ALGEMEEN HANDELSBLAD Tweede Kamer aanvaardt EDG-verdrag met 75—11 stemmen Waterstaat won de slag bij Kruiningens veerhaven gÜkiiwö goimmt r WERKGEVERSBONDEN VERWERPEN GELEIDE LOONPOLITIEK Foster Dulles zendt Nederland gelukwens STANDPUNT VAN WERKNEMERSBONDEN HEDENMORGEN 8.44 UUR: Aangrijpend schouwspel op een stukje moddergrond op Zuid-Beveland Ui c 126e JAARGANG No. 41158 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 24 JEffil 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Nadere overeenkomsten ter uitvoering van dit verdrag zullen echter aan goedkeuring van Staten-Generaal worden onderworpen (Van onze Haagse redacteur) 's - G r a v e n li a g e, 24 J uli HET ontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap heeft gisteren in de Tweede Kamer ruimschoots de eindstreep gehaald. Met 75 tegen 11 stemmen (St. Gere formeerden, communisten, K.N.P. en de a.r. heer Gerhrandy) heeft de Tweede Kamer er haar fiat aan gegeven. Echter niet. dan nadat de regering nog een kleine nederlaag had geleden. Immers met 5431 stemmen (die van de P.v.d.A. en de Chr. Historischen) aanvaardde de Kamer het amendement van mej. Klompé (k.v.p.), dat mede de handtekeningen droeg van een aantal leden van de A.R. en de V.V.D. Dit amendement bracht een nieuw artikel in de wet (uiteraard niet in het verdrag), luidende: Voor zover ter uitvoering van dit verdrag nadere overeenkomsten mochten worden gesloten, zullen deze aan de goedkeuring van de Staten-Generaal worden onderworpen. Duidelijker dan mej. Klompé dit heeft gedaan, tekende de heer Kort hals (v.v.d.) de betekenis van dit nieuwe artikel: op dit ogenblik kan niet worden voorzien, welke zaken uit de E.D.G. kunnen voortkomen; die aangelegenheden kunnen van zeer ingrijpende aard zijn en bijvoor beeld op het persoonlijke leven betrekking hebben, aldus de heer Korthals, die evenmin als mej. Klompé het argument van de minister-president dr Drees kon aanvaarden, dat de parlementaire wetsprocedure noodwendig tot vertraging zou moeten leiden. Dr Drees geloofde niet, dat de grondwetten van de andere deelnemende landen een procedure vragen als door het amendement bedoeld. Op dit laatste punt liet de regering dus zelve twijfel over. Was deze twijfel dan ook al geen sterk middel om de voorstanders van het nieuwe artikel tot andere gedachten te brengen, evenmin kon het argument van de ver tragende werking op de meerderheid in de Kamer veel indruk maken. Het was een aardig gevonden debat-handigheid van de heer v. d. Goes van Naters (arb.) waar hij betoogde, dat het voorbehoud, dat mej. Klompé c.s. wenste te maken niet supra-nationaal was gedacht, maar daarmee werd evenmin afbreuk gedaan aan de opvatting van de voorstellers van het amendement, dat parlementaire conti-öle, waar mogelijk, toch wel de voorkeur verdient boven het stellen van een al te groot vertrouwen in de organen van de E.D.G., ook al behoort daartoe de Nederlandse ver tegenwoordiger in de Raad van Ministers, orgaan met tientallen bevoegd heden bekleed, welke Nederlandse minister verantwoording aan het Neder landse parlement verschuldigd is. NA de lange vergadering van Woens dag, welke tot diep in de nacht duurde, heeft de Kamer het ver drag toch nog in een betrekkelijk vlot tempo behandeld. Hieruit mag men zeker niet de conclusie trekken, dat de Kamer lichtvaardig tijdens de openbare behandeling te werk is gegaan. We merkten het al in onze vorige editie op: al wat met het E.D.G.-verdrag samenhing heeft zo'n grondige en uit voerige voorbereiding ondergaan, dat er in feite voor de openbare discussie niet veel nieuws overbleef! Bovendien waren de neuzen geteld. Men wist tevoren, dat de communisten zich teven goedkeuring van 't verdrag zouden verzetten en men kon zich alleen maar verbazen, dat dit verzet eigenlijk zo bijzonder tam is ge weest, al wond de heer Wagenaar zich dan ook erg op over de afwijking van de Grondwet, waarover het laatste woord natuurlijk nog niet is gespro ken. De regering heeft Immers zelf deze afwijking toegegeven! En evenzeer mocht men aannemen, dat ds Zandt en zijn fractie-genoot ir Van Dis, zich tegen het verdrag zouden kanten. De Weiter te overtuigen, maar hoewel de goedmoedige grapjes van de bewinds man door de K.N.P.