ALGEMEEN HANDELSBLAD MINISTER WILHELM ZAISSER UIT AMBT ONTSLAGEN ZAISSER: EDEN HERSTELLENDE Clark gemachtigd bestand te ondertekenen COÖRDINATIE ECONOMISCHE EN SOCIALE POLITIEK Problemen i m Verre Oosten gUicuirc Jlmsterbaxnzcfye entrant Zuivering in Oost-Duitsland Samenzweerder en spion Het grote werkin vogelvlucht mm Later afkoeling Benelux-accoord over: Een der bolsjewiki vcm de oude gardesinds de Russische revolutie agent van Moskou, bevriend met Beria, moet leiding over departement van staatsveiligheid prijsgeven, Wollweber volgt hem op met titel van staatssecretaris. Turkije wijst Russisch protest van de hand De Turkse regering' heeft gisteren ge antwoord op cle Russische nota over het bezoek van Britse en Amerikaanse oor logsschepen aan Istanboel. Zij verklaart, dat deze bezoeken volkomen in overeen stemming zrjn met de bepalingen van de conventie van Montreux betreffende het verkeer in de Dardanellen en dat de veel vuldigheid er van slechts kan worden uit gelegd als een bewijs van vriendschappe lijke betrekkingen tussen Turkije en Enge land en de V.S. jyAAR de persdienst van de Oostduitse premier bekendmaakt, is Wilhelm Zaisser ontslapen als Oostduits minister voor Staatsveiligheid. Het ministerie voor Staatsveiligheid wordt opgenomen in het ministerie van Binnenlandse Zaken. Hiervan zal het een staatssecretariaat worden, dal onder leiding komt van Ernst Wollweber. Toen in het begin van deze maand. Beria in ongenade viel, deden te Berlijn geruchten de ronde, dat Zaisser, van wie bekend is dat hij in nauw contact met Beria stond, door een zelfde lot zou worden getroffen. Wollweber is bekend geworden, door dat hij in het bijzonder betrokken was bij sabotagedaden tegen de Duitse scheepvaart in de Oostzee. Wollweber is 56 jaar. Bij de vorming van de Oostduitse regering in 1949 was hij onder-directeur voor de waterwegen. In hei begin van dit jaar werd hij onafhankelijk staatssecretaris voor de waterwegen. Sinds vorig jaar staat hij tevens aan het hoofd van hel: bureau voor binnenlandse veiligheid van de partij, belast met de bescherming van de leidende communisten, In 1033 inas hij communistisch rijksdagafgevaardigde. Hij vluchtte naar Dene marken, waar hij'aan het hoofd, kwam te staan van het Westeuropees bureau van de Comintern. Later ging liij naar Zweden, waar hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld wegens vervalsing van een paspoort. De toenmalige Russische ambassadeur in Zweden zei in 1940, dat Wollweber Russisch onderdaan was er, bereikte daardoordat deze naar Moskou kon gaan. Zaisser is de vierde minister in Oost-Duitslcmd, die van zyn functie wordt ont heven. Zijn voorgangers zijn Karl. Hamann(Voedselvoorzieningdie in December 1:952 werd gearresteerd, Georg Dertinger (Buitenlandse Zaken), op 15 Januari gearresteerd, en minister van Justitie Max Fechner, die deze maand is ontslagen. Na de oorlog werd Zaisser hoofd van de politie te Leipzig, later van de politie van de gehele provincie Saksen. In 191/9 werd hij vice-president, voor interne admini stratie van de Oostduitse regering en in 1950 hoofd van het toen ingestelde ministerie van Staatsveiligheid. Zijn echtgenote is minister van Onderwijs. Over Zaissers lot is niets bekend, maar een proces tegen hem wordt niet onmiddellijk verwacht. (Van een onzer redacteuren) Wilhelm Zaisser is een der meest authentieke communisten, die tot nu toe alle zuiveringen heeft overleefd. Hij moet ongeveer zestig jaar oud zijn, en 36 jaar daarvan heeft hij in dienst gestaan der bolsjewistische beweging. Dat hij in de schaduw is gebleven, in vergelijking met vele anderen, moet een gevolg worden geacht van het feit, dat hij veel meer militair, spion, agent van Moskou en organisator