ALGEMEEN HANDELSBLAD Gat bij Stevensluis is gestopt INGAAN VAN HET BESTAND BESCHEIDEN GEVIERD Jtficutro Jïmoteröamscftc @ourant Historisch ogenblik in vredespagodete Pan Moen Jon rton Opstand in Cuba 56 Doden SCHERPE NEDERLANDSE PROTEST- NO EA AAN BONN Japanse kroonprins besoekt ons land 126e JAARGANG - No. 41161 Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN DINSDAG 28 JULI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35853 J Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN In Korea is het vuren geslaakt Russen spreken van gelegenheidom door onderhandelen ook andere problemen op te lossen AANDAGMIDDAG twee uur Nederlandse tijd zijnde gevechten in Korea gestaakt. Het sein hiertoe werd door hoornblazers gegeven. In niemandsland haalden de patrouilles de patronen uit hun wapenen, waarna zij zich gereed maakten om hun stellingen te verlaten. Men is reeds begon nen met liet opblazen van de verdedigingswerken in de bufferzone. Zowel de geallieerde als de Noordelijke troepen aan het Westelijke front hebben het staken van het vuren met een geïmproviseerd vuurwerk gevierd. Hon derden groene, gele en blauwe lichtkogels werden op bet ogenblik, dat het bevel werd gegeven tot slaken van bet vuren, de lucht ingeschoten. Tot kort voor het ingaan van het be stand was er gevuurd met machine geweren en kanonnen en waren er nog slachtoffers te betreuren, hoewel het vijf gedelegeerden van de geallieerden en vijf der communisten, is vandaag voor het eerst bijeengeweest. Zij moet de uit wisseling der krijgsgevangenen i;egelen en het toezicht oji naleving van het 'be stand in de bufferzone van vier kilo meter, welke Donderdagmorgen vroeg geheel moet zijn ontruimd. De 28ste Juli is in Noord-Korea tot feestdag ver klaard. Op 5 Augustus zullen de, eerste -krijgs gevangenen worden uitgewisseld. - President Eisenhower heeft het Con- GENERAAL MARIC CLAR.K% opper bevelhebber der strijddkrachten van de Verenigde Naties in Korea, tekent het bestand, in Moensan. (Telefoto) gres voorgesteld, tweehonderd millioen dollar toe te wijzen voor het herstel van Zuid-Korea. Voor de televisie herhaalde hij, dat er slechts een 'bestand is gesloten op één terrein, dat op politiek gebied nog veel te doen blijft en dat op andere tonelen der wereld de spanningen nog niet zijn afgenomen. De Russische premier Malenlcow heeft de president van Noord-Korea Kim II Soeng (die zelf in de radiorede sprak van een behaalde overwinning) geluk gewenst. Hij juichte toe, dat „het kamp van vrede en democratie" had gezege vierd en dat de „Amerikaanse agressie tegen Korea" had gefaald. Minister Molo'bow zond een telegram aan zijn col lega, de minister van Buitenlandse Za ken van Noord-Korea, wie hij Russische hulp toezegde. Zowel de Izwestia. als de Prawda betoogde, dat een oplossing door overleg mogelijk is gebleken, dat de weg is gebaand voor andere ontspanningen en dat het bestand een belangrijke bij drage is tot de vrede. De Prawda verklaarde: „Het bestand in Korea toont, dat de enig juiste en mogelijke weg voor een oplossing van internationale vraagstukken is te onder handelen en niet het gebruik maken van geweldpolitiek. Deze 'belangrijke ge beurtenis bewijst, dat de ingewikkeldste internationale vraagstukken kunnen worden opgelost door met elkaar te pra ten, vooropgezet dat de wil om een op lossing te vinden aanwezig is." Van Nederlandse zijde wordt er op gewezen, dat reeds op j Juli 1950 de Evertsen naar de Koreaanse wateren vertrok. Het in October vertrokken Nederlandse detachement van 650 man, dat werd ingedeeld bij het 38ste rt ment van de tweede Amerikaanse in- fanterïe-divisie, heeft