaam uitgesproken, hoewel zij met spotternijen was doorkruid. Nooit werden de geestigheden door stembuiging of stemverheffing aangekondigd of wachtte de rede-aar ook maar een ondeelbaar ogenblik en bijval, wanneer zijn zet was geol°"t- Wanneer h;i Amsterdam be stempelde -\s ,,de tweede stad des lands", e1 rr-ade zwijgend implicerende dat Leide" "e eerste was, dan ging hij onverstoorbaar verdas;. Evenzeer, wan neer b" ziin onvergetelijke kenschetsing van de viif faculteiten lanceerde: de vier makkelijke faculteiten en d» juridi sche faculteit. Mr De Bussv was een man, die, ge- noe°- hebbend aan zichzelf, geen enkele behoefte had zich op de voorgrond te -icotssp. De pcb"-1. dat hij dit tr>ch deed door zo geruime tijd de aandacht in beslag te nemen, heeft hem wel eens gehinderd. ..Wanneer ik op een Diës zie. hoe leven dig de vrienden zich met elkaar onder houden." ~n -ei hïi mij eens. „dan ont zinkt mij wel eens de moed om voor zo lang 'hun kout te onderbreken." Ik heb hem 'oen gerustgesteld en hem ver zekerd. dat een Amsterdamse S Februari- vi-ring ronder de magistrale rede van de tafeloraeses. bet cachet zou ontberen, dat deze viering voor Amsterdamse Lei- denaars had. Naar waarheid kon ik hem mededelen, dat zijn rede de lokspijs was. 'Ingez. med.-advertentie) Voor iedere huid en beurs een heerlijke zeep De nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, met heerlijke rozengeur, in vier deli cate tinten, is de kroon op het werk van Castella om iedere vrouw in Neder land in staat te stellen haar huid jeugdi, NU keus uit drie soorten en fris te houden, want deze onverpakte Bloemenzeep kost slechts20 cent' per stuk! U kunt thans dus kiezen uit drie Castella-soorten. Ook op drukke dagen, als U weinig tijd heeft voor de verzor ging van Uw gelaatshuid, kunt U zich toch verfrissen met een echte merk- zeep. Heeft Uw huid véél schuim nodig, gebruik dan vooral Castella Spécial (32 et), die onuitputtelijk royaal schuim geeft. Blijft U de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) verkiezen? Profiteer dan dezer- dagen nog gauw méé van het tijdelijk aanbod: TWEE stukken voor 50 cent! En vergeet vooral niet de echte Merk- zeep voor de extra lage prijs, de onver pakte Bloemenzeep,. fris en schuimend, slechts 20 ct per stuk. Let op, dat U de echte Castella ontvangt en geen imitaties! OLLE KAPOEN EN DE FLADDERSCHRIK 29 KOM mee, er Is vast iets gebeurd!" zei Verk tegen Flad- derschrik, nadat hy Olle's hulpgeroep had gehoord. „Kunt u niet alleen gaan?" vroeg Fladderschrik zorg lijk. „Ik weet niet waarom... maar ik kom daar niet graag!" „Onzin, ik zal je beschermen!" zei Verk. Ze liepen in de richting van het kasteel en Verk ontdekte, dat Olie en Uil zich daar achter een klein, getralied venster bevonden. „Probeer ons hieruit te krijgen, Verk!" zei Olie. „Ze hebben ons opgesloten!" „Misstanden!" klaagde Uil. „Dit is de dank voor al mijn bemoeiingen. Ik wilde maar, dat die Fladderschrikvogel nooit één stap over mijn drempel had gezet! Zelden ben ik zó beledigd in mijn leven!" Verk had intussen de omgeving eens scherp opgenomen en toen vlakbij een raam gezien, dat op een kier stond. „Kijk eens!" wees hy. „Daar kan jij met je dunne lyf makkelijk doorheen kruipen, Fladderschrik! Ik zal je wel een zetje geven. Wanneer je er dan in bent, schuif je het raam wat hoger op, zodat ik je kan volgen. Mijn evergestalte is ten slotte veel zwaarder van omvang dan de jouwe." Fladderschrik keek nóg angstiger dan tevoren. „Als ze me eens pakken!" jammerde hij- „Klets niet!" riep Verk. „Vooruit! Hup! Daar gaat'ie dan!" die wat op hun gemak gestelde oud- Leidenaars