Muiden heeft Poortersbrieven te koop ...WAAR IN 'T BRONSGROEN EIKENHOUT... Om negen uur luidt de „papklok" Legende en werkelijkheid Geen spook op Muiderslot? WEK DE GAL IN UW LEVER OP Afscheid van het Maagdenhuis Een vacantie-oord (nog juist) binnen de grenspalen T entoonstellingen deze week DE MAASBODE ZATERDAG 18 JULI 1933 PAGINA 9 (Van onze verslaggever) EEN HANDVOL ophaalbruggen, een paar honderd huizen in boeiende onregelmatigheid daaromheen gestrooid, twee herhen en een luid ruchtige scheepswerf, een hruitfabrieh en een jachthaveneen zout- raffinaderij en een door een brede gracht omgeven slot; ziedaar het AIuiden-van-vandaag. Het is een typisch stadje, met veel nauwe straten, een gemoedelijke bevolking die eerst dan boos icorclt als men over dorpelingenspreekt, een stadsomroeper met een megafoon en een even rumoerig als groot verleden, dat men in de komende week, ter gelegen heid van het feit dat duizend jaar geleden de toenmalige koning (later Keizer) Otto 1 het dorp Amuda met de erbij behorende tol aan de kerk van St. Maarten te Utrecht schonk, tijdens vier, met feestelijkheden over laden dagen zal gaan herdenken. Zo zal men zich de volgende week in Muiden aan een 'van de drie ter gelegenheid van de verjaardag aan de rand van de stad opgetrokken poorten tegen een kleine vergoeding in het bezit kunnen stellen van een historische poortersbrief. Bij wijze van aardigheid; typerend echter voor Muiden, waar de oorzaak van de gemoedelijkheid der inwoners en de sfeerrijkheid van het stadje ivellicht te zoeken is in de omstandigheid, dat het verleden en het heden hier zo moeilijk van elkander scheiden kunnen. Een aantrekkelijk brokje uit het Muidense stadsbeeld: de toren ivaarin de papklokhangt Natuurlijk, het historische stadje heeft een eigen legende en ge kunt die in de spreekwoordelijke geuren en kleuren, van de inwoners vernemen,, gelijk zij het, van geslacht op geslacht, door hun voorouders hoorden vertellen. „Toen op zekere dag in 1508 de Mui der vissers in de Vecht hun netten uit wierpen, haalden zij een zeemeermin op, die, onder tranen, smeekte mee te mogen gaan naar de stad. De vissers zwichtten voor deze bede en voerden de visvrouw mee binnen de poorten, hiermede uiteraard grote opschudding verwekkend. De vroede vaderen van Muiden kwamen met spoed bijeen om de ernst van de situatie te bespreken; het gevolg daarvan was het besluit de meermin weer terug te werpen in het water. Nog eenmaal, aldus de legende, dook de meermin daarna op, en sprak toen de „historische" woorden: „Muden zal Muden-bluiven!" Of deze legende ook nog èen diepere zin heeft, wel, misschien is het de be vestiging van het lofwaardig conserva tisme dat men de Muidenaren kan toe schrijven: het streven zich geen ideeën of andere „nieuwigheden" te laten op dringen indien men daar geen prijs op stelt. Wellicht is het in dit verband niet onaardig de woorden te citeren, waar mee burgemeester Th. C. H. Coops van Muiden zich, ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan, richt tot zijn stadge noten. Met betrekking tot de gevaren die liggen in de voorstellen over een even tueje nieuwe gemeentelijke indeling van 't Gooi Muiden zal dan bij Weesp worden gevoegd zegt hij: „Hun die vrezen voor de opheffing van de gemeentelijke zelfstandigheid van Muiden moge ik wijzen op de stel ling dat nimmer een veldslag in defen sieve houding is gewonnen. Alleen door van het defensief over te gaap tot het offensief kan men bereiken, dat de overwinning uwer is. Dit offen sief bestaat niet alleen uit het feest van het duizendjarig bestaan van Mui den, doch bovenal uit uwe geestelijke paraatheid tot het terugdringen van ideeën, die niet de onze zijn." Met verontachtzaming van het waarheid- element