EUCj Wi In de KASJBA van TANGER CEn ten slotte... Als Markerwaard droog valt Belangrijke impulsen voor Groninger bedrijfsleven MUIDEN LIET ZIJN HISTORIE VOORBIJTREKKEN ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 24 JULI 1953 Hoornsc Hop blijft in elk geval open (Van een correspondent) VOORUITZIENDE geesten in Hoorn houden zich al jarenlang ln gedach ten bezig inet de wyze waarop Hoorn het beste aan de toeikomstige polder, die de stad van het open water zal scheiden, kan worden aangesloten. Evenals dat jn Medemblik het geval was, zijn er ook in - Hoorn mensen die zich optimistisohe voorstellingen maken van de rol welke de stad voor de polderbe woners kan gaan vervullen. In Medem blik Is dat op een grote ontgoocheling uitgelopen. Voor Hoorn kunnen de kaar ten echter wel anders liggen. Een al te krachtige omknelling door de polder heeft bestrijders gevonden in de minnaars van het Hoornse stads- sch'oon, die als uitgangspunt namen dat in leder geval het Hoornse Hop onaan getast moet blijven. Er zijn nog andere vraagstukken, als een vaarwater langs de kust van Drechterland of wel een te graven kanaal binnendoor tussen Hoorn en Broekerhaven, en voorts de mogelijk heid van een scheepvaartverbinding Zuidwaarts, bij voorbeeld door een vaar water langs de kust naar Edam. De open waterstroken langs de vroegere kusten worden algemeen als noodzake lijk beschouwd, sinds het in Friesland is voorgekomen dat boerderijen binnen dijks gingen verzakken en moesten wor den herbouwd. Het kanaal binnendoor in plaats van buitenom wordt nog steeds als een moge lijkheid beschouwd. De boeren van Drechterland ©n zij die op de bres staan voor het landsöhapssdhoon in West- FriesVxnd, voelen echter niet veel voor dit kanaal door Drechterland, maar mis- schierl is het een rol toegedacht bij de industrialisatie van Oostelijk West-Fries land, dat tot ontwikkelingsgebied is verklaard. Vast staat ook de plaats waar Markerwaard bij Hoorn zal aansluiten. Dit is ten Oosten van de stad, waar het ontworpen provinciale wegvak Nadorst Hoornhuis de zeedijk bereikt. In het verlengde van dit wegvak za.l een dijk, aan welks Westelijke zijde dus het Hoornse Hop blijft, de Markerwaard bin nenleiden. Gunstige ligging ten opzichte uan Noord-West-Europa (Van onze Groningse correspondent) In het zojuist verschenen jaarver slag- over 1952 van de Noordelijke Economisch-Technologische Organisatie (N.E.T.O.) te Groningen wordt er de aandacht op gevestigd, dat in 1952 ln stad en provincie drie gebeurtenissen ziin aan te wijzen, die elk voor zich alg een impuls zijn te beschouwen en die tezamen een resultaat opleveren, waarvan de gevolgen pas na geruime tijd duidelijk waarneembaar zullen worden. In chronologische volgorde waren deze drie gebeurtenissenDe opening van het industriepark ln het N.O. van de stad Groningen; de inbedrijfneming van de electrische spoorwegverbinding; de ontdekking van de bijkans onuit puttelijke zoutkorst bij Winschoten. De totale impuls, die hiermede Is gegeven, zal waarschijnlijk de ontwik keling van het Groninger bedrijfsleven beïnvloeden op een wijze, die op het moment nog niet ls te overzien. Voor het eerst sinds lange tijd heb ben zich dan ook nieuwe industriële bedrijven, als filialen van grote con cerns, ln dit gewest gevestigd en dit •voorbeeld kan, zoals reeds vele malen is gebleken, aanstekelijk werken. Het grote project voor Winschoten houdt de mogelijkheid in, dat er ir, deze provincie een chemische basis industrie zal worden gevestigd zelf weer aanleiding kan geven tot ta.l van andere bedrijven. In het verslagjaar is bij be zoeken van hoge ambtenaren en groot industriëlen en b\j andere gelegen heden steeds de nadruk gelegd op de gunstige ligging va.n stad en provin cie, gezien in het verband van Noord west Europa, van welke ligging bij de opzet van het soda-project reeds dank baar gebruik is gemaakt. Men moet Groningen niet zien als uithoek van Nederland doch als centrum van een jroot gebied, dat zich uitstrekt van de Waddenkust bij Harlingen tot aan de Wezer bij Bremen. Verondersteld mag worden, dat in de komende jaren de hetrckkingen met het aangrenzende West-Dultsland zul len worden verstevigd, waarmee de bovenbedoelde centrumpositie ln bete kenis zal toenemen. INBRAKEN TE GRONINGEN In de nacht van Woensdag op Donder dag zijn te Groningen twee inbraken ge pleegd. Bij Bulks Viswinkel aan het Zui- derdiep hoek Pelterstraat zijn de daders binnengekomen door verbreking van een kelderdeur aan de zijde van de Pelster- straat. Door de kelder kon men in de winkel komen. Uit een