VIGELANDPARK II of het Versteende Idealisme EEN ONTZAGLIJKE UITVINDING: DE FOK-REACTOR LEZERS TER VOORKOMING VAN FISCALE BEZWAARSCHRIFTEN candi inauiana Prentenboek voor prinses Marijke vragen het woord ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 24 JULI 1953 KERKNIEUWS (Van een onzer verslaggevers) rN de hotelsin de rëis- bureaux, in de boek winkels waar prentbrief kaarten te koop zijn, kort om op véle plaatsen in Os lo wordt de vreemdeling opmerkzaam gemaakt op afbeeldingen van een won derlijk soort obelisk, die zich aan het eind van een met beeldhouwwerken be zaaide trappenvlucht ver heftHet wonderlijke van deze obeliskdie Vigelands monoliet wordt genoemd, is zijn exotisch voorkomen. Men is geneigd, die cactus- maiskolfachtige zuil ver weg te denken, ergens in Peru of Achter-Indië. Bij nadere beschouwing wordt, het nog vreemder, want wat aanvankelijk voor een vege tatief monstrum kon wor den aangezien, blijkt nu een stijf samengedrukte worst van kronkelende mensen lichamen te zijn. En wat het allermerkwaardigste is: deze monoliet bevindt zich in de koele, ingetogen Noor se hoofdstad, te kijk voor iedereen. De Noren zijn er zelfs trots op. Het Vig elandpark ligt aan de noordwestelijke rand van de stad, tamelijk ver van het centrum, maar ge makkelijk met de tram be reikbaar. Een enorm smeed ijzeren hek van Spaans-ba rokke allure- halverwege de nuchtere Kirkevej vormt de ingang tot een kunstmatig vóór-park, dat zich met kaarsrechte alleeën uit strekt tot aan een brug, waarvan beide borstwerin gen met beeldhotiwwerken z\jn bezet, zwarte beelden, naakte mannen, vrouwen en kinderen van alle leef tijden, springenddansend, stoeiend, zon-aanbiddend, minnekozend, mediterend. Vroeger hebben wij ons al tijd verbaasd over het aan tal beelden in de Berlijnse „Siegesallee", maar dat wa ren ten minste nog beelden van vorstelijke personen uit de historie, toy mochten er vooral niet om lachen en bovendien waren ze alle maal decent gekleed, na tuurlijk! De „Siegesallee" van Oslo is vooral „vollcs"- id.ealistisch en als zodanig vormt zij een onverbrekelijk geheel met het gehele Vige- landpark, dat, evenals de muurschilderingen in het nieuwe stadhuis, een over zicht wil geven van „het mensdom, dat opstreeft naar het licht". Vigelands Levenswielachter in het park ADOLF Gustav Vigeland werd in 1869 geboren. In zijn jeugd hield hij zich bezig met het maken van hout sneden, maar toen hij twintig was be gon hij zich op de beeldhouwkunst toe te leggen. Al vroeg genoot hg grote sympathie onder zgn landgenoten, die als elk volk, dat tussen hoge bergen leeft een bijzondere voorliefde voor het plastische aan den dag plegen te leggen. Bij de restauratie van de beel- denrrjke voorgevel van de kathedraal te Trondhjem (Nidaros) nam Vigeland de eerste plaats in. In die tijd (omstreeks 1900) bood hij de gemeente Oslo toen nog Christiana - een fontein aan en weldra ontstond het plan, rondom deze fontein achter in het Frognerpark een hele openlucht-beeldengalerij aan te leg gen, één reusachtige illustratie van de intieme geschiedenis der mensheid, van de barbarentijd tot op de dag van heden. Wanneer wij nu over de beeldenbrug het eigenlijke Vigelandpark betreden, is het alsof ons een van die bekende strijd liederen in de oren klinkt met het „hei lige ideaal" als Leitmotiv, begeleid door het donderend bruisen van waterstro men over de randen der vrije en inge bouwde fonteinen. Brede trappen leiden naar de granie ten beeldenheuvei, die door de zonder linge monoliet wordt bekroond. De arge loze vreemdeling, die deze trappen be klimt en zo nu en dan hoofdschuddend omkijkt naar alles wat hij tot nu a! heeft gezien, weet dan nog niet wat hem boven te wachten staat. Rondom de mo noliet staan namelijk Vigelands grootste beeldengroepen, drie achter elkander op gelijke afstanden, een. dertigtal in to taal. Ook Italië heeft groepen beeld houwwerken bij elkander staan, maar daar is alles lichter, losser van de grond, poëtischer. Deze Oslose beelden zijn zwaar, somber, vastverankerd aan de aarde; zij zijn geweldig Noors