uit hun woning haalde. Wij zullen dus voortaan zonder hem dienen bijeen te komen, maar vergeten zullen wij hem niet. Reorganisatie Oostduitse communistische partij De Oost-Duitse communisten hebben twee leden van het politburo en een lid van het centrale comité ontslagen. Na een vergadering van twee dagen heeft het centrale comité van de partij het hoofd van rle controlecommissie Franz Dahlem uit het Politburo verwijderd, de vroegere minister voor Staatsveiligheid Wilhelm Zaisser uit het Politburo en uit het centrale comité gestoten en Ru- dolf Herrnstadt, hoofdredacteur van het partijblad Neues Deutschland uit het centraal comité ontslagen. Het centraal comité heeft ook beves tigd, dat twee weken geleden was be sloten om de minister van Justitie Max Fechner zowel uit het centraal comité als uit de partij te verwijderen. Fechner werd als minister van Justitie ontslagen en als vijand van de staat in de gevan genis geworpen. Zijn ontslag uit de partij betekent, dat hij gerechtelijk zal worden vervolgd. In een communiqué van de partij wordt gezegd, dat Zaisser en Herrnstadt waren verwijderd wegens hun defaitistische houding ten aam van de partij. Een onderzoek is gelast naar de Oost-Duitse geheime politie. Het secretariaat-generaal met 11 leden is ontbonden en vervangen door 6 secre tarissen. waarvan UIbricht weer de eer ste is. Stoph, de minister van Binnen landse Zaken, over wie werd gezegd, dat hij eveneens zou worden gezuiverd, is lid van het Politburo geworden. Liberalisatie-maatregelen in het luchtvervoer Vliegtuigpassagiers, die reizen tussen de deelnemende landen van de OEES of hun overzeese gebiedsdelen zullen in de toekoipst dezelfde faciliteiten ten aan zien van dé tfetaling van kaartjes genie ten ais trein- en bootreizigers. In de toekomst zal ieder deelnemend land aan de inwoners van andere deelne mende landen of 'uit eigen land toe staan om voor vervoerbiljetten in de va luta van dat land te betalen voor enkele reizen of retours op een rechtstreekse lijnverbinding met of zonder tussenlan ding, die beginnen in het gebied van het deelnemend land waarin de betaling wordt gedaan en die eindigen in het grondgebied van een deelnemend land of een van de overzeese gebiedsdelen van de deelnemende landen. Een Deen kan derhalve voor zijn vervoersbiljet van Pa rijs naar Den Haag in Parijs met Franse francs betalen. Een soortgelijke voorziening is ge troffen voor rechtstreekse vluchten (met of zonder tussenlanding) die eindigen in het gebied van het deelnemend land waar wordt betaald en die beginnen in het gebied van een deelnemend land of in een van de overzeese gebiedsdelen van de deelnemende landen. Een Italiaan kan derhalve voor een reis van Rome naar Londen in Londen betalen in pond ster ling. Ten aanzien van de laatste rege ling heeft Frankrijk zijn positie gereser veerd en Griekenland kon niet instem men met beide regelingen. Dagelijks feuilleion door KAY ROCHE FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouw d: J. G. van Niftrik en A. Reynders, Putte; W. F. M. Isphording en R. Wachters, Heerlen; P. R. Barkema en G. de Jong, Driebergen. Bevallen; Van WeesVan Weeren, z., Amsterdam; RomeinNoot, d., idem; VerbuntRath, d., Dongen; De Neree tot BabberichDe Vos van Steenwijk, z., Haarlem; KesSigtermans, d., Dor drecht; Van OordtVan Berckel, z„ Amersfoort; Schenkenberg van Mierop De Kat, z., Middelburg; Landsman Wehmeijer, d., Amsterdam. CLAUDIA keek naar haar keurige grijze reistallleur en fijn geel truitje. Ze voelde zich wat onfris en verreisd en had zich graag ontspan nen in een warm bad en zich daarna verkleed, maar ze had geen