harde strijd moe ten voeren tegen Noordkorcanev, Chine zen en guerrilla-benden. In de eerste toeken van 1951 zijn de- meest verbitter de gevechten geleverd in het gebied van D ,E brief welke president Eisenhower heeft geschreven aan Adenauer, en die gisteren is gepubliceerd, heeft in Frankrijk opzien gebaard, Niet alleen de Duitse socialisten, maar ook Franse bladen spreken van een menging van de Amerikaanse president in de Duitse verkiezingsstrijd, Eisen hower heeft opgewekt tot volledige aan vaarding van de Europese Defensie Ge meenschap, daar deze geenszins onver enigbaar zou zijn met de hereniging van de Duitsers. De Oostduitsers hebben be wezen, dat zij zich bij het Westen willen voegen. De aantrekkingskracht van West-Duitsland zal op den duur zc luidt de tekst „de voorwaarden schep pen om de liquidatie van de huidige communistische dictatuur en de Sowjet- bezettïng mogelijk te maken". Langs welke weg dat kunnen geschieden ais de Russen hun troepen niet terug -trekken, is nog niet duidelijk. Doch Mos kou blijft verklaren, dat het als voor waarde stel t, dat een liereend Duitsland politiek neutraal moet zijn, niet 'ge ïntegreerd in het Westelijke defensie systeem. De Monde ziet in de brief e,en aan moediging aan Adenauer, om OoSt- Duiitsland voor zijn regiem op te eisen. Het blad brengt hiermee dn verband een rede, welke Adenauer te Keulen heeft gehouden voor honderdduizend uit Sile- zië afkomstige Duitsers, tot wie hij zeide, dat hij er zeker van was, dat zij eens in volle vrijheid in hun land zouden terugkeren. De „algemenie evolutie" zou ook de verloren en nu Poolse gebieden temgbrengen. „Heel Silezië is Duits en z'nl Duits blijven". Hier worden de ooste lijke gewesten dus beschouwd als „irre denta", die moeten worden bevrijd. Het gevolg" is, dat Adenauers program tot Duitse herbewapening de Fransen nog weer iets wantrouwender heeft gemaakt. De Monde brengt nu te berde, dat een hersteld Reich in de EDG zo zeer zou domineren, dat Frankrijk zulk een ge meenschap van zes niet zou kunnen aan vaarden met als partner een groot Duits land. Parijs moet zeker zijn van Britse en Amerikaans tegenwicht, en dit mist het. MEN moet inderdaad deze ontwikke ling betreuren. De nuchtere reali teit is weliswaar, dat er weinig kans is op eenheid dor Duitsers, maar rlat West-Duitsland een ook voor Frank, rijk aanvaardbare bondgenoot binnen de Nato kan worden. De omweg van de EDG is slechts gekozen, om aan de Duitse weermacht haar nationale ka rakter te ontnemen. Zou echter Ade nauer de indruk wekken, dat hij kan rekenen op Amerikaanse steun, om Nato of EDG te gebruiken voor het terugkrijgen van gebieden, die nu onder Sowjet-contröle staan, da,n zou hij mis schien wel de verkiezingen winnen, Dagelijks commentaarri maar de Fransen zouden nog minder zijn te vinden voor Duitse herbewape ning. Weliswaar heeft Bonn zelf de slechte indruk willen verzwakken. Het maakte gewag van een brief, welke Adenauer op 8 Juli aan Dulles heeft gezonden, voordat de conferentie van drie te Washington begon. Volgens „onthullingen" van 24 Juli was daarin ook vervat een suggestie, om tussen de landen van de EDG en Moskou een niet- aanvalsverdrag te sluiten. Rusland zou dan eerder bereid zijn, de Duitse Oost- zone af te staan, zo heette het. Het vage voorstel zou de Russen wei nig hebben geïmponeerd, maar Wash- ington liet onmiddellijk weten, dat in Adenauers brief (die geheim blijft) niet van zulk een pact werd gesproken. Er is aan herinnerd, dat Spaak in de Peuple een non-agressie-pact heeft aanbevolen tussen de V. S., Engeland, E. D. G.