is' geweest dan een leidinggevend politicus. Totdat hij in Oost-Duitsland minister werd, had de ietwat sloom sprekende, uiterlijk weinig felle, zwaarlijvige, ietwat genotzuchtige man geen slechte repu tatie onder degenen, die met de beweging hadden gebroken. Een hunner, een gewezen communist die nog vóór Koestier aan Moskou de rug toekeerde, en die in de periode van 1918 tot 1936 herhaaldelijk, in Duitsland, Rusland, Centraal-Europa en Spanje, óf met Zaisser had samengewerkt, óf hem herhaaldelijk had ontmoet, zeide van hem, dat (voor zover bekend) Zaisser geen partijgenoot had verraden, die, hoe wel nog in de greep der bolsjewis tische leiders, toch innerlijk reeds met hen in conflict was gekomen en daarvan in intieme kring blijk gaf. Als minister voor de Staatsveiligheid was hij in Oost-Duitsland een werk tuig van Moskou, meer geleid dan leidend, doch door zijn functie gevreesd en gehaat. In de eerste wereldoorlog was Zaisser een jong Duits officier aan het Oost front. Toen in 1917 de Russische revo lutie uitbrak liep hij weldra met een gehele compagnie in de Oekraïne naai de Bolsjewiki over en nam deel aan de burgeroorlog aan de zijde van de door Trotski geleide rode troepen. Vrij spoe dig nadat in het najaar van 1918 de Duitse omwenteling begon, keerde hij naar Duitsland terug, om de kameraden te organiseren en te trainen voor de burgeroorlog naar Russisch voorbeeld, In 1923 scheen zich een gelegenheid voor te doen, de macht te grijpen. De opstan den in het Rhurgebied, Hamburg, Saksen en andere delen van Duitsland waren J^EZF. luchtfoto van het grote werk, dat gisterochtend bij Kruininge-n tot stand kwam, geeft een uitnemend over zicht van de situatie. In het midden ziet men de reusachtige Phoenix-cais- son, de „deur die de polder Kruiningen afsluit'" even voordat zij volkomen dichtging. De witte stoom der zwoegen- Wij vestigen uw aandacht op: SUCCESSIERECHTEN ZULLEN TWICKEL niet meer kunnen deren pag. 3 NEDERLANDSE Vakcentrale vraagt, om erkenning pag. 3 DE BEELDROMAN, belangwek kend verscMjnsel ener civili satie pag. 4 JAPANSE KROONPRINS komt naar Nederland pag. 4 DROOGTE bedreigt Spaanse win ning van electriciteit pag. 4 FINLAND staat voor een finan ciële crisis pag. 4 ENGELANDS SOCIALE zorgen zijn geldzorgen pag. 7 KAAGWEEK (fotorep.) pag. S SULTAN VAN MAROKKO wenst niemo accoord met Frank rijk pag. .9 IN DE OERWOUDEN van Zuid- Amerika zocht Fcmcetl de stad Z pag. 9 NIEUWE ENERGIEBRON URA NIUM is voor ons energie-arm land van groot belang pag. 9 HET GEHEIM VAN DE AB STRACTE OPERA nog niet opgelost pag. 11 ZEVENTIENDE-EEUWSE mees ters uit Gelders bezit pag. 11 STROOMGEBIED, BLOEMLE ZING UIT DE MODERNSTE poëzie pag. 11 VERSCHERPTE CONCURREN TIE zal aanpassingsproces ver eisen pag. 13 de sleepboten en het woelige water ach- L: de schroeven tekenen zich scherp af achter liet gevaarte. Links boven en rechts onder zijn de beide Veerhaven- dijken deze waren vóór de ramp ver bonden, Het weggeslagen stuk zal, nu de polder (de watervlakte onderaan op de foto) binnenkort droogvalt, oorden herbouwd. Wanneer dan de dijk weer één geheel vormt, zal de caissonmuur worden afgebroken, wat op zichzelf ook weer een hele karwei is want de zware stukken zitten inderdaad als een- muur, maar.het is nodig aangezien de Veerhaven niet kan worden gemist. Geheel rechts bovenaan de foto ziet men een groot zinkstuk klaar liggen. Dit stuk is de „mat" die voor de „deur" werd gelegd toen zij eenmaal gesloten was. Op die mat. werden stortstenen met behulp van Icantelbakken neerge laten; op het ogenblik dat de zware bakken kantelden, sprong een enorme vloedgolf tegen de caisson op, zodat allen die erop of erbij stonden een nat pak kregen, (Luchtfoto K.L.M.) HET WEER IN EUROPA