zin een van de jurken te voorschijn te halen, die ze zo zorgvuldig had ingepaict en boven dien scheen James aan een obsessie te lijden wat de tijd betreft, Zij maakte zich met zorg op en borstelde haar haar. dal plat en slap onder haar nauwsluitende hoedje vandaan was gekomen. Toen ze het in de vertrouwde zachte, glanzende folven gelegd had met de lage wrong in e nek, voelde ze zich al ve'el beter en dacht: „Als James me nu gauw wat te drinken geeft, kan ik weer overal tegen." Binnen het halve uur, dat hij haar had toegestaan, voegde ze zich weer bij hem in de lounge. Hij stond meteen op. toen hij haar zag. „Je hebt je best gedaan!" zei hij goed keurend en pakte haar arm om haar naar de wachtende auto te leiden. Hij gaf de chauffeur een adres op en kwam toen naast haar zitten. „Ik heb geen tijd gehad met je te overleggen," zei hij, „maar ik hoop, dat je er niets op tegen hebt om bij mij thuis te eten? Mrs. Briggs is brandend van nieuwsgierigheid achtergebleven en heeft ik weet al niet wat voor toebe reidselen gemaakt." Claudia voelde, dat het niet veel ver schil zou hebben gemaakt als zij van te voren was geraadpleegd en bezwaren had geopperd. Uit James' rustige, auto ritaire wijze van doen bleek, dat hij pre cies wist wat hij wilde en dat verkoos door te zetten. Dat bracht haar Tante Sophie's commentaar te binnen. James' flat was in WestminsteiHij bracht Claudia door de kleine hall iii een grote zitkamer met een zoldering vol lofwerk en een mooie, oude schoorsteen mantel. Er brandde een open haardvuur en aan de ene kant daarvan was een laag tafeltje bijgeschoven, reeds gedekt voor twee; aan de andere kant. van de haard stond een diepe, gemakkelijke sofa met hoge rug en armleuningen. James wees er op. „Nu kun je neervallen en uitblazen 'n Sigaret? 't Spijt me, dat ik je zo heb opgejaagd, maar ik heb een boel waar over ik praten wou en ik begreep, dat je het niet te laat wou maken vanavond, omdat je morgen met het vliegtuig mee moet. Een cocktail of sherry? Je kunt kiezten ,,'n Cocktail graag, James, ik brand van nieuwsgierigheid!" Htj lachte. Zij voegde er bij: „Nee, ik méén het. Je hebt me tot nog toe geen moment tijd gegeven iets te vragen, maar wat is de bedoeling van dit alles?" James keek op van de cocktail, die hij aan het schudden was. „Je zult mis schien erg teleurgesteld zijn, want fei telijk valt er niet veel te vertellen, maar ik wou zeker zijn, dat we niet werden gestoord. Je hoeft niet verontrust te kij ken, meisje, het wordt geen grote ver leidingsscène!" Hij gaf haar een droge Martini. „Drink dit maar eens op en maak het je mak kelijk. Wal ik je zeggen wou kan wel wachten tot na het eten ik had liever, dat Briggs het niet hoorde, al is hij ook nog zo discreet," .Raarder en raarder", prevelde Clau dia. net als Alice in Wonderland, maar daar James blijkbaar van zins was niet eerder te praten dan wanneer het hem het beste uitkwam, vertelde zo hem van Tante Sophie'" vrees over haar reis naar Tanger. haar mening over buitenlandse reizen in het algemeen en haar veroor deling van de romans van Camilla Blake James had Camilla nooit ontmoet maar een paar van haar boeken met belangstelling gelezen. Hij vroeg Wat voor vrouw ze was. ..Camilla?. O. die is nu werkelijk over weldigend groot en enorm vitaal en ze draagt de meest exotische kleden. 