proza, trilogieën-proza. Zoals dat oude echt paar daar zit, uit steen gehouwen, koud (zonder kleren ook alweer) in de wind... een paar figuren uit zo'n bestseller in drie delen twee duizend bladzijden lang hebben zij gezwegen en op de laatste pagina zeg't de man kortweg „neen" en zijn vrouw legt er zich bij neer. Alles wat zoal in het leven pleegt te gebeuren, heeft hier zijn vorm gekregen in een naturalistische stijl, die de be zoeker schuchter om zich heen doet zien, want... Noorse kinderen dartelen de trappen op en af, spelen als de be waker (want die is er ook) zich evet heeft verwijderd - krijgertje of ver stoppertje rondom al die mysteriën van liefde en haat, angst en hoop, kracht en zwakheid, leven en (soms gruwelijke) dood. Het is maar goed, dat die kinde ren hun spelletjes hebben, die hen er van weerhouden aan ouderen pijnlijke vragen te stellen, waartoe de beelden vaak gerede aanleiding geven, liet „jonge" leven houdt geen rekening met dit stenen panopticum der volwassen fantasie, dat ons - ouderen —- duizelig ma.akt alsof wij tegen wil en dank moe ten meewentelen n het „levenswiel" van Vigelands verbeelding. Orgel in Hervormde kerk te Koudekerke gerestaureerd Gisteravond is in de Hervormde kerk te Koudekerke het gerestaureerde orgel in gebruik genomen. De president-kerk voogd, de heer W. Roose, dankte alle lidmaten, die hun medewerking hadden verleend. De secretaris van de Synodale Orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk, de heer C. van Loohem, noemde het orgel na de restauratie een sieraad voor Zeeland, en de burgemeester, J. L. Dreg- mans, sprak de waardering van het ge meentebestuur uit. De heer L. Emé, organist te Utrecht en lid van de Orgel commissie, bespeelde het instrument. R.K. bisschop in Joegoslavië mishandeld Reuter seint uit Belgrado, dat de r.k. wijbisschop van Split, mgr F'ranic, bij een bezoek aan zijn bisdom ds ge molesteerd en verwond; hij staat bekend als tegenstander van de door de staat ondersteunde organisatie van r.k. gees telijken. die op het ogenblik in Kroatië ordt opgericht. Nod. Her v, Kor k. Beroepen. Te Lcks- mond. A. van Eyk, cand. te De Bilt. Te Gameren, L. Vroegindewey te Papendrecht. Te Boozendaal (G.J, A. van dor Veen, cand. te Den Haag. Te Kamperveen, J. Noltes, id. te Wierden. Aangenomen. Naar Apeldoorn. H. van Altena te Hindelopen, die voor Bergum heeft bedankt. Gerei. Kerken (art. 31 K O.) Beroe pen, Te Doosburg-Doctinchem, J. Bomhof, cand. te Hasselt. Chr, G e r e f. Kerken. Tweetal. Te Wildervank, S. van Zw-oll en A. Rebel, beiden cand. tc Rotterdam. Beroepen. Te Elburg, Sj. Wijnsma, cand. te Hantum. Te Doornspijk en te Nieuwpoort, M. C. Tanis, id. te Rotterdam. BETONNEN KOEPELKERK TE HEERLEN Te Heerlen zal Zondag een nieuwe r.k. kerk in gebruik worden genomen, die voor honderd procent uit beton is vervaardigd. De „eerste steen", die in April 1952 door de Deken, de heer Be- melmans op de fundamenten is gemet seld, was tevens de laatste steen, die in dit gebouw werd verwerkt. De. kerk is ontworpen door de Heerlenaar prof. F. Peutz, die o.m. ook het betonnen raadhuis van zijn woonplaats heeft ont worpen; zij ligt op een hoek van het grote Mgr Savelbergplein, dat zich voor de Heerlense M.T.S. uitstrekt. Het grondvlak van de kerk is vierkant en zij is bedekt niet een koepel, waarvan de diameter ongeveer 22 m bedraagt. Later zal er bij de kerk een vierkante beton nen toren worden gebouwd, die echter geheel los van het gebouw komt te staan. De heer Daan Wildschut heeft voor deze kerk speciale „glas-in-beton". ramen ontworpen. Ds H. A. de Geus overleden Te De Bilt is gisteravond op 71-jarige leeftijd ds H. A. de Geus overleden, em- predikant der Ned, Herv. Gemeente aldaar, voordien, van 1910 tot 1950, predikant achtereenvolgens te Wilnis, Wezep, Veenendaal, Waddinxveen, Hui zen en sinds 1931 te De Bilt. Behalve in zijn ambtswerk heeft hg zich ook voor de Anti-Revolu-tionnalre Partij ver dienstelijk gemaakt. Ds S. Wagenaar overleden In de leeftijd van 53 jaar is te Zwager veen ds S. Wagenaar overleden, predi kant der Geref. Kerk