- landen en Rusland. Wat Churchill voor de geest stond, toen hij van „een tweede Locarno" sprak, was blijkbaar niet een vooraf „inbrengen" door Moskou van de Oostduitse zone. Voor Adenauer schijnt zulks natuurlijk te zijn. De kanselier ziet zelfs niet af van de verloren gebie den. Nu kan men dit alles verkiezings propaganda noemen, en dat zal het ook wel grotendeels zijn. Doch het is ge vaarlijk, als men daarmee de Franse achterdocht nog meer wekt dan reeds is geschied. Men verwacht een nieuw di plomatiek offensief van Moskou. Als het Westen daartegenover geen eigen, alge meen-aanvaarde en vaste lijn weet uit te stippelen, zou de verwarring wel eens op onaangename wijze kunnen toe nemen. De Britse regering heeft aan Pakistan een lening van 10 millioen pond sterling toegestaan voo- de aankoop van kapi taalgoederen in Engeland, Wonjoe. Het Nederlandse detachement is daarvoor later onderscheiden. In Oc tober 1951 moest er hard worden ge vochten in de „ijzeren driehoekOok hebben de Nederlanders nog enige tijd gevangenenkampen bewaakt op het eiland Kojedo. Tot de meer dan honderd gesneuvelden behoorde o. a. luitenant kolonel Den Ouden. Behalve de Evert sen hebben ook de Van Galen, de Piet Hein en de Jolian Maurits van Nassau aan de strijd deelgenomen. (Zie ook pag. 6tweede kolom) TWEE GENEiiAALS tekenen in het speciaal ingerichte gebouwtje te Pan Moen Jon de documenten, waarin het bestand in de oorlog in Korea is vast gelegd: aan de linkertafel tekent generaal Harrison voor de V.N., aan de rechter generaal Nam II voor de communisten. Deze foto werd radio grafisch van Tokio naar New York en vandaar op dezelfde wijze naar Londen overgebracht; van Londen naar Amsterdam ging het beeld via een telefoonlijn (Telefoto) HOFMEESTERES VAN INDRAPOERA WORDT VERMIST De gezagvoerder van de Indrapoera, die Zaterdag uit Djakarta is vertrokken, heeft aan zijn rederij getelegrafeerd, dat gistermorgen, kort voor aankomst te Singapore, de 23-jarige hofmeesteres, afkomstig uit Schiedam, werd vermist. Omtrent de oorzaak dezer vermissing tast men in het duister. Verkeersongeluk bij Beilen kostte twee mensenlevens (Van onze correspondent) Beilen, 28 Juli. Gisteravond is bij Beilen een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat twee men senlevens heeft gekost. De 34-jarige sportinstruoteur Liepertz, die zich per motorfiets van Assen naar zijn woning te Ruinen begaf, moest in het donker uitwijken voor een auto en is tegen een wielrijder gebotst. De wielrijder, de 25- jarige zuivelarbeider H. ter Wal uit Lee (gem. Dwingelo) werd op slag g'edood De motorrijder werd zwaar gewond naar 'het ziekenhuis te Hoogeveen overge bracht, waar hij enige uren na het onge luk is overleden. De heer ter Wal was ongehuwd; de heer Liepertz laat een vrouw en drie kinderen achter. Weersverwachting WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Veranderlijke bewolking met enige verspreid optredende buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt heden 10 uur. Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 16.7 C., luchtdruk 1008.6 millibaren of 756.5 mm, windrichting en -kracht W.Z.W. 4. max. temp. gisteren 19.5, min. temp. 14.6, neerslag 2.3 ram. Zon heden onder 20.37, morgen op 4.56; maan heden op 21.20, morgen onder 8,57. Laatste kwartier 2 Augustus. President Batista van Cuba heeft da leden vaai de oppositie ervan beschul digd, door een aanval op het garnizoen van Santiago de Cuba een opstand te hebben willen uitlokken. Volgens de pre sident zijn op de aanvallers communis tische documenten gevonden. Een com munistische krant is verboden, en de po litie en de veiligheidsdienst van het leger zijn bezig, arrestaties