Statuin Weer A B D Helsinki iicht bew. Z 4 23 10 Stockholm zw. bew. W 5 20 2 Oslo licht bew. 21 0 Kopenli. zw. bew, WZW 6 20 Amsterdam onbew. ZO 4 21 0 Edinburgh regen Z 6 19 3 Londen on new, windstil 21 0 Luxemburg onbew. O 4 21 0 Parijs windstil 0 Bordeaux ZZW 2 0 Grenoble onbew. windstil 0 onbew. windstil 26 0 onbew. windstil 24 Zurich windstil 2-1 0 Berlijn onbew. windstil 22 0 Frankfort onbew. NO 3 24 0 München O 1 0 W enen licht bew. windstil 25 0 Innsbruck onbew. windstil 25 0 Rome onbew. windstil 30 0 A windrichting; B. windsnelheid meter p sec.; C. ma x. temp gisterenD. neerslag af gel, 24 ut (.Alle gegevens Amsterdam opgenomen op Schiphol.) goed georganiseerd. Zij stonden alle onder leiding van een Duits drieman schap en een Russische adviseur. In het Ruhrgebied, waar de Rus Stetski toen opereerde, behoorde Zaisser tot het Duitse driemanschap. Het falen van de opstand deed de Bolsjewiki niet van hun plannen afzien. Zaisser werd terugge roepen naar Moskou om er een bijzon dere militaire training te ontvangen aan de krijgsschool, en sindsdien had hij de rang van Russisch generaal. Zijn op drachten daarna beperkten zich niet tot Duitsland. Nu eens met een Russische pas en als handels-gedelegeerde, of diplomaat, dan weer met Duitse papie ren en als politicus, vaak op volkomen valse passen van andere naties, vond men hem in Mantsjoerije en China, in Istamboel en Wenen, in Stockholm en in BerHjn. In de Duitse communistische partij trad hij zelden op de voorgrond. Hij was een diergenen, die ook onder het Hitlerbewind met geheime opdrachten verscheidene malen in Duitsland ver toefden. Vooral Stockholm was toen (evenals nu) een centrum van weder zijdse spionnage. Ook als Oostduits minister is Zaisser de laatste jaren in de oude sfeer gebleven, in de sfeer welke sinds 1938 door Beria werd beheerst. Het is begrijpelijk, dat zowel Zaisser als een vijftal leden van de Russische ambassade te Stockholm ervan worden verdacht, mannen van Beria te zijn. Na 1933 heeft Zaisser o-a. twee grote opdrachten gehad. De eerste was, in het Naburige Oosten op te treden als Rus sisch agent. Hij placht ietwat zwoele verhalen mee te brengen over de exoti sche sfeer van (leze gebieden en sprak geheimzinnig over opstanden van Koer den (het grensvollc, dat in Turkije Per zie en Irak zeer lastig wasdie vooral de Britse invloed moesten aan tasten. Later hebben cle nazi's, en daarna weer opnieuw de Russen dat spel met cle Koerden hervat. Via- Istamboel of door de Kaukasus bereikte Zaisser dit Naburige Oosten, waar hij echter op generlei wijze kon worden vergeleken met „Lawrence of Arabia", die er voordien voor de Brit ten had gewerkt. "R? tweede grote taak van Zaisser lag m Spanje, toen daar de burgeroorlog was uitgebroken. Hij moest er, onder de naam van generaal Gómez, trachten de internationale brigade, Spaanse troepen die Russische wapens ontvingen en arbeidersorganisaties in de republiek onder bolsjewistische leiding te brengen. De eerste slag werd in Mei 1937 toege bracht aan de Catalaanse Syndicalisten in Barcelona ,de tweede aan de socialis tische vakbeweging van Largo Cabal- lero (wiens hoofdkwartier toen te Valencia was) doch te Madrid faalden de communisten ten slotte: Negrins regering dreef hen uit de voornaamste posten. De communisten zijn in Spanje in hoge mate verantwoordelijk geweest voor de chaos in de republiek en haar uiteindelijke nederlaag. Ook hier bleef Zaisser ietwat in het duister. Als gene raal trad hij veel minder naar voren dan bijvoorbeeld El Campesino, die na de nederlaag in Spanje met hem naar cle Sowjet-Unie ging, doch er met honder den andere oud-strijders naar een con centratie-kamp verhuisde. Zaisser, in Moskou teruggekeerd, viel er