-er konden worden gewaardeerd, veranderden die niets aan zijn standpunt. De grondige en uitvoerige voorberei ding van het wetsontwerp is onge twijfeld ook van invloed geweest op •het betoog van de regering, bij monde van de ministers Beyen, Staf, v. d. Kieft en Zijlstra. Eigenlijk konden ook zij nauwelijks meer nieuwe gezichtspunten naar voren brengen en het was ken merkend voor de gang van zaken, de overgrote meerderheid van Kamerleden, die de vorige dag aan de discussies hadden deelgenomen, van repliek afzag. Hierop maakten slechts de communisten en de heer Weiter een uitzondering, maar dat was van deze opposanten tegen het verdrag ook te verwachten. Opmerkelijk was, dat de minister president dr Drees zich er van ont- Westduitse hof stelt beslissing over E.D.G. uit Het Westduitse constitutionele hof te Karlsruhe zal in de eerste helft van October een uitspraak doen over' de grondwettigheid van de Duits-geallieerde verdragen, onder andere het E.D.G.- verdrag. 147 leden van de Bondsdag, voornamelijk socialisten, die de ver dragen in strijd met de grondwet achten, hadden de behandeling door het hof in de tweede helft van Augustus willen laten beginnen, dat wil dus zeggen vóór de verkiezingen van 6 September. Zoals bekend heeft president Heuss geweigerd de betrokken verdragen te tekenen voor het hof uitspraak heeft gedaan. Gereformeerden zijn nu eenmaal altijd huiverig als het op het aangaan van internationale verplichtingen aan komt. De afwijkende opvatting van prof. Gerbrandy (a.r.) was eveneens bekend en er bestond vóór de aanvang van het debat alleen enige onzekerheid over de houding van de twee leden van de K.N.P. Minister Beyen heeft zich voor al veel moeite gegeven om de heer hield het verdrag te verdedigen. Dr Drees kwam pas voor de micro foon, toen het amendement van mej. Klompé aan de orde was. De bezwa ren ingebracht tegen de afwijking van de Grondwet, liet de minister president door mr Beyen bestrijden, een ietwat eigenaardige gang van zaken, want op dit punt had men eerder liet optreden van prof. Beei verwacht, maar die was tijdens de behandeling van het verdrag afwezig. (Zie verder pag. ff, vijfde kolom.) Nieuwe geregelde dienst op Ierland (Van onze correspondent) Rotterdam, 24 Juli De firma Anthony Veder Co. te Rotterdam, hoofdagent der Emerald Line Ltd Dublin heeft met de aan komst van het Ierse m.s. Dalkey Coast de nieuwe lijndienst van de Ierse rederij officieel geopend. De schepen der Eme rald Line Ltd zullen een regelmatige dienst onderhouden van Hamburg, Ant werpen en Rotterdam rechtstreeks naar Dublin, Cork en Belfast. Deze nieuwe lijndienst zal een wekelijkse afvaart van Rotterdam af direct op Ierland bieden. Na 1 Januari 1954, behoudens uitsonderlijke omstandigheden, geen verdere medewerking aan algemene loonmaatregelen GOEDKEURING E.D.G.-VERDRAG Regeringskringen te Bonn voldaan De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Nederland gelukgewenst ter gelegenheid van de goedkeuring van het EDG- verdrag. In de verklaring wordt verder gezegd: Het besluit van het Nederlandse parle ment toont duidelijk dat, ondanks de on vermijdelijke hinderpalen en vertragingen de beweging naar Europese eenheid voortgang maakt. Ik ben er van over tuigd, dat eenheid voor onze Europese vrienden de beste waarborg is voor vrij heid en een durende vrede. Deze eenheid biedt hun voorts de beste gelegenheid om op economisch en sociaal gebied vooruil t'e komen. De staatslieden en het volk van Nederland kunnen er trots op zijn, dat zij de voorhoede van deze beweging vormen. Ook in regeringskringen te Bonn is het resultaat van de behandeling van het EDG-verdrag in de Tweede Kamer met bijzondere voldoening vernomen en toe gejuicht. Een woordvoerder der regering verklaarde, dat de ratificatie een bewijs vormt, dat de noodzaak van een militr*"" VERLEGGING ZWAARTEPUNT VAN DE OVERHEID NAAR HET BEDRIJFSLEVEN Wel medewerking aan compensatie huurverhoging DE besturen van bet Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Nederlandse Werkgevers, liet Katholiek verbond van Werkge ver svakvereni gingen en het Verhond van Prot.