aldaar, vroeger, sinds 1931, predikant te Reitsum. daarna te Arum en sinds 1949 te Zwagerveen. De kerkeraad der Geref. Gemeente te Utreoht heeft zijn predikant, ds J. v. d. Berg, voor de tijd van drie maanden in zijn ambt geschorst, wegens het geven van opspraak. H. M. KONINGIN JULIANA heeft gis teren bejaarden uit Zoetermeer ontvan gen. Een van de gasten had voor H.K.H. prinses Marijke een prentenboek meegebracht. Bij afwijking van een behoorlijk verzorgde aangifte, zal de Inspecteur mededeling doen van de toegepaste correcties, zulks te beginnen met de definitieve aanslag IB 1952 en VB 1953 HET WETSONTWERP HOGER ONDERWIJS Adres van universiteit van Amsterdam aan de Staten-Generaal De senaat der universiteit van Am sterdam heeft aan de Eerste en Tweede Kamer een adres over het wetsontwerp van wet tot reorganisatie van het hoger onderwijs gezonden. Adr. had in een vroeger stadium en naar aanleiding van het voor-ontwerp in een uitvoerig advies aan curatoren der universiteit reeds zgn bezwaren tegen dit voorontwerp neer gelegd, en herinnert nu eraan, dat die bezwaren zowel voorschriften voor de universiteiten in het algemeen als voor schriften betreffende alle openbare uni versiteiten betroffen, en t-en slotte be palingen, die in het bijzonder voor de universiteit van Amsterdam gelden. De inhoud van dit advies, aldus adr., is in hoofdtrekken in een aan deze be windsman uitgebracht advies van het gemeentebestuur van Amsterdam ook aan de minister van Onderwijs ter ken nis gebracht, die de memorie van toe lichting bij het thans aanhangige wets ontwerp heeft ondertekend. Adr. had zich voorgesteld, met even tuele uitingen zijnerzijds naar aanleiding van het thans aanhangige wetsontwerp te wachten totdaat het voorlopig verslag der vaste commissie voor het Onderwijs van de Tweede Kamer en de naar aan leiding daarvan te verwachten memorie van antwoord met een ev. nota van wij zigingen zouden zijn verschenen Nu ech ter de senaten der rijksuniversiteiten te Leiden en te Utrecht hun mening over twee de positie van alle openbare uni versiteiten rakende voorzieningen in het ontwerp aan de Kamers hebben kenbaar gemaakt, acht adr, liet wenselijk, zich voorbehoudend later nog op andere pun ten uit het wetsontwerp terug te komen, ook zijn oordeel over deze voorzieningen ter kennis te brengen. Deze voorzienin gen betreffen die, welke onder 1 en 2 van belde genoemde adressen zgn be handeld, t.w. de materie van het wets ontwerp en de Hoge Academische Raad Adr. deelt ten volle de bezwaren, die de Leldse en Utrechtse senaten tegen de regelingen op belde punten, zoals die In het wetsontwerp zijn opgenomen, hebben ingebracht en veroorlooft zich dan ook de Kamers te verzoeken aan de tegen deze regelingen ingebrachte be zwaren ernstige aandacht te schenken PROF. DR J. SCHOUTEN Prof. dr J. Schouten heeft gisteren van de gemeenteraad van Amsterdam eervol emeritaat verkregen onder dankbetuiging voor zijn diensten als fcultengewoon hoogleraar ln dc diffe- tentiaal-meetkunde. Gouden jubileum van Ned. Chemische Vereniging Rede van minister Cals en koninklijke onderscheidingen Op de herdenkingsbijeenkomst van de jubilerende Ned. Chemische Vereni ging te Schéveningen heeft gisteren ook de minister van Onderwijs het woord ge voerd. De minister zeide o.m., dat de Ver eniging sinds 1903 een leidende plaats heeft in genomen; met de opkomst der vele specialismen in de chemische weten schap vormden zich ln haar midden sec ties, waarbij het tot ontwikkelingkomen van de grenswetenschappen tussen de chemie en de physica en tussen de chemie en de biologie de Vereniging een nauwe samenwerking zocht met de ver enigingen van academici, die op het ge bied van die aanverwante wetenschap oen werkzaam waren. Van grote waarde zijn ook de practlsche resultaten van haar activiteiten, zowel op het gebied van dc organisatie der wetenschap als op het terrein van de chemische oplei dingen, en verder voor de behartiging van de maatschappelijke belangen van' haar leden. De minister deelde daarop mede, dat H. M. de Koningin aan de Vereniging bet praedicaat „koninklijke" had verleend, en haar secretaris, dr T. van der Linden die zijn functie sinds 1936 bekleedt, tot officier in de Orde van Oranje-Nassau had benoemd. De verdere Nederlandse sprekers warep de heren prof. dr A. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling Natuurkunde van de Kon. Ned. Academie van Weten schappen. J. W, Zwartsenbevg, vertegen van de negentien chemische kringen en de heer C. M. Buschmann. vertegen woordiger van de Ned. Chemische In dustrie waarna de vertegenwoordigers van zeventien buitenlandse zusterver enigingen hun gelukwensen aanboden. De heer Zwartsenberg bad namens de genoemde kringen de iubilerende Ver eniging een Perzisch tafelkleed geschon ken en de heer C. M. Buschmann voor de Ver. voor de Ned. Chemische In dustrie een gecalllgrafeerde oorkonde, waarin op rijm geestige wHze de samen werking tussen de chemici en de in dustrie werd beschreven. Tijdens de bijeenkomst werden voorts nog een aantal erelid-diploma's uitge reikt. EXAMEN ENGELS M.O. Amsterdam. Gesl. voor A de da.moe A. H. van Halderen en A. Z, M. Muller en de heren W, L. Basten, Ch. C, Gront.- houd, L. .H. Lubberdink, A, F. M. Noyons, E. F. A, Dijsselbloem en J. J. Witseneer. EX. M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN Amsterdam, Gesl. vooi' A de heren J va.n ingen, B. J. ten Hoopen, J. W. Jeurgêns. H Mooijberg, M. A. v. d, Hout, A. B. Keretjens, J. A. v. d. Hout en J. v. d. Rooy. EINDEX. KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART Amsterdam. (Kweeksch. voor de Zeevaart). Gesl. voor BS: E. Boil, J. Bom- hoff, E. J„ Broeder, G. J, Enzerlnlc, F. M', Hendriks, H, J. Hers, L. W. J. Houttuin, E. Hubregtsen,. A. Huisman, G. J. Kentin, W. xJ. J. Keus, C, C. Korevaar, J. Kreima, P. G. van Krieken, J. C. Kruiten, J. H. Deern reis, J. J. de Meester, F. A. H. Nus- selein, Th, Ottcn, C. van Rooyen, C. Schmidt, P. L. de Vlieger, J. P. Wessel, W. Willemse, G. J. Al'kema, P. J. Barthel, A, J. Beers, D. van den Booren, J, A. Broekman, H. van Dalen, D. van Duuren, H. T. Feenstra, D. Fopma, H. J. Geel, Th, H&hlen, G. Hendrikse, A, J. Langeler, J. J, M. Lasschuit, H. G. van der Linden. H. Scholten, J. M. Sibbing, C. J. Weasels, U. B, Witterland, O. H. J. Dyxhoorn, R. Groot, H. Hèineken, T, de Jong, J. E. van Mastrigt, B. de Nijs, R. J. Piso. J. de Pruis, J. Th. Rosdorff, G. R. A. Schornagel, H. A. Sehuitemaker, J. C. Verheijden, H. C. G. Alberts, W. H. Baardman. F. L. Bertens, A. de Boer, D. van de Bunt, D. van Duyn, Th. J, M, Franssen, M. de Groot, J. Had- ders, E. G. W. Kalthofen, H. J. Krijnen, R. J. M. Mesters, G. J. L, Möllers, J. van der Plas, G. A. Prlnsze en E. Schmöle. Voor AS: F. A. Belderbos, P. P. Koot, J. Asyee, W. N, Bessem, J. D. van Bokkum, B. Camminga, T. van den Dool, N. J. A. Graafland, J. Klijn, N, C. van der Leeuw, H. J. Poeienjee, P. H. Slis. A G. Terluin, J O. E, Visser on L. A. van Waardenburg, (Van onze belastingmedewerker) Met de resolutie van 23 Juni 1953 nr. 204 heeft de minister van Financiën een steen des aanstoots opgeruimd, waar voor vele belastingplichtigen, doch voor- al vele accountants en belastingconsu lenten hem erkentelijk zullen zijn. Het werd n.l in de practijk als een grote l'eemte gevoeld, dat de inspec teurs zo vaak van ook zorgvuldig op gestelde aangiften afweken, hetgeen pas bleek uit een veelal aanzienlijk ho gere aanslag dan die, waarop de belas tingplichtige had gerekend. In de prac tijk kwam het voor, dat een inspecteur, die van een aangifte meende te moeten afwijken, daarvan tevoren schriftelijk of telefonisch de betrokkene in kennis stel de, Doch dit was een gewaardeerde en onverplichte service". Het belang van de inspecteur was hiermede trouwens ook gediend, want in meer dan één ge val kon men zich b\j de verhoging zon der meer neerleggen. B.v. een bonafide belastingplichtige had op ultimo 1949 honorarium tegoed van een door hem geschreven boek. Het be drag werd in 1950 ontvangen en in dat jaar als inkomen opgegeven. Fiscaal- technisch behoorde hét bedrag tot het inkomen van 1949, omdat het op 31 De cember „vorderbaar en