te verrichten dn verband met de ongeregeldheden. De re gering heeft vertelaard, dat de voormali ge president van Cuba, Socarras, die dn 1952 uit het land werd verjaagd, de op stand heeft georganiseerd. Bij de onlus ten zijn 56 personen gedood. Belangrijke dag voor Schouwen-Duiveland In Zierikzee is het normale leven teruggekeerd, maar buiten de zandzakken- wal rondom de stad ziedt nog de Duivelandse binnenzee (Van een onzer verslaggevers) Z i e r i fc z e e, 28 Juli VANDAAG is het een belangrijke dag voor Schouwen-Duiveland, speciaal voor het oostelijk deel van het Zeeuwse eiland, dat van alle ramp gebieden het zwaarst heeft geleden en nog te lijden heeft. Het gat hij Stevensluis wordt gestopt dit betekent, dat van nu af aan dagelijks 6 millioen m.3 water minder de 2500 ha grote Yierpannenpolder zal binnen stromen. Zolang echter het grote gat van Ouwerkerk open blijft, zal het grootste deel van Duiveland nog één binnenzee blijven. Men doet er goed aan er rekening mee te houden, dat de bres van Ouwerkerk het laatst dicht zal gaan. De mogelijkheid, dat het gat hij de Schelphoek voorrang krijgt, is tamelijk groot, wanneer tenminste de omstandigheden gunstig zijn. De dag van dichting te voorspellen is iets, wat de leiders van Waterstaat niet graag doen en zij hebben gelijk er kan nog van alles gebeuren. Voor het dichten van een stroomnat is het nu niet bepaald uitgezocht weer. Harde wind nit het zuidwesten, bij springvloed nog wel, heeft de binnen- Ernstige ongerustheid ober Duitse verkeerspolitiek op de Rijn Nederlandse Rijnvloot gediscrimineerd (Van onze Haagse redacteur) jyE Nederlandse regering heeft gisteren doör haar ambas sadeur de heer A. Th. Lamping een vrij scherp gestelde protestnota doen overhandigen aan de Westduitse regering te Bonn met betrekking tot de discriminatie van de Neder landse Rijnvloot op de Rijn, zijn zijrivieren en de "Westduitse kanalen. In deze nota spreekt de Nederlandse regering haar ernstige ongerustheid uit over het door de Bondsrepubliek gevoerde Rijnscheepvaartbeleid. Vóór de oorlog, zo heet het in de nota, kon de Nederlandse binnenvaartvloot zonder enige beperking deelnemen aan, het verkeer op de Rijn, zijn zijrivieren en de Duitse kanalen. Na de oorlog werden op last van de bezettingsautorüeiten in West-Duitsland op grond van de financiële en economische positie van West-Duitsland IN de jongste jaren, zo merkt de nota op, heeft de positie van de Duitse binnenscheepvaart zich gunstig ont wikkeld. In 1952 bedroeg de totale hoe veelheid goederen, welke over de Rijn, enz. werd vervoerd 95 pet. van die, wel ke in 1936 werd vervoerd en waaraan toen alle daarvoor in aanmerking ko mende buitenlandse binnenschepen vrije lijk konden deelnemen en ook hebben deelgenomen. Het aantal ton-km be droeg in 19o2 zelfs 11 pet meer dan in 1936. Het verschil tussen de situatie van 1936 en thans is dus cliiielijk. Vóór de oorlog geen discriminatie, thans sterke discriminatie, welke er op neer komt dat het overgrote deel van het vervoer door Duitse schepen wordt ver richt. Het is ooit duidelijk, dat het resultaat van 1952 door de Duitse vloot alleen kon worden bereikt door o.a. harder te varen. Onder deze omstandigheden behoeft het geen verwondering te wekken, dat Nederland steeds krachtiger is gaan aandringen op vrij verkeer op de Rijn. Ofschoon dr Adenauer enige tijd gele den verklaarde, dat de Duitse regering zich verplicht gevoelde de Akte van Mannheim na te leven, is daarvan in de praktijk niets terecht gekomen. Tijdens de economische Rijnvaart-conferentie, welke in 1952 is gehouden, zouden de beperkingen alleen nog mogen