7' is een Ierse, weet je. en ze heeft beeld kastanjebruin haar en een ouderwets mooi figuur. Maar dat geeft je nog geen juiste indruk van Camilla ze is haast een magnetische persoonlijkheid. Je wordt door haar aangetrokken of jè wilt of niet. maar in grote doses is ze pa.a.ld vermoeiend en dan zegt ze pre Iwaar het op staat en maakt zo ruzie." „Echt iemand om 's een gezellige, rus- ige vacant ie bij door te brengen!' "Claudia lachte. „Wie verlangt er nu naar 'n gezellige, rustige vacantie? Ik heb Camilla gekend zolang 't me heugt zij was erg op mijn moeder gesteld, hoewel ik geloof, dat ze heel wat jonger was. Ik herinner me, dat ze plotseling opdook en mij meenam naai- een kinder voorstelling of de dierentuin en dat we dan taartjes gingen eten, zoveel dat ik er altijd misselijk van werdNa moeders dood heb ik haar een hele tijd niet meer gezien. Er is nog eens sprake van ge weest, dat ik haar secretaresse zou wor den, doch toen is de oorlog gekomen. Maar nu kwam deze invitatie uit de lucht vallen en besloot ik die maar aan te nemen." James' gezicht stond bezorgd. „Is zij volkomen betrouwbaar?" Dat verraste en vermaakte Claudia. „Wat zou dat? Ik zal je dit zeggen: ze is een van de meest praotisch-aangeleg de mensen die ik ken impulsief, dat is waar, maar practisch genoeg om alles Lot 'n goed eind te brengen." Er viel een ogenblik stilte en toen stel de James, voor dat ze op de sofa zouden gaan zitten. „Je kunt de tafel wel afrui men, Briggs, en de koffie en de cognac daar bij de sofa zetten." Dat "deed Briggs; hij ruimde de tafel ..f, klapte de zijkanten naar beneden en zette haar tegen de muur. Toen ging hij de kamer uit en James wendde zich tot Claudia. „Zo, nu zal ik eens aa.n je brandende nieuwsgierigheid voldoen!" begon hij. ,,'L Gaat: over dat uitstapje van je naar Tan- «renfj Claudia Er is 'n paar dagen gele den iets ernstigs gebeurd, waarmee jij ons misschien zou kunnen helpen." ..Ons'' Buitenlandse Zaken?" ,,On-officieel ja," Claudia keek hem met verschrikte gen strak aan. „Jé wilt me er toch niet toe krijgen te tekenen by de Geheime Dienst?" Daar moest James om lachen. „Denk ie dal: dit allemaal vooruit „en scène" is -"zet?" Hij keek eens om zich heen. „Ja, 'i- kon bos'- vM'w^rkt worden tot 'n mooie oa-oorlbgsé thriller; je krijgt, ie oasooor" L°rug wanneer je ons. helpt Maar ik ge- ■■w da* -lot yr, onw'ude-d is Doe'1 'e,ts zou ie toch wel kunnen doen. ,,'t Gaaf erom dat je je oren en ogen °e.ns goed openzet en óns inlichtingen doorgeeft. Maar er is veel tact voor no dig en 't is niet iets. dat we la.r>°'s offi ciële weg kunnen doen. Ik zal daar nu niet verder op ingaan ómdat- 't vrij ge compliceerd is, maar er staat teveel op i 't spel dan dat wy tussenbeide kunnen komen; zoals je weet, is de politieke si tuatie daar 'n wespennest. ,Maar, er is 'n kind bij betrokken en nu ja, 't is iets, dat ik maar niet zo naast me neer kan leggen. Ik weet, dat jij in de oorlog 'n vrij' lastige baan uit stekend rooide ik kwam net Bertie nog tegen laatst en hij liep maar te jam meren, dat hij in zijn bur gar baan niet 'n secretaresse kan vinden zoals jij! ik heb permissie gevraagd jou de feiten te vertellen voor zover ze ons bekend zijn. We hopen erg, dat jy iets van be lang kunt ontdekken terwijl je daar bent." Terwijl ze daar zo bij 't haardvuur za ten in de rustige kamer met 't gedempte licht en de vredige comfortabele atmo sfeer, vertelde James haar het verhaal en voelden ze de kille wind van onenigheid, strijd en lage hartstochten langs zich strijken, die mensen ertoe brengen on- schuldigen als werktuigen te gebruiken, tot hulpeloze kinderen toe, „Ik moest je maar eerst de achter grond van de zaak laten zien," sprak Ja mes, terwijl hij met half-dichtgeknepen ogen naar de rook van zijn sigaret keek. „Natuurlijk ken je de bijzonderheden van de Palestijnse kwestie en dat leidt van zelf tot het in verzet komen van Arabie ren tegen