Toenadering in Caux tussen India en Pakistan Ontstemming bij de Raad van Vakcentralen Diamantmaker" Meincke veroordeeld VELUWE BELEEFT WEER EEN INVASIE VAN KRUISBEKKEN yam Drie A tont Saterdag 25 Juli 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Het Verre Oosten op zoek naar een ideologie CAUX SUR MONTREUX. Zonder twjjfel zullen India en Pakistan in dc komende jaren een omwenteling ondergaan. Maar wat soort van revolutie zal het zijn? Niet alleen de toekomst van Azië, de toekomst van de hele wereld kan van het antwoord op deze vraag afhangen. Deze week vertrokken bijna op hetzelfde ogenblik twee vliegtuigen van het vliegveld van Karachi, Pakistans hoofdstad. Het ene was gevuld met een aantal jonge Pakistani, op weg naar het communistische wereldjeugdfestival in Boekarest. In het andere bevonden zich 37 industriëlen, vakbondbestuurders en studentenleiders, die de wereldconferenie voor Morele Herbewapening in het Zwitserse Caux gingen bijwonen. Beide groepen reisden naar Europa op zoek naar een ideologie, die een nieuwe zin aan hun leven en een nieu we oplossing aan hun land zou kunnen geven. De ene groep denkt door de ideologie van Boekarest een geweld dadige revolutie in haar land te ontke tenen. De andere groep hoopt, dat de ideologie van Caux haar land de mo rele en geestelijke omwenteling zal kunnen brengen, die Azië zo dringend nodig heeft. Deze laatste groep was samengesteld uit Indiërs en Pakistani. Dat mensen van beide volken samenreizen is iets ongewoons. Het Kashmirprobleem ver deelt nog altijd beide landen. Pakistan besteedt 30 pet, India 40 pet van de nationale begroting aan defensie. Aan de grens, die nog steeds gesloten is, staan de legers van beide landen te genover elkaar. De Times of India pu bliceerde dan ook een artikel over deze reis onder de kop: „Samenwerking tus sen India en Pakistan". De vlaggen van beide landen hingen in top voor Mountain House, het cen trum van Morele Herbewapening, toen de delegatie arriveerde. Dr Buchman en de 800 personen uit 46 landen, die aan de conferentie deelnemen, verwel komden tegen de achtergrond van de Nederlandse driekleur de gasten uit 't Verre Oosten. Een parlementslid uit India, de heer Keshavajengar, president van het vak verbond van de staat Mysore, sprak hen toe. Zinspelend op het contact van Pakistans minister-president Moham med Alï met Morele Herbewapening, zei hij: „Ik ben overtuigd dat de at mosfeer, die deze mensen hier in onze landen geschapen hebben, een grote bijdrage is voor een uiteindelijke over- Indiërs en Pakistani broederlijk ver enigd voor Mountain House, het cen trum van Morele Herbewapening in Caux sur Montreux in Zwitserland. Met hoed en wandelstok: dr Buchman, de leider der beweging. eenkomst tussen India en Pakistan". Hij vervolgde: „Het beklimmen van de Mount Everest toont, wat het Westen en het Oosten samen kunnen doen. Als Oost en West op dezelfde manier de taak op zich nemen om de wereld te herbouwen, kan niets ons tegenhouden. Hier in Caux vinden mensen uit alle (Advertentie) Wetenschap helpt opnieuw de huisvrouw Fantastische nieuwe vinding Meer en meer bemoeit de wetenschap zich met het werk van de huisvrouw. Zo worden langzamerhand wonder lijke preparaten samengesteld, waar van men kortgeleden niet durfde dromen. Het laatste, verbluffende nieuws betreft de afwas. In de Cas- tella-fabrieken werd een volslagen nieuw product ontwikkeld, waarmee een moderne afwasmethode%zrjn en tree maakt. Een enkele eetlepel Castela Vaatwas bezorgt de huis vrouw teilen vol actief, blijvend schuim, waarmee