-Clir. Werkgevers in Neder land hebben een verklaring afgelegd, volgens welke zij na 1 Januari 1954. behoudens uitzonderlijke omstandigheden, aan algemene loonmaatregelen niet meer zullen meewerken. Zij wensen het zwaartepunt van de verant woordelijkheid voor de loonvorming te verleggen van de overheid naar het bedrijfsleven. De vier centrale werkgevershonden verklaren zich intussen bereid mede te werken aan loonmaatregelen van algemene strekking, ter compensatie van de tegen 1 Januari aangekondigde huurverhoging. 'N de verklaring van de werkgevers- verbonden wordt erop gewezen, dat de politiek van loonbeheersing, welke Nederland na de oorlog heeft gevolgd, haar verklaring vindt in de bijzondere omstandigheden, waaronder het land heeft verkeerd. Erkend wordt, dat dit beleid in belangrijke mate de nationale welvaart heeft gediend. Als gunstige gevolgen van het gevoerde beleid wor den met name genoemd: de handhaving van het loonpeil op zodanige hoogte, dat rekening is gehouden met een sociaal verantwoord minimum, gepaard gaande met een hoog peil van werkgelegenheid en bevordering van het evenwicht op de betalingsbalans- Gunstig worden voorts ook genoemd de- coördinatie van de loonverhoudingen in de bedrijfstak- samensmelting op deze basis steeds meer erkenning vindt. De woordvoerder sprak de vaste overtuiging uit, dat ook de overige partnerlanden het verdrag in de komende maanden zullen ratificeren. Van de zijde der sociaal-democratische partij, die zich scherp tegen het verdrag keert, werd Verklaard, dat de ratificatie kon worden verwacht, aangezien zij de logische voortzetting van de door Neder land gevolgde politiek betekent. Het be treft hier, zo zei een woordvoerder der S.P.D., een beslissing, waarin wij ons niet willen mengen, zoals wjj ook niet gaarne zien, dat anderen zich in onze binnenlandse politiek mengen. De socia listische woordvoerder zei niet te geloven dat het ook in alle andere deelnemende landen tot ratificatie van het verdrag zal komen. CNV. en K.A.B. handhaven eis van volledige compensatie huurverhoging en opheffing consumptiebeperking WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Manheim 4.54 0.11), Trier 1.79 (—0.16), Koblenz 3.21 (—0.19), Keulen 3.29 (—0.15), Ruhrort 5.55 (—0.03), Lobith 11.63 (+0.04), Nijmegen 9.41 0.04), Arnhem 9.39 (+0.07), Eefde 4,32 (+0.02), Deventer 3.27 (+0.01), Namen la Plante 1.46 (+0.08), Borgharen 39.65 0.07). Belfeld 10.76 (—0.20), Grave 4.74 0.04). (Van een onzer verslaggevers) Kruiningen, 24 Juli 7ANOCHTEND om veertien minuten over half negen is het laatste stroomgat van Zuid-Beveland, namelijk dat bij de Veerhaven van Krui ningen, gedicht. Een reusachtig caisson, uit Engeland afkomstig, heeft het gat, dat gisteren al aanzienlijk was verkleind door de plaatsing van het westelijke sluitcaisson, als een deur draaiend om een scharnier, gesloten. Duizenden hebben het aangrijpende schouwspel gadegeslagen, ook tal van Kruiningers, die samen waren gestroomd op het stukje moddergrond, een kleine kilometer afstand van het stroomgat. Op het werkterrein was ook de commissaris der Koningin in Zeeland, jlir A. F. C. de Casembroot, aan wezig. Toen de stoomfluiten begonnen te gillen en te bassen, ontblootte iedere man het hoofd. Even later werd het fluitconcert herhaald ten leken dat de laatste sleepboot de „deur" had losgelaten. Een nieuwe tijd is nu voor Kruiningen aangebroken, en het oude devies voor Zeeland daarmee gecontinueerdLuctor et emergo. DE nacht hebben wij als gasten van Rijkswaterstaat in een hotel te Goes doorgebracht, wakend er koffie drinkend om wakker te blijven, want heel in de vroegte begon de tocht naar het evenement van de dag: het dichten van het stroomgat bij de Veer haven van Kruiningen Toen een merel begon te fluiten op de in blauw morgen licht gehulde markt van de Bevelandse hoofdstad, begon de reis en ruim een kwartier later voeren wij dat is een groot gezelschap journalisten met een landingsvaartuig van een der bazalt- dammen