Debat over de Europese Defensie Gemeenschap Amerikaanse hulp besnoeid met 686 millioen dollar A-' Z ££y vm. Veluwse hrulftenneugers op Apeldoorns gemeentehuis Veerhaven bij Kruiningen zal morgen gedicht worden Donderdag 23 Juli 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede bbd „Samenwerking tussen Engeland en het Legerverdrag" (Vervolg van voorpagina Debat. Evenals de vorige sprekers merkte de heer Korthals op, dat hü Engeland graag bü de E.D.G. had gezien. Dit mag men echter niet verwachten, daar dit land er naar streeft naast Amerika en het vasteland van Europa een eigen wereldmacht op te bouwen. Toch zjjn er reeds vérstrekkende waarborgen in een afzonderlijk verdrag opgenomen inzake militaire, parlementaire en ministeriële samenwerking tussen Engeland en de E.D.G. (Advertentie)' Afwijkend standpunt van prof. Gerbrandy Dezelfde afgevaardigde bracht ook het zeer ingewikkelde probleem der territoriale verdediging ter sprake en vroeg nadere ophelderingen terzake aan de regering, met name wat be treft de positie van Duitsland in dezen Met andere sprekers onderstreepte de heer Korthals de noodzaak van het op het vasteland blijven der Engelse en Amerikaanse troepen. Met klem kwam hij op tegen de gedachte de E.D.G. thans reeds zelf standige belastingen te laten heffen. Dit zou de nationale belastingpolitiek geheel kunnen en moeten doorkruisen. In de loop van zijn rede maakte deze afgevaardigde voorts nog een -groot aantal critische kanttekeningen, onder meer inzake de positie van de marine, de krijgstucht, de structuur van de E.D.G.de salarissen van het perso neel en de verdeling der functies in de E.D.G Hij kwam op tegen de be lastingvrijstelling van internationale functionarissen, die zijns inziens de inter- en super-nationale organen in discrediet dreigt te brengen. DE UITVOERING In tegenstelling tot jonkheer Van der Goes van Naters, die sterk pleitte voor een onbelemmerde eigen rechts sfeer van de E.D.G, kondigde mejuf frouw Klompé het indienen van een amendement aan, dat beoogt in de goedkeuringswet) een voorbehoud op te nemen inzake de uitvoeringsover eenkomsten van het E.D.G.-verdrag. Zowel dr Bruins Slot als de heer Korthals sloten zich bij de KVP- afgevaardigde aan, daar het hier om een uitermate gewichtige materie gaat, waarin de Kamer haar woord moet kunnen meespreken. Inzake de strijd met de grondwet hield men vrij algemeen de regering VA JV r-j A Is U op 25 Augustus Leiden met een bezoek vereert, krijgt u een anjer aangeboden. Dezelfde dag waarop een bloemencorso behalve de sleutelstad ook Oegstgeest, Rijnsburg en de bou levards van Kal- en Noordwijk aan doet. Mocht u toevallig in deze buurt met vacantie zijn: zorgt dat ge er bij komt. Ofschoon.. vacantie is ook met alles, zo leest van A tot Z-schrij- ver in het Dagblad van het Oosten. En we lezen verder: Je gaat op stap, laat een keurig opgeruimd huis ach ter en houdt vacantie in de zalige on wetendheid van de werkelijke toe stand in je huis. Er wordt ingebroken, niet door grote handige mannen, doch door een jongetje van negen jaar, dat ook erg handig is. Het lieve kereltje loopt achter het huis om, klimt tegen de regenpijp op, opent een raam en is binnen. Met de kalme zelfverzekerd heid, een heer des huizes eigen, loopt de jonge man de trap af en opent met een zwaai de voordeur voor zijn vriendin, een jong meisje, dat al zeven jaar is. Samen gaat het stel op onder zoek door het hele huis. Ze bekijken alles, zelfs de spaarpotten van de kinderen, die nu met vacantie zijn. Zalfdoosjes en crème-tubes worden leeggespoten, de inhoud van de spaar