de vaatwas in een tel aan kant is. Borden, kopjes, le pels. vorkenalles flonkert U tegen als kristal. Dit wondermiddel reinigt trouwens alles in huis, van sanitair af tot de bromfiets toe. Al lerbelangrijkst is ook de bescher mende werking op de handen. Wie de afwas overlaat aan Castella Vaatwas, kan rekenen op fluweel zachte handen. Men ziet Castella Vaatwas (25 ct per pak) dan ook reeds in tienduizenden keukens! Zee eist slachtoffers DEN HAAG. In de buurt van Kijkduin is de 21-jarige Manfred HUI, afkomstig uit Menden, in zeer verdron ken. De jonge man verlooide met een groep Duitse kampeerders in Ocken- burg. Bij het zwemmen in zee werd hij door de stroom gegrepen en dreef af. De 16-jarige Jan van der Wal uit Utrecht heeft nog'een poging gedaan Hill te redden, maar hij is daar niet in geslaagd. Een uur tevoren werd tussen Kijk duin en Scheveningen uit zee gered de 13-jarige Rupert Reschke uit Berlijn. De jongen was in levensgevaar komen te verkeren en werd door een agent van politie aan land gebracht. continenten de oplossing voor de we reldproblemen". De Indiërs en Pakistani brachten brieven mee van de gouverneur-gene raal Ghulam Mohammed en van de Indonesische ambassadeur in Karachi, de heer Tirtawinata. De delegatie is slechts de eerste uit het Verre Oosten, die Caux bezoekt. Andere groepen zul len per speciale vliegtuigen volgen. A.J.C. houdt „Nederland kamp" in Vierhouten De Centrale Trekvogelraad van de Arbeiders Jeugd Centrale heeft be sloten de „rode nederzetting" van dit jaar, die in de plaats komt van het centraal vriendschapsfeest van de A.J.C., de naam Nederlandkamp te geven. Met het oog op de watersnood ramp is aan het kamp, dat van 26 Juli tot 1 Augustus op de Paasheuvel te Vierhouten zal worden gehouden, een sterk nationaal karakter gegeven. Aan het Nederlandkamp zal worden deelgenomen door ongeveer 1000, 12 tot 16 jarige leden. Voorts worden er groepen verwacht uit Denemarken, Zwitserland, Engeland, West-Duits- land en Berlijn. Het Nederlandkamp van de A.J.C. zal Zondagavond 26 Juli worden ge opend. Op Woensdag 29 Juli zal een grote sportdag worden gehouden. Vrijdagavond 31 Juli zal het spel „rond het eeuwige vuur" van Halbo C. Kool worden opgevoerd. Dan zal ook het woord worden gevoerd door de minister van Landbouw, Visserij, en Voedselvoorziening de heer, S. L. Mansholt, -.-Kerknieuws r—g Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Bristwerd-Wie- werd J. Walstra, cand. te Leeuwarden; naar Tjamsweer J. Noordmans, cand. te 's-Gravenhage; naar Veghel P. v. Raalten, vic. te Hengelo (O.). Bedankt voor Ede H. Talsma te 's-Gravenhage. Baptisten-gemeente Beroepen te Treebeek: W. Veenstra te Musselkanaal. Loon nota werkgevers UTRECHT. De raad van vak centralen, waarin het N.V.V., dc K.A.B. en het C.N.V. samenwerken, heef! zich in z(jn heden gehouden vergadering beraden over de publi catie van de vier werkgeversverbon den inzake de loonpolitiek. De raad, erkennende ieders vrijheid om uiting te geven aan zijn stand punt, betreurt het in hoge mate, dat genoemde werkgeversverbonden deze verklaring over zulk een belangrijke zaak hebben afgegeven zonder daar over enig overleg gepleegd te hebben met de werknemersvakcentralen. De raad acht dit een betreurenswaardige afwijking van de sedert de bevrijding gevolgde gedragslijn om vraagstuk ken van deze aard in de daarvoor be stemde instantie, namelijk de Stich ting van den Arbeid, te behandelen. De in deze verklaring voorkomende uitspraak, dat de centrale werkgevers verbonden na i Januari 1954 behou dens