van Hansweert de grijze Schelde op, en de eerste zonnestralen werpen een rossig licht op een enorme grijze rechthoekige gestalte, die als een kasteel uit de Schelde oprijst: de caisson, die straks bij dood water het laatste overstroomde gebied in Zuid- Beveland zal afgrendelen. De kolos is omgeven van sleepboten. Bovenop lopen mensen rondom een wapperende vlag. Ons landingsvaartuig koerst naar de Veerhaven, waar het water uit de Krui- nigerpolder ruig doorheen schuurt. Op de dijkhelling is een koffietent opge steld, er zijn rijen stoelen voor genodig den, die het historisch schouwspel van de eindstrijd, tussen mensenvernuft en watergeweld willen bijwonen. Tientallen, honderdtallen, nemen een gunstige uitkijkpost in op het wes telijk stuk dijk, in de stevige bries, die uit het Zuidwesten waait. En menigeen blijft een tijdlang staan kijken naar bet aangrijpende vergezicht óver het ver dronken land van Kruiningen De zon die van vuurrood nu fonkelgoud gewor den is, spiegelt zich duizendvoudig in de plassen en kreken tussen de modder plekken van wat eens een vruchtbare polder was en wat nu wel spoedig weer een bewoonbaar gebied zal worden, Heel ken en de bevordering van de arbeids- vrede. Tegenover de geschetste voordelen staan intussen bezwaren, waarvan de betekenis in toenemend^ mate wordt ge voeld. Deze zijn vooral gericht tegen het vergaande overheidsingrijpen, waardoor de verantwoordelijkheid voor de vast stelling van lonen en andere arbeids voorwaarden in overwegende mate be rust bij de overheid, in plaats van bij het bedrijfsleven. Deze situatie levert naar de mening van de centrale werk- ;eversverbonden zowel bezwaren van principiële als van practische aard op en zij kan alleen onder abnormale om standigheden worden aanvaard. Een be zwaar van practische aard tegen de wijze, waarop de loonpolitiek wordt uit gevoerd is met name, dat bij de inkom sten der werknemers niet steeds op vol doende wijze rekening kan worden ge houden met de differentiatie in de eco nomische resultaten in onderneming en bedrijfstak. De omstandigheden, welke aanleiding hebben gegeven tot de gevolgde politiek van loonbeheersing. hebben zich geleide lijk gewijzigd. Thans achten de vier cen trale werkgeversverbonden de ontwikke ling zover gevorderd, dat het tot nu toe gevoerde beleid moet worden herzien op zodanige wijze, dat met behoud van de bovengenoemde voordelen de be staande bezwaren worden ondervangen. De Centrale werkgeversverbonden menen, dat na 1 Januari 1954, be houdens uitzonderlijke omstandig heden, aan algemene loonmaatregelen niet meer kan worden medegewerkt. Zij wensen over te gaan naar een sys teem, waarbij de verantwoordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusverre ligt bij het bedrijfstaks- gewijze overleg, maar waarbij tevens het georganiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. Het loon ligt thans over het algemeen op een peil, dat in overeenstemming is zowel met het evenwicht op de arbeids markt, als met het evenwicht in de be talingsbalans. Redelijkerwijs mag wor den verwacht, dat hét verleggen van het zwaartepunt van de verantwoordelijk heid voor de loonvorming van de over heid naar het bedrijfsleven hierin geen verstoringen zal brengen. De algemene richtlijnen voor het loon niveau behoren te worden afgestemd op fundamentele economische factoren, zo als de stand van de betalingsbalans en van de werkgelegenheid. De gewenste differentiatie, als boven bedoeld, kan worden bereikt in het bedrijfstaks- gewrjze en ondernemingsgewijze langs privaat- of publiekrechtelijke weg ge voerde overleg, waarbij met name de werkgelegenheid een belangrijke rol zal dienen te spelen. Bij de vaststelling van de richt lijnen voor het loonniveau heeft de Sociaal-Economische Raad naar het oordeel van de centrale werkgevers verbonden een wezenlijke functie te vervullen.