tijdelijk in ongenade. Zowel door te vriendschap pelijke persoonlijke relaties met revolu- tionnaire Spaanse republikeinen, die niet „in de lijn" bleven, als omdat zijn op dracht was mislukt. In publicaties en op foto's over de Spaanse burgeroorlog zal men generaal Gómez zelden aan treffen: hij werkte veel in het geheim. Als bruikbaar agent is hij ten slotte in Moskou, waai- de ster van Beria in 1938 begon te rijzen, door deze in ere hersteld. Zaisser trad nu eens op als Russisch generaal, dan weer als spion en als uitvoerder van geheime opdrach ten. Met de Russische troepen kwam hij in Oost-Duitsland terug, waar zijn laatste carrière begon, en waar de val van Beria hem nu blijkbaar noodlottig is geworden, hoewel er na de opstand van. 17 Juni reers veel critiek op hem is uitgeoefend. Dat de oud-gediende nog eens op een andere post terugkeert, wordt overigens niet uitgesloten geacht. De weinig spraakzame man zal wel te veel relaties hebben, om geheel van het toneel te verdwijnen. Weero verzicht EjEDURENDE de afgelopen dagen deden zich enige wijzigingen in de luchtdrukverdeling voorwelke tot ge volg hadden, dat in de nacht van Vrij dag op Zaterdag de loind naar het Zuiden draaide en de nog aanwezige be wolking vrijwel geheel verdween, deelt het K.N.M.I. mede. Deze ontwikTeeling geschiedde op de flank van een oceaan depressie, waarvan het centrum nu vrij wel stationnair ten Zuiden van IJsland ligt. Nadat een rug van hoge-luchtdruk over Frankrijk naar Duitsland was ge trokken, kreeg een kleine, boven Spanje aanwezige warmtestoring de gelegen heid naar het Noord-Oosten te be wegen. Vanochtend lag deze in de buurt van Bordeaux. Verwacht mag worden dat deze sto ringen verder naar het Noord-Oosten zal trekken en in de loop van Zondag ons land in noord-oostelijke richting zal passeren, Achter deze storingen stroomt, koelere lucht van oceanische oorsprong het continent binnen, zodat na de pas sage er van, wélke met enige buien kan gepaard gaanafkoeling zal optreden bij winddraaiing van Zuid naar Zuid- West tot West. Hoog water langs de kust Hieronder laten wij de hoogwatergetijden •ooi- Scheveningen voor de itomende week Zo. 2.37 en 15.07 uur, Ma. 3.23 en 15.51 l., Di. 4.08 en 16.37 u„ Wo. 4.50 en 17.19 i., Do. 5.30 en 17.59 u., Vr. 6.11 en 18.37 u.. Za. 6.52 en 19,19 uur. Uitgaande van deze tijden kan men die tn Hoek van Holland en Westkapelle berekenen door er resp. 10 min, en 1 uur en 30 min. af te trekken. Benoorden Sche veningen is het later hoogwater en wel te Noordwijk 15 min., Zandvoort 30 min., IJmuiden 40 min., Bergen-aan-Zee 45 min, Petten -15 min., Den Helder 4 uur 30 min., De Kook 4 uur 50 min, en Terschelling 6 uur 30 min. Al deze gegevens zijn bij be nadering. ANTHONY EDEN vertoeft nog te New port, Rhode Island, in de V. S., waar hij herstel zoekt van een gal-operatie. Op deze foto zien wij hemzijn vrouw uit leggen hoe groot de vis was, die zijn gastheer, John Barry Ryan (midden), had gevangen in Moor Lodge. Eden wordt spoedig in Engeland terug verwacht (Telefoto) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 4.59 (-{-0.05) Trier 1.66 (—0.13). Koblenz 3.09 (—0.12), Keulen 3.14 0.15), Ruhrort 5.33 0.22), Lobith 11.52 (—0.11), Nijmegen 9.34 (—0.07), Arnhem 9.19 (—0.10), Eefde 4.34 (+0.02), Deventer 3.30 (+0.03), Namen la Plante 1.45 (onv.), Borgharen 39.62 0.03), Bel- feld 11.02 (+0.26), Grave 4.64 (—0.10). Zondag mu staken van het vuren kunnen ingaan ZIENER AAL MARK CLARK heeft als opperbevelhebber van de Ver. Naties in Korea definitieve machti ging ontvangen, om een wapenstil standen Korea te sluiten. De mach tiging is, naar verluidt, dezer dagen verstrekt door president Eisenhower, teneinde het Clark mogelijk te maken om snel te handelen