berus ten op deviezentechnische overwegin gen. De Nederlandse regering heeft zich toen met deze opvatting niet kunnen vei'enigen. Zie verder pag. 3, tweede kolom) beperkende bepalingen aan de pief-Duitse binnenscheepvaart opgelegd, hierop neerkomende, dat slechts toestemming voor vervoer door mei-Duitse schepen werd verleend, als het aan geboden vervoer niet door de Duitse binnenscheepvaart kon- worden opgevangen. In de practijk kwamen deze beperkingen hierop neer, dat de niet-Duitse schepen pas aan de beurt voor vervoer kwa men en komen, als er geen Duitse schepen beschikbaar zijn. Naar de opvatting van Nederland en de andere Rijnoever- staten en eveneens van België is deze situatie in strijd met de Akte van Mannheim. Intussen heeft de Nederlandse re gering zich bij de beperkingen, zij het tegen haar rechts opvatting in, neergelegd, omdat zij begrip had voor de nd-oorlogse moeilijkheden, waarin de Duitse binnenscheep vaart verkeerde. zeeën van Schouwen-Duiveland gisteren in hevige beroering gebracht. Bij de Schelphoek, waar thans 1230 man aan het werk zijn, moest gisteren het plaat sen van zinkstokken even worden ge staakt omdat het water te hoog opliep. Voor één ding heeft dit hoge water echter weer zijn nut gehad, namelijk voor het losraken van de hij Walcheren gestrande reuzen-caisson. Onder een woeste wolkenlucht maak ten wij tegen het vallen van de avond gisteren een wandeling over de met smalspoor belegde zandzakkenwal rond om Zierikzee. De stad zelf is nu wel droog. In de wijken, waar het water het langst heeft gestaan zijn de be woners bezig de huizen bewoonbaar te maken, maar de vochtige muren staan nog niet toe dat ze behangen worden en de vloeren zijn nog niet klaar voor ■het leggen van zeil. Overigens ziet het stadje er weer vrij normaal uit. Het is er rusüg en plezierig als voorheen. Met dezelfde richtingloze gemakke lijkheid, waarmee indertijd de evacua tie geschiedde, is de terugkeer der burgers tot stand gekomen. De bur gerij kan weer winkelen. Maar buiten de wal is de aarde woest en ledig. Dood zijn de bomen vol kraaiennesten buiten de Nobelpoort. In de poort staat het water nog een meter hoog. De wal loopt er vlak langs en vele vreemdelingen komen, voorzichtig stappend over de dwarsliggers van het railtje en over de bultige zandzakken, een kijkje nemen. Het tramstation staat nog tot aan de rode brievenbus in het deinende, gol vende, met wrakhout bedekte water. Zover het oog reikt, ziedt nog die Dui velandse binnenzee, waaruit de resten van huizen opsteken. Steeds meer huizen verdwijnen in de golven. Mdar nu Stevensluis. Het waait nog wel vandaag, maar het weer laat zich ■gunstiger aanzien dan gisteren. In ons blad van Donderdag heeft men bij een sc'hetstekening iets over de bres van Stevensluis kunnen lezen. Men heeft twee dammen gelegd en het openge bleven gat wordt nu met behulp van vijf caissons gedicht. Daar het vervoer van materiaal over land onmogelijk was, moest een kleine werfchaven wor den gebaggerd. Tussen het haventje en de dijk ligt een z.g. zate voor het maken van zinkstukken. Geweldige ;sa's zijn er gevlochten, stukken van 1600 m2. Er is voor de dammen en voor de vijf caissons een vloer gemaakt van totaal 12.200 m2. Aan de kop van de dam, zijnde Sirjansland, is een viertal aanslagcaissons geplaatst, waar tegen men dé vijf caissons, die het gat moeten dicht maken, zal doen aanslui ten. Aan de kant van Stevensluis is een stalen damwand gebruikt, die een onverbreekbare waterkerende verbin- zal vormen tussen dam en cais sons. Men spreekt van de „guillotine". Zodra de caisson op zijn plaats is ge zonken, zal de guillotine