- Welke taak inzake de vast stelling en toepassing der richtlijnen toekomt aan de centrale organisaties van het bedrijfsleven, alsmede aan de Stichting van den Arbeid, en op welke wijze de handhaving van de gestelde richtlijnen het best kan worden ver zekerd, is voorwerp van nader onder zoek. Het overlaten van de loonvaststelling aan het bedrijfsleven ontslaat de over heid niet van de plicht om een zeker toezicht te oefenen op de loonvorming. Slechts onder bijzondere omstandig heden, waarbij met name wordt gedacht aan het geval, dat het georganiseerde bedrijfsleven er niet in zou slagen al gemene richtlijnen vast te stellen of de door het bedrijfsleven vastgestelde richtlijnen niet In overeenstemming zou den zijn met de doeleinden van de al- DE CONFERENTIE VAN BENELUX- MINISTERS is vanmorgen in de Treves- zaal op het Binnenhof iii Den Haag be gonnen. Op de foto zittend v.l.n.r.: de Belgische minister van Financiën Jans sen, de minister-president vcon Luxem burg Dupong, dr W. Drees, minister president van België Van Houtte, mi nister van Buitenlandse Zaken van Bel- Van Zeeland en minister Duns. Staand v.l.n.r.: de heer A. CaVmes, ad viseur van Economische Zaken van Lu xemburg, de Luxemburgse gezant te Brussel de heer L. Schans, minister J. Zijlstra, minister Mansholt, minister J. van de Kieft, de heer Duvieusart, minis ter van Economische Zaken van België, de Nederlandse ambassadeur te Brussel mr B. P. H. baron van Harinxma thoe Slooten en de Belgische amabassadeur in- Den Haag, de heer E. Graeffe. gemene economische politiek, mag dit leiden tot een directe invloed van de overheid op de loonvorming. De over heid dient daartoe te beschikken over de hiervoor nodige bevoegdheden. De vier centrale werkgeversver bonden zijn intussen bereid medewer king te verlenen aan loonmaatregelen van een algemene strekking, ter com pensatie van de door de regering tegen 1 Januari aangekondigde huur verhoging, voorzover deze verhoging niet door verlagingen van lasten wordt opgevangen. Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog resterende „verbruiksbeperking", welke voortvloeit uit de in Maart 1951 genomen regeringsmaatregelen, per 1 Januari voor de loon- en salaristrekken- den zal worden ongedaan gemaakt, staan de centrale werkgeversverbonden in beginsel niet afwijzend Deze vraag kan echter naar hun oordeel pas defini tief worden beantwoord, nadat de So ciaal-Economische Raa.d zich hierover zal hebben uitgesproken, in welk ver band met name de omvang van de to tale verzwaring van lasten voor het be drijfsleven van grote betekenis zal blij ken te zijn. JFAE verklaring van de vier centrale werkgeversbonden inzake beëin diging van de tot nu toe gevolgde politiek van loonbeheersing en de toelichting daarop, heeft de voor zitters van het C.N.V. en de K.A.B. aanleiding gegeven tot uiteenzet tingen van het standpunt der vak- SLUITING VAN DE DIJK BIJ KRUININGEN in de verte het silhouet van het dorp Kruiningen met kerk en molen, een boerderijruïne te midden van bomen. (Zie verder pag, 5, vijfde kolom.) verenigingen, die wij hieronder laten volgen. Desgevraagd verklaarde de voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert: Zoals bekend, staat ook de christelijke vakbeweging een vrijere loonvorming voor, in die zin dat de verantwoorde lijkheid voor de loonvorming méér dan tot dusver het geval was, komt te be rusten bij het bedrijfstakgewijze overleg. Het C.N.V. is echter bovendien van oordeel, dat de nodige coördinatie tussen het overleg in de bedrijfstakken ge handhaafd moet blijven, teneinde een terugval in de vooroorlogse disharmo nieën in loonpeil te voorkomen. Kan men zich in het algemeen met de werk geversopvatting over een vrijere loon vorming wel verenigen, geheel anders staat het met de laatste alinea van de verklaring der werkgeversbonden, waar in gehandeld wordt over de per 1 Januari te nemen maatregelen. Het C.N.V. is van oordeel, dat de huurverhoging volledig moet worden gecompenseerd en dat de verbruiks beperking dient te worden afgeschaft. Slechts indien uit een oogpunt van behoud der werkgelegenheid bezwa ren zouden rijzen tegen een bepaald percentage van loonsverhoging, zou bijvoorbeeld een tijdelijke matiging van deze loonsverhoging verdedig baar zijn. Het C.N.V. is echter van oordeel, dat in een zodanig geval de lasten door het gehele volk en niet alleen door de