wanneer de technische details geregeld zijn. Uit een „gewoonlijk betrouwbare bron" verneemt Associated Press, dat de Koreaanse wapenstilstand waarschijnlijk Zondag a.s. getekend zal worden. Het was echter met mogelijk, officiële beves tiging van deze mededeling te verkrijgen, daar de ondertekening op Zondag nog op het laatste ogenblik verhinderd zou kunnen worden door een ontwikkeling, voortvloeiende uit het verzet van Syngman Rhee. Lester Pearson, voorzitter van de algemene vergadering der Ver. Naties, heeft tijdens een persconferentie ver klaard, gereed te zijn, de vergadering 24 uur na de ondertekening van een wapenstilstand in zitting bijeen te •oepen. President Eisenhower en de republi keinse leiders in het Congres hebben' Vrijdag besloten het Congres voorlopig een bedrag van 200 mülioen dollar te vragen voor de wederopbouw van Korea na het sluiten van een wapenstilstand. Weersverwachting MORGEN KOELER De Bilt verwacht tot Zondagavond Veranderlijke bewolking met later plaatselijk enige buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, morgen ruimend naar Zuid-West tot West, gepaard gaande met afkoeling. (Opgemaakt heden 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden a,an het IJ (lcop Handelskade) 8.40 u. 20.20 C., luchtdruk 1017.6 mllbaren of 763.3 mm, windrichting en-"kracht Zuid 3, max. temp. gisteren 22.1, min. temp. 14.0, geen neerslag. Zon heden onder 20.41, morgen op 4.52morgen onder 20,40, ©Maandag op 4.53. Maan .morgen onder 4 28, op 20.45, Maandag onder 5.5S. Volle maan morgen. CHURCHILL NAAR CHEQUERS SIR WINSTON CHURCHILL, met een sigaar in de hand, in de deur van zijn buitenverblijf Chartwell House, vanwaar hij gisteren, na een periode van vier weken rust, uitreed naar Chequers, de half-officiële buitenresidentie van de Britse premiers. De Britse premier, Sir Winston Chur chill heeft zich van zijn landhuis in Chartwell naar Chequers begeven. Vol gens voorschrift van zijn artsen zal hij van een verdere rust op dit officiële landgoed in Buckinghamshire genieten. De premier scheen in opperbeste stem ming toen hq met zijn stok langzaam naar zijn auto stapte. Daarmee waren tevens de geruchten, dat hij verlamd zou zijn afdoende tegengesproken. Maandag zal ook Eden, die Zondag uit de V.S. terug wordt vernacht, zich naar Chequers begeven, naar men aanneemt, omdat de premier verscheidene belang rijke aangelegenheden met hem wil be spreken. De Britse premier van Volks huisvesting, MacMiHan, heeft Vrijdag het ziekenhuis in Londen verlaten. In het begin van deze maand is hij aan zijn galblaas geopereerd. MacMillan ver klaarde tegenover verslaggevers, dat hij Dinsdag naar Londen zal terugkeren, waar hij zijn bezigheden spoedig zal her vatten. Protocol opgesteld over tijdelijke beschermingsmaatregelen voor industriële moeilijkheden Arbitrage-procedure sowel voor landbouw als voor industrie "VTA de gisteren te Den Haag gehouden ministeriële Benelux-conferentie is het volgende communiqué bekend gemaakt: De ministers van België, Luxemburg en Nederland, in vergadering bijeen te Den Haag, hebben een accoord bereikt over een protocol betreffende de coördinatie van de economische en sociale politiek, waarin begin selen worden vastgesteld, waardoor hun actie op deze terreinen voldoende op elkaar kan worden afgestemd. De regeringen van de drie deelnemende staten zijn overeengekomen tijdelijke veiligheidsmaatregelen te treffen wanneer ernstige industriële moeilijkheden rijzen. Deze moeilijkheden worden vastgesteld aan de hand van criteria; en wel, hetzij dat de productie in één van de deel nemende staten in een bepaalde mate zou zijn gedaald ingevolge de concurrentie van een andere deelnemende staat; hetzij dat de invoer van één