kasregister, het welk niet was afgesloten, is ongeveer 400 ontvreemd. Voorts is ingebroken bij dé Noord-Nederlandse Zakkenhandel aan het Eemskanaa.1. De daders zijn hier binnengekomen door een openstaand val raam. Uit een brandkast, welke vermoe delijk niet op slot is geweest, is plm. 900 ontvreemd, benevens een aantal ziekenfondscoupons. MUIDEN, de duizendjarige, heeft zich in feestgewaad gestoken. De smalle, pittoreske straatjes ziin versierd met talloze vlaggetjes. De oude huisjes hebben zich getooid met bogen van groen en bloemen. De kade langs de Vecht, het Muiderslot en de kerk baden 's avonds in een verrukkelijk licht. In de nieuwe jachthaven liggen de gepavoi- seerde scheepjes in een bonte mengeling van kleuren. De tallozen, die gistermiddag de stra ten en kaden van het stadje bevolkten, hebben zich kunnen vermeien in de aan blik van een historische optocht. Men aanschouwde niet minder dan twaalf episoden uit het verleden. Daar waren allereerst de oudste bewoners van Mui den, de Friezen; daar reed Keizer Otto I, die in 953 Muiden stadsrechten schonk; graaf Floris V van Holland, die in de nabijheid van de stad een zo roem loos einde vond; Hertog Albrecht van Beieren terwijl hij aan de burgemeester het wapen van Muiden overhandigt; en dan de zeemeermin, door Muider vissers gevangen en weer vrijgelaten. Zij sprak de woorden: Muden zal Muden bliven; Muden zal niet becliven. Men zag Kare! •an Egmond en de Graaf van Sonoy, aanvoerder der Staatse troepen in de tachtigjarige oorlog; de Muiderkring, waarvan Hooft het middelpunt vormde Vervolgens het rampjaar 1672 en de Pruisische bezetting in 1787; de viering van de vrijheid, die de Franse troepen het land in 1795 brachten, met de vrij- heldskroon. Dan komt men dichter bij huis met de beruchte Muider tol. die door de onver moeide actie van Floris Vos in 1929 is opgeheven. Men zag een povere imitatie van de alom befaamde en gevreesde Gooie tram, die jarenlang het Gooi on veilig maakte. Hongerwinter en bevrij ding trokken aan het oog voorbij. En ten slotte dan het heden; de Stede maagd van Muiden, wakend voor de zelfstandigheid, voorafgegaan door de vroede vaderen der stad; gehuld in de sombere kledij van hun ambtgenoten ln de 17e eeuw. Muiden zal Muiden blijven" was bier overtuigend het devies. Stadsmanege te Utrecht Voordracht tot opheffing aangehouden (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteravond langdurig gespi-oken over de plannen de oude Stadsmanege op te heffen. Het college had met dit voorstel blijkbaar het paard van Troje ingehaald, want de wethouder kreeg het zwaar te verduren. Bovendien had de rector- magnificus van de rijksuniversiteit, prof. V. J. Koningsberger, gisteren de raads leden een adres doen toekomen, waarin hü een dringend beroep deed op de raad het voorstel tot opheffing van de manege niet aan te nemen. De Utrechtse univer siteit, zo schreef hij, staat bekend als de rij-academie. Door opheffing van cle manege zal liet niet meer mogelijk zijn voor de studenten om in de stad de Ai- sport te beoefenen. Besloten werd de voordracht aan te houden. De fabricagecommissie uit de raad zal eens een kijkje gaan nemen in de oude stalling. Voorts heeft de gemeenteraad besloten regelingen met de Nederlandse Spoor wegen aan te gaan in verband met het tot stand brengen van een spoorweg aansluiting met het industrie-terrein Lage Weide. Utrecht krijgt een com missie van bijstand voor economische zaken, die cle naam za.1 dragen Econo mische Commissie. Deze commissie zal B. en W. bijstaan in het beheer van enige belangrijke taken van de ge- meentehuishouding, o.a. de industrial! satiepolitiek. De raad voteerde 4000 als garantie voor de te houden, vee- en paardendagen in Septembei' ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van cle veemarkt, en er werd ten slotte een be langrijk crediet verstrekt voor de aan schaffing van dertig autobussen ter uit breiding van het gemeentelijke wagen park. Op 1 Augustus zal de heer Th. Hetem zijn veertig-jarig jubileum bij de N.Z.H.V.M. vieren. Die dag woidt de jubilaris gehuldigd in restau rant Brinkman te Haarlem. De heer Hetem bekleedt de functie van chef van de vervoerdienst. Ingez. mod.