Ojief OJljip Prinses Margaret heep een illuster voorbeeld gehad S&Oéte. f Besprekingen over bestand in Korea gaan door E.D.G. in Tweede Kamer Vrijdag 24 Juli 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Zoon van George III en Hanna Lightfoot leefden in Kaapprovincie (Van onze correspondent in Kaapstad, A. Kaptein) Er moeten in Zuid-Afrika mensen leven, die met meer dan gewone belangstelling de berichten spellen over de romance, die zich ontwikkeld heeft tussen Engelands prinses Margaret en de luchtheld uit de „Battle of Britain" Peter Townsend. En him bijzondere belangstelling is ver klaarbaar! Zij zijn zelf afstammelingen uit de verbintenis van koning George III met de beeldschone linnenverkoopster Hanna Lightfoot een Londense liefdesaffaire uit de achttiende eeuw, die indertijd het onderwerp was van gesprekken in alle Engelse huizen en van bespre kingen in de kanselarijen van gistend. Europa. Vorstelijke romance in achttiende eeuw De toenmaals nauwelijks vijftien ja ren tellende prins van Wales, de latere George UI, ontmoette in een linnen winkel op de hoek van de St James- markt in Londen het 23-jarige blonde meisje en werd hals over kop ver liefd. Hoewel haar oom, in wiens Quaker-gezin zij opgevoed was, zich ten stelligste tegen haar 'omgang' met de luchthartige koningszoon verzette, kon hij niet verhoeden, dat de ont moetingen tussen de prins en het knappe meisje steeds menigvuldiger werden. Er ontbloeide tussen de beide jonge mensen een wederzijdse liefde, die zich door geen boze oom en geen boze koninklijke vader liet wegpraten. Vast schijnt te staan hoewel er begrijpelijk geen schriftelijke docu menten bestaan dat George hel dol drieste plan tot uitvoering bracht Hanna Lightfoot een formeel huwelijk te doen aangaan met de winkelbe diende Isaac Axford en dat hij de bruid een half uur na de huwelijks sluiting voor de ogen van haar ont hutste „echtgenoot" ontvoerde. Veel later schijnt hij haar, naar men zegt in Kew, in het geheim zelf te hebben getrouwd. George III, wiens regering zo bewo gen is geweest als van maar weinig Britse vorsten, zag zijn al dan niet wettige verbintenis met Hanna verrijkt worden met drie kinderen; twee jon gens en een meisje. De oudste zoon heette, evenals zijn vader, George. Hij ging, toen hij opgroeide tot jonge man, zozeer op zijn vader gelijken, dat het om der wille van de koninklijke waar digheid niet langer mogelijk was hem in Engeland te houden. GEORGE REX Als George Rex (George de koning!) werd hij in 1796 naar Zuid-Afrika ge zonden. Hij landde in Kaapstad met een tamelijk groot gevolg van knech ten en bedienden en hij aanvaardde direct de positie van „marshal" in het admiraliteitshof te Simonstown, een marinebasis tien mijl ten zuiden van Kaapstad. Deze functie schijnt echter slechts een voorwendsel te zijn geweest om de ware positie van de Engelse edelman zo veel als doenlijk was te verbergen. Al had men hem dan in ieder geval een minder opzienbarende naam kun nen geven! Later schijnt mep. tot het inzicht gekomen te zijn, dat de af komst van de heer Rex zo algemeen bekend was, dat schuilevinkje spelen niet langer zin had. Hij ging dan ook leven in waarlijk vorstelijke slaat. In 1810, toen zijn inmiddels krankzinnig geworden vader de teugels van het be wind moest overgeven aan de om zijn uitspattingen verachte prins van Wa les (de latere koning George IV), woonde George Rex reeds enige jaren op een prachtig, in Engelse stijl ge bouwd buiten te Knysna, aan de zuid kust van de Kaapprovincie. Hij leefde daar het rustige leven van een land edelman, die genoeg heeft aan zijn ge zin, zijn landerijen en zijn jachthon den. Hij is twee jaren na de kroning van koningin Victoria, in 1839, over leden. Hij werd begraven op zijn bui tenplaats te Knysna; zijn graf is daar tot op de huidige dag. Evenals zijn koninklijke vader verloor hij aan het einde van zijn leven het beheer over zijn verstandelijke vermogens; hij kon uren door zijn tuinen dwalen, zichzelf Amerikaanse vrouwen Gelijke rechten in wetgeving AMSTERDAM. „Als vrouwen van Amerika hebben wij nog slechts één voornaam doel, dat nog niet is be reikt", aldus miss Helen G. Irwin uit Des Moines, Iowa, V.S., de presidente van de ruim 165.000 leden tellende Amerikaanse federatie van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep. „Wij strijden