Fransen trachten natuurkrachten in Algerië aan zich te onderwerpen Schiphol wachtte tevergeefs op Charley Chaplin Maandag 27 Juli 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Stuwdammen in aanbouw, zoutmeren worden drooggelegd (Van onze medewerker voor toerisme) ^Igerië is in menig opzicht nog middeleeuws. Nee dat is te zacht gezegdin Algerië komen vandaag-de-dag nog toestanden voor, zoals zij daar in de oosterse wereld al vóór Christus moeten zijn geweest. Vrouwen, die met een dichtgebonden geitenhuid vol water op haar rug van de verre bron naar huis lopenmannen, die achter op hun ezeltje rijden als in de dagen van Christus' geboorte, toen zij allen naar hun geboortestreek werden ontboden om geteld te worden. Achter op hun ezel, inderdaad, want dit diertje is té irêle om het midden op de rug te gaan zitten zonder het gevaar te lopen, dat die dubbel klapt. Wat dat betreft maken de meeste illustratoren, die Maria midden op de ezel plaatsen, dus een kleine technische fout. Die simpele, weinig sprekende vóór-Christelijke cultuur is echter een sterke cultuur geweest. Zij overwon de Romeinse, die veel hoger stond en handhaafde zich sindsdien vijftien eeuwen onveranderd. Zij zal zich blijven handhaven naast de Franse en die, wie weet, op den duur ook overwinnen. Al ligt dat minder voor de hand en al zullen er, zo de Fransen al eens weg zouden trekken, van deze westerse cultuur méér invloeden zichtbaar blijven dan van de Romeinse. de Fransen dus alles aan gelegen om er zo snel mogelijk van verlost te worden. Erosie wordt beteugeld "Cen van de meest spectaculaire (en -L' minst aanstoot nemende) uitingen van het Franse gezag is wel wat men doet op het terrein van de bewoon- baarmaking van dit in de zomer zo droge en dorre land. Van deze enorme oppervlakte, waarvan wij ons eigenlijk geen beeld kunnen vormen. Een voor beeld van die grootte: als wij van Leeuwarden, Maastricht of Middel burg in één dag op en neer moeten naar Den Haag, vinden we dat een bezette, vermoeiende dag en we zou den het (voor ons gevoel) niet vol houden, als we de auto niet een paar keer rust gunden voor een uitspanning en als we ons niet ten minste één maal met een fikse maaltijd sterkten. Een buizenfabrikant uit Sétif, die zo vrien delijk was ons een lift van enkele hon derden kilometers te bezorgen, rijdt meer dsn eens achthonderd kilometer op een dag, waarbij hij twee keer stopt. Een keer, omdat zijn stofwisse- ling dat eist en één keer voor een her berg cm zittende achter het stuur een glas sinaasappelsap naar binnen te wippen. Waarbij gezegd dient, dat zijn kilometerteller meer dan eens op 140 en zelden onder de 100 staat en waaruit men dan meteen weer mag concluderen, dat de Fransen het wegennet daar in Noord-Afrika prima in orde hebben. Die bewoonbaarmaking van het land de aanleg van wegen inbegrepen is in Algerië opgedragen aan één in stantie: de Rijkswaterstaat (Fonts et Chaussées), die daarbij uiteraard wel met andere lichamen samenwerkt, de electriciteitsmaatscbappg onder an dere, maar die toch een zeer ver strekkende bevoegdheid heeft. Deze dienst legt meren droog, sticht proef- boerderijen, legt waterleiding aan, be vordert de irrigatie en helpt de bevol king bij de strijd tegen de erosie. Die erosie is in dit land een ver schrikking. De teeltlaag op de rots bodem is vrij dun en het kost alle moeite om die vast te houden. Welis waar regent het in Algerië niet veel, maar als er een bui komt, is het ook een beste. Het gebeurt meermalen, hebben wij ons laten vertellen, dat er herders, ezels en kudden, die de diepe, geheel of bijna drooggevallen rivier beddingen volgen, overvallen worden door een muur van water, afkomstig van een tropische bui, die enkele kilo meters achter hen is gevallen en waar van zij niets