-advertentie) Meneer Hulot met vacantie De beste film van het festival te Cannes, dat ls „Meneer Hulot met vacantic", waarvan Jacques Tati de maker en hoofdrolspeler is. Wat Tatl in deze film aan dwaze invallen en humoristische milieu tekeningen ten beste geeft Is vaak verbijsterend van fantasie en vin dingrijkheid. Zo schrijft „De Groene Amsterdam mer" over de fiilm „Meneer Hulot met vacantie", die deze weck in CINEAC-DAMRAK en PLAZA wordt vertoond. Blaricum betaalt 6521 aan Bussum (Van onze correspondent) In cle vergadering van cle gemeente rad van Blaricum deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten uitspraak hebben gedaan inzake de verdeling van de ore- diteurenposten over de jaren 19401950 en Blaricum aan de gemeente Bussum bedrag van 6521 zal hebben te be talen. Er was reeds een bedrag van 6550 gereserveerd, zodat de betaling geen wijziging in de begroting zal ver oorzaken. Bij het wederom aan cle orde stellen van een voorstel tot het treffen van ningen op het ijsbaanterrein er kende de voorzitter, dat het college van B. en W. het voorstel pas had ingediend nadat de werkzaamheden waren uitge voerd. Het object was echter aan tijd ge bonden. Daarom was het college over het formele bezwaar, dat de raad zijn fiat nog niet had verleend, heengestapt. Het voorstel werd thans aangenomen met alleen de stem van mevrouw Stibbe (v.v.dfj tegen. Bij een voorstel tot het verlenen van 3100 voor de aanschaffing van leermid delen en meubilair voor de openbare school vroeg mevrouw Onos, waar cle vele nieuwe leerlingen zullen worden ge huisvest. De voorzitter deelde mede, cla.t het handwerklokaal als leslokaal zal worden gebruikt, hetgeen mevrouw Onos niet juist vond. De voorzitter zegde toe, dat onderzocht zal worden, of de bouw van een leslokaal noodzakelijk is. Daar voor zal moeten blijken, of de toeloop van nieuwe leerlingen, een tijdelijk ka rakter draagt. De raad ging vervolgens met het voorstel accoord. De raad verenigde zich eveneens met het voorstel tot uitbreiding van cle riole ring tot vier wegen. Mevrouw Onos wees op de Provinciale Commissie voor Werk gelegenheid, die in dergelijke gevallen subsidie verleent. Daar het hier een be drag van ƒ40.000 betreft zou spreekster genoemde commissie willen inschakelen. De voorzitter wees er op, dat het hier een vervolgstuk betrof van reeds ondei'- handen werken. De werkzaamheden zou den stagneren indien eerst contact met genoemde commissie moet worden ge zocht. De heer Van Gils drong aan op openbare aanbesteding, doch de voorzit ter meende, dat het in het belang der, gemeente is wanneer liet werk aan de aannemer wordt gegund, die ook dé overige rioleringswerkzaa.mheden uit voert Ten slotte sprak de voorzitter scheidswoord tot de raadsleden, die in September niet meer in de raad terug keren. Terwijl de politie dregt Gistermiddag was een 11-jarige jongen die aan de Slaperdijk te Haarlem woont, in de Jan Gijzenvaart gaan spelevaren met een eigengemaakt scheepje. Gister avond om elf uur was hij nog niet thuis, en omdat om vier uur die middag ln het Noorder sportpark een fiets was ge vonden die van de vermiste jongen af komstig was, begon de politie cle nabij gelegen vijver In het Noorder sportpark af te dreggen. Zonder resultaat overigens. Vannacht om kwart over twaalf is de kleine varensgast ten slotte komen opdagen. Hij had niet eerder thuis durven komen, omdat h ijzijn fiets kwijt was... palet at»TI Lente, zomer en herfst, cle perio- den waarin Arti zijn' tentoon stellingen houdt, hebben weinig invloed op de sfeer van de exposities. Welis waar'zijn er thans geen winterland schappen, maar blijdschap om zon, kleur en groei is er weinig te vinden. Er zijn verschillende' bloemstillevens, doch ook deze hebben het maar al te bekende aspect. Plet ruikt ietwat naar bloem- winkels en ateliers in plaats van naar tuinen en velden. Het levendige van bloemen komt het best tot uiting in een vrij poëtisch getint doekje van Mool- huizen en in een paar werken van me vrouw Balbian Verster. De bloemen va.n Filarski zijn het meest artistiek en tonen vooral zijn kleurverrukking. De overige exposanten, reeds sinds jaren leden van Arti, geven de voor hen ge bruikelijke onderwerpen. Hulsbergen, die wel eens modern deed, keert terug naar een minutieuze werkwijze, hetgeen echter de kunstwaarde weinig ten goe de komt. Een der beste werken van de tentoonstelling is een grote tekening van Amp Smit, die meermalen blijk geeft iemand scherp en goed te observeren. Hij werkt in grote plans en in dit por tret van een zittende geestelijke komt ook iets geestigs te voorschijn. Het is Smit uitstekend gelukt levendigheid in een rustige houding te suggereren. H. v. G. De tentoonstelling duurt tot 2 Aug. ONDANKS cle bezwaren en waarschuwingen van Olie, ruk te Uil dc ene deur na de andere open, om te zien of de hertog zich in een van de vertrekken bevond. „We krijgen nog de grootste last!" zei Olie. „Houd er mee op, Uil!" „Laat mij, Olie