potten wordt maar in de zak gestoken, laden cn kasten overhoop gehaald en als de jongelui eindelijk moe zijn ge worden, verlaten zij voldaan het huis. Dit alles speelde zich af in de Over ijsselse industrieplaats Hengelo. De politie daar heeft de twee „inbrekers" in de kraag gegrepen en een zeer hartig woordje met ze gesproken. Arme ouders, zij moeten de schade, aangericht door de buitengewone ra vage betalen. De politie doet een drin gend beroep op alle ouders, hun kin deren tijdens de vacantie een beetje in de gaten te houden. Er zijn nog geen kindermeisjes in staatsdienst! De Australiër en de Amerikaan, die zoals bekend is, met een tractor en een caravan onderweg zijn van Blackpool (Engeland) naar Sydney (Australië), zijn in Rotterdam aangekomen. Zij werden ontvangen door de loco-bur gemeester van Rotterdam, J. van Til burg, wie zij een schrijven overhan digden van de burgemeester van Blackpool. Wij voor ons zouden lie ver naar Colmar gaan, waar in het Pare des Fêtes binnenkort een grote wijn-jaarbeurs wordt gehouden waar je alle wijnen uit de hele Elzas kunt proeven. 14 Augustus begint het feest. Denk er eens over. Hier regent het toch maar. JFij is 77 jaar. Hij 88. Dit paar A. Weck—Hopmans heeft in Engelen bij Den Bosch een gewoon, ouderwets bruiloftsfeest ge vierd: zijn diamanten huwelijksfeest. voor, dat deze in het vervolg nauw keurig behoort aan te geven van wel ke artikelen wordt afgeweken. Dr Brcins Slot was voorts niet geheel gerust op de financiële gevolgen van de E.D.G. en vroeg de grootste aan dacht van de regering voor de geeste lijke verzorging van E.D.G.-militairen. Uitvoerig zette hij uiteen, waarom er voor de A.R.-fractie geen principiële bezwaren tegen dit verdrag bestaan, daarbij een kort college algemene staatsleer over inhoud en begrip van de souvereiniteit invlechtend. Na ge wezen te hebben op het grote belang van een harmonische vervlechting van het nationale met het supra-na- tionale zegde hij namens de grootst mogelijke meerderheid van zijn frac tie voor het ontwerp te zullen stem men. Niet uit overdreven enthousias me, maar uit plicht voor het behoud van een vrij Nederland en voor het behoud der grote Christelijke waar den. „DE PEST VAN EUROPA" In de avondvergadering gaf prof. Gerbrandy als eerste spreker reken schap van zijn van de A.R.-fractie afwijkend standpunt. Hij was het met de opvatting van dr Bruins Slot ten aanzien van het begrip nationale souvereiniteit eens. Hij trok daaruit echter andere consequenties. Hij ge loofde ook dat de roeping van Euro pa nog groot is. Het christendom is overal nog een levenwekkende kracht. Elke staatsman behoort in zijn geest echter doordrongen te zijn van de diepe verscheidenheid van Europa. Volgens prof. Gerbrandy is de E.D.G. te eng. Zij laat geen recht wederva ren aan het nationale karakter der staten. De A.R, hoogleraar, die alleen voor zichzelf sprak de overige leden van de fractie zijn vóór het E.D.G.-ver drag noemde de Europese Defen sie-Gemeenschap een camouflage van Radio-artisten boekten successen BRUSSEL. Verschillende Neder landse radio-artisten hebben succes sen behaald in een Internationaal festival van het Variétélied, dat wordt gehouden in het Casino te Knokke. In de Nederlands-Vlaamse groep plaatsten zich Karei van der Velden, Sonja Oosterman en Jetty Paerl met vier Vlaamse deelnemers in de inter nationale finale. Vrijdag zullen zij het moeten opnemen tegen Franse, Waalse en Engelse mededingers. de Duitse herbewapening. Volgens hem zou het verdrag betekenen, dat in geval van oorlog deze gemeen schap uitvalt in nationale strijdkrach