gaan werken. (Zie verder pag6) HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Helsinki Stockhol Oslo Kopend. Amsterdam Edinburgh. Londen Luxemburg Bordeaux Grenoble Genève Locarno Berlijn Frankfort Münehen Innsbruck geh, bew. regenbui aw. bew. licht bew. aw. bew. zw. bew. regen aw. bew. onbew. licht bew. o-nbew. licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. "W. bew. jribéw. W Z2W i ON O ZW ZW WZW zw zw wzw zw Windstil NNW windstil windstil windstil ZZW WZW WZW W windstil 33 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D, neerslag af gel. 24 uur in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) Van Wenen geen gegevens De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 4.23 0.14), Trier 156 (—0.15), Koblenz 2.97 (—0.07), Keulen 2.91 (—0.09), Ruhrort 5.08 (—0,08). Lobith 11.19 (—0.07), Nijmegen 9.05 0.08). Arnhem 8.93 (—0.06), Eefde 4.10 (—0.05). Deventer 3.00 (—0.04), Namen la. Plante 1.46 (-1-0.02Borgharen 39.61. (—0.17), Bel- feld 10.83 (—10.05), Grave 4.57 (+0.02). Bijdrage tot herstel van de vriendschappelijke betrekkingen (Van onze Haagse redacteur) OFSCHOON Zijne Keizerlijke Hoogheid kroonprins Akihito Tsoegoe No Mïya dank zij z'n Amerikaanse lerares de Engelse taal perfect beheerst, gaf hij er gisteravond op kasteel Oud-Wassenaar, waar hij de jour nalisten vrijwel onmiddellijk na zijn aankomst te woord stond, de voorkeur aan een verklaring in het Japans voor te lezen. Dat moest als een beleefdheid worden opgevat, omdat de kroonprins geen Nederlands kent. Het was slechts een korte verklaring. De kroonprins, een bescheiden, ietwat verlegen jongeman, had er nog geen minuut voor nodig. Hij zeide het een groot genoegen te achten in de gelegenheid te zijn ons land te bezoeken, Ik ben in het bijzonder verheugd dit land te bezoeken, niet alleen omdat Nederland er voor bekend staat een hoog cultureel en industrieel peil te hebben bereikt, maar vooral AKIHITO TSOEGOE NO MIYAt de Japanse kroon prins, is gisteren aan het station H.S_ in Den Haag aangekomen. Hier is hij vergezeld van de ambas sadeur van Japan, de heer Suemasa Okamoto. )RECIES te kwart voor zes kwam de trein uit Brussel, waaraan een speciale wagon was ge haakt, het Holl. Spoorsta tion te 's-Gravenhage bin nen. Voor deze gelegenheid stopte de trein niet aan het derde, doch aan het eerste perron, waaraan de konink lijke wachtkamer is gele- ook vanwege het contact tussen Nederland en Japan,, dat van de 17e eeuw dateert, en bovendien is het mijn. oprechte wens, aldus de kroonprins, mede te helpen de vriendschap pelijke relaties van vroeger te herstellen. De kroonprins sprak vervolgens zijn medeleven met ons volk uit in verband met het verlies aan mensen en eigen dommen tijdens de stormramp in Februari geleden. Of schoon mijn verblijf slechts kort zal zijn, hoop ik zeer prettige herinneringen aan dit bezoek mee terug te nemen, zo ongeveer besloot de kroonprins, die daarop terstond de zaal weer verliet, de journalisten achterlatende bij mr A. Matsui, raadsadviseur bij het departement van buitenlandse zaken in Tokio, die met de kroonprins meereist, en de Japanse ambassadeur in Den Haag Suemasa Okamoto. Eerstgenoemde was zo vriendelijk het Japans van de kroonprins in het Engels te vertalen. Ned. ambassade in Tokio, met verlof hier te lande, mr G. P. Daniels, waarne mend chef van het protocol van het departement van buitenlandse zaken en de Japanse ambassadeur in Den Haag. Via de koninklijke wacht kamer, waar het hoge ge zelschap zich slechts kort ophield, begaf men zich naar de koninklijke uitgang van het station. Per auto, begeleid door een detache ment