Kapoen!" zei Uil verstoord. „Trouwens, ik heb het al gevonden. In deze zaal bevindt zich degene, die ik zocht. Ik zal het woord tot hem richten en denk er om, dat je me niet in de rede valt! Zoals je wel weet, ben ik ge wend zaken als deze _o.p de .juiste,wijze te behandelen! Volg Aanvulling hoogovengas voor Velsen-Noord De gemeenteraad van Velsen heeft bij de vaststelling van de begroting 1953 een bedrag uitgetrokken voor de bouw van een propaan-luchtinstallatie op het terrein van het gasbedrijf te IJmuiden. Deze installatie dient om het hoogoven- gas met een propaan-luchtmengsel aan te vullen gedurende de perioden voornamelijk de wintermaanden waarin het gasverbruik plotseling sterk stijgt. De installatie te IJmuiden zal alleen het gas voor het zuidelijke deel der ge meente Velsen kunnen mengen. Ook het noordelijke deel der gemeente onder vindt cle hiervoor geschetste bezwaren, zodat B. en W. tha ns een crediet vragen van ongeveer 60.000 voor de bouw van een soortgelijke installs,tie aan de Noordkant van het Noordzeekanaal. Nieuw pleidooi voor behoud van Beeckesteyn De Koninklijke Nederlandse Oudheid kundige Bond heeft bij het gemeente bestuur van Velsen een verzoek inge diend om huize Beec-kestijn niet te slo pen. Reeds eerder werd èen soortgelijk verzoek gedaan door de bond Heem schut, waarop toen afwijzend werd be schikt. - Op 27 September zal ds A. M. Boeyinga vijfentwintig jaar gerefor meerd predikant te Haarlem zijn. In het voorjaar van 1954 zal ds Boeyinga voorts veertig jaar het predikambt bediend hebben. Een jubileumcomité zal de pre dikant op 27 September een cadeau aan bieden. De secretaris van dit comité is de heer W. Geuzenbroelc, straat 88, Haarlem. De Naardense roei- en zeilver ging zal, naar aanleiding van het duizendjarig bestaan van Muiden Zater dagavond een tocht naar de stad maken. Het vertrek is op 8 uur bepaald. OLLE KAPOEN EN DE FLADDERSCHRIK Olie dacht er het zijne van, want hij kende Uil langer dan vandaag. Ze stapten de zaal binnen en zagen hertog Smaek van Leckerbec- op de rustbank liggen. „Wij gi'oeten u!" riep Uil, toen hij de zaal doorschreed. „Mijn naam is Uil en ik ben de kleinzoon van Uil van Uilenbalc, die u zich wellicht her innert. Hij toefde enige jaren in één van cle torens van uw kasteel. Ahum... ik ben zo vrij om het woord tot u te richten, daar ik een zéér belangrijke..." De hertog had enige tijd verbaasd gekeken en geluisterd, maar intussen werd hij zó woedend, dat hij zich bijna in een grote caramel verslikte. „EUuit!" riep hy met een mond-vol. „Waddoejehiel? Weg! Bludale aben!" AMSTERDAM KAMER UITGEBRAND In de afgelopen nacht heeft een kort- itondige brand gewoed op de tweede verdieping van een pand aan de Von Zesenstraat. De achterkamer brandde geheel uit. De brandweer kon het vuur met één straal op de waterleiding blus sen. De bewoners waren met vacantie; ook de bewoners van de derde verdie ping waren niet aanwezig. De oorzaak van het vuur kon nog niet worden vast gesteld. Tuindersvlet overvaren In het Westelijk Marktkanaal werd een tuindersvlet overvaren door een inotersohip. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de pieren P en Q van cle centrale markt. De tuindersvlet, een vaartuig met motor, zonk vrijwel on middellijk. De lS-jarige opvarende werd door de 'schipper van het andere vaartuig op het droge gebracht. Hij had geen letsel bekomen. De vlet was beladen met groenten, die voor een deel verloren gingn, voor en ander deel echter konden worden opgevist. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Oude vrouw verdronken Vanochtend vroeg ls uit het water van de Brouwersgracht het lijk opge haald van een 74-jarige vrouw, die door onbekende oorzaak te water is geraakt. Duitse Dienst te Amsterdam Men verzoekt ons te berichten, dat er Zondagavond in de N. Zijds-kapel te Amsterdam der Ned. Herv. Gemeente te half acht een godsdienstoefening in liet Duits zal worden gehouden, onder leiding van ds P. Kaefzke uit Den I-Iaag. Empire State II, het opleidingsschip van een Amerikaanse zeevaartschool, dat een bezoek van een week aan Am sterdam bracht, is vanmorgen vroeg uit Bordeaux vertrok? ONDER DE KEIZERSKROON een nieuwe röntgen-appara.tuur aan bieden, maar hoe belangrijk en nodig deze ook was, een nieuwe röntgen apparatuur is niet het enige dat Hoog Laren nodig heeft. Daar is onder an dere de recreatiezaal, die absoluut moet worden verbouwd, omdat zij te klein is en als recreatiezaal, toch ew zeer belangrijk onderdeel voor e»» sanotorium, lang niet meer voldoe*, Plet comité wil nu ook trachtóSi fondsen voor deze verbouwing bijeen te krijgen en zal daartoe Zaterdag 1 Augustus in Amsterdam een straat- collecte houden. Collectanten kunnen zich bij de Amsterdamse. Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose aan melden, Nieuwe Achtergracht 100, te Amsterdam. FILMS Alhai (Ingez. med.-advertentie) Odóia( *AuUó Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van leder „Rangec]e" 1 *t)e vetsnaaeitiuz van fl Dagelijks feuilleton door KAY ROCHE FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: R. Slertsema en A. M. van Es, Haarlem: R, Backer Dirks en B. M. Jettinghoff-Elvy, Rotterdam: S. A. Koole en M. Schellekens, Rijswijk; M Gompes en B. Casseres, Amsterdam. Bevallen: Van BoetzelaerVan Swaay, d, 's-Gravenhage; Hamm—De Wildé, z., Idem; CroneVan Buchem, z, Dordrecht; Van SteveninekCramer, d, Nw.Zeeland; Van LeerVan der Wee, d, Maasbree. Overleden: A. J. J. de Koek Verkoren, 72 j. 's-Gravenhage; J. W. Bakker SchutJulius, idem; A. Govers. m, 80 j, Den Helder; N, C. van Vlaar- dingen—Van Eijk, 73 j. Gouda: M. Smith, m, 3'. j, Haarlem; C. A. Bak kerPlooyer, 85 j, Zaandam; A. Doo- renbosOddens. 70 j, Nieuw Beijerland; J. J. Vlemmings, m, 63 j, Eindhoven; E N. Klokkers, m, 47 j, Amsterdam. DAAR zat Claudia alleen met Miles, die veel aandacht schonk aan het stoppen van zijn pijp; zij begreep dat, als er binnen het volgende half uur iets zou worden gezegd, dat alleen mo gelijk was door middel van een onver hoedse aanval. Daarom merkte ze ge moedelijk op; „Joanna, heeft me verteld dat je je net hebt verlóófd, Miles. Dat is erg onverwacht, is het niet? Dat hacl je me wel eens mogen vertellen." De rook kwam zeiter in zijn verkeerde keelgat en ze keek er met belangstelling- naar hoe hij zat te proesten kuchen. ..Eileen? O ja! Ja, zie je, ik had jou niet. zo vaak meer ontmoet de laatste tijd en eigenlijk viel er niet zo veel te schrijven tot een paar dagen geleden. Ik eh ik wist niet hoe ze over me dacht, zie je lot ik een telegram van haar kreeg om een paar dagen te komen logeren. Ik had net nogal van haar te pakken gekregen, maar er waren altijd zoveel anderen maar deze keer. toen ik da,a.r kwam, was er helemaal niemand anders, ik was de enige gast en toen dacht ilc dat ik het er maar eens op wagen moest haar te vragen en ze zei ja en zo staan de zaken nu! Ik zou het je natuurlijk wel hebben geschre ven, maar Joanna vertelde me dat je toch hier zou ko: en," Claudia bleef zwijgen alsof ze een en al belangstelling was; in zekere zin voel de ze zich opgelucht: Miles wist niets van het werkelijke doel van haar bezoek. Die allergiftigste pijl had het Noodlot niet afgeschoten en niemand dan alleen zijzelf en misschien Joanna wist dal Mile-: haar had laten zitten, Miles, vol nu van zijn eigen roman, kwam wat meer los en de een of andere beschikking van de voorzienigheid gaf hem de enige woorden in de mond, die voor Claudia een waardig verdwynen- van-het-toneel mogelijk maakten. Mis schien geloofde hij er zelf wel in. „Jy hebt me feitelijk laten zitten, weet ie nou, ik bedoel dat je me eigenlijk te verstaan hebt gegeven dat je wel van me af wou. is dat niet zo? Een tijd lang ben ik daar nogal kapot, van ge weest, maar toen heb ik Eileen leren kennen en zij scheen me van het eerste ogenblik af te mogen, als je snapt wat ik bedoel en ze is een schat en ze ziet er allerliefst uit en ineens.had ik in de gaten dat ik smóór op haar was, maar omdat jij me zo koeltjes behandeld had dacht ik: ik zal maar kalm-aan doen. Toen stuurde Eileen, die lieverd, me een telegram of ik komen wou en toen ik merkte, dat er niemand anders was uit genodigd, nou, toen had ilc houvast en toen heb ik het er meteen maar uit gegooid." „Ilc begrijp het nou, het doet me reusachtig veel plezier voor je, Miles, en ik hoop van harte dat je héél ge lukkig zult worden. Ik vind dat' zij maai boft." Milès slaagde erin een uitdrukking, op zijn gezicht te voorschijn te roepen die scheen aan te duiden: „Nóu, zo is het nou ook weer niet," en tegelijk straalde hij: „Jij zou haar zeker aardig vinden, Claudia, ze is een engel. I hoop werkelijk, dat je ons net als vroe ger zult blijven bezoeken zo vaak je er zin in hebt." Claudia maakte een opzettelijk-vaag geluid: het volgende moment zou hij haar gaan vragen of zij een zuster voor hem wou zijn en dan zou ze hem iets naar zijn hoofd hebben gegooid. Gelukkig kwamen Joanna en Rodney op tijd terug; Rodney, met een gezicht, als èen martelaar, liep demonstratief te rillen. Joanna beweerde dat hij aan een stuk door had gerild, geniest en ge kucht, zonder ook maar enige moeite te