in de legende: l'histori se repète.... Stadsomroeper adverteert Dwalend tussen de huizen van het duizendjarige stadje loopt ge de kans plotseling te worden opge schrikt door de megafoon-stem van stadsomroeper B. Pleit, gelijk dat enkele dagen geleden 't geval was toen hij met luider stemme bekend maakte dat „de Vrolijke Keuken voor de a.s. feestdagen nog enige ladingen serviesgoed nodig had", en „of de Muidenaren maar in de porseleinkast wilden duiken." Wie de heer Pleit gepensïonneerd marineman opzoekt in diens met veel Indische souvenirs gesierde kamer, kan het ver haal horen hoe Pleit tot dit vak gekomen is. Een verhaal dat aanvangt in de dagen toen hij nog gemeenteraadslid was, be dankte en bode werd op het stadhuis; en dat tenslotte zijn hoogtepunt bereikt' bij de ontdekking van de megafoon eigendom van de plaatselijke ijsclub met behulp waarvan Pleit nu zijn in middels „particulier" bedrijf uitoefent. A raison van enkele guldens roept hij ieder bericht dat ge We geloven stellig niet de enige te zijn geweest die bij het bezoek aan het Muiderslot met belang stelling informeerden naar de aanwezigheid van het traditionele ..slotspook". In deze omgeving van oude maliënkolders, bochtige wenteltrappen en donkere kel ders hóórt nu eenmaal iets der gelijks, dat met kettingen ram melt, af en toe kreunt en zodoen de een onderwerp vormt voor griezelige haardvuur-verhalen. De gids moet ons wat dit betreft te leurstellen. Geen familïespook in de gewelven van het Muiderslot, hoewel Boven de Westelijke torenkamer ligt het vertrek, waar graaf Flo- ris V de laatste dagen voor zijn dood zou hebben doorgebracht. Volgens de overlevering heeft ook Huygens in de nacht van de 26e Juni 1628 op deze kamer ge slapen, nadat men hem 's avonds het verhaal van Floris V had ver teld. Of de dichter die nacht lang wakker heeft gelegen, is niet be kend, doch het blijft eèn feit dat hij er de inspiratie opdeed voor het volgende gedichtje: 'Ji Sie den Groef hier liggen vloecken, 'k Sie hem kruypen door de hoecken Van syn omgetuymelt hert; 'k Sie'hem smelten in s\jn' smert." hem voorlegt om door de straten van Muiden en de bevolking is het er over eens dat het èn doel treffender èn goedkoper is dan een advertentie. Een andere bekende Muidenaar treffen we aan tafel, de bijna 80-jarige Smol ders, de enige „beroepsvisser" uit de stad. „Sterke Hein" noemt men hem in Muiden en die naam verdient hij met ere, want nog immer gaat hij met zijn netten de vissen te lijf, en niet zonder resultaat, zoals vele huismoeders uit deze omgeving geregeld ervaren. „Vist U al lang?" „Al van m'n negende jaar af. zegt Sterke Hein, en eet verder. Want hij gaat er straks weer op uit. Buiten klinkt het lawaai van de scheepswerf, er wordt hard gewerkt in Muiden. Aan het water, in de zoutraffi- naderij, in de kruitfabriekIs het dan ook wonder dat hier iedere avond reeds om negen uur de „papklok" luidt, „stadspoorten dicht, pap opeten, naar bed...." Hulp-kerk in Muiderberg OP ONGEVEER vijf kilometer van Muiden ligt Muiderberg, het tot eerstgenoemde gemeente behorend „filiaal", dat zich als badplaats moderner voelt dan het duizendjarige stadje. In tegenstelling tot Muiden, waar 't geloofs leven in de St. Nicolaas-parochie bloeit, stelde men hier een niet al te actieve beleving van het geloof vast, iets dat o.a. zijn oorzaak vond in de lange afstand tot de kerk van Muiden. Deze afstand bleek bij sommige groter dan het geloof! Reeds lang werd er gezocht naar een oplossing voor dit probleem en het wós een pro bleem toen men ontdekte dat in Muider berg niet minder dan 52 pet van de huwe lijken, in een jaar gesloten, „gemengd" waren. Wanneer we, na een bezoek aan de pastorie waar we Pastoor Wester hoven afwezig vinden, de