Nederland is niet langer een goedkoopte-eiland Siijierij 1. Drost Groot deel van nog in bittere Italië leeft armoede „Dames" bezaten voor f 2200.- aan gestolen kleren Vrijdag 24 Juli 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Desondanks blijven de vreemdelingen komen (Van Haagse redacteur) Nederland is dit jaar en vooral in deze vacantietyd bü de buitenlanders meer in trek dan ooit te voren. Dat komt niet, omdat het temidden van de toeristische landen een goedkoopte-eiland zou z(jn. Men bezoekt het om z(jn schoonheden en z(jn bezienswaardigheden. Goedkoop is Nederland niet meer. Dat verklaarden ons unaniem de vertegenwoordigers van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in België, Luxemburg. Zweden, West-Duitsland, Frankryk en Engeland, die wy ontmoeten in het kantoor van de A.N.V.V.V. in Den Haag. In het algemeen achten de buitenlanders, die ons land bezoeken, de prijzen nog wel redelik, maar cr zijn vele bijkomende kosten, voornamelijk voort vloeiende uit het in Nederland geldende, onbegrijpelijke fooienstelsel. Algemene klacht over fooienstelsel Als men de vreemdelingen, die Ne derland bezocht hebben, vraagt, of zij klachten hebben, dan hoort men steeds, dat zij zich door het steeds weer klaar staan van bedienend personeel voor een fooi gedupeerd gevoelen. Ook heeft het Hollandse ontbijt, met name in de grote steden, waar enkele hotels hun prijzen hebben opgevoerd, zijn at tractie verloren. Op het platteland is het voor de buitenlandse tourist nog steeds goedkoop. Een handicap voor de Fransen is, dat zij om in Nederland te komen, een pas nodig hebben en voor de Duitsers, dat vele formaliteiten vervuld moeten worden om aan een visum voor Neder land te komen. De vertegenwoordigers van de A.N.V.V.V. in het buitenland zijn ervan overtuigd, dat nog meer vreemdelingen naar Nederland zouden trekken, als het tegenwoordige passen- systeem door een eenvoudiger stelsel werd vervangen. Op Zondag 10 Mei bijv. moesten aan de grenspost Wernhout meer dan 100 automobilisten worden teruggestuurd, omdat zij niet in het bezit waren van een geldig paspoort. Er bestaat momenteel enige vrees, dat nu Nederland niet meer zo goed koop is, als men het wil doen voorko men een deel van de buitenlanders de voorkeur zal gaan geven aan Duits land om de vacantie door te brengen. De Engelsen denken heel sterk aan Spanje, waar zij voor hun verblijf min der moeten oetalen dan in Nederland. Men zal daarmede in ons land reke ning moeten houden en dienen te be denken, dat niet alle vreemdelingen rijk zijn. De Zweden bijvoorbeeld, die hier te lande de afsluitdijk en de pol ders willen zien, die graag aan onze vlakke kust vertoeven en voor wie de „schoongewassen huizen" en het vele water een attractie vormen, zijn niet zelden gewone arbeiders, die gespaard hebben om enkele weken buiten de eigen landsgrenzen indrukken op te doen. Geen klachten Van de Duitsers, die in Nederland gereisd hebben, hoort 'men nagenoeg geen klachten over een minder vrien delijke bejegening. In het algemeen zijn de vreemdelingen vol lof over de uitzonderlijke voorkomendheid, hulp vaardigheid en vriendelijkheid van politie, tramconducteurs en burgers. Zij prijzen de prachtige autowegen en de stiptheid, waarmede de treinen en de autobussen rijden. Die vinden zij bovendien zeer goedkoop. De taxi's echter achten zij te prijzig. Er is volgens de uit ons land naar m Kerknieuws- Ned. Herv. kerk Bedankt voor Wijchen en Leur: P. D. de Bruyn, vic. te IJsselmonde. Benoemd tot vicaris te Lemmer: J. G. Heutink, vic. te Hoge Zwaluwe. Geref. kerken Beroepen te Luttelgeest-Kaanre: mr C. Brouwer, cand. te Soest. Chr. Geref. kerken Tweetal te Arnhem: G. J. Bays, can- didaat te Aalsmeer en W. de Joode, cand. te Apeldoorn. Beroepen te Tholen; M. C. Tanis, cand. te Botterdam. Remonstr. broederschap Beroepen te Hengelo: P. Pols, prop. te