doen zich te beheersen totzij wel toe had moeten geven en vroeg met hem was weggegaan. „Wat kan je nou anders verwachten," vroeg Rodney, „als ilc daar op de vlie gende tocht zit? Ik had je toch gezegd dat ik een gemene verkoudheid had en het zou me niet verbazen als je me nu een longontsteking op mijn lijf had gejaagd." Het gesprek onder vier ogen was voor bij. Wanneer Claudia er later aan terug dacht, vond ze d'at ze er allebei genadig waren afgekomen. De rest van haar bezoek verliep rus tig. Tegen het eind ervan gebood éfe eer- lykheid haar toe te geven dat ze. alles bij elkaar, blij was met de keer die de gebeurt eriiss&n genomen hadden; ze mocht Miles graag, maar was blij dat ze niet met hem door hel leven behoefde te gaan. Haar natuurlijke opgewektheid keerde terug en ze dacht aan haar komende verblijf in Tanger vol belangstelling en opwinding; het was nu geen vlucht meer Tor wat er was gebeurd. Zij hoorde van de B.O.A.C. dat er om streeks het midden van de volgende maand plaats voor haar zou zijn; welis waar zou ze in het buitenland weinig overhouden voor inkopen, maar daarin moest: ze dan maar berusten, of ex- iets op zien te vinden; dat hing helemaal af van de omstandigheden die ze daar zou aantreffen, Hoofdzaak was dat ze er eens helemaal uit kwam, dat ze af leiding had vóór ze een baan aannam hoe volkomen die verandering zou zijn, wist ze toen nog niet! Op de dag voor haar vertrek sprak ze met Joanna over James Monteith, Zij zaten samen in het 'n beetje uitge woonde, geriefelijke kamertje waar' ze liever verbleven dan in de zitkamer of de bibliotheek en Joanna ging tot de aanval over. „Zie je James Monteith nog wan neer je in Londen bant, Claudia? Weet je. dat is nou geloof ilc de enige man die ilc ooit ontmoet heb waarvan je kunt zeggen, dat hy elegant ls zonder ook maar iets belachelijks." Claudia trok een wenkbrauw op en Joanna vervolgde: „Ik moet zeggen dat ik verrukt ben van zyn perfecte manieren en wat meer is, jij hoorde er óók verrukt van te zijn, schat, je zult 't zelden zo zien!" „Ik denk wel dat Ilc hem eens zal opbellen", Claudia sprak opzettelijk luchtig. Ze vermoedde dat Joanna nu James in de meest flatteuze tinten' zóu jaan afschilderen en de situatie ver maakte haar nogal. „Tommy Burroughs heeft me ver teld, dat hij prachtige vooruitzichten heeft hij zegt dat zijn kijk op de dingen allesbehalve conventioneel is, al zijn z'n manieren dan ook ouder wets." „Ja, lieverd. James is heel Intelli gent en héél charmant!" „Je bent werkelijk erg vervelend, Claudia. Al te kieskeurige vrouwen blijven doorgaans zitten! Miles had te weinig Initiatief. James Is te tk veronderstel dat je hem te uitgestreken zou noemen en aan de volgende zal weer Iets anders mankeren, denk lk!" Claudia glimlachte. Joanna wond ?r nu geen doekjes meer om; ze kon zich nooit lang inhouden. ,Tob jy maar niet, hoor kind, ik iets heerlijk-stoers oppikken, iets heel ongekends en wat zal je dan li. jc sas zyn wanneer je zeggen kunt: „Die arme Claudia, dat was nou zo'n bijzonder meisje en je moet je haar eens zien!" James pleegt alle vrouwen ln cellofaan te verpakken, maar voor zover ik weet, blijven ze dat!" Joanna trok !n gezicht van iemand, die beter weet. ,,I k kreeg de indruk, dat bij wel degelijk iets voor je voelde en dat dacht Rodnèy ook, voor zover dat dan iets te betekenen heeft! Maar nu in ernst, Claudia, hij zou een heel aantrekkelijke echtgenoot zijn, iemand die altijd klaar staat om. je te beschutten tegen alle moeilijkheden," Daar moest Claudia om lachen. „Ik kan me voorstellen, dat je je dan voelt als in een veren bed, maar dat lijkt me niet erg opwindend!" „Opwindend! Wie verlangt er nou 'n opwindend huwelijk? Neem.jij dat nou. maar van mij aan, lieverd, als je een man leunt vinden, die op zichzelf past, dan is dat al 'n hole prestatie, maar als je er een op de kop tikt, die óók nog voor jou kan zorgen, dan heb je iets buitengewoons en als hij er zo goed uitziet als James Monteith op de koop toe, clan is dat 'n wonder!" „Als ik naar jou luister, wordt 'n huwelijk iets zeer verleidelijks! Nee kind, James Monteith is niets voor vrouwen als ilc; hij trouwt met 'n uit gestreken, innig-beschaafde, of 'n heel chique buitenlandse met voorti'effeljjke connecties, of met een heel goed-opge- voecle maar minder chique Engelse, d e echte parels draagt bij haar tailleurs. Dan gaan ze samen in een mooie toren van cellofaan wonen en als die maar even lekt, hebben ze 't land." „Ik ben het er niet mee eens, James is niet gek en „Liefje, wat voor zin heeft 't er ver der over te praten! Ik