hebben bemerkt, Ont vluchten is door de steile wanden vaak niet meer mogelijk en de gevolgen laten zich raden. Om die erosie tegen te gaan, legt de rijkswaterstaat alom in de bergen terrassen aan, die de vloedgolf van de top moeten stuiten en de grond be schermen. Dat lukt op de meeste plaatsen vrij behoorlijk, maar er zijn ook hele gebieden, waar de natuur krachtiger is gebleken. Men kampt in Algerië echter niet alleen met zoet water (de enorme toe vloed op bepaalde momenten en de grote schaarste er aan in het grootste deel van het jaar), maar ook met zout water. Er zijn talloze zoutmeren in het binnenland, die de grond in de om geving onbruikbaar maken en het leven voor mens en dier ondraaglijk. Deze zoutmeren zijn namelijk broed plaatsen voor de muskieten en er is Voor de aardigheid Geallieerde vliegtuigen beschoten BRüGGEN. Er was gisteren paniek in de oefening Coronet. Bemanningen van Britse Canberra's kwamen hoogst verbaasd en verontwaardigd op hun basis terug, met het bericht dat zij boven Luxemburg met scherpe gra naten beschoten waren. Rapporten vlogen over en weer. Telefoons stonden enige tijd rood gloeiend. Kort daarop was de zaak op gehelderd. Toen bleek, dat onderdelen van het kleine Luxemburgse leger on derlinge manoeuvres hielden en voor de „aardigheid" op de Geallieerde vliegtuigen met losse munitie hadden geschoten. Proetboerderijen "LJet blijft evenwel niet bij het droog- maken en ontzilten: de Rijks waterstaat bouwt er ook proefboer- derijen om de veestapel op een hoger plan te brengen en de Arabische keu terboertjes bij te brengen, hoe ze hun vee moeten verzorgen. In het droog gelegde meer Fetzara, niet ver van Böne, is verleden jaar onder leiding van ir Giovaninetti een modelboerderij gebouwd, waarin een Nederlandse boer graag eens een dagje zou rondneuzen. Deze boerderij wijkt namelijk in vele opzichten af van de hier bekende types, zowel wat de bouw er van als wat de methodes betreft. Men heeft er twee soorten stallen: een „gewone", waarin het vee met de koppen naar het middenpad staat op gesteld en een moderne potstal, inge richt volgens een nieuw Amerikaans systeem. De gewone stal kent geen open grup, maar een overdekte; het is een smalle spleet tussen twee stalen banden met daaronder een betonnen goot. De vaste bestanddelen worden door de Arabische knechten met water Tussen Middellandse 'Lee en Sahara (IV Het lijkt onbegonnen werk, in dat enorme land tussen Middellandse Zee en Sahara iets te ondernemen tegen de krachten der natuur: de tropische regens, de grote droogte, de spijkerharde rotsen ende afstanden. Maar de Fransen heb ben de zaken fiks aangepakt en al deze problemen in handen gegeven van één instantie: de Rijkswater staat, die daarvoor zéér ver gaande bevoegdheden heeft gekregen. Dank zij de medewerking van de inge nieurs van deze dienst (Ponts en Chaussées) R. Giovaninetti, en Auriol te Böne en J. Astier te Sétif, waren wij in de gelegenheid, een aantal van deze werken te bezichtigen. door de spleet gespoten; de urine vindt haar eigen weg. Die kabbelt langzaam door een spleet aan het eind van de goot naar een speciaal reservoir, ter wijl het water met de vaste bestand delen, dat een grotere snelheid heeft, over de spleet heenspringt en in zijn eigen afdeling belandt. Ook de urine uit de potstal wordt opgevangen en met die van de gewone stal opnieuw over het stro en de mest in de potstal ge sproeid om de microben te doden. In het meer Fetzara, dat 13.000 hec tare groot is (twintig kilometer lang), grazen momenteel zeven a achtduizend koeien. Honderdtwintig daarvan beho ren bij de boerderij en keren 's avonds naar de stal terug. Deze dieren wor den namelijk speciaal gebruikt voor het fokken en zij zijn aan een gron dige controle onderworpen. Ze worden elke