nog voor het opnemen Win ge lijke rechten in de wetgeving van de Verenigde Staten. Als dat bereikt is, zullen de Amerikaanse vrouwen geheel gelijke burgerlijke rechten hebben met de Amerikaanse mannen." Met haar voorgangster als presiden te, miss Anita F. Calhoun en de di rectrice van het bureau voor organi satie, miss Laura Lorraine, is miss Irwin op de terugreis naar Amerika enkele dagen de gast van de Neder landse bond van vrouwen werk zaam in bedrijf en beroep. De drie gasten hebben in Stockholm het con gres van de internationale federatie bijgewoond. aansprekend met vorstelijke titels en generaals en admiralen orders ge vend SNELLE VERARMING Het schijnt, dat na de dood van George III de toevloed van geld uit Londen ophield, want de familie Rex verarmde snel. Een der zonen van George, Frederick, oefende later het beroep van landmeter uit in de ooste lijke Kaapprovincie. Hij trouwde met Johanna Bains, de dochter van Zuid- afrika's beroemde wegenbouwer, aan wie het land onder meer de prachtige Bainskloof ten noorden van Kaapstad dankt. Later legde Frederick het baan tje van landmeter neer en werd ser geant in hei grensleger. Van hem is bekend, dat hij zó zwaar was, dat zelfs het sterkste paard hem niet langer dan een uur kon dragen. Hij overleed in 1850, veertig jaren na zijn koninklijke grootvader. De neem Rex (soms, naar men zegt, Militaire vraagstukken Vervolg van voorpagina) Minister Staf meende dat een meer effectieve en zonder verhoging der uitgaven een betere verdediging kan worden verkregen door de mili taire integratie in de E.D.G.. Wel zal de regering moeten waken tegen een te kolossaal E.D.G.-lichaam. Doeleind van de E.D.G. is: het bewaren van de vrede door versterking van de Euro pese weerbaarheid! Het behoud van West-Europa wordt van essentieel belang geacht voor de verdediging van het NAVO-verband. De territoriale troepen staan onder E.D.G.-bevel. Over de marine moeten de over eenkomsten nog worden getroffen. In het legeropbouwplan is voorzien te gen einde 1954 het paraat hebben van drie volledige divisies. Na 1954 kan bij de legeropbouw meer direct met de E.D.G rekening worden gehouden; men zal er dan ook rekening mee houden, dat in de jaren 1955 en 1956 nog zeer belangrijke uitgaven nodig zullen zijn. Dit te meer daar de be raamde opbouw door kostenstijging werd vertraagd Bij integrale ver plichtingen terzake zhl door Neder land steeds de eis worden gesteld, dat deze financieel uitvoerbaar zijn. De Amerikaanse autoriteiten staan volledig achter onze opbouwplannen; de materiaal-leveringen komen in versneld tempo af. Er is geen sprake van enigerlei poging om te komen tot nationale legers; integendeel, de in ternationale staven voldoen volko men. Utrechtse spoorwegwerken thans voltooid UTRECHT. De onderbouw van de spoorbrug over de Vecht bij De Hoge- landen te Utrecht in de lijn Utrecht— HilversumAmersfoort is thans vol tooid. Hiermede zijn tevens de spoor wegwerken te Urecht, welke reeds vóór de oorlog zijn aangevangen en tot doel hadden het omhoog brengen van de spoorbanen, afgesloten. Naast de spoorbrug is een voetbrug gebouwd. Deze voetbrug zal vandaag door de aannemer worden opgeleverd. In de loop van de middag zullen de hekken worden verwijderd, waarmee de voetbrug voor het publiek zal zijn opengesteld. De voetbrug is 43 meter lang en 2 meter breed en werd voor rekening van de gemeente Utrecht door de Spoorwegen gebouwd. expresselijk veranderd in Ress) moet in verschillende streken van Zuid- Afrika voortleven. SYMPATHIE Dat de romance van prinses Marga ret en Peter Townsend in bepaalde Zuidafrikaanse families bijzondere be langstelling geniet (en sympathieke be langstelling bovendien) kan men als vaststaand aannemen. En wat die be langstelling zo mogelijk nog groter maakt is het feit, dat Peter Townsend het vorige jaar, in opdracht van wijlen koning George, een bezoek van zeven dagen aan Zuid-Afrika heeft gebracht. Men wacht er nu alleen nog maar op, of de romance uit de achttiende eeuw zich, zij het dan ook in andere vorm, zal herhalen. De badplaats Knysna, waar eens de zoon van Ge orge III zijn vredig leven leefde, is tegenwoordig een zeer gezocht oord voor wittebroodsparen! (Advertentie^ Onze onderofficieren zullen gezien hun kwaliteiten stellig individueel op goede plaatsen komen. Minister Staf meende dat de