geef niets om James en hij niets om. mij!" Het afscheid van hen en van Miles was een opluchting voor haar; nu was een streep gezet onder de hele episode. Later, als zij terugkwam uit Tanger en Miles met z'n vlam getrouwd was, kon zy weer eens bij Joanna gaan logeren en van haar onbaatzuchtige vriend schap genieten zoals vanouds. Maar van het huis, van Laceys, mogst zij voor goed afscheid nemen, dat wist ze. (Wordt vervolgd STADSCENTRUM [tg .1 Het is voor een vreemdeling als limit hij bij een hem volslagen onbe- kende stad komt nu eenmaal moeilijk het centrum van de stad te vinden, vooral als er dan ook nog, zoals bij Amsterdam, geen of onvol doenden centrum-iichtingpaaltjes aan de rand van en in de sta,cl staan. Het gemeentebestuur van Amsterdam wil hier verbetering in brengen en be- raamt in samenwerking met de A.N.W.B. plannen om alsnog cle A.N.W.B.-palen en richtingwijzers naar het centrum van de stacl bevestigen. GEVAARLIJK AMSTERDAM HBHl Het aantal verkeersongevallen Bi ln Amsterdam stijgt ondanks alle voorzorgen, aanwyzlngen en waarschuwingen onrustbarend. Alleen in Juni van dit jaar al deden zich in Amsterdam 1283 ongevallen voor. De verlceersthermometei' voor de eerste helft van dit jaar steeg hierdoor tot 6865, waarmee zij 13% hoger stond da,n verleden jaar op dezelfde datum, toen zij 6076 ongevallen aan wees. Het aantal ernstige ongevallen in het eerste halfjaar van 1953 over trof bovendien dat in dezelfde periode m 1952 met 8% (S24 tegen 763). In Juni 1953 werden 389 personen slachtoffer van het verkeer; 118 hier- an werden gedood of ernstig ge wond, dat is 30.3%. Voor Juni 1952 bedroeg dit aantal slechts 78 of 21.9%. van 'het totaal aantal slacht offers. Het aantal gedoden en ernstig gewonden was in Juni ruim 50% 'hoger dan in 1952. In het eerste halfjaar van 1953 ten slotte werden 1886 (tegen 1613 het vorig jaar) personen min of meer ernstig gewond; hiervan werden 538 (het vorig jaar 470) gedood of ernstig gewond, oftewel 28.5% (29,1% In 1952) va.n het totaal aantal slacht offers, aldus het Bureau van Stati stiek der Gemeente Amsterdam. VACANTIE-VERKËER pm Het Veilig Verkeersblad voor Mm Nederland, dat door het Verbond MS/ voor Veilig Verkeer te Utrecht wordt uitgegeven, waarschuwt in haar dezer dagen verschenen vacan- tienummer tegen het belangrijk druk kere verkeer in cle zomermaanden. Een zo groot mogelijke voorzichtigheid juist in deze maanden is geboden, niet alleen om het grotere aantal fietsers en automobilisten die ziich overdag op de weg bevinden, maar ook omdat in deze tyd zoveel mensen die zelf niet over een auto beschikken en maar zel den achter het stuur zitten, in hun vacantie een wagen huren en gaan rijden. Ook. de verhuur van bromfietsen stijgt enorm en tal van mensen die slechts zo af en toe eens een fietstocht maken halen nu bovendien bijna dage lijks hun fiets te voorschijn. Nog afge zien daarvan Icomen er bezoekers uit kleinere gemeenten maa/r do stad. al is Vlug, veilig en voordelig, a.l,Apollo: Heidi, a.l.Astoria: Bureau zedenpolitie, 18 j.Bio: Always in my heart, a.l.Capitol: Captain Kidd, a.l.; Ceintuur: A. en C. In Alaska, a.l.; Cineao Damrak: Meneer Hulot met vacantie, a.l.; Cineac Reg. Bree: Tekenfilm, film met Laurel en I-Iardy, actual.; City: Maske in B'laiu, a.l.; Corso: Te.mbo, 14 j,Cul tural Een koningin wordt: gekroond, a.l.; Desmet: Het kind dar zonde, 18 j.Edi son: Pat en Mike, a.l.Flora: Sousa de marsenkoning, a.l.; Hallen: Held zonder geld, a.l,; Hollandia: Macao, 18 j.Krite- i-ion: Komedie om geld, 14 j.; De Liefde: De smoikkelpHnses, al Luxor: Captain Kidd, a.l.; National: Op naar Broadway, a.l-; Nöggerath: Melody time, a.l.; Odeon: Verboden verhouding, 18 j.Olympla: Jungle J'im en de skeletmannen, 14 j. Passage: Radarpatrouille, 14 j.Plaza: Meneer Hulot met vacantie, a.l.; Rex: Een circus vluchtte, 14 j.Rialto: Sou_a de marserkoning, a.l.; Roxy: Het huis der verloren vrouwen, 18 j-Royal: Ro binson Crusoë en Co.,, a.l.: Van Swinden: De drie piraten, 14 j.; Tuschinski: De terugkeer van Don Camillo, a.1.Uitkijk: De 13e getuige. 