week gewogen en nauwkeurig Deze foto geeft een overzicht van de bouw van de stuw van Kerrata, lus sen Sétif op de hoogvlakte en Bougie aan de Middellandse Zee. Als de stuw klaar is, zal het dal hierboven vol water komen te staan. Daarvoor is bóven de huidige weg SétifKerrata (onderste witte lijn in het midden van de foto) al een nieuwe weg uitgehou wen in de rotsen (bovenste). Ttissen de beide wegen zal dus in de toekomst het wateroppervlak liggen. wordt nagegaan, hoe de dieren op de verschillende vaccines reageren, 's Zo mers worden ze bijgevoerd met voer- granen, die in een geweldige silo zijn opgeslagen; tijdens de korte winter staat er ook hooi op het menu. 1 De rest van de koeien is voor het merendeel eigendom van de Arabieren in verre omgeving. Zij betalen vier gulden per jaar per koe en die kan dan in het meer Fetzara haar buik rond eten. In die prijs zijn zelfs vier baden berekend; baden, die de beesten van de teken moeten bevrijden. Zij worden door een lange gang geleid (aange vuurd door een stok-met-electrische- schok), lopen argeloos het chemisch badwater in en ploffen dan kopje onder in een dieper bassin. De koeien zijn over het algemeen reekleurig bruin, haar vormen- her inneren aan de tekeningen, die op oude Egyptische afbeeldingen zijn aange troffen. Fries vee komt men er spora disch tegen; de zwart-bonten hebben wel een hogere melkgift dan het in heemse vee, maar zij aarden slecht in het warme klimaat. En om een moge lijke nieuwsgierigheid van onze agra riërs nog even te bevredigen: een koe beest kost daar een drie-, vierhonderd gulden. Dalen worden een meer "Cc-n van de grootste werken, die de Fransen in Algerië onder handen hebben, is wel de bouw van een ge weldige stuwdam bij Kerrata. Een stuw van 75 meter hoog en een breedte' van 250 meter, waarmee het dal van twee riviertjes wordt afgesloten. Die dalen zullen vollopen en men krijgt De proefboerderij in het vroegere zoutmeer Fetzara. De silo dient voor de opslag van de voergranen, waar mee het fokvee wordt bijgevoerd. daar ongeveer hetzelfde geval als ver leden jaar in Frankrijk, waar het dorp Tignes plaats moest maken voor een stuwmeer. Hier wordt weliswaar geen dorp opgeofferd (Kerrata ligt achter de stuw en de buizen lopen er onder door), maar de 160 millioen kubieke meter water, die er voor komt te staan, zal toch tal van vruchtbare lan derijen en olijfgaarden overspoelen. Het doel van deze stuwdam is niet in de eerste plaats de irrigatie; de dam, die aan de zuidelijke opening van de fameuze Gorge van Kerrata ligt, zal namelijk dienen om een grote elec- trice centrale aan het andere eind van (Advertentie)] Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De hel der vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zui vert, ontsmet en geneest^ de GENEESMIDDEL TEGEN 'AM BÉ HUIDAANDOENINGEN AtfeA MJ&„ MM* Huid uitslag (Advertentie); n Iff rpix frl\ f7*ï> VERWIJDERO HET LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoomrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pij" weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart li veel ellende. de schilderachtige Gorge (kloof) het gehele jaar door van water te kunnen voorzien. Het water wordt door een negen kilometer lange tunnel dwars door de rotsen tot vlak boven de cen trale gebracht en ploft dan van 370 meter hoogte naar de turbines. Deze electrische centrale is een 'van de belangrijkste schakels in het 2000 kilometer lange net, dat Casablanca in Marokko verbindt met Algiers en Tunis; een 150.000 volt net, dat gevoed wordt door waterkracht- en steenkool centrales. De waterkracht zal in de loop der komende jaren een steeds groter aandeel voor zijn rekening nemen, want ook in Marokko is een geweldige stuw in aanbouw. Zo lopen daar nu door dat wijde land van Noord-Afrika de foeilelijke hoog spanningslijnen, honderden en honder den kilometers lang daar trouwens te verontschuldigen omdat men een voudig geen kabels kan leggen in die rotsbodem terwijl de kamelen en dromedarissen grazen bij de masten en de Arabieren in hun traag tempo onder de draden doorhobbelen op hun ezels. Twee beschavingen naast el kaar Ovatie voor Londense timmerman SCHIPHOL. „Chaplin" Toen draaide de K.L.M- kreeg er zeker meer te stond er op de passagiers- machine uit Londen het beantwoorden dan de lijst van de K. L. M.