Joden, misschien zelfs tegen iedere ongelovige. Jn Tanger is aan de ene kant van de heuvel een oude inheemse wijk; de nieu we moderne stad, nog in wording, ligt op de andere helling en heeft, zoals in de meeste van zulke plaatsen een vrij groot Joods contingent. Er is voorts een inter nationale bevolking: Fransen, Spanjaar den, Engelsen, Amerikanen, allerlei na tionaliteiten. Naar ie weet is 't een In ternationale zone. Een opstand van Ara bieren zou dus heel onaangenaam zijn voor alle Europeanen of die nu gericht tegen de Joden of niet, en bovendien ?°t ;ie nooit waar zoiets ophoudt. „Er bevindt zich op dit moment een hoge Arabier in Londen, een zeer ont wikkeld man die duidelijk inziet wat 'n ellende en wat 'n chaos zo'n opstand over alle betrokkenen brengen zou; hij is in zekere zin idealist., die graag het lot van zijn volk zou willen verbeteren i die beseft, dat een oorlog geen voed- 1 betekent voor de honeerigen, maar hongersnood en ziekte incluis. De Ara bieren in het achterland van Tanger ziin heel arm en in tijden van schaarste dringen ze door tot in 4» stad in de hoop wat eteri te vinden. Maar mensen die niets te. verliezen hebben, zijn even ge vaarlijk als buskruit. (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON STUDENTENCABARET 100 |I||Q',m Dertien ons toffees had het lïSill Utrechts Studenten Cabaret „Daar krijgt u last mee gisteravond ingeslagen ter ge legenheid van de honderdste opvoering van het cabaret. De toffees, helemaal onderin een gigantische papieren zak, deden onder die behulpzame aanwijzin gen van de conferencier de ronde dooi de zaal „voor de gezelligheid en de sfeer" en genoegelijk kauwend keken de toeschouwers naar de rest van het cabaret. Het was dan de honderdste opvoering en zij had aan vaart, charme en originaliteit nog niets ingeboet. Bur gemeester d'Ailly was aanwezig, met een grote taart en zijn gelukwensen voor zulle een unicum hoe vaak komt het voor dat een cabaret zijn hon derdste opvoering meemaakt en dan nog een amateurs-cabaret bovendien, met uitverkochte zalen avond aan avond terwijl ook nog de'uitvoerenden tussen de bedrijven door examens af leggen, met goed gevolg en in het kleine zaaltje was ook nu weer geen plaatsje meer onbezet. Ze verschenen allen weer ten tonele: de plastic poppen met la ronde, de ser geant, de drie Olympische sportvrou wen, de man met het vreemde gewas, de jeugdleider enzovoorts, voor een van de laatste keren nu, want in Augustus begint het nieuwe cabaret, de naam is nog geheim, waar wij met spanning naar uitzien. AFGEKEURD VOEDSEL IBM] Met de zomermaanden stijgt ook BH de hoeveelheid levensmiddelen die de Keuringsdienst van Wa ren maandelijks moet afkeuren omdat zij bedorven of althans niet meer voor consumptie geschikt zijn. In Juni hielden ambtenaren van de keuringsdienst 6168 inspecties op le vensmiddelen en grondstoffen. Met de aardappelen, bokking, haring en snoekbaars bleek het het slechtst ge steld te zijn. 10.500 kilo aardappels werden maar liefst afgekeurd, 4540 stuks bokking, 9005 haringen en 12.099 snoekbaarzen. De keurmeesters van brood bezoch ten 395 bakkerijen en wogen daar 8405 broden. In 42 gevallen bleek het brood te licht te zijn. Er was elf maal reden een strafvervolging in te stellen, de andere keren kon met een waarschu wing worden volstaan. De Officier van Justitie legde in zes gevallen uit vo rige maanden transactieboeten op en twee gevallen van vorige maanden werd een vonnis gewezen. Ook aa.n de melk en het consumptie ijs ontbrak nogal het een en ander. Van het ijs werden 273 monsters in een la boratorium onderzocht, van de melk 1815 monsters. Aan