secretaris van het comité Hulpkerk Muiderberg, de heer H. Froonhof, vragen of er al enig licht is gekomen in deze kwestie, knikt hij verheugd. „Ja, dat is er zeker!" „We hebben drie weken geleden in Muiderberg een prachtig landgoed ge kocht en betaald. Het omvat twee hectaren en herbergt een gereformeerde kapel, die uitstekend voor ons doel ge schikt is. Weliswaar is deze op het ogen blik nog in gebruik van een christelijke bewaarschool, doch we hopen binnen af zienbare tijd de eerste H. Mis in Mui derberg te kunnen bijwonen. Het land goed zelf „men weet niet hoe mooi 't daar is" wordt verder ingericht als kampeerterrein voor padvinders e.d. Natuurlijk moeten we de rente van het geleende geld afbetalen. Zondag j.l. bracht de voor dit doel bestemde col lecte in Muiden niet minder dan 240 gulden op." Sterke Hein Samen met de heer J. de Ruyter be heert de heer Froonhof het landgoed, in opdracht van 't kerkbestuur. „Men keek er van op", zegt hij, „toen de katholieken —in Muiden plus minus 700 gezinnen, in Muiderberg ongeveer 40 hier plotse ling zo'n grote stap deden. En er waren nog meer gegadigden voor het landgoed, maar wij hebben maar direct doorgezel!" Behalve in Muiden zal 't, wat parochieel leven betreft, ook in Muiderberg binnen kort best voor elkaar komen. Uit deze dagen dateren de eerste hand tekeningen in het zware gastenboek, dat doorgaans met een touw blijft dicht gebonden een weinig scrupuleuze ver- 1 zamelaar eigende zich eens een bladzijde! toe met de handtekening van Koningin Welhelmina er op. Wie het boek open- slaat vindt er als eerste namen „1913, Wilhelmina, Emma. Hendrik". En enkele bladzijden verder, „1924, Hendrik", en j daarnaast, in nog ietwat onregelmatig t handschrift, „Juliana". Het boek klapt weer dicht. „Alleen voor heel hoge j gasten", vertelt men de verslaggever. In de Ridderzaal, waar eens de Muider- kring bijeen placht te konien, hangt nu een levensgroot schilderij van Pieler Cornelisz Hooft, „drossaert van Goeylant en caslelein op Thuis te Muyén", een van de bekendste bewoners van het slot. „Hij is onmisbaar" heeft Huygens eens gezegd van deze begaafde, gastvrije typische veelzijdige renaissance-man, die het middelpunt was van de Muiderkring. Toen hij op een dag Muïden's kastelein niet thuis trof, dichtte Huygens: Muyder Slot, onthoofde Romp, Zedert u de glimp ontglomp Zedert ghy de stereke stralen Westelick in de richting van Amsterdam) saeght van u dalen Van het Sonne-lijcke Hooft Dat de slercksle sterren dooft. Gesloten gastenboek v j Kruitfabriek schenkt ALS EEN waakzame broeder houdt het grijze imposante Muiderslot het nijvere stadje beschermend aan de hand. Het schijnt in haar onwrikbare statigheid nog niets van de glorie uit de middeleeuwen verloren te hebben, de gidsen van de nu tot museum ingerichte burcht kunnen daar meer over vertellen. Zij doen dit, per jaar, aan zo'n kleine 70.000 bezoekers. Wie er nóg meer van wil weten vindt in een van de vele slot- kamers de concierge, de heer T. Geuzen- broek. „De burcht werd in twee gedeel ten gebouwd", vertelt hij. De Ridderzaal en de keuken in het begin van de dertiende eeuw, het geheel werd later door Floris de Vijfde voltooid. Binnen de muren heeft men in de loop der tijden vele belegeringen moeten doorstaan, het slot werd echter nimmer verwoest. In 1825, toen het in een toestand van verval verkeerde, hebben er plannen bestaan het af le breken, doch door tussenkomst van Koning Willem I werd dit voor komen. In 1881 werd de Ridderzaal ge restaureerd, later besteedde architect Berden 25 jaar van zijn leven aan de verdere herstellingen. In 1906 ging de poort open voor het museum-minnende publiek, dat er veelal lege zalen aantrof. Eerst in 1913 kleedde, men het Muiderslot weer