loon- en salaris- trekkenden dienen te worden ge dragen. Overigens is men in C.N.V-kring nog niet pessimistisch gestemd over de stand van het overleg. Hoewel men de uit latingen van werkgeverszijde niet in alle opzichten „gelukkig" noemt, acht men het geenszins uitgesloten, dat met de werkgeversbonden op behoorlijke basis overeenstemming zou kunnen worden bereikt. De voorzitter van de K.A.B.de heer Middelhuis, zeide: Vergelijkt men de inhoud van de verklaring der werkgeversbon den met andere uitlatingen van de laatste tijd, dan is het klaar, dat er in grote rekken een belangrijke meerderheid aanwezig is voor een vrijere loonpolitiek. Minder klaar echter is de situatie met betrekking tot de compensatie van de komende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking. Hierin zijn de werkgeversorganisaties aanmer kelijk vager, dan blijkbaar het geval is in het stuk van de gezamenlijke sociale organisaties. Duidelijk gezegd er klopt iets niet, aldus de heer Middelhuis. Blijkens het stuk van de katholieke sociale organisaties is er aan die kant overeenstemming over volledige com pensatie van de huurverhoging door een algemene loon- en salarisver hoging en is er eveneens overeen stemming over een algehele ophef fing van de consumptiebeperking. Op de totale hiervoor benodigde loons verhoging kan in mindering worden gebracht de verlaging van de kosten van levensonderhoud, die het gevolg zijn van de verlaging van de suiker accijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaffing van de omzetbelasting op schoeisel en huis brand. Dat is dus ook de mening van de katholieke werkgeversvereniging. In dien we echter hiernaast leggen de op deze materie betrekking hebbende pas sage in de verklaring van de vier werkgeversorganisaties dus met in begrip van de katholieke dan zijn de werkgeversbonden bereid medewerking te verlenen aan loonmaatregelen ter compensatie van de huurverhoging, voorzover deze huurverhoging niet door lastenverlaging wordt opgevangen. Tegenover de vraag of de verbruiks beperking moet worden opgeheven staan de centrale werkgeversbonden in beginsel niet afwijzend. Doch voor een definitief antwoord op deze vraag is eerst een advies van de Sociaal Econo mische Raad nodig. Er is nog al verschil, zouden we zeggen, aldus de voorzitter van de K.A.B. Zou misschien het vele overleg, dat bovendien nog veel kruislings moet- worden gevoerd, oorzaak van de duister nis kunnen zijn? Het standpunt van de K.A.B. met betrekking tot de compen satie van de huurverhoging en met be trekking tot de opheffing van df verbruiksbeperking is bekend. Voor het grote goed de arbeids- vrede kome er spoedig meer klaar heid, aldus de heer Middelhui». Weersverwachting TOENEMENDE BEWOLKING De Bilt verwacht tot Zaterdag avond: Toenemende bewolking met morgen enige buien. Matige, later tijdelijk krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt heden 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden aan hét IJ (kop Handelskade) 8.40 u„ 17.5 C., luchtdruk 1020.6 millibaren of 765,5 mm„ windrichting en -kracht W'estS, max. temp. gisteren 20.3, min. temp. 13.9. neerslag 0,6 mm. Zon heden onder 20.43, morgen (G'op 4.51; Maan morgen onder v=x 3.02. op 20.16. Volle maan Zondag. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B D Helsinki zw bew. Z 2 22 0 Stockholm geh. bew. z 1 25 4 Oslo zw bew. ZZW 1 17 10 Kopenh. onbew. wzw 8 23 0 Amsterdam onbew. zw 4 19 0,6 Edinburgh regen zo 2 19 0,3 Londen licht bew. ZZW 2 20 0 Luxemburg onbew. ZZW 20 0,3 Pary's onbew. windstil 23 0 Bordeaux onbew. NO 1 24 0 Grenoble zwbew. windstil 26 0,4 onbew. N 1 27 11 Genève mist windstil 22 3 Zürich mist windstil 21 11 Locarno onbew. ZO 3 26 0,1 6 Berljjn zw bew, WNW 5 24 Frankfort onbew. ZW 23 0,1 München licht bew. WZW 3 26 16 Wenen zw bew. WNW 7 31 0 Innsbruck zw bew. windstil 30 S Rome W.G A, windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.C. max. temp gisteren D rslag afgel. 24 uu r in mm. (Alle ge ge voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) (Ingez. med.-advertentie)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1