dé gestelde eisen voldeden niet 57 monsters ijs, waar voor zes maa.1 proces verbaal werd op gemaakt en 29 monsters melk, waar voor tweemaal een vervolging werd in gesteld. In de andore gevallen kon ook hier worden volstaan met een waar schuwing. TRAM-SERVICE |lji|!jji|M „De tram" verzucht een lezer, |H| „er is al zoveel over de Am- sterdamse tram geschreven, dat ik bijna huiver om mijn jongste ervaringen te vertellen. Mijn vrouw en ik hadden ons uit de zeer betrek kelijke Gooise rust in het gewoel dei- hoofdstad gewaagd en stonden een week of twee geleden op een grauwe Donderdagmorgen in kletterende regen op het Stationsplein te reikhalzen naar lijn 24, die echter verstek liet gaan, evenals alle andere trams, welke via het Damrak daar aan moeten komen. Het werd laat, later en later dan laat, maar we zagen evenmin iets komen als zuster Anna en inmiddels groeide volksmenigte op het plein dermate aan dat er voor ons oudjes toch geen kans zou zijn wanneer de begeerde tram ein delijk eens mocht arriveren. De met vragen bestormde beambten in het tramhuisje wisten van niets, hadden blijkbaar niet de beschikking over een telefoon en werden er korzelig on der, overigens wel te begrijpen. In ar ren moede hebben we ons toen maar aan een (dure) taxi gewaagd en ge durende het traject nog eens gemedi teerd over de gebrekkige service in liet hoofdstedelijke vervoersbedrijf, dat toch al in zo menig opzicht tekort schiet. Reeds dikwijls hebben we er ons over verbaasd waarom de directie geen dui delijke omschrijving van de verschillen de trajecten, met aanduiding van de halten, in de wagens laat ophangen, zoals bijvoorbeeld in Rotterdam en Den Haag; waarom er zo bedroevend wei nig wachthuisjes zijn en waarom niet op veel meer plaatsen kaarten van het tram- en busnet zijn aangebracht zoals by de Paryse Métro. Als geboren Am sterdammer placht ik vroeger trots te zijn op „onze" tram en er nog al eens tegen „provincialen" op te pochen, maar nu houd ik me als regel maar heel koest. „Wie 't allerschricklykst zwygt" etcetera". MUZIEKSCHOENTJES [j, iw'ii In een helemaal naar leer rui- ISmI kend It.A.I.-gebouw heefit van- \J2ii' ochtend burgemeester d'Ailly met een korte toespraak de vijf de Nederlandse Lederwaren-beurs ge opend, die -tot en met 31 Juli zal blij ven. Lange rijen tassen, koffers, hon denartikelen, accessoires, zadels en mi litaire uitrustingstukken staan er op aardige wijze ten toon gesteld, maar werkelijk nieuwe dingen zijn er op de ze beurs. Waar toch de Nederlandse lederwarenindustrie haar nieuwe na.- jaarscollectie toont aan binnen zo wel als buitenlandse kopers, niet veel bij, of het moesten al de tassen van afwasba.ar en kleurecht leer zijn, waar zelfs inkt geen sporen op achter laat, die door een Waalwijkse firma in de handel worden gebracht. Nieuw zijn verder ook de tassen van haaiénhuid, de plastic tassen met een pytonmetief en het Bisonneplastic, dat met textiel is ggeimpregneerd en daardoor sterker is da ngewoon plastic, terwijl zijn ook oij lage temperaturen niet breken. Bij zónder aardig was de verzameling his torisch schoeisel, de enige ter wereld in die uitgebreide vorm, van de firma Timtuï te Waalwijk. De vreemdsoor- tigste en ongelukkigste „schoenen" staan er bij, op alles lijkend behalve op schoeisel, uit Arabië, Turkije, China, Karachi, Syrië, Egypte, Haiti, waar velen op stukken autoband lopen, en zovoorts. Zelfs de kleine geborduurde schoentjes waar de Chinese meisjes hun gebonden voeten in moeten wrin gen en de Japanse rnuzi e'lteoho entj es, waar de Japanse kinderen op voort- klepperen ontbraken niet, evenmin als laarzen met