salarissen van onze officieren stellig aan de lage kant zijn. Inpassing van deze in het Europese kader zal met zorg dienen te geschie den. Voor moeilijkheden bij eventueel afvloeien was hij niet bevreesd. Offi- sieren dienen als altijd bij het begin van hun loopbaan de eed aan de Koningin af te leggen. De geestelijke verzorging had zijn bijzondere belang stelling. De Nederlandse regering zal er met klem op aan dringen dat althans een legercorps onder een Nederlandse op- perofficier zal worden gesteld. HET FINANCIEEL ASPECT Minister Van der Kieft was van oordeel, dat de Wesiduitse regering met de aanvaarding van de accoorden van Bonn accoord was gegaan met de Nederlandse maatregelen inzake 't in ons land aanwezige vijandelijke vermogen. De grensbewoners behoe ven zich in het geheel niet ongerust te maken. Onze regering zal waken legen het opschroeven der E.D.G.-salarissen, mede met het oog op de ongewenste gevolgen voor onze interne verhou dingen. Ook minister Van der Kieft kon met de heer Korthals (VVD) zich wel vinden in de wijze, waarop de financiering der E.D.G. is geregeld. Hij beoordeelde de positie van de Ne derlandse industrie onder het verdrag bepaald niet ongunstig. Men moet de bevoegdheden van de E.D.G.-commis sariaat inzake de export niet over drijven. Het commissariaat bezit im- Amerika dreigt hulp stop te zullen zetten TOKIO. Radio Pjongjang (Noord- Korca) meldt, dat de voorbereidingen voor de ondertekening van de wapen stilstand in Korea bijna voltooid zijn. Gisteren heeft men de bestandslijn vastgesteld en de laatste hand gelegd aan een regeling voor de krijgsgevan genen, aldus de radio. Men schijnt dus,ondanks het verzet van Zuid-Korea, ernstig rekening te houden met een bcstandsondertekening binnen enige dagen. Ook het Chinese persbureau heeft bericht, dat de voorbereidingen te Panmoendjon haar voltooiing naderen. Het voegt daar echter aan toe, dat de ondertekening en de verwezenlijking van een bestand meer dan ooit afhan gen van de waarde der Amerikaanse verzekeringenwat betreft de houding van Syngman Rhee. Nieuw China meldt voorts dat een aantal Amerikaanse, Chinese en Noord- koreaanse officieren een bepaald ge deelte van de neutrale zone van Pan moendjon heeft geïnspecteerd. Dit is ook in April jl. geschied, toen voorbereidingen werden getroffen voor de uitwisseling van zieke en'of ge wonde krijgsgevangenen. De ondertekening van een wapenstil stand in Korea kan binnen enkele da rners geen zelfstandige operationele or strategische-politieke bevoegane- den. LAATSTE LOODJES Bij de behandeling van het goed- keuringsontwerp vond nog een discus sie plaats over het door mejuffrouw Klompé (KVP) ingediende amende ment, om de uitvoeringsovereenkom sten van het E D.G.-verdrag aan de goedkeuring van de Staten-Generaal te onderwerpen. Het amendement werd ondersteund door de A.R. en de V.V.D., bestreden door de P.v.d.A. De voorstanders waren van oordeel, dat het E.D.G.-verdrag zo belangrijk is, dat de Kamer enige directe zeggen schap bij de uitvoering moet behou den. De bedoeling is bepaald niet om remmend te werken op de internatio nale rechtsvorming, gelijk de tegen standers stellen. De heer Van der Goes van Naters achtte het aanvaar den van het amendement het inslaan van een zeer gevaarlijke weg. Namens de regering opperde de minister-president, dr W. Drees, zeer ernstige bedenkingen. Het amende ment zou de werking van het ver drag zeer ernstig belemmeren. Zijn betoog kon de voorstanders echter niet overtuigen. De Kamer aanvaardde, zoals reeds is vermeld, het amendement en enke le minuten later het gehele verdrag. gen worden verwacht, verklaarde ook Lester Pearson, Canadese minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter der algemene vergadering der Verenigde Naties, in een onderhoud met persver tegenwoordigers. Onzeker. Ondertussen verkeert men over de houding van Syngman Rhee nog vol slagen in onzekerheid. De Amerikaanse ambassadeur te Seoel, Elis Briggs, bracht een bezoek aan president Syngman Rhee en over handigde hem een boodschap van de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, waarin deze zegt het plan te hebben Rhee te be zoeken, zodra het bestand is getekend. De Zuidkoreaanse premier Paik Too- tsjin, heeft daarna verklaard, dat Amerika zou hebben laten weten, dat de economische hulp zal worden inge