- platform op. Er speelde echte Chaplin ooit ge- machine, die gisteravond zich in de volgende minu- steld zouden zijn. om half elf op Schiphol zou aankomen. Telexboodsehappen vlo ten een scène af. „Wilt u gen naar Londen en het laten voor de andere pas- antwoord luidde: Het is sagiers?" hoorde men film de filmster Chaplin met roepen. Officials renden zenuwachtig heen vermakelijke Misschien wat meesmui lend, doch overigens van een doorgang ganser harte boden de Charley's tante ontbrak ook heren en dames van de John Chaplin, zijn 1 en zijn moeder de en bouqueten bloemen aan; die tenslotte voor de familie Chaplin bestemd waren. zijn vrouw en moeder. lil de loop van de mid dag werden alle Amster damse en zelfs een aantal provinciale dagbladen telefonisch verwittigd. Op Schiphol deed het nieuwtje, dat de grote acteur zou arriveren, als lop nd vuurtje de weer. Tenslotte kregen de kortgeleden getrouwd' „Ik kom hier voor twee weken vacantie", ver telde John verbluft. „Eigenlijk is het mijn huwelijksreis. Ik ben ronde. Ondanks het late avonduur verzamelden fotografen vergunning naar het vliegtuig te ren- zich boven op het balcon nen, doch de verslag- restaurant vele gevers moesten op enige Nog plezieriger werd 't voor de journalisten, "oen zij vernamen, dat ;ijn 21-jarige vrouw een afstand blijven wachten. Nederlandse is: Jeanette nieuwsgierigen. De klok wees vijf minu- De deur ging open en de Wijkhuizen uit Haarlem, ten voor half elf aan, passagiers toen de ontvangst-depu- trap af. tatie met 'n bos bloemen John Chaplin, 'n 23-jarige woorden. Ook zij moest talrijke vragen in ijltempo beant- ïn de hand, zich naar het toneelti platform begaf, gevolgd den, had door een uitgebreide huwelijksreis bij zijn aan- schare journalisten en de komst in Nederland bijna even talrijke pers fotografen. ,Het toestel man uit Lo -.- „Het is al eens eerder zich op zijn voorgekomen, dat mijn naam enige verwarring stichtte", besloot John Chaplin, „maar op zo'n daverende schaal als van avond heb ik het nog slist geen grootser ont vangst kunnen denken de fJu was het namelijk en B.E.A. uit Londen is ge- niet Charley Chaplin, die nooit meegemaakt' land", zo l-.lr-nk het door naar Nederland kwam. De Daarna vertrok hij met de luidsprekers. K.L.M.-polilie schoof de gist", ontvangende massa opzij. We8 „Hier zit hij nog niet in", werd er gezegd, „hij reist per K.L.M.". K.L.M. had zich „ver- de afzetting, iedere formaliteit. werd be vragen en John Chapli stormd met zijn vrouw en moeder per auto naar Haarlem. „Toch jammer, dat de tante van Charley er niet bij was", verzuchtte iemand. FEUILLETON AMSTERDAM Tussenen PARIJS door F. de Sinclair 10 Toch, onwillekeurig keek ze om zich heen of er soms in de buurt een grasgroene mantel te ontdek ken viel, maar ze zag nergens iets, dat daarop leek. Het eten smaakte haar best en ze dronken er een glas wijn bij: „Om je Parijs niet te laten vergeten!" schertste Victor haar toedrinkend: het was allemaal waarlijk nogal opwekkend en gezellig. De kellner had juist het dessert op tafel gezet toen de loudspeaker van de portier klonk: „Telefoon voor professor De RaatTelefoon voor professor De Raat!" „Hè", zei Victor, terwijl hij zonder overhaasting opstond, „wat kan