14 j.; Victoria: Robin Hood, a.l.; West-End: De schrik van de 2e compagnie, a.l. het maar voor één dag, om er eens uit te zijn. Velen zullen dus gedurende hun verblijf in andere steden met ingewik kelde en voor hen onbekende verkeers situaties worden geconfronteerd. Een ieder moet er daarom, is de aan maning van het Veikeersblad, een eer in stellen een g'oed weggebruiker te zijn, opdat de toch al zo precaire ver keersveiligheid zoveel mogelijk wordt bevorderd. „Houdt u stipt aan de ver keersregels, let op hot verkeer om u heen en weest liever iets te voorzichtig' dan ook maar een ietsje driest wie waagt, kan alles verliezen" is een van de vacantie-Mps van het Verkeersblad. HOOG LAREN Ijjraa Zaterdag 26 September za.1 IHl Hoo§ Laren, het Amsterdamse New»1' sanatorium voor lijders aan longtuberculose, zijn vijftigjarig bestaan vieren, Er zijn in dit sanato rium, da.t destijds het derde was dat werd opgericht en dat een belangrijke rol heeft gespeeld, en speelt, bij de turberculosebestrijding in Amsterdam en Noord-Holland, 75% der patiën ten is steeds uit Amsterdam en on middellijke omgeving afkomstig enkele vernieuwingen dringend nodig. Een comité van oud-patienten, onder leiding van de heer J. J. H. Schoma- kers, zal op de dag van het jubileum UITGAAN Centraal Theater: Elke avond 8 uur, revue Hoera wij leven nog, met Henrietta Davids en Lou Bandy; Theater Carré: Elke dag om 2 en 8 uur Variété show; Hypokriterion; Elke avond 8 uur optre den van Utrechts studentencabaret met Daar krijgt u last mee; Kleine Komedie: Dagelijks um 8 uur ln Pyarna; Leldse- piein Theater: 'Engelen zonder vleügel; Nieuwe de la Mar Theater: Dagel'Uks 8 uur Kleinkunst Ensemble Arabesque met Vanouds Adam en Eva; Stadsschouw burg: Dagelijks 8.3.5 uur in bet Nationaal dansgezelschap va.n Pakistan; Oude Kerk: morgen om 8 uur orgelconcert door Piet van Egmond. ONLANGS citeerden wy uit het orgaan va.n Werkspoor een over- peinzing over: „Wat is een jongen?" Een lezer, die een doch tertje heeft, sluit op deze ontboeze ming aan met een brief, waarboven, hij schrijft; „Wat Is een meisje?" Kleine meisjes zijn het mooiste ge schenk dat een mens kan ontvangen. Zij worden geboren met een beetje engelenglorie en ofschoon deze glorie weieens heel erg ijl wordt, %ljjft er toch altijd genoeg over om je hart in te palmen, zélfs wanneer ze in de modder zitten, of hartstochtelijke tra nen schreien, of op straat lopen te paraderen in moeders beste kleren.'. Een klein meisje kan dikwijls braver (óf stouter) zijn dan .wie ook in de wereld. Zy kan rondspringen en er. zulke leuke geluidjes bij maken, die. je zenuwen opvreten, Maar juist als je je mond daarover wilt opendoen, staat z ii daar, deemoedig, met die speciale blik in liaar ogen. Een meisje is de onschuld die in de modder speelt, schoonheid die op haar kop staat, moederschap die een pop aan een voet voorttrekt. „Meisjes zijn verkrijgbaar in 5 kleu ren; zwart, wit, rood. geel of bruin. Moeder Natuur slaagt er altijd ln, jouw geliefde kleur uit te zoeken als je je bestelling plaatst. Zij bewijzen het tegendeel van de Wet van Vraag en Aanbod er zijn millioenen kleine meisjes, maar elk is zo kostbaar als een robijn. God leent van vele schep selen om een klein meisje te maken. Hij gebruikt het lied van een vogel, de schreeuw van een varken, de styf- koppigheid van een ezel, de sprongen van een aapje, de vlugheid va.n. een sprinkhaan, de nieuwsgierigheid van. een kat, de snelheid van een gazelle, de sluwheid van een vos, het zachte van een jong poesje en als kroon op het werk voegt Hij er de geheimzin nige geest van een vrouw aan toe. ,,Ee.n klein meisje houdt van nieuwe schoenen, feestjurken, eerste-klas lawaaimakers, het buurmeisje, noppen, voor-de-gek-houderij. danslessen, ijs, keukens, kleurboeken, make-un, kén nen water, op visite gaan, theepar tijtjes en een bepaald soort jongen. Zij geeft niet veel om bezoekers of jongens in het algemeen, grote hon den, behulpzame handen, rechte stoe len, groente, sneeuwcostuums of ln de voortuin moeten blijven. „Zij is het rumoerigste als iij graag rustig over Iets zit te denken, het knapste als ze ie heeft uitge daagd, het drukste als ze naar bed moet en het rustigste als iii luist met haar vitaliteit wilt opscheppen, Ze kan het beste vleien wanneer ze je absoluut de ba,as wil zijn. Wie anders kan je méér verdriet bezorgen, vreugde, ergernis, tevredenheid, schaamte en oprecht geluk, dan deze combinatie van Eva Sa,lomé en Flo rence Nightingale Ze kan je huls, ie haar en ie waardigheid ruïneren, ie geld opmaken, ie tijd gebruiken en ie humeur on de proef stellen en. dan, juist als je geduld bijna op is, komt haar zonneschiin te voorschijn en heb je wéér verloren. Ja, zii kan een vervelend ding zijn, een lawaaie rig stuk ka.ttekwaad. ..Maar wanneer ten slotte je dro men ineenstorten en de wereld een chaos lijkt en wanneer je voelt dat er met ie wordt gespeeld, dan kan zij ie tot Koning maken door op ie knie te kruipen en te fluisteren; „Pappie, ik hou van joü het meest

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2