helemaal aan.,.." vuurwerk Advertentie i t) zbIt 'O irm>rseon-„kiplekker" nit bed- uprlagen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Van de torens van het slot af ziet men beneden Muiden liggen, dat zich op maakt voor de feesten. Een stad met historie, oude tolplaats aan de Vecht frontiersplaats voor de verdediging van Amsterdam vele malen verwoest, o.a. tijdens de Hollandse successie oorlog, in 1508 door Karei van Egmond, door branden in 1564 en 1611 geteis terd door watersnoden en kruitontplof- fingen. (Dit laatste als gevolg van de kruitfabricage, waar men nu ook de prettige zijde van ondervindt, want de directie van de kruitfabriek heeft, ter gelegenheid van de feestelijkheden, de burgerij een groot vuurwerk aangeboden „zoals zelden in Nederland werd ver toond", en dat Zaterdag 25 Juli om 10 uur 's avonds zal worden afgestoken), Een stad ook met energie. Daarvan getuigen wel de plannen die de ongeveer 3600 inwoners hebben gesmeed om dit 1000-jarig bestaan tot iets onvergetelijks in de geschiedenis van Muiden te maken. Iets dat, gezien omvang en rijkdom van deze geschiedenis, waarachtig geen ge makkelijke opgave was. Op Woensdag 22 Juli wordt 's avonds in de Ridderzaal vah het Muiderslot een opvoering voor genodigden gegeven van „Elckerlyc" door de Amsterdamse toneelgroep „Elc- kerlyc" onder regie van Henk Schaer. Tevens wordt dan de braderie geopend- Op Donderdag 23 Juli vermeiden we een buitengewone vergadering-van de raad der gemeente,, een historische optocht waarin men d.a. Floris Hooft en zeemeermin zal terugvinden en een concert door de Amsterdamse Posthar- monie. Voorts op Vrijdag 24 Juli spel, sport en wedstrijden voor de jeugd en een lampionoptocht. Tenslotte Zaterdag 25 Juli een hengelwedstrijd, sport, het optreden van motoracrobaten en vuur werk. „De ziel is er al uit Aan het Amsterdainse Spui heeft het ongeveer twee eeuwen in statige onaandoenlijkheid gestaantemidden van de veranderingen, die erom heen plaats vonden. Het Spui werd dichtgegooid, het Maagdenhuis bleef onver anderd, rondom ontstonden nieuwe gebouwen als het jeugdwerk van Ber- lage op de hoek van de Kalverstraat, maar het Maagdenhuis bleef zijn onverzettelijke ernst en aristocratische hoogheid bewaren voor de nu grotendeels gemotoriseerde voorbijgangers en de wezendie het inwendige bevolkten. Maar nu wordt het huis der wezen het arbeidsterrein van typistenmecha nische en menselijke rekenwonderen en een legertje loketbeambten. Niet meer de cariteit maar de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bank bedrijf zal voortaan de verhoudingen in het gebouw beheersen. En in het ernstige vertrek, waar vroeger het geld aan de armen werd gegeven, zal wellicht het gelil nog slechts gewisseld worden. Van êênrichtings-verkeer naar dat.van twee is een principiële verandering als liet over geld gaat: het is de stap van onderstand naar ruiling, oftewel van liefdadigheid naar een brok economie. En deze stap zal zeker de vormen van het Maagdenhuis niet onaangetast laten, al doet monumentenzorg het mogelijke om een totale ontluistering te voorkomen. Maar het Maagdenhuis is nu eenmaal niet het resultaat van een economische denkwijze. De zalen met haar zorgvuldig opgezette decoraties, de lange gangen zyn te hol en 'te hoog om de zuinigheid te dienen. En met economie heeft het niets meer te maken, als twaalf 'pupillen een pand bezet houden, waardoor de rondwandeling een uur duurt. Daarom is het huis in andere handen overgegaan en besteden wij méér dan een uur aan het een tocht door het reeds ontzielde weeshuis. Klare ordelijke gangen, lege zalen met al te peuterige betimmeringen en kleine nonnen- 'ohdmbrets, reeksen wastafels en hier en daar nog een prentje aan de muur spreken van