dat wezen? Ik wacht geen tele foon en niemand weet, dat ik op 't ogenblik hier ben! Een nieuw mysterie", besloot hij lachend en dan ging hij heen. Marta zag hem na. Ze had een neiging om nu overal iels dreigends te zien, om te schrikken van elk onverwacht geluid. Ze was van die loudspeaker ook zo geschrokken, dat heur hart er van bonsde, al had ze dadelijk tegen Victor gelachen, toen bleek dat die het zo luchtig opnam. Trouwens, dat was nu toch ook zeker geen ding om er zich over te verontrusten. Victor kwam hier veel en at er ook dikwijls. En als iemand, een goeie vriend, hem nu had opgebeld aan zijn huis en daar geen gehoor had gekregen, dan lag het immers voor de hand, dat hij het dan maar eens op goed geluk in dit restaurant probeerde. Enfin, ze zou het dadelijk wel horen: ze nam een slokje wijn. Ze keek wat om zich heen, aan de tafeltjes rondom zaten de mensen druk te praten en te lachen; een groepje ging heen, de kellner haastte zich de tafel op te ruimen, een schoon servet er over te gooien en dan, een ogenblik later, was het al weèr door andere mensen bezet. Het telefoongesprek duurde lang. Of misschien ook niet; wachten duurt altijd lang. Ze greep haar tasje, opende het. Welke vreemde hand zou daarin nu hebben ge woeld en al haar eigendommen hebben bekeken en betast? 't Is waar, dat zouden ze bij de politie ook wel hebben gedaan, maar dat was van geen belang! Alles was er in gebleven. Ze nam et spiegeltje er uit, bekeek zich. Eigenlijk moest ze zich een beetje poederen, maar ze behoorde niet tot de vrouwen, die in het publiek haai toilet maken met een poe derdons, een lippenstift en een kam. Gebrek aan be schaving! Ja, natuurlijk, dat was het! Nu duurde het telefoongesprek toch wel erg lang; de negen minuten moesten allang om zyn. Ineens kwam hun kellner: hij bukte zich wat naar haar toe en zei dan zacht: „J^oudt u even willen komen? Die meneer, prof. De Raat, is plotseling niet goed geworden". Zc rees haastig, verschrikt op. „Niet goed geworden?HemelWaar?" „Ik zal u even voorgaan, mevrouw". Ze volgde de kellner, die snel tussen _de tafeltjes doorschoof; ze zag niets om zich heen. zomaar vaag resonneerde het in haar oren: „Niet goed gewor den niet goed gewordenWat kon dat zijn' Een flauwte?Een beroerte?Haar hart klopte, bonsde in haar keel. Ineens, terwijl ze achter de kellner aan snel de zaal was doorgelopen en in de vestibule was ge komen, zag ze links, heel even, maar scherp helder in het licht van de lantaarns, een heer en een dame snel de trappen van het bordes afgaan; die dame droeg een grasgroene mantel. V. Heel even maar was het geweest als een verflit- send visioen en ze voelde er ook iets van als een schok, doch ze was zich dit nauwelijks bewust, want de kellner voerde haar, vlug lopend, nog weer verder, ze wist zelf niet, beleefde het zo maar; een glazen deur, een trap van een paar treetjes, een verlichte hal, wat dames en heren in avond toilet, een ruising van zachte muziek, een lispeling van stemmen, toen een zijgang, een deur, waar de kellner op klopte en die hij tegelijk opendeed. En toen ineens was ze in een stille, kleine kamer en daarin stonden drie heren, wier gezichten haar alle drie aanzagen, en achter hun gestalten zag ze een divan en daarop uitgestrekt, achterover liggend met de mond half geopend, Victor. „Mevrouw", sprak een van de drie heren op haar toetredend met een zachte en meewarige stem: „Is u mevrouw De Raat?" (Wordt vervolgd) Volgens verschillende berichten uit Weenen is de voormalige vrouwe lijke minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië. Anna Pauker overleden. Tevens vraagt men zich af of haar dood een natuurlijke is dan wel een „liquidatie". Een recent portret van Anna Pauker.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2