ten. Prof. Gerbrandy vond West-Duits- land in deze gemeenschap een vreem de eend in de bijt. West-Duitsland wil niet de E.D.G., maar via de EDG zal het trachten de hereniging van Duitsland te bereiken. Duitsland zal nooit anders zijn dan een autoritaire staat. „Het is een eeuw lang de pest van Europa geweest", aldus prof. Gerbrandy. Prof. Grebrandy stelde nog, dat niet de hereniging van West- en Oost- Duitsland primair dient te worden gesteld, maar de hereniging van Oost- en West-Europa. Ten slotte verklaarde hij, dat hij de opbocw van de Duitse strijdkrachten door middel van de NAVO wilde beperken. Het verdrag inzake de E.D.G. was voor hem onaanvaardbaar. Zijn conclusie was: Duitsland zij het Middelburgse waterleiding liep vol kanaalwater MIDDELBURG. Te Middelburg heeft brand gewoed in een lompenpak huis. In een ogenblik brandde de lom- penloods, ondanks het feit, dat de brandweer met groot materieel het vuur aantastte, geheel uit. Duizend balen geperste jute gingen verloren. De brand had een voor Middelburg merkwaardige nasleep. Zoals bekend js, is juist jl. Zaterdag het laatste tankschip dat uit Holland drinkwater voor Walcheren aanvoerde, kunnen vertrekken, omdat de drinkwatervoor ziening weer vrijwel normaal is. De brandweer bluste de brand aanvanke lijk met leidingwater, maar toen daarvan onvoldoende aanwezig bleek om met zes stralen te kunnen spuiten, ging men over op kanaalwater. Men vergat daarbij de verbinding met het Middelburgse waterleidingnet af te sluiten en daar de druk, door de brand spuit ontwikkeld, groter was dan de druk, ontwikkeld door de pompinstal- latie van de waterleiding, zijn de Mid delburgse waterleidingen vol met ka naalwater gelopen. Per geluidswagen werd aan de bevolking van Middel burg bekend gemaakt, dat het uiterst gewenst was het drinkwater, precies als in de rampdagen, weer te koken. De stad was door een en ander tame lijk onthutst. beperkt, bewapenen binnen de NAVO! (Het lidmaatschap van de NAVO is gebaseerd op vrijwillige toetreding en van volledige gelijkgerechtigheid —Red.) De zitting duurt voort. f Advertentie; Nieuw Brits vliegtuig LONDEN. De Britse maatschappij Aviation Traders Ltd. heeft een ont werp voor een nieuw verkeersvliegtuig ontwikkeld dat zij ook hoopt te bou wen. Het ontwerp is The Accountant ge doopt. De maatschappij heeft aange kondigd dat The Accountant in staat is de DC-3 te vervangen. De Aviation Traders Ltd is een fabriek die vliegtuigonderdelen ver vaardigt maar nooit een complete vliegmachine heeft gebouwd. The Accountant is een conventionele laagdekker die wordt uitgerust met twee Rolls-Royce Dart, turboprop, mo toren. De machine zal plaats bieden aan 23-33 passagiers in een drukcabine. De maatschappij heeft de verwachting geuit dat het toestel een kruissnelheid zal hebben van 315 mijl per uur en een actieradius van 200800 mijl. Dijkherstel achter een muur van caissons DEN HAAG. Deze week, bijna zes maanden na de stormvloed van 1 Februari wordt waarschijnlijk een aan resultaten rjjke week voor de werkers aan de geteisterde dijken van Zeeland. Wanneer het weer zo rustig blijft, als het de laatste dagen is ge weest, zullen er twee gaten gesloten worden, namelijk een bfl Stevensluis en het ander bij de Veerhaven van Kruiningen. Met het sluiten van de gaten bjj Kruiningen en Stevensluis zijn alle bressen in de buitendijken van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Holland gedicht, uitgezonderd dan de twee grote stroomgaten op Schouwen- Duiveland, bjj Schelphoek en Ouwer- kerk. Men herinnert zich de kracht, die het water op de dijk van