uitzonderlijke omstandigheden, niet meer kunnen medewerken aan algemene loonmaatregelen, wekt de indruk, dat de .werkgeversorganisaties reeds nu reeds losmaken van de hui dige vorm van loonpolitiek. De raad acht dit in strijd met het advies van de Sociaal Economische Raad inzake de in de naaste toekomst te voeren loonpolitiek, hetwelk op het desbe treffende punt unaniem was. Voorts heeft de raad met grote on slemming kennis genomen van de eveneens in deze verklaring voor komende mededeling omtrent het standpunt van de werkgeversverbon den met betrekking tot de per 1 Ja nuari a.s. te nemen loonmaatregelen. Met name ook dit gedeelte van de verklaring acht de raad niet slechts in strijd te rijn met de tot dusver ge volgde methode van overleg, maar bovendien niet in overeenstemming met de feitelijke resultaten, waartoe dit overleg in de Stichting van den Arbeid reeds heeft geleid. Nederlanders te Aken veroordeeld. Twee Nederlanders uit Vaals die hebben getracht 2500 anje lieren naar Duitsland te smokkelen, zijn Donderdag te Aken tot 30 Mark boete of drie dagen hechtenis veroor deeld. De invoer van Nederlandse snijbloe men is sinds 14 Mei verboden. Gejubel om dollardromen 95 BONN. De Duitser Hermann Meincke, die beweerde langs synthe tische weg diamanten te kunnen fabri ceren, is door een gerechtshof in Bonn wegens fraude en het onrechtmatig gebruik van academische titels, ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zijn vrouw werd tot vijftien maan den, zyn broer Wilhelm tot zes maan den en diens dochter tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. Meincke hield tot het einde van de zitting vol, dat hy in staat zou zijn diamanten op kunstmatige wy'ze te fabriceren. Hij is veroordeeld, niet omdat hij ge probeerd heeft de wereld wijs te ma ken, dat hij diamanten kon maken, doch omdat hij frauduleus gebruik heeft gemaakt van een serie doctors titels. Daarmee had hij niet alleen drie professoren om de tuin geleid, die voor het gerecht hadden verklaard, dat Meincke's beschrijving van zijn pro cédé een wetenschappelijk meester werk had geleken, doch ook de hoog ste functionarissen van het ministerie Het gerechtshof in Bonn heeft hel geruchtmakende proces in behan deling gehad dat tegen Hermann Meincke werd gevoerd. Hermann Meincke is er van beschuldigd dat hij verschillende Duitse en buitenlandse industriëlen heeft opgelicht doordat hij van hen grote geldbedragen ont ving, waarmee Meincke proefnemin gen verrichtte om sythetische diamant te vervaardigen. Reeds had hij ver schillende „proef"-exemplar en ge toond, doch later bleek dat de getoon de exemplaren echte diamanten wa ren. Met een goocheltrucje wist hij zijn geldschieters echter om de tuin te leiden. Hermann Meincke voor het gerechtshof. Mieke Verstraete gaat goed vooruit DELFT. De actrice Mieke Ver straete, die vorige week Dinsdag, toen zij met de acteur Kees Brusse op wég was van Rotterdam naar Den Haag, ter hoogte van Delft werd aangereden en ernstig gewond, is goed vooruit gaande. Zij wordt nog steeds ver pleegd in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft. Wanneer zij het ziekenhuis zal mogen verlaten is nog niet bekend. De bakker L. uit Rotterdam, die de aanrijding veroorzaakte, bevindt zich nog steeds in arrest. Het is nl. geble ken dat hij onder de invloed van alco hol was. van Economische Zaken. Bijna een millioen Mark klopte hij uit de zakken van particulieren. De hele geruchtmakende zaak had volgens de verdediger voorkomen kunnen worden, wanneer de geldge vers en supporters van Meincke een „beetje gezond verstand" hadden ge toond, In plaats daarvan hadden de hoogste autoriteiten al gejubeld om de dollardromen, die Meincke tegelijk met zijn gesmokkelde diamanten toverde. Hij liet een echte diamant in een rea geerbuisje vallen, terwijl de deskundi gen niet keken; een en ander ging vergezeld van poespas. De enigen, die aan het einde van het proces nog altijd geloofden, dat men diamanten kan maken, waren Meincke zelf en zijn twee en twintig jarig nichtje Adeltraut, die een belang rijke rol had in de beweging. Het knappe meisje kreeg slechts twee we ken straf. Zelfs minister Erhard had geloof ge hecht aan de „geheime formule" om door kool te verbranden diamant te maken. Een regeringslaboratorium was hem ter beschikking gesteld. Verleden jaar werd Meincke ontmaskerd, wat in Duitsland veel opzien baarde. Meincke had beloofd, dat hij spoedig in staat zou zijn jaarlijks voor 33 mil lioen dollar diamant te produceren uit waardeloze grondstoffen. De zuivere winst daarvan zou dertig millioen dol lar bedragen. Anderhalf jaar lang genoot Meincke Twaalf Japanners door ons land losgelaten DEN HAAG. Evenals verschillende andere geallieerde staten, waarmede Nederland in de tweede wereldoor log tegen Japan heeft gevochten, heeft thans ook ons land enige Ja panse oorlogsmisdadigers onder ze kere bepalingen in vrijheid doen stellen. Dit is geschied, nadat de strafzaken van de betrokkenen op hun mérites waren onderzocht. Het betreft hier twaalf Japanners die, door Nederlandse rechters ver oordeeld, in de Sugamo-gevangenis in Tokio hun straf ondergingen. het vertrouwen alhoewel het diamant maken min of meer zijn twaalfde am bacht was. Hij was namelijk begon nen als kleermakersleerling, was daar na bij de politie, vervolgens opgeslo ten wegens diefstal, privé-detective, ingenieur, wapendeskundige, beambte bij de Russische bezettings-autoritei- ten en vervolgens bij de Britse. Meincke voerde ten onrechte de titel van ingenieur. Zijn broer trad fraudu leus op als landbouw-ingenieur en zijn vrouw als arts. De achterdocht kwam pas toen Meincke anderhalf jaar niets anders deed dan machines installeren in het nieuwe laboratorium en grote salaris sen aan zichzelf en zijn familieleden uitkeren zonder nochtans het ge slaagde diamantexperiment nog eens te herhalen. Minister Erhard gelastte toen een onderzoek, dat alle deelheb bers aan de diamantonderneming spoe dig uit hun dollardromen deed ont waken. Het millioen is inmiddels gro tendeels verdwenen. „Kiep Kiep" tussen de dennen Zigeuners onder de vogels Sinds enkele dagen worden in de dennenbossen bij Bennekom vooral de Diklcenberg e.o. grote troepen kruisbekken waargenomen, en zoals o.m. in 1909 gesproken werd van een invasie van deze merkwaardige uit heemse vogels, nemen ornithologen aan, dat de Vel uwe thans ook weer zo'n massabezoek beleeft. De kruisbek, ook wel dennenpape gaai genoemd, is een fraai gekleurde vogel, ietwat groter dan een. vink. Zijn beide snavelhelften passen niet precies op elkaar zoals bij de andere vogels: de onderste helft wijst nl. links naar boven, de bovensnavel rechts naar beneden. Kruislings komen ze dus over elkaar en daarom gaf men deze zigeuners onder de vogels want het zijn echte zwervers de naam kruisbekken. Zijn bijnaam dennenpapegaai is ook welgekozen, want op papegaaien manier aan één poot hangend, breekt de kruisbek de groene dennenkegels van hun twijgjes, zwaait zich omhoog, en gaat op een andere tak de zaad jes tussen de schubben uithalen. De gekruiste snavel blijkt daarvoor uit nemend geschikt. Wie door