van de deelnemende staten in de andere merkbaar zou zijn gestegen; hetzij ten slotte, dat in een sector van één der deel nemende landen een ernstige crisis aan het licht is getreden, wanneer bovenvermelde voorwaarden niet zouden vervuld zijn. De bepalingen van dit protocol dragen een weder kerig karakter. De veiligheidsmaatregelen worden normaal in gemeenschappelijk overleg getroffen en bij gebreke van een accoord binnen een bepaalde termijn, kan tot een arbitrageprocedure worden overgegaan. In uitvoering van deze beslissing zijn voorlopige veilig heidsmaatregelen getroffen, die in bepaalde sectoren onmiddellijk toepasselijk zijn. Het in het Landbouw- protocol van 1950 voorgeschreven arbitragestelsel zal parallel met het bovenvermelde arbitragestelsel worden toegepast. Ten slotte hebben de ministers een protocol opgesteld tot instelling van een Adviserende Interparlementaire Beneluxraad, waarvan de leden door de parlementen der drie landen zullen worden benoemd. De regeringen zullen het advies van deze raad kunnen en, in bepaalde gevallen, moeten inwinnen. De drie regeringen zijn overeengekomen in het begin van de maand October bijeen te komen, om hun econo mische politiek op een aantal terreinen te coördineren. Toen in Juni 1951 de Noordkoreanen hun aanval ondernamen, hebben de V.S. tot vreugde van de vrije wereld de taak op zich genomen, agressie te straffen. De ovez-grote meerderheid der V.N.-le den plaatste zich achter de Amerikanen en sindsdien is de strijd in Korea een aangelegenheid geworden van de V.N. Het waren evenwel de V.S., die hun be slissing namen ten aanzien van Formosa. Truman „neutraliseerde" het, opdat het niet in handen kon vallen van rood China, doch ook Peking niet kon bestrijden. Eisenhower hief deze „neutralisering" op en stond Tsjiang Kai-sjek toe, de burger- oorlog te hervatten. De V.N. zijn in dit alles niet gekend. Dat behoefde ook niet, omdat de V.S. in 1951 als bezetters van voorheen Japans gebied verantwoorde lijk waren voor Formosa. Het vredes verdrag met Japan maakte daarna For mosa los van Tokio, en daar de V.N. Tsjiang erkenden als vertegenwoordiger van China, is het kleine eiland zelfs juridisch het enige deel van China, dat ónder een erkende regering staat. En de V.S. konden zich op deze feitelijk fictieve constructie beroepen. Zolang de V.S. het overgrote aandeel leverden voor de campagne in Korea, hadden zij ei- recht op dat hun standpunt zou overwegen. Dit wez-d dan ook dooi de meerderheid der V.N.-leden geëerbie- digd. Na een bestand evenwel wijzigt zich deze situatie. Indien de V.N. collec tief kunnen optreden als bemiddelaars, en Dagelijks commentaary zoeken naar een oplossing voor het Ko reaanse vraagstuk, kunnen zij Peking niet negeren. Terwille van de mogelijk heid ener regeling zal een meerderheid in de V.N. geneigd zijn, Peking te er kennen als vertegenwoordiger van China. Zulks zou in de V.S. als een zeer harde klap worden gevoeld, en zij zouden zelfs in conflict met de V.N. kunnen komen, als deze Formosa in feite zouden toewij zen aan Peking, Men kan de Amerikaanse politiek in dézen critiseren, doch niet ontkennen, dat nu nadat de V.S. het spits hebben afgebeten niet kan worden verwacht, dat Washington capituleert. Het hoogst bereikbare lijkt, het be staan van twee Chinese regeringen te aanvaarden, die geen van beide het gan se land vertegenwoordigen, en dan de zetel van China in de Veiligheidsraad als vacant te beschouwen. Organisatorisch zal dit allerlei moeilijkheden met zich brengen. Indien de V.S. echter weigeren, met Mao te spreken als m'et de presi dent van continentaal China, en als dien tengevolge de toestand zich zou verscher pen; als bijvoorbeeld daardoor de posi tie der Fransen in