de veer haven van Kruiningen heeft uitge oefend. Een in de haven gemeerde veerpont werd door de dijk heen een tweetal kilometers ver de polder in gedrukt. Het gat bij de veerhaven breidde zich nadien uit tot een breedte van 150 meter en een diepte van circa 10 meter. Er waren in totaal vijf gaten geslagen bij Kruinin gen, doch vier daarvan werden met niet al te veel moeite gesloten. Bij de overstroming liepen de pol ders Kruiningen en Waarde onder, Senaat zal wellicht nog verhoging toestaan WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren het door president Eisenhower gevraagde bedrag voor economische en militaire hulp aan het buitenland van 5.124 millioen dollar, met 686 millioen dollar besnoeid. Het program, dat thans 4.438.678.000 dollar groot is en voor 12 maanden geldt, is nu ter verdere behandeling naar de Senaat gezonden. Men ver wacht, dat dit lichaam vele door het Huis weggestemde bedragen weer zal toestaan. Het Huis keurde voorts een ver mindering met 400 millioen dollar goed van het totale bedrag ad 2.175 millioen, dat in vorige jaren is toe gewezen, maar nog niet uitgegeven. Eisenhower had tevoren verklaard, dat de door de commissie voor de toewijzingen aangebrachte vermin dering te groot was. De republikeinse leiders in het Congres deden echter geen pogingen deze vermindering ongedaan te maken, hoewel enkelen hadden verklaard, dat men daardoor het vertrouwen in de president kon tonen. De democraten zeiden bij het de bat, dat er geen overeenstemming waardoor In totaal 2.435 ha over stroomd werden. Door het herstel van de zwaar beschadigde binnendijk tus sen de polders en tengevolge van het daardoor droogvallen van de polder Waarde, kon de vloedkom van het gat in de dijk van de veerhaven ver kleind worden met 980 ha, zodat er thans nog een gebied van 1455 ha (de polder Kruiningen) onder water staat. Pe. tij stroom, er door het gat onge veer 40 millioen kubieke meter water. De veerhaven was voor de ramp een kom. Het gat bevindt zich in de dijk aan de landzijde van de haven. De dijkherstellers brengen nu dwars door de havenkom, dus vóór de oor spronkelijke dijk een muur van cais sons aan. Is deze muur gereed het dichten van de laatste nog overge bleven openingen in deze muur ver wacht men deze week - en is de polder Kruiningen leeg gepompt, dan zal men de oorspronkelijke dijk achter de haven gaan herstellen. Is ook dit werk gereed gekomen, dan verwijdert men de caissonmuur weer, waardoor de haven van Kruiningen haar oude gedaante zal terug krijgen. De herstelde en plaatselijk ver nieuwde dijken zullen gelijkwaardig aan de oude, alleen iets hoger en zwaarder van constructie zijn. Loopt alles naar wens, dan zal Vrijdag het gat in de veerhaven van Kruiningen gesloten word'n. was tussen de republikeinse leiders en het Witte Huis over het nieuwe hulpprogram en dat de verzoeken om hen te steunen, werden ge negeerd. Verworpen. Een aantal afgevaardigden heeft gepoogd de door de commissie voor de toewijzingen aangebrachte ver minderingen op te heffen. Hun daar toe strekkende voorstellen werden echter met grote meerderheid ver worpen. Volgens kringen, welke in verbin ding staan met het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, verwacht de regering, dat de Senaat vele der door het Huis van Afgevaardigden aange brachte besnoeiingen die door pre sident Eisenhower als té ingrijpend en nadelig voor de veiligheid der Ver enigde Staten worden beschouwd ongedaan zal maken. Men verwacht aan het einde van de week behandeling door de Senaat. Op achterhoofd gevallen? Per bromfiets langs IJzeren Gordijn