een dennenbos wandelt, waar deze vogels zich ophouden en bij Bennekom worden groepen van 5060 vogels waargenomen ziet telkens de leeggeplunderde dennen kegels vallen en hoort onophoudelijk Het Brabants orkest toog ter bruiloft In het stadhuis te 's-Hertogenbosch zijn vier leden van het Brabants Orkest in het huwelijk getreden. De solo-trom bonist Piet Schermer, trouwde met de violiste Tonny Gauw; de contrabassist Siem Kieft met de altiste Milou de Clerck. Vele leden van het orkest benevens de dirigent, Hein Jordans, waren op het stadhuis aanwezig. De leden van de kopergroep speelden een bruilofts- het zachte „kiep.. kiep"-geluid, dat de kruisbekken maken. Om na te gaan, hoe ver deze in vasie zich uitstrekt, ontvangt het secretariaat van de Vogelbescher- mingswacht Zuid West Veluwe (Prins Bernhardlaan 2, Ede) gaarne berichten over waarnemingen. Prof Gerretson verlaat commissie DEN HAAG. Melding werd ge maakt van het feit, dat prof. dr F. C. Gerretson blijkens zijn schrijven aan de Eerste Kamer ontslag heeft ge nomen als lid van de vaste commissie voor de buitenlandse politiek. Als ic- den werd vermeld, dat hij zich niet kon verenigen met de gang van zaken in die commissie. Prof. Gerretson verzoekt ons mede te delen, dat deze omschrijving niet juist is en hij ontslag heeft genomen „aan gezien de gang van zaken in deze com missie hem te weinig bevrediging geeft". FEUILLETON Tussen- AMSTERDAM PARIJS door F. de Sinclair 9 „Goed vier uur". „Dus tussen een en vier uur zou het dan eens ge haald en weer teruggebracht zijn. 't Is mogelijk. Hoe zag dat bagagestuk er uit?" „Een suitcase. Bruin kalfsleer met de letters M.W. in wit er op geschilderd". „Tjatja's Denken", zei de beambte. „Ik durf er me vingers niet voor op te steken, maar daar staat me toch iets voor dat zo'n soort koffer vanmiddag door een dame is gehaald en een uurtje later weer is teruggebracht. Maar of dat die koffer van u was. En later heit u hem dan weer ge haald. Maar dat weet ik toch niet meer. Misschien was het toen erg druk". „Ja, dat was ook zo", zei Marta. „Daarom. En dan let je zo niet op de mensen, 't Regu dat is voor mij 't voornaamste!" „Dat begrijp ik. Dus u dacht dat het een dame was die hem toen gehaald en weer gebracht heeft". „Ja voor zover, voor zover. Ik zeg u al: ik zou d'r me vingers niet voor durven opsteken. En 't kan ook best zijn, dat dat over een heel andere koffer ging dan die van ui" „Natuurlijk", sprak Victor nu weer, „en u her innert zich niet, dat een heer ook zoiets met een koffer heeft bescharreld?" „Een heer? Nee. Maar dat kan daarom best ge beurd zijn! Oho! Met al die drukte soms. Maar at ik zee van die dame, dat staat me wel zo'n beetje voor, da1 dat een kleine koffer was of dan een suitcase, zoals u zegt". „Hoe zag die dame er uit?" vroeg Marta. De beambte lachte. „Ja, vraag u nou maar toe! 's Kijken. Daar komen hier wel eens meer dames. Maar die dame Hm.... ze had een groen manteltje aan. Dat is waar, dat herinner ik me, omdat ze tweemaal ge weest is en toen dacht ik nog: Kijk, dat is nou pre cies zo groen als gras!" Victor lachte en stak zijn arm door die van Marta. „Nou, maar ik maak u mijn compliment hoor! U heeft een uitstekend geheugen en dat met zoveel drukte! Wel bedankt! Kom kind, we gaan". De beambte knikte eens, blijkbaar nog al gevleid over het compliment. Marta en Victor liepen gearmd de trap af. „Die dame in een grasgroene mantel", zei Marta. Victor knikte. „Dat zou kunnen. De goeie man was wel niet erg positief in zijn verklaringen, maar wat hij zei klonk nog al aannemelijk