inbaar" was ge worden. Wal zou nu zijn gebeurd, als de in specteur deze mededeling achterwege had gelaten? De betrokkene zou een be zwaarschrift hebben ingediend. Dit bete kent extra werk voor de Inspectie en voor de belastingplichtige, dat nu werd voorkomen. Hierboven zeiden wij, dat de medede ling van de inspecteur „service" was. Helemaal juist is dit niet, want volgens de algemene instructie is de inspecteur Verplicht, indien door voorafgaand over leg een bezwaarschrift kan worden voor komen, met de belastingplichtige in over leg te treden. Maar in het algemeen, kwam daarvan in de practijlc niets te recht. Dit was de steen des aanstoots. De minister heeft nu besloten in de. algemene instructie het voorschrift op te nemen, dat bij afwijking van een be hoorlijk verzorgde aangifte aan de be lastingplichtige steeds mededeling moet worden gedaan van de toegepaste cor- x'ecties. Voor dat doel is een formulier vastgesteld, da.t in duplo wordt uitge schreven. Het ene exemplaar wordt te gelijk met het aanslagbiljet aan de be lastingplichtige toegezonden en het an dere wordt bij de aangifte in de legger opgeborgen. Voorgeschreven is verder, dat de inspecteur op dit biljet een be knopte, maar duidelijke motivering van de afwijking moet geven op zodanige wijze naar de resolutie nogal laconiek en niet zonder gevoel voor humor op- mex'kt dat ook een ander dan hijzelf kan nagaan op welke wijze het inkomen en of vermogen is berekend. Een andex-e instructie luidt, dat als een inspecteur verwacht, dat een onder houd of een schriftelijke mededeling de belastingplichtige (of, naar wij aanne men, hoewel dit niet expressis verbis in de x'esolutie staat, zijn gemachtigde) kan doen inzien, dat en in hoeverre een aanslag met afwijking van de aangifte moet worden vastgesteld, hij de aangever beknopt en duidelijk moet inlichten en hem in de gelegenheid stellen, zich met de afwijking accoord te verklaren. Een verbetering van de aangifte wordt als dan niet vereist - maar een bezwaar procedure wordt ermee voorkomen! Gaat de belastingplichtige met de wij ziging dat is dus verhoging niet accoord, dan moet de inspecteur, inge val een behoorlijk verzorgde aangifte was ingediend, het bovenbedoelde foi*- mulier aan de belastingplichtige toezen den. Het moet de volgende specificaties bevatten: 1. het zuivere inkomen, resp. vermogen, volgens de aangifte; 2. de toe gepaste correctie(s 3. het gecorrigeer de inkomen, resp. vei-mogen. Wij juichen deze resolutie, die voor het eerst van toepassing zal zijn op de (definitieve) aanslagen Inkomstenbelas ting - 1952 en Vermogensbelastinig - 1953 va.n harte toe, hoewel wij betwijfelen, of •dë inspecteurs er even verrukt van zul len zgn. Maar inderdaad verwachten wij van deze resolutie een beperking van veelal overbodig werk. Het formulier hebben wij nog niet onder de ogen gehad. Maar wij nemen aan, dat het de naam van de behandelende inspecteur zal bevatten, iets wat wij mede een groot voordeel achten. Immers, in de practijk blijkt het uitzoeken van de competente inspecteur veelal een tijdrovend wex'k. In sommige gevallen zelfs een onbegonnen werk, tot dat bij tijd cn wijle uit de oproep tot een bespreking de identiteit van de des betreffende autoriteit blijkt. Eon wens tot slot Zou het loffelijke initiatief van Finan ciën zich een volgende keer wellicht kun nen richten op een andex*e gx'ief van de De belastingplichtige is gehouden aan een bezwaartermgn van twee- en een beroepstermijn van één maand. Maar de behandeling van de klacht is aan geen termijn gebonden. Ook op dit gebied zou, nu de grote achterstand bij de belastingdienst tot het vei-leden behoort, de contxibuabele wel enige „vastigheid" kunnen worden toe gekend. DE YANDERSTENG WORDT VERKOCHT Comité zet arbeid voort (Van een onzer verslaggevers) fJET Algemeen Nederlands Comité „Onze Marine", de eigenaar van 't cóntactvaartuig Vander Steng heeft besloten dit vaartuig te verkopen. Nadat sinds 19 door dit schip een intensieve propaganda gemaakt was voor de marine, de koopvaardij en de binnenvaart, dus alles wat varend Nederland