een verleden dat voorgoed is uitgeblust. Alleen dc kapel, verrassend groots en een sober staal van stijlbeheersing nit de laat- Barokke periode is nog een huis, het Huis des Heren, want de rector draagt er nog dagelijks de Ji. Mis op in het bijzijn van de congierge en diens vrouw. Een enkel weeskind komt nog even afscheid nemen van de binnen plaats waar een lelijk H. Hartbeeld en een puist van een serre al jaren lang de statige orde verstoren. Met hun rappe beentjes en een laatste strelende blik zetten ze een streep onder de eeuwenlange historie van het instituut, dat zelfs in de reformatie-tijd zijn katholieke karakter onveran derd wist te handhaven. (Van onze Limburgse redacteur) Op Heyenrath zou een toeristenhotel worden gebouwd. Dat plan was wat men noemt: niet gek. Een mooier oord voor zoiets valt in ons land moeilijk te vinden. Het uitzicht over het dal van Slcnaken is daar betoverend. Niet voor niets wordt dit dorado dan ook „Klein Zwitserland" genoemd Een aannemer toog aan het werk. Hij liet de fundamenten van beton storten; de muren optrekken van rode baksteen; de open galerij afsluiten door brede en elipsvormige bogen. Toen het zover was... hield het lied van de arbeid plotseling op. Sindsdien ligt het onafgebouwde karkas van dit liotel-ih-wording tot een ruïne te vergaan. Wind en regen hebben in de tochterige ruimte vrij spel. In de brandende zomerzon en snerpende winterkou staan de muren te verweren. Uit de naden der vloeren schiet het onkruid welig op. Het particulier initiatief is hier gestrand op onoverkomelijke moeilijkheden, die van te voren blijkbaar niet voldoende overwogen waren. Gegadigden kunnen dit triest geval op staande voet overnemen en afbouwen. Maar het blijft een open vraag of zij ooit komen opdagen de cultuurstad Maastricht, die zo rijk aan monumenten is, dat u minstens een dag nodig hebt om daar alles te bezichtigen. Laat ons uw gids zijn, want de klassieke „Ik ivist niet, dat mijn land zo mooi was" Voor mensen, die van een rustige er landelijke omgeving houden, is de streek, die beneden de lijn MaastrichtValken burg ligt, een ideaal vacantieoord. Voor dagjesmensen is dit recreatiegebied onge schikt en men komt hen daar dan ook zel den tegen, vooral niet in het voor- of seizoen, wanneer de fabrieken nog geen vrijaf geven. Het publiek dat zijn vertier bij voorkeur in dancings en cabarets zoekt komt in deze streek bedrogen uit, want dergelijke gelegenheden vindt^men daar niet. Enige grotere dorpen zoals Epen, Mechelen en Gulpen beschikken over i aantal keurig ingerichte hotels, maar de meeste plaatsen van dit met natuur schoon door God overvloedig gezegend ge bied treft men slechts pensions of boer derijen mét accomodatie voor zomergasten aan. Wie van mooie wandelingen houdt, een open oog heeft voor de liefelijke schoon heid van het Zuid-Limburgse heuvelland, verrukt blijft stilstaan wanneer ergens in een bos de nachtegaal aanslaat, omdat mer. diep in zijn hart een dichter is gebleven, vindt in deze bucolische streek gelegen heid te over om ver weg van het ge roezemoes der grote steden rustig in zich zelf te keren. Echte natuurliefhebbers worden stil van bewondering bij het aan schouwen van het prachtige dal van de Gulp dat bij Slenaken gelegen is. Met volle teugen genieten zij van het wijde verge zicht over de Eperheide, die zich tot ver in het Belgische land uitstrekt. Op een zonnige middag lopen zij de kans tussen St Geertruid en Mheer zelfs een herder met een kudde schapen tegen te komen! „Ik wist niet dat mün land zo mooi was", verklaarde Hare Majesteit de Koningin mr dr F. Houbcn, Haar Commissaris, toen Zy bü gelegenheid van haar laatste bezoek aan Limburg een autotocht door deze prachtige streek maakte. De klassieke route