Voorschoten. Aangenomen naar Vlaardingen: J. G. J. van Iterson, laat stelijk pred. te Bandung. Geref. gemeenten Aangenomen naar 's-Gravenhage: K. de Gier te Lisse. Benoemingen: tot reserve-pred. is benoemd ds H. Moll, geref. pred. te Midwolde (Old.) lG.OOOsto „WATERSNOODBIJBEL" UITGEREIKT. DEN HAAG. Aan allen, die door de watersnood hun Bijbel verloren, is door het Nederlands Bijbelgenoot schap, in samenwerking met enkele Bijbeluitgevers in ons land een nieu we Bijbel aangeboden. Krachtige steun werd hierbij ook ontvangen van veel Bijbelgenootschappen in andere lan den. Thans is dezer dagen namens het hoofdbestuur van het Bijbelgenoot- scnap de 10.000ste „watersnoodbijbel" vergezeld van een oorkonde overhan digd aan de familie Dubbeldam in het zo zwaar getroffen Oude Tonge. hun haardsteden teruggekeerde toeris ten voldoende vermaak in Nederland, al voelt men het wel eens als een hin der, dal men in sommige plaatsen, op Zondag aan beperkingen onderworpen is. De Fransen, die naar het Friese me rengebied trekken, klagen erover, dat daar na des avonds zes uur weinig meer te beleven valt. Geen enkele vertegenwoordiger van de A.N.V.V. had er in het buitenland ooit van gehoord, dat men ons land meed, of zijn bezoek er tot slechts en kele dagen beperkte, omdat er de rou lette niet draait Propaganda De vreemdelingen-industrie is in ons land een belangrijke bron van inkom sten geworden. Daarom zal men bui tenlanders moeten blijven trekken. Enige keren heeft men buitenlandse journalisten in Nederland laten rond reizen. Zij schreven enthousiaste ver halen in hun bladen met het gevolg, dat onmiddellijk de animo onder de lezers om Nederland te bezoeken toe nam. Deze propaganda kost echter veel geld en de A.N.V.V.V. is niet bij .mach te haar te betalen. Trouwens: ons land maakt nog steeds een schriel figuur tegenover andere landen, die de pro paganda voor hun land op een veel grootsere manier hebben aangepakt. Men zal hier moeten gaan beseffen, dat de kost voor de baat uitgaat en dat die „kost" voor een niet onaanzienlijk deel van de overheid zal moeten ko men! Grootste sortering Gedistilleerd - Likeuren Wijnen, Bier en Limonades Brinklaan 67 f 300 gerold. Bij de politie is aangifte gedaan dat in een groot magazijn in de Haagse binnenstad een inwoner een portefeuille inhoudende f 300 is ont stolen. De portefeuille werd uit een handtas gerold. Bijna 150 km achter de vijandelijke linies is een grote Franse parachutis ten-eenheid in de plaats Langson neergelaten. Zij vernietigden grote hoeveelheden vijandelijk materiaal alsmede bruggen, waardoor de toe voer voor te Viëtminh uit China ern stig belemmert wordt. Een overzicht van de massale neerdaling te Langson. ROME. Van elke negen gezinnen in Italië leeft er een in zeer grote armoede. In één op de dertien gezinnen wordt nooit vlees gegeten, wijn gedronken of suiker gebruikt. Dit blükt uit statistieken van een parlementaire commissie die een onderzoek instelt naar de armoede op dit schiereiland van grote contrasten waar 37 van de bevolking bü de laatste verkiezingen voor de communisten stemde. De commissie, die deze cqfers na lang onderzoeken publiceert, verklaart te hopen, dat zij voor sociale hervormingen. Hervormingen nodig Van de 11.592.000 gezinnen, aldus hc-t rapport, leven er 1.357.000 of 11.7°/» in omstandigheden van uiter ste nooddruft, „op het laagste levens peil". In minder acute armoede leven 1.345.000 gezinnen of 11.?