betreft, is er voor dit schip eigenlijk geen emplooi meer in onze wateren. Nederlands-Indonesische transferbesprekingen Voornamelijk slechts een formaliteit (Van onze correspondent) Djakarta, 24 Juli Thans meldt Antara over de nieuwe transferregeling, dat de Indonesische regering het voornemen heeft de beper king van de deviezenui-tgaven te zoeken in de gekwalificeerde transfer, waarbij dus de soort en de aard van de betrok ken bedrijven bepalend zouden zijn voor het al dan niet toestaan van transfer, De economische nuttigheid zou daarbij als maatstaf dienen. Bovendien zou de zogenaamde sociale transfer, die dient tot voorziening van Deze maakt 1 kg uranium gelijk waardig aan 2,6 millioen kg steenkool DE merkwaardige berich ten, uit de Verenigde Staten afkomstig, dat een uranium-reactor in staat zou zijn meer radio actieve materie te produ ceren dan hg zelf ver bruikt. kunnen thans iets nader worden gepreciseerd. Het natuurlijke uranium bevat twee soorten van dit metaal. De ene is het sta biele uranium 238 en het andere het splijtbare ura nium 235. Het eerste heeft ln elk atoom een kern, die 238 maal zo zwaar ls als die van een atoom water stof. Bij het tweede is die verhouding als 235 1- Er is uit de atoomkern Iets verdwenen (in verge lijking met die van het zwaardere) waardoor die lichtere atoomkern tegelijk Instabiel wordt en zich kan splitsen, onder het uitzen den van radio-actieve stra- .len. Heeft een stuk uranium van deze soort voldoende grootte, dan kan de split sing zo stormachtig ver lopen, dat men de beruchte explosie krijgt. Wordt uranium 235 ont leed, dan zendt het bij split sing eveneens neutronen uit, waarvan enkele de splitsing veroorzaken van scheldene atoomkernen van U 235, WANNEER men nu zorgt, dat de andere neutronen kernen van U 238 kunnen treffen, be staat de kans. dat deze het neutron in hun kern vast houden en daardoor over gaan tot kernen van pluto nium, dat net zo splitsbaar is als U 235. Gelukkig wor den bij de splitsing van U 235 voldoende neutronen gevormd, om veel meer plu tonium te maken, dan er voor de uitzending van het benodigde aantal neutronen aan uranium 235 nodig was. Terwijl het uranium, zo als het ruw bereid ls, slechts 0.7 aan splitsbaar U 235 bevat, ls deze geringe hoe veelheid thans in staat de belangrijke rest van het De betekenis van de nieu we uitvinding is voor de Sc heie mensheid ontzaglijk groot. Ze vermenigvuldigt de hoeveelheid uranium op aarde feitelijk met onge veer 100. Tot nu toe was elk kg uranium gelijkwaardig aan 18.200 kg steenkool Men kan nu echter zorgen door die ..fok-reactor" TECHNISCHE SNUFJES niet splitèbare uranium te transfox-meren tot pluto nium. HOE alles precies in zijn werk gaat en welke materialen worden ge bruikt om de verlangde hoeveelheid neutronen te dirigeren naar nog onver anderd U 238, wordt na tuurlijk niet meegedeeld. Vermoedelijk wordt het me taal zirconium gebruikt, daar dit zelf al zeer weinig - neutronen opslorpt. dat elk kg uranium gelijk waardig ls (als energie leverancier) met 2.600.000 kg steenkool. Tegen de tijd, dat dus de schaarste aan steenkool en petroleum een werkelijk critiek wereldprobleem zou worden, is deze uitvinding beslist van onschatbare waarde voor het voort bestaan van de menselijke beschaving, die meer en meer berust op energie uit „dode" stof. GESCHIL OM FOOIEN LEIDDE TOT STAKING Gistex-en is een conflict uitgebroken bij de rederg van rondvaartbootjes, de firma P. Kooy, aan het Rokin te Am sterdam. Vroeger was het de gewoonte, dat de schippers de passagiers het een en ander mededeelden over wat men te zien kreeg, maar thans zijn er op alle rondvaartboten gidsen aangesteld, die voor de bezoldiging van hun diensten uitsluitend op de fooi zijn aangewezen. Hoewel de directie van de rederg zeer terughoudend is ten aanzien van de oor zaak van het conflict zouden de fooien (de gidsen ontvangen iets uit de hand van de passagiers, de schippers gewoon lijk niet meer) aanleiding zijn geweest, dat Zaterdag een schipper weigerde met een der gidsen te varen en de boot ver liet. Hij werd daarna