marechaussee, ging de kroonprins, met zijn gezel schap, in snelle vaart naar kasteel Oud-Wassenaar, waar twee martiale mare chaussees in ceremonieel tenue de erewacht hadden betrokken. De ontvangst was dus heel wat minder spectacu lair dan die, welke zijn va der, de toenmalige 'kroon prins Hirohito in 1921 te beurt was gevallen. Maar stellig was er toen niet zo'n uitgebreid leger van rijks rechercheurs als een cordon om de hoge gast getrokken. Zelfs tijdens het afleggen van de verklaring van de kroonprins bevonden zich enige rechercheurs in de zaal van het hotel. De be langstelling van het publiek was nu ook aanzienlijk ge ringer dan 32 jaar geleden. Toen was er in Amsterdam een grote menigte op de been; nu stond een handje vol mensen op het perron. Voor de 20-jarige kroon prins is in hotel Oud-Was senaar een deel van de eer ste verdieping gereserveerd. De koks hebben zich niet in een Japans kookboek behoe ven te verdiepen, want de kroonprins blijkt de voor keur te geven aan Europese spijzen. gen. De trein schoof iets verder door dan in de be doeling lag, zodat de auto riteiten, die de kroonprins ter begroeting opwachtten, op een drafje naar de uit gang van de wagon moes ten lopen. De kroonprins werd ontvangen door mr G. J. Jongejans, eerste am bassade-secretaris van de Wongsonegoro verkreeg drie dagen verlenging Masjoemi vroeg passende plaats voor P.S.I. en katholieken President Sukarno heeft de verleende termijn voor het vormen van een kabi net met drie dagen verlengd. De Masjumi heeft de formateur ge antwoord inzake het ontwerp voor de samenstelling van een kabinet. Zij dro'eg Prawoto voor als vice-premier, Burha- nuddin Hararap voor Binnenlandse Za ken, Talier Ibrahim voor Economische Zaken en verschillende candidaten voor Sociale Zaken en Godsdienstzaken, De P.N.I.-candidaat Voor Economische Za ken, Iskaq, zou voor de Masjumi on aanvaardbaar zijn, evenals de P.N.I.- candidaat voor Financiën, Ong Eng Die, De Masjumi wenste voorts, dat de socialisten en de katholieken een pas sende plaats in het kabinet zouden krijgen. Zwaar weer teisterde fruitoogst in de Betuwe (Van onze correspondent) Grote schade aan het nog in de bomen hangende fruit werd aangericht toen een hevig onweer zich gistermiddag boven de Betuwe ontlaste. Hagelkorrels tot een grootte van vier en vijf centimeter kwa men tijdens dit onweer met kracht om laag en hevige slagregens bogen de fruit bomen diep door. In vrijwel alle boom gaarden in de Oost-Betuwe werden prui men en ook vele late soorten appels en peren afgerukt. Zo hevig was de kracht waarmee hagel en regen neerkwamen, dat verscheidene boomgaardbezitters ge durende de tien minuten dat het noodweer boven de Betuwe huis hield, hun hele oogst verloren zagen gaan. De schade wordt op tienduizenden guldens geschat. Ook uit het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen komen berich ten binnen over de door hagelbuien aan gerichte schade aan de fruitbomen maar hier schijnt het noodweer minder huis gehouden te hebben. Koningin ontving minister Luns De Koningin, die hedenmiddag om 1 uur de Japanse kroonprins Akihito op het buitengoed Ter Horst in Wassenaar heeft ontvangen, die met de Koningin en prins Bernhard het noenmaal ge bruikte, was hedenmorgvn in het paleis aan het Korte Voorhout. Daar ontving zij minister mr J. M. A. H. Luns, die onlangs van'zijn reis naar het Verre Oosten is teruggekeerd. De Israëlische vrachtboot Haifa is uit Bremen vertrokken met de eerste lading goederen, die dienen tot herstelbetaling van West-Duitsland aan Israël. Ingez. med.-adverteivtie)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1