%, in gema tigde omstandigheden 7.616.000 gezin nen of 65.7J.'o en 11". o of 1.274.000 ge zinnen leven in goede omstandig heden. Ongeveer een vierde deel van da bevolking heeft geen voldoende woongelegenheid. Twee procent leeft in kelders of op vlieringen, 0,8".'» woont in barakken of holen. Meer dan 9°/o woont met drie personen in één kamer en 12"/o woont met twee personen in één kamer. In totaal 869.000 gezinnen of 7,5®/o kan men geen vlees, wijn of suiker betalen en 1.032.000 gezinnen gebrui ken hiervan minimale hoeveelheden. In het rapport werd een bekend feit nogmaals onderstreept: de groot ste ai-moede in Italië vindt men in het Zuiden, waar men juist begon nen is aan een eerzuchtig hervor mingsprogramma. In het Zuiden en op de eilanden, in het bijzonder Sicilië en Sardinië, leeft meer dan 80®/o van de gezinnen in uiterste armoede. Van de gezinnen, die enige over- heidsbijstand krijgen, bedraagt het gemiddelde inkomen van een gezin basis zullen vormen wetten Men zij zeer voorzichtig bij het doodsproeien LEEUWARDEN Dat de waar schuwing van de rijkslandbouwcon- sulent in Friesland ten aanzien van het doodsproeien van het aardappel loof, waarvoor dit jaar bij uitzonde ring toestemming is verleend om het ziek worden der knollen tegen te gaan, niet zonder reden is gegeven, moge blijken uit het feit, dat uit bij na de gehele Friese bóuwhoek be richten binnenkomen over ongevallen, mens en dier overkomen, nadat de aardappelvelden waren besproeid met de zo giftige-arsenicum bevattende vloeistof. Van dodelijke gevolgen bij arbeiders hebben we gelukkig nog niet gehoord, maar wel hebben velen zich onder behandeling van een arts moeten stellen. Enige dieren hebben echter op zeer ernstige wijze vergif tiging opgelopen. Toch kan het dood sproeien van 't loof zonder veel risico en zonder ernstige gevolgen geschie den, indien men maar de nodige voor zichtigheid en omzichtigheid betracht. Maar dan moet men niet handelen zoals bijv, iemand in Witmarsum, waar een perceel volkstuinen werd bedorven, doordat de vergiftige sproeistoffen overwaaiden. van negen personen in het Zuiden per maand 10.000 lire (ongeveer 60 gulden) vergeleken met 32.000 lire (190 gulden) in het Noorden. Analphabetisme in het Zuiden en op de eilanden is ongeveer 30".'o. In het gebied van Milaan (industrie gebied) bedraagt dit echter ongeveer 1,3®/». Voor geheel Italië varieert het percentage tussen de 10 en 20. In Napels, de grootste stad in Zuid- Italië, waar het Zuideuropees opper- beveel van de NATO gevestigd is, wonen 19.000 gezinnen zonder dak boven het hoofd, in barakken of in holen. Bijzondere vondst. Op 30 kilometer van Mersa Matroelc, aan de weg van Alexandrië naar de Libyse grens, is een tempel uit de tijd van Ramses de derde (1300 voor Chris tus) ontdekt. Op de muren staan af beeldingen van een veldslag, welke genoemde Pharao tegen de Libyers heeft geleverd. (Advertentie)! Modem middel maakt enorme opgang Geen verbetering, maar geheel nieuwe vondst! De meeste hulpmiddelen, die de mo derne vrouw ten dienste staan, zijn langzamerhand tot perfectie gekomen. Zij zijn telkens weer verbeterd. Maar af en toe verschijnt een volslagen nieuwe vinding. Zulk een vinding is Castella Vaatwas, het middel, dat in één slag de afwas moderniseert. Een enkele eetlepel Castella Vaatwas, met water overgoten, doet teilen vol actief sop ontstaan, waarin men borden, vor ken, lepels etc. slechts behoeft te dom pelen, en alle vet, vuil en aanslag verdwijnt terstond. Blinkend, flonke rend, door en door helder, lacht alles U weer tegen! Dit fantastisch middel reinigt bovendien alles in huis: hout, sanitair, tegels, ja ook de fiets of de auto! Er is buitendien één eigenschap van Castella, die de vrouwen speciaal in verrukking brengt. Castella Vaat was is fluweelzacht voor de handen.... geen ruwe „afwashanden" meer! Voeg daarbij, dat zo'n pak Castella Vaat was slechts 25 cent kost (men doet met een pak een hele week) en men heeft de verklaring van de enorme opgang, die dit moderne middel thans maakt. Er zullen wel heel weinig vrouwen zijn, die niet door een proef overtuigd worden! Teletoontruc mislukte DEN HAAG. Toen in een mode magazijn de verkoopster twee dames aan het helpen was, ging een der te lefoontoestellen achter het klerenrek over. Zodra de verkoopster zich naar het toestel had begeven om de hoorn op te nemen, stoof een der beide da mes langs haar heen in de richting van de deur. De andere dame, die achter het rek stond, bleef echter staan. Voor de vluchtelinge het magazijn had kunnen verlaten, werd zij gegrepen en werd de hulp van de politie ingeroe pen. Deze verzocht de tweede dame om ook nog even te blijven, daar het gedrag van de adspirantkoopsters toch wel wat zonderling was. Nadat de po litie de dames naar haar naam had gevraagd en vernomen had dat deze de 33-jarige S. B.