ontslagen, Vijl' andere schippers zijn Woensdag in sta king gegaan, uit protest tegen dit ont slag. Het bedx-ijf werd ook vandaag nog nor maal gaande gehouden. speciale behoeften van employe's va« de buitenlandse maatschappijen aan ern stige beschouwing worden onderworpen. Antara. meldt verder, dat Indonesië en Nederland ieder een commissie voor de bestudering van het transfer-vraagstuk zouden instellen, De zegsman van Antara zeide, dat het, overleg met Nederland „voornamelijk een formaliteit" was. Het zou echter ooi: kunnen dienen om van nuttige denkbeelden, die men van Nederlandse zijde zou opperen, gebruik te maken. De Indonesische commissie is nog niet samengesteld. Antara meldt verder, dat de Nederlandse commissie reeds in ge dachte zou zijn samengesteld. Dit is echter onjuist. Israëlische gezant over Hollandse Schouwburg Plan is redelijk, logisch en practisch In een uiteenzetting van het Israëlische gezantschap in Den Haag over de kwes tie van de Hollandse Schouwburg te Amsterdam wox-dt o.a. gezegd, dat de gezant zijn brief heeft geschreven mei slechts één oogmerk: de eenheid onder de Joden in Amsterdam te handhaven en een splitsing te voorkohien, hoewel be kend was dat het plan slechts tegenstand ondervond van een kleine minderheid met verschillende jnotieven, In deze brief heeft de gezant verklaard er ten volle van overtuigd te zijn, dat het plan rede lijk, logisch en practisch is en op gener lei wgze de gevoelens en herinneringen van de Joodse bevolking van Amsterdam geweld aan doet. Het emigratiebestuur heeft mr J. A, U. M. van Grevenstein met ingang van .1 Juli 1953 benoemd tot directeur van de Nederlandse Emigx-atiedienst, e Te Groningen heeft vanmiddag een brand gewoed in het scheikundig labo ratorium van ir Pannenborg en Doorn bosch aan de Emmasingc] 22. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een flesje met aether vlam heeft gevat. Een laborante liep brandwonden ann beide armen op. Geplaatste of ongeplaatste brieven worden niet teruggegeven. Op ano nieme stukken of brieven zonder duidelijke handtekening wordt geen acht geslagen. De redactie behoudt het recht de inhoud te verkorten of samen ie vatten op een wijze, die naar haar mening het stuk voor plaatsing ge schikt maakt, zonder dat de bedoeling wordt gewijzigd. Falende richtingaanwijzers UW bericht over het ernstig ver keersongeval op de Haagse weg bij Sassenheim, waarbij twee zeer zwaar gewonden te betreuren zijn, geven mij aanleiding tot enige opmer kingen, te meer daar ik dit ongeluk van zeer nabij meemaakte. Een oranje gekleurde vracht-auto speelde in het drama een rol. Deze oranje-gekleurde auto bezat natuurlijk rode of oranje richtingaanwijzers, die echter niet het minste effect hebben, omdat zij geen contrast vormen met de carosserie van de wagen. Bg het voornemen tot passeren ziet men bij oranje en rood gekleurde wa- gens meestal te laat, welke manoeuvre de chauffeur in dc zin heeft. Automo bilisten, die achter postauto's rijden weten hiervan mee te praten. Wanneer er één onderdeel van de gammele ver- keerswetgeving rammelt, dan ls het wel die van de richting-aanwijzing. Men ..moet" richtingaanwijzers heb ben, maar men „hoeft" ze niet te ge bruiken om nog maar te zwijgen van de mislukking, 'die men met liet mooie woord „cllgnoteurs" aanduidt. Wanneer de zon in zulk een door zichtig glazen bolletje schijnt is het onmogelijk om te zien welke plannen de automobilist met zijn wagen heeft. Zoals in de aanvang gezegd speelt- de kleur van de auto een belangrijke rol bij de duidelijkheid van de richting aanwijzers en het ware te wensen, dat er voorschriften kwamen, die het ge bruik van rode- of oranje-wagens ver boden. Het zou interessant zijn de me ning over dit onderwerp van andere automobilisten te vernemen, mstolvee-n. G, M. VAN WAGTENDONK Een wegpiraat EEN paar maanden geleden werd ik door een andere auto aangereden. Gelukkig kwam ik met de schrik vrij. Toen ik deze automobilist echter wiide verhinderen de plaat te poetsen, ontzag hij zich niet vol gas te geven en recht op mij in te rijden. Ik kon nau welijks mijn 