en zeker niet onmogelijk! Het zou dan per slot van rekening ook nog een gewone poging tot diefstal kunnen geweest zijn. Iemand vindt het tasje, ziet het repu en denkt: Aha. daar kan wat in zitten! Maar het valt tegen en nu brengt hij de eerst gehaalde koffer maar weer terug in het depot. Wat er in zit, heeft voor hem geen waarde en dan is zo'n bagagestuk maar een lastig corpus delicti!" Marta knikte. Ze hadden nu inmiddels de auto weer bereikt, stapten in en reden weg. „Ja, zo kan het ook", antwoordde ze met weinig overtuiging. „Maar die dame in een grasgroene mant'el kan ook een handlangster zijn". „Van de eigenlijke dader?" „Ja". Ze zwegen beiden. Enige ogenblikken later stop ten ze voor een restaurant. Marta was toch allesbehalve gerustgesteld en ze voelde heel goed dat Victor dat evenmin was, al zei hij het niet, om haar te sparen. Zeker, het relaas van die man. in het depot was niet zo heel stellig, hij zei zelf dat hij er zijn vingers niet voor zou dur ven opseken, maar wat hij zei omtrent die dame in die grasgroene mantel, dat gaf toch te denken. Hoewel dat was ook waar! het feit dat iemand ven opsteken, maar wat hij zei omtrent die dame neerd te hebben en het vervolgens a .dermaal in depot geeft, dat is op zichzelf helemaal geen ver dachte handeling, en zoiets zal dikwijls voorkomen! Daar zijn genoeg aanvaardbare redenen voor te be denken. Het was vol in het restaurant en het enige tafeltje dat nog vrij waö, stond midden tussen de andere, zodat ze gedwongen waren heel voorzichtig in hun spreken te zijn, maar Victor was een aangename n «nderhoudende prater en hij slaagde er waarlijk in haar de ongerustheid een beetje te doen vergeten. ([Wordt vervolgd) Bridgen in de huiskamer Verschillende huisbridgers hebben zich tot ons gewend met 't verzoek, de verschillende biedsystemen aan een bespreking te onderwerpen. Daarbij wordt dan gedacht aan Culbertson, Goudsmit. Weens systeem enz. Er zijn er verscheidene en t.z.t. hopen we elk systeem aan een korte beschouwing te onderwerpen, waarbij we nu reeds vaststellen dat elk systeem voor- en nadelen heeft. Vandaag willen we echter enige aandacht wijden aan het benutten van een renonce. Zoals bekend, be tekent dit dat een speler van een bepaalde kleur geen enkele in han den heeft. Wanneer dit het geval is en de tegenpartij speelt een kleur, dan is dit natuurlijk een prachtige gelegenheid om kleine troeven te be nutten. De partner moet dan natuur lijk in die kleur uitkomen zodra hij aan slag is. Soms gebeurt dit, soms niet. Toch is dat lang niet altijd toe val. Zodra de eerste kaart gespeeld is, komen er dertien kaarten van de dummy op tafel en deze aandachtig beschouwen is het eerste, wat iedere bridgespeler dient te doen. Er kunnen nl. waardevolle conclusies uit getrok ken worden. Er ligt bijv. een lange hartenkaart en de partner van dege ne, die" renonce heeft, bezit eveneens meer harten. Dan kan hij de con clusie trekken dat er renonce in het spel zit en mag hij die verwach ten bij zijn partner ofbij dege nen. die speelt. De kans is er echter en hij moet, aan slag komend, deze trachten te benutten. Nu is een bridger spoedig geneigd om troeven te trekken doch de moge lijkheid bestaat dat hij zelf renonce heeft of zijn partner. En dan is hel dikwijls gewenst over en weer troe ven te benut!en. Ook dan moet, wat we reeds eerder schreven, een '..plan de campagne" worden opgemaakt en overwogen worden wat het meest ge wenst is: de troeven er uit te halen of de renonces te benutten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3