—K. en de 39-jarige M. B. van S. waren, besloot zij eens een kijkje in haar woningen te gaan ne men. Hier werden grote partijen da mes- en kinderkleding aangetroffen, Geschenk voor prinsessen DEN HAAG. De K.L.M.-gezag voerder, die de eerste DC-6a lift- master van de K.L.M. Dr Ir M. H. Damme van Californië naar Nederland heeft gevlogen, is op paleis Soesldijk ontvangen. Hij heeft de geschenken (een aantal boeken) voor de prinsessen van de directeur van Douglas Air craft Corporation: Donald Douglas, aangeboden. i Advertentie) FEUILLETON Tussen- AMSTERDAM PARIJS door F. de Sinclair „Nee, dank je. Ik heb nog een paar boodschappen hier in de buurt". Hij bleef staan, nam zijn hoed af, boog voor Mar ia, die hem haar hand toestak, welke hij krachtig drukte. „Juffrouw De Wilde, ik hoop dat het lot ons nog eens tezamen aan één tafeltje zal verenigen!" „Meneer De Boer", zei ze zacht. Ze lachte niet als een vriendelijk terugslagje op zijn hoffelijk schertsje; ze kón niet lachen en het flitste door haar brein, dat die man nu ineens zijn linkse stijfheid had afgelegd en dat zij die wel van hem scheen te hebben overgenomen. In zijn tegen woordigheid voelde ze iets als een beklemming, waaruit ze zich niet kon bevrijden. Victor en De Boer wisselden nog een paar woor den en dan nam de laatste nog eens zijn hoed voor Marta af, boog glimlachend, wendde zich om en ging heen. Ze haalde diep adem. Toen ze even later naast Victor in de auto zat en ze snel naar het Centrum reden, vroeg ze: „Is je zwager ook lid van de G.B.A.?" „Tyte?" Hij glimlachte. „Nee, dat is niks voor hem. Die komt met zijn belangstelling nor-'t boven zijn wijnmerken uit. Maar daar heeft hij dan ook wel verstand van, dat moet ik zeggen. Je had me niet verteld, dat je hem had ontmoet". „Dat kun je toch geen ontmoeten noemen, een toevallig samentreffen aan één tafeltje in een restau ratiewagen". „Hij stelde zich niet voor?" „Welnee! Ik vond hem toen eerlijk gezegd nogal erg stijf, bij het onhandige af. Maar dat was hij nu helemaal niet. Ik begrijp niet, hoe iemand zo kan veranderen. Of heeft hij comedie gespeeld toen we samen lunchten? Maar waarom?" Victor haalde zijn schouders op. „Hij is juist een erg vlot type. Trouwens, dat brengt zijn beroep ook wel mee of LA-, gezegd: dat vereist het! Hij reist ook voor zijn zaak. En je weet als je zo'n advertentie leest waarin een reiziger ge vraagd wordt, dan willen ze altijd „vlotte welbe spraakte lieden" hebben". „Heeft hij kinderen?" vroeg ze nog. „Nee. Hij woont in de buurt van de Apollolaan op een flat met een zuster van hem. Maar kind, hier zijn we aan het Centraal station. I'u zullen we eens kijken of we er ook in kunnen slagen je ongerust heid weg te nemen". „Ja, die man was het!" zei Marta verheugd, toen ze de toonbank van het bagagedepot naderden, waar in de beambte juist aan een heer een paar valiezen teruggaf. Die meneei stapte weg met zijn teruggekregen ba gage en toen was alleen de beambte daar r.og. Marta trad op de toonbank toe. „Mag ik u eens iets vragen?" begon ze en toen de man knikte: „Kunt u zich herinneren dat ik hier vanmiddag om goed één uur een suitcase in bewa ring gaf?" „Heeft u 't regu?" vroeg de man, die de vraag natuurlijk niet recht begreep. „Nee", antwoordde Marta, „ik heb die suitcase al lang van u