trokken, als Zuid-Korea niet met de wapenstilstand accoord gaat. De president, de premier en de mi nister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea, hebben vanochtend gedu rende 25 minuten beraadslaagd met de Amerikaanse ambassadeur te Seoel. Na het onderhoud verklaarde presi dent Rhee dat hij vanmiddag een „be langrijke verklaring" zou afleggen. President Rhee heeft vandaag ver klaard, dat generaal Harrison, belof ten heeft gedaan „die enkele van onze belangrijkste overeenkomsten met Ro bertson onmogelijk maken". Rhee zei- de, dat hij met Robertson (Eisen howers speciale afgevaardigde) „uit drukkelijk had afgesproken, dat geen Indische of andere vreemde troepen in Zuid-Korea zouden landen om krijgsgevangenen te bewaken. Toch, aldus Rhee, hadden de communisten te Panmoendjon beweerd, dat Harri son 'er in had toegestemd, dat derge lijke troepen aan land zouden gaan en politie-opdrachten zouden krijgen. Het Koreaanse volk zal niet toeslaan dat dit gebeurt, zo verzekerde Rhee. Nieuwe verkiezingen in Italië? ROME. De positie van het kabinet- De Gasperï, dat in Italië nog nauwe lijks een week oud is, schijnt nu reeds wankel. De monarchisten zullen na melijk tegen de regering stemmen, terwijl men erop rekende dat zij zich van stemming zouden onthouden. Indien de republikeinen De Gasperi steunen kan hij nog juist een kleine meerderheid behalen, maar dit is lang niet zeker. De Gasperi deelde zijn fractie mede, dat hij niet zal aftreden. Hij gaf te kennen, dat, indien zijn regering het vertrouwen niet zal krijgen, nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Op de Theems te Londen werd een prachtige vaartocht gehouden met praalschepen, die als symboliek gol den voor de Engelse historie. Op de foto ziet u hoe de „Zwarte Prins" en John van Frankrijk door de Lord Mayor worden verwelkomd aan de voet van de Londen Bridge (tafereel uit 1357). SLUITING VAN DE DIJK BIJ KRUININGEN "fZ andaag zal het stroomgat in de veerhaven van Kruiningen wor den gesloten. Hiermede zal het moge lijk worden het Zuidbev elands e ge bied rondom Kruiningen droog te ma len. In de Veerhaven ontstond, nadat de pont in de stormnacht over de dijk was geslagen, een gat van 150 meter breed en ongeveer 10 meter diep. Het gevolg hiervan is, dat het spoorwegverkeer en de grote ver keersweg tussen Goes en Bergen op Zoom volkomen zijn afgesneden. De spoorwegen behelpen zich momenteel met het beroemd geworden éb-en- vloed lijntje, terwijl het wegverkeer over in der haast verharde binnen weggetjes een moeizaam eenrichtings verkeer kan onderhouden. Het plan de campagne van de Wa terstaat is om de helft van de Veer haven via een drietal geconstrueerde vaste punten met twee caissons de haven geheel af te sluiten, zodat de droogmaling beginnen kan. De eerste caisson wordt gesloten met mede- werking" van de ebstroom, de tweede en laatste zal door de opkomende vloed uiteraard met behulp van sleep boten worden aangebracht. In onze kaart geven wij een over zicht van het overstroomde gebied rondom Kruiningen, terwijl wij te vens schematisch hebben aangegeven, hoe de sluiting van de Veerhaven zal geschieden. Indien deze operatie lukt, zal Zeeland weer een stroomgat min der hebben. Dit is niet alleen voor 't verkeer van belang, maar op deze wijze zullen per tij weer veertien mil- lioen kubieke meter water in goede banen gehouden worden. Na de sluiting zal de bemaling on middellijk aanvangen, terwijl ook de weggeslagen havendijk zal worden gerepareerd. Na het uitvoerenvan deze reparatie zal de nooddijk in het midden van de Veerhaven worden opgeruimd, zodat alles dan weer in de oorspronkelijke staat zal zijn teruggekeerd. Herinnert U zich nog dat U op de demonstratie ook de smakelijke Dr Oetker puddingen hebt gezien? Kinderen zijn dol op een toetje van Dr Oetker. Tracteer ze op Dr Oetker Vanille-, Room-, Amandel- of Gala Chocolade-pudding. Wilt U eens iets heel fijns? Geef ze dan Dr Oetker FLAN, de nieuwe dessertpudding in de smaken Vanille en Chocolade. WPi rTot Oetker t maak d*t bedrag P Onvral 1,1 J V. >NHAM^ldm9vanW- M "".,rdam onder vermei^ 9 f M u" j gezonden - Begin Uw vacantie goed! Een fééstelijke vacantie begint met een fééstelijke sigaret! Geniet meer - met ;V' OP IEDERS LIP! f Houding van Rhee nog steeds onzeker

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1