Indo-China en die van de Britten in Hongkong nog meer zou worden bedreigd, zouden Parijs en Lon den afgezien van landen ais India zich beklagen over de Amerikaanse po litiek. Ook de leans, dat de Chinezen dan vaster worden gebonden aan Moskou, mag men niet verwaarlozen. In een ar tikel in de Times wordt er weer op ge wezen, dat China, met z(jn eigen cultuur en historie, geen vasal is der Russen, en dat een schikking met veel geduld en tijd bereikbaar moet worden geacht. De Times heeft gelijk, te wijzen op de psychische factoren: „De patient zal niet tot rede worden gebracht met de smidshamer". Doch aan de andere kanl vrezen de V.S., dat Mao van de vrede gebruik kan maken, om zich te voorzien van strategisch belangrijke goederen en.,, om Japan economisch te zeer aan zich te binden. Er moeten van de zijde van rood China waarborgen komen, dat dit geen expansie nastreeft. Aan de V.S. zal Peking (bevreesd „zijn gezicht te verliezen" en uiterst wantrouwend door zijn nationalistisch complex) zulk een garantie niet geven. Hier moeten dus niet de V.S., maar de V.N. (met hun Aziatische leden vooral) bemiddelend op treden. Dit kan gebeuren op de politieke conferentie, welke als een zaak der V.N. moet worden beschouwd. Komt er een bestand, dan zal dit immers mogelijk zijn geweest door de bemiddeling van de V.N. Alleen zij kunnen ook in staat worden geacht, de andere, nog veel moeilijker vraagstukken aan te pakken. (Van een onzer redacteuren) D e n H a a g, 24 Juli DE ministeriële Benelux-conferentie, die van vanmorgen 'half elf tot omstreeks half zeven heeft ge duurd behoudens een korte onder breking in de middag heeft alle partijen een bevredigend resultaat opgeleverd. De Belgische ministers ver klaarden zich na afloop redelijk tevre den" en ook van Nederlandse zijde werd voldoening over de bereikte resultaten geuit. De „crisis in de Benelux", waarover men vooral 'in België sprak, is voors hands afgewend, ja als resultaat van de besprekingen van heden kan men zeggen, dat een basis is gelegd waarop de samenwerking m de toekomst nauwer kan worden dan zrj tot nu toe geweest. Men is het eens geworden over een protocol, waarin zeer uitvoerig een procedure is vastgelegd, die* zal worden toegepast in geval er een industrie in een der deelnemende lan den in moeilijkheden komt dooi' de con currentie van een ander deelnemend land. Dit betekent, dat men in ge zamenlijk overleg aan de hand van be paalde criteria een oplossing moet trachten te vinden. Lukt dit niet, dan is een arbitrage door 3 scheidslieden voorzien. Dit brengt een nieuw element in de Benelux: het is immers duidelijk, dat een dergelijke procedure de vorming van hogere Benelux-organen, die anders dergelijke geschillen zouden moeten be handelen, voorshands overbodig maakt. In geen der drie landen was men van oordeel, dat met deze organen bijzon dere haast moet worden gemaakt; dit zou betekenen een afstand van souve- reiniteit aan super-nationale organen, waarvoor men wat huiverig is. Welis waar is de aanvaarding van arbitrage ook een zekere afstand van souvereini- teit en deswege moet het protocol door de parlementen worden goedge keurd maar van een dergelijke een voudiger procedure mag men een snel lere afdoening van zaken in een koeler sfeer verwachten dan dn guper-nationels organen. (Zie verder pag. 12) Gistermiddag is brand uitgebro ken in de coöperatieve strocarton- fabriek De Eendracht" te Appingedam. De brand woedde in een van de grote stroloodsen aan de westzijde van het uitgestrekte terrein. ZATERDAG 25 JULI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 •s. Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN 126e JAARGANG - No. 41159 Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1