'leven redden. Getuigen waren evenals ik zelf hevig verontwaar digd over deze wegpiraat. De kanton rechter .veroordeelde hem tot een boete van 35. Over zijn poging om mij te overrijden, werd verder niet gerept, al hoewel een en a.ndei' wel in het proces verbaal werd opgenomen. Ik wondde mij tot' de Officier van Justitie, die mij mede deelde „...dat geen termen aanwezig zijn voor verdere vervolging van...".. Er worden zovele, mooie Stuipjes ge schreven over veilig verkeer, maar als de wegpiraten niet hard worden aan gepakt, zal het steeds erger worden. Ik kan xne echter herinneren, dat een enigs zins overeenkomstig geval zieh nog niet zo lang- geleden voordeed, toen een dok ter op een politic-agent inreed. Daar werd toen nogal wat ophef over ge maakt. Maar ja. ik ben maar een gewone burger en geen ambtenaar in functie! N. Parkeren op grachten HET parkeren op de Amsterdamse grachten heeft elk jaar vele -drenke lingen (auto's en mensen) ten ge volge. Door de afdekzexk op de wal- miiren 20 cm hoger te plaatsen, ver krijgt men meer ruimte voor het par keren en voor passagede auto kan met de wielen tegen de rand worden gezet. De kleine opstaande rand langs het water zal een gevoel van veiligheid geven aan alle parkeerders. De kosten van het wijzigen van de walmuren zul len niet bijzonder hoog zijn en in ieder geval billijker dan het verlies aan men senlevens en materialen. Natuurlijk zul len onze grachten wel iets inboeten van haar schoonheid, maar als onze voor- vaderen die wal-muren destijds van een verhoogde zerk -hadden voorzien, was iedereen daaxmee verzoend. G. 1DEEDS geruime tijd is by Publieke Werken in onderzoek in hoeverre men door een verhoging van de afdek- steen als door de geachte inzender be doeld ongelukken langs de grachten kan voorkomen. Het probleem van de kosten is één zijde van het probleem, dat van het uitzicht uit de rondvaart boten een andere, (Red.) Telefoon-tarieven MET de uiteenzetting- van uw abonné te Doox'werth betreffende de onge lijkheid van de telefoontarieven in verhouding tot de geografische afstan den ben ik 't-volkomen eens. Om hierin een verbetering te brengen zouden de gemeentebesturen en de Kamers van Koophandel hand in hand moeten samen werken. In de grote en uitgestrekte plattelandsgemeenten zijn de bureaux (gemeentehuis, gemeentelijke diensten, politie en de Rijksambtenaren) in het grootste dorp gevestigd. Degenen, die op geruime afstand daarvan wonen woi'den extra belast door de tarieven van onze PTT. Doorwcrth. ANDERE ABONNé Late bezorging van de post NAAR aanleiding van het artikeltje „Late Post" onder de Keizerskroon in uw blad van 9 Juli j.l., kan ik u berichten, dat ik op enkele honderden meters afstand van het hoofdpostkan toor te Ede woon. Toch hebben wij op Maandag en Dinsdag de ochtendpost eerst om circa 9.30 uur in de bus. Op Woensdag en Donderdag om circa 10.30 uur en op Vrijdag en Zaterdag zelfs eerst om 12 uur. Nu de post- tarieven zijn verhoogd zou misschien ook de P.T.T.-service in deze kunnen worden opgevoerd. INWONER VAN EDE Het Frederiksplein MET belangstelling heb ik kennis ge nomen van het ingezonden stuk, getekend door R„ waarin plannen worden ontvouwd voor een groot han dels- en industriecentrum op het terrein van het voormalige Paleis voor Volks vlijt Een zeer gezond denkbeeld, dunkt mij. Het enige bezwaar, dat ik te berde kan brengen, is, dat er geen plaats zou overblijven voor een opera-gebouw op het Frederiksplein Het handels- en in dustriecentrum zou men zich op een andere plaats kunnen denken, de opera niet. Zjj zou het Frederiksplein tot een tegenhanger van het Leidseplein kunnen oromoveren. waartussen zich, als een 'overigens ook weer niet al te brede) boulevard, de Weteringschans uitstrekt. Nu de plantsoenen van het Frederiks plein des avonds verlicht zijn, de fon tein in de illuminatie deelt, kost het niet al te veel fantasie om zich het Frede riksplein, mèt een opera als magneet voor veel levendig vertier, als wel haast het mooiste plein van de stad te denken. KLAVER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3