HILVERSUM. De trompettist van de Ned. Radio Unie, Jan Kelder, die ver- 'leden jaar om een weddenschap te winnen in enkele dagen tijds naar München fietste, gaat vandaag starten voor een nieuwe avontuurlijke tocht. Het lag aanvankelijk in zijn bedoeling op de bromfiets naar Moskou heen en terug te rijden, maar zijn Russisch visum heeft hij nog niet verkregen. Vandaar, dat hij thans een tocht van drie weken gaat ondernemen langs het ijzeren gordijn. Hij vertrekt uitge leide gedaan door collega's en 't orkest De Zaaiers, die hem bij de NCRV- studio wegblazen, ,s middags half vier per bromfiets in Oostelijke richting. Zijn reisschema is geheel uitgestip peld en enkele malen, tussen Grave- münde en Passau, passeert hij het gordijn. De bromfiets kreeg hij voor deze onderneming ten geschenke van een sportieve rijwïelfabrikant uit Weesp. Van anderen ontving hij weer een complete kampeeruitrusting. Hij wil namelijk zoveel mogelijk in een tent overnachten, waarbij hij voor nemens is zijn bromfiets ter beveili ging met een stevige ketting aan zijn teen te bevestigen. Het wordt een tocht van ruim 4000 kilometer, die hij ditmaal niet om een weddenschap maakt. Zoals hij zelf zegt: ik vind dit nu eenmaal leuk. Misschien ben ik vroeger wel eens op mijn achterhoofd gevallen. Landing op gletscher. De bekende Zwitserse Alpenvlleger Hermann Gei- ger heeft dezer dagen op 4370 meter hoogte een landing uitgevoerd op een gletscher varj da Mont Rose. Hij vervoerde in zijn toestel instrumen ten voor twee jonge Amerikaanse geologen, idle in dit gebied de bewe ging-" ttatf gletyherd bestuderen^. Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om-, hulsel van ieder „Rangetje" Jan Willem van de Toren en Al- berdina Heetmeijer zullen a.s. Za terdagavond 25 Juli a.s. in de Julia- natoren hun bruiloft houden. Zij worden getrouwd door de burge meester van het Heitje, de heer Gajtman Tuut en reeds gisteren zijn in Apeldoorn de „brulftenneugers" rond gegaan om autoriteiten, vrien den en kennissen op deze Veluwse boerenbruiloft uit te nodigen. Dat gebeurde helemaal in stijl. Hermen Bomhof en Hein Koldenhof kwa men op met bloemen versierde fiet sen aangereden. Zij zaten stijf in het Zondags Veluwse zwart. Beiden droegen de bekende Mollenvelse of klepbroek en hadden de Veluwse petten, versierd met bloemen, op. Na een flinke trek aan de ouder wetse pijp werd het brulftenneu- gersvassien te voorschijn gehaald en door de beide vrienden van de bruidegom gereciteerd: „Komplementen van Jan Willem En o'j goed in d'oren knup, Datte voort met Alberdina In de beddekaste krup. Gajtman Tuut, de börgemeister Maak et botterbrieffien kloar 't Zal groot fees wèèn op de Toorne 't Bruidspaar dat vewach oe daor" Eigenlijk zou men de beide brulf tenneugers na deze uitnodiging een hartversterking moeten aanbieden, maar daar zullen de meesten, die gisteren de originele bezoekers in huis kregen, niet meer op gerekend hebben. Ook zonder het traditionele drankje liep het uitnodigen overi gens goed van stapel. Op de foto ziet U hoe de beide brulftenneugers op het gemeente huis burgemeester mr A. L. des Tombe en de gemeentesecretaris, mr Th. Corbach uitnodigen. Zaterdag zal de Veluwse bruiloft worden gevierd. De medewerken den zijn de Gorsselse boerendan- sers, de boerenkapel De Hotsknot- sers, Dinie en Hermen Bómhof mei Gelderse hoerenliedjes, Minie Nieu- wenhuis uit Vaassen, een zeven tienjarig zangeresje, de conferen cier Geert van 't Loo en de pianist accordeonist Theo Boerboom met het huisorkest van de Julianatoren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1