Begint deze tocht bij voorkeur vanuit route is voor vreemdelingen niet gemak kelijk te vinden. Tot Gronsveld gaat het wel, maar dan wordt het opletten, want de weg naar Eckelrade begint op een ver scholen hoek aan de linkerzijde. Door een bos gaat het steil omhoog. Wanneer u bo venaan de S-bocht genomen hebt, zet dan uw wagen weer in de derde versnelling, want dit plateau blijft ge voorlopig hou den. Minstens tot aan St Geertruid, dat met zijn mooie kerktoren en lelijke pas torie een schilderachtig Limburgs dorp is. Mheer, met zijn romantisch kasteel, trou wens ook. Druk goed op de voetrem wan neer uw auto naar beneden zeult, want de steile helling, die naar Noorbeek voert, is gevaarlijk. Onverwachts doemen heu vels voor u op, die zo fantastisch mooi zijn, dat u de wagen even aan de kant zet omdat u eenvoudig niet doorrijden kunt! Via Iloogcruts, Slenaken en Heyenralh komt u langs een haarpin die steeds naar hogere regionen leidt op de Eper heide terecht. Onze goede A.N.W.B. biedt u daar de beste service die maar wense lijk is, want op de vleugels van een der verkeersborden staat keurig aangegeven welke weg naar Mechelen de kortste en welke de mooiste is! Onder toezicht van Monumentenzorg werd dc oude hoeve De Pley aan rand van het dorp Mechelen gelegen enige jaren geleden in vakwerkbouw voor- treffeiyk gerestaureerd, zy vormt een be zienswaardigheid op zich. Bij de verwoes ting van de brug over het riviertje De Gulp werd deze boerdery in 1944 ernstig beschadigd. Bij Wittem kunt u drie verschillende richtingen uit; over Wylre naar Valken burg; door de mooie omgeving van Vijlen en Vaals naar het Drielandpunt; of c Gulpen en Margraten waar meer dan 8000 Amerikaanse helden begraven liggen terug naar het uitgangspunt Maastricht. De ene route is wat langer dan de andere maar ze zijn alle drie prachtig. Als u maar één ding goed onthoudt; maak deze tocht door het Zuid-Limburgse heuvelland steeds van Maastricht—Grons veld uit en niet in tegengestelde richting. De route blijft weliswaar dezelfde, n' het panorama is dan merkwaardiger wijze minder groots. Dit typische ver schijnsel hebben wij zelf meermalen kun nen constateren. Boeiende afwisseling van veld en geboomte in Limburgs uiterste Zuiden 30 DEN HAAG Gemeentemuseum Vaticaanse Kunstschatten September) Elf tijdgenoten uit Parijs (tot 3 Augustus) Verzameling Theo van Gogh (tot 3 Augustus) AMSTERDAM Stedelijk Museum: Acht Franse tijdgenoten van Van Gogh (tot 20 Juli) Museum Fodor: 1900 Voltooid verleden? (tot 23 Juli) Museum Willet Holthuysen: Naalden werken wonderen (tot 15 October) Kunsthandel Huynck en Scherjon: Uit eigen collectie (tot eind Juli) Kunsthandel Van Lier: Auke Sonnega (tot 25 Juli) „Arti et Amicitae": Zomertentoonstelling ROTTERDAM Museum Boymans: Jan Veth (tot 26 Juli) Schielandhuis: Werken aangekocht door de Rott. Kunststichting (tot 2 Aug.) Groothandelsgebouw: Permanente expositie Rotterdamse schilders UTRECHT Centraal Museum: Ned. Architectuurschilders 1600-1900 (tot 28 September) EINDHOVEN Van Abbemuseum: Grafiek van Pablo Picasso (tot 26 Juli) Elf kunstenaars uit Brabant (tot 26 Juli) ARNHEM Gemeentemuseum 17e Eeuwse meesters uit Gelders be zit (tot 31 Augustus) DELFT Het Prinsenhof: Kind en spel (tot 10 Augustus) Huis Lambert van Meerten: Ernée 't Hooft (tot 3 Augustus) LEIDEN Rijksmuseum van oudheden: Het Romeinse portret (tot 19 Juli) OTTERLO Museum Kröller Müller: Herdenkingstentoonstelling Vincent van Gogh (tot 20 Juli) UZENDIJKE Raadhuis: Tentoonstelling „Het jagen" (tot 29 September) BOLSWARD Raadhuis: Het dier in de beeldende Kunst (t«i 30 Augustus) NIJMEGEN Waaggebouw: Breitner en anderen (tot 27 Juli) VOORBURG Park Sonnenburg:

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2