teruggekregen". „O. Nou dan? Wat wil u dan eigenlijk?" vroeg de man een beetje ongeduldig. „De kwestie is deze", mengde Victor er zich dan in, „deze dame heeft haar tasje verloren met het regu er in en nu bestaat de mogelijkheid dat degeen, die dat tasje vond, de suitcase hier heeft gehaald, hefn heeft geopend, vervolgens heeft nagekeken of er ook iets inzat, wat hij .gebruiken kon en toen dat niet het geval was, de suitcase hier maar weer heeft gedeponeerd en tenslotte gezorgd, dat het verloren tasje met het nieuwe regu weer in handen van deze dame kwam. En op dat nieuwe regu heeft deze da me de suitcase weer gehaald". „O, dat is nogal een ingewikkelde geschiedenis", zei de beambte met een lachje, „maar ik snap het toch wel zowat. En mist u iets uit die koffer?" „Nee, eigenlijk niet", antwoordde Marta. „Zo! Wat kan het u dan schelen?" „Zeker, daar heeft u gelijk in, dat schijnt ook vreemd", sprak Victor nu weer, „maar wij zouden toch erg graag willen weten of het gegaan is, zoals we veronderstellen". De beambte lachte eens. „Het kan zo gegaan zijn, dat is zeker", sprak hij dan. M„aar jaEs even denken. Hoe laat bracht u dat stuk hier?" „Kwart over een". „En u haalde het terug?" (Wordt vervolgd) alles van prima kwaliteit en een be drag van f 2200 vertegenwoordigde. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de ze kleding uit vele modemagazijnen te Den Haag was ontvreemd. De da mes hebben de diefstal bekend. Zij zijn ingesloten en zullen voor de officier worden geleid. Beursoverzicht—^ GOED PRIJSHOUDENDE STEMMING AMSTERDAM, 23 Juli. Nu Wall- street gisteren van een iets betere stemming blijk gaf, heeft ook de Am sterdamse effectenbeurs vandaag een vaster ondergrond vertoond. Kon. Olie bijv. opende op 318V4, dus ruim 2 pun ten hoger dan gisteren. Vooral de be- roepshandel scheen in deze hoek ac tief te zijn. Het hooldfonds wist deze winst te behouden. Unilever avanceer de ook een kleinigheid. De overige in dustrieën bleven goed prijshoudend. Tot drukke zaken is het vanmiddag nergens gekomen. Gisteren bleef de omzet beperkt tot f 1.7 millioen nomi naal voor de aandelen, dit is precies de helft van hetgeen op een drukke dag verhandeld wordt. De Indonesische sector gaf kleine openingsverliezen te zien voor rubbers en tabakken. De meeste fondsen wis ten zich echter goed te herstellen, zo dat rond het peil van gisteren geslo ten werd. Indonesische overheidspapie- ren waren dan ook weer sterk ge vraagd. Scheepvaartafdeling was stil, maar goed op peil. Guldensbeleggin gen eerder een fractie luier, doch groot waren de verschillen niet. Van een agio voor Amerikaanse fondsen is nog steeds geen sprake. Prolongatie 2 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000, Nederland 1947 (3%) 3 98 0 io dito 1937 -3. 97% Dollar-lening 1947 95l5'i« dito NWS (2y2) 79"/i» Indië 1937 3 98 7/u ACTIEVE AANDELEN Industriële ondernemingen Alg. Kunstzijde Unie aand. 107','s v. Berkel's Patent 114 Calvé-Delft 122^4 Fokker 115V4 Van Gelder Zonen aand155"* Lever Br. en Unilever C.v.A. 190% Ned. Ford 217 Philips' Gloeil. f.ge bez. v. a, 166% Wilton Fyenoord i76>/4 Petroleuinonder nemingen Kon. Petroleum Mij aand. 318% Scheepvaartmaatschappijen Holland—Amerika dito aand. 133V4 Java-China-Japanlijn dito 108Vj Kon. Paketvaart 117% Kon. Rott. Lloyd dito 125 Stv. Mij Nederland dito 134% Suikerondernemingen Handelsver. Amsterdam aand. 111% Javase Cultuur Mij dito 59 Tabaksondernemingen Deli-Batavia Mij aand102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Industr. Ondernemingen Rott. Droogdok Mij 360 Schokbeton dito g5^ Ver. Pharm. Fabr. (Zwitsal) 115 Amerikaanse fondsen Anaconda C.v.A32% Bethlehem Steel C.v.A50% General Motors C.v.A58% Intern. Nickel C.v.A41.% U. S. Steel C.v.A37% Cities Service C.v.A80 Philips C.v.A541/3 Shell Union C.v.A79%

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2