kwasten van de Manen of de in die tijd elegant geachte kno kige puntschoenen van onze moeders Tevens wordt op deze beurs, en dit om de belangstelling van de jeugd voor de lederwarenindustrie, waar weinigen bij hun beroepskeuze aan denken en die toch een zeer behoorlijke bestaans mogelijkheid biedt, demonstraties ge geven van looistof processen en van de verwerking van kunststoffen, als ook een demonstratie „Van huid tot leder eindproduct". Voor het publiek is dit te zien op de avondshow die door Marrtie Verderaus en anderen zal worden ge geven. Na de opening door burgemeester d'Ailly voerde nog de burgemeester van Waalwijk de heer J. L. P. M. Teys- sen het woord die de aandacht vestigde op de van 21 tot en met 31 Augustus in Waalwijk te houden internationale ten toonstelling „Schoen, Leder en Mode", de „Slem", ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van de stad Waal wijk. Deze wordt op het ogenblik op gebouwd in het grote park. UITGAAN Centraal Theater: Elke avond 8 uur revue Hoera wij leven nog, met Henriette Davids en ou Bandy; Theater Carré: Elke dag om 2 en 8 uur Variété show, Hypokriterion: Ellcs avond 8 uur opt'-e- den van Utrechts Studentencabaret met Daar krijgt u last mee; Kleine Komedje: Dagelijks om 8 uur In Pyama; Leidie- plein Theater: Engelen zonder vleugels, elke dag om 8 uur; Nieuwe de la Mar Theater: Dagelijks 8 uur Kleinkunst En semble Arabesque met Vanouds Adam en Eva; Stadsschouwburg: Dagelijks om 8.15 uur het Nationaal dansgezelschap van Pakistan. ACH, die arme vreemdelingen in dc Amsterdamse verkeersltnoopNau welijks zijn ze goed en wel zonder brokken de Munt opgedraaid of ze stoppen in de verkeerde rijbaan, daar mee als op magische wijze een orgie van nijdig claxon-gesnerp ontketenend, benevens een hartelijk geschreeuw van welwillende Amsterdammers, waarbij „Koekebakker!" nog maar het minste is, En nauwelijks hebben ze ergens een nauw slurfje gevonden, waardoor ze menen hun doel te kunnen bereiken, of het rode bord met de witte balk en de bijbehorende agent grijnzen hen aan hoewel, van de agenten niet dan goeds, tegenover de vreemdelingen dan; we hebben nog nooit een buiten lander zien bekeuren. Gisteravond stopte een Frans autootje met een Parijs' nummerbord aarzelend in de Paleisstraat, kennelijk belust op een klein gaatje tussen twee Nederlandse vehikels. Verheugd dach ten we: „Hier komt nu een demonstra tie van de fameuze stuurmanskunst der Parijzenaars", en gingen er eens behaaglijk bij voor het raam zitten. Maar nee, geen zorgloze Franse brille bezielde deze chauffeur. Na enig heen en weer geschuif was hij nog even ver als bij de eerste poging, namelijk schuin in de rij zonder een zier speling. Redding daagt: een hoffelijke Am sterdammer schiet toe, stelt zich vóór de auto op en geeft met rijke plastiek van gebaren en in levendige stijl de noodzakelijke aanwijzingen. De panto mime is een internationale kunst, want als aan touwtjes schuift de Fransman, eerst nog wat wantrouwig, allengs ge hoorzaam, keurig in de rij. De Amster dammer licht zwierig de hoed en stapt met lichte tred zijns weegs. „Ziehier", zo dachten wij ontroerd, „een man die het vreemdelingenver keer dient op een wijze die de burge meester zelf een brok in de keel zou jagen. Hulde!" Maar wie bleek deze man ten slotte te zijn? Niemand anders dan de Oude' A.dam. Want uit het minuscule wa gentje stapte een schattige Frangaise. blond haar, zwart truitje, rose drie kwart broek... een plaatje. Eén ding blijft ons achteraf intrigeren: waarom die Amsterdammer zo liaastiglyk de benen nam...

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2